Race Results for
Sunburst Showdown- 2010 WORS #4
Kewaskum, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/13/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI56:9.80 303828  4026 EXPO Racing
2 Jeffrey Martz   Kewaskum, WI56:33.90 297043  4052 Team Bonk
3 Fletcher Arlen   Wausau, WI57:24.70 368031  4034 City Bike Works
4 Brandon Flisram   1:1:7.50  4005 Team Extreme
5 Andrew Schirpke   Cedarburg, WI1:2:8.80 289759  4040 Twin Six / Team Extreme
6 Riley Kunstman   1:8:16.30  4059 Gear Grinder
7 Nick Christensen   1:8:24.40  4429 Gear Grinder
8 David Slickman   1:10:1.50  4048 Team Bonk
9 Austin Sympson   1:17:51.40  4406 Kegel's
10 Jacob Bons   1:18:3.10  4055 
11 Benjamin Pink   1:18:6.80  4420 
12 Roman Kosarzycki   1:20:14.30  4080 Alterra
13 Gage Miller   1:22:55.40  4032 Janesville VeloClub
14 Dakota Smith   1:40:54.60  4081 Michael's Cycles
15 Tim O'Meara   1:56:55.80  4435 Team Bonk
16 Shane Holcomb     6016 Fattires-n-beer
17 Kyle Kargel     6001 Wildside Velo Club
18 Caleb Swartz   Madison, WI 286165  6029 Junioe Dropouts
19 Jimmy Splittgerber     6005 
20 Aaron Smith     6003 
21 Zack Kargel     6002 Wildside Velo Club
22 Ben Smith     6027 Wheel & Sprocket
23 Aidan Coleman   Cedarburg, WI 293276  6012 Alterra MTB Team
24 Collin Neuser     6022 Rib Mountain Cycles
25 Emmit Kuphal     6082 
26 William Darling   Vernon Hills, IL 318222  6007 Grainger Bike Club
27 Gabriel Barden     6079 Heavy Pedal Velo Club
28 Alexander Halfman     6084 
29 Reed May     6030 
30 Dylan Pink     6028 Muddy Cup
31 Lucas Fletcher     6015 
32 Griffin May     6031 
33 Oliver Kuphal     6083 
DNF Griffin May     6080 

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Berchem   Manitowoc, WI51:56.70 296457  4044 Gen X / World Bicycle Relief
2 Jan Warren   55:39.60  4008 Green Door Home Inspection
3 Carl Saenger   57:57.40  4403 
4 Tyler Feldmann   58:35.50  4074 Cyclopath
5 Brayden Schott   59:4.60  4070 
6 Cory Marty   Plover, WI60:47.70 303981  4014 
7 Zachary Ott   1:9:12.30  4030 
8 Ethan Konz   1:10:48.90  4448 
9 Nathanael Florea   1:26:18.70  4396 
10 Zach Sabel   1:34:28.30  4004 Attitude Sports

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Mumford   53:22.90  4424 Team Krunk Shox
2 Danny Marchewka   53:46.60  4071 
3 Kurt Brunner   59:18.40  4017 
4 Martin Reza   59:44.90  4101 
5 Michael Callahan   60:30.80  4412 
6 Jared Brodjeski   1:1:36.80  4068 
7 Ryan Harings   1:2:0.20  4439 
8 Cesar Fuentes Jr.   1:3:32.50  4419 
9 Tyler Lenz   1:4:24.50  4399 
10 Alistar Faul   1:4:31.40  4414 UW-Sheboygan
11 Aaron Ahonen   1:5:42.70  4391 
12 Andrew Woznicki   1:7:57.90  4408 
13 David Gassner   1:9:36.30  4425 Gassner Motorsports
14 Michael Rosinsky   1:10:4.70  4415 
15 Bryan Rosinsky   1:10:41.80  4416 
16 Andy Thyberg   1:11:15.40  4853 ATNT Transport
17 Jeffrey Keeble   1:11:15.80  4413 
18 Erik Backhaus   1:11:24.70  4394 
19 Scott Krueger   1:12:47.10  4818 Team WORS
20 Justin Schmidtke   1:13:25.60  4402 
21 Walter White   1:14:57.70  4061 
22 Michael Thoenes   1:17:30.60  4400 
23 Ryan Bender   1:18:34.50  4405 
24 Anthony La Franz   1:18:52.30  4418 
25 Jeremy Jersild   1:26:55.20  4051 
DNF Cody Fredrick     4393 
DNF John Felke   Chicago, IL 307070  4426 Kinky Llama Racing
DNF David Cushman     4443 Roscoe VillageBike Racing

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Love   53:55.80  4421 
2 Sheldon Williams   54:48.60  4065 Prevagen
3 Jason Mau   55:22.50  4422 
4 Mike Williams   56:40.80  4069 Spokes & Spines
5 William Patterson   56:43.50  4053 Attitude Sports
6 Marek Kulesza   57:13.20  4434 
7 Christopher Richmond   57:53.00  4046 Heavy Pedal Velo Club
8 Corbett Reinbeid   59:21.40  4441 
9 Dirk Bjornstad   59:27.90  4444 Fond Du Lac Cyclery
10 Josh Zalewski   60:9.50  4038 
11 Joe Vanderpuy   60:17.20  4024 
12 Eric Grissom   60:54.00  4077 
13 Eric Ohlfs   60:54.60  4392 
14 Chrstopher Follmer   Madison, WI1:2:19.20 300426  4847 
15 Mark Schultz   1:2:56.40  4445 Heavy Pedal
16 Kerry Gonzalez   1:3:37.60  4417 Treadhead Cycling
17 Aaron Dalbec   1:8:58.50  4433 
18 Scott Kriefall   1:9:45.70  4852 
19 Jason Didier   1:10:32.60  4407 
20 Ryan Manske   1:13:56.60  4812 
21 Peter Fetters   Neenah, WI1:14:48.40 292715  4141 
22 Alexander Pieper   1:21:54.50  4849 
DNF Marko Gerovac     4010 
DNF John Van Sleet     4390 
DNF James Druyvestein     4404 
DNF Jaye Barbeau     4438 
DNF Alvin Rentsch     4848 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Lisowe   54:53.50  4037 
2 Clive Warren   56:7.90  4006 Green Door Home Inspection
3 Ruben Valdez   57:2.20  4045 
4 Chris Harold   57:58.50  4398 
5 Michael Laufenberg   58:42.20  4023 Team Pedal Moraine
6 John Grosz   Fond Du Lac, WI60:0.10 350930  4432 Waupun Road Warriors
7 Jack Pabst   60:47.60  4049 
8 Michael McClure   1:1:13.90  4057 
9 Jody Arlen   1:2:52.40  4035 
10 Tshengzoo Lor   1:5:42.90  4437 
11 Andrew Trewyn   1:5:56.30  4056 Waupon Raod Warriors
12 Ben Jerry   1:5:57.20  4410 
13 Eric Huff   1:7:23.40  4427 Bicycle Works
14 Greg Mann   1:8:12.80  4436 Team GMann
15 Gary Frost   1:9:21.40  4802 
16 Andrret Zasadny   1:9:58.40  4423 
17 Jon Kerkman   1:12:32.20  4411 
18 Tim Dickett   1:12:34.50  4442 
19 Brian Coleman   Cedarburg, WI1:12:46.90 314104  4807 Alterra MTB Team
20 Scott Nyland   1:13:26.20  4850 
21 Kurt Otto   1:14:18.40  4431 Recyclist
22 Bryan Tracey   1:14:58.30  4401 
23 Loren Beyer   1:15:57.90  4389 
24 Mike Laviolette   1:17:5.10  4447 
25 Henry Kosarzycki   1:18:0.70  4815 Alterra
26 Robert Fulton   1:19:37.90  4851 
27 Robert Strzelczyk   1:19:54.60  4058 
28 Paul Taylor   1:20:2.70  4428 
DNF Joseph Fischer     4395 Title Town Flyers
DNF Ryan Roesler   Onalaska, WI 317102  4816 
DNF Scott Beduhn     4446 Gear 'N Up

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Henry Heupel   Libertyville, IL57:49.20 240131  4047 
2 Scott Foate   1:2:50.60  4062 
3 David Carignan   1:3:11.90  4430 
4 Robert Bodensteiner   1:6:41.00  4440 
5 George Doty   1:7:37.20  4033 
6 James Simmons   1:7:56.50  4086 
7 Dan Marchewka   1:8:1.90  4397 
8 James Brasuell   1:11:1.60  4015 
9 Dennis Klinkert   1:16:28.90  4043 
10 Gary Downing   1:20:50.20  4409 
11 Richard Wenborne   1:35:21.30  4007 Titletown Flyers
DNF Steve Cummins     4009 
DNF Ron Jansen     4016 
DNF Glenn Aavang     4063 
DNF Bruce Parker     4084 Freewheel Bike
DNF Jay Hoppe     4813 Fond Du Lac Cyclery

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Senderhauf     2065 Wheel and Sprocket
2 Parker McColl     2097 Endurance Trust
3 Bo Schinke   Appleton, WI 299034  2010 GenX/World Bicycle Relief
4 Riley Kopesky     2045 Expo Racing
5 Jordan Loeck   Sherwood, WI 291906  2068 Appleton Bike/GenX
6 David Flaten     2108 
7 Connor McColl     2098 Endurance Trust
8 Brandon Watkins     2165 EXPO Racing
9 Joel De Witt     2015 Fond du Lac Cyclery
10 Blaise Kocon     2196 
11 Collin Coleman   Cedarburg, WI 293072  2115 Team WORS
12 Zachary Knoeck     2507 Pedal Moraine
13 Jordan Watkins     2183 EXPO Racing
DNF Travis Johnson     2099 Heavy Pedal
DNF Josey Weik   Wrenshall, MN 297766  2127 MNJRC

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Spencer Cone   Baraboo, WI1:29:59.30 302116  1019 Wildside Velo Club
2 Tim Racette   Fort Atkinson, WI1:39:56.60 285206  1111 Team Wisconsin/MC2
3 Andrew Wiesner   Germantown, WI1:45:11.40 289953  1062 Titletown Flyers
4 Alex Borsuk   1:45:34.10  1334 UB Cycling
5 Justin Lengfeld   1:49:37.80  1034 
6 Eric Weidman     2040 Muddy Cup
7 Josh Rupnow     2195 Team Extreme
8 Adrian Icenogle     2137 Attitude Sports
9 Daniel Trupp     2816 
10 Nick Krcma     2161 City Bike Works
11 Chad Rury     2200 Eriks Bike Shop
12 Matt Paterson     2012 Team AttakTiks
13 Travis Schirpke     2057 TEAM EXTREME
14 Nick Wierzba     2060 Rib Mountain Cycles
15 Tyler Knoeck     2508 Pedal Moraine
16 Chris Smith   Mukwonago, WI 309395  2017 Team Extreme
17 Paul Westberg     2175 Titletown Flyers
18 Jacob Becker     2132 Gen X / World Bicycle Relief
19 Lowell Johnson     2917 
DNF Joseph Maloney     1029 
DNF Zach Hetzer     2095 UWSP Mountain Bikers
DNF Phillip Hoffman     2096 UWSP MountiainBikers
DNF Brandon Hintz   Scandinavia, WI 253118  2124 Team WORS

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Statz   1:30:18.80  1073 
2 Nicholas Holzem   Wausau, WI1:30:51.80 311654  1016 City Bike Works
3 Ryan Kleimenhagen   1:31:12.20  1325 Chainsmokers
4 Ben Marchewka   Waterloo, WI1:31:56.60 302088  1048 Team Pedal Moraine
5 Dan Ellerkamp   Madison, WI1:34:1.40 279709  1018 Magnus / Twin Six
6 David Thomas   Asheville, NC1:34:20.50 155779  911 Magnus / T6
7 John Fang   1:35:43.40  1333 
8 William Street   Sheboygan, WI1:37:27.80 219245  1071 SISU Custom Cycles
9 Eric Fossell   Berthoud, CO1:38:24.30 296311  1107 Spokes N Spines
10 Michael Humpal   Mundelein, IL1:41:56.60 189221  1072 GeorgeGarnerCyclery.com
11 Scott Neperud   Madison, WI1:42:10.80 275059  912 Magnus
12 Michael Ziegler   Milwaukee, WI1:43:37.70 296227  1099 Cyclenauts
13 Scott Spoo   Woodbury, MN1:45:28.40 297802  1327 Wannabee Racing
14 Dan Hendricks   2:51.90  1337 
15 Jake Swenson     2019 UWSP Cycling
16 Steve Herriges   Kewaskum, WI 315364  2075 
17 Patrick Scheibel     2077 
18 Mike Darlington     2130 Trek Stores ofMadison
19 Ben Schreiber     2469 Team Pedal Moraine
20 Jeff Bernaeyge   Hampshire, IL 285923  2902 treadhead/A51/psimet
21 Jesse Coenen     2511 
22 Michael Valente     2078 Pegasus
23 Craig Clark     2484 
24 Carl Morse     2171 Wheel & Sprocket
25 Brian Paterson   Lakemoor 397513  2002 Team AttakTiks
26 Michael Eckert     2492 
27 Derek Slates     2941 Wheel and Sprocket
28 Mark Schindel     2817 Titletown Flyers
29 Andrew Meyer   Mosinee, WI 307995  2908 Team Extreme
30 Derek Palm     2491 
31 Andy Redlin     2467 Scheels - Appleton
32 Chad Hoppe     2050 Team Fond du Lac Cyclery
33 Todd Nutter     2829 Fond du Lac Cyclery
DNF Tyler Welnak     1802 Wheel and Sprocket
DNF Ian Willmann     2007 
DNF Sharat Mortha     2051 Rib Mountain Cycles
DNF Ryan Weber     2496 
DNF Theodore Schrubbe   Elm Grove, WI 249426  1087 Velo Trocadero

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patryk Limanowicz   1:27:47.90  1010 
2 Sanjay Ganju   New Berlin, WI1:31:11.50 196060  1054 Alterra Mtb
3 Nathan Lillie   Altoona, WI1:31:12.10 313414  1050 RUCC-Brones Bike Shop
4 Mitch Moen   Lombard, IL1:32:25.00 24686  1077 R-Bikes/FleetTrucks.com
5 Rodney Moon   Blair, WI1:35:8.60 243112  1324 Bear Valley Bikes
6 Bryan Frazier   Cottage Grove, WI1:35:44.30 293537  1053 Wildside Velo Club
7 Vince Steger   1:36:27.20  1020 Eriks Bikes & Boards
8 Anthony Ferrara   Minneapolis, MN1:36:49.10 291373  1032 New Moon Bike Shop
9 Jeremy Vogels   1:37:5.50  1033 Performa Cycling
10 Brent Van Klooster   1:37:24.90  1323 The Bike Hub
11 Ryan Shiroma   Madison, WI1:38:15.90 193030  906 BelGioioso/Twin Six
12 Joel Coon   1:38:53.50  905 BelGioioso/Twin Six
13 Wally Kunstman   Sheboygan, WI1:39:20.30 285687  1060 Sheboygan Bicycle Co
14 Mark Bowers   1:40:21.40  1330 
15 Joe Riesberg   Westbend, WI1:46:19.50 306306  1088 Team 53x11 Coffee
16 David Bender   Kenosha, WI1:51:39.00 260585  1012 JVC/Michaels Cycle
17 Jamie Prange   1:53:13.90  1079 Cyclopath
18 Frederic Noreau     2489 
19 Dan Wierzba     2028 rib mountain cycles
20 Jason Roggenbauer   Newtown , CT 295014  2466 Wheel Fast Racing
21 Rob Willmas     2114 Team Bonk
22 John Boggs     2499 XXX Racing
23 Ben Leach     2143 Bike's Ltd
24 Eric Johnson     2801 Anybody's Bikeshop
25 salvatore virgilio   Woodridge, IL 311698  2166 
26 Benjamin Swart     2176 Pedal Moraine
27 Thomas Fritz     2849 
28 Justin Latham   Germantown, WI 237611  2022 Gen X / World Bicycle Relief
29 David Mowry     2049 Team Pedal Moraine
30 Nate Andrews     2103 Alterra Coffee
31 Rennis Delgado     2038 
32 Charles StHenry   Ellison Bay, WI 279245  2940 
33 Erich Brauer   Madison, WI 276022  2147 Titletown Flyers
34 Christopher Pitts     2199 Wildside Velo
DNF Kevin Pomasl     1027 Team Wisconsin/ MC2
DNF Neil Zacharek     1059 Sheboygan Bicycle Co
DNF Eli Lipp     2018 Speed Freak
DNF Ryan Usiak     2117 Titletown Flyers

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 jess kruchoski   Hartland, WI1:34:59.20 261579  1023 The Endurance Trust Inc.
2 Lance Wall   1:35:15.80  1044 Treadhead cycle club
3 Greg Heil   1:35:38.60  1114 Cyclenauts
4 Patrick Haley   Milwaukee, WI1:36:12.90 199776  1332 Velo Trocadero
5 Rick Walls   Wauwatosa, WI1:36:37.60 205152  916 Muddy Cup \ Twin Six
6 Brian Merklein   1:36:54.20  1340 
7 Jesse Perreault   Madison, WI1:37:2.60 170777  1335 Magnus
8 Derek Held   Oak Park, IL1:37:7.10 102626  1328 Wheelfast Racing
9 Kurt Schwiesow   1:37:37.50  1009 Tower Clock Eye Center
10 Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI1:40:29.10 228524  1037 Endurance Trust
11 Tyson Schwiesow   Green Bay, WI1:40:34.40 81966  1017 CZ Velo
12 Cole Jacobsen   Oneida, WI1:43:40.30 309298  1005 Titletown Flyers
13 Christopher Gabrielson   Baraboo, WI1:44:22.90 227409  1024 Wildside Velo Club
14 Jeremy Lentz   Colgate, WI1:50:13.80 292071  1025 
15 CHRIS FELLOWS   Genoa, IL1:56:9.00 280824  1813 WORS HAYES BRAKES
16 Ken Dawson   Salt Lake City, UT 235776  2512 Unattatched
17 John Hughes     2133 Pedal Moraine
18 Patrick Dowd     2003 
19 Gabriel Ion     2141 
20 Clayton Chase     2485 Gear Grinder
21 Brett May     2079 Kettle MoraineFlyers
22 Chan Barden     2475 Heavy Pedal Velo Club
23 Jason Ruesch     2087 Rib Mountain Cycles
24 Mark Clinton     2149 Attitude Sports
25 Anthony Dombrowski     2916 Team Pedal Moraine
26 Peter Kazaks     2198 Gear Grinder
27 Scott Hoyer     2504 
28 Christopher Schmidt   Lake Geneva, WI 293518  2194 
29 Don Iwen   Milwaukee 208154  2021 Alterra
30 Jeff Weyenberg     2027 
31 Bryan Lau     2066 
32 Jack Schirpke   Cedarburg, WI 268393  2020 Team Extreme
33 Jeremy Wells     2474 
34 Jesse Jaehnig   Cleveland, WI 297773  2903 FatTires n Beer
35 Chad Neff     2033 
36 Nathan Phelps   De Pere, WI 272098  2476 Big Ring Flyers
37 Andrew Douglass     2503 
38 Ernie Luedke     2506 
39 Michael Olm     2016 GenXcycling
40 Darren Haag     2006 HAAG GYM
41 Derek Bauer     2490 Gen X
42 Kenny Dretzka     2811 Team Cyclopath
43 Steven Strobel   Mosinee, WI 290577  2221 Rib Mountain Cycles
44 Boy T.T.     2514 
45 Wyatt Jirsa     2495 
DNF Joe Greatens   De Pere, WI 218706  1008 
DNF Krystian Pac   Chicago, IL 149853  1078 PACT - DISH POLSKA TV - Miodu!
DNF Randy Jennings     2180 Team Extreme
DNF Chad Buchanan     2497 

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Boyles   Pewaukee, WI1:28:17.30 99459  913 BVC-Nomad Cycling
2 Michael Spiro   1:29:35.30  1336 
3 Randy Wegener   1:31:26.80  1338 Fond Du Lac Cyclery
4 Greg Jones   West Allis, WI1:33:23.50 295007  907 Hayes Brakes
5 Matthew Dale   Cable, WI1:34:40.50 310643  1007 Riverbrook Momentum
6 Mike Wheeler   Chesterton, IN1:35:46.10 297059  1329 RBikes.com/ FleetTruckParts
7 William Burkholder   Rockford, IL1:36:47.10 296156  1002 Kegel\'s Bike
8 Dan Szczepanski   1:37:16.70  1028 BelGioioso/Titletown Flyers
9 Brent Palmer   1:37:29.00  901 Titletown Flyers
10 Jose Barraza   Chicago, IL1:37:42.10 188356  940 
11 Mark Olski   1:37:56.80  1066 Outdoor Outlet
12 Jesse Sharp   1:37:58.10  1133 Nordic Center
13 Don Slickman   1:38:39.60  1055 Team Bonk
14 Dan Tavela   1:40:43.30  1043 THC
15 Curt Demott   1:43:33.70  1100 Titletown Flyers
16 Jeff Hammond   1:45:54.00  1041 Endurance Trust
17 Steve Jeske   1:49:47.80  1046 Pedal Moraine
18 Jarrod Kerkhoff   1:51:14.00  1326 Spokes & Spines
19 Andrew Ohlsson   1:57:49.30  1341 Team Wisconsin
20 Brian Christensen     2483 Gear Grinder
21 William Hausdoerffer     2847 
22 Steve Kobs     2032 Team Pedal Moraine
23 Sean Miller     2091 Janesville VeloClub
24 Ken Naef     2011 Titletown Flyers
25 Mike Worland     2488 Big Ring Flyers
26 Jeff Wren     2082 Team Extreme
27 Jason Kayzar   Brookfield, WI 287672  2901 Team Wisconsin/MC2
28 Steve Schafer     2509 
29 Jeff Bublitz     2088 Gen X / World Bicycle Relief
30 Doug McColl     2481 
31 Dave Blanke   N. Barrington, IL 310413  2039 
32 Bill Selbig     2192 Chainsmokers
33 Brian Rummelhart   Kenosha, WI 253749  2121 KenoshaDriversClub.com
34 John Bussey     2478 
35 Joel Ficke     2806 
36 Wade Flisram   Onalaska, WI 208096  2113 Team Extreme
37 Steve Davidson     2100 Titletown Flyers
38 Quentin Gniot   Green Bay, WI 293921  2036 Titletown Flyers
39 Brian Coppock     2185 
40 Dean Truettner     2942 Bikesweets.com
41 Troy Olm     2142 Chainsmokers
42 Michael Gorka   Salem, WI 13730  2803 TreadHead Cycling
43 Kent Kallsen     2041 
44 James Baxa   Twin Lakes, WI 290762  2208 TreadHead Cycling
45 Scott Graff     2037 
46 Randy Johnson     2169 Heavy Pedal
47 Thomas Harron   Madison, WI 296479  2804 Wildside Velo Club
48 Dave Dahlman     2157 Team Extremec
DNF Richard Faith     1040 Cylenauts
DNF Ty Gonzalez     1045 Alterra MTB Team
DNF Michael Quitzon     2123 
DNF Robert Zimmermann     2168 pedal moraine
DNF Shawn Hauser     2494 Titletown Flyers
DNF Todd Meyer     2513 

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Glen Stroik   Franklin, WI1:36:39.30 258547  1067 Chiropractic Partners
2 Jeff Sympson   Rockford, IL1:36:46.30 101514  1076 RVO/ Kegel's
3 Ross Lemke   1:37:46.40  1049 Pedal Moraine/Hammer
4 Russell Jobs   1:38:13.70  1101 Hayes Disc Brakes
5 Michael Stanley   Evanston, IL1:40:30.50 33828  939 Verdigris
6 Bob Phelps   Milwaukee, WI1:40:34.10 314420  1803 Alterra Coffee
7 Sean Shields   Milwaukee, WI1:42:27.00 76735  1042 Team Pedal Moraine
8 John Gregorski   Hartford, WI1:51:2.40 283605  1021 EXPO Racing
9 Eric Sime   Boscobel, WI2:46.20 176464  902 Team Singular
10 Matt Luger     2111 Team Pedal Moraine
11 Scott Mullins   Mequon, WI 245365  2493 Team Gear Grinder
12 Peter Epperson     2498 Gear Grinder
13 Terry Prewitt     2250 Attitude Sports
14 Mike Daish     2470 
15 Mike Owens     2173 Alterra
16 Kelly Skinkis     2145 Team WORS
17 Dustin Vande Zande     2906 Point Pursuit
18 Larry Hipps     2071 Pedal Moraine
19 Troy Sable     2084 
20 Steve Lockwood     2486 
21 Tom Wendland     2031 TEAM EXTREME
22 Alan Kinnaman     2131 
23 Todd Fletcher     2125 
24 Dave Reich   Pine River, WI 292243  2112 Team Extreme
25 Scott Palmersheim     2909 Pedal Moraine
26 Jeff Greatens     2505 
27 Lee Nesbitt     2144 KORC
28 Steve Hoppman     2122 FDL/Oshkosh Cyclery
29 David De Witt     2014 Fond du Lac Cyclery
30 Edward Piontek     2135 Title Town Flyers
31 Steven Drecoll     2138 
32 Bob Schmitt     2155 Pedal Moraine
33 Mike Kaspar     2501 
34 Gary Esko     2814 Titletown Flyers
35 Paul Traeger     2092 TEAM EXTREME
36 Mike Borchardt     2808 team extream
DNF Todd Bugnacki     1035 Club Tread
DNF Andre Odendaal   Wilmette, IL 267109  1322 
DNF John Mahr     1331 Wheelfast Racing
DNF Kurt Kargel     2046 Wildside Velo Club
DNF Christopher Voss     2181 
DNF Len Cabaltera     2818 Hayes Disc Brakes
DNF Jeff Beck     2848 

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Don Carr   Wauwatosa, WI 185458  2025 IS Corp
2 John Wrycza     2500 Wheelfast
3 Keith Westendorf   Milwaukee, WI 259757  2193 Alterra MTB
4 James Pittacora   Chicago, IL 315874  2468 
5 Don Freitag     2472 
6 Daniel Millin     2177 Team Bonk
7 William Peters     2067 Titletown Flyers
8 Steve Kapaun   Hudson, WI 118725  2085 
9 Michael Giesen     2116 Titletown Flyers
10 John Senkerik   Wauwatosa, WI 288510  2026 Team Extreme
11 Julian Coupland     2477 
12 Daniel Braun   Madison, WI 297039  2197 EXPO Racing
13 Jim Feuerstein     2070 Heavy Pedal Velo Club
14 Bill Styer     2069 
15 Bob Ferrara     2139 
16 Albert Weigel   Wheeling, IL 223747  2055 velo club roubaix
17 Dan Smith     2482 
18 Frank Sniadajewski     2106 Point Pursuit
19 dale lenss   Luxemburg, WI 291860  2083 Titletown Flyers
20 Rich Mennenoh   Mchenry, IL 258036  2056 TreadHead Cycling
21 Jim Splittgerber     2479 
22 Chris Kemble     2190 Kremblesaki
23 Peter Kot     2502 
24 Mike Brauer     2172 Heavy Pedal Velo
25 Sterling Schmidt     2128 Heavy Pedal Velo club
26 Thomas Silbernagel   Wauwatosa, WI 218705  2086 Team Extreme
27 James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 I Ride Bikes
28 Steve Manthe     2059 Chainsmokers
29 Franklin Lobello   Gurnee, IL 296152  2047 
30 Mark Ullenberg     2510 
31 Douglas House     2487 
32 David Joyce   Brevard, NC 148440  2005 Fond du Lac Cyclery
33 Matthew White     2093 
34 Robert Langlois     2167 
35 Jerry Manta Jr     2053 
DNF Randy Pallex     2094 BelGioioso/Titletown Flyers
DNF Gary Smits   Green Bay, WI 190487  2119 Titletown Flyers

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Hurst   Lake Geneva, WI1:43:29.70 229172  74 
2 Kevin McConnell   Iowa City, IA1:43:37.30 258735  153 Mercy Specialized
3 Ben Koenig   Schofield, WI1:44:3.60 267964  22 RMC / Clean Power
4 Carlos Haeckel   Madison, WI1:44:44.70 227622  56 Alterra / Sunringle / Voodoo
5 Tyler Gauthier   Ishpeming, MI1:47:10.80 293999  77 Culvers Racing
6 Justin Piontek   Madison, WI1:47:36.20 297073  45 Performag
7 Isaac Neff   Madison, WI1:47:39.10 200724  151 Alderfer Bergen
8 Seth Lenss   Luxemburg, WI1:48:16.70 182019  80 Titletown Flyers
9 Matthew Millin   Kenosha, WI1:48:44.90 303243  19 Team BONK
10 Scott Golomski   Greenfield, WI1:49:0.30 208973  38 
11 Tyler Jenema   Marquette, MI1:49:16.00 241103  73 Gear Grinder
12 Christopher Mantel   Cedarburg, WI1:49:49.40 227962  24 VeloTrocadero
13 Maxwell Anderson   1:52:17.10  158 Colavita Racing
14 Daniel Schaefer   Adell, WI1:52:21.20 258370  29 Team Pedal Moraine
15 matthew muraski   Cashton, WI1:52:27.20 305529  65 
16 Bryan Fosler   Madison, WI1:52:51.90 197058  61 Trek Stores ofMadison
17 Nicholas Sabel   Ripon, WI1:57:29.50 263354  27 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
18 Luke Holtan   Milwaukee, WI1:57:29.70 262458  44 VELO TROCADERO
19 Brian Braun   Madison, WI2:2.80 276620  78 EXPO Racing
20 Justin Lund   Tomahawk, WI2:6.40 216962  23 EVOMO.COM
DNF Ted Hanes   Fond Du Lac, WI 247082  Fond du Lac / Oshkosh Cyclery
DNF Matt Gehling   Madison, WI 214485  17 Trek Stores ofMadison / WORS
DNF Aristotle Peters   Hartford, WI 242486  35 EXPO Racing

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Krayer   North Freedom, WI1:40:59.00 227406  34 Adventure 212/Specialized
2 Joe Curtes   Milwaukee, WI1:44:41.60 182177  59 Fuel Cafe/Gargae864/Milw Bike
3 corey stelljes   Madison, WI1:44:56.40 307965  64 chainsmokers
4 Neil Swanson   Colorado Springs, CO1:46:44.60 209153  49 Team WORS
5 Richard Mezo   Crown Point, IN1:50:31.50 246376  156 RBikes.com/FleetTruckParts
6 Maciej Nowak   Waukesha, WI1:51:29.60 182256  Team Polska
7 Scott Vogelmann   Madison, WI1:52:32.20 143335  157 
8 Timothy Scanley   Milwaukee, WI1:52:42.40 291820  42 Alterra Coffee
9 Glenn Kirst   Menomonee Falls, WI1:56:13.30 285418  12 Wheel & Sprocket
10 Mike Budd   Wrightstown, WI1:58:57.20 274937  63 Wheel & Sprocket
11 Jesse Bell   Ishpeming, MI2:28.50 116891  33 SISU Cycles
12 Trevor Olson   Rochester, MN2:32.20 264356  58 Muddy Cup
13 Chad Dean   Madison, WI2:1:38.00 74509  81 5Nines Data
14 Jesse Shoemaker   Depere, WI2:9:17.50 291522  21 Performa Cycling
DNF Matthew Miller     26 
DNF Karl Tillman   La Crosse, WI 294041  36 Bikes Limited Inc
DNF Jason Gosse   Eau Claire, WI 257462  54 Team WORS
DNF Charles Tri   Rochester, MN 80524  154 29er Crew

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ray Nelson   Woodstock, IL1:46:32.60 193027  100 Treadhead Cycling
2 John Lirette   Menomonee Falls, WI1:47:15.40 259146  14 Hayes
3 John Miller   Madison, WI1:49:19.60 233978  99 Trek Stores ofMadison
4 Michael Naughton   Crystal Lake, IL1:50:19.00 256256  88 Treadhead Cycling
5 Bill Nigh   West Bend, WI1:52:36.60 197745  46 Team Pedal Moraine
6 Butch Welke   Lake Geneva, WI1:55:26.80 169422  98 Treadhead Cycling
7 Daniel Holsen   Manitowoc, WI1:55:57.50 50845  43 Heavy Pedal Velo Club
8 Joe Stephens   Elm Grove, WI1:56:56.10 182041  53 Hayes
9 Chad Hildebrandt   Wausau, WI1:57:53.50 16155  20 Team Polska
10 Mark Burkholz   Milwaukee, WI1:58:13.20 253459  16 Extreme Bike
11 Dennis Schueler   Hickory Hills, IL1:59:22.30 224373  67 Flatlandia
12 Russell Krueger   Sayner, WI2:31.30 294083  48 Rib Mountain Cycles
13 John Shull   Libertyville, IL2:52.70 259398  15 CLIF
14 Michael Seguin   Chicago, IL2:3:57.30 32101  152 xXx Racing - AthletiCo
15 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL2:17:57.30 194466  69 Muddy Cup Racing
DNF Michael Curtes   Mequon, WI 227470  60 Fuel Cafe / milw Bike / G864
DNF Jeff Melcher   West Bend, WI 166066  76 Pedal Moraine

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Downs   Madison, WI1:35:55.10 9947  834 Planet Bike
2 Brett Edgerle   1:40:54.00  809 
3 Marcum Martz   1:45:8.90  806 Team Bonk
4 Jon Derksen   Appleton, WI1:45:27.90 245217  833 Wheel N Sprocket
5 Bradley Tennis   Baraboo, WI1:51:44.20 280203  803 Wildside Velo
6 Mark Muraski   Spooner, WI1:54:21.30 314946  807 Riverbrook
7 Robert Anderson   Homer Glen, IL1:59:54.00 297824  832 
DNF kenneth ramm   Newglarus, WI 308897  808 Team WORS
DNF Stan Avedon   Hastings On Hudson, NY 48215  831 xXx Racing

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Barry Wicks   Corvallis, OR1:35:17.90 134223  155 Kona
2 Tristan Schouten   Plymouth, WI1:35:21.80 145071  Mafia
3 Darrin Braun   Waukesha, WI1:36:50.70 285001  Adventure 212/Specialized
4 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI1:38:29.00 214936  Mr Tree / Powerbar
5 Brian Matter   Sheboygan, WI1:40:31.00 85929  Gear Grinder /Trek
6 Chris Peariso   Amherst, WI1:40:57.20 139566  31 Adventure 212 / Specialized
7 Chad Sova   Thiensville, WI1:46:54.80 189115  66 On the Rivet /GearGrinder
8 Ronald Stawicki   Waukesha, WI1:48:1.70 212641  10 Team Polska
DNF Scott Cole   Stevens Point, WI 7340  32 Adventure 212/Specialized

Men - Cat 1/2/3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Hildebrandt   Weston, WI1:30:27.20 296192  717 
2 Greg Krieger   Fort Collins , CO1:30:38.30 255039  715 Team Extreme
3 Kyle Warras   Waukesha, WI1:31:8.10 280628  703 EXPO Racing
4 Benjamin Senkerik   Wauwatosa, WI1:32:20.40 294148  702 Team Extreme
5 Dustin Dale (1 - Cat1)   Cable, WI1:33:37.40 294108  720 Riverbrook Momentum
6 Dakota Dale   Cable, WI1:34:53.30 310795  719 Riverbrook Momentum
7 Nathan Labecki (1 - Cat2)   Milwaukee, WI1:35:31.60 209414  706 EXPO Racing
8 Mitchell Bogardus   Kenosha, WI1:37:37.60 210565  712 Team EXPO Racing
9 Caleb Lenss   Luxemburg, WI1:38:22.30 282426  711 EXPO
10 Myles Beach   Larsen, WI1:39:7.80 208348  704 EXPO
11 Cameron Schave   Fond Du Lac, WI1:41:2.50 297078  727 Fond Du Lac Cyclery
12 Tony Kaatz   Ripon, WI1:42:37.70 297312  701 Attitude Sports
13 Chris Harrison   Green Bay, WI1:42:38.30 296466  710 Titletown Flyers
14 Leif Byrge-liebig (1 - Cat3)   Menomonee Falls, WI1:47:36.00 280257  709 Team Cyclopath
DNF Samuel Geyer (Cat3)   Suamico, WI 258210  734 Is Corp

Women - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Grace Prewitt   1:18:42.40  5121 Attitude Sports
2 Jordan Pellett   1:24:42.80  5024 Wildslide VeloClub
3 Maja Holcomb   1:28:48.70  5015 Fattires-n-beer
4 Megan Senderhauf     6006 Wheel and Sprocket
5 Leah Fletcher     6014 
6 Kaitlin Splittgerber     6009 
7 Kenzie Otto     6081 Recyclest
8 McKenna Gniot     6004 Titletown Flyers
DNF Cailey Jeske     5016 Pedal Moraine

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arin Lemke   1:9:47.70  5049 Team Pedal Moraine
2 Tia Williams   1:42:54.10  5116 

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Anderson   1:7:20.70  5124 
2 Kate Smith   1:14:24.40  5127 
3 Heather Marty   1:14:52.10  5003 
4 Courtney Stefanski   1:16:16.70  5118 
5 Justina Smet   1:19:12.00  5126 
6 Danielle Tournier   Carpentersville, IL2:35:51.70 298434  5013 Treadhead Cycling

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maria Carlstedt   Mequon, WI1:6:58.40 277446  5115 Team Geargrinder
2 Amanda Roggenbauer   1:7:30.70  5117 Larson Chiropractic
3 Becky Rands   1:8:11.20  5002 Team Pedal Moraine
4 Leia Schneeberger   1:8:49.90  5119 
5 Pascalle Dumez   1:10:7.10  5017 Title Town Flyers
6 Correen Schuebel   Westallis, WI1:12:33.00 315500  5021 Team Premier
7 Lori Baccus   1:17:8.10  5030 Titletown Flyers
8 Kerri Swart   1:18:39.10  5029 Pedal Moraine
9 Chasity Gabrielson   1:18:50.30  5010 Wildside Velo
10 Elizabeth Ponath   1:21:53.90  5020 Fattires-n-Beer
11 Rebecca Crocker   1:31:55.20  5026 Team Coal Car
DNF jennifer clark   Milwaukee, WI 310337  5006 
DNF Jennifer Garner     5125 

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caroline Warren   1:13:23.40  5001 Green Door Home Inspection
2 Melissa Kennedy   1:18:12.60  5120 
3 Nina Fortune   1:25:9.90  5122 
4 Tammy Vande Zande   1:29:46.30  5023 Point Pursuit
5 Jeanne Krueger   2:11:58.40  5032 

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Dykema   Evanston, IL1:24:4.10 10328  5050 Clif Bar Midwest

Women - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Shull   Libertyville, IL 264455  3033 CLIF
2 Rachael Jensen   Shell Lake, WI 288627  3013 Gear Grinder
3 Katarina Coates     3124 

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Ganju   New Berlin, WI 202435  3021 Polska
2 Rachel Horstman   Waterloo, WI 314874  3029 Erik's Bikes & Boards
3 Maria Osowski     3123 
4 Cassey Lynn   Madison, WI 294376  3011 UW-Madison
5 Sara Van Klooster     3127 
6 Sherry Austin     3006 Trek Store-Madison
7 Heather Stelljes     3125 
8 Kelli Piotrowski   Milwaukee, WI 316500  3037 
9 Mandi Tauferner     3122 

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elicia Hildebrand     3126 Gear Grinder
2 Sarah Agena     3016 Adventure 212
3 Ann Holsen     3010 Heavy Pedal Velo Club
4 Andrea Lyman     3001 Rib Mountain Cycles
DNF Margaret Matuszak     3012 Sheboygan Bicycle Company

Women - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Angela Theriault     3035 Alterra CoffeeMTB Team
2 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3018 Team Pedal Moraine
3 Sondra Klipp     3040 Janesville Velo Club
4 Lynne Senkerik     3005 Team Extreme
5 Rolleen Kralovec   Green Bay, WI 212754  3017 Team Spike

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Helmy Tennis     3007 Wildside Velo
2 Jennifer Borell   Ripon, WI 184037  3024 Attitude Sports
3 Sue Borchardt     3009 team extream

Women - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Shull   Libertyville, IL2:1:52.00 264453  707 CLIF

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Danielson   Madison, WI1:44:46.30 253014  527 Chainsmokers
2 Hannah Zlomke   Oconomowoc, WI1:57:38.80 297769  521 Mr Tree / Powerbar
3 Ashley Weichmann   Madison, WI2:12:40.70 284910  520 Titletown Flyers
DNF Sarah Lukas   Eagle River, WI 218422  544 Gear Grinder

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Krayer   North Freedom, WI1:35:1.10 227405  504 Adventure 212/Specialized
2 Robin Williams   Iowa City, IA1:40:48.00 240092  519 Mercy-Specialized
3 Claire Cannon   Madison, WI1:43:39.50 269897  507 Trek Stores ofMadison / WORS
4 Andrea Matter   Sheboygan, WI1:44:45.90 157882  506 Gear Grinder
5 Kate Heil   Waukesha, WI1:45:49.00 297768  514 Cyclenauts
6 Renee Bach   Madison, WI1:49:18.50 242850  517 Chain Smokers
7 Michelle Peariso   Amherst, WI1:49:32.50 227741  516 Adventure 212/Specialized
8 Regina Campbell   Chicago2:36.40 258314  510 Alterra MTB/Twin Six
9 Lindsay Guerra   Oconomowoc, WI2:1:21.40 227849  518 Mr Tree / Powerbar
10 Denise Coppock   Green Bay, WI2:10:4.30 316486  528 
11 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI2:12:40.50 210713  509 
DNF Brenda Zimmermann Thorpe   Wausau, WI 288201  525 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Lori Sable   Thiensville 226461  502 
DNF Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  512 Alterra CoffeeMTB Team

Women - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patricia Kaufmann   Whitefish Bay, WI1:43:50.00 18621  522 Planet Bike

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel   Madison, WI1:34:55.70 202434  501 Trek Stores ofMadison
2 Meghan Korol   Asheville, NC1:38:16.40 285702  505 Mafia Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaShimanoUSACDFSpyOSMOCUOREBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee