Race Results for
Crossin' 4 Canines Cyclocross
Rocky Hill, CT
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 09/25/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Bowden   Glastonbury, CT 144319   
2 Daniel Larino   Neschanic Sta, NJ 162934   
3 Shawn Mottram   Norton, MA 117260   
4 Cliff Kenyon   Coventry Ct 18959   
5 Mark Stotz   Easthampton, MA 34319   
6 Harry Stover   Brooklyn, CT 211872   
7 Wade Summers   Southington, CT 60566   
8 Monte Frank   Sandy Hook, CT 82034   
9 Mark Gunsalas      
10 Bryan Atwood   Litchfield, CT 2049   
11 Michael Ward   Pittsfield, MA 59437   
12 Jeffrey Ferraro   West Hartford, CT 209269   
13 Shawn McCormack   Sturbridge, MA 49743   
14 Jeffrey Gelt (1 - Cat2)   Farmington, CT 13030   
DNF David Hildebrand   Ellington, CT 160538   
DNF John Meerse   Simsbury, CT 63360   

Men - Masters - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik Gutbier   Arlington, VT 83357   
2 Jonathan Tarbox   Windsor, CT 282269   
3 Richard LaBombard   Easthampton, MA 20058   
4 Patrick Cunningham   New Hartford, CT 237439   
5 Paul Nyberg   Goshen, CT 82305   
6 Douglas Campbell   Salem, NY 233834   
7 Mark Sumner   Clifton Park, NY 114907   
8 William Thompson (1 - Cat3)   West Hartford, CT 35402   
9 Daniel Stasz (2 - Cat3)   Northampton, MA 171813   
10 Ken Coleman   New York, NY 199626   
11 Michael Tucker   Pittsfield, MA 49212   
12 Wayne Dube      
13 Joseph Lellman   Florence, MA 66118   
14 Marc Tatar (1 - Cat4)   Providence, RI 245317   
15 T Perkins (3 - Cat3)   South Plainfield, NJ 111892   
16 George Hebner   Easton, CT 15624   
17 Dave Geissert   Columbia, CT 45369   
18 Jay Kulpinski   Pittsfield, MA 45572   
19 M Andrew Ruiz   Delmar, NY 47271   
20 Bruce Thompson   Sudbury, MA 151845   
21 CHRISTOPHER MAPEL (2 - Cat4)   Southwick, MA 252200   
22 Robert McCauley   Monroe, CT 221016   

Men - Masters - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Hayes   Guilford, CT 208218   
2 David Goodwin   Shutesbury, MA 225280   
3 Craig Walton   Richmond, MA 145763   
4 James Thompson   Avon, CT 187238   
5 James Themig   Niantic, CT 91637   
6 Bill Hart      
DNF Lawrence Purtill   Narragansett, RI 203000   
DNF Bob Ludecke   Milldale, CT 215502   

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anson Ross   Plainfield, CT 250715   
2 Breogan Alvarez   Astoria, NY 286803   
3 Jason Grobbel   Burlington, CT 196013   
4 scott prosser   Rye, NY 302200   
5 Lance Jones   Willimantic, CT 18205   
6 Frank Petty   Newport, RI 27962   
7 Humberto Raposo   Lisbon, CT 196909   
8 David Dubos   East Hampton, CT 147333   
9 Michael Maynard   Springfield, MA 311688   
10 Joseph Tindal   Coventry, CT 170208   
11 Craig Vettori   Shelburne, MA 92087   
12 Brendan Mahoney      
13 David Deitch   Roslindale, MA 284753   
14 Eric Jarvi   Framingham, MA 254949   
15 Aaron Meberg      
16 Gerry Lafleur   Enfield, CT 87557   
17 Andris Skulte   Farmington, CT 32886   
18 Benjamin Kjoller   Osterville, MA 276263   
19 Michael Perlberg   Brooklyn, NY 209778   
20 John Torrey   South Daytona, FL 199705   
21 John Morin      
22 Scott Shedeck      
23 David Powell   Longmeadow, MA 253074   
24 John Allen   East Berlin, CT 239954   
25 YiPeng Teoh   Providence, RI 306921   
26 Keith Haskell   Mystic, CT 269523   
27 Michael Cyr   Mansfield Center, CT 146313   
28 john weferling   East Longmeadow, MA 272347   
29 Paul Lussier   Feeding Hills, MA 268805   
30 Brian Suto   Oxford, CT 242650   
31 Rudy Bleakley   Norwalk, CT 301532   
32 Matthew Waskiewicz   Bristol, CT 291312   
33 adam arnold      
34 Scott Eaton   Coventry, CT 10392   
35 Jeffrey Scala   Bolton, CT 31420   
36 William Bonin      
DNF Christopher Bouchard   New York, NY 189560   
DNF Sean Caffyn   West Hartford, CT 290332   
DNF Christopher Cohen   Providence, RI 290366   
DNF James Ebert   Wethersfield, CT 289186   
DNF Kristopher Fleming   Larchmont, NY 248687   
DNF Tim O'Connor      
DNF Christopher Pass      
DNF Charles Schwartz   New York, NY 327702   
DNF Donald Stankus      
DNF Tri Vinh   Enfield, CT 210717   
DNF Glenn Callahan   Fairfield, CT 185711   
DNF Matt Lichack   Clinton, CT 81320   
DNF Joseph Candeias   South Windsor, CT 132305   

Men - CAT 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Larino   Neschanic Sta, NJ 162934   
2 Cliff Kenyon   Coventry Ct 18959   
3 David Maynard   Middletown, CT 214503   
4 Michael Bartlett   Sunderland, MA 225390   
5 Joe Kubisek   Southington, CT 19935   
6 Brian Hayes   West Hartford, CT 178919   
7 Charles Beal   W Hartford, CT 106073   
8 David Anderson   Madison 220897   
9 Miles Ericson   Granville, MA 153128   
10 Tadeusz Marszalek   Rego Park, NY 244093   
11 Stanley Lezon   Bolton, CT 103982   
12 Phillip Bannister   Putney, VT 111633   
13 Andre Bessette   Woodstock, CT 118041   
14 Kerry Robair   Bristol, CT 181425   
15 Jay Thomas   Poestenkill, NY 208323   
16 Nathan Simms   Albany, NY 32733   
17 Jack Jefferies   Avon, CO 229853   
18 Jason White   Esopus, NY 194309   
19 Adam Rosenthal   New York, NY 248088   
20 Taylor Valentine   New Haven, CT 178280   
21 Jason Millas   Mystic, CT 24332   
22 Scott Frison   Milford, CT 260908   
23 Michael Perlberg   Brooklyn, NY 209778   
24 Michael Maximenko   Naugatuck, CT 22998   
25 Phillip Esempio   Nazareth, PA 139599   
26 Mark Robson   Ridgefield, CT 98848   
27 Andrew Riss   Maplewood, NJ 29983   
DNF Mark Bernard   Leominster, MA 284052   
DNF Eric Pouliot   Fiskdale, MA 258207   
DNF Steven Robbins   Belchertown, MA 251682   
DNF Austin Vincent   Simsbury, CT 226301   
DNF John Buser   Bellows Falls, VT 144992   

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lara Kroepsch   Boulder, CO 139266   
2 Cassandra Maximenko (1 - Cat3)   Naugatuck, CT 324758   
3 Giulia Righi   New Britain, CT 199246   
4 Jessica Hayes-Conroy   Geneva, NY 254213   
5 Darcy Foley (1 - Cat1)   Sturbridge, MA 175568   
6 Laura Summers (1 - Cat2)   Southington, CT 41711   
7 Janis Sandlin (2 - Cat3)   Boulder, CO 211344   
8 Megan Bilodeau (3 - Cat3)   Easthampton, MA 192719   
9 Amanda Bedard   Canton, CT 302668   
10 Mary Lynn Hadix (2 - Cat1)   Vernon, CT 150092   
11 Christina Perkins   South Plainfield, NJ 259556   
12 Kristen Lukach   Salem, MA 268384   
13 Michelle Zwick   Wethersfield, CT 321490   
14 Lesli Stevens (4 - Cat3)   Middletown, CT 159513   
15 Pat Rosier (1 - Cat4)   Pittsfield, MA 170786   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREBonk BreakerOSMOSierra NevadaShimanoUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee