Race Results for
Wirth Cyclocross Classic
Minneapolis, MN
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/10/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Cox   Woodbury, MN32:05.th 313208  501 Birchwood/GIS
2 Zachary Schuman   Crooks, SD32:25.th 328168  543 Poweraid Indy Fab
3 Eric LeBow   Shoreview, MN32:26.th 279272  522 Maplelag
4 Brady Prenzlow   Brooklyn Park, MN33:10.th 307715  513 Loon State Cyclists
5 Seth Haskell   Minneapolis, MN33:13.th 302673  551 Unattached
6 Gregorio Raweti   33:14.th  583 
7 Ryan Marsel   Minneapolis, MN33:47.th 313268  532 Behind-Bars/LGR
8 Nigel Kinney   33:48.th 297103  536 Unattached
9 Seth Iverson   Minneapolis, MN34:02.th 267095  533 St Paul Bicycle Racing Club
10 Al Shuros   34:14.th  560 
11 Douglas Nixon   Minnetonka, MN34:33.th 235471  431 
12 Keir Stiegler   Plymouth, MN34:34.th 279658  544 Unattached
13 Andy Bers   34:35.th  565 
14 Grant Larvick   Burnsville, MN34:42.th 328058  547 Unattached
15 Jake Szymanski   Minneapolis, MN34:43.th 328180  506 Freewheel
16 Dan Schueller   Brooklyn Center, MN34:46.th 213088  567 Gopher Wheelmen
17 Ian Nancekivell   34:49.th  573 
18 Stephen Wilson   Golden Valley, MN34:57.th 304044  507 Peace Coffee Racing
19 Bryan Gerding   Minneapolis, MN35:02.th 177126  514 Freewheel Bike
20 Brandon Manske   Edenprairie, MN35:12.th 292551  558 Silver Cycling
21 Chris Fischer   Minneapolis, MN35:14.th 327300  557 Synergy
22 Joel Ingvalson   Minneapolis, MN35:26.th 225349  564 Unattached
23 Tim Gut   Eagan, MN35:31.th 326968  548 
24 Kim Schmidt   Wayzata, MN35:35.th 326602  509 Unattached
25 Matt Lovaas   Edina, MN35:44.th 221930  559 Silver Cycling
26 Douglas Carter   Minneapolis, MN35:49.th 283695  504 Birchwood/GIS
27 Alexander Zidarevich   Minneapolis, MN35:51.th 326802  579 
28 Dave Fetters   Minneapolis, MN35:52.th 266342  530 Unattached
29 Benjamin Metzger   Fort Lauderdale , FL35:58.th 266233  508 Team Plan C
30 Michael Moriarity   Bloomington, MN36:01.th 294003  540 Flat City Cycling Club Inc.
31 Russ Vander Wiel   Maplewood, MN36:06.th 179806  552 Unattached
32 Adam Grafa   Minneapolis, MN36:31.th 309212  505 Birchwood/GIS
33 Charley Serrill   36:34.th  531 
34 Derek Haag   New Hope, MN36:42.th 269288  553 
35 Ian Johnson   Minneaplois, MN36:54.th 300764  536 Behind-Bars/LGR
36 Todd Sample   Minneapolis, MN36:59.th 228660  555 Unattached
37 Thomas Scherber   37:04.th  546 
38 Dave Hirsch   Minneapolis, MN37:09.th 301947  524 Birchwood/GIS
39 Eric Thoerner   Minneapolis, MN37:22.th 264225  519 Birchwood/GIS
40 Paul Tocko   Prior Lake, MN37:59.th 217183  550 
41 Russell Cadogan   Plymouth, MN38:09.th 129574  518 Birchwood/GIS
42 Jeff Damm   38:14.th  520 
43 Jason Kask   38:19.th  581 Bikery
44 Alessandro Cembran   Minneapolis, MN38:23.th 301767  523 Unattached
45 Ben Robetor   Maplewood, MN38:26.th 327206  574 Peace Coffee Racing
46 Nathan McIntyre   38:43.th  535 
47 Scott Shore   39:01.th  545 Birchwood/GIS
48 T Ross   Minneapolis, MN39:03.th 240904  541 Unattached
49 Nicholas Boulton   39:10.th  578 Synergy
50 Aaron Rutzick   39:42.th  580 
51 Will Mackin   40:01.th  576 
52 Tim Bengeson   40:31.th  562 
53 Brandon Whittey   Minneapolis, MN41:21.th 233842  528 Behind-Bars/LGR
54 Ryan Mccarthy   42:14.th  571 
55 Chris Walsh   Shorewood, MN-1lap 302672  534 Unattached
56 Ryan Coogan   -1lap  526 
57 Patrick Tsai   -1lap  572 Peace Coffee Racing
58 Andrew Magill   -1lap  570 
59 Tom McGoldrick   Deephaven, MN-1lap 233298  502 Unattached
60 Brennan Jones   Minneapolis, MN-1lap 296908  529 Unattached
61 Geoff Schodde   -1lap  569 Bikery Da Nord
62 Dave Schaffer   -1lap  539 Unattached
63 Frank Bobick   -1lap  516 
64 Ted Clausen   Grand Forks Nd-1lap 326712  510 
65 Jonathan Bailey   -1lap  549 Unattached
66 Christopher Baguyo   -1lap  537 
67 Kevin Kirsch   -1lap  566 
68 Ed Lysne   -1lap  568 
69 Jon Iverson   -1lap  517 
70 Kent Furois   -1lap  512 
71 Gary Underdahl   -1lap  577 
72 Chris Van Ert   Saint Paul, MN-2laps 230802  527 Peace Coffee Racing
73 Michael Rhods   -2laps  582 
74 Gregory McCrea   Houston, TX-2laps 53217  503 Gulf Coast Cycling Association
DNF Michael Larson     525 LCR
DNF Morison Hall   Eagan, MN 211906  575 Unattached
DNF Jeremy Norton   Minneapolis, MN 304499  561 Unattached
DNF Patrick Greehan   Duluth, MN 325172  515 Velo Duluth
DNF Josh Kruck   St Paul, MN 324388  554 Balance Cycling
DNF Vince Meyer   Lakeland, MN 293688  521 Big Ring Flyers
DNF Todd Chapman   Princeton, MN 305584  542 Unattached

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Voreis   Minneapolis, MN47:49.th 101470  460 Crossniacs
2 James Buddenbaum   Bloomington, MN47:52.th 185684  424 Silver Cycling
3 Nils Boberg   Shoreview, MN47:55.th 284823  429 Minnesota Junior Cycling Inc.
4 Bruce Martens   Saint Paul, MN48:01.th 212731  420 Balance Cycling
5 Andy Reichert   Minneapolis, MN48:43.th 49810  423 Birchwood/GIS
6 Ronald Williams   Duluth, MN48:45.th 142191  427 Unattached
7 Merrill Lutsky   Northfield, MN48:56.th 294615  435 Minneapolis Bicycle Racing Club
8 Owen Thoele   Minneapolis, MN48:57.th 211174  464 acf
9 Matthew Petersen   Minneapolis, MN49:12.th 244920  444 Unattached
10 Daniel Jacobsen   Saint Paul, MN49:15.th 277887  446 Gopher Wheelmen
11 Brian Duncan   Saint Paul, MN49:55.th 261881  439 SPBRC/Grand Perf
12 Daniel Jansen   Minnetonka, MN50:07.th 17677  456 Unattached
13 Tim Stone   Minneapolis, MN50:31.th 200623  455 Kenwood Racing
14 Matt Leizinger   Minnetonka, MN50:43.th 284245  432 Excelcycle Club
15 Kevin Reker   Little Canada, MN50:47.th 294964  425 Flat City Cycling Club Inc.
16 Steve Laurel   Longmont, CO51:03.th 240886  440 Flat City Cycling Club Inc.
17 Martin Rudnick   Minneapolis, MN51:15.th 298216  451 Behind-Bars/LGR
18 Aaron Peterson   Minneapolis, MN51:17.th 237085  462 Peace Coffee Racing
19 montedirks dirks   Minneapolis, MN51:34.th 285560  556 Unattached
20 Jeremy Ames   Minneapolis, MN52:05.th 285970  452 Freewheel Bike
21 Caleb Donaldson   Minneapolis, MN52:15.th 224416  428 St Paul Bicycle Racing Club
22 Robert Brown   Saint Paul, MN52:30.th 150342  459 Kenwood Racing
23 Zachary Mohr   Minneapolis52:42.th 162653  426 Unattached
24 Charles Parsons   Minneapolis, MN53:23.th 242039  436 Unattached
25 Steven Pippin   Minneapolis, MN53:58.th 103461  453 Minnesota Cycling Team
26 Michael Constant   Champlin, MN54:05.th 133193  449 Crossniacs
27 Scott Sabol   Chanhassen, MN54:09.th 245818  463 Great Plains Cycling Club
28 Chris Leiferman   54:15.th  447 
29 Joe Schlechter   Watertown, MN54:18.th 251565  421 Team Plan C
30 Blake Jenssen   Madison, WI54:19.th 211946  466 Yay
31 Frederick Gray   Minneapolis, MN54:43.th 246498  433 Birchwood/GIS
32 Jeffrey Anderson   Blaine, MN-1lap 279956  454 LSC
33 Peter Anderson   Saint Paul, MN-1lap 227969  461 Crossniacs
34 John Adleman   Minneapolis, MN-1lap 300963  419 Birchwood/GIS
35 Ryan Cate   Minneapolis, MN-1lap 161311  443 Unattached
36 Jon Friedell   Minnetonka, MN-1lap 194324  457 Kenwood Racing
37 Gregorio Ramierz   -1lap  583 
38 Kevin Flanders   Minneapolis, MN-1lap 207226  465 Unattached
39 Cody Scott   Mahtomedi, MN-2laps 250669  434 Chilkoot Velo
DNF Jeff Ingham   Oakdale, MN 218867  442 Gopher Wheelmen
DNF Chris Sur   Minneapolis, MN 302904  448 Unattached
DNF Brendan Bellew   New Prague, MN 313010  430 Unattached
DNF David Peterson   Minneapolis, MN 239997  450 G.S. Circo Azzurro
DNF Mark Byrnes   Minneapolis, MN 212373  458 Behind-Bars/LGR
DNF Kyle McKimpson   Minneapolis, MN 199201  445 Unattached
DNF Erik Paulsen   Excelsior, MN 284912  438 Crossniacs
DNF Adam Rambow   Saint Paul, MN 302222  422 Birchwood/GIS
DNF Alfred Lajon   Minneapolis, MN 251968  441 Unattached
DNF Matthew Montesano   Minneapolis, MN 277696  437 Kissena CC

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Bergman   Saint Paul, MN01:03:21 103032  278 Kentucky Flyers Cycling Inc
2 cody larson   Northfield, MN01:03:53 298311  279 ACF
3 Samuel Oftedahl   Shoreview, MN01:04:29 211093  281 Paramount Sports
4 Jonathan Toftoy   Eden Prairie, MN01:05:09 233166  272 Synergy
5 Douglas Swanson   Minnetonka, MN01:07:02 102633  282 GrandStay Hotels
6 Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN01:08:24 182827  270 VeloRochester
7 Jay Henderson   Minneapolis, MN01:08:50 15779  271 Silver Cycling
8 Jacob Boyce   Duluth, MN01:09:33 227560  288 Synergy
9 David Oachs   Woodbury, MN01:09:47 116923  280 Big Ring Flyers
10 Keven Kvalsten   Robbinsdale, MN-1lap 149743  283 Kenwood Racing
11 Adam Froemming   Edina, MN-1lap 160145  286 Minneapolis Bicycle Racing Club
12 Jason Wenk   North Mankato, MN-1lap 238817  269 Unattached
13 Aric Hareland   Seattle, WA-1lap 172133  287 Synergy
14 Jacob Helmbrecht   Saint Paul, MN-1lap 151943  273 Freewheel Bike
15 Samuel Meier (1 - Cat2)   Shoreview, MN-1lap 240030  276 Synergy
16 Matthew Allen   Minneapolis, MN-1lap 200426  274 Behind-Bars/LGR
17 Joshua Schwantes   Saint Paul, MN-1lap 134220  289 Kenwood Racing
DNF Rich Bergstrom   Minneapolis, MN 193869  285 Gopher Wheelmen
DNF Pat Lemieux   Saint Paul, MN 210769  277 Kentucky Flyers Cycling Inc
DNF Jeffrey Austin - Phillips   Saint Paul, MN 166411  284 Behind-Bars/LGR
DNF Eric Guse   St Louis Park, MN 211199  275 Unattached

Men - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Roeser   Buffalo, MN01:04:26 160630  116 Flat City Cycling Club Inc.
2 Craig Faulkner   Mendota Heights, MN01:06:21 244650  103 Synergy
3 Jason Snider   Wayzata, MN01:06:52 33354  117 Silver Cycling
4 Guy Alvarez (1 - Cat2)   Lino Lakes, MN01:07:28 155011  105 G.S. Circo Azzurro
5 Matt Muyres   Bloomington, MN01:09:05 160576  114 Synergy
6 John Struchynski (1 - Cat3)   Fargo, ND01:09:25 161308  112 Great Plains Cycling Club
7 Keith Bianchi   Saint Paul, MN-1lap 188055  104 St Paul Bicycle Racing Club
8 Peter Maxwell   Minneapolis, MN-1lap 23007  109 G.S. Circo Azzurro
9 Pat Dowling   St. Louis Park, MN-1lap 44129  108 Flat City Cycling Club Inc.
10 Grant Larvick   Burnsville, MN-1lap 328058  547 Flat City Cycling Club Inc.
11 Cory Gross   Saint Paul, MN-1lap 95958  113 Flat City Cycling Club Inc.
12 Paul Thoresen   Minneapolis, MN-2laps 35511  102 Team Plan C
13 Scott Cave   Burnsville, MN-2laps 147556  111 Silver Cycling
14 Rick Laliberte   Fargo, ND-2laps 210611  110 River Valley Cycling Club- RVCC
DNF Jared Roy (Cat1)   Portland, OR 77759  106 Crossniacs
DNF Taylor George   Apple Valley, MN 245466  115 Birchwood/GIS
DNF Daniel Wheeler   St. Paul, MN 227791  107 Gopher Wheelmen

Men - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Evanson   Medina, MN44:08.th 255457  173 Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Ladric D'Schommer-Grant   Minneapolis, MN44:24.th 147307  183 Crossniacs
3 Wallace Alexander   Minneapolis, MN44:30.th 193389  182 Curt Goodrich Racing Team
4 Robert Douglass (1 - Cat3)   Hopkins, MN44:35.th 50737  167 Minnesota Cycling Team
5 Michael Phillips   Minneapolis, MN44:37.th 200784  177 G.S. Circo Azzurro
6 John Thompson (1 - Cat1)   Shoreview, MN45:21.th 63849  186 St Paul Bicycle Racing Club
7 Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN45:24.th 228026  162 LCR
8 Thomas Thornquest   Golden Valley, MN45:30.th 147521  166 Kenwood Racing
9 Charlie Townsend   45:40.th  101 St Paul Bicycle Racing Club
10 Piotr Bednarski   Minneapolis, MN45:43.th 236794  187 Freewheel
11 Paul Schoening   Plymouth, MN46:26.th 31734  169 Unattached
12 Thomas Manderfeld   Sauk Rapids, MN46:39.th 82764  170 Loon State Cyclists
13 Steven Sonnesyn   Minneapolis, MN46:42.th 52811  163 Plan C/Stevens
14 Gregory Pautsch (2 - Cat1)   Chippewa Falls, WI47:29.th 180532  164 Planet Bike
15 Mark Rathbun   Elk River, MN47:44.th 149700  197 Minnesota Cycling Team
16 Peter Leugers   Minneapolis, MN48:40.th 302609  185 CRUD
17 Dan Inderieden   Minneapolis, MN48:47.th 218333  180 Unattached
18 Michael Cisek   Minneapolis, MN49:08.th 269355  200 Team Plan C
19 William Kuster   Anoka, MN49:22.th 59499  178 Loon State Cyclists
20 Jeff Colbeth   Lakeland, MN49:28.th 269987  161 Big Ring Flyers
21 Todd Trembley   Faribault, MN49:31.th 217961  198 Milltown Cycles
22 Drew Holbrook (1 - Cat2)   Minneapolis, MN49:31.th 16497  188 Minneapolis Bicycle Racing Club
23 Dan Meyer   Lake Elmo, MN50:48.th 117486  172 Loon State Cyclists
24 Curt Goodrich   St. Paul, MN50:53.th 137425  168 Curt Goodrich Racing Team
25 Stuart Benson   Shafer, MN51:03.th 100413  174 Unattached
26 Erik Johanson   Chanhassen, MN53:00.th 302859  165 Plan C/Stevens
27 Paul Inkala   Apple Valley, MN-1lap 245256  181 Unattached
28 Tim Holmstrom   Excelsior, MN-1lap 64807  148 Unattached
29 Bruce Anderson (1 - Cat4)   Minneapolis, MN-1lap 117944  176 
30 William (Jay) Tegeder (2 - Cat3)   Saint Paul, MN-1lap 35162  175 Loon State Cyclists
31 steve hirsh   Saint Paul, MN-1lap 290283  171 Birchwood/GIS
32 Timothy Power (2 - Cat4)   Afton, MN-1lap 173958  189 Chilkoot Velo
33 John Groton   -1lap  160 
34 Bruce Harick   Minneapolis, MN-1lap 15080  196 St Paul Bicycle Racing Club
35 Mark Overgaard   Vadnaisheights, MN-1lap 297849  149 Gopher Wheelmen
DNF Sean Burns (Cat3)   Minneapolis, MN 205764  147 Kenwood Racing
DNF Robert Vigil   Eden Prairie, MN 223690  184 Minnesota Cycling Team
DNF Gregory McCrea   Houston, TX 53217  503 Gulf Coast Cycling Association
DNF Tom Bengel   St Paul, MN 200781  179 Unattached

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaleb De Keyrel   White Bear Lake, MN30:33.th 356967  190 Team Balance
2 Alec Porter   Saint Paul, MN31:43.th 311313  193 St Paul Bicycle Racing Club
3 Anders Sonnesyn   -1lap  194 Unattached

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Gaines   Minneapolis, MN28:07.th 244643  Gopher Wheelmen
2 Aaron Shaw   Rogers, MN28:12.th 264910  15 Minnesota Junior Cycling Inc.
3 Ethan Furois   Falcon Heights, MN28:43.th 322612  Gopher Wheelmen
4 Daniel Svedberg   Woodbury, MN29:11.th 278187  393 Minnesota Junior Cycling Inc.
5 Josey Weik   Wrenshall, MN29:50.th 297766  MNJRC
6 Brian Gaines   Minneapolis, MN30:16.th 244626  Gopher Wheelmen
7 Duncan Weisbrod   30:55.th  LCR
8 David Hart   Stanthonyvillage, MN33:27.th 289783  57 Gopher Wheelmen
9 Jacob Uhl   Saint Paul, MN35:05.th 317084  Gopher Wheelmen

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather George   30:17.th  242 Birchwood/GIS
2 Meredith Rambow   Saint Paul, MN31:00.th 304746  239 Birchwood/GIS
3 Tracy Sides   Minneapolis, MN31:18.th 279038  248 G.S. Circo Azzurro
4 Niki Reker   Little Canada, MN31:48.th 308210  245 St Paul Bicycle Racing Club
5 Martha FlynnKauth   Saint Paul, MN32:04.th 326212  511 Crossniacs
6 Lori Belz   32:21.th  247 Big Ring Flyers
7 Kari Gates   32:27.th  249 Velo Duluth
8 Lisha Herold   Oakdale, MN32:36.th 307621  250 Minnesota Junior Cycling Inc.
9 Chelsea Strate   Richfield, MN34:07.th 320994  252 LGR-Behind Bars
10 Tina Raehsler   River Falls, WI34:23.th 213217  241 Big Ring Flyers
11 Sherry Berde Townsend   Mendota Heights, MN34:56.th 158605  243 Gopher Wheelmen
12 Abby Ruess   Saint Paul, MN35:18.th 312258  251 St Paul Bicycle Racing Club
13 Linsey Hamilton   Minneapolis, MN35:20.th 266416  240 Synergy
14 Dana Buddenbaum   Bloomington, MN35:33.th 185483  244 Silver Cycling
15 Kathryn Schaus   Chippewa Falls, WI36:30.th 317982  253 Planet Bike
16 Nikki Reker   Saint Paul, MN-1lap 311375  246 Unattached
17 Danielle Coffield   -1lap  254 Unattached
18 Kimberly Marek   Minneapolis, MN-1lap 328682  255 Unattached
19 Sarah Padovese   St. Paul, MN-1lap 310150  538 Free Wheel

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bianca Bergman   Saint Paul, MN49:30.th 281786  268 Kentucky Flyers Cycling Inc
2 Jeannette Sample   Minneapolis, MN49:37.th 223137  267 Minneapolis Bicycle Racing Club
3 Zoe Reker   Littlecanada, MN50:51.th 290558  212 St Paul Bicycle Racing Club
4 Lee Penn   Minneapolis, MN51:28.th 194317  218 St Paul Bicycle Racing Club
5 Kristy Henderson   Minneapolis, MN-1lap 264109  265 Silver Cycling
6 Jennifer Nowlin   Plymouth, MN-1lap 281920  217 Peace Coffee Racing
7 Terra James   Minneapolis , MN-1lap 281803  264 Behind-Bars/LGR
8 Kris Brazil   Faribault, MN-1lap 238279  213 Milltown Cycles
9 Alexandra Kerl   Minneapolis, MN-1lap 240408  215 Behind-Bars/LGR
10 Nicole Waxmonsky-Tu   Saint Paul, MN-1lap 277897  216 Synergy
11 Andrea PotyondySmith   Champlin, MN-2laps 284728  266 Loon State Cyclists

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeanne Fleck   Proctor, MN46:52.th 302812  92 Velo Duluth
2 Corey Coogan Cisek   Minneapolis, MN48:20.th 261947  90 Team Plan C
3 Emma Bast (1 - Cat2)   Hinesburg, VT49:04.th 261361  95 Team Plan C
4 Heather Edwards-Thoerner   Minneapolis, MN49:55.th 112633  91 Birchwood/GIS
5 Megan Lennon (2 - Cat2)   Minneapolis, MN-2laps 259658  94 Behind-Bars/LGR

Women - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anya Malarski   Duluth Mn34:18.th 302412  294 MNJRC
2 Valerie McGoldrick   Deephaven, MN34:18.th 302230  191 Minnesota Junior Cycling Inc.

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoSpyOSMOSierra NevadaCUOREUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee