Race Results for
Jonathan Dechau Memorial Time Trial
Rushville, NY
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 06/19/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Pinchak   Auburn, NY 97731   
2 David Faso   Cazenovia, NY 11315   
3 Richard Karaz   Remsen, NY 46804   
4 Al Lombart   Fairport, NY 62340   
5 Larry Fillinger   Kenmore, NY 266688   
6 Trevor Harrison   Pittsford, NY 180445   
7 Robert Dietrick   Farmington, NY 204710   
8 Cliff McKay   Victor, NY 223386   
9 Edward Saxby      
DNF Scott Bass   Rochester, NY 2825   

Men - Masters - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruce Rohdenburg   Corning , NY 53591   
2 Mike Burri   Ontario, NY 113962   
3 Charles Rhoades   Binghamton, NY 287710   
4 Brent Blazey   Victor, NY 278876   
5 Paul Knerr   Fairport, NY 226610   
6 Dave Hoag   Dansville, NY 222502   
7 Eddie Mas   Orchard Park, NY 238044   
8 Guy Damiano   New Hartford, NY 50760   
9 Douglas Fyffe   Canandaigua, NY 259585   
10 Bruce Wolcott   Canandaigua, NY 311270   
11 David Burnside   Rochester, NY 5597   
12 Tim Leonard   New Hartford, NY 106471   

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Mathis   Tucson, AZ 200845   
2 Mark Blakley   Rochester, NY 271305   
3 Russell Blake   Dover, PA 60238   
4 Daniel Jarecke   Canandaigua, NY 228590   
5 Daniel Barney   Fairport, NY 230661   
6 Brian Klotz   Corning, NY 260934   
7 Christopher Burns   Glen Allen, VA 221792   
8 Scott Hollenbeck   Penfield, NY 46621   
9 Brian Cardona Cardona   Fairport, NY 205429   
10 Craig Mattern   Rochester, NY 41747   
11 Corey Knowles   Hamburg, NY 275435   
12 Jeff Zygo   Scottsville, NY 232379   
13 Jeffrey Thomas   Fairport, NY 66442   
14 Adam Garlapow (1 - Cat1)   Alden, NY 56587   

Men - 04

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Burke   Amherst, NY 292295   
2 Adam Trost   East Aurora, NY 272987   
3 Rick Randall   Honeoye Falls, NY 291677   
4 Jason Dellilo   Baldwinsville, NY 144900   
5 Jack Peltz   Rochester, NY 243212   
6 David Hansen   Elmira, NY 284362   
7 Robert Sobon   Amherst, NY 271017   
8 Thomas Weichmann   Buffalo, NY 267062   
9 Jerry Marble   Branchport, NY 71684   
10 Jeffrey Swing   Rochester, NY 163566   

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Thompson   Grand Island, NY 297130   
2 Travis Earley   Rochester, NY 242938   
3 Jason Van Staveren   Albany, NY 263157   
4 Kent Goben   Elmira, NY 309719   
5 Gerald Dunn   Penfield, NY 283526   
6 James Puglisi   Amherst, NY 200282   
7 Frederick Tillman   Keuka Park, NY 306300   
8 Todd Hawkins      
9 Arthur Kirsch   Canandaigua, NY 231721   
10 Tyler Sweeting   Webster, NY 268220   
11 Barry Cherney      
12 Shannon Case   Penfield, NY 216809   
DNF Tim Andrus   Horseheads, NY 300517   

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Schryver   Rochester, NY 31818   
2 Jane Fyffe   Canandaigua, NY 247337   
3 Jennifer Rea   Rochester Hills, MI 238687   
4 Emily Elbers   Syracuse, NY 314836   
5 Traci Mariniello   Williamsville, NY 198115   
6 Deb Matteliano (1 - Cat4)   Buffalo, NY 257292   
7 Natalie Stoll   San Francisco, CA 207511   
8 Yvette Labombard   Rochester, NY 204106   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaShimanoCUOREOSMOSpyBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee