Race Results for
Camp Eagle Classic Mountain Bike Festival
Rocksprings, TX
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/05/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SingleSpeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Campbell   Helotes, TX1:34:29.00 5947  148 ICON ONE RACING/Joe's Pro Bike
2 Adam Salladin   Kerrville, TX1:44:40.00 31116  144 Hill Country Bicycle Works/FCB
3 Ian Margrave   Amarillo, TX1:56:47.00 260999  142 Pirate Race Productions
4 Christopher Chepil   Austin, TX1:56:48.00 202641  149 Ozone
5 Brandon Thomas   Garland, TX2:01:31.00 220298  146 Cookiemonster
6 Andrew Bui   2:38:37.00  145 Big Pig Racing
7 Parker Batt   2:49:11.00  147 
8 Nicholas Kennedy   2:57:36.00  143 
DNF Scot Pemberton   DNF  141 GOD

Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tristan Uhl   Austin, TX1:59:49.00 168160  Southern Elite/Sun & Ski
2 Lucas Brusseau   Denton, TX2:05.00 5255  Bicycles Plus
3 Rick Wetherald   Logan, UT2:03:06.00 188971  Lake Travis Cyclery
4 Wiley Mosley   Austin, TX2:12:20.00 163464  Specialized / JERK Racing
5 Craig Kunz   Austin, TX2:15:29.00 124975  Team Bicycle Sport Shop
6 Dwayne Otto   Muenster, TX2:15:46.00 26937  
DNF Payson McElveen   Durango CoDNF 276372  Team Bicycle Sport Shop
DNF Sean Ahmadi   Austin, TXDNF 42964  Team Bicycle Sport Shop
DNF Sergio Angulo   Austin, TXDNF 184663  Team Hammerhead Bicycles

Men - Cat 3 - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Noah Given   Kerrville, TX27:59.00 293234  406 Hill Country Bicycle Works
2 Aidan Bond   San Antonio, TX29:17.00 329966  410 Bike World
3 Steven Dearman   29:31.00  414 Richardson Bike Mart/Matrix
4 Bryce Gray   30:35.00  407 BikeLane
5 Tallon Pemberton   30:50.00  401 Central Texas Powersport
6 Paris Foster   30:59.00  415 
7 Jared Friedmann   33:19.00  405 Woodlands Cycling Club
8 Mateo Benitez   35:17.00  411 Hill Country Bicycle Works
9 Brandon Pemberton   35:20.00  402 Central Texas Powersport
10 Ty Robertson   36:45.00  404 BikeWorld
11 Gavin Osborne   38:53.00  412 Odin Telesystem
12 Dawson Layne   39:33.00  408 Waco Bicycle Club
13 Joshua Mathis   39:34.00  403 Waco Bicycle Club
14 Hayden Putman   49:01.00  409 BikeWorld
15 Luis Carlos Canalaes   1:02:52.00  413 

Men - Cat 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Mathis   29:58.00  433 Waco Bicycle Club
2 Austin Wagner   30:37.00  431 Richardson Bike Mart/Matrix
3 Max Underhill   Fair Oaks Ranch, TX32:42.00 291057  434 Hill Country Bicycle Works
4 Henry Sandusky   32:43.00  444 Matrix/RBM
5 Cody Petree   32:56.00  442 BikeWorld
6 Ethan Storm   33:58.00  435 Matrix / Richardson Bike Mart
7 Mitchell Baldwin   Fair Oaks Ranch, TX34:49.00 272556  436 Hill Country Bicycle Works/FCB
8 Jack Whitaker   35:02.00  432 
9 Trevor Meegan   36:48.00  437 Bike World
10 Michael Dearman   37:07.00  446 Richardson Bike Mart/Matrix
11 Ryan Monson   43:01.00  439 
12 Harrison Worzel   1:09:27.00  438 
13 Dylan Layne   1:10:46.00  441 Waco Bicycle Club
14 Parker Roberts   1:24:00.00  440 
15 Dalton Vandivere   1:36:28.00  445 Southern Elite/Sun & Ski Sports/APARD
DNS William Roberson   Katy, TXDNS 297864  430 Bike Barn
DNS Peter Bond   DNS  443 Bikeworld

Men - Cat 3 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rob Sandusky   Frisco, TX47:00.00 291129  541 Matrix/RBM
2 Jonah Boatman   Austin, TX47:01.00 308456  543 Southern Elite/Sun & Ski Sports/APARD
3 Matthew Underhill   Fair Oaks Ranch, TX47:52.00 290909  546 Hill Country Bicycle Works
4 Jacob Grant   Austin, TX48:06.00 281727  551 Southern Elite/Sun & Ski Sports/APARD
5 Willis Whitaker   52:48.00  544 Hill Country Bicycle Works
6 Preston Pine   53:42.00  552 Southern Elite/Sun & Ski Sports/APARD
7 Spencer Christian   53:43.00  548 Southern Elite/Sun & Ski Sports/APARD
8 Hayden Price   Austin, TX53:49.00 297115  550 Southern Elite/Sun & Ski Sports/APARD
9 Keirnan Green   Austin, TX55:21.00 285887  545 Southern Elite/Sun & Ski Sports/APARD
10 James Procter   58:42.00  547 
11 Hoyt Taylor   60:45.00  542 Southern Elite/Sun & Ski Sports/APARD
12 Dillon Heggie   1:09:21.00  549 Unlimited Sports Adventures

Men - Cat 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Baldwin   Fair Oaks Ranch, TX46:56.00 237375  534 Hill Country Bicycle Works / FCB
2 Cesar Tidrick   51:07.00  536 Team Hotel San Jose
3 Dakota Burklund   San Marcos, TX1:40:54.00 296255  535 Team Dakota

Men - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sterling Roberts   39:13.00  467 Fast Folks/Cycle Progression
2 Patrick Grossman   43:15.00  471 Big Ring Racing
3 Derek Osborn   44:04.00  465 
4 Eli Seidner   46:44.00  469 
5 Carlo Molano   Laredo , TX47:13.00 310021  466 Level X
6 Eric Clifton   48:15.00  461 The Hub Racing
7 Alex Lincoln   48:20.00  472 Big Ring Racing
8 Jesse Lane   48:57.00  463 
9 John Thiesfeld   51:40.00  457 
10 Ross Haunschild   53:25.00  458 
11 William Johnson   54:30.00  470 Bikeworld
12 Scott Crowley   54:45.00  468 
13 Gabriel Garza   55:19.00  464 Big Green Racing
14 Richard Gardner   57:18.00  455 
15 Kevin Saxton   59:12.00  459 
16 Anthony Barrera   1:06:17.00  460 monkey wrench bicycle repair
DNF Shade Emery   DNF  462 
DNF Edward Trujillo   DNF  456 Team Trujillo

Men - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Girard   41:28.00  476 
2 John Armstrong   42:29.00  496 
3 Carlos Uranga   Irving, TX44:10.00 325182  480 Bicycles Inc.
4 John Clement   44:49.00  598 Slight of Hand Metalworks
5 Corey Grubbs   45:14.00  378 Level X
6 Michael Schneider   45:60.00  488 
7 Xavier Hernandez   46:10.00  483 River Rockets
8 Jamie Traylor   46:55.00  599 Slight of Hand Metal Works/Groove Labs
9 Mark Macleod   47:22.00  481 www.gef-eco.com
10 Matthew Phipps   47:31.00  482 
11 Devon Ratcliff   48:35.00  475 Woolley G's Bike & Fitness
12 Rey Esquibel   49:59.00  494 River Rockets
13 Ty Smith   50:14.00  596 
14 Matthew Szynal   51:21.00  597 Slight of Hand Metal Works/Groove Labs
15 Todd Sage   52:18.00  478 
16 Henry Renteria   52:52.00  495 
17 Clay Lindsay   55:26.00  485 
18 Sean Nieto   56:01.00  484 Pirate Race Productions
19 Randy Petrini   Waco, TX56:42.00 169022  491 
20 Chris Vandivere   Houston, TX57:14.00 205782  490 Bikelane
21 William Hinton   1:06:52.00  486 
22 Tim Huchton   1:08:20.00  498 
23 Ashley Hatch   1:12:28.00  497 Hills Sport Shop
24 Michael Trujillo   1:27:16.00  479 
25 Santiphap Hongkham   1:40:21.00  493 
DNS Jeff Wooten   DNS  477 Bicycles Inc./Trek
DNS Bobby Velasquez   DNS  474 

Men - Cat 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Wolfe   41:09.00  522 
2 Jody Friedmann   41:42.00  506 Bikelane/WCCRT
3 John Worzel   43:26.00  505 Dave's Cycle Racing
4 Anthony Chalupa   44:42.00  499 
5 Tom Hallberg   45:30.00  504 Mullet Chase Team
6 Brian Hunt   Grand Prairie, TX47:57.00 305435  502 
7 Jeffrey Boatman   Austin, TX48:52.00 300045  500 Southern Elite/Sun & Ski Sports/APARD
8 Jonathan Howell   Austin, TX50:23.00 308986  489 Natural Water
9 Andrew Tidrick   50:44.00  519 None
10 Clayton Perrirez   51:28.00  515 
11 Alejandro Lozano   51:55.00  508 
12 Mike Roberts   52:06.00  509 
13 Rayner Cardenas   52:07.00  511 River Rockets
14 John Adams   52:36.00  510 
15 Shane Hatton   53:31.00  523 Ozone
16 Chris Clendenin   53:50.00  518 
17 Patrick Fitzgerald   54:22.00  520 
18 Carlos Canales   55:53.00  492 
19 Gus Deering   58:04.00  521 Furniture Medic
20 Brian Gleason   1:02:25.00  503 
21 Fabian Silguero   1:08:32.00  517 
22 Robert J. Saldivar   1:11:10.00  600 Unlimited Sport Adventures
DQ Jim Pearce   DQ  501 
DNF Jaime Hernandez   DNF  514 River Rockets
DNF Cesar Oliva   DNF  512 River Rockets
DNF Brian Given   DNF  507 Hill Country Bicycle Works

Men - Cat 3 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karl Stottlemyre   Hewitt, TX58:36.00 277658  553 Waco Bicycle Club
2 Jose De La Rocha   1:04:35.00  554 Matrix/RBM

Men - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sanford Morton   Austin, TX1:11:35.00 315782  346 Southern Elite/Sun & Ski Sports/APARD
2 Jacob Mathis   1:15:52.00  349 Waco Bicycle Club
3 Maxwell Ponte   1:16:26.00  210 Sun & Ski
4 Christopher Willemsen   Round Rock, TX1:17:48.00 287900  350 Bicycles Inc/Trek
5 David Gleason   Flower Mound, TX1:22:02.00 300484  351 
6 Robby Ketterhage   24:43.th  348 RGM Advisors
7 Taylor Worley   Spring, TX1:29:17.00 290860  347 Bikeland Developmental
8 Alexander Ward   Austin, TX1:30:08.00 281860  353 Southern Elite/Sun & Ski Sports/APARD
9 Nicholas Roberson   Fort Worth, TX1:37:53.00 286775  394 Southern Elite/Sun & Ski Sports/APARD
10 Steven Robbiano   1:42:57.00  354 Bikeworld
11 Luis Rivera   1:45:43.00  395 BikeWorld
12 Damian Castillo   Austin1:51:54.00 289300  355 Southern Elite/Sun & Ski Sports/APARD
DNS Trevor Baldwin   Fair Oaks Ranch, TXDNS 237374  352 Hill Country Bicycle Works / FCB

Men - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Asay   1:51:38.00  198 
2 Matt Asay   2:02:17.00  193 Bicycles Inc / Trek
3 Clay Smith   2:14:56.00  194 Mona Vie
4 Casey Stoddard   2:16:56.00  195 The Bicycle World
5 Joseph Rafferty   2:18:21.00  199 Cookiemonsters
6 Josh Studdard   Waco, TX3:31.00 229088  196 Cookie Monster
DNF Marshall Bell   Austin, TXDNF 194835  197 Bicycle Sport Shop
DNF John Montoya   DNF  192 Team Sage Cycles
DNF Joel Williams   DNF  191 

Men - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyruss Cramer   Austin, TX1:39:46.00 274895  237 
2 John Russell   Austin, TX1:40:42.00 320070  228 
3 Adam Gaubert   Durango, CO1:41:48.00 219159  236 Made In Saigon
4 Jamie Bell   Arlington, TX1:43:10.00 303829  232 Bicycles Inc/Trek
5 Melanie Etherton   Austin, TX1:44:33.00 271764  218 Cycle Progression
6 Steven Horvath   Fort Worth, TX1:46:12.00 309278  217 Bikes Inc. / Trek
7 Rudy Reyes   1:46:37.00  245 Bay Area Cycling
8 Scott Sharrar   Houston, TX1:47:39.00 280922  215 Sun & Ski/Southern Elite
9 Derek Delpero   Austin, TX1:47:52.00 283697  214 Pirate Race Productions
10 Paul Mathis   1:48:44.00  213 Waco Bicycle Club
11 Kevin Dierschke   San Angelo, TX1:50:09.00 258791  230 Concho Bike
12 Marc Crozier   New Braunfels, TX1:51:43.00 178260  244 
13 Jason Qunell   Austin, TX1:52:40.00 301057  216 Austin Bikes/Revenant
14 Dustin Payne   Austin, TX1:53:29.00 248131  226 Pirate Race Productions
15 James Webb   Kyle, TX1:56:06.00 199834  223 Area 51 Cycles/Webb Racing
16 Vincent Parshall   Mckinney, TX1:56:23.00 289622  224 
17 Domingo Gonzalez   San Marcos, TX1:56:36.00 232048  222 Ozone
18 Luke Bonecutter   1:58:17.00  242 HCBW
19 Marc Stanley   1:59:00.00  239 Sage Cycles
20 Jonathan Toner   Pearland, TX2:21.00 306371  221 Texas ProHealth Racing
21 Hugo Renteria   2:02:04.00  240 Furniture Medic
22 Bryan Rodriguez   Austin, TX2:02:19.00 266331  234 Not right now
23 Andrew Barham   2:03:34.00  212 Hill Country Bicle Works
24 William Lockridge   Chelsea, AL2:08:58.00 300922  219 Team BikeLane
25 Mack McKinney   Dallas, TX2:10:35.00 301751  227 Dallas Bike Works
26 Jeff Weatherly   Granbury, TX2:10:41.00 290334  220 Bicycles Inc./Trek
27 Joe Love   Austin, TX2:25:08.00 210440  233 Missing Link/Cap Carter Racing
28 Evan Jones   2:46:29.00  225 Bike Barn Triathlon Club
DNS Bryce Bedford   DNS  211 Bryce Bedford
DNF Manny Gallegos   Austin, TXDNF 256128  241 Hammerhead Bikes
DNF John Layne   Waco, TXDNF 297626  229 Bikeland Dev. Factory Team
DNF Jason Hartmann   DNF  246 
DNF Eric Swartzendruber   DNF  243 
DNF Frankie Benitez   DNF  231 Hill Country Bicycles
DNF James Murff   Austin, TXDNF 234056  235 Team Brain & Spine Cycling

Men - Cat 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Hanna   1:49:47.00  288 Bicycle Sport Shop
2 Samuel Martinez   San Antonio, TX1:50:01.00 169055  281 Team Confederates
3 Andrew Glasgow   1:50:04.00  263 
4 Eddie del Pino   1:50:33.00  277 Texas Pro Health Racing
5 Scott White   1:54:18.00  269 SABA
6 Robert Trujillo   1:54:30.00  266 EnviroINKS.com/BikeRoute
7 Matthew Wurth   Houston, TX1:55:11.00 39085  285 i cycle/ El Rey
8 John Meegan   1:55:34.00  267 Bike World
9 Nick Miller   Houston, TX1:57:31.00 187792  292 Team Bike Lane
10 Harlan Hatter   1:57:37.00  279 
11 Neal McSpedden   1:59:38.00  268 Concho Bike Shop
12 Allan Maxwell   1:59:42.00  290 Bikemojo
13 Leonard Roberson   Fort Worth, TX1:59:46.00 119613  284 Bicycles Inc./Trek
14 Mark Roberson   Katy, TX2:02:42.00 257392  262 Bike Barn
15 Blake Roberts   Pflugerville, TX2:04:26.00 265914  270 Team Bicycle Sport Shop
16 Tom Wurth   2:06:35.00  294 Urban Bicycle Gallery
17 Joe Aguilar   2:07:39.00  295 River Rockets
18 Doug Boorn   Sanantonio, TX2:08:01.00 306040  286 Team Sage Cycles
19 Joseph Trevathan   2:08:17.00  280 Texas Pro Health Racing
20 Harry Wallace   2:09:35.00  296 
21 Philip Teitel   Houston, TX2:10:13.00 255092  238 P -n- J -n- J
22 John Dowling   2:18:18.00  287 Spider Riders
23 Eddie Villarreal   2:19:11.00  275 Dominian
24 Mike Heggie   2:22:52.00  278 Unlimited Sports Adventures
25 Rusty Hough   Buda, TX2:24:25.00 124983  291 Missing Link Racing
26 Jose Eduardo Hernandez   2:28:49.00  293 
27 Veljko Roskar   Houston, TX2:31:41.00 177285  289 GHORBA.org
28 Tracy Storm   2:40:56.00  265 
29 Kyle Olson   2:40:57.00  272 SABA
30 Chris Canales   2:50:52.00  276 TPHR
31 John Madden   Houston, TX3:32:26.00 308953  273 Team BikeMojo.com
DNS Jason Stevens   Houston, TXDNS 103946  261 Bikesport
DNF Jeffrey Noon   Mansfield, TXDNF 237854  283 Sun & Ski
DNF Gordon Richardson   Houston, TXDNF 268739  271 Bikesport/Ion
DNF Dwayne Marchant   Spicewood, TXDNF 188559  274 Team Bicycle Sport Shop
DNF Dale Shadley   DNF  282 
DNF Lonn Hart   Cedar Park, TXDNF 251878  264 Team NRC/Kona

Men - Cat 2 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Houlbjerg   1:13:25.00  361 Wheelsport
2 Bert Whitaker   1:19:41.00  357 
3 Stephen McGee   1:19:50.00  359 
4 Bill Prater   1:22:06.00  362 Bay Area Cycles
5 Eric Dickson   Houston, TX1:22:44.00 376494  363 niner nats
6 Roel Chapa   Arlington, TX1:23:49.00 291206  365 Bicycles Inc. / Trek
7 Ken Michalek   1:25:35.00  358 
8 Michael Sparks   Abilene, TX1:27:49.00 33561  375 VT bike stuff
9 B K Browning   1:33:48.00  360 
10 Victor Kurt   1:35:59.00  364 Unlimited Sports Adventure
11 James Trimble   Houston, TX1:36:27.00 189211  374 Trimble Racing
DNS Paul Brainard   DNS  356 
DNF Victor Kuri   DNF   Unlimited Sports Adventures

Men - Cat 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colin Roberson   Fort Worth, TX1:48:31.00 286774  132 Southern Elite/Sun & Ski Sports/APARD
2 Westley Wrightson   Houston, TX2:18:41.00 290988  133 i cycle/ El Rey
DNF Mason Shea   Austin TxDNF 286395  131 Team Bicycle Sport Shop

Men - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole Kirkpatrick   Dallas, TX2:14:09.00 315146  22 Mirage
2 Devin Carroll   Austin, TX2:17:12.00 227547  25 unattached
3 Joshua deBoisblanc   Austin, TX2:23:57.00 316522  21 Pirate Race Productions
4 Brandon Barber   Houston, TX2:29:41.00 284774  23 iCycle
5 Patrick Barrett   Santa Monica, CA2:38:59.00 234133  27 Pirate Race Productions
6 John-Matthew Hattaway   Austin, TX3:50.00 202613  26 Texas Pro-Health
DNS Chauncey Deller   Tyler, TXDNS 311905  24 TKO Racing/Specialized

Men - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Holcomb   Amarillo, TX2:28:08.00 139123  41 Team Kordestani
2 Ramsey Foster   Austin, TX2:28:26.00 12115  43 NRC Factory Goodness
3 Keevin Sharp   Amarillo, TX2:38:36.00 139617  42 team Kordestani Cycling
4 Kevin Boyce   Las Vegas, NV2:40:03.00 284178  38 Team ALS-C3 and Concho Bike Shop
DNS Kenneth Primer   Flower Mound, TXDNS 212529  40 Team Mad Duck
DNF Garth Norman   Houston, TXDNF 271660  37 Lonestar Bicycles
DNF Jens Hess   San Antonio, TXDNF 157792  39 Bicycle Heaven
DNF Tim Metcalf   San Marcos, TXDNF 255168  36 Team NRC/Kona

Men - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terry Roach   Benbrook, TX1:38:07.00 244013  117 
2 Brian Zettner   San Antonio, TX1:39:28.00 186298  102 Team Sage Cycles
3 Paul Allan   Hosuton1:41:30.00 276016  110 Bikeland Developmental
4 Eddy Reimer   Park City, KS1:43:15.00 154326  115 Reimer Racing
5 Steve Etherton   Austin, TX1:44:41.00 271761  104 Cycle Progression
6 Nick Sheen   Austin, TX1:46:02.00 209161  116 Cycle Progression
7 Fred Gray   Spring, TX1:46:36.00 187011  107 Bikelane
8 Doug Harper   Allen, TX1:46:48.00 175622  112 
9 Forist David Jr   Converse, TX1:47:19.00 219282  118 Team Sage Cycles
10 Michael Grote   Austin, TX1:50:46.00 102835  108 
11 Jim Thomas   San Antonio, TX1:53:12.00 272107  113 Team Sage Cycles
12 Thomas Kirkpatrick   Burleson, TX1:54:54.00 202642  101 Totally Spoked
13 Richard Kinsey   San Antonio, TX1:58:13.00 157782  119 Bicycle Heaven
14 Tim Kane   San Antonio, TX2:27:42.00 290666  114 Team Sage Cycles
15 Steve Burton   Amarillo, TX2:48:08.00 240363  111 Team Kordestani Cycling
DNS Chris Koob   Round Rock, TXDNS 269160  105 Pirate Race Productions
DNF John Larson   Mckinney, TXDNF 194312  109 Park Place Dealerships/Dallas Bike Works
DNF Michael VanRandwyk   Manor, TXDNF 191261  106 Southwest Cyclesport
DNF Frederick Willemsen   Round Rock, TXDNF 243606  103 Bicycles Inc/Trek

Men - Cat 1 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Larry Spurgeon   Lakeway, TX1:36:18.00 234977  168 Southwest Cyclesport/AAR
2 Todd Fox   Southlake, TX1:38:36.00 12174  161 Mad Duck - Fox Rentals
3 Paul Forderhase   Austin, TX1:46:55.00 73177  166 Ozone
4 Greg Rueb   Georgetown1:51:04.00 142796  162 Spin City Cycling
5 Clay Whitney   New Braunfels, TX1:52:57.00 40995  165 Camino Real
6 Tony Sturdivant   San Angelo, TX1:55:45.00 269518  170 Concho Bike
7 Alan Johnson   Dallas, TX1:59:30.00 157600  167 Matrix/RBM
8 Phillip Bird   2:03:55.00  164 Bird Racing
9 Michael Kolat   Lake Jackson, TX2:06:09.00 88139  171 
10 Kevin Highfield   Spring, TX2:11:39.00 218694  169 Southern Elite/Sun &Ski Sports
DNS Andy Kathan   Tyler, TXDNS 18590  163 Mad Duck

Men - Cat 1 - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Bielinski   Houston, TX2:58:42.00 154163  176 Hairy Legs
2 Desmond Rolf   La Marque, TX3:23.00 105398  177 Bikesport/Ion
DNF Bohumil Kral   Beaumont, TXDNF 129177  178 

Men - C

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Lehmann   Friendswood, TX47:27.00 302196  529 TAMU
2 Ben Davis   Spring, TX48:03.00 297902  526 TAMU
3 Thomas Lawlor   50:30.00  530 Team IC3
4 norman grumbach   Collegestation, TX51:29.00 288733  527 TAMU
5 Cruz StPeter   Bryan, TX52:38.00 287478  572 Texas A&M
6 Ian Thompson   San Marcos, TX53:47.00 301750  573 Texas State
7 Colin Noe   Sugar Land, TX55:34.00 283019  528 TAMU
8 Thomas Dowling   57:39.00  525 Texas State
9 Matthew Ortega   Sanmarcos, TX1:06:40.00 284944  524 Texas State

Men - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Duryea   Golden, CO1:39:52.00 297684  396 UNT/Bicycles Inc.
2 Peter Hartwig   1:41:32.00  320 TAMU
3 Anthony Brand   1:48:00.00  311 The Hub Racing
4 Richard Chichester   Winston Salem, NC1:59:51.00 221506  314 Texas A&M
5 Krishna Gandhi   Mansfield Center, CT2:29.00 223777  312 TAMU
6 Shawn Small   2:09:03.00  318 AMCT
7 Cameron Gentles   San Marcos, TX2:12:10.00 301349  313 TX State
8 Benjamin Silva   College Station, TX2:18:22.00 301234  317 TAMU
9 Zane Lybrand   2:21:19.00  316 TAMU
10 Daniel Harris   Cedar Park, TX2:33:55.00 179973  319 TAMU
11 David Migl   2:46:28.00  315 TAMU
12 Brett Mueller   3:09:17.00  397 

Men - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Mark Leaseburge   San Antonio, TXDNF 262257  62 TAMU
DNF Kevin Lovelace   Houston, TXDNF 292353  61 Bikeland Development Factory Team

Women - Cat 3 - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katherine Roberson   Katy, TX35:28.00 297865  426 Bike Barn
2 Emmaline Baxter-Harwell   60:35.00  427 
DNS Briana Roberson   Katy, TXDNS 297960  425 Bike Barn

Women - Cat 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Mathis   42:22.00  450 Waco Bicycle Club
2 Cammie Robbiano   51:58.00  452 BikeWorld
3 Avery Worzel   1:10:21.00  451 

Women - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Uranga   48:50.00  559 Bicycles Inc.
2 Kara Bean   53:45.00  560 The Hub
3 Hillary Borden   58:02.00  561 Dallas Bike Works
4 Quintina Ming   1:17:59.00  575 www.gef-eco.com
DNS Jasmine Burkhart   DNS  558 

Women - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lynette Wood   52:45.00  571 Gears & Beers
2 Emmylou Layne   1:04:22.00  574 Bikeland Factory
3 Stacy Doughty   1:04:30.00  576 
4 Dionnie Hoelsken   1:09:12.00  577 
5 Amber March   1:10:13.00  487 

Women - Cat 3 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terry Cuellar   50:41.00  516 Brownsville River Rockets

Women - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucy Brown   Houston, TX2:06:32.00 259584  371 Team Bicycle Sport Shop

Women - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Penny Ficker   1:32:20.00  368 Dalla Bike Works
2 Cindy Abbott   1:33:13.00  369 Camp Balcones Springs
3 Deanna Weber   Fort Worth, TX1:34:13.00 202645  370 
4 Jennifer Taylor   1:38:41.00  366 Team Bicycle Sport Shop
5 Mary Gilmer   Chelsea, AL2:06:45.00 310472  367 Bike Lane

Women - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachelle Wood   1:41:21.00  379 Cycle Progression
2 Becky Dierschke   1:58:34.00  376 Concho Bike
DNF Tammie Canada   San Antonio, TXDNF 271040  377 Team Bike Mojo

Women - Cat 2 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Monica Trevathan   1:34:05.00  386 Texas Pro Health Racing
2 Margaret Nolen   Cedar Park, TX1:36:14.00 291188  387 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop

Women - Cat 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kara Uhl   Smithville, TX1:58:43.00 185730  331 Cycle Progression

Women - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rita Borelli   Morgan Hill, CA1:58:18.00 251746  182 Specialized
2 Kathleen Hattaway   Austin, TX2:38:24.00 144579  183 Texas Pro Health

Women - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donna Del Bello   2:10:42.00  186 

Women - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diana Weatherly   Burleson, TX1:56:47.00 290337  330 Bicycles Inc/Trek
2 Tracey Martinez   San Antonio, TX1:57:57.00 194265  323 Team Confederates
3 Alicia Roberson   Fort Worth, TX2:16:32.00 306767  325 Bicycles Inc./Trek
4 Tommie Richardson   Austin, TX2:21:04.00 290358  328 Team Bicycle Sport Shop
5 Christina McBride   Sumter, SC2:35:42.00 254559  321 
6 Kathleen Karpinski   Austin, TX2:43:41.00 241074  329 Team Bicycle Sport Shop
7 Tanya Woody   San Antonio, TX2:46:13.00 236072  322 Team Hammerhead
DNF Karie Mueller   Amarillo, TXDNF 214338  324 Team Kordestani Cycling

Women - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Dickens   1:08:52.00  582 UNT
DNF Alexandra Hanks   DNF  581 Texas State

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerCUORESierra NevadaShimanoOSMOSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee