Race Results for
Roswell Criterium
Roswell, GA
(Event Information)
View By:
Criterium on 04/25/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/1/2 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenneth HANSON   San Diego, CA 194969   
2 Andrew PINFOLD      
3 Aaron KEMPS      
4 Hilton CLARKE   Columbia, SC 301482   
5 Jacob KEOUGH   Sandwich, MA 195634   
6 Alessandro BAZZANA   Oxnard, CA 257488   
7 Ivan DOMINGUEZ (1 - Pro)   Westlake Village, CA 153619   
8 Emile ABRAHAM      
9 Rahsaan BAHATI   Compton 116625   
10 Alexey SCHMIDT      
11 Lisban QUINTERO   New York, NY 220839   
12 Luca DAMIANI      
13 Sean SULLIVAN   Gladstone, NJ 117517   
14 Chad BURDZILAUSKAS (2 - Pro)   Indianapolis, IN 122674   
15 Ty MAGNER   Seattle, WA 22180   
16 Adam MYERSON   Dorchester, MA 52534   
17 Tim HENRY (1 - Cat1)   Franklin, TN 127993   
18 Isaac HOWE   Winooski, VT 201456   
19 Clayton BARROWS   Denver, CO 120470   
20 Juan GASPARI    19800727   
21 David GUTTENPLAN (3 - Pro)   Washington, DC 177906   
22 Thomas BROWN   Athens, GA 191703   
23 Austin CARROLL   Orange, CA 192670   
24 Karl MENZIES      
25 Juan Pablo DOTTI      
26 Yosvany FALCON (2 - Cat1)   Miami, FL 208086   
27 Evan FADER   Boulder, CO 194569   
28 Hayden BROOKS      
29 Luis ZAYAS   Miami, FL 193019   
30 Ryan NYE   Westover, WV 236600   
31 Neil BEZDEK (4 - Pro)   New York, NY 276693   
32 Diego GARAVITO      
33 Chad HARTLEY   Fox Point, WI 126996   
34 Eric MAY   Marietta, GA 189029   
35 Heath BLACKGROVE      
36 Stefan ROTHE   Austin, TX 205741   
37 Hank BEAVER   Decatur, GA 123734   
38 Victor HERRERA   Dania, FL 258392   
39 Nathan BROWN   Covington, TN 188123   
40 Benjamin MILLER (3 - Cat1)   Charlotte, NC 186026   
41 Gavriel EPSTEIN   Englewood, NJ 179451   
42 Daniel ZMOLIK   New York, NY 204958   
43 Ken VIDA      
44 Casey MAGNER   Asheville, NC 222005   
45 Brian TOONE   Birmingham, AL 35753   
46 Jared NIETERS   Wilmington Vt 220150   
47 Benjamin RENKEMA   Greenville, SC 193086   
48 Curtis LONG   Atlantic Beach, FL 108976   
49 Michael MIDLARSKY (4 - Cat1)   Delray Beach, FL 215015   
50 Michael MARGARITE    10607656   
51 Chris SCHMIDT (5 - Cat1)   Arlington, VA 74299   
52 Jonathan ATKINS   Peachtree City, GA 2039   
53 Tony SCOTT   East Point, GA 127452   
54 Matthew SPOHN   West Chester, PA 219378   
55 Todd the Hurricane HANCOCK   Indianapolis, IN 63342   
56 Daniel RAMSEY (6 - Cat1)   Los Angeles, CA 29107   
57 Daniel HOLT (5 - Pro)   Alpharetta , GA 63559   
58 Boyd JOHNSON   Greenville, SC 103689   
59 Artur SAGAT   Roswell, GA 207381   
60 Phillip MANN (6 - Pro)   Fort Collins, CO 196817   
61 Calixto BELLO   Miami, FL 280626   
62 Graham FOSTER   Greenville, SC 245767   
63 Tyler JEWELL   Austin, TX 168914   
64 John LOEHNER   New York, NY 47769   
65 Pat MCCALLION   Greer, SC 118302   
66 Benjamin SMITH   Athens, GA 268766   
67 Karel SUMBAL   Jacksonville, FL 225841   
68 Michael NIEMI   Gainesville, FL 252598   
69 Gustavo RULLO   Miami, FL 206281   
70 Eric MURPHY   Athens, GA 127087   
71 Hunter GARRISON   Athens, GA 273663   
72 David FORKNER   Pisgah Forest, NC 200885   
73 Ryan SIMPSON   Manassas, VA 133753   
74 Josh WHITMORE   Sylva, NC 38071   
75 Igor RUDALEV   Alpharetta, GA 261409   
76 Corey FISHER   Pittburgh, PA 11701   
77 Frank TRAVIESO   Athens, GA 160295   
78 Carlos VARGAS   Kingwood, TX 177122   
79 Jay THOMSON      
80 Darren DOWLING   Sarasota, FL 219566   
81 Andrew GONZALES   Austin, TX 266238   
82 Steven GRANT   Washington, DC 204726   
83 James SHERMAN   Deerfield Beach, FL 284479   
84 Joe ELDRIDGE   Johns Creek, GA 194777   
85 Winston DAVID   Greenville, SC 194743   
86 Rob WHITE (7 - Cat1)   Brown Deer, WI 197162   
87 David OLIVER   Asheville, NC 207564   
88 Zach NAVE   Gray, TN 240094   
89 Benjamin BRYANT   Athens 211145   
90 Oscar CLARK   Athens, GA 221975   
91 Peter STEWART   Atlanta, GA 34147   
92 Jonathan CLARKE      
93 Chad MADAN   Bolingbroke, GA 53270   
94 Bobby LEA   Mertztown, PA 65819   
95 Robert GIANNINI   Monroe, CT 105754   
96 Andrew JOSEPH   Roswell, GA 102042   
97 Joe WHITMAN   State College, PA 177933   
98 Mike CREED      
99 Noah METZLER   Greenville, SC 230698   
100 Michael STOOP (8 - Cat1)   Richmond, VA 212905   
101 Hector PASTORINO      
102 Rich HARPER (9 - Cat1)   Raleigh, NC 175041   
103 Geoff GODSEY      
104 David KEMP      
105 Ben KERSTEN      
106 Mark BABCOCK   Athens, GA 250228   
107 Bryan VAUGHAN   Burke, VA 129811   
108 Andrew BAKER (10 - Cat1)   Easley, SC 193830   
109 Neal ARNETT   Clayton, GA 177094   
110 A.j. MEYER   Cohutta, GA 191327   
111 Sebastian FLASKAMP      
112 Ronald STRANGE   Pearland, TX 248703   
113 Matthew CRANE   Richmond, VA 170399   
114 Joe COLLINS   Cleveland , GA 244892   
115 Andy SCARANO   Athens, GA 178109   
116 Chip HOOVER (11 - Cat1)   El Paso, TX 215690   
117 Lanell ROCKMORE (12 - Cat1)   Bethlehem, PA 214142   

Men - Master Men 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendan SULLIVAN   Atlanta, GA 253424   
2 Terry DURAN   Hailey, ID 82946   
3 Jonathan ATKINS   Peachtree City, GA 2039   
5 Eric MAY   Marietta, GA 189029   
6 Jim BROCK   Birmingham, AL 4911   
7 Terrence O'TOOLE   Atlanta, GA 59628   
8 Brad HARPER   Atlanta , GA 185352   
9 James GOTSICK   Acworth, GA 69847   
10 Mark BRACKENBURY   Roswell, GA 179409   
11 Nello TEER   Alpharetta, GA 240265   
12 Ty TAGAMI   Decatur, GA 221683   
13 Gw WENZEL   Auburn, AL 59328   
14 Kenneth BARTHOLOMEW   Founain Valley, CA 60388   
15 Richard FUQUA   Atlanta, GA 128853   
16 Bob MCCALL   Las Vegas , NV 53621   

Men - Master Men 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 None None      

Men - Master Men 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Curtis LONG   Atlantic Beach, FL 108976   
2 Thomas SMITH   Seven Springs, NC 161927   
3 Todd HANCOCK   Indianapolis, IN 63342   
4 Emile ABRAHAM      
5 Tony SCOTT   East Point, GA 127452   
6 Igor RUDALEV   Alpharetta, GA 261409   
7 Jose SOLIS (1 - Cat4)   Tampa, FL 290012   
8 Scott DEMYER   Atlanta, GA 145923   
9 Philip ELLIOTT   Palm Beach, FL 51741   
10 Creed SEWELL   Atlanta, GA 147353   
11 Dan GREENE   Pittsburgh, PA 172784   
14 John LITZ   Fort Benning, GA 201924   
15 Lee SHOWERS   Statesboro, GA 52234   
16 Ryan SAYLOR   Gainesville, FL 31413   
17 Mark FLEISHMAN   San Francisco, CA 260212   
18 Marek LIPOLD   Bogart, GA 228079   
19 David GEARHART   Smyrna, GA 230227   
20 David HICKS   Atlanta, GA 241937   
21 Chip HOOVER (1 - Cat1)   El Paso, TX 215690   
22 Patrick HARKINS   Nashville, TN 224049   
23 Keith LAMBERSON   Smyrna, GA 141026   
24 Tim HALL   Banner Elk, NC 179788   
25 Neil KOPITSKY   Atlanta, GA 19643   
26 D Chad STRICKLAND   Atlanta, GA 204674   
27 Brady ROGERS   Atlanta, GA 144524   
28 Ron WILLIAMS   Neenah, WI 18667   
29 Robbie KIDD (1 - Cat3)   Knoxville, TN 178170   
31 Mike BUECHEL   Portland, OR 50377   
32 Jeff RICHARDS (2 - Cat3)   Atlanta, GA 181439   
33 Eric ANDERSON   Alpharetta, GA 151968   
35 Carl SORIANO   Atlanta, GA 239703   
36 David HOFFMAN   Maryville, TN 109365   
37 Brannon AMTOWER   Atlanta, GA 104923   
38 Jeffrey JONES   Atlanta, GA 238616   
39 David TODD   Birmingham, AL 91568   
40 Todd WILSON   Minneapolis , MN 49330   
41 Dan KLAPHEKE   Atlanta, GA 126632   

Men - Master Men 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
12 None None      
13 Ralph TETEN   Atlantic Beach, FL 244247   
30 None None      
34 None None      

Men - Cat 4-5 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Grayson TUDOR   Alpharetta, GA 185440   
2 James COUVILLION   Greenville, SC 258011   
3 Matt CORSE   Atlanta, GA 300680   
4 Lucas MCCAIN   Nashville, TN 305933   
5 Michael CORMIER   Buffalo, NY 280299   
6 Daniel BROSHAR   Marietta, GA 288650   
7 Jason Overbaugh   Atlanta, GA 319482   
8 Rupesh NAIK   Decatur, GA 275657   
9 Joshua BOGGS   Greenville, SC 170835   
10 Stephen WILEY   Buford, GA 193731   
11 Robert HERREL   Alpharetta, GA 274326   
12 Jason SMITHERMAN   Atlanta, GA 306781   
13 Patrick ROBERTSON   Bonaire, GA 287651   
14 Leon FRANA   Savannah, GA 12194   
15 Jack EASTER   Smyrna, GA 257903   
16 Gregg PALAIAN   Atlanta, GA 244209   
17 Amos HARVEY   Cumming, GA 298681   
18 Brian WATSON   Knoxville, TN 286270   
19 Curtis MCILVAIN   Fort Collins, CO 237656   
20 Kyle EMERSON   Cumming, GA 221942   
21 Gregory JONES   Charleston, SC 160241   
22 Kevin ROBERTS   Macon, GA 307229   
23 Jean-pierre MARSAUDON   Marietta, GA 298701   
24 Dan KLAPHEKE   Atlanta, GA 126632   
25 Brian LORD   Covington, GA 182406   
26 Marvin RIVERA      
27 Michael JAMES      
28 Michael VILLA   Johns Creek, GA 282754   
29 Daniel PRICE   Ooltewah, TN 308372   
30 Tracy HONEYCUTT   Marietta, GA 279537   
31 Jim BILOTTO   Atlanta, GA 265381   
32 Michael WATSON   Dahlonega, GA 314670   
33 Andrew LOCKWOOD   Rock Spring, GA 307208   
34 Ryan MURRAY   Cumming, GA 210849   
35 Matthew WHATLEY   Athens, GA 256557   
36 Shawn SHIELDS   Tucker, GA 311478   
37 Jonathan BROWN   Covington, TN 255591   
38 Bruce OLNEY   Lancaster, PA 259633   
39 Charlie HOUGH   Travelers Rest, SC 255729   

Men - Cat 2/3 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andre Vandenberg   Palm Beach Gardens, FL 233774   
2 Philip ELLIOTT   Palm Beach, FL 51741   
3 Travis TURNER   Dacula, GA 268120   
4 William SANTANA   Atlanta, GA 245285   
5 Stefan SWECKER   Maryville, TN 228591   
6 James HOLMES   Roswell, GA 90002   
7 Benjy COIL   Decatur, GA 85178   
8 Brent MAHAN   Chester, NH 245723   
9 Dan GREENE   Pittsburgh, PA 172784   
10 Jonathan CROWSON   Oak Ridge, TN 227516   
11 Evan BURKHART   Easthampton, MA 241358   
12 Julian CABRA   Greenville, SC 265979   
13 R Maitland JONES   Tallahassee, FL 256772   
14 Ronnie BRATCHER   Cumming, GA 4666   
15 Benjamin BRYANT   Athens 211145   
16 Matt LIPSCOMB   Decatur, GA 256439   
17 Jason GUZAK   Nashville, TN 212326   
18 Alexander GIL   Hialeah, FL 228635   
19 John STOWE   Cataula, GA 258337   
20 Sam MILLER   Nashville, TN 244375   
21 Philip O'DONNELL   Suwanee, GA 257659   
22 Andrew MACRAE   Atlanta, GA 257951   
23 Eric STUBBS   Gainesville, FL 255870   
24 David LAVENHAGEN   Gainesville, FL 275290   
25 Bryan VAUGHAN   Burke, VA 129811   
26 Michael LACKEY   Birmingham, AL 228174   
27 Reginald PINEDA   Cumming, GA 112223   
28 Adam SITZ   Atlanta, GA 241069   
29 Tim HALL   Banner Elk, NC 179788   
30 Tony ESPOSITO   Anniston, AL 173319   
31 Mark FLEISHMAN   San Francisco, CA 260212   
32 David HICKS   Atlanta, GA 241937   
33 Jan KOLAR   Anniston, AL 274936   
34 Adam BRITTTON   Greer, SC 275941   
35 Andrew REARDON   Franklin, TN 177637   
36 Eric NEELY   Cumming, GA 143600   
37 Aubrey MOORE   Nashville, TN 223542   
38 Joseph ROSENTEL   Duluth, GA 105314   
39 James GOTSICK   Acworth, GA 69847   
40 Brad HARMAN   Warrenville, SC 252264   
41 Dustin MEALOR   Alto, GA 235305   
42 Yuans HALAIXT   Santa Rosa, CA 25194   
43 Creed SEWELL   Atlanta, GA 147353   
44 Charles ROSSIGNOL   Atlanta, GA 173111   
45 Evan WYNN   Asheville, NC 249535   
47 Matthew MILLER   Atlanta, GA 183102   
48 Jake ANDREWS   Gray Ga 259171   
49 Ron WILLIAMS   Neenah, WI 18667   
50 David GOODMAN   Suwanee, GA 229367   
51 Matthew LATYSZONEK   Arlington, VA 128948   
52 Kyle ROHAN   St. Louis, MO 288263   
53 Calvin O'KEEFFE   Atlanta, GA 255639   
54 Shannon WILLIAMS   Nashville, TN 224931   
55 Jonathan BLACK   Rock Hill, SC 231726   
55 Daryl REYNOLD   Griffin, GA 194952   
56 Paul MADIGAN   Marietta, GA 248362   
57 Nicholas INABINET   Boone, NC 290321   
58 Neil KOPITSKY   Atlanta, GA 19643   
59 Bob BAXLEY   Atlanta, GA 215190   
60 Lucas HARVILLE   Banner Elk, NC 232312   

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam BRITTTON   Greer, SC 275941   
2 Matthew LATYSZONEK   Arlington, VA 128948   
3 Grayson TUDOR   Alpharetta, GA 185440   
4 Drew SLOCUM   Macon, GA 259254   
5 Damien DUNN   Athens, GA 227817   
6 Willie PAYTON   Brooklyn, NY 137827   
7 Chris MCGEE   Rome, GA 147396   
8 Marcus MCMILLAN   San Francisco, CA 290562   
9 Christopher BENNETT (1 - Cat3)   Brunswick, GA 258833   
10 Marc CROUCH   Jensen Beach, FL 211302   
11 Michael CORMIER   Buffalo, NY 280299   
13 M BOYCO   Hollywood, FL 276631   
14 Ronnie BRATCHER   Cumming, GA 4666   
15 Matt MCCOURTNEY   Woodacre, CA 291417   
16 David MARBUT   Villa Rica, GA 223854   
17 Mathew MEUNIER   Nashville, TN 295183   
18 Dylan DEGAN   Marietta, GA 238093   
19 Tony ESPOSITO   Anniston, AL 173319   
20 Chris LESSING   Alpharetta, GA 274824   
21 David BELL (1 - Cat4)   Atlanta, GA 201792   
22 Hans HALAIXT   Taylors, SC 258874   
23 Justin BYNUM   Birmingham, AL 266282   
24 Casey BRAGA   Longwood, FL 282133   
25 Travis NEUMULLER   Acworth, GA 160310   
26 Timothy J. KILLELEA   Bristol, TN 272407   
27 Lucas HARVILLE   Banner Elk, NC 232312   
28 Jose R SOLIS JR   Sierra Vista, AZ 283403   
29 Allen MCDONALD   Atlanta, GA 293050   
30 Luke BROADWELL   Roswell, GA 246131   
31 Jack EASTER   Smyrna, GA 257903   
32 Alex DEVEREAUX   Atlanta, GA 290264   
33 Neil FRONHEISER   Nashville, TN 58637   
34 Richard BAILEY   Irmo, SC 239739   
35 Matthew WHATLEY   Athens, GA 256557   
36 Eddie MURRAY   Dawsonville, GA 235813   
37 Xavier CORTEZ   Marietta, GA 103976   
38 Brian CEBALLOS   Alpharetta, GA 221979   
39 Yuans HALAIXT   Santa Rosa, CA 25194   
40 Pablo DI MARCO   Cumming, GA 279707   
41 Bartholomew DEBACKER   Atlanta, GA 250068   
42 Dan HILLER   Portland, IN 300475   
43 Ryan FISHER   Celveland, OH 179120   
44 Jos CHALMERS   Indian Harbour Beach, FL 271372   
45 Nicholas NICHOLS   Chattanooga Tn 224641   
47 Kenneth WOOD   Atlanta, GA 260714   
48 Greg GILBERT   Marietta, GA 13226   

Women - Pro 1/2/3 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Theresa CLIFF-RYAN   Cedar Springs, MI 231296   
2 Sarah CARAVELLA   Boulder, CO 199998   
3 Laura VAN GILDER   Cresco, PA 36345   
4 Anna LANG   La Jolla, CA 167107   
5 Kori SEEHAFER   Eau Claire Wi 77841   
6 Jenny TREW      
7 Liza RACHETTO   Los Altos, CA 145511   
8 Samantha SCHNEIDER    1709890   
9 Erica ALLAR   Tucson, AZ 174914   
10 Jennifer MCRAE   Austin, TX 55232   
11 Lauren TAMAYO   Asheville, NC 103456   
12 Rebecca LARSON   Athens, GA 91806   
13 Carrie CASH-WOOTTEN   Saint Louis, MO 163561   
14 Rachel BYUS   Chandler, AZ 260379   
15 Erika GRAVES   Los Angeles, CA 223920   
16 Starla TEDDERGREEN (1 - Cat2)   Portland, OR 202033   
17 Elizabeth MORSE HILL   Saint Petersburg, FL 126302   
18 Jacquelyn CROWELL   Alpharetta, GA 185441   
19 Tiffany PEZZULO   Salt Lake City, UT 89443   
20 Gina VOCI   Charlotte, NC 140372   
21 Frances SCHOFIELD   Palm Beach Gardens, FL 68653   
22 Valeria GALEANO (2 - Cat2)   Miami Beach, FL 218526   
23 Linsey BRADSHAW-SANDOVAL (3 - Cat2)   Los Alamos, NM 237609   
24 Zoe FRAZIER   Suwanee, GA 229338   
25 Cheryl FULLER MULLER   Cumming, GA 235133   
26 Christy KEELY   Holland Mi 267467   
27 Kate ROSS   Bristol, TN 160047   
28 Kitty WICKES (4 - Cat2)   Atlanta, GA 233329   
29 Marianne HOLT   Matthews, NC 149427   
30 Kacey MANDERFIELD   Kutztown, PA 221431   
31 Jennifer REITHER   Boulder , CO 146585   
32 Rushlee BUCHANAN      
33 Kate VERONNEAU   Wayne, PA 264024   
34 Evie BOSWELL-VILT   Baltimore, MD 254664   
35 Laura COOK   Virginia Beach, VA 226016   
36 Alexis BROWN   Marietta, GA 139375   
37 Nicole JOHNSON   Greenville, SC 196189   
38 Keely BROOKS   Las Vegas, NV 206886   
39 Melissa PETTY   Knoxville, TN 208174   

Women - Cat 3/4 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauren CLAYTON   Macon, GA 310661   
2 Jackie BLACKWELL   Greenville, SC 231793   
3 Debbie GILLESPIE   Travelers Rest, SC 272883   
4 Olga WEEKS   Rock Hill, SC 225637   
5 Dominique SHORE   Suwanee, GA 236179   
6 Stephanie CUCAZ   Lawrenceville 288099   
7 Shannon PARRISH   Atlanta, GA 298925   
8 Katie REYNOLDS   Griffin, GA 199016   
9 Kristine GUM   Rincon, GA 274715   
10 Hannah COUGHLIN   Charlotte, NC 299147   
11 Abigail ALDRIDGE   Canton, GA 273899   
12 Amanda KOMESTAT   Williamson, GA 283837   
13 Addyson ALBERSHARDT   Matthews, NC 287411   
14 Marsha WHITE   Nashville, TN 206219   
15 Erica CHARD   Grand Blanc Mi 274325   
16 Janice EIRICH   Cumming, GA 307920   
17 Roxanne CARUSO   Atlanta, GA 289366   
19 Rachel SCOTT   Boulder, CO 305931   
20 Laura REINERT   Nashville, TN 291432   
21 Christine TRAVISS      
22 Kathryn SMITH   Greer, SC 284343   
23 Jenn YOUNG   Greenville, SC 219509   
24 Mindy CARPENTER      
25 Allyson BEACH   Cleveland , OH 308581   
26 Anna ZUVER   Decatur, GA 314412   

Women - Cat 3/4 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
18 None None      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOCUORESierra NevadaBonk BreakerUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee