Race Results for
White Tank Whirlwind
Waddell, AZ
(Event Information)
View By:
Cross Country on 01/30/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


- SINGLE SPEED WOMEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimmy Cole   Phoenix, AZ 148405   
2 Anne Thames-real      

- SINGLE SPEED OPEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Guy Bell   Glendale, AZ 142507   
0 Trapper Steinle   Littleton, CO 288416   
0 Kaolin Cummens      
0 Ryan O'connor   Cincinnati, OH 91766   
1 Dejay Birtch   Tucson, AZ 175788   
2 Michael Melley      
3 Art Macfarland   Cave Creek, AZ 79108   
4 Evan Smith      
5 Randy Sooter   Tucson, AZ 196286   
6 Krista Park   Madison, SD 203842   
7 Todd Park   Madison, SD 205620   
8 Tobias Corwin      
9 Rob Decot      
10 R J Mcnulty   Phoenix, AZ 125724   
11 Kevin Utley   Oro Valley, AZ 68673   
12 Charles Kincheloe   Tucson, AZ 205329   
13 Benjamin Crandell      
14 Craig Halls      

- SINGLE SPEED MEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Kelly Reedy   Mesa, AZ 178160   
0 Luis Suarez      
1 Mike Haas      
2 Don Blattert      
3 Jonathon Bird      
4 Randy Harris   Tucson, AZ 265192   
5 J Carnes      
6 Tom Crosetti   Mesa, AZ 156147   
7 Johnson Lupo      
8 Erik Gauharou   Phoenix, AZ 186428   
9 Robert Stickle      
10 Davis Mcneil   Mesa, AZ 304106   
11 Nathan Cain   Flagstaff, AZ 317960   
12 Jeff Kellum   Phoenix, AZ 178498   

- ROCK CRUSHER WOMEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cheryl Ekstrom   Tucson, AZ 142179   

- ROCK CRUSHER MEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Aaron Kellum      
0 Darren Schiffer      
1 Brad Knox   Lakewood, CO 286511   
2 Kurt Mindy   Anthem, AZ 166882   
3 Keith Wilson   Tempe, AZ 220715   
4 Stephen Hendricks      
5 Collin Seay      
6 David Needham      
7 John Mellin      

- PRO MEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Scott Keller   Sedona, AZ 125723   
1 Eric Salstrand   Phoenix, AZ 176476   
2 Kamden Reedy      
3 Zachary Keller   Mesa, AZ 257387   
4 Jeff Herrera   Tempe, AZ 210732   
5 Kyle Reedy      
6 Lance Runyan   Mesa, AZ 201139   
7 Benjamin Webster   Mesa, AZ 211019   
8 Mimmo Futia   Maple Valley, WA 176687   
9 John Sawasky   Flagstaff, AZ 80638   
10 Thomas Faeh   Flagstaff, AZ 181963   
11 Matt Connors   Cincinnati, OH 91766   
12 Ben Sullivan   Missoula, MT 178006   

- MASTERS MEN 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frank Loftus   Glendale, AZ 85413   
2 Bob Mcdermott   Goodyear, AZ 255410   
3 Dave Jordan   Taylor, AZ 18270   

- Marathon Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 REBECCA TSCHIDER      
0 BETH STEEN      
1 DANIELLE MUSTO   Grand Rapids, MI 213525   
2 WINDY MARKS   Phoenix, AZ 274569   
3 JULI ALLAIRE   Grand Rapids, MI 166308   
4 BEVERLY ROGERS      
5 Lauren Dethomas      

- Marathon Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Brian Sullivan      
0 Jon Pettit      
0 DEREK EYSENBACH   Tucson, AZ 249143   
0 PETE FIORAVANTI   Scottsdale, AZ 165635   
0 BILL STEEN      
0 JONATHAN CAVNER   Colorado Springs, CO 282099   
1 BRIAN BENNETT      
2 DAVID MARKS   Phoenix, AZ 155540   
3 EDDIE URCADEZ      
4 ROBERT LAROCHE   Scottsdale, AZ 20390   
5 SCOTT COUNTRYMAN   Flagstaff, AZ 258025   
6 GARY HALL   Phoenix, AZ 238165   
7 DONALDSON ELDRIDGE   Mesa, AZ 157555   
8 COREY O'BRIEN   Scottsdale, AZ 287879   
9 Vincent Hunt   Tucson, AZ 43766   
10 CHUCK BRUNI   Flagstaff, AZ 288078   
11 JOHN FOSTER      
12 TREVER BUSHNELL   Phoenix, AZ 5663   
13 STEVE LARSON      
14 WILSON LEE   Scottsdale 140266   
15 Cliff Frink      
16 Tom Stack      
17 COLT MEHLER      
18 PATICK WARNHOLTZ      
19 DON FUTCH   Queen Creek 214404   
20 David Claffey      
21 KIEL MARLEY   Phoenix, AZ 305135   

- JR WOMEN 1-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor Morgan      
2 Miranda Needham      
3 Hailey Needham      

- JR MEN 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Trevor Dalton      
1 Brandon Mcnulty   Phoenix, AZ 275694   
2 Ian Turner      
3 David Polley   Peoria, AZ 271015   
4 Clayton Stone      
5 Kai Seymour      

- JR MEN 1-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Izaak Wood   Mesa, AZ 305098   
2 Chase Foster      
3 Joshua Hawthorne      

- Category

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 First Last Name      

- CAT 3 WOMEN 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zoe Cohen      
2 Laura Meyer      
3 Toni Urcadez      
4 Rhea Stinemetz      
5 Lisa Crujido   Prescott, AZ 300709   
6 Konni Allen   Camp Verde, AZ 286734   

- CAT 3 WOMEN 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Alexandra Wunsch      
0 Lisa Spear      
1 Valerie Millis      
2 Holly Stabler      
3 Cindy Perger      
4 Tammy Bird      
5 Becky Bliss      
6 Anna Trader   Sierra Vista, AZ 305130   
7 Lisa Tsosie      
8 Heather Landers      

- CAT 3 WOMEN 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ashley Stilwell   Sierravista, AZ 304903   
2 Amber Stilwell      
3 Kendra Wiebers   Mesa, AZ 271873   
4 Olivia Austin      

- CAT 3 MEN 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Scott Hembree   Chandler, AZ 200863   
1 Vern Peterson      
2 Jim Penn   Goodyear, AZ 41867   
3 Mike Sanchez   Phoenix, AZ 305142   
5 Andrew Meyer      
6 Dave Baker   Phoenix, AZ 255957   
7 Tim Spicer      
8 Bill Garan      
9 Robert Dorney      

- CAT 3 MEN 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Jeff Dalton      
1 Stephen Novy      
2 Duane Heinrichs   Mesa, AZ 304153   
3 Ramon Garcia   Phoenix, AZ 303419   
4 Brian Comstock      
5 Brent Vandeman      
6 Brett Laycock      
7 Tony Seeley      
8 Richard Hardman   Oro Valley, AZ 271794   
9 Chris Cambridge      
10 Roy Bury      
11 Michael Miller      
12 Steven Kelley      
13 Michael Clark      
14 Terry Mcavoy      
15 Andy Hanna   Mesa, AZ 303667   
16 Dave Mcdermott      
17 Anthony Amos      
18 Jonathan Robins   Scottsdale, AZ 302288   
19 Bryan Johnson      
20 Dino D'romero   Gilbert, AZ 271477   
21 Eric Olson      
22 Mertie Stompro   Sierravista, AZ 302178   
23 Timothy Gillis      
24 David Brandt   Monument, CO 106931   
25 Don Newhouse   Chandler, AZ 25984   
26 Dennis Low      
27 Steve Cunningham      
28 Matt Reed      
29 Jay Finlan      
30 John Peckardt      
31 Ken Segel   Phoenix, AZ 265120   

- CAT 3 MEN 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Timothy Johnson      
0 Jorge Delgado      
0 Julian Gonzalez      
1 Rob Lane      
2 Clint Bluestein      
3 Jeff Shaffer      
4 Justin Hoppmann      
5 Alan Stephenson      
6 Jason Kelly   Prescott, AZ 287284   
7 David Denitto   Phoenix, AZ 257745   
8 Kelly Varney      
9 James Bliss      
10 Jorge Meraz      
11 Noel GomEZ      
12 Jeff Welch      
13 Agustin Farias      
14 Branden Jordan      
15 Brannen Maples      
16 Matt Lake      
17 Chad Massey      
18 Nathan Lentz      
19 Christopher Peters      
20 Matthew O'donnell      
21 Derek Rich      

- CAT 3 MEN 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Loghry      
2 Kyle Smith      
3 Bryan Vahjen   Scottsdale, AZ 305513   
4 Paul Shpakov      
5 John Ross Peckardt      
6 Kyle Peterson      
7 Josh Smith      
8 Eric Martins      
9 Christopher McCrea      
10 Ashland Holstine      
11 Jason Hadley      
12 Jonathan Bruce      
13 Tanner Morgan      

- CAT 3 MEN 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Conner Dalton      
1 Zachary Edwards   Flagstaff, AZ 219148   
2 Erik Mckinney      
3 Adam Humphreys      
4 Stephen Kaczmarowski      
5 Cal Skilsky      
6 Lukas Cronin   Cave Creek, AZ 306732   
7 Bradley Merry      
8 Clark Cunningham      

- CAT 2 WOMEN 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Laura Ball      
1 Lajuan Kelley      
2 Leslie Brady   Glendale, AZ 295932   
3 Kimberly Wack      
4 Julie Bass      
5 Katherine Farago   Mesa, AZ 141474   
6 Joanne Geiger      
7 Liane Ehrich      
8 Anita Switzer   Flagstaff, AZ 215551   
9 Deborah Huntley      

- CAT 2 WOMEN 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Melissa Urreiztieta   Tucson, AZ 305230   
1 Aimee Walton      
2 Angie Nocella   Surprise, AZ 288246   
3 Lynn Crew      
4 Erin Huizen      
5 Danielle Culpepper      
6 Jessica Garnello      
7 Hillary Mathis   Oro Valley, AZ 260518   
8 leah mccabe   Flagstaff, AZ 344578   
9 Ashley Robota      
10 Jessa Stilwell   Sierra Vista, AZ 168280   

- CAT 2 WOMEN 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Myia Spiroff   Mesa, AZ 256810   

- CAT 2 MEN 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Sessions      
2 Octavio Real      
3 Ron Kroper      
4 Terry Sontag      
5 Jim Stabler      
6 Jim Cox      
7 Bill Lindberg      
8 Michael Cronin      

- CAT 2 MEN 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ed Gilligan   Tucson, AZ 41964   
2 Jeff Baylor   Scottsdale, AZ 282609   
3 Greg Carmichael      
4 Todd Deangelis      
5 Ken Koch   Dewey, AZ 255654   
6 Dan Mills      
7 Brian Roberts   Goodyear, AZ 93633   
8 Jim Chott   Gilbert, AZ 286462   
9 Mike Bridschge   Coolidge, AZ 48992   
10 Sterling Ford      
11 Mike Park      
12 Larry Ambrose      
13 Paul Dellorco      
14 Mike Sadowsky      
15 Steve Rivers   Phoenix, AZ 121446   
16 Noel Garcia   Phoenix, AZ 177810   
17 George Sperry      
18 Tim Baker      
19 Mike Vines      
20 Alex Romero      
21 Kelly Lattig      
22 Denver Mckinney      
23 Keith Hubbard      
24 Carl Winnebald   Phoenix, AZ 258781   
25 Brian Willess      
26 Tom Spence      
27 Brad Harris   Tempe, AZ 203535   
28 Jeff Plant      
29 Patrick Kivin   Phoenix, AZ 294759   
30 Chris Sullivan   Huachuca, AZ 85707   
31 Brian Culligan      
32 Tom Rex      

- CAT 2 MEN 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Mike Ciasca      
0 Jonathan Cirincione      
0 Jason Downing      
0 Brian Murphy      
1 Lirain Urreiztieta   Tucson, AZ 305136   
2 Jeff Garmany   Tucson, AZ 305033   
3 Jim Koziol      
4 Jacob Phillips      
5 Paul Broaderip   Scottsdale, AZ 284244   
6 Ryan Mortensen      
7 Edgar Lewis   Estes Park Co 305897   
8 Jerrod Maguire      
9 Terry Schmidtknecht   Mesa, AZ 305434   
10 Eric Gust      
11 Craig Gregory   Mesa, AZ 356352   
12 Paul Tocco      
13 Zach Radu      
14 Rob Griffin      
15 Trent Nielsen   Mesa, AZ 280434   
16 Cody Woods      
17 James Tryonas      
18 Julius Charlie   Goodyear, AZ 275216   
19 Blake Marrou      
20 George Hackett      
21 Jim Bondurant      
22 John Conyer      
23 Rodrigo Rada      
24 Nick Nocella   Surprise, AZ 288058   
25 Joseph Shy   Phoenix, AZ 139480   
26 Dan Coley      
27 Michael Stimpson      
DNF Micah Clinger   Flagstaff, AZ 103304   

- CAT 2 MEN 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Brian Wickham      
0 Jeff Yingimg      
1 Dan Peckardt      
2 Jason Hall      
3 Brandon Johnson      
4 James Arrowood      
5 Michael Tobey   Chicago, IL 135619   
6 Patrick Loftus      
7 Miguel Carrazco      
8 Luke Infanti   Tucson, AZ 306333   
9 Cody Kukulski      
10 Tim Huber      

- CAT 2 MEN 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nate Rees   Apache Jct, AZ 287405   
2 Kenny Polley   Peoria, AZ 255203   
3 Garrett Chott   Gilbert, AZ 286463   
4 Nick Thorpe   Scottsdale, AZ 287472   
5 Jacob Ivy      

- CAT 1 WOMEN 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Rawley   Flagstaff, AZ 29243   
2 Alicia Sooter   Tucson, AZ 225221   
3 Stephanie Hawthorne   Flagstaff, AZ 275692   
4 Deborah Martin-wille   Flagstaff, AZ 196287   
5 Tammy Begler   Flagstaff, AZ 304033   
6 Lisa Hellman   Tucson, AZ 287230   

- CAT 1 WOMEN 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 La Kelly   Sedona, AZ 298016   
2 Pam Lowie      
3 Cindy Mcfarland   Glendale, AZ 111888   

- CAT 1 MEN 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Rod Andrede      
1 Keith Koller   Yuma, AZ 19606   
2 Wayne Gorry   Payson, AZ 13741   
3 Chris Grove   Flagstaff, AZ 14295   
4 James Kirk   Tucson, AZ 19256   
5 Steve Gross   Cavecreek, AZ 304890   
6 Keith Tomei   Tucson, AZ 40955   
7 David Lash   Flagstaff, AZ 42979   
8 Michael Whitehead   Scottsdale, AZ 289036   
9 Stephen Hughes   Scottsdale, AZ 141111   
10 Joe Lozon   Litchfield Park, AZ 108194   

- CAT 1 MEN 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Scott Arnold   Phoenix, AZ 1957   
1 Kimo Seymour   Tempe, AZ 140864   
2 Darrin Permenter   Glendale, AZ 236670   
3 Daryll Mckenzie   Marana, AZ 138171   
4 Kyle Akin   Tucson, AZ 203522   
5 Kenneth Kimble   Scottsdale, AZ 289034   
6 Luke Dale   Gilbert, AZ 252667   
7 Daniel King   Phoenix, AZ 154515   
8 Rob Shaver   El Paso, TX 56061   
9 Chris Poole   Phoenix, AZ 120794   
10 Grant Taylor   Mesa, AZ 210372   
11 James Labenske   Glendale, AZ 261256   
12 Mike Perry   Scottsdale, AZ 27806   
13 Kevin Donnellan   Scottsdale, AZ 92196   
14 Carlos Zamora   Phoenix, AZ 52255   
15 John Shumaker   Prescott, AZ 32574   
16 Mark Wille   Flagstaff, AZ 196295   
17 David Green   Phoenix, AZ 216863   

- CAT 1 MEN 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 James Gerber   Yuma, AZ 152283   
0 Daniel Rooke   Phoenix, AZ 107727   
1 Brad Johnson   Flagstaff, AZ 102931   
2 Daryl Roberts   Sedona, AZ 176227   
3 Charles Singleton   Mesa, AZ 32798   
4 Joshua Maule   Phoenix, AZ 41473   
5 Stephen Zetich   Phoenix, AZ 39459   
6 Wade Phillips      
7 Shawn Brick      
8 Michael Krall   Phoenix, AZ 227584   
9 Jerrad Cooper   Flagstaff, AZ 140267   
10 Ryan Waldron   Phoenix, AZ 36946   
11 Colby Moeller   Tucson, AZ 132047   
12 Rick Bucher   Carefree, AZ 5317   
13 Jason Welborn   Hattiesburg, MS 203850   

- CAT 1 MEN 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ronald Jensen      
2 Neal Wright   Chandler, AZ 274576   
3 Zack Heim   Tempe, AZ 195290   
4 Matt Kipper   Tempe, AZ 271871   
5 Brian Trader      
6 Michael Cronin   Tempe, AZ 177765   
7 Erik Nelson   Gilbert, AZ 240674   

- CAT 1 MEN 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Geiger   Flagstaff, AZ 258285   
2 Travis Gildner   Scottsdale, AZ 292501   
3 Sam Gross   Cave Creek 292354   
4 Cypress Gorry   Brevard, NC 219681   
5 Daniel Conley   Payson, AZ 251389   
6 Tyler Coplea   Chandler 196300   
7 Colton Taylor   Mesa, AZ 271968   
8 Kallan Creager   Queen Creek, AZ 255030   
9 Kyle Willett   Flagstaff, AZ 290452   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFShimanoSierra NevadaOSMOBonk BreakerCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee