Race Results for
All Gravity #3.5 Schweitzer
Sandpoint, ID
(Event Information)
View By:
Downhill on 08/22/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - PRO MEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BOE MCGEE   Bellevue, WA04:22.85 193517   
2 KYLE THOMAS   Bellevue, WA04:29.92 262613   
3 ZEB TINGEY   Issaquah, WA04:34.14 228035   
4 NATHAN HOCH   Snoqualmie, WA04:34.92 171210   
5 BRYAN CRUM   Spokane, WA04:38.15 114586   
6 LANE PAXTON   Missoula, MT04:56.44 150826   
7 TYLER GILSDORF   Sammamish, WA05:01.58 228041   
DNF EVAN GILSDORF   Sammamish, WA48:00.00 247503   

Men - CAT 3 MEN - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ERIK BURNS   08:37.40   
2 BENJAMIN JOHANSEN   09:19.39   

Men - CAT 3 MEN - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LUKE ROBERTS   06:44.37   
2 JOHN HAMILTON   07:09.58   
3 KEVIN BURNS   07:15.46   

Men - CAT 3 MEN - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALEC FERRARO   06:34.33   

Men - CAT 3 MEN - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAN SHANAHAN   08:06.96   

Men - CAT 3 MEN - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOHN LESTER   07:40.13   
2 JOHN NICOLICH   08:23.14   
3 KIM FLOYD   11:52.82   

Men - CAT 2 MEN - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LUKE NACCARATO   06:49.77   
2 JAY IVANS   07:10.46   

Men - CAT 2 MEN - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 THOMAS RUSSELL   06:20.64   
2 HENRY HOLM   07:06.92   

Men - CAT 2 MEN - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 FORREST TAYLOR   06:12.84   
2 TOM BJORNSON   06:22.93   
3 TYLER RANDOLPH   Mead, WA06:29.50 307773   
4 MIKE DOROSH   06:34.71   
5 ANDREW COTTRELL   06:35.06   
6 DAVID HOBBS   06:36.96   
7 JASON deRIJK   06:41.18   
8 LUKE FENNELL   06:41.80   
9 BOB WHITE   06:43.95   
10 BEN RHODES   06:46.04   
11 CHARLES CHRISTIANS   07:09.92   
DNF JIMMY REED   49:00.00   

Men - CAT 2 MEN - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JUSTIN MILLER   06:24.45   
2 JOHN HENRY   Spokane, WA06:25.06 291161   
3 TOBY WILSON   Kennewick, WA06:30.61 317710   
4 BRAD KELLEY   Benton City, WA06:38.52 214398   
5 ANDREW PICKERING   Woodinville, WA07:02.74 312444   
6 DAVID HANNER   07:23.27   
DNF KEVIN BATTEY   53:00.00   

Men - CAT 2 MEN - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 EMMETT PURCELL   06:38.56   
2 BRENT BJORNSON   07:05.13   
3 CARL LEDBETTER   Mercer Island, WA07:11.71 20680   
4 ROGER BAKER   Ada, MI07:53.44 26510   
5 MARK IVINS   08:44.54   

Men - Cat 1 Men - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRIAN GUSE   Fall City, WA04:32.51 262456   
2 KEVIN LITTLEFIELD   Auburn, WA04:34.03 311006   
3 ADAM RANSAVAGE   North Bend, WA04:41.49 292601   
4 JAKE GROB   Kirkland, WA04:41.66 265425   
5 CODY BISSELL   Sandy, UT04:50.17 299492   
6 PARIS GORE   Spokane, WA05:02.39 307517   

Men - Cat 1 Men - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JESSE RANSAVAGE   Fremont, CA04:39.76 303893   
2 WILLIAM FLOYD   Spokane, WA04:44.17 289645   
3 TAYLOR CURTIS   Coeur D Alene, ID04:49.72 299441   
4 HANS ELDRIDGE   Kingston, WA04:49.90 193583   
5 WILLIE HOBBS   Whitefish, MT04:54.19 280487   
6 SCOTT MEREDITH   Spokane, WA04:58.01 181391   
7 ANTHONY TUTOR   Round Mountain, NV04:58.09 305940   
8 Rob Crump   Kirkland, WA05:10.83 311576   
9 KYLE RAINER   Coeur D Alene, ID05:12.86 228033   

Men - Cat 1 Men - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEFF REES   Spokane Valley, WA04:33.50 93452   
2 COY MILLER   Caseyville, IL04:55.46 270672   
3 JEFF MCAVLEY   Bremerton, WA04:58.66 173733   

Men - Cat 1 Men - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DOUG MINOR   Nine Mile Falls, WA05:54.98 191557   

Women - PRO WOMEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 REES JAIME   Spokane Valley, WA05:27.40 228046   

Women - CAT 2 WOMEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 EMILY SMITH   Everson, WA07:16.42 319714   
2 CORRINE MILLER   Caseyville, IL08:09.40 283598   

Women - Cat 1 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRIDGETTE LEBER   Port Angeles Wa09:08.23 312456   
DNS BROOKE SHORE   Bellevue, WA00:00.00 199612   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFShimanoSierra NevadaCUOREOSMOSpyBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee