Race Results for
Bear Creek Challenge
Macungie, PA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/01/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Ed Bush   Philadelphia, PA 151618   
2546.25DAN BONORA   York Haven, PA 150946   
3mike yarnall      
4558.75JASON BECKLEY   Clifton Heights, PA 3122   
5565.00Craig Lebair   Pipersville, PA 211155   
6Charles Kline      
7joe caruso      
8583.75Matthew Morrison   Emmaus, PA 246153   
9Tim Woods      

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1284.81Aaron Snyder   State College, PA 204182   
2306.16Dylan Alesio   Zieglerville, PA 233553   
3327.51MATT MILLER   Nazareth, PA 206833   
4348.86JASON THORPE   Emmaus, PA 35536   
5370.21Dave Weaver   Towson, MD 37442   
6391.56Andrew Alesio   Zieglerville, PA 233011   
7412.91Jordan Kahlenberg   Morrisville Pa 152298   
8434.26Mike Festa   Devon, PA 149744   
DNFMatthew Bailey      

Men - Cat 1 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Connor Bell   Harrisonburg, VA 278458   

Men - Cat 1 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Gunnar Bergey   Banner Elk, NC 264871   

Men - Cat 1 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1516.89Jeffrey Pendlebury   Fredericksburg, OH 307012   
2Samuel Morrison      
3589.99JEFF LORISH   Collegeville, PA 302070   

Men - Cat 1 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1TOPHER VALENTI   Valley Forge, PA 279354   

Men - Cat 1 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1408.34Thomas Harris   Westminster, MD 260924   
2438.19Ross Anderson   Point Pleasant, NJ 269506   
3468.04chip meek   Berea, OH 259873   
4497.89Nicholas Shaffer   Phoenixville, PA 122219   
5Matthew Majka      
6557.59Christopher Dietrich   Flemington, NJ 91682   

Men - Cat 1 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1382.29Joshua West   Allentown, PA 217713   
2399.28Mike Jancola   Erdenheim, PA 168507   
3416.27Dan Larino   Neschanic Sta, NJ 162934   
4433.26Jake Wade   Philadelphia, PA 159586   
5450.25CHRIS MCGILL   Brentwood, MD 23467   
6467.24John Arias   Morganville, NJ 83178   
DNFTravis Sapsford   Newark, DE 248710   
DNFDavid Stainton      

Men - Cat 1 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1480.80michael yozell   Emmaus, PA 64243   
2508.10ROBERT DUDAS   Hunt Valley, MD 213741   
3Ken Bell      
4562.70MARK BOWMAN   Emmaus, PA 4455   
5590.00michael groves   Goldsboro, MD 92915   

Men - Cat 1 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mike Laub   Enola, PA 230122   
2Dennis Boyle   Eldersburg, MD 47323   

Men - Cat 1 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1536.25Michael Funk   Harrisburg, PA 81148   
2563.13JEAN PREVOST   Trussville, AL 46366   
3590.01william gentile   Lebanon, PA 13043   

Men - Cat 2 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Scott Burford      

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1406.83Forrest Conrad   Lambertville, NJ 290482   
2484.47Jacob Ehlinger   Doylestown, PA 255389   
3Sam Spare      

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kenneth Harold Hall      

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joel Nankman      
2Rick Vermeil      
3Nick Polidori      

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1469.32NICK SEARS   Quarryville, PA 323134   
2Beau Gehret      
3490.20Lenny Chai   Langhorne, PA 385845   
4Robert Takacs      
5511.08Tony Combs   California, MD 289691   
6521.52JEFF MYERS   Riegelsville, PA 268634   
7531.96John Glodek   Germantown, MD 269746   
8Casey Poeth      
9JOE NUGENT      
10Gerard Nugent      

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1429.10Josh Carter   Pennsburg, PA 152410   
2482.73Jeffrey Sheehan   California, MD 180654   
3Rod Orth      
4589.99Scott Hendrickson   Phoenixville, PA 244180   

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1444.09Bill Kemmerer   Easton, PA 285889   
2Dennis Dischler      
3William Budick      
4Eric Chodnicki      

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Ed Hein   Chalfont, PA 15699   
2Chris Puff      
3MARK BOSLEY      
4Steve Costante      
5573.32Harry Langdon   Downingtown, PA 252350   
6Ludek Kolesa      
7589.98David Jordan   Wilmington, DE 18274   

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1ronnie myers      
2JAY PRUDENTE      
3573.34Alan Muldawer   Olney, MD 25346   
4590.01darin benson   Lancaster, PA 45075   

Men - Cat 3 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dakota Detwiler      

Men - Cat 3 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1GABRIEL MENDEZ      

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1BENOIT GOUAULT      
2565.00Peter Dailey   Herndon, VA 290597   
3Christopher Keller      

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1brian ruane      
2MARK HINEMAN      
3KWATEE STAMM      
4nicholas gjoka      
5Adam Burke      

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1brian fults      
2565.00Shane Rauch   Charles Town, WV 283055   
3590.00Pete Dailey   Reston, VA 314406   

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1RICKY NEIDEIGH      
2Kevin Casey      

Men - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Gavin Strauss      
2MADISON HENRY      

Men - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1andrew bobb      
2Jonathan Dietz      

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Zach Boyle   Eldersburg, MD 281991   
2LUIS MELO      
3DOMINICK DESIMONE      
4Justin McFadden      

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Carolyn Popovic   Philadelphia, PA 139753   
2Molly Throdahl      

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lindsay Honaker   Reston, VA 267768   

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1297.37melissa kern   Andover, NJ 246791   
2397.81Anna Kelso   Takoma Park, MD 189154   
3498.25Lauren Ziedonis   Aspen, CO 248319   

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Janice Morris      
2Katina Walker   Tully, NY 31408   

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Laura Weeks      
2Emily McDonald   Arlington, VA 235317   

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Melissa Mertz      
2Cati Scheifele      
3590.00Blakely Sapsford   Newark, DE 278858   

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Melody Gerasimek   Transfer, PA 304981   
2Jessica Geist-Nankman      

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kate Hendrickson      
2Elizabeth Allen   Allentown, PA 263137   

Women - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Emily White     115 Fast Forward Racing
2MADISON HENRY     126 TRESTLE RIDGE RACING

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Veda Gerasimek   Transfer, PA 297211  116 Project Velo/One Call Now

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSierra NevadaUSACDFSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee