Race Results for
VEGG#2 X-Fusion DS / Profile Racing DH
Palmerton, PA
(Event Information)
View By:
Downhill on 06/07/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Quehl   Loganville, GA03.13.6 175816  Kavachi/Profile/Morpheus/Kali
2 James Ford   Littleton, CO03.13.7 157072  Hotfire
3 Alejandro Ortiz   03.16.7  12 Morpheus/VerticalEarth/Kali
4 Robin Klinkert   Reston, VA03.19.0 297505  My Right Pocket
5 Alex Moschitti   Fairless Hills, PA03.19.6 297556  11 Team Giant/Hayes Bikes
6 Jonathan Gabor   Bloomsbury, NJ03.20.0 12603  10 Cutters Bike Shop
7 Brian Yannuzzi   Coatesville, PA03.20.5 212921  Lowriders/Crash or Win
8 Justin Gregory   Ligonier, PA03.23.0 229600  Seven Springs Bike Park
9 Jason Beckley   Clifton Heights, PA03.25.9 3122  Kenda USA/Fox
10 Marvin Scanland   Hampstead, MD03.26.0 163826  MMR
11 Christopher Talotta   Bethlehem, PA03.27.6 102145  Cutters Bike Shop
12 Benedict Treglia   York, PA03.30.3 111141  Fox Racing/Fox Shox/661/Sunline/EVS
DNS Dan Whitehead   Stroudsburg, PADNS 249128  13 VerticalEarth

Men - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Kimble   Bartonsville, PA03.26.5 265261  33 VerticalEarth/Ksquare
2 Jason Nixon   Lake Orion, MI03.35.7 194468  34 Sicklines
3 Kevin Cockerham   Burlington, NJ03.44.9 213780  31 Sinical Racing
4 Jonathan Gillespie   Audubon, PA03.57.4 246537  32 Gravity Project

Men - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jerime Smiley   East Stroudsburg, PA03.29.9 200208  50 VerticalEarth
2 Kyle Kutzler   Saylorsburg, PA04.26.7 162445  47 Ksquare Racing/Marty's Bike Shop
3 John Ronca   Bethlehem, PA04.51.5 181956  48 Cutters Bike Shop
DNS Casey Coull   Douglassville, PADNS 234632  46 Lowriders
DNS Fred Heinly   Boyertown, PADNS 174028  49 Reading Racing

Men - Cat 1 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Dallegro   Happon Township, NJ03.39.3 154787  62 Sinical Racing
2 Ted Briggs   Lebanon, PA03.40.9 121011  61 Hayes/NEMA/JB Biggs
3 Phillip Cook   Joppa, MD03.43.6 264044  63 Racers Edge
4 Michael Rothenbeck   Easton, PA04.36.6 218912  64 SVB/O'neal

Men - Cat 1 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Logan Mulally   Reading, PA03.30.8 247832  22 Troy Lee Designs/Oakley
2 Robert Lewis   Pittsburgh, PA03.42.8 296992  23 7 Springs/Transition
3 Michael Barron   Lebanon, PA03.53.5 298159  21 661/Hayes/DH FH

Men - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RJ Pursell   03.37.0  80 
2 Joe Cymbaluk   Eatontown, NJ03.48.2 317118  77 
3 Frank Biacobrzeski   03.51.0  79 Team Self
4 Jeffrey Nelson   04.24.5  78 Macpod Software

Men - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Stofanak   03.37.6  81 Cutters Bike Shop
2 Rob Knipe   Phoenix, AZ04.04.4 282120  91 
3 CK Seiberling   04.10.9  92 Evil Bikes

Men - Cat 2 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Ireton   Easton, PA03.43.9 315128  106 Cutters Bike Shop
2 Frank Endreson Jr.   Haledon, NJ04.05.0 290497  107 TTC
3 Donny Traina   Scotch Plains, NJ04.12.5 192124  110 TT
4 David Gray   Aberdeen, MD04.37.7 296132  109 Bikeline
5 Nute Nicholson   04.46.4  112 
6 Richard Thompson   Newtown, PA05.28.4 81463  108 Autism Awareness
DNF Ed Hartman   DNF  111 Cutters Bike Shop

Men - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cameron Nyguist   Manheim, PA03.39.6 299565  71 Gretna Bikes
2 Ryan McGiboney   Yorktown, VA04.02.3 262217  72 
3 Nikolas Dudukovich   Port Matilda, PA05.05.5 305595  73 Gamut
DNF Callum McEwen   DNF  74 PMBA/Wheelwright

Men - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Mauser   Northampton, PA03.55.5 296815  123 
2 Jon O'Brien   04.08.3  122 
3 Korey Szapacs   04.19.1  124 
4 Frank Grosso   06.31.5  121 

Men - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Elwood   04.25.9  134 
2 Michael Lemon   Pottstown, PA04.30.0 317070  132 Team TVB/Gamut
3 Carl Rodio   04.37.9  133 
4 Todd Boucher   Statenisland, NY04.42.2 302667  135 MMR
5 David Garonzik   Merion Station, PA04.56.5 154079  131 Team TVB/Gamut
6 Matthew Shirk   05.19.4  141 661/SMX/Skyline

Men - Cat 3 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ed McDaniel   Brooklyn, MD04.17.5 246585  136 Old Guys Rock
2 Joe Olivas   05.28.9  137 Kali

Men - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Rush   Collegeville, PA03.52.5 294984  120 
2 Derek Stauffer   State College, PA04.00.1 317146  118 
3 Brian Anthony   04.34.0  116 
4 Connor Gorman   05.39.3  119 
5 Nick Gray   06.35.1  117 Bikeline

Women - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hannah Trimble   Brooklyn , NY04.25.0 258033  150 Morpheus
2 Leslie Litton   Frederick, MD05.12.0 310274  149 Girthbikes.com

Women - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christie Allebach   Harleysville, PA04.59.1 317482  161 Saucon Valley Bikes

Women - Cat 2 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Hoeverman   Toms River, NJ04.09.3 211404  167 Team Bulldog/Cyclecraft

Women - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elixandria Porru   New Rochelle, NY04.59.8 317126  176 O'neal/Go Pro
2 Elizabeth Jones   Baltimore, MD06.31.6 320780  178 
3 Rachel Powers   07.23.1  177 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoOSMOUSACDFSpyCUOREBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee