Race Results for
Bike for Bovines
Keene, NH
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/22/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Fabien Esponda   1:17:35  225 Flat Tire Racing
2 Garth Bean   Ashford, CT1:20:30 175179  226 Nerac Earth

Men - Pro/Cat 1 Open - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Snyder   Westminster, MA1:58:43 122912  38 Team Jamis
2 Michael Bartlett   Sunderland, MA2:00:55 225390  35 
3 Neal Burton   Meriden, CT2:03:35 41606  37 
4 John Foley   Fiskdale, MA2:04:49 121026  36 
5 James Harmon   Fort Collins2:05:53 265280  40 503 Cycleworx
6 Joshua Wilcox   Gaylordsville, CT2:07:36 38209  39 503 Cycleworx

Men - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hunter Patenaude   1:31:44  16 Claremont Cycle Depot
2 Leo Patenaude   1:44:23  18 Claremont Cycle Depot
DNF Maxwell Durand     17 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Lang   1:20:55  284 
2 Sean Walsh   1:28:36  285 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luiz Filho   1:22:48  316 
2 Jason Wiinikka   1:24:10  315 
3 Craig Neal   Westhatfield, MA1:24:12 286245  313 53x11
4 Sam Neves   Stafford Springs, CT1:24:31 314484  311 Cyclonauts Racers
6 Anthony Fedirko   Fitchburg, MA1:44:09 113094  310 Northeast Bicycle Club
7 Stephen Sekelsky   Northford, CT1:46:23 239350  312 Tomatoes Racing

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pete Cole   1:21:50  454 
2 Ruy Ferreira   1:21:51  446 
3 Mark Sferrazza   1:25:16  449 bikebarnracing.com
4 James Moran   1:25:24  457 
5 Ray Webber   1:30:28  451 
6 Bryan Funk   1:32:31  447 Team Edge
7 David LeBlanc   1:37:45  452 
8 Dan Bowman   1:46:24  456 
9 David Rioux   Fall River, MA1:47:05 115483  448 Boston Road Club
10 Tim Sweet   1:57:58  455 
DNF Richard Walsh   Franklin, MA 200403  450 Grace Bicycles Velo Club
DNF David Neal   Westfield, MA 78574  453 53x11

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Claude Morneault   1:26:08  739 Buchika Bike Club
2 Tri Vinh   Enfield, CT1:27:41 210717  738 Cyclonauts Racers
3 Judson Belmont   1:28:36  737 Suncook Valley Team
4 Gary Costa   1:36:50  740 

Men - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alec Cunningham   Cheshire, CT1:20:07 311452  178 Benidorm
2 Brandon Archambeau   Hyannis, MA1:42:29 311740  177 Cape Cod Racing

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Billy Bergen   Brockton, MA1:10:23 294916  334 bikebarnracing.com
2 Evan Zamore   1:11:48  342 
3 Joshua Krzyzek   North Attleboro, MA1:12:20 132750  340 
4 Kyle Clark   1:15:48  335 Clark Brothers Racing
5 Matt Mocco   1:16:55  343 Holiday Cycles
6 John Renaud   1:20:30  341 Monadnock Cycling Club
7 Ian Fergusson   1:26:49  339 Norm's Ski And Bike

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gerald Rothenhofer   1:07:25  121 MIT
2 Thomas Jacius   East Granby, CT1:11:46 295794  119 Createx/Eastern Bloc
3 David Mastroianni   Sagamore, MA1:12:21 293031  123 Cape Cod Racing
4 Chris Northcott   1:13:04  125 Beam Team
5 Steve Salo   Oakdale, CT1:15:47 198303  124 B2C2
6 Taylor Clark   1:16:15  118 Clark Brothers Racing

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Pelletier   1:11:47  63 Team Edge
2 Matthew Boulay   1:12:20  65 
3 John Allen   East Berlin, CT1:15:33 239954  52 Cyclonauts Racers
4 Paul Lussier   Feeding Hills, MA1:18:08 268805  61 Cyclonauts Racers
5 Lucas Provost   Brewster, MA1:20:30 310808  64 Cape Cod Racing
6 Michael Davern   1:20:59  54 
7 Ken Dayton   Bristol, CT1:21:15 303736  55 Team Edge
8 Mark McKenney   Sandwich, MA1:23:20 266648  62 Cape Cod Racing
9 David Keppler   Rowe, MA1:23:54 271586  58 bikeman.com
10 Anthony Velleco   1:29:22  67 
11 Tim Kennedy   1:30:17  57 
12 Douglass Wilson   Keene, NH1:43:17 280148  66 
DNF Chris Call     53 

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Cutter   1:17:34  746 
2 Lawrence Woolson   Westmoreland, NH1:17:36 38948  741 Norm's Ski And Bike
3 John Torrey   South Daytona, FL1:20:10 199705  739 Cyclonauts Racers
4 Michael Cyr   Mansfield Center, CT1:22:11 146313  745 Cyclonauts Racers
5 Tom Quinlan   1:23:54  738 Nerac Earth
6 john weferling   East Longmeadow, MA1:28:36 272347  740 Cyclonauts Racers
7 William Bonin   1:35:50  744 
8 Russell Johnson   1:40:56  735 
9 Tom Rosley   1:48:30  742 
10 David Holmander   Epsom, NH1:51:07 240201  734 New Hampshire Cycling Club
DNF Scott Hill     743 

Men - Cat 1 Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kerry Robair   Bristol, CT2:23:50 181425  887 Team Edge
2 Reinout Schoolderman   Seattle, WA2:32:29 159589  885 Team Marty's
3 Charles Beal   W Hartford, CT2:32:30 106073  883 Singular Cycles
4 David Devine   2:40:52  884 Union Velo
DNF Cheryl Payne   Wrentham, MA 202493  886 Union Velo

Men - Cat 1 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zeb Leister   Hartland, VT2:22:26 304146  23 Paradise Racing
2 Tyler Samson   West Hatfield, MA3:14:45 275070  24 Flye Cycles

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clinton Angwin   White River, VT2:08:30 298713  165 Claremont Cycle Depot
2 Nathan Pepin   Seattle, WA2:09:21 249643  164 Competitive Edge Racing
3 Eric Carlson   Bristol, CT2:24:50 233018  161 Team Edge
DNF Edward Uhring   Hamilton, MA 301701  163 

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Harris   Swanzey, NH2:05:21 249276  954 Norm's Ski And Bike
2 Andreas Hau   San Diego, CA2:10:11 295990  959 Team Edge
3 Craig Kennedy   Suffield, CT2:14:19 65969  956 Eastern Bloc
4 Andy Gould   Concord, NH2:18:25 276291  958 
5 Jim Komarmi   Richmond, VT2:18:32 231757  960 UVM
6 Luke Hurley   Epsom, NH2:18:33 86790  955 Dedham Bike
7 Shawn Mottram   Norton, MA2:22:28 117260  961 Union Velo
8 Robert Carmen   Simsbury, CT2:24:50 111810  957 Team Edge

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Kelly   Watertown, CT2:20:51 94642  225 Team Edge
2 Andrew Wellman   West Berlin , VT2:21:03 37673  229 Bicycle Express
3 Gerry Lafleur   Enfield, CT2:30:49 87557  230 Cyclonauts Racers
4 Royce Yeomans   Springfield, MA2:31:20 143685  227 Cyclonauts Racers
5 George Adams   2:39:40  34 
6 Scott Cunningham   Cheshire, CT3:07:12 8363  228 Benidorm

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Bisson   Fall River, MA2:13:40 3786  739 Gear Works/Spin Arts
2 Steve Arsenault   Keene, NH2:16:49 211263  743 Team Andy
3 Christopher Logan   Keene, NH2:28:45 21464  741 Norm's Ski And Bike
4 Matthew Scherp   E Hampton, CT2:48:20 202068  742 Team Edge
5 Ron Grandchamp   Woonsocket, RI2:48:21 276617  740 Cyclonauts Racers
DNF Michael Donohue   Marlborough, NH 9810  744 Putney/West Hill

Women - Pro/Cat 1 Open - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryna Blanchard   Troy, NY2:23:52 209883  291 Windham Mountain Cycling
2 Jimena Dolzadelli   Burlington, CT2:27:29 84329  292 Team Edge

Women - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caitlin Haedrich   Norwich, VT1:30:19 299752  893 Coyote Hill
2 Victoria Gates   Southampton, MA1:39:16 281925  892 NEBC/Cycleloft/Devonshire Dental

Women - Cat 3 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Williams   Shelburne Falls, MA1:33:42 308772  959 
2 Ramona Janowetch   Keene, NH1:39:25 349832  958 
3 Mireille Esponda   1:47:32  956 Flat Tire Racing
4 Judy Webber   1:51:09  957 

Women - Cat 3 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Christine Feehan   Burlington, VT1:40:59 218247  800 Team Elevate Cycles/VT

Women - Cat 2 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle Desmarais   Bristol, CT1:26:54 227936  122 Team Edge
2 Susan Lucek   Tolland, CT1:28:59 21751  960 Nerac Earth
3 Marilyn Quinlan   Canton, CT1:35:52 2865  959 Nerac Earth
4 Stacy Wilson   1:43:17  961 
5 Jenny Lynch   1:43:40  962 
6 Rosemary Baldacci   2:13:38  963 

Women - Cat 2 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle Packer   2:14:58  850 Union Velo

Women - Cat 1 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Lynch   Medfield, MA2:54:26 225308  902 Union Velo

Women - Cat 1 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jena Greaser   Newburyport, MA2:31:34 284803  76 Colavita Racing
2 Katerine Northcott   Walpole, NH2:40:28 186410  78 Beam Team
3 Marie Walsh   Fort Collins, CO3:22:25 228073  77 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaCUORESpyBonk BreakerOSMOShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee