Race Results for
Reforestation Ramble (WORS 2010 #9)
Suamico, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/22/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Flisram   54:21.20  4005 Team Extreme
2 Fletcher Arlen   Wausau, WI56:13.80 368031  4034 City Bike Works
3 Alex Darrington   59:31.50  4088 Bikes Limited
4 Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI1:01:10.40 303828  4026 EXPO Racing
5 Andrew Schirpke   Cedarburg, WI1:05:24.10 289759  4040 Twin Six / Team Extreme
6 Jacob Bons   1:08:06.90  4055 
7 Roman Kosarzycki   1:08:29.00  4080 Alterra
8 Riley Kunstman   1:10:23.30  4059 Gear Grinder
9 Jimmy Splittgerber     6005 
10 Shane Holcomb     6016 Fattires-n-beer
11 Ryan Labby     6166 
12 Nick Petersen     6150 
13 Caleb Swartz   Madison, WI 286165  6029 Junior Dropouts
14 Daniel Gretzinger     6008 Wheel and Sprocket
15 Cole McDicken     6159 
16 Nathan Knowles     6017 
17 Aaron Smith     6003 
18 Alexander Halfman     6176 
19 William Darling   Vernon Hills, IL 318222  6007 Grainger Bike Club
20 Cole Bouche     6165 
21 Ben Smith     6027 Wheel & Sprocket
22 Gabriel Bardell     6170 Heavy Pedal Velo Club
23 Collin Neuser     6022 Rib Mountain Cycles
24 Mitchell Dutczak     6160 South Chicago Wheelmen
25 Owen Reich     6019 
26 Dylan Eggebrecht     6011 
27 Alex Durocher     6149 
28 Truman Russell     6168 
29 Joshua Prewitt     6162 Attitude
30 Jonny Fry     6171 Titletown
31 Tyler Brady     6161 
32 Henry Schwiesow     6157 Tower Clock Eye Center
33 Carson Swanstrom     6175 
34 Cameron Severson     6156 
35 Reed May     6030 
36 Tyler Holden     6032 
37 Grant Swanstrom     6174 
38 Dylan Waldner     6152 
39 Max Schram     6169 CZ Velo
40 Lucas Fletcher     6015 
41 Grant Slocum     6148 
42 Connor Versch     6151 offroadfire.com
43 Griffin May     6031 
44 Andrew Schwiesow     6158 Tower Clock Eye Center
45 Ryan Severson     6155 
DNF Aidan Coleman   Cedarburg, WI 293276  6012 Alterra MTB Team

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Berchem   Manitowoc, WI52:11.50 296457  4044 Gen X / World Bicycle Relief
2 Jan Warren   53:01.50  4008 Green Door Home Inspection
3 Luke Speer   53:01.70  4697 
4 Kyle Prellwitz   54:29.10  4709 
5 Kevin Atkins   56:18.70  4717 
6 Tyler Feldmann   56:59.40  4074 Cyclopath
7 Cory Marty   Plover, WI58:28.30 303981  4014 
8 Carl Saenger   59:36.20  4705 
9 Jeremy Meulemans   60:01.90  4690 
10 Jack Gassner   1:03:41.70  4042 
11 Zachary Kolar   1:05:43.00  4036 
12 Ethan Konz   1:08:33.10  4714 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Zahler   50:44.10  4686 
2 Kurt Brunner   52:06.70  4017 
3 Rob Stieber   52:32.40  4085 Rib Mountan Cycles
4 Cesar Fuentes Jr.   53:19.10  4693 
5 Martin Reza   53:37.50  4101 
6 Danny Marchewka   54:12.60  4071 
7 Constantine Peters   54:43.40  4707 EXPO Racing
8 Christopher Stevens   54:46.70  4675 
9 Ryan Rehm   55:25.90  4676 
10 Aaron Ahonen   56:18.80  4652 
11 Keaton Wenzel   57:33.90  4695 EXPO Racing
12 Nick Theodoru   58:03.90  4691 
13 John Ruggles   59:03.10  4003 
14 Scott Krueger   59:07.80  4818 Team WORS
15 Ryan Wenzlick   59:10.20  4715 Titletown Flyers
16 Alex Tande   Ripon, WI59:49.90 324584  4659 Ripon College Red Hawks
17 Matthew White Jr.   60:05.30  4060 
18 Erik Backhaus   60:06.80  4660 
19 Andrew Woznicki   60:14.80  4090 
20 Mike Anschutz   60:24.00  4719 
21 James Gauthier   1:01:59.20  4702 
22 Tyler Lenz   1:02:08.20  4661 
23 Jeffrey Keeble   1:02:45.60  4881 
24 Justin Anthony   1:03:57.90  4689 
25 Erik Bluemner   1:04:01.10  4682 
26 Daniel Herms   1:05:19.20  4704 
27 Chester Kruegar   1:07:21.80  4716 Titletown Flyers
28 Dennis Rosloniec   1:09:25.50  4684 
29 Jeremy Jersild   1:13:29.50  4051 
30 Ben Cleveland   1:19:36.10  4801 
DNF Jared Brodjeski     4068 
DNF Nathan Weier   Dodgeville, WI 311613  4808 
DNF Joseph Baeten     4879 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Williams   51:32.30  4069 Spokes N Spines
2 Marko Gerovac   52:06.70  4010 
3 Christopher Richmond   53:34.40  4046 Heavy Pedal Velo Club
4 Eric Grissom   54:32.40  4077 
5 William Patterson   54:37.60  4053 Attitude Sports
6 Corey Kunzer   56:25.20  4718 Aurora BayCare
7 Josh Zalewski   56:43.30  4038 
8 Joe Vanderpuy   56:48.00  4024 
9 Jeremy Drake   57:14.10  4657 
10 Matt Pemberton   59:08.70  4073 
11 Jeff Batzer   60:04.00  4687 
12 Patrick Gokey   60:05.20  4678 
13 Bradley Lahner   60:22.30  4054 
14 Darin Olski   60:29.30  4670 
15 Peter Fetters   Neenah, WI60:38.90 292715  4141 
16 Kyle Severson   1:01:28.60  4673 
17 Tom Henrich   1:01:34.30  4711 
18 Jay Butzler   1:01:50.00  4672 
19 Terry Rehm   1:02:10.10  4677 
20 Eric Johnson   1:02:19.40  4012 Titletown Flyers
21 Jon Spencer   1:02:43.80  4674 Spencer Racing
22 Casey Brauer   1:05:32.30  4712 
23 Jacob Glatt   1:09:47.00  4804 Titletown Flyers
24 David Verhoff   1:10:38.60  4680 
25 Mike Middendorf   1:10:53.30  4805 
26 Michael Meyer   1:11:17.00  4653 
27 Carlos Salas   1:24:26.90  4701 
DNF Chris Miller     4665 
DNF Steve Knaus     4685 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bob Bemmels   52:56.70  4692 Schwag
2 Clive Warren   53:07.30  4006 Green Door Home Inspection
3 Kevin Lisowe   54:08.00  4037 
4 Chris Harold   54:10.20  4091 Muddy Cup
5 Ruben Valdez   54:12.30  4045 
6 Michael Laufenberg   54:15.80  4023 Team Pedal Moraine
7 Gary Ehrike   55:00.60  4664 
8 Scott Nyland   55:51.70  4884 
9 Jody Arlen   55:52.70  4035 
10 Paul Darrington   55:56.30  4817 Bikes Limited
11 Jon Mathews   56:15.70  4694 FDL Cycleryng
12 Gary Frost   56:32.40  4802 Tread Head Cycling
13 Ron Smith   56:33.40  4651 
14 Michael McClure   56:41.50  4057 
15 Jon Holcomb   57:05.00  4885 Fattires-N-Beer
16 David Roth   57:51.90  4710 
17 Gary Van Vreede   58:48.40  4666 Exhibit Resourse
18 Joseph Fischer   58:53.20  4089 Title Town Flyers
19 John Ward   58:56.60  4681 TJ Racing
20 Tony Ludke   59:02.30  4880 TJ Racing
21 Joseph Gitter   59:05.60  4696 
22 Kurt Otto   59:10.90  4667 Recyclist
23 Eric Huff   60:59.20  4700 Bicycle Works
24 Brian Wiza   1:01:52.50  4708 
25 Matthew Knowles   Batavia, IL1:03:43.50 314964  4810 
26 Michael Dutczak   Crete, IL1:04:50.50 200766  4679 South Chicago Wheelman
27 Loren Beyer   1:05:45.70  4656 
28 Brian Coleman   Cedarburg, WI1:06:09.30 314104  4807 Alterra MTB Team
29 Henry Kosarzycki   1:06:29.60  4815 Alterra
30 Gregory Spencer   1:08:09.40  4713 
31 Jim Young   1:09:45.90  4669 
32 Kevin Leach   1:09:50.00  4882 
33 Ryan Roesler   Onalaska, WI1:14:40.70 317102  4816 
34 Greg Augustine   1:15:10.60  4654 
35 Dwain Holden   1:19:07.50  4883 Multi Sports Madness

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Carignan   55:02.80  4671 
2 Scott Foate   55:44.10  4062 
3 Mitch Weckop   57:37.90  4706 
4 George Doty   59:40.00  4033 
5 Tim Speer   1:01:22.30  4703 
6 James Simmons   1:02:58.00  4086 
7 Dennis Klinkert   1:05:21.20  4043 
8 Gary Downing   1:06:11.80  4668 
9 Gope Hotchandani   1:06:37.50  4655 
10 Mark Koenig   1:07:34.20  4079 Titletown Flyers
11 Timothy W. Enright   1:08:39.60  4683 
12 James Beno   1:08:42.10  4699 
13 Kevin Greatens   1:10:44.20  4698 
14 Wally Sniadajewski   1:12:48.20  4100 Point Pursuit
15 Ron Jansen   1:13:09.10  4016 
16 Glenn Aavang   1:14:22.70  4063 
17 Jerry Brady   1:14:26.50  4662 
18 Richard Wenborne   1:19:10.90  4007 Titletown Flyers
19 Ted Batzer   1:24:33.50  4688 
20 Dennis Westberg   Kewaunee, WI1:35:22.90 296314  4027 Titletown Flyers
DNF Mark Corrigan     4002 
DNF Bruce Parker     4084 Freewheel Bike
DNF Dan Marchewka     4658 

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Senderhauf     2065 Wheel and Sprocket
2 Ian Haupt     2152 Expo
3 Mike Zuiker     2718 Pomps
4 David Flaten     2108 
5 Brandon Watkins     2165 EXPO Racing
6 Jordan Loeck   Sherwood, WI 291906  2068 Appleton Bike/GenX
7 Jordan Watkins     2183 EXPO Racing
DNF Bo Schinke     2010 GenX/World Bicycle Relief
DNF Riley Kopesky     2045 EXPO Racing
DNF Travis Johnson     2099 Heavy Pedal
DNF Collin Coleman   Cedarburg, WI 293072  2115 Team WORS
DNF Josey Weik   Wrenshall, MN 297766  2127 MNJRC

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Spencer Cone   Baraboo, WI2:31:52.00 302116  1019 Wildside Velo Club
2 Michael Wenzel   2:31:59.20  1082 
3 Tim Racette   Fort Atkinson, WI2:33:09.80 285206  1111 Team Wisconsin/MC2
4 Peter Coenen   2:33:12.50  1534 
5 Nick Sobocinski   Iowacity, IA2:48:48.30 302511  1539 Goosetown Racing
6 Eric Smith   Ripon, WI3:06:21.10 264148  1532 Ripon College Red Hawks
7 Nathan Klump     2704 Cafe HollanderRDC
8 Eric Weidman     2040 Muddy Cup
9 Nicholas Frye     2735 Team Wisconsin/MC2
10 Josh Rupnow     2195 Team Extreme
11 Andrew Borell   Ripon, WI 269270  2910 Attitude Sports
12 Daniel Trupp     2816 
13 Chad Rury     2200 Eriks Bike Shop
14 Adrian Icenogle     2137 Attitude Sports
15 Matt Paterson     2012 Team AttakTiks
16 Paul Meuer   Elburn, IL 300541  2717 Ripon College Red Hawks
17 Nick Wierzba     2060 Rib Mountain Cycles
18 Andy Ayers   Ripon, WI 300537  2713 Ripon College Red Hawks
19 Ian Bader     2757 
20 Travis Schirpke     2057 TEAM EXTREME
21 Jacob Becker     2132 Gen X / World Bicycle Relief
22 John Lapine     2758 
23 Cody Gunst   Hartford, WI 246370  2746 
24 Paul Westberg     2175 Titletown Flyers
25 Lowell Johnson     2917 
DNF Joseph Maloney     1029 
DNF Brian Krueger   Merrill, WI 224056  1538 Great Dane
DNF Chris Smith   Mukwonago, WI 309395  2017 Team Extreme
DNF Zach Hetzer     2095 UWSP Mountain Bikers
DNF Phillip Hoffman     2096 UWSP MountiainBikers
DNF Brandon Hintz   Scandinavia, WI 253118  2124 Team WORS
DNF Gavin Hoeft     2720 Bike Hub

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Fossell   Berthoud, CO2:31:14.40 296311  1107 Spokes N Spines
2 Ben Marchewka   Waterloo, WI2:31:54.80 302088  1048 Team Pedal Moraine
3 Nicholas Holzem   Wausau, WI2:33:04.70 311654  1016 City Bike Works
4 Erik Freeberg   2:35:31.10  1545 
5 Tyler Welnak   2:35:33.30  1802 Wheel and Sprocket
6 Michael Joachim   2:36:41.90  1003 
7 Ryan Carlson   Wauwatosa, WI2:38:02.20 273574  1004 Team Wheel & Sprocket
8 Adam Heil   2:38:44.30  956 Sprockets
9 Dan Ellerkamp   Madison, WI2:39:27.40 279709  1018 Magnus / Twin Six
10 Michael Ziegler   Milwaukee, WI2:42:38.30 296227  1099 Cyclenauts
11 Bradley Stankowski   2:43:29.50  1091 Titletown Flyers
12 Andrew Tegge   Green Bay , WI2:49:12.60 296361  1547 Wheel and Sprocket
13 Jake Swenson     2019 UWSP Cycling
14 Patrick Scheibel     2077 
15 Mike Darlington     2130 Trek Stores ofMadison
16 Jesse Coenen     2716 
17 Aaron Lenss     2738 
18 Brandon Teske     2742 
19 Ian Willmann     2007 
20 Ben Schreiber     2722 Team Pedal Moraine
21 Carl Morse     2171 Wheel & Sprocket
22 Brian Paterson   Lakemoor 397513  2002 Team AttakTiks
23 Mark Schindel     2817 Titletown Flyers
24 Brad Nagreen     2743 
25 Chad Kilawee     2732 
26 Corey Haag     2762 
27 Andy Czechanski     2970 
28 Casey Currie     2741 
29 Brad Stollfus     2711 
30 Chad Hoppe     2050 Team Fond du Lac Cyclery
DNF Taylor Bogdanske     1537 
DNF Jonathan Blanchard     2023 
DNF Steve Herriges   Kewaskum, WI 315364  2075 
DNF Andrew Meyer   Mosinee, WI 307995  2908 Team Extreme

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Staab   2:28:44.50  1541 GDVC
2 Sanjay Ganju   New Berlin, WI2:29:21.50 196060  1054 Alterra Mtb
3 Christopher Tries   2:29:52.30  1047 South ShoreCycles
4 Vince Steger   2:32:02.10  1020 Eriks Bikes & Boards
5 Josh Collins   Woodbury, MN2:33:11.00 133808  955 Singular Cycles
6 Neil Zacharek   2:35:32.20  1059 Sheboygan Bicycle Co
7 Bryan Frazier   Cottage Grove, WI2:35:35.90 293537  1053 Wildside Velo Club
8 Joel Coon   2:35:44.50  905 BelGioioso/Twin Six
9 Ryan Shiroma   Madison, WI2:37:49.10 193030  906 BelGioioso/Twin Six
10 Jeremy Vogels   2:37:59.50  1033 Performa Cycling
11 David Bender   Kenosha, WI2:41:07.60 260585  1012 JVC/Michael'sCycle
12 Jim Toombs   Madison, WI2:43:17.00 309850  1095 Eriks Bikes & Boards
13 Anthony Ferrara   Minneapolis, MN2:47:28.80 291373  1032 New Moon Bike Shop
14 Wally Kunstman   Sheboygan, WI2:58:44.40 285687  1060 Sheboygan Bicycle Co
15 Erin Sikora   3:10:12.80  1074 Performa Cycling
16 Eric Stanke     2211 Schwag
17 Dan Wierzba     2028 rib mountain cycles
18 Matt Karwowski     2104 Erik's Bikes
19 Jason Gibson     2162 Gear n' Up
20 Jacob Johnsrud     2745 Heavy Pedal
21 Paul Kekstas     2914 Performa Cycling
22 Rennis Delgado     2038 
23 Eli Lipp     2018 Speed Freak
24 Tim Gilbertson     2105 Titletown Flyers
25 Rob Willmas     2114 Team Bonk
26 Mike Purdy     2756 
27 Jason Mau     2971 
28 Luke Utecht     2030 Performa Cycling
29 Justin Latham   Germantown, WI 237611  2022 Gen X / World Bicycle Relief
30 Jeff Swanstrom     2042 
31 Paul Strobel     2054 Bone & Joint
32 Randy Koplin     2740 
33 Timothy Sanders     2878 
34 Ryan Usiak     2117 Titletown Flyers
35 Jesse Berg     2715 Titletown Flyers
36 Nate Andrews     2103 Alterra Coffee
DNF Patryk Limanowicz     1010 Pact-Dish Network
DNF Kevin Pomasl     1027 Team Wisconsin/ MC2
DNF Kyle Williams   Iowa City, IA 239639  1540 Iowa City Cycling Club
DNF Jason Dostal     2805 

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lance Wall   2:25:47.70  1044 Treadhead cycle club
2 Greg Heil   2:30:28.50  1114 Cyclenauts
3 Jason Kozicki   2:33:58.90  1548 Colavita
4 Tyson Schwiesow   Green Bay, WI2:35:37.40 81966  1017 CZ Velo
5 Rick Walls   Wauwatosa, WI2:35:47.50 205152  916 Muddy Cup \ Twin Six
6 Jeremy Lentz   Colgate, WI2:36:36.80 292071  1025 
7 Kurt Schwiesow   2:37:17.50  1009 Tower Clock Eye Center
8 Joe Villalobos   2:40:11.30  1031 Hayes RPM Cycling
9 Jeff Steckbauer   2:43:56.20  1801 Rib Mountain Cycles
10 CHRIS FELLOWS   Genoa, IL2:44:07.30 280824  1813 WORS HAYES BRAKES
11 Matt Block   2:44:16.30  1014 BIKEMAN.COM
12 Marty Larson   Prairieduchien, WI2:45:39.60 307178  909 Singular Cycles
13 Todd Derksen   2:47:13.30  1546 
14 Michael Carter   3:06:17.80  1536 
15 Jonathan Nehring   3:06:34.70  1092 Pedal Moraine
16 Chad Klaus     2212 Schwag
17 Mike Bishop     2731 Treadhead Cycling
18 Patrick Dowd     2003 
19 John Hughes     2133 Team Pedal Moraine
20 Brett May     2079 Kettle MoraineFlyers
21 Troy Schaden     2178 Scwag
22 Jason Ruesch     2087 Rib Mountain Cycles
23 Jesse Jaehnig   Cleveland, WI 297773  2903 Sheboygan BikeCo
24 Chan Barden     2730 Heavy Pedal Velo Club
25 Gabriel Ion     2141 Treadhead Cycling
26 Christopher Schmidt   Lake Geneva, WI 293518  2194 EXPO Racing
27 Mark Clinton     2149 Attitude Sports
28 Jason Fudala     2968 
29 Anthony Dombrowski     2916 Team Pedal Moraine
30 Don Iwen   Milwaukee 208154  2021 Alterra
31 Steven Schaefer     2905 
32 Michael Olm     2016 GenXcycling
33 Kevin Quinn     2725 
34 Matthew Berg     2081 Titletown Flyers
35 Noel Versch     2719 offroadfire.com
36 Jack Schirpke   Cedarburg, WI 268393  2020 Team Extreme
37 Christopher McGovern     2748 
38 Nathan Phelps   De Pere, WI 272098  2706 Big Ring Flyers
39 Matthew Lanser     2048 Titletown Flyers
40 Kenny Dretzka     2811 Team Cyclopath
41 Mark Szudrowitz     2810 Team Extreme
42 Andrew Douglass     2747 Keepin It Real
43 Scott Bender     2880 
44 Steven Strobel   Mosinee, WI 290577  2221 Rib Mountain Cycles
45 Erik Mathy     2967 
46 Steve Havlichek   Green Bay, WI 315554  2163 
47 Aaron McGinnis   Combined Locks, WI 284582  2102 Gen X / World Bicycle Relief
48 Jeff Gau     2052 Bone & Joint
49 Joseph Lytle     2969 H1N1
50 Todd Somers   Milwaukee, WI 196059  2080 Alterra
51 Eric Klister     2723 
52 Jeff Miller     2975 
53 Kevin Schuster     2120 Genx/World Bicycle Relief
DNF Joe Greatens   De Pere, WI 218706  1008 
DNF Jess Kruchoski   Hartland, WI 261579  1023 The Endurance Trust Inc.
DNF Mike Bobusch     1535 BRONES BIKE SHOP

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Boyles   Pewaukee, WI2:26:13.60 99459  913 BVC-Nomad Cycling
2 Greg Jones   West Allis, WI2:29:32.00 295007  907 Hayes Brakes
3 Mark Olski   2:33:36.50  1066 Outdoor Outlet
4 Matthew Dale   Cable, WI2:34:56.70 310643  1007 Riverbrook Momentum
5 Dan Szczepanski   2:35:08.60  1028 BelGioioso/Titletown Flyers
6 Brent Palmer   2:36:00.00  901 Titletown Flyers
7 Steve Pribek   2:37:34.50  1026 
8 Mark Cole   Stevens Point, WI2:39:48.20 104782  1119 Adventure 212/Specialized
9 Jesse Sharp   2:40:54.80  1133 Nordic Center
10 Dan Tavela   2:42:59.40  1043 THC
11 Wade Luberger   2:43:33.30  1544 Wheel N Sprocket
12 Steve Jeske   2:46:28.50  1046 Pedal Moraine
13 Curt Demott   2:51:09.60  1100 Titletown Flyers
14 Bob Callaway   2:51:27.10  903 Bluedog Cycles
15 Shane Veldhuizen     2726 Schwag
16 William Hausooerffer     2974 
17 Brian Christensen     2749 Gear Grinder
18 Joel Ficke     2806 
19 Dave Blanke   N. Barrington, IL 310413  2039 
20 Steve Kobs     2032 Team Pedal Moraine
21 Jason Kayzar   Brookfield, WI 287672  2901 Team Wisconsin/MC2
22 Jeff Wren     2082 Team Extreme
23 Ken Naef     2011 Titletown Flyers
24 Mike Worland     2755 Big Ring Flyers
25 Jeff Bublitz     2088 Gen X / World Bicycle Relief
26 Quentin Gniot   Green Bay, WI 293921  2036 Titletown Flyers
27 Robert Zimmermann     2168 Pedal Moraine
28 Mark Cheyne     2907 Muddy Cuo
29 Daniel Schneider   Racine, WI 31695  2973 Hayes Brakes
30 Brian Coppock     2185 
31 Jim Marietti     2724 Culvers
32 Wade Flisram   Onalaska, WI 208096  2113 Team Extreme
33 Curt Clarke     2710 Blewalung
34 Steve Davidson     2100 Titletown Flyers
35 Bill Selbig     2192 Chainsmokers
36 Thomas Schlueter     2721 
37 David Mennenoh     2734 Off Road Fire
38 Troy Olm     2142 Chainsmokers
39 Kent Kallsen     2041 
40 James Baxa   Twin Lakes, WI 290762  2208 TreadHead Cycling
41 Loren Darling     2729 Grainger Bike Club
42 Joseph Durocher     2733 
43 Pete Thielen     2712 Team Blewalung
44 Michael Gorka   Salem, WI 13730  2803 TreadHead Cycling
45 Scott Graff     2037 
46 Thomas Harron   Madison, WI 296479  2804 Wildside Velo Club
DNF William Burkholder   Rockford, IL 296156  1002 Kegel\'s Bike
DNF Richard Faith     1040 Cylenauts
DNF Ty Gonzalez     1045 Alterra MTB Team
DNF Jarrod Kerkhoff     1533 Spokes & Spines
DNF Andrew Ohlsson     1542 Team Wisconsin
DNF Dave Dahlman     2157 Team Extremec
DNF Joe Durocher     2714 
DNF Andrew Swartz     2976 Brazen Dropouts

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Russell Jobs   2:30:39.60  1101 Hayes Disc Brakes
2 Glen Stroik   Franklin, WI2:32:48.30 258547  1067 Chiropractic Partners
3 Jesse Kusserow   2:36:16.70  1081 
4 Dave Eckel   2:39:28.30  1543 Team Wisconsin
5 Ross Lemke   2:40:22.80  1049 Pedal Moraine / Hammer
6 Jeff Sympson   Rockford, IL2:42:57.50 101514  1076 Kegel's
7 Sean Shields   Milwaukee, WI2:43:00.40 76735  1042 Team Pedal Moraine
8 Bob Phelps   Milwaukee, WI2:43:42.80 314420  1803 Alterra Coffee
9 Edward Dutczak   Crete, IL2:45:33.10 80789  1051 South Chicago Wheelman
10 Jed Schleisner   2:52:09.30  1549 O2 CyclingCycling
11 Eric Sime   Boscobel, WI2:58:57.90 176464  902 Team Singular
12 Kelly Skinkis     2145 Team WORS
13 Pj Braun     2754 Heavy Pedal Velo
14 Mike Owens     2173 Alterra
15 Troy Sable     2084 
16 John Gretzinger     2072 
17 Terry Prewitt     2250 Attitude Sports
18 Larry Hipps     2071 Pedal Moraine
19 Dave Reich   Pine River, WI 292243  2112 Team Extreme
20 Rob Hofmann   Brookfield, WI 296144  2912 Team Extreme
21 Alan Kinnaman     2131 
22 Tom Wendland     2031 TEAM EXTREME
23 Steve Hoppman     2122 FDL/Oshkosh Cyclery
24 Edward Piontek     2135 Title Town Flyers
25 Jeff Greatens     2760 
26 Brian Visintin     2708 Team Blewalung
27 Paul Ihde     2813 Titletown Flyers
28 Todd Fletcher     2125 
29 Keith Wolf     2881 Extreme
30 James Deboer     2744 Kenosha Drivers Club
31 Brian Gill     2705 TekBolt.com
32 Gary Esko     2814 Titletown Flyers
33 Al Hilbert     2761 Blewalung
34 Mike Hoeft     2709 Bike Hub
DNF Timothy Bates   Madison, WI 53247  1083 Muddy Cup BKB T6 Hayes
DNF Christopher Voss     2181 

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Don Carr   Wauwatosa, WI 185458  2025 IS Corp
2 Roger Anderson     2727 Schwag
3 Jim Feuerstein     2070 Heavy Pedal Velo Club
4 Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Titletown flyers
5 Jerry Leair     2202 Mr Tree
6 Don Freitag     2737 
7 Dan Millin     2177 Team BONK
8 Steve Kapaun   Hudson, WI 118725  2085 
9 Mark Bader     2759 
10 William Peters     2067 Titletown Flyers
11 John Senkerik   Wauwatosa, WI 288510  2026 Team Extreme
12 Keith Westendorf   Milwaukee, WI 259757  2193 Alterra MTB
13 Jeff Schneider     2736 Kettle MoraineFlyers
14 Steve Peplinski     2739 Cyclova XC
15 Bill Styer     2069 
16 Bob Ferrara     2139 
17 Frank Lobello     2047 
18 Sterling Schmidt     2128 Heavy Pedal Velo club
19 Mark Corbett     2752 
20 Mike Brauer     2172 Heavy Pedal Velo
21 Jim Splittgerber     2703 
22 James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 I Ride Bikes
23 Chris Kemble     2190 Kremblesaki
24 Ron Kapaun     2118 
25 Rich Mennenoh   Mchenry, IL 258036  2056 TreadHead Cycling
26 Kris Klapperich     2076 Titletown Flyers
27 John Dabbeekeh     2751 
28 Dean Freeberg     2753 
29 Robert Langlois     2167 
30 Matthew White     2093 
31 David Joyce   Brevard, NC 148440  2005 Fond du Lac Cyclery
DNF Randy Pallex     2094 BelGioioso/Titletown Flyers
DNF Gary Smits   Green Bay, WI 190487  2119 Titletown Flyers
DNF Doug Mathieson     2728 
DNF Tom Detzner     2750 

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Labecki   Milwaukee, WI2:25:47.20 209414  706 EXPO Racing
2 Benjamin Senkerik   Wauwatosa, WI2:25:56.10 294148  702 Team Extreme
3 Myles Beach   Larsen, WI2:27:39.60 208348  704 EXPO Racing
4 Mitchell Bogardus   Kenosha, WI2:30:21.50 210565  712 EXPO Racingg
5 Leif Byrge-liebig   Menomonee Falls, WI2:30:22.10 280257  709 Team Cyclopath
6 Dakota Dale   Cable, WI2:33:14.70 310795  719 Riverbrook Momentum
7 Dustin Dale   Cable, WI2:34:03.00 294108  720 Riverbrook Momentum
8 Caleb Lenss   Luxemburg, WI2:37:43.60 282426  711 EXPO
9 Cameron Schave   Fond Du Lac, WI2:38:32.40 297078  727 Fond Du Lac Cyclery
10 Chris Harrison   Green Bay, WI2:45:51.00 296466  710 Titletown Flyers
11 Michael Dutczak   Crete, IL3:09:30.10 200766  708 South Chicago Wheelman
DNF Greg Krieger   Fort Collins , CO 255039  715 Team Extreme
DNF Casey Hildebrandt   Weston, WI 296192  717 Maplelag-Paramount-Skinny Ski

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Koenig   Schofield, WI2:15:08.60 267964  22 RMC / Clean Power
2 Tyler Gauthier   Ishpeming, MI2:15:12.90 293999  77 Culvers Racing
3 Seth Lenss   Luxemburg, WI2:17:16.90 182019  80 Titletown Flyers
4 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI2:17:33.50 247082  Fond du Lac / Oshkosh Cyclery
5 matthew muraski   Cashton, WI2:20:08.50 305529  65 
6 Kevin McConnell   Iowa City, IA2:20:55.60 258735  258 Mercy Specialized
7 Matthew Millin   Kenosha, WI2:20:56.30 303243  19 Team BONK
8 Matt Gehling   Madison, WI2:23:04.70 214485  17 Trek Stores ofMadison / WORS
9 Scott Golomski   Greenfield, WI2:23:12.60 208973  38 
10 Justin Piontek   Madison, WI2:23:19.90 297073  45 Performag
11 Carlos Haeckel   Madison, WI2:25:28.40 227622  56 Alterra / Sunringle / Voodoo
12 Seth Eckert   Oregon, WI2:29:45.90 148803  259 Momentum Bikes
13 Daniel Schaefer   Adell, WI2:29:49.50 258370  29 Team Pedal Moraine
14 Aristotle Peters   Hartford, WI2:30:22.60 242486  35 EXPO Racing
15 Bryan Fosler   Madison, WI2:32:21.40 197058  61 Trek Stores ofMadison
16 Nate Jasperson   Green Bay, WI2:36:43.60 295894  40 Performa Cycling

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Krayer   North Freedom, WI2:15:04.50 227406  34 Adventure 212/Specialized
2 Trevor Olson   Rochester, MN2:18:36.90 264356  58 Muddy Cup
3 Joe Curtes   Milwaukee, WI2:19:29.90 182177  59 Fuel Cafe/Gargae864/Milw Bike
4 Mike Budd   Wrightstown, WI2:26:59.80 274937  63 Wheel & Sprocket
5 Jesse Shoemaker   Depere, WI2:27:01.80 291522  21 Performa Cycling
6 Chad Dean   Madison, WI2:30:41.90 74509  81 5Nines Data
7 Timothy Scanley   Milwaukee, WI2:34:25.40 291820  42 Alterra Coffee
DNF Glenn Kirst   Menomonee Falls, WI 285418  12 Wheel & Sprocket
DNF Brian Hertzberg   Forest Lake, MN 208067  30 5 Nines Cycling
DNF Jesse Bell   Ishpeming, MI 116891  33 SISU Cycles
DNF Karl Tillman   La Crosse, WI 294041  36 Bikes Limited Inc
DNF Neil Swanson   Colorado Springs, CO 209153  49 Team WORS
DNF Jason Gosse   Eau Claire, WI 257462  54 Team WORS

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Lirette   Menomonee Falls, WI2:20:54.40 259146  14 Hayes
2 Jeff Melcher   West Bend, WI2:21:49.50 166066  76 Team Pedal Moraine
3 Daniel Holsen   Manitowoc, WI2:22:21.70 50845  43 Heavy Pedal Velo Club
4 Joe Stephens   Elm Grove, WI2:23:12.90 182041  53 Hayes
5 John Miller   Madison, WI2:23:55.30 233978  99 Trek Stores ofMadison
6 Chad Hildebrandt   Wausau, WI2:24:07.20 16155  20 Team Polska
7 Bob Brady   2:25:30.90  84 
8 Michael Curtes   Mequon, WI2:25:53.50 227470  60 Fuel Cafe / milw Bike / G864
9 John Shull   Libertyville, IL2:26:13.50 259398  15 EXPO Racing
10 Jan Rybar   Apple Valley, MN2:26:49.10 98534  50 Team Pedal Moraine
11 Bill Nigh   West Bend, WI2:31:14.70 197745  46 Team Pedal Moraine
12 Russell Krueger   Sayner, WI2:31:27.30 294083  48 Rib Mountain Cycles
13 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL2:32:13.30 194466  69 Muddy Cup Racing
14 Mark Burkholz   Milwaukee, WI2:40:57.70 253459  16 Extreme Bike
15 Ric Damm   Ripon, WI2:47:32.50 205672  28 FondduLac Cyclery/RiponCollege

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brett Edgerle   2:43:49.70  809 
2 Bob Boone   Eau Claire, WI2:47:24.80 4227  801 Chippewa Valley Cycling Club
3 kenneth ramm   Newglarus, WI2:48:23.90 308897  808 Team WORS
4 Bradley Tennis   Baraboo, WI2:52:32.30 280203  803 Wildside Velo
DNF Mark Muraski   Spooner, WI 314946  807 Riverbrook

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tristan Schouten   Plymouth, WI2:09:34.10 145071  Mafia
2 Darrin Braun   Waukesha, WI2:10:10.10 285001  Adventure 212/Specialized
3 Brian Matter   Sheboygan, WI2:10:12.00 85929  Gear Grinder /Trek
4 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI2:11:15.20 214936  Mr Tree / Powerbar
5 Michael Anderson   Alpena, MI2:13:12.00 248234  72 Gary Fisher / Sram
6 Chris Peariso   Amherst, WI2:14:35.40 139566  31 Adventure 212 / Specialized
7 Ronald Stawicki   Waukesha, WI2:17:40.30 212641  10 Team Polska
8 Dallas Fowler   Green Bay, WI2:23:11.80 207074  79 
DNF Scott Cole   Stevens Point, WI 7340  32 Adventure 212/Specialized
DNF Chad Wells   Petoskey, MI 194504  257 

Women - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emma Swartz   Madison Wi1:01:46.00 286164  5198 Junior Dropouts
2 Sarah Gill   1:03:50.00  5025 TekBolt.com
3 Grace Prewitt   1:05:12.90  5190 Attitude Sports
4 Maja Holcomb   1:06:50.70  5015 Fattires-n-beer
5 Jordan Pellett   North Freedom, WI1:11:41.10 296372  5024 Wildslide VeloClub
6 Marilee Collier   Lake Villa, IL1:16:19.40 297074  5027 Muddy Cup Racing
7 Kaitlin Splittgerber     6009 
8 Megan Senderhauf     6006 Wheel and Sprocket
9 Jasmine Bouche     6164 
10 Kenzie Otto     6153 Recyclest
11 Leah Fletcher     6014 
12 Monica Gabrielson     6010 Wildside Velo Club
13 Miranda Lanser     6018 Titletown Flyers
14 Kennedy Bowes     6154 
15 Amber Bouche     6163 
16 Madisyn Schuster     6021 GenX/World Bicycle Relief
17 Mckenna Gniot     6004 Titletown Flyers
18 Hannah Speer     6167 
19 Ava Bishop     6173 Treadhead Cycling

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arin Lemke   1:03:35.70  5049 Team Pedal Moraine
2 Samantha Kosarzycki   1:13:51.80  5031 Alterra
3 Stephanie Yost   1:22:41.20  5045 Titletown Flyers

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Renee DeBruin   Appleton, WI1:03:41.30 324252  5185 Ripon College Red Hawks
2 Becky Carvin   1:05:44.40  5034 Muddy Cup Racing
3 Heather Marty   1:06:42.20  5003 
4 Justina Smet   1:07:24.20  5193 
5 Jenaiya Stolper   1:09:28.10  5197 
6 Emily Walters   1:12:39.10  5187 
7 Katie Kohn   1:13:01.40  5199 
8 Danielle Tournier   Carpentersville, IL1:30:10.60 298434  5013 Treadhead Cycling

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Becky Rands   60:54.00  5002 Team Pedal Moraine
2 Pascalle Dumez   60:59.00  5017 Title Town Flyers
3 Leia Schneeberger   1:01:55.30  5192 
4 Cyndi Ehrike   1:02:12.20  5186 
5 Kelly Raber   1:03:39.90  5201 Tainted Love
6 Jennifer Garner   1:05:58.80  5188 
7 Tina Olm   1:06:01.20  5007 GenXcycling
8 Lori Baccus   1:06:45.30  5030 Titletown Flyers
9 Gretchen Gilbertson   1:09:28.70  4663 
10 Elizabeth Berg   1:09:43.00  5184 
11 Chasity Gabrielson   1:11:07.80  5010 Wildside Velo
12 Rebecca Crocker   1:13:09.90  5026 Team Coal Car
13 jennifer clark   Milwaukee, WI1:13:17.60 310337  5006 
14 Elizabeth Ponath   1:13:41.80  5020 Fattires-n-Beer
15 Jacqueline Mennenoh   1:15:11.60  5202 Off The Raod

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stacy Ryan   1:04:57.30  5200 
2 Caroline Warren   1:06:02.60  5001 Green Door Home Inspection
3 Roxanne Rogers   1:08:01.90  5203 
4 Lorie Hemphill   1:08:42.00  5194 
5 Sue Gill   Madison, WI1:09:55.40 296978  5191 madFORCS
6 Candy Hofmann   1:14:14.00  5195 Team Extreme
7 Jeanne Krueger   1:17:45.00  5032 

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Denise Bianco   1:12:51.30  5189 
2 Mary Geralts   1:15:04.30  5196 Mr Tree
DNF Sue Blankenheim     5012 

Women - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Shull   Libertyville, IL 264455  3033 EXPO Racing
2 Moriah Griesbach     3038 Point Pursuit
3 Rachael Jensen   Shell Lake, WI 288627  3013 Gear Grinder

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Horstman   Waterloo, WI 314874  3029 Erik's Bikes & Boards
2 Cassey Lynn   Madison, WI 294376  3011 UW-Madison
3 Kelli Piotrowski   Milwaukee, WI 316500  3037 
DNF Kacie Griffin     3178 

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elicia Hildebrandt     3179 Gear Grinder
2 Melissa Dupke     3175 Trikes To Bikes
3 Ann Holsen     3010 Heavy Pedal Velo Club
4 Melinda Propson     3004 Performa Cycling
5 Andrea Lyman     3001 Rib Mountain Cycles
6 Margaret Matuszak     3012 Sheboygan Bicycle Company
7 Sara Utecht     3020 Performa Cycling
8 Katja Maertens-Wilsin     3177 Polska
9 Elizabeth Glaser     3173 Muddy Cup
DNF Sarah Agena     3016 Adventure 212
DNF Gail Brady     3174 

Women - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3018 Team Pedal Moraine
2 Lynne Senkerik     3005 Team Extreme
3 Diane Callaway     3003 Bluedog Cycles
4 Christine Griesbach     3039 Point Pursuit
5 Melissa Putzer   Oshkosh, WI 161325  3176 Wheel and Sprocket
6 Lori Aho     3172 Brampton Bike and Ski
7 Rolleen Kralovec   Green Bay, WI 212754  3017 Team Spike

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paula Liske     3041 Rib Mountain Cycles
2 Helmy Tennis     3007 Wildside Velo
3 Janis Heifner     3180 
4 Cheryl Post     3023 Point Pursuit
5 Jennifer Borell   Ripon, WI 184037  3024 Attitude Sports

Women - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Shull   Libertyville, IL2:56:25.00 264453  707 EXPO Racing

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Ganju   New Berlin, WI2:46:46.50 202435  529 Polska
2 Jennifer Danielson   Madison, WI2:48:33.70 253014  527 Chainsmokers

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Krayer   North Freedom, WI2:35:02.30 227405  504 Adventure 212/Specialized
2 Michelle Peariso   Amherst, WI2:43:47.50 227741  516 Adventure 212/Specialized
3 Renee Bach   Madison, WI2:43:52.60 242850  517 Chain Smokers
4 Robin Williams   Iowa City, IA2:47:08.90 240092  519 Mercy-Specialized
5 Denise Coppock   Green Bay, WI2:50:15.10 316486  528 
6 April Dombrowski   Oshkosh, WI2:53:32.20 223874  508 Team Pedal Moraine
7 Karlene Olson   Rochester, MN3:07:12.00 297066  523 Muddy Cup
8 Kate Heil   Waukesha, WI3:07:38.10 297768  514 Cyclenauts
DNF Claire Cannon   Madison, WI 269897  507 Trek Stores ofMadison / WORS
DNF Regina Campbell   Chicago 258314  510 Alterra MTB/Twin Six
DNF Lindsay Guerra   Oconomowoc, WI 227849  518 Mr Tree / Powerbar
DNF Brenda Zimmermann Thorpe   Wausau, WI 288201  525 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Sable   Thiensville2:41:50.00 226461  502 
2 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI3:05:40.40 212636  512 Alterra CoffeeMTB Team

Women - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patricia Kaufmann   Whitefish Bay, WI2:49:59.40 18621  522 Planet Bike

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Liske   Stanford, CA2:43:52.10 190109  572 HAYES DISC BRAKES
DNF Abby Strigel   Madison, WI 202434  501 Trek Stores ofMadison

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOUSACDFShimanoCUOREBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee