Race Results for
Alterra Coffee Bean Classic (2010 WORS #7)
Franklin, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/29/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brandon Flisram   1:02:04.30  4005 Team Extreme
2Payson Partridge   1:05:42.20  4735 
3Alex Darrington   1:07:52.50  4088 Bikes Limited
4504.71Andrew Schirpke   Cedarburg, WI1:10:53.30 289759  4040 Twin Six / Team Extreme
5Jacob Bons   1:13:52.40  4055 
6Nolan Steig   1:14:50.00  4744 
7Roman Kosarzycki   1:15:14.10  4080 Alterra
8Shane Holcomb   1:17:22.10  4751 Fattires-n-beer
9Riley Kunstman   1:19:46.00  4059 Gear Grinder
10Dylan Doepke   1:30:52.60  4756 
11Jimmy Splittgerber     6005 
12526.47Caleb Swartz   Madison, WI 286165  6029 Junior Dropouts
13Kyle Kargel     6001 Wildside Velo Club
14Daniel Gretzinger     6008 Wheel and Sprocket
15534.63Aidan Coleman   Cedarburg, WI 293276  6012 Alterra MTB Team
16Mitchell Dutczak     6181 South Chicago Wheelmen
17540.07William Darling   Vernon Hills, IL 318222  6007 Grainger Bike Club
18Sam Cabaltera     6179 Hayes Disc Brakes
19Zack Kargel     6002 Wildside Velo Club
20Dylan Eggebrecht     6011 
21Porter Thorpe     6025 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery
22Jay Gilbert     6184 
23Lucas Fletcher     6015 
24Joshua Prewitt     6177 Attitude Sports
25Tyler Holden     6032 
26Reed May     6030 
27Nathan Knowles     6017 
28Griffin May     6031 
DNFAndrew Schmidt   Lake Geneva, WI 303828  4026 EXPO Racing
DNFJeffrey Martz   Kewaskum, WI 297043  4052 Team Bonk
DNFNick Mikhailov     4788 

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jan Warren   60:31.90  4008 Green Door Home Inspection
2Luke Speer   1:03:49.20  4767 
3John Skok   1:05:20.90  4777 
4Tyler Feldmann   1:05:29.90  4074 Cyclopath
5568.56Cory Marty   Plover, WI1:07:55.10 303981  4014 
6Carl Saenger   1:14:26.00  4769 
7James Raymond   1:15:58.40  4755 
8Andres Taylor   1:30:19.30  4725 
DNFZachary Kolar     4036 
DNFKyle Berchem   Manitowoc, WI 296457  4044 Gen X / World Bicycle Relief
DNFColin Olson     4083 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kurt Brunner   57:05.10  4017 
2Rob Stieber   59:15.10  4085 Rib Mountan Cycles
3Craig Lashley   59:25.90  4781 
4Martin Reza   1:01:10.50  4101 
5Cesar Fuentes Jr.   1:03:14.40  4749 
6Ryan Rehm   1:03:45.80  4766 
7Jared Brodjeski   1:05:18.60  4068 
8Aaron Ahonen   1:05:25.70  4734 
9Adam Olson   1:05:49.30  4759 
10Ryan McAbee   1:06:53.80  4748 
11Scott Krueger   1:07:08.10  4818 Team WORS
12Erik Backhaus   1:08:27.00  4727 
13Michael Bentley   1:09:58.00  4726 One Racing
14Jesse Jefferson   1:10:28.90  4814 
15Keegan Byrnes   1:10:33.40  4729 
16Scott Zimmerman   1:10:48.90  4784 
17Alex Johnson   1:15:11.70  4761 
18Brett Neylan   1:15:14.50  4738 
19Garrett Schwarzman   1:17:18.00  4743 
20Anthony Lafranze   1:18:24.10  4757 
21Jeremy Hemberger   1:19:25.10  4758 
22Garrison Gless   1:20:24.70  4887 
23Jeremy Jersild   1:22:27.00  4051 
DNFDanny Marchewka     4071 
DNFEvan Janousky     4739 
DNFMichael Thoenes     4742 
DNFVincent Johnson     4762 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mike Williams   56:53.60  4069 Spokes & Spines
2Eric Grissom   59:21.60  4077 
3Greg Love   59:31.40  4740 
4Kerry Gonzalez   59:52.90  4730 Treadhead Cycling
5Marek Kulesza   60:21.10  4763 
6Sheldon Williams   60:31.50  4065 Prevagen
7Jeremy Drake   1:02:16.10  4741 
8Jason Florio   1:02:25.40  4783 
9Eric Ohlfs   1:03:52.30  4724 
10William Patterson   1:04:33.90  4053 Attitude Sports
11566.30Christopher McArdle   Greendale, WI1:05:28.90 356852  4753 Alterra
12Abram Gamboa   1:05:37.00  4775 
13Carl Millard   1:05:41.80  4747 
14Bradley Lahner   1:08:20.70  4054 
15Corbett Reinbold   1:09:55.30  4782 
16Casey Brauer   1:10:53.70  4776 
17Scott Yurjevich   1:13:46.10  4067 Gen X Cycling
18Dorian McFarlane   1:14:05.90  4787 
19Jim Scharlau   1:15:24.10  4806 
20Jacob Glatt   1:19:26.30  4804 Titletown Flyers
DNFMarko Gerovac     4010 
DNFMatt Pemberton     4073 
DNFJames Druyvestein     4721 
DNFCorbin Elliott     4732 
DNFJohn Dahlberg     4733 
DNFRyan Manske     4812 
DNFAndrew Rowe     4886 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Clive Warren   59:24.20  4006 Green Door Home Inspection
2Ruben Valdez   59:40.20  4045 
3Andrew Baines   59:52.30  4764 GWOD
4Kevin Lisowe   60:56.00  4037 
5Gregg Lewis   1:01:22.70  4771 Lewis
6Gary Frost   1:03:22.70  4802 Tread Head Cycling
7John Neal   1:04:08.90  4728 
8Michael McClure   1:04:20.80  4057 
9Ron Smith   1:04:22.40  4736 
10Michael Laufenberg   1:04:26.60  4023 Team Pedal Moraine
11Jon Holcomb   1:04:49.90  4894 Fattires-N-Beer
12Paul Darrington   1:05:04.90  4817 Bikes Limited
13Scott Nyland   1:06:11.70  4888 
14Roy Bailey   1:06:12.60  4786 
15Ben Jerry   1:06:36.40  4768 
16David Powers   1:06:39.40  4760 
17Ernie Huerta   1:06:54.40  4770 
18Mark Baranowski   1:07:38.90  4750 
19Bryan Tracey   1:08:16.00  4746 
20Brad Parks   1:08:40.00  4890 
21562.60John Grosz   Fond Du Lac, WI1:08:48.60 350930  4773 Waupun Road Warriors
22Daniel Reddy   1:09:06.90  4774 
23Jon Kerkman   1:09:10.10  4779 
24Kirk Bergstrom   1:12:35.30  4765 
25Jim Steig   1:12:37.80  4731 
26568.25Michael Dutczak   Crete, IL1:12:51.90 261776  4754 South Chicago Wheelman
27Andrew Trewyn   1:13:45.70  4056 Waupon Raod Warriors
28570.51Brian Coleman   Cedarburg, WI1:13:46.10 314104  4807 Alterra MTB Team
29571.64Matthew Knowles   Bataviaa, IL1:13:52.00 314964  4810 
30Gregory Spencer   1:15:03.30  4893 
31Scott Beduhn   1:15:05.50  4752 Gear 'N Up
32Henry Kosarzycki   1:17:12.30  4815 Alterra
33Paul Taylor   1:18:59.90  4780 
34Dave Turner   1:19:03.90  4772 
35David Gee   1:19:48.30  4891 
36Robert Fulton   1:25:37.70  4892 
37Steve Goodnetter   1:26:45.40  4889 Raiders HockeyClub
38Pete Skok   1:32:04.30  4778 
DNFJim Pekowsky   Waukesha, WI 83745  4020 Ryder/Trek Racing
DNFJoseph Fischer     4089 Title Town Flyers
DNFChris Harold     4091 Muddy Cup
DNFGary Ehrike     4722 
DNFDavid Neupert     4723 Soy-man & Nut-boy
DNFJoseph Rabensdorf     4737 Soy-man & Nut-boy
DNFJoe Spaid     4785 
DNFRyan Roesler   Onalaska, WI 317102  4816 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Steve Cummins   1:03:40.90  4009 
2George Doty   1:08:12.50  4033 
3Dan Marchewka   1:10:13.60  4720 
4Gregory Clausen   1:10:43.10  4745 TreadHeadsCycling
5Dennis Klinkert   1:14:29.30  4043 
6James Simmons   1:17:10.00  4086 
7Wally Sniadajewski   1:22:53.80  4100 Point Pursuit
8Richard Wenborne   1:32:42.60  4007 Titletown Flyers
9590.00Dennis Westberg   Kewaunee, WI1:34:04.90 296314  4027 Titletown Flyers
DNFGlenn Aavang     4063 
DNFBruce Parker     4084 Freewheel Bike

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andrew Senderhauf     2065 Wheel and Sprocket
2David Flaten     2108 
3Brandon Watkins     2165 EXPO Racing
4Parker McColl     2097 Endurance Trust
5503.64Jordan Loeck   Sherwood, WI 291906  2068 Appleton Bike/GenX
6Jordan Watkins     2183 EXPO Racing
7Connor McColl     2098 Endurance Trust
8Travis Johnson     2099 Heavy Pedal
9553.76Collin Coleman   Cedarburg, WI 293072  2115 Team WORS
DNFBo Schinke     2010 GenX/World Bicycle Relief
DNFJosey Weik   Wrenshall, MN 297766  2127 MNJRC
DNFSamuel Martz   Kewaskum, WI 297044  2140 Team Bonk
DNFLionel Rocheleau   Waukesha, WI 274025  2770 Geargrinder

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joseph Maloney   1:31:42.20  1029 
2Sam Malanowski   1:39:15.80  1574 Stanford
3Nicholas Frye   1:41:16.10  1564 Team Wisconsin/MC2
4448.35Spencer Cone   Baraboo, WI1:42:48.00 302116  1019 Wildside Velo Club
5Warren Lyman   1:44:37.70  1557 
6465.01Andrew Wiesner   Germantown, WI1:49:05.30 289953  1062 Titletown Flyers
7Robert Hicks   2:16:20.10  1554 
8Josh Rupnow     2195 Team Extreme
9Adrian Icenogle     2137 Attitude Sports
10Luke Terlinoen     2782 
11Michael Sherven     2156 Fat Tires & Beer
12Kevin Kolbe     2309 WSU MTB CLUB
13Chris Hinshaw     2136 Fond du Lac Cyclery
14531.65Andrew Borell   Ripon, WI 269270  2910 Attitude Sports
15Matt Paterson     2012 Team AttakTiks
16Ryan Wenzlick     2773 Titletown Flyers
17James Reed     2310 WSU MTB LLUB
18564.97Cody Gunst   Hartford, WI 246370  2791 
19Paul Westberg     2175 Titletown Flyers
20Travis Schirpke     2057 TEAM EXTREME
21Lowell Johnson     2917 
DNFTim Racette   Antioch, IL 285206  1111 Team Wisconsin/MC2
DNFAdam Gipril     1553 PolskaTeam Polska
DNFAlex Bird     1568 
DNFChris Smith   Mukwonago, WI 309395  2017 Team Extreme
DNFEric Weidman     2040 Muddy Cup
DNFZach Hetzer     2095 UWSP Mountain Bikers
DNFPhillip Hoffman     2096 UWSP MountiainBikers
DNFBrandon Hintz   Scandinavia, WI 253118  2124 Team WORS
DNFSam Taft     2777 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1448.07Eric Fossell   Berthoud, CO1:32:50.40 296311  1107 Spokes N Spines
2John Fang   1:38:43.00  1571 
3456.43Michael Ziegler   Milwaukee, WI1:40:50.70 296227  1099 Cyclenauts
4460.61Ben Marchewka   Waterloo, WI1:41:34.40 302088  1048 Team Pedal Moraine
5464.79Ryan Carlson   Wauwatosa, WI1:42:20.80 273574  1004 Team Wheel & Sprocket
6Tyler Welnak   1:43:26.20  1566 Wheel and Sprocket
7473.15Dan Ellerkamp   Madison, WI1:44:12.40 279709  1018 Magnus / Twin Six
8477.33Steve Herriges   Kewaskum, WI 315364  2075 
9Patrick Scheibel     2077 
10Jake Swenson     2019 UWSP Cycling
11Mike Darlington     2130 Trek Stores ofMadison
12Christopher Volbrecht     2201 Treadhead Cycling
13498.23Brian Paterson   Lakemoor 397513  2002 Team AttakTiks
14Ian Willmann     2007 
15Brad Nagreen     2308 
16Brandon Teske     2307 
17Mark Schindel     2817 Titletown Flyers
18Constantine Peters     2780 EXPO Racing
19Todd Nutter     2829 Fond du Lac Cyclery
20Chad Hoppe     2050 Team Fond du Lac Cyclery
21Seth Frye     2982 Hollander
22David Wegener     2977 
DNFCraig A Braun     957 
DNFMark Norton     1567 Team Wisconsin/MC2
DNFCarl Morse     2171 Wheel & Sprocket
DNFAdrian Silva     2766 Half Acre Cycling
DNFMatthew Stachelski     2767 
DNFJeff Bernaeyge   Hampshire, IL 285923  2902 treadhead/A51/psimet
DNFAndrew Meyer   Mosinee, WI 307995  2908 Team Extreme

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jacob Groethe   1:30:59.20  1570 
2449.72Sanjay Ganju   New Berlin, WI1:33:07.30 196060  1054 Alterra Mtb
3Christopher Tries   1:34:01.50  1047 South ShoreCycles
4Vince Steger   1:38:15.60  1020 Eriks Bikes & Boards
5458.48Mitch Moen   Lombard, IL1:38:20.40 24686  1077 Rbikes.com FleetTruckParts.com
6Patryk Limanowicz   1:38:29.20  1010 Pact-Dish Network
7Neil Zacharek   1:39:40.20  1059 Sheboygan Bicycle Co
8467.24Wally Kunstman   Sheboygan, WI1:42:07.10 285687  1060 Sheboygan Bicycle Co
9470.16Bryan Frazier   Cottage Grove, WI1:44:13.00 293537  1053 Wildside Velo Club
10473.08Jim Toombs   Madison, WI1:45:28.30 309850  1095 Eriks Bikes & Boards
11Jamie Prange   1:51:42.80  1079 Cyclopath
12Eric Stanke     2211 Schwag
13481.84frederic moreau   Mission Viejo, CA 303252  2788 johnny sprockets
14Brook Campbell     2314 
15Jason Gibson     2162 Gear n\' Up
16Rennis Delgado     2038 
17Matt Karwowski     2104 Erik's Bikes
18Ben Leach     2143 Bike's Ltd
19Eli Lipp     2018 Speed Freak
20502.28salvatore virgilio   Woodridge, IL 311698  2166 
21Daryl Krans     2146 Bikes Ltd
22Benjamin Swart     2176 Pedal Moraine
23511.04Jason Roggenbauer   Newtown , CT 295014  2798 Wheel Fast Racing
24Jason Mau     2980 
25Nate Andrews     2103 Alterra Coffee
26Chris Finn     2765 
27522.72Justin Latham   Germantown, WI 237611  2022 Gen X / World Bicycle Relief
28Martin Tank II     2796 Cyclopath
29Tom Dillett     2311 
DNFJoel Coon     905 BelGioioso/Twin Six
DNFRyan Shiroma   Madison, WI 193030  906 BelGioioso/Twin Six
DNFDavid Bender   Kenosha, WI 260585  1012 JVC/Michaels Cycle
DNFKevin Pomasl     1027 Team Wisconsin/ MC2
DNFDoug Bailey     1560 
DNFBrian Abraham     1572 
DNFRob Willmas     2114 Team Bonk
DNFRyan Usiak     2117 Titletown Flyers
DNFChris Roberts     2772 
DNFKris Pietruszka     2778 
DNFJeremy Jonas     2918 

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lance Wall   1:34:26.90  1044 Club Tread club
2Scott Diedrich   1:37:33.10  1084 Attitude Sports
3Joe Villalobos   1:37:53.80  1031 Hayes RPM Cycling
4455.78Tyson Schwiesow   Green Bay, WI1:40:36.70 81966  1017 CZ Velo
5458.98Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI1:41:08.00 228524  1037 Endurance Trust
6462.18Jeremy Lentz   Colgate, WI1:42:54.20 292071  1025 
7Kurt Schwiesow   1:44:50.50  1009 Tower Clock Eye Center
8Jeff Steckbauer   1:45:59.10  1801 Rib Mountain Cycles
9471.78Brad Jenks   Antioch, IL1:46:55.80 163973  1576 Hayes
10474.98Rick Walls   Wauwatosa, WI1:49:22.70 205152  916 Muddy Cup \\ Twin Six
11478.18CHRIS FELLOWS   Genoa, IL1:50:22.20 280824  1813 WORS HAYES BRAKES
12481.38Krystian Pac   Chicago, IL1:57:00.70 149853  1078 PACT - DISH POLSKA TV - Miodu!
13Gabriel Ion     2141 Treadhead Cycling
14Troy Schaden     2178 Scwag
15Patrick Dowd     2003 
16John Hughes     2133 Team Pedal Moraine
17Brett May     2079 Kettle MoraineFlyers
18Scott Howse     2768 
19Steve Janiak     2783 Daredevil Gene
20Jason Ruesch     2087 Rib Mountain Cycles
21Steven Schaefer     2905 
22Anthony Dombrowski     2916 Team Pedal Moraine
23516.58Jack Schirpke   Cedarburg, WI 268393  2020 Team Extreme
24519.78Tom Whitcomb   Mokena, IL 37931  2304 XXX Athleteco
25Joseph Luniak     2784 Visionquest
26526.18Jason Henry   Lake Geneva, WI 291422  2983 Half Acre Cycling
27Jeff Weyenberg     2027 
28Andrew Douglass     2794 Keepin It Real
29535.78Jesse Jaehnig   Cleveland, WI 297773  2903 Sheboygan BikeCo
30Mark Szudrowitz     2810 Team Extreme
31Tom Tuton     2795 RBikes.com/FleetTruckParts.com
32545.38Steve Havlichek   Green Bay, WI 315554  2163 
33548.58Robert Bramlette   Blue Island, IL 301527  2792 FleetTruckParts.com/Rbikes.com
DNFJoe Greatens   De Pere, WI 218706  1008 
DNFJess Kruchoski   Hartland, WI 261579  1023 The Endurance Trust Inc.
DNFBryan Rhody   Edina, MN 282644  1036 Peace Coffee
DNFGreg Heil     1114 Cyclenauts
DNFScott Hietnas     1573 
DNFChristopher Gabrielson   Baraboo, WI 227409  1810 Wildside Velo Club
DNFMichael Olm     2016 GenXcycling
DNFDon Iwen   Milwaukee 208154  2021 Alterra
DNFChristopher Schmidt   Lake Geneva, WI 293518  2194 EXPO Racing
DNFJordan Crago     2302 
DNFKen Dawson   Salt Lake City, UT 235776  2774 Unattached
DNFKevin Herman     2787 Endurance Trust
DNFJanusz Koziarski   Chicago, IL 315996  2793 
DNFNic Mianecki     2913 Hayes Disc Brakes

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1486.36Chad Boyles   Pewaukee, WI1:32:05.00 99459  913 BVC-Nomad Cycling
2Dan Tavela   1:35:46.40  1043 THC
3Mike Stanislaus   1:36:54.30  1555 
4Steve Pribek   1:38:45.30  1026 
5Mark Olski   1:39:50.80  1066 Outdoor Outlet
6Brad Keyes   1:41:01.80  1575 Carborocket
7498.54Erik Enyedy   Libertyville, IL1:41:33.40 300572  1556 Kraft/Velo Club Roubiax
8Jesse Sharp   1:43:15.50  1133 Nordic Center
9Scott Plank   1:43:55.30  1558 
10Brent Palmer   1:44:50.10  901 Titletown Flyers
11Jarrod Kerkhoff   1:45:22.40  1562 Spokes & Spines
12508.69Mark Cole   Stevens Point, WI1:45:30.20 104782  1119 Adventure 212/Specialized
13Jeff Hammond   1:46:24.30  1041 Endurance Trust
14Steve Jeske   1:46:29.70  1046 Pedal Moraine
15Bob Callaway   1:50:30.90  903 Bluedog Cycles
16516.81Paul Andresen   Gurnee, IL1:55:31.60 140560  1563 
17Shane Veldhuizen     2779 Swag
18William Hausdoerffer     2978 
19Steve Schafer     2785 
20Michael Plymale     2763 
21Sean Miller     2091 Janesville VeloClub
22Ken Naef     2011 Titletown Flyers
23Mark Cheyne     2907 Muddy Cup
24533.05Wade Flisram   Onalaska, WI 208096  2113 Team Extreme
25535.08Dave Blanke   Lakezurich, IL 310413  2039 
26Joel Ficke     2806 
27Jeff Wren     2082 Team Extreme
28David Mennenoh     2313 Off Road Fire
29Jeff Bublitz     2088 Gen X / World Bicycle Relief
30Robert Zimmermann     2168 pedal moraine
31547.26Daniel Schneider   Racine, WI 31695  2981 Hayes Brakes
32Derek Struye     2312 
33Bryan Merrill     2781 Spidermonkey Cycling
34Brian Coppock     2185 
35Bill Selbig     2192 Chainsmokers
36Troy Olm     2142 Chainsmokers
37Steve Davidson     2100 Titletown Flyers
38561.47Quentin Gniot   Green Bay, WI 293921  2036 Titletown Flyers
39563.50James Baxa   Twin Lakes, WI 290762  2208 TreadHead Cycling
40Scott Graff     2037 
41Timothy Obrien     2316 
42Dave Dahlman     2157 Team Extremec
DNFWilliam Burkholder   Rockford, IL 296156  1002 Kegel\\\'s Bike
DNFMatthew Dale   Cable, WI 310643  1007 Riverbrook Momentum
DNFDan Szczepanski     1028 BelGioioso/Titletown Flyers
DNFRichard Faith     1040 Cylenauts
DNFTy Gonzalez     1045 Alterra MTB Team
DNFDave Volpentesta     1561 
DNFMichael Carney   Yorkville, IL 253115  2029 Flatlandia
DNFSteve Kobs     2032 Team Pedal Moraine
DNFJoe Olson     2035 
DNFPaul-Brian McInerney   Chicago, IL 286420  2769 Half Acre Cycling
DNFMichael Gorka   Salem, WI 13730  2803 TreadHead Cycling
DNFThomas Harron   Madison, WI 296479  2804 Wildside Velo Club
DNFGreg Molnar     2882 
DNFKen Stuckart     2884 
DNFJason Kayzar   Brookfield, WI 287672  2901 Team Wisconsin/MC2

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1431.46Glen Stroik   Franklin, WI1:36:21.50 258547  1067 Chiropractic Partners
2Bruce Lagerquist   1:38:40.10  1552 Trek Bicycles
3Ross Lemke   1:40:57.80  1049 Pedal Moraine / Hammer
4Jesse Kusserow   1:41:30.20  1081 
5440.66Jeff Sympson   Rockford, IL1:42:07.10 101514  1076 RVO/ Kegel's
6442.96Sean Shields   Milwaukee, WI1:45:12.00 76735  1042 Team Pedal Moraine
7Ross Giese   1:48:57.20  1577 Tread
8447.56Andre Odendaal   Wilmette, IL1:53:37.90 267109  1559 Colavita Racing
9449.86Edward Dutczak   Crete, IL1:55:00.30 80789  1051 South Chicago Wheelman
10452.16Eric Sime   Boscobel, WI1:55:45.60 176464  902 Team Singular
11Mike Owens     2173 Alterra
12456.76Scott Mullins   Mequon, WI 245365  2789 Team Gear Grinder
13Matt Luger     2111 Team Pedal Moraine
14Tom Wendland     2031 TEAM EXTREME
15John Gretzinger     2072 
16Larry Hipps     2071 Pedal Moraine
17Anton Koenigsmann     2812 
18470.56Rob Hofmann   Brookfield, WI 296144  2912 Team Extreme
19Terry Prewitt     2250 Attitude Sports
20Glen Ringwall     2301 
21Troy Sable     2084 
22Alan Kinnaman     2131 
23Allen Brunner     2885 Metro MountainBikers
24Richard Bechtel     2189 
25Kelly Skinkis     2145 Team WORS
26Todd Fletcher     2125 
27Len Cabaltera     2818 Hayes Disc Brakes
28Michael Kaspar     2303 
29John Mahr     2315 Wheelfast Racing
30David De Witt     2014 Fond du Lac Cyclery
31500.46barron gira   Sleepy Hollow, IL 257330  2222 team 53 x 11 coffee
32Dennis Malmanger     2306 
33Gary Esko     2814 Titletown Flyers
34Paul Traeger     2092 TEAM EXTREME
35Christopher Voss     2181 
DNFRussell Jobs     1101 Hayes Disc Brakes
DNFMike Berkopec     1551 Silver Cycling
DNFBob Phelps   Milwaukee, WI 314420  1803 Alterra Coffee
DNFSteve Hoppman     2122 FDL/Oshkosh Cyclery
DNFShawn Cotter     2776 
DNFMike Borchardt     2808 team extream
DNFKeith Wolf     2883 Extreme

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1473.76Steve Kapaun   Hudson, WI 118725  2085 
2David Carignan     2797 
3Jim Feuerstein     2070 Heavy Pedal Velo Club
4Daniel Millin     2177 Team Bonk
5Mark Petterson     2089 Treadheadsing
6491.81James Pittacora   Chicago, IL 315874  2775 
7495.42Albert Weigel   Wheeling, IL 223747  2055 velo club roubaix
8Larry Reimer     2305 JVC/MIchael's Cycles
9502.64Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Titletown flyers
10Freund Dale     2786 
11Sterling Schmidt     2128 Heavy Pedal Velo club
12Jeff Trepanier     2790 
13517.08dale lenss   Luxemburg, WI 291860  2083 Titletown Flyers
14Kenneth Andrews     2001 Spokes N Spines
15Mike Brauer     2172 Heavy Pedal Velo
16Jim Splittgerber     2771 
17531.52Rich Mennenoh   Mchenry, IL 258036  2056 TreadHead Cycling
18535.13James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 I Ride Bikes
19538.74Franklin Lobello   Gurnee, IL 296152  2047 Muddy Cup Racing
20Chris Kemble     2190 Kremblesaki
21545.96David Joyce   Brevard, NC 148440  2005 Fond du Lac Cyclery
DNFDon Carr   Wauwatosa, WI 185458  2025 IS Corp
DNFJohn Senkerik   Wauwatosa, WI 288510  2026 Team Extreme
DNFBill Styer     2069 
DNFThomas Silbernagel   Wauwatosa, WI 218705  2086 Team Extreme
DNFRandy Pallex     2094 BelGioioso/Titletown Flyers
DNFGary Smits   Green Bay, WI 190487  2119 Titletown Flyers
DNFDaniel Braun   Madison, WI 297039  2197 EXPO Racing

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1311.10Benjamin Senkerik   Wauwatosa, WI1:30:57.00 294148  702 Team Extreme
2320.51Nathan Labecki   Milwaukee, WI1:32:13.70 209414  706 EXPO Racing
3329.92Myles Beach   Larsen, WI1:32:48.60 208348  704 EXPO Racing
4339.33Casey Hildebrandt   Weston, WI1:34:49.10 296192  717 Maplelag-Paramount-Skinny Ski
5348.74Kyle Warras   Waukesha, WI1:35:34.70 280628  703 EXPO Racing
6358.15Mitchell Bogardus   Kenosha, WI1:39:59.40 210565  712 EXPO Racingg
7367.56Leif Byrge-liebig   Menomonee Falls, WI1:41:26.70 280257  709 Team Cyclopath
8376.97Cameron Schave   Fond Du Lac, WI1:43:53.60 297078  727 Fond Du Lac Cyclery
9386.38Michael Dutczak   Crete, IL1:47:35.30 200766  708 South Chicago Wheelman
DNFCaleb Lenss   Luxemburg, WI 282426  711 EXPO
DNFGreg Krieger   Fort Collins , CO 255039  715 Team Extreme
DNFDakota Dale   Cable, WI 310795  719 Riverbrook Momentum
DNFDustin Dale   Cable, WI 294108  720 Riverbrook Momentum

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1324.43Seth Lenss   Luxemburg, WI2:02:57.10 182019  80 Titletown Flyers
2337.82Matt Gehling   Madison, WI2:04:04.50 214485  17 Trek Stores ofMadison / WORS
3351.21Ben Koenig   Schofield, WI2:04:37.80 267964  22 RMC / Clean Power
4364.60Carlos Haeckel   Waukesha, WI2:08:49.70 227622  56 Alterra / Sunringle / Voodoo
5377.99matthew muraski   Spooner, WI2:09:06.10 305529  65 
6391.38Ted Hanes   Fond Du Lac, WI2:09:23.40 247082  Fond du Lac / Oshkosh Cyclery
7404.77Tyler Jenema   Marquette, MI2:12:34.90 241103  73 Gear Grinder
8418.16Justin Piontek   Madison, WI2:14:27.40 297073  45 Performag
9431.55Daniel Schaefer   Adell, WI2:15:51.00 258370  29 Team Pedal Moraine
10444.94Bret Glembocki   Burlington, WI2:19:40.50 176372  25 Polska
11458.33Nicholas Sabel   Ripon, WI2:20:31.50 263354  27 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
DNFAristotle Peters   Hartford, WI 242486  35 EXPO Racing
DNFMatthew Schweiker   Chicago, IL 277107  260 Mesa/Gateway Harley

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1369.74Ryan Krayer   North Freedom, WI2:02:02.30 227406  34 Adventure 212/Specialized
2390.28Glenn Kirst   Menomonee Falls, WI2:07:01.40 285418  12 Wheel & Sprocket
3410.82Mike Budd   Wrightstown, WI2:16:01.80 274937  63 Wheel & Sprocket
4431.36Karl Tillman   La Crosse, WI2:16:29.80 294041  36 Bikes Limited Inc
5451.90Timothy Scanley   Milwaukee, WI2:24:23.30 291820  42 Alterra Coffee
DNFJesse Bell   Ishpeming, MI 116891  33 SISU Cycles
DNFNeil Swanson   Colorado Springs, CO 209153  49 Team WORS
DNFJason Gosse   Eau Claire, WI 257462  54 Team WORS

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1378.40John Shull   Libertyville, IL2:09:51.60 259398  15 EXPO Racing
2394.53John Miller   Madison, WI2:10:57.80 233978  99 Trek Stores ofMadison
3410.66Daniel Holsen   Manitowoc, WI2:12:54.20 50845  43 Heavy Pedal Velo Club
4426.79Chad Hildebrandt   Wausau, WI2:13:07.60 16155  20 Team Polska
5442.92John Lirette   Menomonee Falls, WI2:14:10.60 259146  14 Hayes
6459.05Bill Nigh   West Bend, WI2:14:56.50 197745  46 Team Pedal Moraine
7475.18Russell Krueger   Sayner, WI2:19:48.70 294083  48 Rib Mountain Cycles
DNFMark Burkholz   Milwaukee, WI 253459  16 Extreme Bike
DNFJerrod Collier   Lindenhurst, IL 194466  69 Muddy Cup Racing

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brett Edgerle   1:43:56.50  809 
2541.10Bob Boone   Eau Claire, WI1:53:43.30 4227  801 Chippewa Valley Cycling Club
3565.55Bradley Tennis   Baraboo, WI2:03:12.10 280203  803 Wildside Velo
4Jesse Voss   2:47:43.90  844 Cyclosport-Beirut
DNFMark Muraski   Spooner, WI 314946  807 Riverbrook
DNFkenneth ramm   Newglarus, WI 308897  808 Team WORS

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1257.77Nathan Guerra   Oconomowoc, WI1:56:15.30 214936  Mr Tree / Powerbar
2273.95Darrin Braun   Waukesha, WI1:56:43.70 285001  Adventure 212/Specialized
3290.13Brian Matter   Sheboygan, WI1:58:56.00 85929  Gear Grinder /Trek
4306.31Mike Phillips   Chicago, IL2:14.70 84647  261 Adventure 212/Specialized
5322.49Chris Peariso   Amherst, WI2:02:22.40 139566  31 Adventure 212 / Specialized
6338.67Ronald Stawicki   Waukesha, WI2:05:16.50 212641  10 Team Polska
7354.85Dallas Fowler   Green Bay, WI2:10:27.00 207074  79 
DNFScott Cole   Stevens Point, WI 7340  32 Adventure 212/Specialized

Women - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1475.95Emma Swartz   Madison, WI1:08:52.70 286164  5216 Junior Dropouts
2Maja Holcomb   1:14:48.00  5015 Fattires-n-beer
3Grace Prewitt   1:19:19.30  5207 Attitude Sports
4510.15Jordan Pellett   North Freedom, WI1:19:25.70 296372  5024 Wildslide VeloClub
5Kennedy Bowes   1:52:18.90  5214 
6Megan Senderhauf     6006 Wheel and Sprocket
7Leah Fletcher     6014 
8Kaitlin Splittgerber     6009 
9Monica Gabrielson     6010 Wildside Velo Club
10Savanah Plank     6180 
11Lorissa Thorpe     6026 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery
DNFMarilee Collier   Lake Villa, IL 297074  5027 Muddy Cup Racing

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Arin Lemke   1:13:13.80  5049 Team Pedal Moraine
2Samantha Kosarzycki   1:21:10.90  5031 Alterra
3Molly Chiappetta   1:48:14.30  5217 

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Heather Schmitt   1:14:16.40  5218 
2Heather Marty   1:16:31.30  5003 
3Jenaiya Stolper   1:17:01.40  5215 
4Justina Smet   1:18:04.20  5221 
5590.00Danielle Tournier   Carpentersville, IL1:50:38.30 298434  5013 Treadhead Cycling
DNFRenee DeBruin   Appleton, WI 324252  5204 Ripon College Red Hawks

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Pascalle Dumez   1:06:47.60  5017 Title Town Flyers
2Cyndi Ehrike   1:11:14.30  5209 
3Tina Olm   1:14:20.40  5007 GenXcycling
4Lacey Beduhn   1:15:21.60  5213 Gear'N Up
5Lori Baccus   1:16:33.30  5030 Titletown Flyers
6Kerri Swart   1:19:02.70  5029 Pedal Moraine
7563.10Correen Schuebel   Westallis, WI1:19:11.30 315500  5021 Team Premier
8Jennifer Garner   1:19:26.40  5212 
9Chasity Gabrielson   1:19:32.30  5010 Wildside Velo
10574.65jennifer clark   Milwaukee, WI1:20:03.80 310337  5006 
11Sabrina Tolley   1:20:25.10  5220 Mad Forcs
12Rebecca Crocker   1:21:25.20  5026 Team Coal Car
13Rachel Drake   1:23:12.70  5205 
14Rachel Langer   1:23:14.60  5210 Fat Rabbit
DNFBecky Rands     5002 Team Pedal Moraine
DNFAnna Almaraz     5206 BCB

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Caroline Warren   1:13:31.10  5001 Green Door Home Inspection
2Roxanne Rogers   1:17:36.10  5219 
3Melissa Kennedy   1:18:56.20  5211 
4Bettina Rousos   1:20:15.00  5208 
5Jeanne Krueger   1:24:43.90  5032 

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rose Lenss   1:20:18.10  5014 Titletown Flyers
2565.00Amy Dykema   Evanston, IL1:27:16.10 10328  5050 Clif Bar Midwest
3Lynne Joyce   1:29:39.70  5011 Ripon College

Women - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1415.75Emily Shull   Libertyville, IL 264455  3033 EXPO Racing
2Sarah Huang     3185 Hayes
3Moriah Griesbach     3038 Point Pursuit
DNFRachael Jensen   Shell Lake, WI 288627  3013 Gear Grinder

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1426.06Rachel Horstman   Waterloo, WI 314874  3029 Erik\'s Bikes & Boards
2478.72Cassey Lynn   Madison, WI 294376  3011 UW-Madison
3Lindsey Dehlin     3189 RedGroupRacing
4584.04Kelli Piotrowski   Milwaukee, WI 316500  3037 
DNFLisa Olson     3034 

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Elicia Hildebrand     3187 Gear Grinder
2Terra Nicklas     3028 
3Sarah Agena     3016 Adventure 212
4Ann Holsen     3010 Heavy Pedal Velo Club
5Amanda Roggenbauer     3183 Larson Chiropractic
6Andrea Lyman     3001 Rib Mountain Cycles
7589.98Jennifer Mosley   Chicago, IL 302834  3182 Half Acre Cycling
DNFNicole Molenda     3188 

Women - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sondra Klipp     3040 Janesville Velo Club
2Lynne Senkerik     3005 Team Extreme
3Christien Hojnacki     3184 
4566.99Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3018 Team Pedal Moraine
5Christine Griesbach     3039 Point Pursuit
6589.99Rolleen Kralovec   Green Bay, WI 212754  3017 Team Spike
DNFDiane Callaway     3003 Bluedog Cycles
DNFSheryl Leonard-Schneck   Wauwatosa, WI 235599  3181 Chiropractic Partners

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Paula Liske     3041 Rib Mountain Cycles
2Cheryl Post     3023 Point Pursuit
3565.00Jennifer Borell   Ripon, WI 184037  3024 Attitude Sports
4Helmy Tennis     3007 Wildside Velo
5Sue Borchardt     3009 team extream

Women - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Elizabeth Shull   Libertyville, IL1:50:58.30 264453  707 EXPO Racing

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Anna Ganju   New Berlin, WI1:44:48.10 202435  529 Polska
2Jennifer Danielson   Madison, WI1:53:53.40 253014  527 Chainsmokers
DNFHannah Zlomke   Oconomowoc, WI 297769  521 Mr. Tree Racingbar

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1480.28Lisa Krayer   North Freedom, WI1:41:20.10 227405  504 Adventure 212/Specialized
2492.58Renee Bach   Madison, WI1:44:56.80 242850  517 Chain Smokers
3504.88April Dombrowski   Oshkosh, WI1:48:35.30 223874  508 Team Pedal Moraine
4517.18Michelle Peariso   Amherst, WI1:48:57.50 227741  516 Adventure 212/Specialized
5529.48Lindsay Guerra   Oconomowoc, WI1:50:03.80 227849  518 Mr Tree / Powerbar
6541.78Jennifer Whitedog   La Crosse, WI2:04:19.90 210713  509 
7554.08Denise Coppock   Green Bay, WI2:05:25.00 316486  528 
DNFClaire Cannon   Madison, WI 269897  507 Trek Stores ofMadison / WORS
DNFRegina Campbell   Chicago 258314  510 Alterra MTB/Twin Six
DNFKate Heil   Waukesha, WI 297768  514 Cyclenauts
DNFBrenda Zimmermann Thorpe   Wausau, WI 288201  525 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lori Sable   Thiensville1:44:30.70 226461  502 
DNFChristine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  512 Alterra CoffeeMTB Team

Women - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Patricia Kaufmann   Whitefish Bay, WI1:56:06.90 18621  522 Planet Bike

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Abby Strigel   Madison, WI1:36:18.00 202434  501 Trek Stores ofMadison

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFShimanoSpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee