Race Results for
Trek Big Ring Classic (WORS 2010 Race #3)
Wausau, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/30/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Fletcher Arlen   Wausau, WI46:56.70 368031  4034 City Bike Works
2 Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI47:59.90 303828  4026 
3 Brandon Flisram   49:4.70  4005 Team Extreme
4 Jeffrey Martz   Kewaskum, WI49:8.40 297043  4052 Team Bonk
5 MItchell Bratz   49:30.70  4380 
6 Alex Darrington   50:23.60  4351 
7 Justin Wentworth   50:26.50  4343 
8 Andrew Schirpke   Cedarburg, WI52:6.00 289759  4040 Twin Six / Team Extreme
9 David Slickman   59:42.40  4048 Team Bonk
10 Riley Kunstman   60:20.20  4059 Gear Grinder
11 Roman Kosarzycki   1:1:51.30  4080 Alterra
12 Gage Miller   1:5:10.00  4032 Janesville VeloClub
13 Austin Sympson   1:5:17.30  4321 Kegel's
14 Dakota Smith   1:5:32.20  4081 Michael's Cycles
15 Shane Holcomb     6016 Fattires-n-beer
16 Alex Kay     6071 Riverbrook
17 Kyle Kargel     6001 Wildside Velo Club
18 Nolan Goldberger     4385 
19 Taylor Thomas     6076 
20 Aidan Coleman   Cedarburg, WI 293276  6012 Alterra MTB Team
21 Daniel Gretzinger     6008 Wheel and Sprocket
22 Nathan Knowles     6017 
23 Aaron Smith     6003 
24 Ben Smith     6027 Wheel & Sprocket
25 Joey Scalissi     6024 Muddy Cup racing
26 Owen Reich     6019 
27 William Darling   Vernon Hills, IL 318222  6007 Grainger Bike Club
28 Zack Kargel     6002 Wildside Velo Club
29 Caleb Swartz   Madison, WI 286165  6077 Brazen Dropouts/Cronometro
30 Bridger Flory     6066 Pomps Tires
31 Gabe Barden     6075 Heavy Pedal Velo Club
32 Dylan Eggebrecht     6011 
33 Collin Neuser     6022 Rib Mountain Cycles
34 Victor Anderson     6067 Rib Mountain Flyers
35 Cole McDicken     6070 
36 Reed May     6068 
37 Lucas Fletcher     6015 
38 Dylan Pink     6072 
39 Tyler Brady     6074 
40 Griffin May     6065 

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Berchem   Manitowoc, WI44:38.40 296457  4044 Gen X / World Bicycle Relief
2 Jan Warren   46:9.20  4008 Green Door Home Inspection
3 Adam Kay   47:14.30  4354 Riverbrook Bike
4 Ryan Kay   47:15.10  4353 River Brook
5 Tyler Feldmann   47:44.80  4074 Cyclopath
6 Cory Marty   Plover, WI48:39.50 303981  4014 
7 Joshua Stepka   48:56.00  4072 Walk About
8 Jordan Boyea   49:28.70  4369 
9 Jack Gassner   50:57.20  4042 
10 Colin Olson   50:58.80  4083 
11 Brayden Schott   51:27.00  4070 
12 Zachary Ott   53:20.60  4030 
13 Dillon Guerra   56:54.90  4384 
14 Zachary Kolar   58:12.80  4036 
15 Zach Sabel   1:15:7.70  4004 Attitude Sports
DNF Joel Willman     4382 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Schuttenhelm   44:6.20  4332 
2 Robert Rinfret   44:12.30  4337 
3 Philip Austin   44:27.90  4342 
4 Kurt Brunner   45:23.50  4017 
5 Danny Marchewka   46:54.90  4071 
6 Brandon Teske   47:38.20  4388 
7 Cesar Fuentes   47:54.00  4349 
8 Tyler Rockenfield   47:59.90  4345 Michaels Cycles
9 James Joyce   48:3.60  4344 Michaels Cycles
10 Martin Reza   48:18.80  4101 
11 Jared Brodjeski   48:47.30  4068 
12 Joren Devries   48:50.70  4386 
13 Nick Theodoru   50:5.40  4338 
14 John Ruggles   50:14.10  4003 
15 Justin Kelley   51:31.90  4355 
16 Scott Krueger   51:32.60  4818 Team WORS
17 Walter White   51:48.80  4061 
18 Jesse Jefferson   51:51.00  4814 
19 Andrew Woznicki   51:56.70  4367 
20 Joseph Bottensek   52:48.10  4838 Anybodys Bike Shop
21 Joe Guse   53:45.10  4335 
22 Tyler Lenz   54:0.70  4322 
23 Seth Boyea   54:20.30  4370 
24 Alex Imhoff   56:28.70  4363 Team Extreme
25 Kyle Laspa   56:29.50  4359 
26 Jake Miller   57:11.30  4327 
27 Colin Malnory-Silbern   57:26.20  4364 Team Extreme
28 Craig Capelle   1:1:34.40  4357 Attitude Sports
29 Jeremy Jersild   1:1:35.30  4051 
DNF Matthew White Jr.     4060 
DNF Rob Stieber     4085 Rib Mountan Cycles

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Schmidt   Lake Geneva, WI43:59.40 293518  4013 
2 Marko Gerovac   44:17.20  4010 
3 Jason Mau   44:43.90  4362 
4 Juan Giraldo-Vela   45:28.90  4377 
5 Josh Zalewski   45:56.90  4038 
6 Mark Anderson   45:59.40  4844 
7 Sheldon Williams   46:31.80  4065 Prevagen
8 Marek Kulesza   47:16.50  4358 
9 Eric Grissom   47:17.00  4077 
10 Jim Scharlau   49:35.90  4806 Jenesville Velo club
11 Jason Morgan   49:41.00  4840 
12 Shane Bretza   50:15.50  4078 Alterra Mountain Bike Team
13 Bryan Feltz   50:40.60  4341 
14 Jesse Berg   50:46.80  4340 Titletown Flyers
15 Steven Toombs   50:51.50  4076 Erik's Bikes NBoards
16 Patrick Gokey   51:48.80  4368 
17 Jeff Robinson   51:58.40  4846 Covance CycligClub
18 Bradley Lahner   52:2.30  4054 
19 Matt Pemberton   53:44.10  4073 
20 Ryan Manske   54:0.60  4812 
21 Jason Bradshaw   54:16.60  4330 
22 Brandon Thatcher   54:17.70  4333 
23 Mike Welch   54:34.30  4123 
24 Scott Yurjevich   54:57.90  4067 Gen X Cycling
25 Adam Zouski   55:9.90  4845 
26 Bill Chadek   58:8.30  4325 
27 Matthew Steele   58:47.00  4843 
28 Paul Emmerth   Berwyn, IL1:3:34.20 304016  4324 
DNF Derek Alsup     4331 Stepfathers
DNF Mike Middendorf     4805 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Battino   45:49.70  4375 
2 Jeffery Schisel   46:1.10  4316 Pomps Tire/Bikes N Boards
3 Jody Arlen   46:5.60  4035 
4 Clive Warren   46:34.80  4006 Green Door Home Inspection
5 Ruben Valdez   46:36.20  4045 
6 Chris Harold   46:53.50  4361 
7 Paul Darrington   47:28.40  4350 
8 Michael Laufenberg   47:37.40  4023 Team Pedal Moraine
9 Kevin Lisowe   47:58.50  4037 
10 Michael McClure   48:15.90  4057 
11 Gary Ehrike   48:26.10  4319 
12 Michael McCarthy   48:35.50  4387 
13 David Fitzwater   48:41.60  4339 Vernon Trails
14 Jack Pabst   48:54.10  4049 
15 Kevin Leach   49:8.00  4842 
16 Jonathan Mathews   49:11.00  4366 FDL Cycleryng
17 Bob Dunahee   50:29.60  4372 
18 Matthew Knowles   Batavia, IL51:23.80 314964  4810 
19 Brad Parks   51:29.10  4839 
20 Scott Beduhn   51:33.30  4381 Gear 'N Up
21 Steve Beach   52:3.90  4011 
22 Andrew Trewyn   52:11.10  4056 Waupon Raod Warriors
23 Brian Coleman   Cedarburg, WI52:19.90 314104  4807 Alterra MTB Team
24 Kirk Wescom   52:57.70  4317 
25 Patrick Johnson   52:59.30  4371 
26 Gary Frost   53:9.90  4802 
27 Tom Andrews   53:21.60  4837 
28 Eugene Lemmer   55:2.80  4348 
29 Paul Bratz   55:4.00  4379 
30 Kurt Otto   55:27.60  4360 Recyclist
31 Todd Niermeyer   58:18.40  4374 
32 Henry Kosarzycki   59:5.00  4815 Alterra
33 Ron Bruder   59:7.80  4329 
34 Ryan Roesler   Onalaska, WI60:4.90 317102  4816 
35 Michael Close   1:1:25.90  4346 
36 Jim Young   1:3:6.10  4347 
DNF Jim Pekowsky   Waukesha, WI 83745  4020 Ryder/Trek Racing

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Henry Heupel   Libertyville, IL47:4.80 240131  4047 
2 Scott Foate   47:12.30  4062 
3 David Carignan   49:12.60  4373 
4 Mark Corrigan   49:34.60  4002 
5 George Doty   49:46.50  4033 
6 Keith Oleson   50:45.20  4841 Wannabe Racing
7 John Hemphill   51:53.40  4352 
8 Dano Dittrich   Sheboygan, WI51:58.00 284636  4066 Sheboygan BikeCo
9 Tim Kilness   51:58.90  4365 
10 James Simmons   52:13.50  4376 
11 Dennis Denuccio   52:30.80  4336 
12 James Brasuell   52:36.80  4015 
13 Bruce Parker   52:47.30  4084 Freewheel Bike
14 Steve Mott   55:1.00  4318 
15 Mark Koenig   55:46.90  4079 Titletown Flyers
16 Dennis Klinkert   56:58.80  4043 
17 Wally Sniadajewski   58:34.30  4100 Point Pursuit
18 Mark Schuttenhelm   59:13.00  4326 
19 Ron Jansen   59:56.60  4016 
20 Craig Welbourne   1:2:16.00  4378 
21 Glenn Aavang   1:4:0.60  4063 
22 Jerry Leair   1:7:49.10  5105 
23 Richard Wenborne   1:10:8.50  4007 Titletown Flyers
24 Jay Hoppe   1:10:49.40  4813 Fond Du Lac Cyclery
25 James Marx   1:11:22.20  4356 
26 Dennis Westberg   Kewaunee, WI1:21:48.70 296314  4027 Titletown Flyers

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karninen Pete     2182 
2 Andrew Senderhauf     2065 Wheel and Sprocket
3 Mike Zuiker     2421 Pomps
4 ryan oconnell   Oak Forest, IL 303745  2154 Team Expo
5 Brandon Watkins     2165 EXPO Racing
6 Parker McColl     2097 Endurance Trust
7 Ben Franson     2449 
8 Travis Johnson     2099 Heavy Pedal
9 Aaron Koss     2429 
10 Riley Kopesky     2045 Expo Racing
11 Reece Oleson     2434 Wannabe Racing
12 Jordan Watkins     2183 EXPO Racing
13 Connor McColl     2098 Endurance Trust
14 Erik Beckman   Pulaski, WI 314852  2187 
15 Joel De Witt     2015 Fond du Lac Cyclery
16 David Flaten     2108 
17 Collin Coleman   Cedarburg, WI 293072  2115 Team WORS
DNF Bo Schinke   Appleton, WI 299034  2010 GenX/World Bicycle Relief
DNF Jordan Loeck   Sherwood, WI 291906  2068 Appleton Bike/GenX
DNF Josey Weik   Wrenshall, MN 297766  2127 MNJRC

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Maloney   1:48:34.60  1029 
2 Michael Wenzel   1:54:52.20  1082 
3 Ryan Voss   Damascus, OR1:59:5.90 286022  908 Muddy Cup
4 Tim Racette   Fort Atkinson, WI2:26.40 285206  1111 Team Wisconsin/MC2
5 Joshua Heinecke   Sheboygan, WI2:6:36.80 241021  1011 ICO / PowerBar
6 Spencer Cone   Baraboo, WI2:8:38.50 302116  1019 Wildside Velo Club
7 Andrew Gierke   2:8:45.70  1306 
8 Andrew Wiesner   Germantown, WI2:12:43.30 289953  1062 Titletown Flyers
9 Eric Weidman     2040 Muddy Cup
10 Adrian Icenogle     2137 Attitude Sports
11 Jesse Lueders     2439 Magnus
12 Daniel Trupp     2816 
13 Tyler Krell     2423 
14 Erik Radtke     2428 
15 Matt Paterson     2012 Team AttakTiks
16 Michael Sherven     2156 Fat Tires & Beer
17 Nick Krcma     2161 City Bike Works
18 Andrew Borell   Ripon, WI 269270  2910 Attitude Sports
19 Michael Robinson     2426 
20 Andrew Ayers     2432 Ripon College
21 Scott Anderson     2153 Titletown Flyers
22 Cody Gunst   Hartford, WI 246370  2441 
23 Andrew Fehrenbach     2411 
24 Paul Westberg     2175 Titletown Flyers
25 Lowell Johnson     2917 
26 Jacob Becker     2132 Gen X / World Bicycle Relief
DNF Brian Krueger   Merrill, WI 224056  1310 Great Dane
DNF Chris Smith   Mukwonago, WI 309395  2017 Team Extreme
DNF Jacob Jackson   Cadott, WI 307701  2043 
DNF Travis Schirpke     2057 TEAM EXTREME
DNF Zach Hetzer     2095 UWSP Mountain Bikers
DNF Phillip Hoffman     2096 UWSP MountiainBikers
DNF Brandon Hintz   Scandinavia, WI 253118  2124 Team WORS

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Koss   Madison, WI1:44:47.00 269759  935 Spring Street Sports
2 Nicholas Holzem   Wausau, WI1:44:56.90 311654  1016 City Bike Works
3 Ken Statz   1:45:12.90  1073 
4 David Thomas   Asheville, NC1:49:27.90 155779  911 Magnus / T6
5 Rick Doornbos   Woodridge, IL1:50:36.10 291548  1291 Voodoo Cycles/Billys Bike Shop
6 Ryan Kleimenhagen   1:51:2.00  1296 Chainsmokers
7 Matthew Abel   1:52:5.50  1321 
8 Dan Ellerkamp   1:52:51.60  1018 Magnus
9 Matt Bolenbaugh   1:53:10.80  1086 RMC
10 Scott Marx   1:53:36.50  931 Heymakers
11 Ryan Carlson   Wauwatosa, WI1:53:42.90 273574  1004 Team Wheel & Sprocket
12 Eric Fossell   Berthoud, CO1:54:29.00 296311  1107 Spokes N Spines
13 Adam Heil   1:55:40.40  938 
14 Ben Marchewka   Waterloo, WI1:55:42.20 302088  1048 Team Pedal Moraine
15 Shawn Hoppe   1:57:59.50  1061 Fond Du Lac Cyclery
16 Scott Spoo   Woodbury, MN1:59:19.30 297802  1292 Wannabee Racing
17 Tyler Welnak   1:59:25.80  1802 Wheel and Sprocket
18 Michael Ziegler   Milwaukee, WI1:59:48.10 296227  1099 Cyclenauts
19 Scott Neperud   Madison, WI2:0.70 275059  912 Magnus
20 Joseph Sielen   Milwaukee, WI2:11:59.70 310420  1039 Team Pegasus
21 Jake Swenson     2019 UWSP Cycling
22 Patrick Scheibel     2077 
23 Wesley Frame     2420 
24 Mike Darlington     2130 Trek Stores ofMadison
25 Brady Koss     2430 Bone and Joint
26 Geo Camp     2937 Treak Store ofMadison
27 John Arpke     2938 
28 Ben Schreiber     2451 Pedal Moraine
29 Brian Paterson   Lakemoor 397513  2002 Team AttakTiks
30 Ian Willmann     2007 
31 Carl Morse     2171 Wheel & Sprocket
32 Jeff Bernaeyge   Hampshire, IL 285923  2902 treadhead/A51/psimet
33 Ryan Theel     2151 Cyclopath
34 Sharat Mortha     2051 Rib Mountain Cycles
35 Derek Slates     2935 Wheel and Sprocket
36 Andrew Meyer   Mosinee, WI 307995  2908 Team Extreme
37 Mark Schindel     2817 Titletown Flyers
38 Chad Hoppe     2050 Team Fond du Lac Cyclery
39 Jonathan Blanchard   Mishicot, WI 298697  2023 
40 Eric Krszjzaniek     2932 
41 Kevin Langenecker     2424 
42 Robert Stiebar     2461 Rib Mountain Cycles
DNF William Street   Sheboygan, WI 219245  1071 SISU Custom Cycles
DNF Michael Humpal   Mundelein, IL 189221  1072 GeorgeGarnerCyclery.com
DNF John Hawkins     2431 
DNF Todd Nutter     2829 Fond du Lac Cyclery
DNF Theodore Schrubbe   Elm Grove, WI 249426  1087 Velo Trocadero

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patryk Limanowicz   1:47:15.40  1010 
2 Chris Cook   1:47:19.40  1315 Bikes N Boards
3 Jason Boynton   1:49:52.80  1300 Team Wheel andSprocket
4 Kevin Pomasl   1:50:21.00  1027 Team Wisconsin/ MC2
5 Erin Sikora   1:50:41.30  1074 Performa Cycling
6 Vince Steger   1:52:26.90  1020 Eriks Bikes & Boards
7 Aaron Sturgis   1:53:39.00  1320 Spring Street Sports
8 Jim Toombs   Madison, WI1:53:39.50 309850  1095 Eriks Bikes & Boards
9 Jeremy Vogels   1:53:40.90  1033 Performa Cycling
10 Ryan Shiroma   Madison, WI1:54:58.20 193030  906 BelGioioso/Twin Six
11 Timothy Palomaki   Ishpeming, MI1:55:17.20 215265  1295 Culver's Racing
12 Neil Zacharek   1:57:13.60  1059 Sheboygan Bicycle Co
13 Bryan Frazier   Cottage Grove, WI1:58:6.10 293537  1053 Wildside Velo Club
14 Wally Kunstman   Sheboygan, WI2:1.90 285687  1060 Sheboygan Bicycle Co
15 Anthony Ferrara   Minneapolis, MN2:30.50 291373  1032 New Moon Bike Shop
16 Colby Lash   Marquette, MI2:3:4.80 293861  1297 
17 Erich Ponath   2:5:24.40  1056 Fattires-n-Beer
18 Michael Verhagen   Allouez, WI2:5:58.70 221776  1302 
19 Jason Roggenbauer   2:9:0.00  1293 Wheelfast
20 Jamie Prange   2:12:40.80  1079 Cyclopath
21 James Parman   2:42:6.30  910 Oshkosh Cyclery
22 Eric Stanke     2211 Schwag
23 Logan Mackay     2063 
24 Matt Karwowski     2104 Erik's Bikes
25 Daniel Blasiole     2417 WHHDS
26 Jason Gibson     2162 Gear n' Up
27 Rob Willmas     2114 Team Bonk
28 Kyle Williams   Iowa City, IA 239639  2450 Iowa City Cycling Club
29 Justin Latham   Germantown, WI 237611  2022 Gen X / World Bicycle Relief
30 Josh Danielson     2457 
31 Eric Johnson     2801 Anybody's Bikeshop
32 Paul Kekstas     2914 Performa Cycling
33 David Mowry     2049 Team Pedal Moraine
34 Benjamin Swart     2176 Pedal Moraine
35 Jeremy Jonas     2004 
36 Ryan Usiak     2117 Titletown Flyers
37 Luke Utecht     2030 Performa Cycling
38 Rennis Delgado     2038 
39 salvatore virgilio   Woodridge, IL 311698  2166 
40 Seth Nelson     2840 
41 Nate Andrews     2103 Alterra Coffee
42 Nathan Wilke     2442 
43 Paul Strobel     2054 Bone & Joint
44 Jason Dostal     2805 
45 Ben Lasecki     2158 Team Cyclopath
46 Dano Grade     2842 
47 Chad Harger     2415 
48 Mark Schultz     2460 Heavy Pedal
DNF Joel Coon     905 BelGioioso/Twin Six
DNF David Bender   Kenosha, WI 260585  1012 JVC/Michaels Cycle
DNF Nathan Lillie   Altoona, WI 313414  1050 RUCC-Brones Bike Shop
DNF Sanjay Ganju   New Berlin, WI 196060  1054 Alterra Mtb
DNF Mitchell Moen     1077 r bikes
DNF Eli Lipp     2018 Speed Freak
DNF Dan Wierzba     2028 rib mountain cycles
DNF Aaron Mix     2062 Trek Store-Madison
DNF Erich Brauer   Madison, WI 276022  2147 Titletown Flyers

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 jess kruchoski   Hartland, WI1:46:10.50 261579  1023 The Endurance Trust Inc.
2 Matthew Ryan   1:46:34.90  1317 
3 Todd Craig   1:47:32.30  1294 Red Eye BrwingCo
4 Joe Greatens   De Pere, WI1:50:38.10 218706  1008 
5 Kurt Schwiesow   1:52:3.30  1009 Tower Clock Eye Center
6 James Buddenbaum   Bloomington, MN1:53:6.20 185684  1052 Silver Cycles
7 Rick Walls   Wauwatosa, WI1:53:14.20 205152  916 Muddy Cup \ Twin Six
8 Scott Diedrich   1:53:17.90  1084 Attitude Sports
9 Andrew Dahl   1:53:39.70  1316 BPB
10 Tyson Schwiesow   Green Bay, WI1:53:53.00 81966  1017 CZ Velo
11 Lance Wall   1:54:8.40  1044 Treadhead cycle club
12 Joe Villalobos   1:55:0.80  1031 Hayes RPM Cycling
13 Aaron Pidde   Bloomington, MN1:55:35.30 133195  1835 Wookiee Juice Racing
14 Noah Marcus   1:56:49.80  1298 Chainsmokers
15 Jeff Steckbauer   1:57:56.30  1801 Rib Mountain Cycles
16 Ronald Williams   Duluth, MN1:58:33.90 142191  1307 Culver's Racing
17 Tyler Grenzow   1:59:41.20  1313 KORC
18 Kevin Roytek   1:59:48.00  934 Spring Street Sports
19 Greg Heil   2:30.40  1114 Cyclenauts
20 Carey Falkenberry   2:1:53.10  1006 
21 Krystian Pac   Chicago, IL2:2:59.40 149853  1078 PACT - DISH POLSKA TV - Miodu!
22 Jeremy Lentz   Colgate, WI2:5:14.60 292071  1025 
23 CHRIS FELLOWS   Genoa, IL2:6:29.40 280824  1813 WORS/HAYES BRAKES
24 Gabriel Ion   Spring Grove, IL 317100  2141 
25 Chan Barden     2438 Heavy Pedal Velo Club
26 John Hughes     2133 Pedal Moraine
27 Patrick Dowd     2003 
28 Chad Klaus     2212 Schwag
29 Bryan Lau     2066 
30 Brett May     2079 Kettle MoraineFlyers
31 Troy Schaden     2178 Scwag
32 Jason Ruesch     2087 Rib Mountain Cycles
33 Matthew Lanser     2048 Titletown Flyers
34 Jesse Jaehnig   Cleveland, WI 297773  2903 FatTires n Beer
35 Mark Clinton     2149 Attitude Sports
36 Eric Gorder     2453 
37 Steven Schaefer     2905 
38 Anthony Dombrowski     2916 Team Pedal Moraine
39 Nick Pettis     2844 Wannabe Racing
40 Jack Schirpke   Cedarburg, WI 268393  2020 Team Extreme
41 Matt Niermeyer     2425 
42 Nic Mianecki     2913 Hayes Disc Brakes
43 Marcus Steele     2828 Title Town Flyers
44 Mark Szudrowitz   Jackson, WI 317242  2810 Team Extreme
45 Michael Olm     2016 GenXcycling
46 Todd Mertz     2443 
47 Don Iwen   Milwaukee 208154  2021 Alterra
48 Darren Haag     2006 HAAG GYM
49 Chad Neff     2033 
50 Bradley Byrge     2456 cyclopath
51 Andrew Radloff     2188 
52 Steven Strobel   Mosinee, WI 290577  2221 Rib Mountain Cycles
53 Scott Bender     2846 
54 Chris Radtke     2435 
55 Steve Havlichek   Green Bay, WI 315554  2163 
56 Todd Somers   Milwaukee, WI 196059  2080 Alterra
57 Jeff Gau     2052 Bone & Joint
58 Phil Taylor     2458 
59 Aaron McGinnis   Combined Locks, WI 284582  2102 Gen X / World Bicycle Relief
60 Kevin Schuster     2120 Genx/World Bicycle Relief
61 Brian Suiter     2841 
DNF Bret Deutscher   Stevens Point, WI 158899  904 
DNF Matt Block     1014 BIKEMAN.COM
DNF Christopher Gabrielson   Baraboo, WI 227409  1024 Wildside Velo Club
DNF Dave Fetters   Minneapolis, MN 266342  2409 Unattached

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Boyles   Pewaukee, WI1:42:30.30 99459  933 BVC-Nomad Cycling
2 Dan Tavela   1:48:0.10  1043 THC
3 Chad Griffin   1:48:24.50  937 Twin Six
4 Greg Jones   West Allis, WI1:49:13.60 295007  907 Hayes Brakes
5 Bob Brady   1:50:25.80  1038 
6 William Burkholder   Rockford, IL1:51:10.60 296156  1002 Kegel\'s Bike
7 Mark Olski   1:52:47.70  1066 Outdoor Outlet
8 Don Slickman   1:53:30.30  1055 Team Bonk
9 Mark Cole   Stevens Point, WI1:54:35.40 104782  1119 Adventure 212/Specialized
10 Jeffrey Penman   Ellsworth, WI1:54:55.90 288396  1290 Flat City Cycling Club
11 Steve Pribek   1:54:57.60  1026 
12 Matthew Dale   Cable, WI1:56:1.30 310643  1007 Riverbrook Momentum
13 Todd Kalkoske   Milwaukee, WI1:56:19.60 199792  936 Velotrocadero
14 Steve Schafer   1:57:10.90  1301 
15 John Wypiszinski   1:58:4.50  1085 Titletown Flyers
16 Michael Hartzell   1:58:41.70  1318 Trek Madison
17 Jeff Hammond   1:58:53.40  1041 Endurance Trust
18 Gregory Blake   2:55.60  1319 
19 Scott Anderson   2:1:38.80  932 Rib Mountain Flyers
20 Jesse Sharp   2:1:51.60  1133 Tower Clock EyeCenter
21 Brent Palmer   2:2:3.30  901 Titletown Flyers
22 Bob Callaway   2:2:44.00  903 Bluedog Cycles
23 Steve Jeske   2:9:59.20  1046 Pedal Moraine
24 Mickey Weibeler   2:15:4.80  1288 
25 Kyle Franson     2448 Pomps Tire
26 Tim Lutz     2191 O 2 Racing
27 Sean Miller     2091 Janesville VeloClub
28 Dave Blanke   N. Barrington, IL 310413  2039 
29 Joe Olson     2035 
30 Wade Flisram   Onalaska, WI 208096  2113 Team Extreme
31 Joel Ficke     2806 
32 Michael Carney   Yorkville, IL 253115  2029 Flatlandia
33 Andy Swartz     2939 
34 Robert Zimmermann     2168 Pedal Moraine
35 Brian Coppock     2185 
36 Jeff Wren     2082 Team Extreme
37 Michael Quitzon     2123 
38 Jeff Bublitz     2088 Gen X / World Bicycle Relief
39 Bill Selbig     2192 Chainsmokers
40 Thomas Kabacinski   Calidonia, IL 191741  2414 Athletico xXx
41 Joel Flory     2418 Pomps Tires
42 Kelly Longtine     2444 
43 Roger Eckes     2934 
44 Sam Huntington   Madison, WI 209052  2915 
45 Steve Davidson     2100 Titletown Flyers
46 Alan Potter     2455 Speeds Bike Shop
47 Dale Crowell     2464 
48 James Baxa   Twin Lakes, WI 290762  2208 TreadHead Cycling
49 Christopher Quinn     2463 Planet Bike
50 Ty Saracoff     2416 
51 Michael Gerlach     2904 Bonk
52 Thomas Harron   Madison, WI 296479  2804 Wildside Velo Club
53 Paul Compton     2064 Compton Bros. Racing
54 Michael Gorka   Salem, WI 13730  2803 TreadHead Cycling
55 Scott Graff     2037 
56 Gregory Molnar     2839 
DNF Dan Szczepanski     1028 BelGioioso/Titletown Flyers
DNF Richard Faith     1040 Cylenauts
DNF Ty Gonzalez     1045 Alterra MTB Team
DNF Curt Demott     1100 Titletown Flyers
DNF David Compton   Belvidere, IL 259833  1113 Compton Bros. Racing
DNF Jim Chapman     1308 On The Rivet
DNF Scott Plank     1309 
DNF Wade Luberger     1311 Wheel N Sprocket
DNF Ken Naef     2011 Titletown Flyers
DNF Steve Kobs     2032 Team Pedal Moraine
DNF Troy Olm     2142 Chainsmokers
DNF Thomas Dvoratchek   South Elgin, IL 246726  2179 Spin Dr Cycleworks
DNF Todd Meyer     2454 
DNF Rob Nieth     2809 Anytime Fitness - Delafield
DNF Troy Melves     2845 On The Rivet

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Glen Stroik   Franklin, WI1:53:42.90 258547  1067 Chiropratic Partners
2 Sean Shields   Milwaukee, WI1:53:43.70 76735  1042 Team Pedal Moraine
3 Pat Dowling   1:54:19.70  1289 Penn Cycle
4 Russell Jobs   1:55:58.70  1101 Hayes Disc Brakes
5 Jeff Sympson   Rockford, IL1:56:25.60 101514  1076 RVO/ Kegel's
6 Nick Christofalos   Chicago2:41.90 296031  1057 Twin Six ClifBar
7 Jeff Gantz   2:1:59.40  1312 Titletown Flyer
8 Patrick Rasmus   Chippewa Falls, WI2:5:45.10 61542  1286 Spring Street Sports
9 Ron Kay   2:9:12.40  1299 Hayes
10 Timothy Bates   Madison, WI2:21:48.20 53247  1083 Muddy Cup
11 Terry Prewitt     2250 Attitude Sports
12 Kelly Skinkis     2145 Team WORS
13 Matt Luger     2111 Team Pedal Moraine
14 Lee Nesbitt     2144 KORC
15 Mike Owens     2173 Alterra
16 Dave Reich     2112 Team Extreme
17 Larry Hipps     2071 Pedal Moraine
18 John Gretzinger     2072 
19 Matt Howe     2436 
20 Matthew Hattenhauer     2419 Rib Mountain flyers
21 Troy Sable     2084 
22 Bruce Brown     2462 BikeIowa.com
23 Edward Piontek     2135 Title Town Flyers
24 Jeff Greatens     2446 
25 Alan Kinnaman     2131 
26 Rob Hofmann   Brookfield, WI 296144  2912 Team Extreme
27 Kurt Kargel     2046 Wildside Velo Club
28 Steve Hoppman     2122 FDL/Oshkosh Cyclery
29 Greg Morrow     2074 Team Pedal Moraine
30 Ed Schuster     2452 
31 Richard Bechtel     2189 
32 Steven Drecoll   Mundelein, IL 105534  2138 
33 Todd Fletcher     2125 
34 Bob Mueller     2936 insites
35 David De Witt     2014 Fond du Lac Cyclery
36 Anton Koenigsmann     2812 
37 Gary Esko     2814 Titletown Flyers
38 Erick Braaksma     2186 
39 Bob Anderson     2427 
40 Demetrius Banks     2184 
41 Mike Borchardt     2808 team extream
42 Christopher Voss     2181 
43 Tom Thies     2410 Peace Coffee
44 Paul Traeger     2092 TEAM EXTREME
DNF Eric Sime   Boscobel, WI 176464  902 Team Singular
DNF Todd Bugnacki     1035 Club Tread
DNF Dave Hoglund     1314 Peace Coffee Racing

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Meader     2445 
2 Michael Giesen     2116 Titletown Flyers
3 Mark Petterson     2089 Treadheadsing
4 Don Carr   Wauwatosa, WI 185458  2025 IS Corp
5 Steve Kapaun   Hudson, WI 118725  2085 
6 Keith Westendorf   Milwaukee, WI 259757  2193 Alterra MTB
7 Todd Trembley   Faribault, MN 217961  2408 
8 Dan Millin     2177 Team BONK
9 Mike Morrison     2440 
10 Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Titletown flyers
11 John Senkerik   Wauwatosa, WI 288510  2026 Team Extreme
12 William Peters     2067 Titletown Flyers
13 David Hornung     2170 Team Fond Du LAc Cyclery
14 Daniel Braun     2406 TEAM EXPO
15 Don Freitag     2413 
16 dale lenss   Luxemburg, WI 291860  2083 Titletown Flyers
17 Bill Styer     2069 
18 Rich Mennenoh   Mchenry, IL 258036  2056 TreadHead Cycling
19 Sterling Schmidt     2128 Heavy Pedal Velo club
20 Ron Kapaun     2118 
21 Douglas House     2447 
22 Mike Brauer     2172 Heavy Pedal Velo
23 James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 I Ride Bikes
24 Dan Howell     2422 
25 Franklin Lobello   Gurnee, IL 296152  2047 
26 Matthew White     2093 
27 Ken Koehn     2465 
28 Phil Oliveri     2843 
29 David Joyce   Brevard, NC 148440  2005 Fond du Lac Cyclery
30 Thomas Silbernagel   Wauwatosa, WI 218705  2086 Team Extreme
31 Kent Jenema     2433 
32 Frank Sniadajewski     2106 Point Pursuit
33 Steve Manthe     2059 Chainsmokers
34 Robert Langlois     2167 
35 Jerry Manta Jr     2053 
DNF Randy Pallex     2094 BelGioioso/Titletown Flyers
DNF Gary Smits   Green Bay, WI 190487  2119 Titletown Flyers
DNF James Mistark     2134 Titletown Flyers
DNF Chris Kemble     2190 Kremblesaki
DNF Dan Smith     2407 

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Gehling   Madison, WI2:14:0.20 214485  17 Trek Bicycle Store Madison
2 Ben Koenig   Schofield, WI2:14:23.40 267964  22 Rib Mountain Cycles
3 Kevin McConnell   Iowa City, IA2:15:26.20 258735  141 Mercy Specialized
4 Tyler Gauthier   Ishpeming, MI2:16:31.20 293999  77 Culvers Racing
5 Chris Hurst   Lake Geneva, WI2:17:50.90 229172  74 
6 matthew muraski   Cashton, WI2:18:43.60 305529  65 
7 Justin Piontek   Madison, WI2:19:27.20 297073  45 Performag
8 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI2:19:48.80 247082  Fond du Lac / Oshkosh Cyclery
9 Matthew Millin   Kenosha, WI2:21:2.70 303243  19 Team BONK
10 Christopher Mantel   Cedarburg, WI2:23:34.00 227962  24 VeloTrocadero
11 Nate Jasperson   Green Bay, WI2:26:53.20 295894  40 Performa Cycling
12 Luke Holtan   Milwaukee, WI2:27:19.50 262458  44 VELO TROCADERO
13 Nicholas Sabel   Ripon, WI2:28:27.10 263354  27 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
14 Bret Glembocki   Burlington, WI2:30:5.20 176372  25 
15 Daniel Schaefer   Adell, WI2:30:31.60 258370  29 Team Pedal Moraine
16 Justin Lund   Tomahawk, WI2:31:33.40 216962  23 EVOMO.COM
17 Tyler Jenema   Marquette, MI2:35:45.60 241103  73 Gear Grinder
18 Aristotle Peters   Hartford, WI2:37:8.80 242486  35 EXPO Racing
19 Andrew Ignasiak   Colorado Springs, CO2:37:14.20 254646  142 CCS
20 Kyle Jacobson   Milwaukee, WI2:37:53.60 209985  140 Iscord
21 Andrew Rosch   Madison, WI2:39:46.90 240507  47 
22 Brian Braun   Madison, WI2:43:12.50 276620  139 UW-STOUT/Bad Cat/TEAM EXPO
23 Nathan Johnson   La Crosse, WI2:45:25.20 263266  68 Muddy Cup
DNF Carlos Haeckel   Madison, WI 227622  56 Alterra / Sunringle / Voodoo
DNF Bryan Fosler   Madison, WI 197058  61 Trek Store of Madison

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Krayer   North Freedom, WI2:14:25.60 227406  34 Adventure 212/Specialized
2 Nikolai Anikin   Duluth, MN2:21:13.90 261138  138 conti
3 Mike Budd   Wrightstown, WI2:23:27.60 274937  63 Wheel & Sprocket
4 Glenn Kirst   Menomonee Falls, WI2:25:36.40 285418  12 Wheel & Sprocket
5 Jimmie Colflesh   Westland, MI2:28:8.70 7386  135 Mom & Pop Racing
6 Trevor Olson   Rochester, MN2:30:24.60 264356  58 Muddy Cup
7 Jesse Shoemaker   Depere, WI2:30:27.70 291522  21 Performa Cycling
8 Scott Vogelmann   2:35:38.90  147 
9 Kevin Flanders   Minneapolis, MN2:42:38.30 207226  143 Peace Coffee Racing
10 Craig Manthe   Eau Claire, WI2:46:8.70 78139  75 Polska
11 Todd Bischoff   Sun Prairie, WI2:46:57.30 67171  37 Gary Fisher 29er Crew
12 Timothy Scanley   Milwaukee, WI2:47:40.40 291820  42 Alterra Coffee
13 Jason Gosse   Eau Claire, WI2:49:36.30 257462  54 Team WORS
DNF Maciej Nowak   Waukesha, WI 182256  Team Polska
DNF Jesse Bell   Ishpeming, MI 116891  33 SISU Cycles
DNF Karl Tillman   La Crosse, WI 294041  36 Bikes Limited Inc
DNF Neil Swanson   Colorado Springs, CO 209153  49 Team WORS
DNF corey stelljes   Madison, WI 307965  64 Chainsmokers
DNF John Brown   Stevens Point, WI 279991  136 Point Pursuit
DNF Cory Gwin   Madison, WI 223072  145 Magnus

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Melcher   West Bend, WI2:15:35.30 166066  76 Pedal Moraine
2 Michael Naughton   Crystal Lake, IL2:16:41.30 256256  88 Treadhead Cycling
3 Joe Stephens   Elm Grove, WI2:18:3.40 182041  53 Hayes
4 Chad Hildebrandt   Wausau, WI2:18:50.00 16155  20 Team Polska
5 Todd McFadden   Duluth, MN2:20:8.70 134734  148 Adventure 212/Ski Hut
6 John Gatto   Oak Forest, IL2:21:22.30 121461  13 Twin Six
7 Jan Rybar   Apple Valley, MN2:22:25.20 98534  50 Team Pedal Moraine
8 Ray Nelson   Woodstock, IL2:22:27.70 193027  100 Treadhead Cycling
9 John Miller   Madison, WI2:23:38.30 233978  99 
10 Bill Nigh   West Bend, WI2:24:8.50 197745  46 Team Pedal Moraine
11 John Shull   Libertyville, IL2:26:33.10 259398  15 CLIF
12 Russell Krueger   Sayner, WI2:28:14.70 294083  48 Rib Mountain Cycles
13 Roger Lundsten   La Crosse, WI2:34:50.00 283600  18 Muddy Cup
14 David Haase   Fond Du Lac, WI2:36:27.20 14516  57 Attitude Sports
15 Mark Burkholz   Milwaukee, WI2:37:28.40 253459  16 Extreme Bike
16 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL2:39:56.50 194466  69 Muddy Cup Racing
DNF John Lirette   Menomonee Falls, WI 259146  14 Hayes
DNF Michael Curtes   Mequon, WI 227470  60 Fuel Cafe / milw Bike / G864
DNF Butch Welke   Lake Geneva, WI 169422  98 Treadhead Cycling

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Kowaliw   1:54:30.40  830 MBRC-Flanders
2 Brett Edgerle   1:59:40.00  809 
3 John Timm   Germantown, WI2:1:25.80 209235  810 Team Extreme
4 kenneth ramm   Newglarus, WI2:1:41.50 308897  808 Team WORS
5 Bradley Tennis   Baraboo, WI2:4:55.20 280203  803 Wildside Velo
6 Bob Boone   Eau Claire, WI2:8:36.00 4227  801 Spring Street Sports
7 Larry Swanson   Loves Park, IL2:8:39.50 96326  829 Kegels
8 Mike Wanek   2:15:6.40  804 
DNF Marcum Martz     806 Team Bonk
DNF Mark Muraski   Spooner, WI 314946  807 Riverbrook

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Matter   Sheboygan, WI2:10:19.40 85929  Gear Grinder /Trek
2 Darrin Braun   Waukesha, WI2:10:19.60 285001  Adventure 212/Specialized
3 Mark LaLonde   Madison, WI2:10:19.80 226412  144 Gary Fischer 29/T6
4 Chris Peariso   Amherst, WI2:10:24.90 139566  31 Adventure 212 / Specialized
5 Ronald Stawicki   Waukesha, WI2:18:8.10 212641  10 Team Polska
6 Scott Cole   Stevens Point, WI2:20:13.10 7340  32 Adventure 212/Specialized
DNF Nathan Guerra   Oconomowoc, WI 214936  Mr Tree
DNF Chad Sova   Thiensville, WI 189115  66 On the Rivet /GearGrinder

Men - Cat 1/2/3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Myles Beach   Larsen, WI1:42:46.70 208348  704 EXPO
2 Greg Krieger   Fort Collins , CO1:46:9.90 255039  715 Team Extreme
3 Benjamin Senkerik   Wauwatosa, WI1:46:10.30 294148  702 Team Extreme
4 Caleb Lenss   Luxemburg, WI1:47:46.80 282426  711 EXPO
5 Kyle Warras   Waukesha, WI1:48:3.20 280628  703 EXPO Racing
6 Nathan Labecki (1 - Cat2)   Milwaukee, WI1:49:44.30 209414  706 EXPO Racing
7 Casey Hildebrandt   Weston, WI1:50:20.10 296192  717 Maplelag - Paramount
8 Tony Kaatz   Ripon, WI1:52:36.60 297312  701 Attitude Sports
9 Dustin Dale (1 - Cat1)   Cable, WI1:53:57.00 294108  720 Riverbrook Momentum
10 Cameron Schave   Fond Du Lac, WI1:54:35.30 297078  727 Fond Du Lac Cyclery
11 Dakota Dale   Cable, WI1:57:12.70 310795  719 Riverbrook Momentum
12 Chris Harrison   Green Bay, WI1:59:30.90 296466  710 Titletown Flyers
13 Leif Byrge-liebig (1 - Cat3)   Menomonee Falls, WI2:3:12.90 280257  709 Team Cyclopath
14 Theodore Peters (2 - Cat2)   Hartford, WI2:6:38.00 267190  705 EXPO Racing
DNF Mitchell Bogardus   Kenosha, WI 210565  712 Team EXPO Racing
DNF Ryan Roeser     733 Bikes N Boards

Women - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emma Swartz   Madison Wi49:56.10 286164  5111 Brazen Dropouts/Cronometro
2 Maja Holcomb   59:26.70  5015 Fattires-n-beer
3 Marilee Collier   Lake Villa, IL59:52.00 297074  5027 Muddy Cup Racing
4 Jordan Pellett   1:5:33.70  5024 Wildslide VeloClub
5 Megan Senderhauf     6006 Wheel and Sprocket
6 Persephone Bates     6023 Muddy Cup
7 Leah Fletcher     6014 
8 Kenzie Otto     6073 Recyclest
9 Madisyn Schuster     6021 GenX/World Bicycle Relief
10 McKenna Gniot     6004 Titletown Flyers
11 Monica Gabrielson     6010 Wildside Velo Club
DNF Miranda Lanser     6018 Titletown Flyers

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tia Williams   1:2:24.10  5087 
2 Samantha Kosarzycki   1:6:59.90  5031 Alterra

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bridget Giraldo-Vela   52:59.50  5112 
2 Jessica Radloff   53:18.60  5093 
3 Lauren Morrison   53:33.00  5110 
4 Heather Marty   56:26.80  5003 
5 Kate Smith   56:31.20  5101 
6 Justina Smet   57:13.00  5107 
7 Jennifer Jefferson   59:38.00  5085 
8 Martha Moser   60:14.80  5114 
9 Sarah Krause   1:8:53.80  5009 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maria Carlstedt   Mequon, WI49:58.40 277446  5103 Team Geargrinder
2 Pascalle Dumez   51:16.00  5017 Titletown Flyers
3 Becky Rands   52:16.00  5002 Team Pedal Moraine
4 Amanda Roggenbauer   52:54.80  5092 
5 Cyndi Ehrike   53:36.40  5089 
6 Kerri Swart   56:7.70  5029 Pedal Moraine
7 Lori Baccus   56:52.80  5030 Titletown Flyers
8 Keelyn Beam   57:15.50  5102 Attitude Sports
9 Chasity Gabrielson   58:16.60  5010 Wildside Velo
10 Elizabeth Ponath   58:51.70  5020 Fattires-n-Beer
11 Jennifer Garner   58:57.70  5096 
12 Heather Micoley   59:13.60  5095 
13 Liz Berg   60:32.50  5090 
14 Tina Olm   1:2:29.60  5007 GenXcycling
15 Jo Ann Gerlach   1:3:17.70  5028 Team Bonk
16 Rebecca Crocker   1:4:49.50  5026 Team Coal Car

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristin Long   52:37.40  5109 
2 Sara Schierl   53:34.10  5088 
3 Suzanne Flory   54:6.60  5086 Pomps Tire
4 Caroline Warren   56:2.20  5001 Green Door Home Inspection
5 Lorie Hemphill   58:7.90  5097 
6 Candy Hofman   1:2:23.10  5104 Team Extreme
7 Michelle Dale   1:3:5.20  5091 
8 Teri Holmes   1:5:48.90  5108 Insites
9 Dana Enz   1:7:2.80  5018 Team Bonk
10 Jeanne Krueger   1:18:28.90  5032 
DNF Demaris Martz     5098 Team Bonk

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heidi Martell   52:59.90  5099 
2 Amy Dykema   Evanston, IL59:34.80 10328  5050 Clif Bar Midwest
3 Rose Lenss   60:1.90  5014 Titletown Flyers
4 Sue Blankenheim   60:30.00  5012 
5 Mary Geralts   1:3:48.30  5106 Mr Tree
6 Susan Welbourne   1:8:49.40  5113 
7 Lynne Joyce   1:9:8.90  5011 Ripon College

Women - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nina Karinen     3036 
2 Moriah Griesbach     3038 Point Pursuit
3 Emily Shull   Libertyville, IL 264455  3033 CLIF
4 Rachael Jensen   Shell Lake, WI 288627  3013 Gear Grinder

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Ganju     3021 Polska
2 Maria Osowski     3109 
3 Rachel Horstman   Waterloo, WI 314874  3029 Erik's Bikes & Boards
4 Nichole Baker   Woodridge, IL 309455  3111 On Two Wheels
5 Sherry Austin     3006 Trek Store-Madison
6 Cassey Lynn   Madison, WI 294376  3011 UW-Madison
7 Andrea Newby     3014 
8 Kelli Piotrowski   Milwaukee, WI 316500  3037 

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heidi Kraut   Delafield, WI 306581  3032 Team EnduranceTrust
2 Laurie Orth     3118 Pomps Tires
3 Sonia Dubielzig   Waukesha, WI 253602  3022 Alterra
4 Lindsay Guerra   Oconomowoc, WI 227849  3090 Mr Tree
5 Andrea Lyman     3001 Rib Mountain Cycles
6 Ridge Benedum   Bloomington, MN 101389  3112 GDVC
7 Margaret Matuszak     3012 Sheboygan Bicycle
8 Ann Holsen     3010 Heavy Pedal Velo Club
9 Sara Utecht     3020 Performa Cycling
10 Melinda Propson     3004 Performa Cycling
11 Katja Maertens-Wilsin     3110 Polska
12 Kris Tiles     3120 
13 Elizabeth Glaser     3113 Muddy Cup
DNF Dana Buddenbaum   Bloomington, MN 185483  3116 Silver Cycling

Women - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Angela Theriault     3035 Alterra CoffeeMTB Team
2 Kris Brazil   Faribault, MN 238279  3108 Milltown Cycles
3 Sondra Klipp     3040 Janesville Velo Club
4 Lynne Senkerik     3005 Team Extreme
5 Melissa Putzer   Oshkosh, WI 161325  3117 Wheel and Sprocket
6 Christine Griesbach     3039 Point Pursuit
7 Diane Callaway     3003 Bluedog Cycles
8 Valerie Dosland     3107 
9 Rolleen Kralovec   Green Bay, WI 212754  3017 Team Spike
10 Marnie Pearsall     3121 Gear Grinder
11 Sue Lundsten     3115 Muddy Cup
12 Toni House     3025 Titletown Flyers
DNF Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3018 Team Pedal Moraine

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paula Liske     3041 Rib Cycle Cycles
2 Valerie Foley     3119 Pomps Tires
3 Helmy Tennis     3007 Wildside Velo
4 Jennifer Borell   Ripon, WI 184037  3024 Attitude Sports
5 Janis Heifner     3114 
6 Sue Borchardt     3009 team extream
7 Cheryl Post     3023 Point Pursuit
8 Sue Restum     3106 

Women - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Shull   Libertyville, IL2:14:56.80 264453  707 CLIF

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brittany Mcconnell   Iowa City, IA2:6:11.50 285899  541 Mercy Specialized
2 Jennifer Danielson   Madison, WI2:6:34.30 253014  527 Chainsmokers
3 Hannah Zlomke   Oconomowoc, WI2:13:57.00 297769  521 Mr. Tree Racing
DNF Ashley Weichmann   Madison, WI 284910  520 Titletown Flyers

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robin Williams   Iowa City, IA1:53:41.20 240092  519 Mercy-Specialized
2 Claire Cannon   Madison, WI1:57:18.10 269897  507 Team WORS
3 Lisa Krayer   North Freedom, WI1:58:55.50 227405  504 Adventure 212/Specialized
4 Lindsey Kriete   Milwaukee, WI2:39.90 302860  526 Team Gear Grinder
5 Michelle Peariso   Amherst, WI2:2:9.50 227741  516 Adventure 212/Specialized
6 Andrea Matter   Sheboygan, WI2:5:32.50 157882  506 Gear Grinder
7 Renee Bach   Madison, WI2:6:30.90 242850  517 Chain Smokers
8 Jennifer Nowlin   Plymouth, MN2:8:7.00 281920  543 Peace Coffee
9 Kate Heil   Waukesha, WI2:8:49.80 297768  514 Cyclenauts
10 April Dombrowski   Oshkosh, WI2:13:2.30 223874  508 Team Pedal Moraine
11 rachael gatto   Oak Forest, IL2:13:41.80 263512  511 Twin Six
12 Karlene Olson   Rochester, MN2:15:21.00 297066  523 Muddy Cup
13 Denise Coppock   Green Bay, WI2:19:15.90 316486  528 
14 Brenda Zimmermann Thorpe   Wausau, WI2:23:40.10 288201  525 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery
DNF Regina Campbell   Chicago 258314  510 Alterra MTB/Twin Six
DNF Gabriela Baranova   Zion, IL 223988  513 Profile design/Tread head cyc
DNF Melissa Mabry   Westland, MI 297273  540 PrecisionMTB.com

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Sable   Thiensville2:6:10.30 226461  502 
2 N/A   Colorado Springs, CO2:11:1.10 147306  539 Kenwood/OFS
DNF Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  512 Alterra CoffeeMTB Team
DNF Molly Wolf   Driftwood, TX 295664  524 Guiness/Wheel Werks

Women - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patricia Kaufmann   Whitefish Bay, WI2:5:2.20 18621  522 Planet Bike

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel   Madison, WI1:50:19.20 202434  501 
2 Susan Juedes   Madison, WI1:56:29.70 169773  542 Mad Forks

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFCUOREShimanoBonk BreakerOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee