Race Results for
Grand Prix of Groveport
Groveport, OH
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 06/06/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Master Women 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Betty Warwick   Tipp City, OH 199438   

Men - Master Women 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cindy Smallwood   Centerville, OH 305195   
2 Linda Edwards   Cincinnati, OH 271053   
3 Mary Bill   Miamisburg, OH 286616   

Men - Master Women 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie Lewis Sroka   N Royalton, OH 143111   
2 Sheri Noer   Brookville, OH 249902   

Men - Master Women 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Jeanette Shires   Hamilton, OH 271728   

Men - Master Women 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wendy Smith   Cleveland, OH 189377   

Men - Master Men 70-74

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leon Burk   Tipp City, OH 199441   

Men - Master Men 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruce Skillings   Kettering, OH 45949   
2 Martin Moran   Cincinnati, OH 301127   

Men - Master Men 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Liolios   Munroe Falls, OH 45603   
2 David Linden   Yellow Springs, OH 190519   
3 Bob Kirk (1 - Cat5)   Bexley, OH 266790   
4 Bruce Thoman   Lebanon, OH 240215   
5 Hal Wilson   Bowling Green , OH 256005   

Men - Master Men 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Skip Rogers   Cranberry Twp, PA 80874   
2 Lee Howard (1 - Cat4)   Dublin, OH 69213   
3 Richard Wiley   West Salem, OH 227669   
4 Patrick McMullen   Cleves, OH 204734   
5 Benjamin VanWye   Brookville Ohio 262959   

Men - Master Men 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Painter   Ft Wayne, IN 49932   
2 Rudy Sroka   N Royalton, OH 33715   
3 Glenn Snyder   Davenport, FL 149075   
4 Marty Withrow   Dublin, OH 270583   
5 Dan Waite   Dayton, OH 175584   
6 Peter Czerwinski   Dublin, OH 252055   
7 Derek Wilford   Euclid, OH 134363   
8 Paul Colavincenzo   Clyde Ohio 245039   
9 David Buckner   Columbus, OH 53125   
10 Chris Grisvard   Dublin, OH 52865   

Men - Master Men 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Wimberg   Cincinnati, OH 62378   
2 Ed Miner   Columbus, OH 231198   
3 Tim Fortner   Lakewood, OH 77664   
4 William Lawhorn   Worthington, OH 199483   

Men - Master Men 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Lefelhocz   Athens, OH 20769   
2 Erik Van den Akker   Hoover, AL 111015   
3 Bryan Hellard (1 - Cat4)   West Chester, OH 219427   

Men - Master Men 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Murschel   Cincinnati, OH 202250   

Men - Junior Women 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Theresa Gilmore   Springboro, OH 305854   

Men - Junior Women 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abbey Smich   Sagamore Hills, OH 287682   

Men - Junior Men 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Will Gleason   South Portland, ME 234092   

Men - Junior Men 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kipp Silber   Dayton, OH 287701   
2 Robert Sroka   North Royalton, OH 270997   
3 Brent Bachman   Westerville, OH 309621   
4 Dan Rich   Cedarville, OH 271246   

Men - Junior Men 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Griffin Jones   Hilliard, OH 260320   

Men - Junior Men 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Madis   Hudson, OH 284218   
2 Mason Corliss   Dayton, OH 310886   

Men - Cat1/2/3 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jane Evely   Carnation, WA 162455   
2 Samantha Brode   Akron, OH 206620   
3 Traci Mariniello   Williamsville, NY 198115   
4 Melissa Corliss   Dayton, OH 285661   
5 Brooke Flesner   Columbus, OH 292841   

Men - Cat1/2 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Clarke   Medina, OH 212538   
1 Matt Weeks   Rocky River, OH 232237   
3 Paul Martin   Durango, CO 207459   
4 Jonathan Card   Sylvania, OH 6078   
5 Brian Batke   Novelty, OH 99527   
6 Ray Huang   Cleveland Heights, OH 16965   

Men - Cat 5 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Jared Bonecutter   Shelby, OH 230499   
4 David Butterfield   Dayton, OH 319192   
7 John Chuprinko   Centerburg, OH 250145   
11 Tim DeMattio   Redding, CA 236806   

Men - Cat 4 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kellie Straeng   Mcdonald, OH 303754   
2 Geanie Helfich   Centerville, OH 284601   
3 Tiffanie Hills   Loveland, OH 302106   

Men - Cat 4 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Trost   East Aurora, NY 272987   
2 David Thornton   Erie, PA 239723   
3 Marshall Leininger   Canton, OH 205294   
4 Mike Abney   Pittsburgh 266636   
5 Jim Rauck   Grove City, OH 273978   
6 Kipp Silber   Dayton, OH 287701   

Men - Cat 3 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Hahn   Toledo, OH 104417   
2 Scott Spees   St. Johns, FL 33586   
3 Joern Brockhaus   West Chester, OH 286015   
4 Peter Hills   Loveland, OH 117544   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESpyShimanoUSACDFSierra NevadaBonk BreakerOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee