Race Results for
Focus Grand Prix
Gilbert, AZ
(Event Information)
View By:
Criterium on 03/20/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Gemma   Peoria, AZ 167754   Swiss American Racing Team
2 Chris Anderson   Gilbert, AZ 309891   Unattached
3 Daniel Eaton   Mesa, AZ 306276   Strada Racing Club Team
4 Glenn Allen   Scottsdale, AZ 304228   Team Progressive/Worldmotors
5 Joshua Smith   Erie, CO 215580   Unattached
6 Nardo Rodriguez   Phoenix, AZ 155571   Bicycle Haus Racing
7 David Wilcox   Chandler, AZ 275113   Tribe Racing
8 David Genovese   Phoenix, AZ 176999   DNA Cycles Racing
9 Tyrel Harlan   Kingman, AZ 296725   Unattached
10 Robert Evans   Chandler, AZ 252668   Unattached
11 Ronald Arroyo   Scottsdale, AZ 275352   Bicycle Ranch
12 Jay Warner   Anthem, AZ 291501   Arizona Masters Racing
13 Michael Hershauer   Gilbert, AZ 295716   Focus Racing
14 Stephen Banta   Tempe, AZ 289487   Two-Wheel Jones Racing
15 Josh Edwards   Tempe, AZ 303525   Bicycle Haus Racing
16 darrall dennee   Mesa, AZ 292158   Two-Wheel Jones Racing
17 Antonio Gonzales   Lakewood , CA 309947   Unattached
18 Allen Blackhurst   Gilbert, AZ 295572   Focus Racing
19 Mark Gonzales   Queen Creek, AZ 304307   Bicycle Haus Racing
20 Carlton Shank   Tempe, AZ 308109   Two-Wheel Jones Racing
21 Scott Skinner   Anthem, AZ 304800   Arizona Masters Racing
22 Keith Jankovsky   Tempe, AZ 278383   Bicycle Haus Racing
23 Lucien Bianchi   Phoenix, AZ 287608   Bicycle Haus Racing
24 Sean Connolly   Gilbert, AZ 304257   Two-Wheel Jones Racing
25 Troy COLBY      Unattached
26 Jim Vidler   Mesa, AZ 302997   Two-Wheel Jones Racing
27 Jeff Dupuis   Mesa, AZ 81130   Two-Wheel Jones Racing
28 Johnson Jack      Focus Racing
29 Chad Rainey   Cave Creek, AZ 291469   Carlos Obriens Racing
30 Michael Gutierrez   Maricopa, AZ 213068   Landis/Trek
31 Steven Goble   Gold Canyon, AZ 254386   Two-Wheel Jones Racing
32 Earl Tuller   Gilbert, AZ 309811   Unattached
33 Jeremy Dlugosz   Phoenix, AZ 288843   Bicycle Haus Racing
35 Raul Vargas   Gilbert, AZ 306065   Focus Racing
36 Michael Shannon   Queen Creek, AZ 251760   Landis/Trek
37 James Bruce   Cave Creek 304213   Arizona Masters Racing
38 Travis Jones   Mesa, AZ 303083   Two-Wheel Jones Racing
39 steve jones   Mesa, AZ 306342   Unattached
40 Brown Sheldon      Focus Racing
41 brian axelrod   Phoenix, AZ 305379   Team Dna Racing
42 David MUNSTEDT      Unattached
DNS Michael Moss   Apache Junction, AZ 297008   Two-Wheel Jones Racing
DNF John Sellinger   Phoenix, AZ 270834   Unattached
DNF Jim Haugen   Gilbert, AZ 307104   Focus Racing

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Green   Mesa, AZ 295121   Team Progressive/Worldmotors
2 Scott Countryman   Flagstaff, AZ 258025   San Tan Racing/Paragon Cycling
3 Scott Piercefield   Golden, CO 305918   Camelback Cycling Club
4 Alex Smith   Tempe, AZ 288835   San Tan Racing/Paragon Cycling
5 Blake Savage   Mesa, AZ 279523   San Tan Racing/Paragon Cycling
6 Jose Migoni   Phoenix, AZ 212510   Tribe Racing
7 Daniel Redivo   Mesa, AZ 107652   Dna Cycles Racing
8 David Craw   Mesa, AZ 271720   Arizona Masters Racing
9 Jason Boles   Tempe, AZ 84491   Team Progressive/Worldmotors
10 Markus Zimmer   Scottsdale, AZ 272346   Bicycle Ranch
11 George Varhola   Tucson, AZ 208689   Team Colleen P/B Summit Velo
12 Larry Nelson   Yuma, AZ 238322   Ybc Racing
13 Ryan Riveras   Phoenix, AZ 247506   Bicycle Haus Racing
14 Tyler Coplea   Chandler 196300   Landis/Trek
15 Jeff Armstrong   Mesa, AZ 288958   Dna Cycles Racing
16 Mark Bibbey   Chandler, AZ 254986   Focus Racing
17 Corey Coplea   Flagstaff, AZ 181879   Team One Racing
18 Owen Graves   Scottsdale, AZ 289809   Bicycle Haus Racing
19 Pelle Sederholm   Park City, UT 297020   Unattached
20 Jared Jorde   Tucson, AZ 305455   Bicycle Haus Racing
21 dave funk   Mesa, AZ 269566   Unattached
22 DARIN FILA   Mesa, AZ 254582   Dna Cycles Racing
23 Brad Erwin   Chandler, AZ 266063   Dna Cycles Racing
24 C (Joseph) Statt   Phoenix, AZ 253514   Landis/Trek
25 Jake Spelman   Gilbert, AZ 305505   Dna Cycles Racing
26 Jim Niemeyer   Anthem, AZ 291276   Arizona Masters Racing
27 Robert Tompkins   Anthem, AZ 305794   Arizona Masters Racing
28 austin trautman   Scottsdale, AZ 288756   Team Progressive/Worldmotors
29 Jason Boles   Tempe, AZ 84491   Team Progressive/Worldmotors
30 Andy Gracyalny   Phoenix, AZ 304990   Team Wm
31 Sean Aske   Phoenix, AZ 153846   Bicycle Haus Racing
32 Karsten Walker   Washington, DC 297820   Unattached
33 Steve Jenkins   Phoenix, AZ 237021   Swiss American Racing Team
34 Paolo Barrera   Phoenix, AZ 305304   Bicycle Haus Racing
DNF Benjamin de Luna   Tempe, AZ 237835   Arizona Masters Racing

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel De Mos   Tiburon, CA 244512   Focus Racing
2 Jeff Herrera   Tempe, AZ 210732   Carlos Obriens Racing
3 John Ritter   Gilbert, AZ 275293   Bicycle Ranch
4 Dave Garland   Phoenix, AZ 12844   Mission Berry Farms Cycling
5 Taggert Brooks   La Crosse, WI 4987   Cz Velo
6 Dan Whitehill   Phoenix, AZ 186418   Unattached
7 Jesse Robles   Tempe, AZ 291058   Bicycle Haus Racing
8 Patrick Rhodes   Tempe, AZ 247715   Carlos Obriens Racing
9 Joshua Christensen   Phoenix, AZ 96858   Carlos Obriens Racing
10 Lane Sanders   Gilbert, AZ 196626   Focus Racing
11 James Anderson   Mesa, AZ 220662   Dna Cycles Racing
12 Erik Gauharou   Phoenix, AZ 186428   Colavita Racing
13 Tim Barrons   Traverse City, MI 154530   Hagerty Cycling
14 Shawn Ingram   Buckeye, AZ 17384   Colavita Racing Inc.
15 Roberto Atendido   Phoenix, AZ 163913   Team Wm
16 Paul Theisen   Goodyear, AZ 233187   Dna Cycles Racing
17 Matt Sniegowski   Phoenix, AZ 244731   Bicycle Ranch
18 Bryan Staub   Gilbert, AZ 175776   Arizona Masters Racing

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregg Brandt   Winona 227165   Grandstay Hotels
2 Sean Mazich   Yuma, AZ 196405   Jelly Belly Presented by Kenda
3 Patrick Goguen   Hopedale, MA 195075   Team Cf-Elite
4 Chris Aten   Flagstaff, AZ 234254   Bicycle Haus Racing
5 Eric Marcotte   Scottsdale, AZ 212698   Team Pista Palace
6 Brock Boynton   Madison, WI 264070   Bicycle Ranch
7 Craig Streit   Scottsdale, AZ 197252   Carlos Obriens Racing
8 Travis Erwin   Salt Lake City, UT 241581   Bicycle Ranch
9 Walter Vaughan   Vail, AZ 56619   White Mountain Road Club
10 Matthew Holecko   Scottsdale, AZ 148285   Carlos Obriens Racing
11 Chris Wylie   Colorado Springs Co. 274480   Bicycle Haus Racing
12 Daniel Bennett   San Simon, AZ 49417   Landis/Trek
13 C Gauss   Boulder, CO 58951   Mix1
14 Brian Lemke   Cave Creek, AZ 59550   White Mountain Road Club
15 Vasanth Coorg   Phoenix, AZ 215254   Velossimo Racing Team
16 Kyle Reedy   Mesa, AZ 195891   Four Unity Racing
17 Donald Williams   Los Angeles, CA 38334   Bicycle Haus Racing
18 Justin Leighton   Houston, TX 129185   Proactive
19 James Kramer   Scottsdale, AZ 54748   Arizona Masters Racing
20 Joe Ebenroth   Scottsdale, AZ 246607   Bicycle Haus Racing
21 Steven Stuart   Scottsdale, AZ 34475   Bicycle Haus Racing
22 Ryan Zupko   Chandler, AZ 170296   Bicycle Haus Racing
23 Jeremy Bounds (1 - Cat2)   Scottsdale, AZ 85352   Carlos Obriens Racing
24 R Trueheart Brown   Flagstaff, AZ 93907   Bicycle Haus Racing
25 Kyle Butkiewicz   Paradise Valley, AZ 79936   Bicycle Haus Racing
26 Cody Hall   Scottsdale, AZ 58522   Bicycle Haus Racing
27 David Reid   Mesa, AZ 60513   Landis/Trek
28 Bob Pongratz (2 - Cat2)   Scottsdale, AZ 28412   Unattached
DNF Cara Bussell   Colorado Springs, CO 295070   Trisports Cycling/Eclipse Racing

Men - Masters - Cat 4/5 - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Jenkins   Phoenix, AZ 237021   Swiss American Racing Team
2 George Varhola   Tucson, AZ 208689   Team Colleen P/B Summit Velo
3 David Craw   Mesa, AZ 271720   Arizona Masters Racing
4 dave funk   Mesa, AZ 269566   Unattached
5 Glenn Allen   Scottsdale, AZ 304228   Team Progressive/Worldmotors
6 Nardo Rodriguez   Phoenix, AZ 155571   Bicycle Haus Racing
7 Daniel Redivo   Mesa, AZ 107652   Dna Cycles Racing
8 Joe Struttmann   Tempe, AZ 205141   San Tan Racing/Paragon Cycling
9 David Genovese   Phoenix, AZ 176999   DNA Cycles Racing
10 Scott Skinner   Anthem, AZ 304800   Arizona Masters Racing
11 Robert Evans   Chandler, AZ 252668   Unattached
12 Joshua Smith   Erie, CO 215580   Unattached
13 C (Joseph) Statt   Phoenix, AZ 253514   Landis/Trek
14 Joseph Gemma   Peoria, AZ 167754   Swiss American Racing Team
15 Steve Donaldson   Phoenix, AZ 248555   Bicycle Ranch
16 DARIN FILA   Mesa, AZ 254582   Dna Cycles Racing
17 Dave Magras   Phoenix, AZ 305147   Arizona Masters Racing
18 Chris Anderson   Gilbert, AZ 309891   Unattached
19 Corey Coplea   Flagstaff, AZ 181879   Team One Racing
20 Brown Sheldon      Focus Racing
21 Jim Niemeyer   Anthem, AZ 291276   Arizona Masters Racing
22 Everardo Keeme (1 - Cat4)   Laveen, AZ 18694   Landis/Trek
23 Keith Jankovsky   Tempe, AZ 278383   Bicycle Haus Racing
24 Michael Gutierrez   Maricopa, AZ 213068   Landis/Trek
25 Tyrel Harlan   Kingman, AZ 296725   Unattached
26 Lucien Bianchi   Phoenix, AZ 287608   Bicycle Haus Racing
27 Michael Hershauer (1 - Cat5)   Gilbert, AZ 295716   Focus Racing
28 Jim Holbrook   Peoria, AZ 247766   Arizona Masters Racing
29 Jay Warner   Anthem, AZ 291501   Arizona Masters Racing
30 Ronald Arroyo   Scottsdale, AZ 275352   Bicycle Ranch
31 Jose Neira   Anthem, AZ 304672   Arizona Masters Racing
32 Benjamin de Luna   Tempe, AZ 237835   Arizona Masters Racing
33 richard giordano   Chandler, AZ 274800   Strada Racing Club Team
34 Robert Tompkins   Anthem, AZ 305794   Arizona Masters Racing
35 Perry Davidson   Flagstaff, AZ 8720   Team One Racing
DNF James Bruce   Cave Creek 304213   Arizona Masters Racing

Men - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Bennett   San Simon, AZ 49417   Landis/Trek
2 Brian Lemke   Cave Creek, AZ 59550   White Mountain Road Club
3 Patrick Liu (1 - Cat2)   Paradise Valley, AZ 46237   Honeywell Cycling
4 John Ritter   Gilbert, AZ 275293   Bicycle Ranch
5 Shawn Ingram   Buckeye, AZ 17384   Colavita Racing Inc.
6 James Kramer   Scottsdale, AZ 54748   Arizona Masters Racing
7 Bob Pongratz (2 - Cat2)   Scottsdale, AZ 28412   Unattached
8 Marten Ryerson   Gilbert, AZ 142167   Rideclean
9 Durrant Williams   Tempe, AZ 288045   San Tan Racing/Paragon Cycling
10 Andrew Hosterman   Tucson, AZ 48867   Southwest Hand Cycling Team
11 Darrell Anderson   Mesa, AZ 236425   Dna Cycles Racing
12 Dan Whitehill   Phoenix, AZ 186418   Unattached
13 David Green (1 - Cat3)   Phoenix, AZ 216863   San Tan Racing/Paragon Cycling
14 Brett van de Sande   Mesa, AZ 48436   Unattached
15 Kurt Kroemer   Phoenix, AZ 200910   Arizona Masters Racing
16 Corky Kurtz   Flagstaff, AZ 80186   Team One Racing
17 Wade Clark   Tucson, AZ 132223   Team Rpm
18 John Peterson   Phoenix, AZ 57203   Summit Velo
19 Lane Sanders   Gilbert, AZ 196626   Focus Racing
20 Mark Peters   Phoenix, AZ 206159   Team Wm
21 Markus Zimmer   Scottsdale, AZ 272346   Bicycle Ranch
22 Raymond Papineau   Anthem, AZ 27190   Arizona Masters Racing
23 Steven Stuart   Scottsdale, AZ 34475   Bicycle Haus Racing
24 Walter Vaughan   Vail, AZ 56619   White Mountain Road Club
25 Donald Williams   Los Angeles, CA 38334   Bicycle Haus Racing
26 David Reid   Mesa, AZ 60513   Landis/Trek
27 Joseph Cunningham (2 - Cat3)   Scottsdale, AZ 157287   Team Rpm
28 Efraim Rojas   Phoenix, AZ 53459   Honeywell Cycling
29 Charles Royalty   Tempe, AZ 153317   San Tan Racing/Paragon Cycling
30 Patrick Rhodes   Tempe, AZ 247715   Carlos Obriens Racing
31 Bryan Staub   Gilbert, AZ 175776   Arizona Masters Racing

Men - Masters - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Cullinan   Paradise Valley, AZ 87674   Racelab U-23 Cycling Team
2 Bob Pongratz (1 - Cat2)   Scottsdale, AZ 28412   Unattached
3 Corky Kurtz   Flagstaff, AZ 80186   Team One Racing
4 Andrew Hosterman   Tucson, AZ 48867   Southwest Hand Cycling Team
5 David Bixby   Phoenix, AZ 125651   Team Rpm
6 Mark Peters   Phoenix, AZ 206159   Team Wm
7 David Lencho (1 - Cat3)   Cave Creek, AZ 107632   Boston Mountain Cyclist
8 Larry McCormick   Prescott, AZ 141009   Team Rpm
9 Marco Bonelli   Englewood, NJ 57892   TriSports Cycling/Eclipse Racing
10 Wade Clark   Tucson, AZ 132223   Team Rpm
11 J Kevin Carmichael   Tucson, AZ 246511   Unattached
12 Joseph Cunningham (2 - Cat3)   Scottsdale, AZ 157287   Team Rpm
13 John Holmstul (1 - Cat4)   Phoenix, AZ 200917   Team Rpm
14 Joe Struttmann   Tempe, AZ 205141   San Tan Racing/Paragon Cycling
15 Paul Domingue   Cornwall On Hudson, NY 216715   Saguaro Velo
DNF martin liddell (Cat4)   Gilbert, AZ 257215   San Tan Racing

Men - Masters - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Norman Kibble   Tucson, AZ 45539   Team Rpm
2 Robert Tompkins   Anthem, AZ 305794   Arizona Masters Racing
3 Richard Ellwanger   Tucson, AZ 272136   Aggress
4 Terrell Stager   Oracle, AZ 45965   Tachycardia Racing
5 Richard Root (1 - Cat3)   Scottsdale, AZ 52195   Midwest Masters Cycling Team
6 Richard Snyder   Paradise Valley, AZ 180661   Arizona Masters Racing
7 Stephen Lace   Tucson, AZ 304559   Team Rpm
8 Jack Sorahan (1 - Cat4)   Glendale, AZ 107762   Team Rpm
9 Howard Jacob (1 - Cat5)   Tucson, AZ 220432   Unattached
DNF Gary Prahl (Cat5)   Mesa, AZ 94148   Unattached

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenny Polley   Peoria, AZ 255203   Landis/Trek
2 Matt Edwards   Mesa, AZ 309506   Unattached
3 David Polley   Peoria, AZ 271015   Landis/Trek

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Owen Graves   Scottsdale, AZ 289809   Bicycle Haus Racing
2 Tyler Coplea   Chandler 196300   Landis/Trek
3 Daniel Eaton   Mesa, AZ 306276   Strada Racing Club Team
4 Taylor Skinner   Anthem, AZ 306962   Arizona Masters Racing
5 James Anderson   Mesa, AZ 220662   Dna Cycles Racing
6 Jake Spelman   Gilbert, AZ 305505   Dna Cycles Racing

Women - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cara Bussell   Colorado Springs, CO 295070   Trisports Cycling/Eclipse Racing
2 Mary Hall   Scottsdale, AZ 176755   Specialied Designs For Women / Bicycle H
3 Kristen Hetzel   Tucson, AZ 239691   Trisports Cycling/Eclipse Racing
4 Margaret Williams   Los Angeles, CA 185837   Specialied Designs For Women / Bicycle H

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathleen Connolly   Gilbert, AZ 304000   Two-Wheel Jones Racing
2 Debbie Hunter   Scottsdale, AZ 305458   Bicycle Ranch
3 Shawn Shackelton (1 - Cat3)   Scottsdale, AZ 249570   Bicycle Ranch
4 Monica Suriano   Chandler, AZ 275696   Team Kenda
5 Kapri Gonzales   Queen Creek, AZ 307416   Bicycle Haus Racing
6 Katherine Farago   Mesa, AZ 141474   Thielesauto.Com
7 Desirae Noonan   Phoenix, AZ 307189   Bicycle Ranch
8 Tricia Jones   Mesa, AZ 303081   Two-Wheel Jones Racing
9 Alexandra Martinez   Chattanooga, TN 22743   Unattached
10 Kendra Wiebers   Mesa, AZ 271873   Two-Wheel Jones Racing
11 Myia Spiroff (1 - Cat4)   Mesa, AZ 256810   Unattached

Women - Masters - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Monica Suriano   Chandler, AZ 275696   Team Kenda
2 Katherine Farago   Mesa, AZ 141474   Thielesauto.Com
3 Liz Merritt   Mesa, AZ 254640   Team Kenda

Women - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kendra Wiebers   Mesa, AZ 271873   Two-Wheel Jones Racing
2 Myia Spiroff   Mesa, AZ 256810   Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerSpyOSMOSierra NevadaShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee