Race Results for
NW Cup #4
Port Angeles, WA
(Event Information)
View By:
Downhill on 07/25/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - Hardtail

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Levi Autenrieth   00:03:59.41  708 

Men - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nikolai Jelinek   00:03:31.58  372 Arby's Racing

Men - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ron Chang   00:02:56.98  564 
2Mike Berdwaldt   00:03:10.95  700 
3Edward Vergara   00:03:11.04  328 Greenline 6 Racing/Joyride biking
4Garth Gourley   00:03:18.96  377 Team Port Townsend/Broken Spoke
5Dustin Rogers   00:03:20.17  631 
6Christian Hagel-Sorensen   00:03:25.30  671 Project 529
7Robert Slattery   00:03:27.70  596 Slatterized Custums
DNFTyler Zimmerman   00:00:00.00  444 

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chance Keso   Port Orchard, WA00:03:00.05 312442  287 
2Emmet Williams   00:03:25.86  673 

Men - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Steven Dixon   00:03:20.74  686 
2Dan Overman   00:03:32.04  619 

Men - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dani Krusc   00:02:59.84  699 Dakine/Evil Bikes/Por
2Ben Jelinek   00:03:07.74  566 Arby's Racing
3590.00Bret Gilkey   Woodinville, WA00:03:17.08 294889  237 

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nikolas Clarke   00:02:57.69  655 Big Tree Bikes/Manda Racing
2Travis Moroz   00:03:01.34  310 
3540.00Ryan Hasert   Kirkland, WA00:03:01.79 309361  391 Corsair Bikes
4Kye Refvem   00:03:06.22  558 
5Anders Cook   00:03:06.46  462 One Ghost Industries
6540.00Nicholas Anzalone   Battleground, WA00:03:07.78 309355  390 
7Sanders Brodland   00:03:08.14  638 Skank Bate Racing
8Eric Wong   00:03:08.54  692 SDG Components
9Manuel Frias   00:03:09.36  675 Thuglife racing
10Chris Young   00:03:10.99  684 
11540.00Alex Pfiffner   Bend, OR00:03:13.90 303088  646 
12Josh Randall   00:03:15.30  622 
13Deric Klahr   00:03:15.46  681 Silverdale Cyclery
14Aaron Hamilton   00:03:17.97  674 Thuglife racing
15540.00Mitch Davis   Maple Valley, WA00:03:24.62 244772  473 Team TAI
16540.00michael autenrieth   Seattle, WA00:03:39.61 313906  643 
17Max Plitz   00:04:05.24  233 Alpinehut
DNFConnor Veitch   00:00:00.00  678 Big Tree

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jeff Moceri   00:02:50.23  667 
2542.00Lucas Chalcraft   Bonney Lake, WA00:02:55.65 368537  651 
3Eric Auchman   00:02:57.37  637 Skank Bate Racing
4Cory Yalowicki   00:02:59.83  376 Crazy Monkey Racing
5Jesse Schulte   00:02:59.85  668 
6Joseph Sarr   00:03:00.67  613 
7Jack Russell   00:03:01.16  392 Plunder
8554.00Frederick Stamm   San Luis Obispo, CA00:03:03.83 176943  141 Slo To The Bones/Knacker
9Nicholas Freedman   00:03:04.43  701 
10Jeremy Solton   00:03:07.57  522 
11Mike Rice   00:03:09.02  405 Team Psycho
12Alastair Cox   00:03:09.80  205 
13Paul Schmierer   00:03:09.92  305 More Cowbell!
14566.00Bobby Terry   Bellingham, WA00:03:10.01 207269  695 Earl's Bike Shop
15568.00Alex Eley   Steilacoom, WA00:03:11.98 289633  688 Team Sponge
16Jimmy Barrom   00:03:12.52  672 Team Dirt Boner
17572.00Alex Cocco   Gorizia It00:03:13.76 322850  694 Bikesale.com/Iller Clothing
18Jordan Meredith   00:03:16.19  665 
19Paul Gannon   00:03:17.94  664 Dirt Boner
20Lance Heim   00:03:22.52  711 Dirt Corps
21Pete Sexton   00:03:23.43  433 The Broken Spoke
22Andrew Hamilton   00:03:23.75  709 
23Aaron Duffin   00:03:33.43  702 Silverdale Cyclery
24Will Porter   00:03:35.86  710 
25Kyle McCarron   00:04:04.21  466 
26Wesley Vieve   00:04:07.17  712 Gregg's Cycles

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ryan Finnegan   00:02:55.50  396 
2Greg Satterfield   00:02:57.06  581 Arby's Racing
3Pip Mason   00:02:57.59  460 Dirty White Boys/Recycled Cycles/Intense/Georgetown Brewery
4Ben Dixon   00:02:58.17  698 
5Shawn Foley   00:03:02.38  480 
6Tyrel Hedlund   00:03:05.79  706 Project 529
7Nate Spencer   00:03:10.31  484 Dirt Boner
8Rob Castillo   00:03:12.48  653 
9561.04Andrew Knott   Enumclaw, WA00:03:15.15 312446  508 GHY Bikes
10Nate Cardozo   00:03:15.69  603 The Broken Spoke
11Jason Willaford   00:03:16.15  388 Hellen Keller Racing
12568.93Andrew Pickering   Woodinville, WA00:03:16.55 312444  704 Dirty Bird Racing
13Colin Brissey   00:03:17.49  705 Dirty Bird Racing
14Tobin Foulke   00:03:23.11  662 
15Brian Stone   00:03:23.65  201 
16Jeff Peterson   00:03:29.50  569 Dirt Corps
17Graham Barry   00:03:34.68  629 Dirt Corps
18584.71Eddie Anzalone   Battle Ground, WA00:03:35.93 320606  703 
19Jon Briscoe   00:03:36.09  663 
20Mike Finnegan   00:03:51.19  713 
DNFJoe McGill   00:00:00.00  457 

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dugan Crittenden   00:03:01.68  471 Pipewright Inc
2Pete Jelinek   00:03:08.45  567 Arby's Racing
3Neal Clay   00:03:08.76  656 GL6 Racing
4555.00Jason Gibb   Redmond, WA00:03:10.49 288609  550 Dirt Corps/Atom Labs/Gregg's
5Jim McCracken   00:03:11.36  351 Dirt Corps/Trek/Greggs
6Andy Voight   00:03:15.89  482 Recycled Cycles/DWB Racing/Awesomeland/Exercise Space/Georgetown Brewing
7Jim Maesner   00:03:19.45  680 
8Daniel Veitch   00:03:19.78  679 Netjets Inc
9Jim Shaver   00:03:20.79  379 TAI
10585.00Jason Edens   Bothell, WA00:03:54.95 109036  669 DWB
11Nelson Dan   00:04:06.32  676 Recycled Cycles/Rotec
DNFPreston Peterson   00:00:00.00  254 Evergreen Mt.Bike Alliance
DNFStuart Macrae   00:00:00.00  573 Team Port Townsend/Broken Spoke

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1William Kieffer   Puyallup, WA00:03:23.03 19075  350 Team Psycho
2Ron Koeol   00:03:23.45  677 Cap'n Ron

Men - Cat 1 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1337.38Brian Mullen   Bellingham, WA00:02:37.52 278779  200 DropNZone Bike Works/Transition
2359.15Adam Ransavage   North Bend, WA00:02:40.23 292601  520 Evil Bikes
3380.92Blake Bryant   Sequim, WA00:02:42.39 295176  599 Inside Out Fitness/Mikes Bikes/SixSixOne
4402.69Trevor Parson   Everson, WA00:02:42.67 306082  634 Fanatik Bike Co
5424.46Kevin Littlefield   Auburn, WA00:02:43.43 311006  284 Bigtree Bikes/SDG/661/Sunline
6446.23Andrew Widman   Bellingham, WA00:02:44.20 293148  645 Fanatik Bike Co
7468.00Shane Wise   Everson, WA00:02:44.58 309928  652 Fanatik Bike Co
8489.77Trevor Bennett   Spokane, WA00:02:46.81 310766  636 
9511.54Rhys Ewing   Ashland, OR00:02:51.49 286964  687 Downhill Coalition/Lifecycle Bike Shop
10533.31Kole Wetherell   Clatskanie, OR00:02:53.49 310603  260 Project 529/Santa Cruz/661/MRP/Sram
DNFJack Hill   Eugene, OR00:00:00.00 293720  300 Downhill Coalition/Lifecycle

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1292.36Matt Orlando   Gig Harbor00:02:37.40 295526  690 Fanatik Bike Co/Disidual Clothing
2308.44Joshua Kahn   Porltand, OR00:02:40.46 261583  640 
3324.52Aaron McVay   Brier, WA00:02:42.41 295801  249 
4340.60Daniel Mazuti   Port Orchard, WA00:02:43.13 240110  590 Big Tree Bikes/Disidual/Dt swiss/Schwalbe/Gravity
5356.68Eben Kiehl   Redmond, WA00:02:43.30 287787  272 Team Mukai
6372.76Clinton Overman   Bellingham, WA00:02:44.89 292852  546 Dad
7388.84Max Wells   Bellingham, WA00:02:45.47 309958  693 Plunder
8404.92Kenneth Jorgensen   Goleta, CA00:02:45.56 277401  707 Eric Loney 529
9421.00Anthony Leonarduzzi   Snoqualmie, WA00:02:46.22 303673  605 BDP/SixSixOne
10437.08Sam Burkhardt   Bellingham, WA00:02:47.41 94281  682 Transition Bikes
11453.16Hans Eldridge   Kingston, WA00:02:48.82 193583  594 Silverdale Cycles
12469.24Cameron Hoefer   Woodinville, WA00:02:48.85 302528  696 Cameron Hoefer Racing
13485.32Jason Sams   Bellingham, WA00:02:49.96 294576  286 DropNZone Bike Works/Prospect Street Cafe
14501.40Jesse Ransavage   North Bend, WA00:02:50.22 303895  519 Dirt Corps/trek
15517.48Alex Zbarazky   Seattle, WA00:02:54.18 283841  324 Dirty White Boys/661/Recycled Cycles
16533.56Bryan Kieffer   Puyallup, WA00:02:58.27 100849  217 Team Psycho/Arow/Foes/Azonic/Evs
17549.64Kris Christensen   Kirkland, WA00:02:58.75 259558  492 Mojo Wheels
18565.72Andrew Martin   Tacoma, WA00:03:00.60 278048  386 Maxxis
19581.80William Floyd   Spokane, WA00:03:07.26 289645  527 The Bike Hub/Kim Floyd
DNFJesse Kieffer   Puyallup, WA00:00:00.00 100850  216 Team Psycho/Foes/Azonic/Evs

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1321.70Matthew Patterson   Snoqualmie, WA00:02:42.27 231152  424 Dirt Corps/Trek/Greggs/Nema
2343.23Tyler Earnheart   Bellingham, WA00:02:43.02 293240  337 
3364.76Bryan Connolly   Kent, WA00:02:43.91 85868  277 Team Dirtboner/Kali Protectives
4386.29R.D. Watters   Bellingham, WA00:02:44.06 286366  234 Fanatik/SDG/Azonic/Schwalbe
5407.82Max Miller   Portland, OR00:02:47.45 281440  644 Knolly/POW/Sombrio
6429.35Jeff Rees   Spokane Valley, WA00:02:52.35 93452  269 The Bike Hub
7450.88Jeff McAuley   Bremerton, WA00:02:57.34 173733  316 Silverdale Cyclery
8472.41Travis Erickson   Seattle, WA00:03:03.51 228147  683 Gohuckyourself.com
9493.94Tristyn Duerr   Snohomish, WA00:03:09.38 265439  368 Dirt Corps
DNFCoy Miller   Caseyville, IL00:00:00.00 270672  270 Bike Hub

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1432.60Chris Kalkhoven   Portland, OR00:02:55.12 111433  642 POW Gloves
2484.53John Pitton   Bellingham, WA00:02:55.47 214418  641 Logos/Fanatik/Prospect Street Cafe
3536.46Lawrence Moroles   Sequim, WA00:03:02.43 89974  578 
4588.39Jerry Southworth   Ravensdale, WA00:03:08.46 283597  559 GHY Bikes/ODI/661/Sock Guy/Oneal
DNFMike Estes   00:00:00.00  714 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1234.17Lars Sternberg   Ferndale, WA00:02:30.61 185351  Transition Racing
2Dean Tennant   00:02:31.97  157 Dunbar Cycles/Sombrio
3271.11Eric Loney   Longview, WA00:02:33.85 230743  25 Project 529/Santa Cruz/661/MRP/Rock Shox
4289.58Keith Thompson   Issaquah, WA00:02:35.87 35447  38 Wheelsport East
5308.05Evan Gilsdorf   Sammamish, WA00:02:36.59 247503  47 Downhillzone Racing/Elka Suspension
6326.52Nick Tuttle   Mount Vernon00:02:36.97 182596  146 GHY Bikes
7344.99Boe McGee   Bellevue, WA00:02:38.53 193517  150 Go-Ride.com
8Rob Venables   00:02:40.12  155 Dunbar Cycles
9381.93Bartley McDaniel   Pacific, WA00:02:41.52 95886  NS/Transition
10400.40Kyle Thomas   Bellevue, WA00:02:42.18 262613  139 Evil Bikes
11418.87Casey Northern   Port Angeles, WA00:02:45.25 117615  NS/Transition
12Andrew Mitchell   00:02:51.83  156 Dunbar Cycles/Intense/Sombrio
13455.81Brian Gerrard   Lake Tapps, WA00:02:53.78 149251  158 
14474.28Benjamin Kubas   Eugene, OR00:02:55.16 97230  159 Canfield Brothers/Smith Optics/TAI Cycling/Gener 8

Women - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Carlee Douglas   00:03:46.53  689 
2Adrianna Moroz   00:03:51.54  308 

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Samantha Loney   00:03:52.86  250 Project 529
2Jessica Olsen   00:04:18.77  691 
3Lorna Feldick   00:04:24.18  685 
4Dani Vergara   00:05:03.57  327 Greenline 6 Racing/Joyride biking
DNFLaura Veitch   00:00:00.00  697 

Women - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kristi Pruitt   00:03:22.91  389 
2Adrian Hopkins   00:03:38.88  639 
3470.84Ann Davis   Maple Valley, WA00:03:42.10 269817  247 Team TAI
4Jennifer Tell   00:03:50.88  367 Dirt Corps
5504.88Emily Smith   Everson, WA00:03:54.65 319714  670 
6Asta Sestrap   00:03:57.80  144 
7Julie Crittenden   00:04:00.69  470 
8Janine Satterfield   00:04:07.61  625 
9Yvonne Gillette   00:04:07.74  309 
10589.98Rachel Delateur   Tumwater, WA00:04:46.12 9108  658 Greenline 6 Racing/Joyride biking
DNFDiana Miller   Issaquah, WA00:00:00.00 219519  472 TAI
DNFKaren O'Connell   Seattle, WA00:00:00.00 312430  342 Speedy Beaver Racing

Women - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1482.34Katrina Sweet   Kenmore, WA00:03:20.29 120909  343 Dirt Corps/Trek/Gregg's Cycle
2536.17Jessica Serdowich   Bellingham, WA00:03:28.61 277445  317 Samica
3590.00Bridgette LeBer   Port Angeles Wa00:03:43.54 312456  415 Mom & Dad

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jill Kintner   00:02:47.25  Transition Racing
2477.52Jaime Rees   Spokane Valley, WA00:03:03.29 228046  35 The Bike Hub
3524.45Dawn Fidler   Mount Vernon, WA00:03:03.47 214419  32 Speedy Beaver Racing
4571.38Cassandra Stamm   Carnation, WA00:03:23.08 278785  27 Speedy Beaver Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaBonk BreakerUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee