Race Results for
Lewis Morris Challenge 2010
Morristown, NJ
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/27/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maurice Gamanho   Lebanon, NJ 218359   

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Ed Ceccolini   Pompton Lakes, NJ 54209   
0 Rickey Visinski   Fairfield, CT 221223   
0 Scott Feltmate   Danbury, CT 267446   
2 Jordan Kahlenberg   Morrisville Pa 152298   
3 Jurgen Beneke   Kingston, NY 154993   
4 Greg Waggoner   New York, NY 171792   
5 Charles Erndl   Morristown, NJ 10934   

Men - Cat 1 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Walker   Tully, NY 144931   

Men - Cat 1 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 David Van Wart   West Milford, NJ 36483   
3 Daniel Ingerdal   Longislandcity, NY 293488   
4 Aaron Ayhan   Hackettstown, NJ 265373   
5 Brian Kelley   Pawling, NY 133393   
6 Frank Dally   Bethel, CT 207866   
7 Christopher Gozick   W Long Branch, NJ 13815   
8 John Debitetto   Yorktown Heights, NY 89638   
9 Jeffrey Ohars   Brooklyn, NY 20849   
10 Ji Liong Tjhia   Clifton, NJ 298579   
11 Matt Majka   Gilbert, AZ 264771   
12 Rob Witte   Vernon, NJ 261752   
13 Jim Brockway   Hopewell Junction, NY 223607   

Men - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lorenzo Serra   Southsalem, NY 310279   

Men - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Zack Koop   Ridgefield Park, NJ 246254   
0 Jamie Myers   New Paltz, NY 279473   
0 Bryan Lawney   Chestnut Hill, MA 248557   
0 Kevin Schmitt   Great Neck, NY 314160   
2 Kenny Schmitt   Great Neck, NY 314518   
3 John Hughson   Oviedo, FL 243311   
4 Matt Sordil   Short Hills, NJ 280207   
5 Mike Jaworski   Greenwich, NY 313178   

Men - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Mark Romanovsky   Lagrangeville, NY 126345   
0 Steven Mancuso   North Haledon, NJ 253675   
0 Sal Crochiola   Fair Lawn, NJ 129681   
0 Robert Kelley   Patterson, NY 148571   
2 Keith Licata   Andover, NJ 196832   
3 Patrick Walter   Philadelphia, PA 132630   
4 Ryan Heerschap   Bloomfield, NJ 252075   
5 Martin Kozera   Redwood City, CA 261903   
6 Joseph Zurawski   Warren, NJ 297173   
7 Dan Larino   Neschanic Sta, NJ 162934   
8 John Arias   Morganville, NJ 83178   
9 Tom Pannorfi   Ringwood, NJ 250154   
10 Marcin Gembicki   Sedgwick, ME 279639   
11 Brian Schernce   Flanders, NJ 199588   
12 Charles Florek   Exton, PA 194297   
13 Ross Anderson   Point Pleasant, NJ 269506   
14 Joseph Petrarca   Rockaway, NJ 295228   
15 Jonathan Weiers   Mine Hill, NJ 300297   
16 Jeremy Swift   Woodstock, NY 147166   
17 Felipe Leite   Philadelphia, PA 208849   
18 Marco Mora      
19 Mike Kucharski   Franklin Lakes, NJ 244770   
20 Luis Rivera   New York, NY 278746   
21 Christopher Dietrich   Flemington, NJ 91682   
22 Michael Lukowiak   Nutley, NJ 169868   

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roger Foco   Glenwood, NJ 87347   

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Koserius   Carrollton, TX 124973   

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Claude Laberge   Bernardsville, NJ 206189   
0 Chris Ladonne   Caldwell, NJ 152242   
0 Keith Hala   Campbell Hall, NY 147491   
0 Douglas Sellers   Randolph, NJ 50244   
0 Igor Bystrycky   Livingston, NJ 97361   
2 Gregg Galletta   Dobbs Ferry, NY 97363   
3 Ben Williams   Stony Point, NY 38300   
4 Wayne Tice   New Windsor, NY 226401   
5 David Kahl   West Milford, NJ 18414   
6 Jason Grossi   West Milford , NJ 14288   
7 Robert Campos   Nesconset, NY 101149   
8 Esteban Rodriguez   Woodside, NY 153034   
9 Daniel Habig   Massapequa, NY 259066   
10 William Romollino   Allendale, NJ 236221   
11 William Dooley   South Salem, NY 9835   
12 Chris Facas   Hillsborough, NJ 43711   
13 James Wilbur   Phoenix, AZ 38207   
14 Joe Barros   Wyckoff, NJ 266020   
15 Frank Ferrarese   West Caldwell, NJ 11504   
16 Mark Mahoney   Bethel, CT 22175   
17 Jeff Coneys   Oakland, NJ 211901   
18 Daniel Suhr   Long Valley, NJ 34565   

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Welch   Hopewell Jct, NY 37650   

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Morgan Stebbins   Garrison, NY 33904   
3 Art White   Hohokus, NJ 37936   
4 Roger Billharz   Sleepy Hollow, NY 199172   
5 Joe Monga   Hibernia, NJ 277438   
6 Steven Wagoner   Oakland, NJ 315162   
7 Thomas Stanowski   Greenwood Lake, NY 212761   
8 Ralph Pruitt Jr.   Holmes, NY 242236   
9 Matthew Davies   Poughkeepsie, NY 74221   

Men - Cat 2 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Myles Fennell   Monroe, NJ 213438   

Men - Cat 2 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Chris Berlow      
0 Mark Kouri   Lumberton, NJ 19724   
0 Mark Waters      
0 Chris DeNoma      
2 Ryan Taylor      
3 Scott Thompson      
4 Robert Perazzo      
5 Erwin Malabanan      
6 Stephane Courtois      
7 Matt Kuchavik   Westmilford, NJ 309098   
8 Henry Gozdz   Glen Rock, NJ 145041   
9 Philip Gerhardt      
10 Dustin Smith      
11 Johan Nel      
12 Joaquin Canizales   Little Falls, NJ 249064   
13 Rob Raichle   Vestal, NY 2936   
14 Steve Van Seggern      
15 Ryan Ganley      
16 Mark Healey      
17 Albert Tomaro      
18 C. Bryce Jenkinson      
19 Laurent Sauvanet   Brooklyn, NY 270887   

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Clapp      

Men - Cat 2 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Lehmann      

Men - Cat 2 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Dillon VanWart   West Milford, NJ 248433   

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Peterson      

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Jacob Stern      
2 Jamie Love      
4 Adam Vandenbos      
5 Tyler Smith      
6 Trevor Kahl      
7 Andrew Lippe      

Men - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad McCurdy      

Men - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Kris Dzitkowski      
0 Ryan Wikane   Danbury, CT 281564   
0 Christian Parrington      
0 Jason Abels      
0 Jake Hasert      
0 Matt Pagliara      
0 Daniel Sturm      
0 Eric Bopp      
2 Daniel Stewart   Phillipsburg, NJ 158198   
3 Paul Meier   Tranquility, NJ 305755   
4 Bryan Coward      
5 Colin Williams      
6 Breogan Alvarez   Astoria, NY 286803   
7 Brian Culbertsa    246873   
8 Daniel W. Beckr   Southampton, PA 320558   
9 Christopher Ruiz      
10 Drew Martin      
11 Adam Fredo      
12 Sean Coll      
13 Edmund Kump   Greenwich Ct 253051   
14 John Kurdyla      
15 Cezary Kuziemski      

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kris Broekaert      

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Travis Pitse      
0 Jeff Myers      
2 Jarod Strowbridge      
3 Daniel Brodeen      
4 Jeremy Short      
5 Adolfo Rodriguez      
6 Kenneth Lundgren      
7 Jeffrey Mandell      
8 Michael Zusman      
9 James Bazzano      
10 Daniel Sirota      
11 Mark Vareschi   Madison, WI 186205   
12 Shawn Thelin      
13 Matt Stypul      
14 Alex Dadurian      
15 Thomas Pennington      
16 Steven McDonald      
17 Paul Semian      
18 Robert Orr      
19 Mike Romanovsky      
20 Kevin Kurie      
21 Allan Cohen      

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Ruch    968853   

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Michael Greidus      
0 Brendan Conk   South Orange, NJ 185501   
0 Norman Marin   Kingwood, TX 244895   
0 David Adornato   Verona, NJ 192551   
0 Bill Lindsay      
0 Frank O'Reilly      
2 Ray Hyland      
3 Michael Cresswell   Pound Ridge, NY 290421   
4 Craig Guerrini      
5 Chris Santalucia   Sparta, NJ 311525   
6 Jamie Rich   Monroe, NY 110729   
7 Nick Morell      
8 Matthew Hill      
9 Kevin Sine      
10 Chris Byrnes   Pompton Plains, NJ 224438   
11 Michael Rossi   West Jordan, UT 310826   
12 Ricardo Collado   Monmouth Jct 286863   
13 Bill Dove      
14 Eben Weiss   Bronx, NY 158638   
15 Noah Geller   New York, NY 275745   
16 Jeff Oliver      
18 George Vlahogiannis   Rutherford, NJ 215972   
19 Anthony Azzariti      
20 Marc Lewis      
21 Jonathan Abragan      
22 Inchol Choung      
23 Dennis Karp      

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Kuhn   Summit, NJ 222535   

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 John Theodosion      
0 John D. Kent      
0 Scott Chapkovich      
2 David Kishbaugh   Clifton, NJ 111660   
3 Ilya Cantor   Princeton, NJ 295680   
4 Chris Brawley      
5 Steven Sillet   Phillipsburg, NJ 194482   
6 Victor Schepisi      
7 Sascha Marbury      
8 Steven Smith      
9 Richard Smith      
10 Eric Model   Short Hills, NJ 308868   
11 Chris Evans   Philadelphia, PA 170086   
12 Kirt Mills      
13 David Kubilus      
14 Matthews Graham   Simsbury, CT 299111   
15 James Mernin   Ridgewood, NJ 209408   
16 Peri Garite      
17 Bogert Kisch   West Milford, NJ 231647   
18 Brian Fults      
19 Alex Salazar   Ringwood, NJ 224520   
20 Robert Ost      
21 Jason Eicholtz   Norristown, PA 252827   
22 Michael Wolert   East Brunswick, NJ 133017   
23 James Wholey      
24 Michael Sternesky      
25 Jerome Neidhardt      
26 Phillip Esempio   Nazareth, PA 139599   
27 Tod Christianson   Fair Lawn, NJ 145342   
28 Laurence Etgen      
29 Roger Stricker   El Segundo, CA 14650   
30 Gary Thornton      
31 Clyde Wardle      
32 Lou Tomasello   Ocean, NJ 277524   
33 Michael Grant      
34 Greg Heller   Budd Lake, NJ 243468   
35 Jonas Sigle   New York, NY 279457   
36 Robert Siciliano      
37 Ray Velez      
38 Laszlo Sztancsik      
39 Paul Tusin      
40 Vlad Dolinsky      
41 Bruce Deshaw      
42 Dave Williams      
43 Robert Orb      
44 Len Irvine      
45 Nick Tambe      

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Brian Celardo   Fanwood, NJ 187413   
0 Ed Pastermak      
0 Peter Svedefelt      
2 Scott Sugent   Colonia, NJ 261242   
3 Chris Puff      
4 Rob Glick      
5 Todd Reder   Newton, NJ 130723   
6 David Kibler   New Providence, NJ 266670   
7 Oshri Segal      
8 Jeff Stickle   Sussex, NJ 203382   
9 Chris Garatti   Congers, NY 105408   
10 Rich Vandenbos      
11 Charles Vaccaro   Patterson, NY 296642   
12 Richard Hulstrom      
13 Mike Croteau      
14 Ray Vanhoorebeke      
15 Leon Moe      
16 Tor Alden      

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Bowmaster   Morristown, NJ 196028   

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 David Daniel      
2 Eric Hammarberg      
3 Marc Muller   Neptune, NJ 357154   
4 Chris Tummey      
5 Mark Blasch      
6 Charles Futcher   West Chester, PA 86627   
7 Adrian Tricker      
8 Christopher Sustak      
9 Andrew Isaacs      
10 Ron Compton   Keansburg, NJ 298656   
11 Don Maloney      
12 Bruce Ferrentino      
13 Dan Matthews      
14 Seth Glasser      
15 Ed Matthews      

Men - Cat 3 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ekrem Ayhan   Hackettstown, NJ 285024   

Men - Cat 3 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Keren Ayhan   Boyne City, MI 373618   
3 Mark Yarosheusier   North Caldwell, NJ 292988   
4 Caleb Fenton      
5 Cole Solsky      
6 Peter Keane   Essexfells, NJ 307640   
7 Ben Tweedi      
8 Mike Nowacki      
9 William Yang      

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Finley Marbury      

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Conor Schaar   Boonton, NJ 327194   
3 Michael Sciancalepore      
4 Jake Possinger      
5 Brian Bowmaster      
6 Conrad Demich      
7 Philip Franiak   Springfield, NJ 296463   
8 John Hincapie      
9 Philip Zurek      
10 Luke Heleno      
11 Dylan Oliva      
12 John Giuffre      

Men - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Black   Denville, NJ 307608   

Men - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Karl Lohninger      
3 Gregory Orticelle      
4 James Pearl      
5 Peter Schmidt      
6 Matthew Azzinnari      
7 Philip Foerster      
8 Doug Alpers   Andover, NJ 301056   
9 Tim Barber      
10 Ricardo Oliveira      
11 Martin Szwarc      
12 Ian Erb      
13 Eric Bittner      
14 William Meringolo      
15 Martin Iwanicki      
16 Dan Riordan      
17 Ryan Harty      
18 John Kmieciak      
19 John Schulien      
20 Brian Lenat      
21 Christopher Gibson      
22 Tomasz Swider      

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Ruane      

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Aaron King      
3 Erwin Hitgano      
4 Eric Capers      
5 Philip Nerges      
6 Ricardo Congote      
7 Carlos Gomez      
8 Armando Enrequez      
9 Derrick Hoefsloot      
10 Kevin Lamey      
11 Alan Tedesco      
12 Ricardo Zubieta      
13 Vincent Lonegro      
14 Patrick Davis      
15 Jim Nagy      
16 Jason Chamiak      
17 Lee Bryan Ambion      
18 Andrew Gamper      
19 David Carson      
20 Vitor Cardosa      
21 Dan Gosselink      
22 Stephen Sullivan      
23 Joel Acevedo      
24 Mike Benbrook      
25 John Pratt      
26 Dante Puurro      
27 Brian Glennon      
28 Jason Granese      
29 Andy Creteau      
30 Liam Donnelly      
31 Brian Campbel      
32 Dino Mercado      
33 Demetrius Farmakopular      
34 Raul Moras      
35 Ronnie Wilkins Jr.      
36 Jimmy Lee      
37 Brian Leavitt      
38 Eros Corpus      
39 Laurence Borst      

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erick Godoy      

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 James Bautista   Valleystream, NY 299017   
3 Segundo Saenz      
4 Patrick Ruane   Atlantic Highlands, NJ 204506   
5 Steven Emm      
6 Robert Marek      
7 Percy Uribe      
8 Gary Hartman      
9 Nick Piscatelli      
10 Greg Ceconi   Pomona, NY 256501   
11 William Lorenzo      
12 John Czareckawtz      
13 Sammy Sujak      
14 Sean Runnette   Hillsborough, NJ 102918   
15 Levi Reyes      
16 Matthew Carmody      
17 Robert Sennello      
18 Todd Furman      
19 Michael Sciancalepore      
20 William Davis   Ossining, NY 296839   
21 Fernando Santamaria      
22 Robert Madden      
23 Rol Mendoza   Queens Village, NY 312104   
24 Jack Alpert      
25 Todd Langdon      
26 David Fallon      
27 Robert Schumm      
28 Sergio Oliva   Springfield, NJ 269533   
29 Craig Rice      
30 David Bandel      
31 Tim Barnes      
32 Peter Rohr      
33 Peter Kimak      
34 Adam Hauser      
35 Mark Cable      
36 Lance Aromando      
37 Scott Hagen      
38 Kevin Smith      
39 Rick Caminiti      
40 Bob Destefano      
41 Steven Cvijanovich      
42 Ramon Relos   Flushing, NY 311535   

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Nowacki      

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Jeffrey Potash      
3 Rob Kneller      
4 Vince Giuseffi      
5 Lee Curry      
6 Kevin Casey      
7 George Decker      
8 Lawrence Gibson      
9 Daniel Buckelew Sr.      

Women - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ellen Serruto   Short Hills, NJ 263898   

Women - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Kern Melissa   Andover, NJ 246791   
3 Wendi Sebastian   Vernon, NJ 230244   
4 Gerilynn Kucharski   Franklin Lakes, NJ 264022   

Women - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katina Walker   Tully, NY 31408   

Women - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Marianne Santangelo   Tuxedo, NY 282268   
2 Ellen White   Hohokus, NJ 97355   
3 Lisa Most   Philadelphia, PA 169580   
4 Shasta Jensen   New York, NY 248090   
5 Stacy Beneke   Kingston, NY 24479   

Women - Cat 2 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erin Stickle   Sussex, NJ 295330   

Women - Cat 2 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maureen Jende      

Women - Cat 2 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Molly Sorlien      
2 Tara Walhart   San Francisco, CA 133103   
3 Alyssa Gagnon      
4 Sherry Shapiro   Frenchtown, NJ 274097   
5 Victoria Boughton      
6 Helen Cross   Mahopac, NY 287062   
7 Jennifer Cherry      
8 Caroline Mannaerts      
9 Katie Mulvey      
10 Lauren McCarthy      

Women - Cat 2 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leslie Conrad   Lambertville, NJ 279553   

Women - Cat 2 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Gail Dickard      
2 Ruth Tummey      
3 Anne Tummey      
4 Kathy Piedl      

Women - Cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Kruse   Chester, NJ 262100   

Women - Cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Lauren Steinman      
3 Ariana Cruz   Pennington, NJ 249200   

Women - Cat 3 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathy Maziarz      

Women - Cat 3 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Jessica Reed      
3 Kristine Contento-Angell   Bloomfield, NJ 291695   
4 Ellen Kasiske      
5 Amy McCann      
6 Robin Evensen      
7 Lia Harnandez      
8 Magdalena O'Connell      
9 Jenn Alpers      
10 Amanda Tabbit      
11 Jennifer Calabro      
12 Loi Reyes      
13 Jessica Ackerman      
14 Melanie Ciriaco      
15 Sheryl Senczakiewicz      
16 Barbara Ryan      
17 Melissa Hanson      

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patty Bender      

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Paula Williams      
3 Adrienne Blair      
4 Sherrie Esempio   Nazareth, PA 288182   
5 Eileen Mutolo      
6 Lisa Tweedie      
7 Joan Slawich      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFSpyShimanoSierra NevadaBonk BreakerCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee