Race Results for
2010 Kingwood - Delaware TT
Kingwood, NJ
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 07/24/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Master Men 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Saling   Tenafly, NJ 164301   
2 Robert Malovany   Bridgewater, NJ 45887   
3 John Auer   East Stroudsburg, PA 47523   

Men - Master Men 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Griffith   Milford, NJ 53005   
2 Curt Hurst   Jersey City, NJ 181324   
3 Michael Adsit   Milford, PA 202362   
4 Jim Kaeli   Rockaway, NJ 18404   
5 Richard Bauch   Califon, NJ 154757   
6 John E. Barrett   Princeton, NJ 49172   
7 Robert Sands   Perkasie, PA 43028   
8 Bob Vale   Asbury Park, NJ 279083   
9 herman storms   Annandale, NJ 64719   

Men - Master Men 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 vladimir borovkov   Old Bridge, NJ 111890   
2 victor rallo   Red Bank, NJ 66981   
3 Dana Fallon   Island Heights, NJ 50966   
4 Scot Willingham   New York, NY 78082   
5 Spencer Beckett   Elkton, MD 199532   
6 Paul McDonald   Doylestown, PA 223596   
7 Doug Hover   Leonardo, NJ 170709   
8 bob Jaggard   Franklinville, NJ 122022   
9 Jon Orcutt   Brooklyn, NY 185052   
10 MARK COWIN   Atco, NJ 192230   
11 John Dalzell   King Of Prussia, PA 188836   
12 Dave Weller   Shallotte, NC 279529   
13 Robert Maxted   Middletown, NJ 122420   
14 Ed Shuhart   Morrisville, PA 52871   
15 James Mauroff   Devonshire, NJ 290184   
16 Chuck Crocco   Flemington, NJ 196092   
17 Ron Livingston (1 - Cat3)   Paoli, PA 67286   
18 anthony camarata   Fair Haven, NJ 278643   
19 Edward Murphy   Sewell, NJ 209233   
20 Eric Perkins   Fort Lee, NJ 85782   
21 Bob Wynalek   Draper, UT 153870   
22 Patrick Darragh   Princeton, NJ 309885   
23 Robert Gebel   Bridgewater, NJ 306521   

Men - Master Men 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher M. Fritz   West Creek, NJ 230507   
2 Mark Light   Hackettstown, NJ 112548   
3 Michael Whitaker   Lancaster, PA 188739   
4 Aleksey Urusov   Westfield 247637   
5 kenneth gilliland   Woolwich, NJ 90133   
6 Scott Clarke   Annandale, NJ 93768   
7 David Hussey   Ocean, NJ 264285   
8 John Kuhn   Summit, NJ 222535   
9 tom Shebell   Fair Haven, NJ 118307   
10 Otto Sanchez   Haddonfield , NJ 188223   
11 george kotokis   Philadelphia, PA 46984   
12 Keith Slyman (1 - Cat4)   Piscataway, NJ 131013   
13 Daniel Frank   Cherry Hill, NJ 193785   

Men - Junior Men 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Stires   Bridgewater, NJ 247213   

Men - Junior Men 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zach Bender   Glen Rock, NJ 250355   
2 Dag Anderson   Bridgewater, NJ 231596   
3 Sean Conway   Basking Ridge, NJ 309604   
4 Ben Stein   Boonton Township, NJ 309483   
5 Gregory Felker   Hillsborough, NJ 295222   

Men - Junior Men 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Noah Granigan   Cape May Court House, NJ 229865   
2 Raymond (RJ) Reisen   Wimberley, TX 309277   
3 Stephen Spiller   Flemington, NJ 265410   
4 Sean Rice   Annandale, NJ 318812   
5 John McDonald   Flemington, NJ 262320   
6 Brian Merritt   Neshanic Station, NJ 282196   

Men - Junior Men 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phillip Truppelli   Chatham, NJ 311002   
2 Perry Andre'   Bridgewater, NJ 297658   
3 Matthew Jogodnik   Ringoes, NJ 293199   

Men - Eddy Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Goldschmidt   New Hope 243492   

Men - Eddy Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rick Anderson   Bridgewater, NJ 1620   
2 Michael Firth   Jackson, NJ 138770   
3 Richard Kazimir   Flemington, NJ 296036   
4 todd claytor   New Vernon, NJ 290061   
5 Bill McLaughlin   Leonardo, NJ 111889   
6 Raymond Morro   Wayne, NJ 305909   
7 Sean Pasieka   Riverdale, NJ 306426   
8 Nicholas Curry   Springfield, NJ 290917   
9 Barrie Drabble   Clinton, NJ 182370   
10 jerry truppelli   Ringoes, NJ 224743   
11 Nick Tambe   Wayne, NJ 279333   

Men - Cat4/5 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Toby Hanna   Stockton, NJ 248847   
2 Bill Sasiela   Bloomingdale, NJ 239315   
3 Angelo Mascelli   Easton, PA 213084   
4 Frank J. Schlipf III   Bristol, PA 97242   
5 Roy Vaccaro   Morganville, NJ 253817   
6 Richard Thompson   Highland Park, NJ 283579   
7 Erick Goncalves   Shamong, NJ 229926   
8 Robert Donovan   Los Angeles 293496   
9 Mark Curran   Titusville, NJ 272666   
10 Timothy Hall   Fair Haven, NJ 246716   
11 Bill Moss   New York, NY 200118   
12 Rich Carolan   Benardsville, NJ 98343   
13 Jeff Covert   Glenmoore, PA 266294   
14 FRANK BEEN   Montclair, NJ 235164   
15 Matthew Goldsmith   Park Ridge, NJ 221802   
16 Christopher Chern   Scotch Plains, NJ 57901   
17 Nicholas David   Chester, NJ 292798   
18 Albert Anderson   Easton, PA 254115   
19 michael talbot   Doylestown, PA 248596   
20 Joseph Capitani   Clark, NJ 187429   
21 bladdymir coronel   Bloomingdale, NJ 103299   
22 Scott Sherrer   Califon, NJ 138767   
23 Jim Stabile   Lebanon, NJ 315866   
24 Richard Fay   Easton, PA 208221   
25 Mike Granigan   Cmch, NJ 276332   
26 Tom Holcombe   Lambertville, NJ 95442   

Men - Cat1/2/3 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Freifelder   Glenwood, NJ 200872   
2 Jason Walters   Old Bridge, NJ 55604   
3 Kenneth Lundgren   Pompton Plains, NJ 187996   
4 Michael Rosenhaus   Morristown, NJ 45870   
5 Toby Weatherall   Linwood, NJ 205505   
6 Robert Mahoney   Hazlet, NJ 290594   
7 Joaquin C de Baca   Brooklyn, NY 207869   

Women - Junior Women 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Isabella Wilson   New Providence, NJ 259391   

Women - Junior Women 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Olivia Saunders   Flemington, NJ 295300   
2 Sierra Watkins   West Chester, PA 312822   
3 Alexandra Gebel   Bridgewater, NJ 299577   
4 Amanda Clarke   Lebanon, NJ 294105   

Women - Eddy Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Julie Jones   New York, NY 307841   
3 Erin Rodgers   Lawrenceville, NJ 307121   
4 Lisa Spiller   Flemington, NJ 293664   

Women - Cat1/2/3/4 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 elizabeth tyrell   Annandale, NJ 49047   
2 Jill Waggett   Hopewell, NJ 141989   
3 Erin Mascelli   Easton, PA 291056   
4 katherine russell   Cranbury, NJ 242109   
5 Brooke Wilson   Morris Plains, NJ 161138   
6 Suzanne Tempsick   Oceanport, NJ 211085   

Women - Cat 4 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Maher   Lincoln Park, NJ 304541   
2 Andrea Brennan   Manasquan, NJ 280765   
3 Kristine Contento-Angell   Bloomfield, NJ 291695   
4 Bonni Schervone   Asheville, NC 214811   
5 Ann Marie Polito   Brick, NJ 292856   
6 Diane McNally   Ridgewood, NJ 299316   
7 Jackie Beck   Andover, NJ 226031   
8 Pamela Stabile   Lebanon, NJ 311884   
9 Phyllis Ingram   Norristown Pa 229081   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaCUOREUSACDFShimanoOSMOBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee