Race Results for
Attitude Sports Criterium
Fond du lac, WI
(Event Information)
View By:
Road Race on 08/21/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters Category 4-5 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Connan Foster   Mukwonago, WI 308757  864 Unattached
2 Michael Froh   Milwaukee, WI 172255  868 Velo Trocadero
3 Doug Callies     862 unattached
4 Eric Schram   Manitowoc, WI 172959  879 CZ Velo
5 Steve Werner   Sussex, WI 208604  865 Team Wisconsin
6 Tom Starr   Oregon, WI 123474  860 MadCity Velo Club
7 John Timm   Germantown, WI 209235  867 Team Extreme
8 Jamie Sanchez   Chicago, IL 306387  876 Half Acre Cycling
9 Larry Gundlach   Madison, WI 192742  861 MadCity Velo Club
10 brian kennedy   Sullivan, WI 273844  856 Unattached
11 Jorge Reyes   Saukville, WI 290649  875 Team Extreme
12 Mike Herbrand   Grafton, WI 262578  863 Team Extreme
13 Chan Barden     881 unattached
14 John Hughes     883 unattached
15 Dave Bednarek (1 - Cat4)   Fond Du Lac, WI 259829  853 Attitude Sports
16 David Nelson   Cedarburg, WI 274913  874 Team Extreme
17 Terry Flynn   Ada, MN 297547  878 Unattached
18 Steve Moretti     880 unattached
19 Timm Jacobson     852 unattached
20 P.J Brauch     882 unattached
21 John Brown   Stevens Point, WI 279991  871 Unattached
22 Rit Booth   Milwaukee, WI 51735  884 Hampshire Cycle Club
23 Daniel Guse (1 - Cat5)   Fond Du Lac, WI 315190  877 Unattached
24 Michael Buelter   Neenah, WI 293992  870 Attitude Sports
25 Nathan Phelps   De Pere, WI 272098  854 Big Ring Flyers
27 Rick Dobbratz     873 unattached
28 Brent Rohrs     869 unattached
29 Michael Berzinski   Manitowoc, WI 181930  866 Heavy Pedal Velo Club
30 Joseph Michels (2 - Cat4)   Fond Du Lac, WI 54001  851 Attitude Sports
31 Michael Abene   Chicago, IL 317052  859 Unattached
33 Thomas Kmezich   Glendale, WI 280312  855 Hampshire Cycle Club
34 Jeffrey Robinson   Grafton, WI 289793  872 Team Extreme
DNF Steve Kubsch     857 unattached
DNF Paymon Danesh   Chicago, IL 303717  858 xXx Racing

Men - Masters Category 3-4 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Feuersthaler   Milwaukee, WI 288083  811 TEAM GEARGRINDER
2 Patrick Robb   Royal Oak, MI 48371  806 Wolverine Sports Club
3 Michael Daws   Elm Grove, WI 157895  812 Team Chiropractic Partners
4 John Svanda   Neenah Wi 278789  822 Lakes Area Physical Therapy
5 Richard Amen   Wauwatosa, WI 259898  808 Team Extreme
6 McGee Young   Milwaukee, WI 304978  820 Team Geargrinder
7 Glen Stroik   Franklin, WI 258547  819 Team Chiropractic Partners
8 David Genske   Prospect, KY 63464  802 Team Wheel & Sprocket
9 Gregory Ferguson   Middleton, WI 218703  816 Fisher Midwest Road Team
10 Carl Barkow   Pewaukee, WI 289518  821 Team Chiropractic Partners
11 Doug Wambach   Menomonee Falls, WI 263312  818 Team Chiropractic Partners
12 Jonathan Lang   Oshkosh, WI 286652  817 Hampshire Cycle Club
13 Kevin Dorn   Madison, WI 293671  815 TEAM GEARGRINDER
14 richard doherty   Shorewood , WI 255728  814 ISCorp Cycling Team
15 Mike Budd   Wrightstown, WI 274937  813 Team Wheel & Sprocket
16 Brian Petted   Cedarburg, WI 58472  805 Team Extreme
17 Robert Schallhorn   Hartland, WI 240346  809 Lakes Area Physical Therapy
18 Bradley Cullen   Chilton, WI 47563  807 O2 Cycling
19 Benny Smith   Milwaukee, WI 312254  810 TEAM GEARGRINDER
20 Nathan Phelps   De Pere, WI 272098  801 Big Ring Flyers
21 Craig Shwonek   Sagamore Hills, OH 55615  804 Lakes Area Physical Therapy
DNF Michael Buelter   Neenah, WI 293992  803 Attitude Sports

Men - Masters Category 1-2-3 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gerald Finken   Fargo, ND 49239  232 St Paul Bicycle Racing Club
2 Chris Halverson   Madison, WI 188913  236 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
3 Jeff Kapheim   Appleton, WI 48002  224 Team Wheel & Sprocket
4 Daniel Holsen   Manitowoc, WI 50845  227 Heavy Pedal Velo Club
5 William Ochowicz   Pewaukee, WI 101140  229 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
6 Aaron Duston   Colorado Springs, CO 229941  225 Team Chiropractic Partners
7 John Svanda   Neenah Wi 278789  223 Lakes Area Physical Therapy
8 Forrest Smith   Waukesha, WI 33131  222 Lakes Area Physical Therapy
9 Eric Knuth   Madison, WI 203995  231 Fisher Midwest Road Team
10 John Van Susteren   Mukwonago, WI 208025  228 Lakes Area Physical Therapy
11 Doug Wambach   Menomonee Falls, WI 263312  234 Team Chiropractic Partners
12 John Buran   Manitowoc, WI 75814  226 Heavy Pedal Velo Club
13 Gregory Ferguson   Middleton, WI 218703  221 Fisher Midwest Road Team
14 Robert Schallhorn   Hartland, WI 240346  220 Lakes Area Physical Therapy
15 Jim Winter (1 - Cat2)   Delafield, WI 48859  237 Lakes Area Physical Therapy
DNF Paul Mehlenbeck   Milwaukee, WI 47107  230 BVC/Nomad Cycling
DNF John Kane   Madison, WI 53997  233 Unattached
DNF Jeff Littmann (Cat2)   No City, WI 50677  235 Unattached

Men - Junior 15-18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lionel Rocheleau   Waukesha, WI 274025  468 Team Geargrinder
2 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  469 ISCorp Cycling
3 Thomson Remo   Fond Du Lac, WI 212914  470 ISCorp Cycling Team
4 Peter Davis   Whitefish Bay, WI 255770  474 ISCorp Cycling Team
5 Tony Kaatz   Ripon, WI 297312  467 Attitude Sports
6 Leif Byrge-liebig   Menomonee Falls, WI 280257  476 ISCorp Cycling Team
7 Kevin Lindlau   Waukesha, WI 298079  466 ISCorp Cycling Team
8 Theoren Loo   Madison, WI 283731  475 ISCorp Cycling Team
9 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  473 ISCorp Cycling Team
10 Noah Stamsta     464 unattached
11 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  463 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
12 Christopher Osborne   Mequon, WI 299939  471 ISCorp Cycling Team
13 Matthew Jackson   Cedarburg, WI 294809  472 Team Geargrinder
14 Joshua Zerr     465 unattached

Men - Junior 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Everett Jones   Baraboo, WI 278456  407 Baraboo Sharks
2 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  405 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
3 Jacob Schilling   Racine, WI 255842  404 Team Mack Racing Assn
4 Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  408 Baraboo Sharks
5 Austin Connelly   Westfield, WI 296566  413 Baraboo Sharks
7 Riley Hankes   New Berlin, WI 320456  411 Unattached
8 Sam Beste   Brookfield, WI 278712  406 ISCorp Cycling Team
9 Ben Long     412 unattached
10 Stephen Sodergren   Baraboo, WI 295777  410 Baraboo Sharks
11 Kyle Kargel     415 unattached
13 Zack Kargel     414 unattached
14 Adler Kennedy     417 unattached

Men - Elite Category 4-5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  912 Unattached
3 Nicholas Burgraff   Suamico, WI 310792  915 Titletown Flyers Cycling Team
4 David Genske   Prospect, KY 63464  919 Team Wheel & Sprocket
5 Adrian Gay     926 unattached
6 Ross Jacques   Fond Du Lac, WI 317264  924 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
7 Theoren Loo   Madison, WI 283731  905 ISCorp Cycling Team
8 Brian Davis   Appleton, WI 266027  910 O2 Cycling
9 Ryan Pokorny   West Bend 306283  908 Team Extreme
11 Paymon Danesh   Chicago, IL 303717  911 xXx Racing
12 brian kennedy   Sullivan, WI 273844  906 Unattached
13 Luke Lindgren     907 unattached
14 Andrew Swokowski   Appleton, WI 312344  909 O2 Cycling
15 Tony Lemke     920 unattached
16 CORY DAVENPORT   Belvidere, IL 284782  917 Unattached
17 Logan Vanserke     925 unattached
18 Mark Schultz     918 unattached
19 Michael Abene   Chicago, IL 317052  913 Unattached
20 Lucas Kmezich   Bayside, WI 304639  904 Team Geargrinder
21 Christopher Osborne   Mequon, WI 299939  914 ISCorp Cycling Team
DNF Trevor Quass   Green Bay, WI 325180  903 unattached
DNF Bill Noel   Lake Geneva 298430  916 Unattached
DNF Marcus Traber   Milwaukee, WI 294792  922 Team Pegasus
DNF Eric Shantz     923 unattached
DNF Nathan Thima     927 unattached

Men - Elite Category 4-5 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Tristan Petsch-Horvath   Elkhorn, WI 312080  902 Team Mack Racing Assoc. LTD
10 Everett Jones   Baraboo, WI 278456  901 Baraboo Sharks

Men - Elite Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaleb Koch   Glenview, IL 265924  315 ISCorp Cycling Team
2 Travis Heller   Parker, CO 264205  312 Team Extreme
3 Julio Jacobo   Libertyville 218778  322 PYOC
4 Lionel Rocheleau   Waukesha, WI 274025  309 Team Geargrinder
5 Darrell Kohli   Rapid River, MI 251212  317 Team Geargrinder
6 Travis Miller   Jefferson, WI 293344  306 Brazen Dropouts/Cronometro
7 Steven Knurr   Madison, WI 208097  321 Unattached
8 Justen Stracy   Spring, TX 136599  319 Attitude Sports
9 Kevin Lindlau   Waukesha, WI 298079  311 ISCorp Cycling Team
10 Peter Davis   Whitefish Bay, WI 255770  303 ISCorp Cycling Team
11 Nathan Klump   Grand View Wi 239719  307 Cafe Hollander RDC
12 David Racine   Shorewood, WI 99357  305 Hampshire Cycle Club
13 John Reynders   Seattle, WA 255625  308 Team Wisconsin / MC2
14 Jeramey Werbelow   West Bend, WI 287594  302 Team Extreme
15 richard doherty   Shorewood , WI 255728  304 ISCorp Cycling Team
17 Brian Krueger   Merrill, WI 224056  316 Great Dane Velo Club
18 Paul Kumm   Fort Collins 267392  310 ISCorp Cycling Team
19 Bruce Breitrick   Port Edward, WI 148216  314 Team Wheel & Sprocket
20 Nicholas Newton   South Milwaukee, WI 240347  313 ISCorp Cycling Team
DNF Derek Hughes   Appleton, WI 291716  318 O2 Cycling

Men - Pro/Cat 1/2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pat Lemieux (1 - Cat1)   Saint Paul, MN 210769  125 Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
2 Robert White (2 - Cat1)   Brown Deer, WI 197162  140 KENDA Pro Cycling p/b GEARGRINDER
3 James Stemper   Wauwatosa, WI 230799  141 Kenda p./b Geargrinder
4 Josh Gillingham     131 ISCorp Cycling
5 Diego Javier     161 AeroCat Cycling
6 Brian Rach   Chilton, WI 257820  155 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
7 Chris Arndt   Wauwatosa, WI 219506  146 LAPT CC
8 Chad Hartley     153 Kenda p/b Geargrinder
9 Tristan Schouten   Plymouth, WI 145071  157 ISCorp Cycling Team
10 Emile Abraham     159 unattached
11 Stephen Tilford   Topeka, KS 35598  142 Tradewind Energy/Trek
12 Adam Bergman   Saint Paul, MN 103032  126 Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
13 Ben Anderson   Madison, WI 151771  133 Team Wisconsin / MC2
14 Victor Rentas   Park Ridge, IL 166946  163 Team G Force
15 Dan Ajer   Cottage Grove, WI 180160  134 Team Wisconsin / MC2
16 Charles Holbrook   Oconomowoc, WI 16496  135 LAPT CC
17 Jordan Roessingh   Madison, WI 170411  130 ISCorp Cycling Team
18 Jonathan Sundt   Austin, TX 34666  152 Kenda p/b Geargrinder
19 Gerald Finken   Fargo, ND 49239  129 St Paul Bicycle Racing Club
20 Kyle Jacobson   Milwaukee, WI 209985  156 ISCorp Cycling Team
21 Adam McClurg   Waukesha, WI 222744  147 Lakes Area Physical Therapy
23 Brian Kaker   Milwaukee, WI 240194  148 Lakes Area Physical Therapy
24 Thomson Remo   Fond Du Lac, WI 212914  124 ISCorp Cycling Team
25 dylan knutson   Salisbury, NC 281816  154 Bianchi/Grand Performance
26 Jason Svaldi   Monona, WI 190485  145 Great Dane Velo Club
27 Joseph Shanahan   Fond Du Lac, WI 139118  137 ISCorp Cycling Team
28 Julio Jacobo   Libertyville 218778  164 PYOC
29 William Ochowicz   Pewaukee, WI 101140  128 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
DNF John Reynders   Seattle, WA 255625  127 Team Wisconsin / MC2
DNF Scott Rosenfield   Lake Forest, IL 246114  132 ISCorp Cycling Team
DNF Steven Knurr   Madison, WI 208097  136 Unattached
DNF Kevin Berger   Madison, WI 246306  138 Team Wheel & Sprocket
DNF Matt Waite   Madison, WI 206676  139 Team Wheel & Sprocket
DNF Brian Jensen (Cat1)   Lawrence 185340  143 Unattached
DNF Jason Boynton   Madison, WI 187093  144 Team Wheel & Sprocket
DNF Dave Eckel   Trevor, WI 122771  149 Team Wisconsin / MC2
DNF Seth Eckert   Oregon, WI 148803  150 Great Dane Velo Club
DNF Logan Loader     151 Leucemie Espoir quimpe Bretagne
DNF Andrew Crater   Greenville , SC 70612  160 Unattached
DNF Emilio Asconeguy   Duluth, GA 259337  162 AeroCat Cycling
DNF Brian Krueger   Merrill, WI 224056  165 Great Dane Velo Club

Women - Women Category4/Junior Girls 15-18 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510  517 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
2 Elise Kikis   Chicago, IL 309062  516 Alberto's Sport
3 Julie Phelps   De Pere, WI 278869  515 Big Ring Flyers
4 Sara Grant   Sun Prairie, WI 290691  518 MadCity Velo Club

Women - Women - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Mathews   Madison, WI 294884  610 Unattached
2 Rachel Roessingh   Madison, WI 179920  608 ISCorp Cycling Team
3 Lindsey Durst   Saint Charles, MO 270694  606 Team Kenda
4 Deanna Courtney   Hartland, WI 263319  609 Team Chiropractic Partners
5 Elise Kikis   Chicago, IL 309062  602 Alberto's Sport
6 Jessica Helmlinger   Cedarburg, WI 255881  605 Cafe Hollander RDC
7 Kae Takeshita   Itasca, IL 314568  603 Village Cyclesport Racing
8 Shelley Smith   Waukesha, WI 176947  607 Team Kenda
DNF Bianca Bergman   Saint Paul, MN 281786  604 Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex

Women - Junior 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556  409 Baraboo Sharks
12 Dana Loo   Madison, WI 283736  416 DMOS/RDMB Race Team

Women - Elite Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
16 Holly Mathews   Madison, WI 294884  320 Unattached
21 Lindsey Durst   Saint Charles, MO 270694  323 Team Kenda

Women - Pro/Cat 1/2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
22 Laura Van Gilder   Cresco, PA 36345  158 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFOSMOShimanoSpySierra NevadaBonk BreakerCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee