Race Results for
Rockwall Criteriums
Rockwall, TX
(Event Information)
View By:
Criterium on 08/08/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Ellis   Denton, TX 303924   
2 Jeffrey Klein   Dallas, TX 317776   
3 Billy Self   Rockwall, TX 294116   
4 Daniel Mahoney   Austin, TX 184888   
5 Ryan Lange   Rockwall, TX 249925   
6 Matthew Gosling   Dallas, TX 303626   
7 Cy Armstrong   Dallas, TX 317226   
8 Justin Reddell   Dallas Tx 165316   
9 Stanton Porter   Wichita Falls, TX 311312   
10 Kyle Parrott   Plano, TX 306764   
11 Don Campbell   Dallas, TX 240491   
12 Jeremy Ward   Orem, UT 295705   
13 Gilberto Velazquez   Dallas, TX 109510   
14 James Rowan   Durango, CO 283821   
15 John Cowan   Richardson, TX 294754   
16 Kenneth Primer   Flower Mound, TX 212529   
17 Caleb Welborn   Brevard, NC 299937   
18 Joshua Storm   Prosper, TX 200929   
19 Brent Aston   Dallas, TX 293737   
20 Alexander Gibson   Estes Park, CO 300219   

Men - Cat4/5 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brent Aston   Dallas, TX 293737   
2 Jaime Reyna   Olmito, TX 298071   
3 Matthew Denton   Round Rock, TX 272240   
4 Robert Pinard   Flower Mound, TX 259601   
5 Don Campbell   Dallas, TX 240491   
6 Heath Lambert   Coppell, TX 322160   
7 Gregory Mead   Royse City, TX 214051   
8 ROBERT WATSON   The Colony, TX 308282   
9 Clayton Arhelger   Dallas, TX 109067   
10 John Gardiner   San Antonio, TX 317754   
11 Jeff Harvick   Allen, TX 249058   
12 Frank Velazquez   Dallas, TX 72129   
13 Gregory Murff   Dallas, TX 234299   
14 Douglas Jones   Dallas, TX 232850   
15 Adam Spears   Wylie, TX 244697   
16 Jeff Napier   Dallas 44200   
17 Roger Prachyl   Arlington, TX 269830   
18 Tomer Tzafrir   Dallas, TX 211256   
19 Roland San Miguel   Corinth, TX 296246   
20 David Poe   Bedford, TX 301468   

Men - Cat3/4 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Bauer   Broomfield, CO 79049   
2 Jon Blanton   Mesquite, TX 56812   
3 Larry DeCicco   Dallas, TX 286286   
4 Neal Alto   Dallas, TX 272808   
5 Richard Lamb   Spring, TX 20185   
6 Joel Hawks   Plano, TX 284976   
7 Craig Fulk   Roanoke, TX 250817   
8 Jason McCombs   Dallas, TX 286184   
9 Mike McCrary   Aubrey, TX 287930   
10 David McGaffin   Heath, TX 193960   
11 Joshua Ballard   Anna Il 177319   
12 Michael Braden   Richardson, TX 4551   
13 Jason Cook   Dallas, TX 133781   
14 Doug Platz   Dallas, TX 235927   
15 David Carter   Denton, TX 268899   
16 Stephen Borski   Mckinney, TX 55866   
17 Gary Dutschmann   Dallas, TX 271466   
18 Kenneth Maclean   Addison, TX 234594   
19 Duane Neu   Denton, TX 155372   
20 John Gardiner   San Antonio, TX 317754   

Men - Cat2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith McCollum   Houston, TX 51905   
2 Hunter Stewart   Dallas, TX 208878   
3 Nicholas Boulle   Dallas, TX 291724   
4 Christopher Haga   Colorado Springs, CO 249581   
5 Daniel Parks   Dallas, TX 237869   
6 Anthony White   Granbury, TX 274005   
7 Robert Snedden   Dallas, TX 272911   
8 Michael Slaughter   Dallas, TX 96437   
9 Jason Cook   Dallas, TX 133781   
10 Steven Williams   Dallas, TX 140978   
11 Ricky Randall   Highland Village, TX 272809   
12 Mark Rawlings   Dallas, TX 199996   
13 Stephen Borski   Mckinney, TX 55866   
14 Zachary Carlson   Plano, TX 277433   
15 Justin Schofield   Dallas, TX 249974   
16 Jorge Alvarez   Dallas, TX 237345   
17 John Ryan   North Richland Hills, TX 240838   
18 Omar Itani   Houston, TX 281052   
19 Shaun Bonavita   Dallas, TX 4168   
20 Warren Paddock   Dallas, TX 79952   

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Carter   Fairview Heights, IL 110443   
2 Nicklaus Kiernan   Euless, TX 95282   
3 Carlos Vargas   Kingwood, TX 177122   
4 Chad Haga   Colorado Springs, CO 248479   
5 Christopher Haga   Colorado Springs, CO 249581   
6 Shawn Daurelio   Laguna Beach, CA 287621   
7 Ian Dille   Austin, TX 104953   
8 Joseph Spragins   Fort Worth, TX 167437   
9 Nicholas Boulle   Dallas, TX 291724   
10 Robert Lange   Fairview, TX 238220   
11 Leonardo Frayre   Dallas, TX 184301   
12 Stephen Weber   Mckinney, TX 50855   
13 Kyle Sigl   Fort Worth, TX 243733   
14 Collin Davis   Euless, TX 225276   
15 Mat Stephens (1 - Cat1)   Dallas, TX 178970   
16 Michael Kincaid   Dallas, TX 19138   
17 Warney Crosby   Dallas 69378   
18 John McAllister   Fort Worth, TX 206241   
19 Pedro Martinez   Houston, TX 213034   
20 Russ Walker (2 - Cat1)   Hallsville, TX 68194   

Men - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Russ Walker (1 - Cat1)   Hallsville, TX 68194   
2 Chris Carlson   Plano, TX 6135   
3 Stephen Weber   Mckinney, TX 50855   
4 Shaun Bonavita   Dallas, TX 4168   
5 David McGaffin   Heath, TX 193960   
6 Eric Obergfell   Bellevue, NE 79482   
7 Brad Price   Mc Kinney, TX 178625   
8 Michael Braden   Richardson, TX 4551   
9 Jorge Merle   Garland, TX 24084   
10 Jimmy Olsen   Dallas, TX 49022   
11 Brian CdeBaca   Rockwall, TX 48486   

Men - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kurt Bickel   Upland, CA 219611   
2 Bill Shirer   Dallas, TX 32500   
3 Duane Neu   Denton, TX 155372   
4 Christopher Watson   Ft Worth, TX 37371   
5 David Parks   Dallas, TX 45770   
6 Rob Adams   Fredericksburg, TX 284277   
7 Daniel Tinklepaugh   Lewisville, TX 49901   

Men - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David McGaffin   Heath, TX 193960   

Men - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Madsen   Plano, TX 275558   
2 Ethan Hogenson   Houston, TX 317276   
3 Sebastian York   Asheville, NC 307679   
4 Charles Holsen   Spring, TX 324000   
5 James Ryan   North Richland Hills, TX 246564   
6 Connor Herrington   Dallas, TX 293509   
7 Jack Ryan   North Richland Hills, TX 259026   
8 Payton Thomas   Euless, TX 280627   
9 Reydesel Garcia   Mckinney, TX 310049   
10 Jared Pearson      
11 Jeffrey Ryan   North Richland Hills, TX 321542   

Women - Cat3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Jennings   Waco, TX 222697   
2 Tracy Christenson   Dallas, TX 204645   
3 Caryn Montague   Dallas, TX 310042   
4 Kathleen (Brandi) Lafleur   Wylie, TX 258415   
5 Jennifer Prim   Frisco, TX 146130   
6 Rebecca Bradley (1 - Cat4)   Dallas, TX 280585   
7 Sarah Wells   Dallas, TX 280211   
8 Antoinette Riley   Texarkana, TX 302130   

Women - Cat1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Purcell   Austin, TX 193628   
2 Elizabeth Wilborne   Little Rock, AR 301155   
3 Daniela Garcia   Alhambra, CA 205934   
4 Michelle Montoya   Allen, TX 191931   
5 Louise Smyth   Houston, TX 286102   
6 Tracy Christenson   Dallas, TX 204645   
7 Claire McKenna   Austin, TX 280868   
8 Sheri Rothe   Austin, TX 221312   
9 Jennifer Prim   Frisco, TX 146130   
10 Kim Jennings   Waco, TX 222697   
11 Michelle Boyer   Murphy, TX 234619   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Audrey Manchester   The Woodlands, TX 248387   
2 Kathleen (Brandi) Lafleur   Wylie, TX 258415   
3 Kathy Weldon   Royse City, TX 285360   
4 Sarah Wells   Dallas, TX 280211   
5 Jeanne Lambert      
6 Pamela Jackson   Garland, TX 157028   
7 Antoinette Riley   Texarkana, TX 302130   
8 Christina Koeppe   Mc Kinney, TX 247242   
9 Mary Grandfield   Greenville, TX 274479   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerOSMOSierra NevadaUSACDFSpyCUOREShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee