Race Results for
Cornhusker State Games Time Trial
Yutan, NE
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 06/27/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Maresh   Lawrence, KS00:49:09 259308   
2 Brandon Fenster   Omaha, NE00:52:43 275996   
DNF Alex Diaz   DNS   

Men - Cat 3/4 - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rich Anderson   Bellevue, NE01:00:09 219702   
DNF Jeffrey Harr   DNS   

Men - Cat 3/4 - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 matthew benn   Atlantic, IA00:55:46 314088   
2 Michael Melton   Omaha, NE00:56:51 152932   
3 Craig Harding   Omaha, NE00:58:13 241367   
DNF Bob Stratton   DNS   

Men - Cat 3/4 - 55-99 - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RIchard Pearson   Fremont, NE00:54:09 221142   
2 Scott Bulfinch   Lincoln, NE00:56:34 101259   
3 Richard Hake (1 - Cat4)   Madison, NE00:58:00 261508   
DNF Ron Nelson (Cat4)   Lincoln, NEDNS 212337   

Men - Cat 4 - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Duryea   Omaha, NE00:50:46 238345   
2 DAN ERTZ   Omaha, NE00:53:28 276858   
3 Michael Dixon   Lincoln, NE00:54:14 285616   
4 Dana Stefanidis   Lincoln, NE00:55:36 241381   
5 Brandon Harpster   Lincoln, NE00:55:52 265311   
6 Sean Craig   Lincoln, NE00:56:27 118606   
7 Daniel Spray   Norfolk, NE00:59:00 217571   
8 Samuel Oakes   Omaha, NE00:59:38 296349   
9 Jakob Wilson   01:00:57   
10 Brian Tangen   Gretna, NE01:02:35 268764   

Men - Cat 5 - 18-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vince Koziol   00:50:03   
2 Matt Burdett   00:59:26   
3 Addison Albin   Lenexa, KS00:59:30 315214   
4 Jake Sullivan   Lincoln, NE01:00:01 109105   
5 Jesse Sherwood   Silverthorne, CO01:00:30 316988   
6 Daniel Florance   01:02:31   
7 Jourdan Clark   01:03:38   
8 Chad Hoff   01:06:16   
9 Scott Zey   01:06:50   
10 Stephen brown   01:07:24   
11 Randal Baumgartner   01:07:53   
12 Timothy Weis   01:13:26   

Men - Cat 5 - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Martin   Beatrice, NE00:54:05 317098   
2 Cory Callahan   00:55:54   
3 John Hovendick   Omaha, NE00:57:40 319830   
4 Roy Kotz   Papillion, NE00:59:55 277108   
5 Michael Davis   01:00:30   
6 Robert Vineyard   Denton, NE 315210   
7 Zac Robbins   Omaha, NE01:01:06 316992   
8 Brent Davis   01:01:30   
9 Greg Hagele   Lincoln, NE01:01:32 319340   
10 Terry Mason   Callaway, NE01:02:39 297184   
11 Craig Neid   01:04:02   
12 Robert Skiba   Richland, WA01:21:30 307424   
DNP David Ashley   DNF   

Men - Cat 5 - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Campbell   Omaha, NE00:58:38 304286   
2 Brian Toalson   01:00:13   
3 Andrew Koziol   01:01:34   
4 Richard Haney   01:03:57   
5 Russell McClintock   Roca, NE01:04:18 313586   
6 Jackie FrisbyGriffin   Lavista, NE01:05:46 279206   
7 Mick McGuire   01:06:07   
8 Robert Miller   01:08:30   
9 Doug Semisch   Omaha, NE01:08:55 226684   
10 Patrick Keelan   Lincoln, NE01:16:06 280000   
11 Federico Torres   01:19:44   
12 Kevin Sullivan   01:19:49   
DNF Allan Hull   DNS   
DNF mark scott   DNS   

Men - Cat 5 - 55-99 - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Schmidt    Bennington, NE00:59:16 226590   
2 Stephen Cramer   Omaha, NE01:02:08 245387   
3 James Irwin   01:03:06   
4 Jeff Hart   Lincoln, NE01:04:56 72131   
5 Rick Campbell   01:07:15   
6 Jim Eitel   01:26:47   
DNF Steve Meyer   Lincoln, NEDNS 214872   

Men - Junior - 13-15

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole Skiba   Omaha, NE01:13:33 307425   
2 Zach Lau   La Vista, NE01:32:31 298130   

Men - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Sumrell   00:57:44   
2 Clay Koziol   01:00:53   
3 Richard Kumke   01:08:18   
4 Alec Schoreit   01:16:43   

Women - Cat 1/2/3 - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Carveth   Lincoln, NE00:57:50 242774   
2 Janna Vavra   Lincoln, NE01:01:23 262555   
DNF denise lauitsen   DNS   

Women - Cat 4 - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Keelan   01:04:52   
2 Holly Haines   Omaha, NE01:04:58 311973   
3 Megan McLaughlin   Houston, TX01:13:32 249101   
4 michelle blackman   01:14:40   
DNP Nancy Brown   Bennet, NEDNF 271436   
DNF Marla Shaw   DNS   
DNF Christyn Stumps   DNS   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOBonk BreakerSierra NevadaShimanoSpyUSACDFCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee