Race Results for
Bikers Edge Winsted Woods
Winstead, CT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/23/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Garth Bean   Ashford, CT1:43:10 175179  159 
2Fabian Esponda   1:52:55  158 

Men - Pro Cat 1 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1226.03Adam Snyder   Westminster, MA2:04:30 122912  32 
2240.17Seamus Powell   Round Top, NY2:05:30 242397  23 
3Mike Mooradian   2:09:30  25 
4268.44James Harmon   Fort Collins2:12:01 265280  31 
5282.58Michael Bartlett   Sunderland, MA2:14:31 225390  21 
6296.72John Foley   Fiskdale, MA2:16:34 121026  22 
7310.85Joshua Wilcox   Gaylordsville, CT2:16:54 38209  30 
8324.99Johan Koserius   Sandy Hook, CT2:19:00 125973  28 
9339.12Robert Stine Jr   West Warwick, RI2:27:26 247966  24 
10353.26Randall Jacobs   Brighton, MA2:29:51 266868  27 
DNFJon Rowe   Bennington, VT 30742  29 
DNFTimothy Daigneault   Dudley, MA 246346  26 

Men - Cat 1/2/3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Douglas Lord   0:39:04  823 
2William Holden   0:43:07  822 
3Michael Parker   0:43:52  821 
4Brian Kiernan   0:44:17  824 

Men - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Owen Fowler   1:14:53  137 
2Alec Cunningham   Cheshire, CT1:17:58 311452  138 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Aaron Williams   1:08:53  278 
2Ben Cyr   1:12:36  283 
3556.67Marc Moseley   Dudley, MA1:14:02 310801  281 
4565.00Daniel Blizzard   New Haven, CT1:19:48 308212  282 
5John Michie   1:19:57  277 
6Justin Goodson   1:23:50  279 
7Sam Walsh   1:27:00  28 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kevin Fitzgibbons   1:10:57  473 
2Erick Wilson   1:11:55  479 
3John Campetti   1:13:38  477 
4555.00Craig Neal   Westhatfield, MA1:15:14 286245  475 
5T.J. Blackman   1:18:05  478 
6Jose Lopes Pereira   1:18:35  483 
7Paul Lagasse   1:18:49  480 
8Gerald Glaser   1:25:05  481 
9Jeffrey Smith   1:26:25  476 
10585.00Sam Neves   Stafford Springs, CT1:32:40 314484  482 
11590.00Kevin Hutchinson   Carver, MA1:34:40 298355  472 
DNFGraig Judge   Killingworth, CT 263122  474 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Steve May   1:08:54  318 
2Randy Lovelace   1:09:02  327 
3550.00Roland Merk   Roxbury, CT1:13:51 265200  320 
4Ruy Ferreira   1:13:56  322 
5Bryan Funk   1:18:15  321 
6565.00Matthew Waskiewicz   Bristol, CT1:20:56 291312  317 
7Art Randolph   1:21:52  328 
8575.00David Neal   Westfield, MA1:23:55 78574  326 
9David Hones   1:27:31  324 
10Scott Oberg   1:35:42  319 
11Norman Spring   1:48:40  325 
DNFChristopher Connor     323 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Claude Morneault   1:20:04  510 
2550.00Tri Vinh   Enfield, CT1:20:06 210717  508 
3Gary Costa   1:27:14  511 
4Charles Bierce   1:41:22  507 
5580.00Harrison Burgess   Avon, CT1:46:38 261367  506 
6Mark Daley   2:06:30  509 

Men - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dale Baker   1:52:23  216 
2Jeff Najmowicz   2:02:02  214 
3Jeffrey Green   2:03:09  215 
4590.00Brandon Archambeau   Hyannis, MA2:08:40 311740  213 

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1431.46Nicholas Quesnel   Granby, MA1:28:31 284922  414 
2476.26Billy Bergen   Brockton, MA1:32:56 294916  412 
3521.06Tim Burgher   Burlington Vt1:34:19 201946  411 
4565.86Taylor Valentine   New Haven, CT1:53:08 178280  415 
DNFIan Fergussen     416 
DNFSean Grambling     413 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1484.02Jason Moriarty   Stafford Springs, CT1:30:18 268020  775 
2Gerald Rothenhofer   1:33:24  778 
3501.68Jeremy Mikesell   Bethel, CT1:34:32 235405  779 
4Tomasz Plorczyk   1:38:55  782 
5519.35joshua harwell   Mystic, CT1:38:56 293224  781 
6528.18Lance Jones   Willimantic, CT1:39:23 18205  783 
7537.01Thomas Jacius   East Granby, CT1:39:40 295794  776 
8545.84David Mastroianni   Sagamore, MA1:42:48 293031  773 
9554.67Trenton Ashburn   Boston, MA1:48:08 153214  772 
10563.50Adriano Frechel   San Antonio Texas1:51:27 303517  770 
11572.34Erik Tedesco   Bristol, CT1:52:31 308660  774 
12581.17Chris Petrillo   Granby, CT2:06:32 228932  777 
13James Burke   2:07:22  780 

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1370.96Bryon Lewis   Monson, MA1:32:01 256477  647 
2377.89Matthew Theodore   Mashpee, MA1:34:38 199986  642 
3Mike Nathanson   1:35:40  652 
4Joe Rodrigeus   1:38:54  612 
5Mark Pelletier   1:38:56  648 
6405.63John Allen   East Berlin, CT1:39:01 239954  636 
7Will Raymond   1:40:39  654 
8Matthew Boulay   1:41:28  651 
9426.44Jack Enxuto   Simsbury, CT1:44:24 75160  641 
10433.38David Powell   Longmeadow, MA1:45:20 253074  645 
11440.31Kevin Boyd    Attleboro, MA1:46:36 4483  614 
12447.25Lucas Provost   Brewster, MA1:47:53 310808  637 
13454.18Ken Dayton   Bristol, CT1:47:55 303736  640 
14Matt Mueller   1:49:12  650 
15468.05Jeff Papineau   Westfield, MA1:50:58 27188  644 
16474.99Robert Wheeler   Simsbury, CT1:51:00 223384  639 
17Mike Rossi   1:53:45  655 
18Wayne Holzman   1:54:10  653 
19495.79Mark McKenney   Sandwich, MA1:56:27 266648  638 
20502.73David Keppler   Rowe, MA2:04:07 271586  643 
21509.66Michael Pajarillo   Hope Valley, RI2:21:20 114646  613 
DNFStephen Brault   Suffield, CT 118335  649 
DNFPaul Lussier   Feeding Hills, MA 268805  646 

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1449.42Michael Foster   Monson, MA1:48:23 77882  570 
2462.78Lawrence Woolson   Westmoreland, NH1:50:58 38948  568 
3476.13Michael Cyr   Mansfield Center, CT1:51:47 146313  560 
4John Torrey   1:52:31  566 
5Tom Quinlan   1:52:57  569 
6Bob Gramling   1:55:36  564 
7529.54john weferling   East Longmeadow, MA2:01:05 272347  563 
9542.90John Lockwood   West Simsbury, CT2:12:09 175524  562 
10556.25Anderton Bentley   Hopkinton, MA2:13:01 167149  567 
11569.61Frank navone   Newtown, CT2:19:25 278759  565 
78582.96John O'Keefe   Coatesville, PA2:02:24 221845  561 

Men - Cat 1 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Zeb Leister   Hartland, VT2:17:04 304146  456 
2Cal Simko   Harwinton, CT3:02:57 303223  457 

Men - Cat 1 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Charles Beal   W Hartford, CT1:56:14 106073  230 
2Kerry Robair   Bristol, CT1:58:23 181425  234 
3Andrew Caputo   Avon, CT2:03:08 282443  236 
4Timothy Burton   Madison, CT2:04:26 247954  232 
5Frank Dally   Bethel, CT2:12:55 207866  233 
6gerald gillsinger   Haskell, NJ2:19:20 274890  231 
7Reinout Schoolderman   Seattle, WA2:45:00 159589  235 

Men - Cat 1 - Junior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1327.37Eric Carlson   Bristol, CT2:01:04 233018  370 
2341.92Clinton Angwin   White River, VT2:01:43 298713  372 
3356.47Matthew Mooradian   Nassau, NY2:02:58 116728  378 
4David Maynard   2:05:06  371 
5385.56Nathan Pepin   Seattle, WA2:07:40 249643  377 
6400.11Justin Albin   Townshend , VT2:07:50 295736  375 

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7Andrew Thompson   Winchendon, MA2:09:00 189770  369 
8G Adam Stepanovic   Santa Cruz, CA2:22:27 41895  373 
DNFEdenilson Dasilva   South Kent, CT 296124  374 
DNFMark Lockwood   West Simsbury, CT 180948  376 

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1302.84Matthew Timmerman   Bethel, CT1:50:09 35613  872 
2318.37Jacob Harris   Swanzey, NH1:53:17 249276  871 
3333.89Cliff Kenyon   Coventry Ct1:57:50 18959  878 
4349.42Alex Combes   Winsted, CT1:58:28 267731  881 
5364.95Scott Levreault   South Hadley, MA1:59:19 81441  879 
6380.47Gercy Barbosa   Newtown, CT2:01:26 296138  877 
7396.00Craig Kennedy   Suffield, CT2:02:58 65969  875 
8411.53Miles Ericson   Granville, MA2:05:25 153128  882 
9427.05Robert Cruz   Weymouth, MA2:06:07 144424  874 
10442.58Christian Baks   Poughkeepsie, NY2:11:09 223736  876 
11458.11Robert Carmen   Simsbury, CT2:25:05 111810  880 
12473.63Arthur Roti   Granby, CT2:27:24 30703  873 

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1324.87Brian Cantele   Litchfield, CT1:51:30 6022  726 
2345.84Chris LaPlante   West Hampton, MA2:06:21 20363  728 
3366.82Jonathan Tarbox   Windsor, CT2:07:48 282269  721 
4387.79Gerry Lafleur   Enfield, CT2:11:37 87557  724 
5408.77Josiah Miles   Manchester Center, VT2:13:19 81048  722 
6429.74Bryan Atwood   Litchfield, CT2:13:53 2049  727 
7450.72Scott Cunningham   Cheshire, CT2:18:02 8363  723 
8471.69George Kenty   Medford, MA2:21:34 187070  729 
DNFMichael Kelly     725 

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1345.76Richard LaBombard   Easthampton, MA1:52:01 20058  543 
2363.71Andrew Chambers   Bolton, CT2:00:53 210960  540 
3381.66Michael Donohue   Marlborough, NH2:11:03 9810  545 
4399.61Anthony Muffatti   Bethel, CT2:13:20 174438  544 
5417.56Christopher Flagg   Westfield, MA2:13:57 179600  547 
6435.52Karl Schachtner   Marlborough, CT2:15:39 190114  542 
7453.47Steve Arsenault   Keene, NH2:16:50 211263  546 
8471.42Christopher Logan   Keene, NH2:28:20 21464  541 
DNFMatthew Scherp   E Hampton, CT 202068  539 

Men - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2Jason Chamis   0:41:31  718 
3Jacob Cracas   0:42:42  723 
4Matthew Barney   0:43:36  722 
5Jaime Miasak   0:46:10  724 
6Ian Henry   0:51:33  720 
7Harrison Dayton   0:57:57  719 
8Jake Desmarais   1:03:13  725 

Women - Pro Cat 1 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Jimena Dolzadelli   Burlington, CT2:14:14 84329  192 
2565.00Darcy Foley   Sturbridge, MA2:26:10 175568  193 
3590.00Mary Lynn Hadix   Vernon, CT2:40:40 150092  194 

Women - Cat 1/2/3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kyla McDermott   0:53:20  665 
2Stacy Henry   1:00:50  666 
3590.00Shanna Rasmussen   Trumbull, CT1:04:30 290472  667 

Women - Cat 3 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Amanda Timmerman   1:46:25  942 

Women - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Laurie Funk   1:30:00  759 

Women - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rachel Chambers   2:07:51  56 

Women - Cat 2 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michelle Desmarais   1:56:00  903 
2492.06Susan Lucek   Tolland, CT2:01:01 21751  904 
3Jan Shilleto   2:01:30  907 
4526.25Kathy McCarthy   Agawam, MA2:01:34 262093  902 
5543.34Marilyn Quinlan   Canton, CT2:04:16 2865  905 
6560.43Heidi Baks   Poughkeepsie, NY2:08:30 278614  906 

Women - Cat 2 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNFWhitney Shillietz     826 

Women - Cat 1 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1377.62Susan Lynch   Medfield, MA2:27:29 225308  611 
2464.69Marjorie Bowen   Burlington, CT2:32:36 270116  608 
3551.75Mary Fuchs   Hartford, CT2:45:46 268361  610 
DNFStacey Moseley   Pawcatuck, CT 201114  609 

Women - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brendan Barney   0:40:48  721 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaSpyBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee