Race Results for
Lake Mary Criterium
Lake Mary, FL
(Event Information)
View By:
Criterium on 02/21/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Vega   Trinity, FL00:30:38.824 115628  568 Unattached
2 Buddy Spafford   00:30:39.078  507 Ryder Bikes
3 Zorth Pilonieta   Ocala, FL00:30:39.230 302530  519 University Of South Florida
4 Matt Techler   San Francisco, CA00:30:39.240 305572  518 University Of South Florida
5 james gaetano   Winter Park, FL00:30:39.280 269837  579 Unattached
6 James Burrell   Orlando, FL00:30:39.360 306466  570 DWC Racing
7 Steven Lykens   00:30:39.447  501 Unattached
8 Daniel Barrera   Miami, FL00:30:39.481 306528  554 Unattached
9 wayne davis   Tampa, FL00:30:45.812 307135  578 EMBE Associates
10 Connor Young   00:32:38.844  572 Unattached
11 Thurman Granville   00:30:51.880  597 University Of South Florida
12 Jeff Sierra   00:30:54.727  526 ZMotion Racing Team
13 David Kramer   Gainesville, FL00:31:26.318 283966  581 Orlando Road Club Inc
14 hunter colangelo   Orlando, FL00:31:26.782 290600  502 Orlando Road Club Inc
15 Justin Pfaff   Alachua, FL00:32:38.064 237816  218 Cycle Logic
16 Nicholas Collins   Canton, GA00:31:21.194 288702  210 Lake County Pal
17 Shawn Faynik   00:16:31.353  596 Unattached
18 Adam Torma   Tampa, FL00:10:48.856 305612  517 University Of South Florida
19 Mathew Warrilow   Tampa, FL00:02:02.240 305730  514 University Of South Florida

Men - Cat 5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Yosvani Rosell   Tampa, FL00:30:16.554 305727  580 Unattached
2 Patrick Sheridan   Riverview, FL00:30:16.609 304901  282 Team AJ's / Nutrishop
3 brian boyd   Sarasota, FL00:30:16.968 301900  582 Alfa 8 Racing
4 Mark Guido   00:30:17.007  564 Unattached
5 Jorge Padron   Tampa, FL00:30:17.158 282932  500 Unattached
6 Gavin Davis   Palm City, FL00:30:17.917 304165  513 Treasure Coast Cycling Association
7 Julio Prida   Tampa, FL00:30:17.978 307837  569 Unattached
8 Hugo Casanas   Tampa, FL00:30:18.602 306446  556 Powerhouse Cycling
9 Mike Frazier   Clearwater, FL00:30:18.895 304853  506 Team AJ's / Nutrishop
10 Dave Severn   00:30:18.920  509 Space Coast Velo Sport
11 JOHN CONWAY   Landolakes, FL00:30:19.231 306344  520 Unattached
12 Shane Collins   Canton, GA00:30:19.258 289244  359 Orlando Road Club Inc
13 Chris Hamilton   00:30:19.661  503 Unattached
14 john hydock   Brandon, FL00:30:21.164 304734  583 Team AJ's / Nutrishop
15 Randy Lawson   Trenton, GA00:30:22.459 293610  504 Scenic City Velo
16 Scott Morris   Lawrenceville, GA00:31:29.300 306802  524 Lifetime Bikes/Cannondale

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jimmy Woodard   Indianharbourbeach, FL00:40:05.213 301586  431 Space Coast Velo Sport
2 Terence Auter   Satellite Beach, FL00:40:05.844 292712  562 Space Coast Velo Sport
3 Daniel Ciuro   Melbourne, FL00:40:05.844 273311  407 Space Coast Velo Sport
4 Ryan Burns   Lebanon, TN00:40:06.160 250492  435 Orlando Road Club Inc
5 Matthew Scherr   Orange Park, FL00:40:06.225 276918  454 Unattached
6 Kenny Matys   Boca Raton, FL00:40:06.325 246741  415 Team Performance Fitness-delray Center
7 Casey Braga   Longwood, FL00:40:06.351 282133  413 Colavita Racing Inc.
8 fredd matute   Fort Lauderdale, FL00:40:06.358 305523  437 Team Paisa
9 Jason Yaeger   Tampa, FL00:40:06.371 292025  439 Florida Velo
10 Oscar Camacho   Fort Lauderdale, FL00:40:06.488 188691  400 ZMotion Racing Team
11 Ian McGauvran   Longwood, FL00:40:06.534 289108  211 Colavita Racing Inc.
12 Pete Jones   Gainesville , FL00:40:06.542 280789  462 Velobrew Cycling Club
13 Bradley Gordon   Longwood, FL00:40:06.549 280638  206 Colavita Racing Inc.
14 Mark Lim   Tamarac, FL00:40:06.696 198209  401 ZMotion Racing Team
15 Taylor Warren   Loveland, CO00:40:06.818 287780  425 Colavita Racing Inc.
16 Jack Gonzalez   Ormond Beach, FL00:40:06.858 279939  464 Unattached
17 John Murphy   Va Beach00:40:06.920 197671  283 Gearlink Racing Inc.
18 Mauricio Valenzuela   Pompano Beach, FL00:40:06.932 287133  426 Unattached
19 Mitchell Grable   Altamontesprings, FL00:40:07.019 287211  438 Orlando Road Club Inc
20 Andy Mapple   Winter Garden, FL00:40:07.151 294004  367 Orlando Road Club Inc
21 Miguel Bryon   Miami, FL00:40:07.186 290219  135 Unattached
22 Adam Mayer   Deerfield, FL00:40:07.253 286454  416 ZMotion Racing Team
23 Scott Wood   Fort Lauderdale, FL00:40:07.364 139002  408 Cool Beans Racing
24 Miguel Bryon   Miami, FL00:40:07.558 290217  423 Unattached
25 Rolando Hernandez   Tampa, FL00:40:07.595 286862  422 Powerhouse Cycling
26 Kevin SigRist   Tallahassee, FL00:40:07.758 264184  440 Gulf Coast Velo
27 Eric Brewer   Orlando, FL00:40:07.819 286798  436 Orlando Road Club Inc
28 Jonathon Stewart   Tampa, FL00:40:08.010 302344  405 Team AJ's / Nutrishop
29 Michael Odom   Land O Lakes, FL00:40:08.035 288644  419 1 Pro Cycling
30 John Nelund   Apopka, FL00:40:08.080 232641  455 DWC Racing
31 Frank Frederick   Miami, FL00:40:08.159 243336  410 Unattached
32 Adam Goldfarb   Plantation, FL00:40:08.224 197810  461 ZMotion Racing Team
33 Christian Teather   Merritt Island, FL00:40:08.497 256023  540 Colavita Racing Inc.
34 Dean Warren   Loveland, CO00:40:08.581 134506  444 Colavita Racing Inc.
35 Luis Torres   Orlando, FL00:40:08.640 287136  356 Orlando Road Club Inc
36 Richard Dellinger   Orlando, FL00:40:08.671 287220  357 DWC Racing
37 Thomas Siddons   Key Biscayne, FL00:40:08.698 294360  428 Unattached
38 Tomas Velez   Miami, FL00:40:08.841 304174  430 Team Paisa
39 Tony SigRist   Tallahassee, FL00:40:08.980 255722  441 Atomic Race Team
40 Todd Brandenburg   Clermont, FL00:40:09.379 288647  420 Orlando Road Club Inc
41 Kurt Hoehn   Orange Park, FL00:40:11.073 281872  411 Velobrew Cycling Club
42 Patrick Barnett   Columbia, SC00:40:14.133 283950  412 Armada Racing
43 Keith Cook   Melbourne Beach, FL00:40:18.041 53080  463 Space Coast Velo Sport
44 Phil Moore   West Melbourne, FL00:22:54.854 300685  460 Space Coast Velo Sport
45 George Droke   Pegram, TN00:22:55.204 235543  281 Cumberland Transit Cycling
46 Brandon Forman   Lakemary, FL00:20:43.741 287441  208 Colavita Racing Inc.
47 Michael Suver   Tavares, FL00:15:27.200 271441  459 University Of South Florida
48 Juan Acevedo   Miami, FL00:09:40.441 241149  456 Team Paisa
49 Jason Twigg   Ocoee, FL00:05:53.143 229537  465 Orlando Road Club Inc
50 Drew Singer   Coralsprings, FL00:04:04.664 288956  421 ZMotion Racing Team

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Israel Vera   Miami, FL00:49:12.423 242172  373 Team Paisa
2 Joe Vietro   Deerfield Beach, FL00:49:14.324 202293  353 ZMotion Racing Team
3 Christopher Wright   Miami, FL00:49:14.363 226496  331 Team Performance Fitness-delray Center
4 Peter Carlos   Coconut Grove, FL00:49:14.389 142009  376 Team Paisa
5 Jimmy Page   Crystal River, FL00:49:14.447 258254  341 University Of South Florida
6 john stelljes   Tampa, FL00:49:14.564 287851  358 University Of South Florida
7 Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL00:49:15.059 271372  205 Colavita Racing Inc.
8 Dan Valdes   Plantation, FL00:49:15.137 202522  327 Cool Beans Racing
9 Devin Kinsella   Ormond Beach, FL00:49:15.148 278622  565 Unattached
10 Lucas Wardein   Naples, FL00:49:15.178 233364  334 Orlando Road Club Inc
11 john zuluaga   Miami, FL00:49:15.239 257825  377 Team Paisa
12 Scott Cugno   Boca Raton 00:49:15.508 154900  361 1 Pro Cycling
13 Aaron Fulton   Jacksonville, FL00:49:15.521 182266  555 Velobrew Cycling Club
14 Ken Tabaczka   Fern Park, FL00:49:15.586 76697  313 Bissell/abg Cycling Club
15 Cirilo Bencosme   St Petersburg, FL00:49:15.616 238203  219 Vista Velo
16 John Manwaring   Oviedo, FL00:49:15.674 261036  343 Team AJ's / Nutrishop
17 Neal Shepherd   Palm Coast, FL00:49:15.820 244277  201 Orlando Road Club Inc
18 Kevin McGuire   Miami, FL00:49:15.825 239823  200 ACT
19 Steven Rusnak   Seminole, FL00:49:15.978 230108  220 Best Of The Bay Cyclist
20 Douglas Pitts   Inverness, FL00:49:16.254 105325  317 Citrus Cycling
21 Fernando Acevedo   Miami, FL00:49:16.365 277949  371 Team Paisa
22 Radulian Pop   Jacksonville, FL00:49:16.521 253832  557 Velobrew Cycling Club
23 Frank Negri   Morris Plains, NJ00:49:16.607 48189  306 Colavita Racing Inc.
24 Guillermo Suarez   Tampa, FL00:49:16.670 283294  395 Florida Velo
25 Michael Perez   Virginia Gardens, FL00:49:16.867 221455  378 Team Paisa
26 Didier Fresne   Lutz, FL00:49:16.891 289531  360 Florida Velo
27 Francisco Hernandez   Orlando, FL00:49:16.961 285509  355 Armada Racing
28 Fernando Garcia   Miami, FL00:49:16.963 283071  375 Team Paisa
29 ruben delcristo   Miami, FL00:49:17.054 272424  221 Vista Velo Cycling
30 Roy Foley   Lithia, FL00:49:17.064 280524  332 Team AJ's / Nutrishop
31 Grady Gosselin   Lithia, FL00:49:17.138 218024  560 Unattached
32 John-Paul Russo   Oakland, FL00:49:17.279 219827  99 Atlantic Shores Velo
33 Ian Stanley   Rosedale, NY00:49:17.645 102279  284 Unattached
34 james stahlschmidt   Tampa, FL00:49:17.711 258140  285 Unattached
35 Ken Janata   Windermere, FL00:49:18.024 179100  113 Orlando Road Club Inc
36 Ryan Carney   Cocoa, FL00:49:18.144 186901  559 Noreast Cycling
37 Jose Hernandez   Cutler Bay, FL00:49:18.179 270047  368 Team Paisa
38 Norge Perez   Miami, FL00:49:19.642 209703   Team Performance Fitness-delray Center
39 Tracy Mullins   Winter Garden , FL00:49:22.245 247173  125 Armada Racing
40 Andrea Tosolini   Gainesville, FL00:49:23.855 226652  280 352 Racing P/b Bikes And More
41 Alexander Spook   Tallahasssee, FL00:49:29.683 257179  340 Colavita Racing Inc.
42 Richard Benton   Winter Garden, FL00:49:30.723 242529   Orlando Road Club Inc
43 Walter Rentz   Orlando, FL00:49:31.988 208965  328 Orlando Road Club Inc
44 Jon Meyer   Deltona, FL00:49:53.011 248178  338 Orlando Road Club Inc
45 Jason Gibson   Winter Garden, FL00:49:35.271 228510  577 Orlando Road Club Inc
46 Mark Brooks   Ormond Beach, FL00:49:19.099 194742  599 Orlando Road Club Inc

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Crater   Greenville , SC01:04:41.546 70612  164 Aerocat Cycling
2 Eduardo Colon Ortiz   01:04:41.709  43 Unattached
3 Daniel Chavez   Spring Hill, FL01:04:41.746 185066  17 P/c Miller
4 Grant Potter   Parkland, FL01:04:41.809 73508  ZMotion Racing Team
5 Pedro Medina   Orlando, FL01:04:41.898 177274  193 Atlantic Shores Velo
6 Karel Sumbal   Jacksonville, FL01:04:41.984 225841  48 Beaches Velo Sport
7 David Guttenplan (1 - Pro)   Washington, DC01:04:42.206 177906  50 Team Mountain Khakis
8 Curtis Long   Atlantic Beach, FL01:04:42.393 108976  318 Beaches Velo Sport
9 Dominic Ollivierre (1 - Cat2)   Tampa, FL01:04:42.707 246411  18 University Of South Florida
10 Ken Vida   Lithia, FL01:04:42.733 60148  25 1 Pro Cycling
11 Winston David   Greenville, SC01:04:43.051 194743  32 Orlando Road Club Inc
12 Nate Adler   North Palm Beach, FL01:04:43.220 203360  93 Florida United Bike Shops
13 Michael Midlarsky (1 - Cat1)   Delray Beach, FL01:04:43.328 215015  52 Bike America Racing Team
14 Kent Wheeler   Albany, GA01:04:43.623 175991  24 Velo Voodoo
15 Philip Elliott   Palm Beach, FL01:04:43.718 51741  309 GS Palm Beach
16 Craig Creeden   Longwood, FL01:04:43.809 211913  13 Atlantic Shores Velo
17 Jeff Kopp   Jacksonville, FL01:04:44.077 225369  288 Beaches Velo Sport
18 Noe Gonzalez   Hialeah, FL01:04:44.855 89503  Team Performance Fitness-delray Center
19 Giancarlo Bianchi   Miami, FL01:04:45.142 179136  33 Gs Mengoni U.s.a.
20 Sergio Garcia   01:04:45.960  549 Unattached
21 Darren Dowling   Sarasota, FL01:04:45.988 219566  15 1 Pro Cycling
22 Alessandro DeFreitas   Port Saint Lucie , FL01:04:46.117 127568  ZMotion Racing Team
23 Carlos Soler   Longwood, FL01:04:46.215 104661  383 DWC Racing
24 lazaro mencia   Orlando, FL01:04:46.875 268717  31 Atlantic Shores Velo
25 Ken Schofield   Juno Beach, FL01:04:46.882 207006  119 ZMotion Racing Team
26 Gary Stern   Indialantic, FL01:04:46.886 153379  Atlantic Shores Velo
27 Miguel Luis   Hialeah, FL01:04:46.962 138708  Team Performance Fitness-delray Center
28 James Sweeney   Jacksonville, FL01:04:47.514 82284  289 Beaches Velo Sport
29 Kurt Phillips   Lakeland, FL01:04:48.028 49190  349 Ball Watch Cycling Team
30 Andrew Holland   Naples, FL01:04:48.371 228841  41 Naples Cyclery
31 David Reilly   Winter Park, FL01:04:49.050 108570  286 DWC Racing
32 Alexander Gil   Hialeah, FL01:04:53.258 228635  51 Velobrew Cycling Club
33 Peter Aldridge   Fort Lauderdale, FL01:04:53.392 222215  131 ZMotion Racing Team
34 Jason Bergwall   Lakeland, FL01:04:53.817 42331  303 Ball Watch Cycling Team
35 James Wright   Orange Park, FL01:04:54.495 68129  105 Jacksonville Racing Club
36 Juan Carlos Valera   Deland, FL01:04:54.918 212434  544 Atlantic Shores Velo
37 Stephen Selby   Lake Mary, FL01:04:56.539 58557  532 Orlando Velo
38 Joel Chavez   Tampa, FL01:04:56.753 177305  10 P/c Miller
39 Clint Bridier   Jacksonville Beach, FL01:04:57.673 159220  98 Beaches Velo Sport
40 David Munoz   Orlando, FL01:04:58.333 241035  195 Atlantic Shores Velo
41 Adam Baskin   Clermont, FL01:04:58.672 88669  190 Ball Watch Cycling Team
42 Brian Lancaster (2 - Cat2)   Winter Garden, FL01:04:58.703 20254  370 Orlando Road Club Inc
43 Steven Mlujeak (2 - Cat1)   Pembroke Pines, FL01:04:59.035 24653  302 ZMotion Racing Team
44 Eric Murphy   Athens, GA01:04:59.153 127087  547 U Of Kentucky Cycling
45 Victor Herrera   Dania, FL01:04:59.600 258392  22 ZMotion Racing Team
46 Colin Rice   Orlando, FL01:05:00.442 226235  16 Orlando Velo
47 Kevin Lenk   Orlando, FL01:05:00.451 206513  96 Orlando Velo
48 Bryan Crement   Wilmington, DE01:05:21.237 45218  172 Miami Masters
49 coulton hartrich   Juno Beach, FL01:03:10.166 286536  42 Jupiter Velo
50 Vance James   Lakeland, FL01:03:17.899 47935  305 Ball Watch Cycling Team
51 Chad Spicer   Orlando, FL00:59:39.353 64976  287 Orlando Velo
52 Geoffrey Lanier   Odessa, FL00:59:42.919 84904  576 Orlando Velo
54 Tim Molyneaux   Clermont, FL00:16:01.247 53461  600 Atlantic Shores Velo
55 Kevin Parker   Plant City, FL00:01:57.993 185996  198 Ball Watch Cycling Team

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin McGuire   Miami, FL00:28:43.014 239823  200 ACT
2 Neal Shepherd   Palm Coast, FL00:28:43.057 244277  201 Orlando Road Club Inc
3 Steven Rusnak   Seminole, FL00:28:43.095 230108  220 Vista Velo Cycling
4 john zuluaga   Miami, FL00:28:43.297 257825  377 Team Paisa
5 Taylor Warren   Loveland, CO00:28:43.894 287780  425 Colavita Racing Inc.
6 Ian McGauvran   Longwood, FL00:28:45.019 289108  211 Colavita Racing Inc.
7 Jason Yaeger (1 - Cat3)   Tampa, FL00:28:52.731 292025  439 Florida Velo
8 Cirilo Bencosme   St Petersburg, FL00:28:56.331 238203  219 Vista Velo
9 Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL00:28:56.408 271372  205 Colavita Racing Inc.
10 hunter colangelo (1 - Cat5)   Orlando, FL00:28:56.537 290600  502 Orlando Road Club Inc
11 Amir Merali   Miami, FL00:28:56.639 234586  223 ZMotion Racing Team
12 Bradley Gordon   Longwood, FL00:28:56.891 280638  206 Colavita Racing Inc.
13 Brandon Forman   Lakemary, FL00:28:56.921 287441  208 Colavita Racing Inc.
14 Ryan Burns   Lebanon, TN00:28:56.997 250492  435 Orlando Road Club Inc
15 Alexander Spook   Tallahasssee, FL00:28:58.050 257179  340 Colavita Racing Inc.
16 Tony SigRist   Tallahassee, FL00:29:00.442 255722  441 Atomic Race Team
17 Connor Young   00:29:04.084  572 Unattached

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Lecznar   New Port Richey, FL00:34:41.582 238352  336 Gearlink Racing Inc.
2 James Taylor   St. Petersburg, FL00:34:41.616 231382  333 Florida Velo
3 David Butcher   Lake Mary, FL00:34:41.733 141566  322 DWC Racing
4 Julius Aulisio   Lakeland, FL00:34:41.755 187514  325 Treasure Coast Cycling Association
5 Joseph Becchetti   Trinity, FL00:34:41.856 265633  346 Gearlink Racing Inc.
6 Michael Nissley   Dunedin, FL00:34:41.928 300633  365 Gearlink Racing Inc.
7 John Butler   Jupiter, FL00:34:42.038 51372  307 Treasure Coast Cycling Association
8 Daniel Pantel   Palm City, FL00:34:42.088 110389  319 Treasure Coast Cycling Association
9 Jeffery Golden   Kissimmee, FL00:34:42.204 131332  394 Unattached
10 Victor Rodgers   Loudon, TN00:34:42.229 58954  385 Team Gran Fondo
11 Daniel Green   Windermere, FL00:34:42.383 98922  316 DWC Racing
12 Paul Evans   Hobe Sound, FL00:34:42.504 83732  298 Velobrew Cycling Club
13 Richard Yost   Palm City, FL00:34:42.669 275426  352 Treasure Coast Cycling Association
14 Marcus Watters   Altamonte Springs, FL00:34:42.692 105245  350 Unattached
15 Peter Swan   Yorktown, VA00:34:42.828 51620  308 National Capital Velo Club/spokes Etc.
16 Wayne Larochelle   Ocean Park, ME00:34:43.044 122210  320 DWC Racing
17 Pete Loftis   Ponte Vedra Beach, FL00:34:43.084 244641  354 Beaches Velo Sport
18 Dave Packard (1 - Cat5)   Northpalmbeach, FL00:34:44.260 287410  382 Unattached
19 Peter Ballotta   Tampa, FL00:34:44.265 307683  362 Florida Velo
20 Jerry Kyckelhahn (1 - Cat4)   Palm City, FL00:34:44.786 167298  299 Jupiter Velo
21 John Dale Showell   Lake Worth, FL00:34:47.187 297934  384 Unattached
22 Fred Norman   Jacksonville, FL00:34:51.761 119639  166 Jacksonville Racing Club
23 William Ennis (1 - Cat3)   Lake Mary, FL00:35:12.135 141082  388 DWC Racing

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dean Nicholson   The Villages, FL00:34:42.469 26069  30 Florida Masters Cycling
2 Clifford Jackson   Sanford, FL00:34:42.502 257185  20 Florida Masters Cycling
3 Charles Griffiths   Tampa, FL00:34:45.228 257813  21 Unattached
4 Steve Agronick   Villages, FL00:37:20.629 1209  36 Florida Masters Cycling
5 Neville Brabrook   Altamonte Springs, FL00:34:53.761 182031  11 DWC Racing

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle Blake   Orlando, FL00:40:28.546 233167  402 Colavita Racing Inc.
2 Diane Pantel   Palm City, FL00:40:28.995 80008  433 Treasure Coast Cycling Association
3 Crystal Little   Davie, FL00:40:30.414 287714  534 Rivet Racing
4 cathy kamhi   Largo, FL00:40:34.277 305518  457 Outspokin Bicycles
5 Ciara Hopkins   Clermont, FL00:41:17.639 257184  434 Orlando Road Club Inc
6 Kailea Blazek   Clermont, FL00:38:27.138 272819  406 Lake County Pal
7 Zoe Mullins   Winter Garden, FL00:40:43.868 290669  212 Colavita Racing Inc.
8 Lisa Frink   Deerfield Beach, FL00:41:14.725 191535  424 ZMotion Racing Team
9 Wendy Butler   Albany, GA00:36:01.526 291715  427 South Georgia Cycling
10 Anne Teather   Merritt Island, FL00:40:28.474 259704  458 Colavita Racing Inc.

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frances Schofield   Palm Beach Gardens, FL00:39:39.060 68653  312 ZMotion Racing Team
2 Cathy Cote   Winter Springs, FL00:39:39.350 302518  539 Atlantic Shores Velo
3 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL00:40:28.067 126302  ZMotion Racing Team
4 Matty ORourke (1 - Cat2)   Miami, FL00:40:28.250 292876  28 ZMotion Racing Team
5 Ashlyn Gerber   Sanford, FL00:40:28.409 197753  49 All Sport-team Swift
6 Jennie Collins   Lake Mary, FL00:40:28.512 274388  538 Atlantic Shores Velo
7 Luiz Elena Rodriguez   00:40:28.760  546 Unattached
8 Michele Moulton   Albany, GA00:40:29.432 283377  39 Project Cannibal Peloton
9 Julie Jerue   Lakeland, FL00:40:29.668 217819  14 Outspokin Bicycles
10 Kimberly Vaughan   Odessa, FL00:40:29.744 242810  37 EMBE Associates
11 Sue Hensley   Wintersprings, FL00:40:30.304 287529  27 DWC Racing
12 Karen Steinbaum   Lake Mary, FL00:40:30.685 395685  95 Plan B Cycling/ Team Plan B
13 Maria Del Mar Rivera Ortiz   00:40:38.422  548 Unattached
14 Brande Kloster   Orlando, FL00:38:27.249 108421  977 Plan B Cycling/ Team Plan B
15 Ashley DiVeronica   Boca Raton, FL00:36:03.331 283685  26 Rivet Racing

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tate Harper   00:20:35.844  140 Unattached
2 Marjolein Pawlus   Sarasota, FL00:21:55.911 274095  149 Unattached
3 Ann Weigel   Mckinney, TX00:21:57.535 288493  209 Lake County Pal
4 Hans Vandenberg   Eagle, CO00:22:13.570 296888  138 Velobrew Cycling Club
5 Brittany Nelson   Clermont, FL00:23:10.828 297038  147 Lake County Pal
6 Chelsea Reeves (1 - Cat4)   Jacksonville, FL00:20:32.775 296909  168 Velobrew Cycling Club
7 Jessica Dolan   00:21:23.927  146 Unattached
8 Robert Zehr   Winter Garden, FL00:21:52.384 303478  141 Orlando Road Club Inc
9 Dylan Carmenini   00:22:52.210  139 Unattached

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Pfaff   Alachua, FL00:20:29.886 237816  218 Cycle Logic
2 Henry Ephrem   Jacksonville, FL00:20:30.122 306444  225 Junior VeloCrew
3 Ciara Hopkins   Clermont, FL00:20:30.383 257184  434 Orlando Road Club Inc
4 Kailea Blazek   Clermont, FL00:20:31.946 272819  406 Lake County Pal
5 Luis Guillen   Youngsville, NC00:20:32.516 281805  222 Raleigh Allstars Cycling Club
6 Nicholas Collins   Canton, GA00:20:32.824 288702  210 Unattached
7 Anselm Teather (1 - Cat4)   Merritt Island, FL00:20:33.287 256024  202 Colavita Racing Inc.
8 Zoe Mullins   Winter Garden, FL00:20:33.913 290669  212 Colavita Racing Inc.
9 Connor Beert   00:20:34.230  216 Unattached
10 Victoria Nelson   Clermont, FL00:20:34.468 286684  207 Lake County Pal
11 Michael Hernandez   Clermont, FL00:20:35.145 296605  214 Lake County Pal
12 James Mertens   Vero Beach, FL00:21:53.183 269208  204 Colavita Racing Inc.
13 Kyle Deschenes   Land O Lakes, FL00:21:57.968 292557  213 Colavita Racing Inc.
14 Julia Fresne   00:22:13.481  217 Florida Velo
15 Ian McMullen   Saint Augustine, FL00:22:16.191 304529  224 Unattached

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucas Wardein   Naples, FL00:28:55.957 233364  334 Orlando Road Club Inc
2 Miguel Bryon   Miami, FL00:28:55.995 290219  135 Unattached
3 Casey Braga   Longwood, FL00:28:56.683 282133  413 Colavita Racing Inc.
4 Mitchell Grable   Altamontesprings, FL00:28:56.774 287211  438 Orlando Road Club Inc
5 Ricardo Gil   Doral, FL00:28:57.179 273617  132 Unattached
6 William Guillen   Youngsville, NC00:28:57.717 281804  150 Raleigh Allstars Cycling Club
7 Christian Teather   Merritt Island, FL00:28:58.679 256023  129 Colavita Racing Inc.
8 Michelle Blake   Orlando, FL00:29:00.041 233167  402 Colavita Racing Inc.
9 Mitchell Gibbons (1 - Cat5)   St Augustine, FL00:30:48.279 306501  188 Unattached
10 Michael Neslon (1 - Cat4)   Clermont, FL00:30:48.329 306147  144 Unattached
11 Andrew McMullen   Staugustine, FL00:30:49.633 304523  189 Unattached
12 Adam Ephrem   Jacksonville, FL00:30:49.918 306443  167 Junior VeloCrew
13 Jacob Hernandez   Clermont, FL00:30:51.325 296602  137 Lake County Pal
14 briana luthman   Cocoa, FL00:31:08.069 282753  134 Colavita Racing Inc.

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pedro Medina   Orlando, FL00:37:59.541 177274  193 Atlantic Shores Velo
2 Curtis Long   Atlantic Beach, FL00:37:59.626 108976  318 Beaches Velo Sport
3 Frank Lopez   Largo, FL00:37:59.699 21574  301 ZMotion Racing Team
4 Jeff Kopp   Jacksonville, FL00:37:59.728 225369  288 Beaches Velo Sport
5 Chad Spicer   Orlando, FL00:37:59.969 64976  287 Orlando Velo
7 Brian Lancaster (1 - Cat2)   Winter Garden, FL00:38:00.145 20254  370 Orlando Road Club Inc
8 Steven Mlujeak (1 - Cat1)   Pembroke Pines, FL00:38:00.891 24653  302 ZMotion Racing Team
9 Didier Fresne   Lutz, FL00:38:01.385 289531  360 Florida Velo
10 Gary Stern   Indialantic, FL00:38:02.294 153379  Atlantic Shores Velo
11 Stephen Selby   Lake Mary, FL00:38:03.865 58557  532 Orlando Velo
12 Stephen Gilligan   Deerfield Beach, FL00:38:06.914 85222  314 ZMotion Racing Team
13 James Sweeney   Jacksonville, FL00:38:43.941 82284  289 Beaches Velo Sport
14 Philip Elliott   Palm Beach, FL00:38:44.032 51741  309 GS Palm Beach
15 Vance James   Lakeland, FL00:38:44.215 47935  305 Ball Watch Cycling Team
16 Carlos Soler   Longwood, FL00:38:44.376 104661  383 DWC Racing
17 Jared Zimlin   Palm Harbor, FL00:38:44.699 52228  310 Gearlink Racing Inc.
18 William Cosgray   Tarpon Springs, FL00:38:44.720 176763  290 Gearlink Racing Inc.
19 Kurt Phillips   Lakeland, FL00:38:45.014 49190  349 Ball Watch Cycling Team
20 Robert O'Malley   Clermont, FL00:38:45.065 26458  541 DWC Racing
21 Amir Wexler   Boca Raton, FL00:38:45.104 260982  342 GS Palm Beach
22 Ray Reinders   Trinity, FL00:38:45.124 248260  339 Florida Velo
23 Ward Bates   Maitland, FL00:38:45.150 2871  531 Orlando Velo
24 Juan Carlos Valera   Deland, FL00:38:45.247 212434  544 Atlantic Shores Velo
25 Frank Negri   Morris Plains, NJ00:38:45.283 48189  306 Colavita Racing Inc.
26 John Grenier   Lewiston, ME00:38:45.708 66046  297 Unattached
27 Joe Vietro   Deerfield Beach, FL00:38:45.858 202293  353 ZMotion Racing Team
28 Ed Clark (1 - Cat3)   Orlando, FL00:38:46.399 220497  372 DWC Racing
29 Dean Middleton   00:38:46.402  366 Unattached
30 Raife Snover   Fort Lauderdale, FL00:38:46.592 246899  124 ZMotion Racing Team
32 Tony Alvarez   Deerfield Beach, FL00:38:46.898 295844  29 ZMotion Racing Team
33 Brent Bell   Orlando, FL00:38:46.905 278661  112 Unattached
34 Todd Wilson   Minneapolis , MN00:38:46.967 49330  389 DWC Racing
35 Peter Pawlus   Sarasota, FL00:38:47.041 252549  386 Unattached
36 Glenn Schneider   Lake Worth, FL00:38:47.086 31697  101 GS Palm Beach
37 Jon Meyer   Deltona, FL00:38:47.121 248178  338 Orlando Road Club Inc
38 Shane Collins   Canton, GA00:38:47.234 289244  359 Orlando Road Club Inc
39 Kevin Parker   Plant City, FL00:38:47.374 185996  198 Ball Watch Cycling Team
40 Eric Brewer   Orlando, FL00:38:47.427 286798  436 Orlando Road Club Inc
41 Douglas Luedeke   New Smyrna, FL00:38:47.689 188511  326 Plan B Cycling/ Team Plan B
42 Vinnie Tamburello   Pompano, FL00:38:47.932 131982  321 ZMotion Racing Team
43 Steven Kurth   Palm City, FL00:38:48.232 101266  108 Treasure Coast Cycling Association
44 John Tanner   Clearwater, FL00:38:48.354 155000  296 Outspokin Bicycles
45 Andy Mapple   Winter Garden, FL00:38:48.502 294004  367 Orlando Road Club Inc
46 Christopher Bilowich   Gainesville, FL00:38:48.632 255462  194 Cycle Logic
47 Jason Bergwall   Lakeland, FL00:38:48.644 42331  303 Ball Watch Cycling Team
48 Gary Anger (2 - Cat1)   Maitland, FL00:38:50.356 62480  295 Atlantic Shores Velo
49 Blain Reeves   Pembroke Pines, FL00:38:50.762 71611  107 ZMotion Racing Team
50 Luis Torres   Orlando, FL00:38:50.817 287136  356 Orlando Road Club Inc
51 Richard Benton   Winter Garden, FL00:38:50.898 242529  337 Orlando Road Club Inc
52 David Hoffman   Maryville, TN00:38:51.129 109365  391 Team Gran Fondo
53 Matt Straub   Orlando, FL00:38:52.685 89922  315 Orlando Road Club Inc
54 John Kern   Laurel, MD00:38:52.980 212285  540 Route 1 Velo/arrow Bicycle
55 Ken Tabaczka   Fern Park, FL00:38:54.683 76697  313 Bissell/abg Cycling Club
56 Scott Atkins   Lutz, FL00:38:55.103 135438  293 Gearlink Racing Inc.
57 Craig Duxbury   Orlando, FL00:38:57.060 10305  196 DWC Racing
58 Adam Baskin   Clermont, FL00:38:57.629 88669  190 Ball Watch Cycling Team
59 Joel Rierson   Delray Beach, FL00:38:57.847 29856  199 GS Palm Beach
60 Scott Levitt   Winter Park, FL00:38:57.884 197755  294 Orlando Velo
61 James Wright   Orange Park, FL00:38:59.692 68129  105 Jacksonville Racing Club
62 Harry Portellos   Tampa, FL00:38:59.988 84914  292 Gearlink Racing Inc.
63 Walter Rentz (2 - Cat3)   Orlando, FL00:39:01.210 208965  328 Orlando Road Club Inc
64 Michael Graham   Tampa, FL00:39:02.460 13862  291 Orlando Velo
65 Guillermo Suarez   Tampa, FL00:39:06.616 283294  395 Florida Velo
66 David Reilly   Winter Park, FL00:39:18.469 108570  286 DWC Racing
67 David Munoz   Orlando, FL00:39:22.120 241035  195 Atlantic Shores Velo
68 Scott Pfaff   Alachua, FL00:39:33.015 237462  145 Cycle Logic
69 Julie Jerue   Lakeland, FL00:39:33.288 217819  14 Outspokin Bicycles
70 Geoffrey Lanier   Odessa, FL00:39:38.327 84904  576 Orlando Velo
71 Kevin Lenk (3 - Cat3)   Orlando, FL00:39:38.342 206513  96 Orlando Velo
72 Victor Rodgers   Loudon, TN00:40:13.058 58954  385 Team Gran Fondo
73 Tim Molyneaux   Clermont, FL00:40:21.066 53461  600 Atlantic Shores Velo
74 Mark Stein   Tarpon Springs, FL00:37:07.001 33966  102 Florida Velo
75 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL00:37:07.400 196540  117 Florida Velo
76 Kirk Wilstermann   Palm City, FL00:39:01.538 179226  114 Treasure Coast Cycling Association
77 Cathy Cote   Winter Springs, FL00:40:18.543 302518  539 Atlantic Shores Velo
78 Robert Cutts   Orlando, FL00:35:20.588 140720  369 Orlando Road Club Inc
79 Michael Rigby   Apopka, FL00:35:50.118 29871  143 Atlantic Shores Velo
80 Scott Snyder   Fort Pierce, FL00:26:12.287 50019  103 Treasure Coast Cycling Association
81 Darrell Cunningham   Orlando, FL00:22:22.441 8354  94 Orlando Velo
82 Scott Gross   Orange Park, FL00:20:35.462 47481  171 Jacksonville Racing Club
83 Chris Bishop   Lakeland, FL00:12:59.903 144608  192 Ball Watch Cycling Team
84 Shaun Redman   Fort Lauderdale, FL00:11:10.783 239227  122 GS Palm Beach
85 N/A    , 00:07:29.991 372  Orlando Road Club Inc
86 Dennis Sutherlin (2 - Cat2)   Winter Garden, FL00:07:29.991 138423  380 Orlando Road Club Inc
87 John Capobianco (4 - Cat3)   Apopka, FL00:02:06.753 237096  335 Orlando Road Club Inc

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Keiser   Tampa, FL00:39:21.725 208976  153 Gearlink Racing Inc.
2 Shaun Redman   Fort Lauderdale, FL00:39:21.906 239227  122 GS Palm Beach
3 Dennis Sutherlin (1 - Cat2)   Winter Garden, FL00:39:22.065 138423  380 Orlando Road Club Inc
4 Peter Aldridge   Fort Lauderdale, FL00:39:22.075 222215  131 ZMotion Racing Team
5 Peter Carlos   Coconut Grove, FL00:39:22.247 142009  376 Team Paisa
6 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL00:39:22.345 196540  117 Florida Velo
7 Israel Vera   Miami, FL00:39:22.471 242172  373 Team Paisa
8 Steven Kurth   Palm City, FL00:39:22.509 101266  108 Treasure Coast Cycling Association
9 John Grenier   Lewiston, ME00:39:22.581 66046  297 Unattached
10 Russell Kitz   Hobe Sound, FL00:39:22.617 194652  115 GS Palm Beach
11 John Tanner   Clearwater, FL00:39:22.806 155000  296 Outspokin Bicycles
12 John Faulk   Jacksonville, FL00:39:22.831 115188  151 Neptune Cyclery
13 Ken Schofield   Juno Beach, FL00:39:23.118 207006  119 ZMotion Racing Team
14 Martin Bates   Odessa, FL00:39:23.411 2867  158 Unattached
15 Glenn Schneider   Lake Worth, FL00:39:23.425 31697  101 GS Palm Beach
16 Raife Snover   Fort Lauderdale, FL00:39:23.434 246899  124 ZMotion Racing Team
17 Scott Gross   Orange Park, FL00:39:23.636 47481  171 Jacksonville Racing Club
18 Randall Jacques   Fort Lauderdale, FL00:39:23.637 287319  418 ZMotion Racing Team
19 Will Larson   Dunedin, FL00:39:23.713 196529  116 Gearlink Racing Inc.
20 Scott Pfaff   Alachua, FL00:39:23.754 237462  145 Cycle Logic
21 Paul Schuler   Loveland, CO00:39:23.772 74307  175 Naples Velo
22 Robert Stewart   Jacksonville, FL00:39:23.788 120593  567 Velobrew Cycling Club
23 Dallas Rose   Oldsmar, FL00:39:23.989 207120  152 Gearlink Racing Inc.
24 Michael Adams   Tampa, FL00:39:24.007 231630  174 Cross Creek Cycling Club-c4
25 James Wright   Orange Park, FL00:39:24.009 68129  105 Jacksonville Racing Club
26 Andy Mapple   Winter Garden, FL00:39:24.542 294004  367 Orlando Road Club Inc
27 Jose Hernandez   Cutler Bay, FL00:39:25.952 270047  368 Team Paisa
28 David Kroupa   Fort Lauderdale, FL00:39:26.318 280775  409 ZMotion Racing Team
29 Fitzroy Craig   Lauder Hill, FL00:39:26.358 198843  118 Team Performance Fitness-delray Center
30 Kirby Johnson   Largo, FL00:39:26.906 191757  173 Gearlink Racing Inc.
31 Mark Stein   Tarpon Springs, FL00:39:26.960 33966  102 Florida Velo
32 Daniel Stauber   Miami Beach, FL00:39:26.999 102448  443 Team Paisa
33 Ken Janata   Windermere, FL00:39:27.087 179100  113 Orlando Road Club Inc
34 Kresten Lowe (1 - Cat4)   Fort Myers, FL00:39:27.221 224895  452 Unattached
35 Michael Odom   Land O Lakes, FL00:39:27.409 288644  419 1 Pro Cycling
36 Armand Patregnani   Parkland, FL00:39:27.722 254968  403 ZMotion Racing Team
37 Luis Hernandez Jr (1 - Cat3)   Debary, FL00:39:27.748 230518  165 Armada Racing
38 Alan Lipinski   Ormond Beach, FL00:39:28.049 53180  170 Orlando Road Club Inc
39 Tracy Mullins   Winter Garden , FL00:39:28.200 247173  125 Armada Racing
40 Blain Reeves   Pembroke Pines, FL00:39:28.434 71611  107 ZMotion Racing Team
41 Adam Giles   Orlando, FL00:39:28.560 46452  162 Orlando Velo
42 Mike Schweiger   Coral Springs, FL00:39:29.315 254969  404 ZMotion Racing Team
43 Robert Cutts   Orlando, FL00:39:29.536 140720  369 Orlando Road Club Inc
44 Kirk Wilstermann   Palm City, FL00:39:29.610 179226  114 Treasure Coast Cycling Association
45 Michael Rigby   Apopka, FL00:39:29.685 29871  143 Atlantic Shores Velo
46 John Capobianco (2 - Cat3)   Apopka, FL00:39:29.689 237096  335 Orlando Road Club Inc
47 Bryan Crement   Wilmington, DE00:39:30.378 45218  172 Miami Masters
48 Gary Anger (1 - Cat1)   Maitland, FL00:39:30.544 62480  295 Atlantic Shores Velo
49 Victor Rodgers   Loudon, TN00:39:31.197 58954  385 Team Gran Fondo
50 Scott Snyder   Fort Pierce, FL00:39:35.087 50019  103 Treasure Coast Cycling Association
51 David Hoffman   Maryville, TN00:39:36.385 109365  391 Team Gran Fondo
52 Stephen Motz   Cordova, TN00:39:39.227 218326  169 Naples Cyclery
53 Fred Norman   Jacksonville, FL00:39:45.236 119639  166 Jacksonville Racing Club
54 Frances Schofield   Palm Beach Gardens, FL00:39:45.468 68653  312 ZMotion Racing Team
55 Craig Duxbury   Orlando, FL00:39:59.675 10305  196 DWC Racing
56 Mark Hewitt   Coconut Creek, FL00:40:29.320 59026  104 ZMotion Racing Team
57 Frank Reneke   00:40:31.690  142 Unattached
58 Jorge Michelana   Miami Lakes, FL00:39:35.538 242143  123 Team Performance Fitness-delray Center
59 Ian Stanley   Rosedale, NY00:15:25.545 102279  284 Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerCUORESierra NevadaOSMOSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee