Race Results for
Marty Road Race
Marty, MN
(Event Information)
View By:
Road on 05/01/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pat Lemieux (1 - Cat1)   Saint Paul, MN2:58:48.80 210769  126 Kentucky Flyers Cycling Inc
2 Adam Bergman   Saint Paul, MN2:58:49.10 103032  114 Kentucky Flyers Cycling Inc
3 Anthony Olson   Kasota, MN2:59:56.50 245537  117 St Paul Bicycle Racing Club
4 Daniel Casper   Northfield, MN2:59:57.50 214654  110 GrandStay Hotels
5 Alexander Meyer (1 - Cat2)   Madison, WI2:59:59.00 193722  103 St Paul Bicycle Racing Club
6 Andrew Minier   Anoka, MN3:1:52.80 135556  125 GrandStay Hotels
7 Colton Barrett (2 - Cat1)   Indianapolis, IN3:2:31.20 224589  101 Kentucky Flyers Cycling Inc
8 Adam Hanson   Duluth, MN3:2:31.20 108535  105 Synergy
9 Matt Muyres   Bloomington, MN3:2:50.50 160576  109 Synergy
10 Tyler Olson   Minneapolis, MN3:2:51.60 294937  112 Synergy
11 Nicholas Vetter   St. Paul, MN3:2:53.00 263471  115 St Paul Bicycle Racing Club
12 Gregory LaVick   St. Paul, MN3:3:16.90 20517  127 Synergy
13 William Mayavski   St. Paul, MN3:3:19.40 23025  124 St Paul Bicycle Racing Club
14 Andrew Kruse   Minneapolis, MN3:3:19.50 160686  107 Speedfix Racing p/b Zubaz
15 Rick Laliberte   Fargo, ND3:5:13.00 210611  104 River Valley Cycling Club- RVCC
16 Tim Smith   Olympia, WA3:18:9.60 241621  122 Flat City Cycling Club Inc.
17 Sean Mailen   Minneapolis, MN3:21:18.40 251907  121 Category 6 Racing Squad
18 Ed Alpasa   Maple Grove, MN3:36:28.30 160673  119 Flat City Cycling Club Inc.
DNF Adam Froemming   Edina, MN 160145  123 Minneapolis Bicycle Racing Club
DNF dylan knutson   Salisbury, NC 281816  116 St Paul Bicycle Racing Club
DNF Lance Beuning   Saint Cloud, MN 160665  111 GrandStay Hotels
DNF Chad Christenson (Cat2)   Cambridge, MN 100189  118 Synergy
DNF David Zimmermann   Saint Paul, MN 135976  108 Minneapolis Bicycle Racing Club
DNF Matthew Allen   Minneapolis, MN 200426  120 Behind-Bars/LGR
DNF Mike Johnson   Minnetonka, MN 76631  102 Synergy
DNF Spencer Haugh   Dorchester, MA 214228  113 Behind-Bars/LGR
DNF Chris Doig   Minneapolis, MN 73386  129 Minneapolis Bicycle Racing Club
DNF James Lockwood   St Paul, MN 128526  128 Flat City Cycling Club Inc.
DNF sebastian bozwiak     106 lifesport

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Gorski   Minneapolis, MN1:52:35.50 246159  440 Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Dan Schueller   Brooklyn Center, MN1:52:35.60 213088  451 Gopher Wheelmen
3 Benjamin Schinke   Minneapolis, MN1:52:36.10 221927  427 Silver Cycling
4 Jonathon Heyesen (1 - Cat3)   Duluth, MN1:52:36.60 280593  437 Flat City Cycling Club Inc.
5 Bruce Martens   Saint Paul, MN1:52:37.30 212731  428 Unattached
6 Ryan Huffman   Minneapolis, MN1:52:37.30 245684  430 Balance Cycling
7 Levon Kalemkiarian   Stillwater, MN1:52:39.10 243156  433 Flat City Cycling Club Inc.
8 Merrill Lutsky   Northfield, MN1:52:39.80 294615  443 Silver Cycling
9 William Colson   Rapid City, SD1:52:46.70 297656  432 Central Plains Cycling
10 Steve Wentz   West Fargo, ND1:54:11.40 269545  446 Great Plains Cycling Club
11 Yancy Ribbens   Minneapolis, MN1:56:10.50 296340  456 St Paul Bicycle Racing Club
12 Robert Byers   Minneapolis, MN1:56:10.50 268460  455 St Paul Bicycle Racing Club
13 Brandon Manske   Edenprairie, MN1:56:36.60 292551  452 Silver Cycling
14 Aaron Shaw   Rogers, MN1:57:38.60 264910  458 Minnesota Junior Cycling Inc.
15 Nicholas Kimpton   Minneapolis, MN2:20.20 293536  423 Minneapolis Bicycle Racing Club
16 Caleb Donaldson   Minneapolis, MN2:1:7.10 224416  453 St Paul Bicycle Racing Club
17 Rich Bergstrom   Minneapolis, MN2:1:8.50 193869  450 Gopher Wheelmen
18 Brian Ericson   Hugo, MN2:1:15.40 135495  558 Loon State Cyclists
19 Robert Holmberg   Waverly, MN2:1:55.50 294463  459 Unattached
20 Tyler Johnson   Plymouth, MN2:1:57.20 310161  444 University of Minnesota-Duluth
21 Tim Karels   Plymouth, MN2:1:57.40 223980  438 Minneapolis Bicycle Racing Club
22 Josh Buehner   Albuquerque, NM2:1:57.50 261619  457 Central Plains Cycling
23 Tom Heilman (1 - Cat4)   Moorhead, MN2:1:57.70 278357  445 Unattached
24 Seth Iverson   Minneapolis, MN2:2:4.60 267095  454 St Paul Bicycle Racing Club
25 Brian Karpen   Minneapolis, MN2:4:10.20 262083  424 St Paul Bicycle Racing Club
26 Shane Kullman   St Paul, MN2:4:11.50 19986  435 Loon State Cyclists
27 Dan Berhow (2 - Cat3)   Cottage Grove, MN2:4:36.70 242368  425 Silver Cycling
28 Terry Michalyshyn   2:6:53.20  405 Life Sport
29 John Hanson   Fargo, ND2:6:56.00 228157  447 Paramount Sports
30 Nathaniel Shea   Edina, MN2:8:10.20 274359  442 Minneapolis Bicycle Racing Club
31 Kent Throlson   Minneapolis, MN2:16:54.50 179235  422 Loon State Cyclists
32 John Ohotto (3 - Cat3)   Maplewood, MN 132883  434 Loon State Cyclists
33 Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN 182827  426 

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Lombardo   Old Town, ME1:18:41.50 303490  152 Unattached
2 Steven Klein   Hastings, MN1:18:42.40 308621  158 Unattached
3 Brady Prenzlow   Brooklyn Park, MN1:18:47.10 307715  131 Loon State Cyclists
4 Taylor Kobayashi   Woodbury, MN1:18:47.20 299129  441 Unattached
5 Brad Snaza   Brooklyn Park, MN1:18:47.30 283307  134 Loon State Cyclists
6 Jeff Annesley   Minneapolis, MN1:18:51.90 314000  148 Unattached
7 Henry Stroud   Philadelphia, PA1:18:54.70 308938  149 University of Minnesota-Twin Cities
8 Benjamin Metzger   Fort Lauderdale , FL1:19:17.60 266233  169 St Paul Bicycle Racing Club
9 Ryan Krug   Eagan, MN1:19:18.20 292827  166 Synergy
10 Keir Stiegler   Plymouth, MN1:19:28.60 279658  164 
11 James Portmann   St Louis Park, MN1:19:30.00 297712  133 Unattached
12 Andrew Barlage   Hopkins, MN1:19:31.60 301985  136 Unattached
13 Matthew Broeren   Rochester, MN1:19:33.50 310534  159 Unattached
14 bryan russell   1:19:41.50  139 
15 Matt Leizinger   Minnetonka, MN1:19:53.20 284245  135 Excelcycle Club
16 Adam Hawkinson   Mound, MN1:20:59.50 256523  138 International Christian Cycling Club
17 Benjamin Cox   Woodbury, MN1:23:36.40 313208  145 Birchwood/GIS
18 ryan majerus   1:23:49.80  173 
19 Robert Esposito   Minneapolis, MN1:23:50.30 296360  172 Balance Cycling
20 Ash Recksiedler   Applevalley, MN1:23:51.60 307985  167 Unattached
21 Marco Morganti   Fargo, ND 312492  170 Unattached
22 Craig Anderson   Greenfield, WI1:23:55.70 307702  168 International Christian Cycling Club
23 Ian Johnson   Minneaplois, MN1:24:37.40 300764  132 Behind-Bars/LGR
24 Oscar Morles   Brooklynpark, MN1:24:51.40 314052  146 Unattached
25 nathan goltz   1:24:52.70  163 synergy
26 brandon knettel   1:26:46.30  137 Unattached
27 Charles Kotulski   Madelia, MN1:28:48.30 261798  165 Unattached
28 Randel Schmidt   Waconia, MN1:28:53.50 69602  140 International Christian Cycling Club
29 Alan Bergquist   Big Stone City, SD1:29:0.00 308777  153 Central Plains Cycling
30 neil smith   1:29:5.10  154 
31 Dave Fetters   Minneapolis, MN1:29:8.00 266342  162 Unattached
32 jason hedlund   1:30:25.10  155 Unattached
33 Sinthang Has   Saint Paul, MN1:30:27.60 143236  147 St Paul Bicycle Racing Club
34 taylor hill   1:30:30.30  156 Unattached
35 Nathan Campbell   Minneapolis, MN1:30:55.40 313222  142 Birchwood/GIS
36 Vibol Deng   Battle Creek, MI 313970  143 Unattached
37 Andrew Phung   Plymouth, MN1:32:27.40 291811  151 St Paul Bicycle Racing Club
38 Joel Woodward   Minneapolis, MN1:35:14.00 274327  141 balance
39 Aaron Smith   Minneapolis, MN1:35:53.70 294639  130 University of Minnesota-Twin Cities
40 david anderson   1:42:17.30  160 
41 John Mulligan   Minneapolis, MN1:46:57.60 314348  171 Unattached
DNF john licht     150 
DNF andrew arends     161 
DNF Quang Vo   Blaine, MN 314090  144 Unattached
DNF Daniel Svedberg   Woodbury, MN 278187  157 

Men - Masters - Cat4/5 - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Hoglund   Richland, PA2:1:23.00 43896  565 peace coffee
2 Matt Swenson (1 - Cat3)   Minnetonka, MN2:1:23.60 300729  551 Unattached
3 Bryan Loecken   Richfield, MN2:1:23.90 53328  557 Loon State Cyclists
4 Ryan Waterfall   Milbank, SD2:1:24.20 292482  554 Central Plains Cycling
5 Steve O'Brien   Watertown, SD2:1:28.60 263620  555 Central Plains Cycling
6 Kevin Reker   Little Canada, MN2:1:31.60 294964  560 Flat City Cycling Club Inc.
7 Mike Slavics   2:1:32.20  561 Unattached
8 Douglas Carter   Minneapolis, MN2:1:49.20 283695  552 Birchwood/GIS
9 Jeff Bauerly   St Cloud, MN2:1:49.30 238527  556 Revolution Cycle and Ski
10 Jonathan Kern   Saint Cloud, MN2:1:50.00 98309  562 House of Pizza
11 Boyd Hansen   Minneapolis, MN2:2:4.30 316412  550 Behind-Bars/LGR
12 Seth Haskell   Minneapolis, MN2:2:27.70 302673  563 Unattached
13 Brian Ericson   Hugo, MN2:2:33.60 135495  558 Loon State Cyclists
14 Barton Winter (1 - Cat5)   Birchwood, MN2:5:36.60 280725  566 Unattached
15 Ben Wacker (2 - Cat5)   Bloomington, MN2:9:19.80 313250  553 Birchwood/GIS
DQ Jaakko Mursu   Minneapolis, MN2:1:25.10 312192  559 Minneapolis Bicycle Racing Club
DNF Robert Vigil   Eden Prairie, MN 223690  564 Minnesota Cycling Team

Men - Masters - Cat1/2/3/4/5 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Hanna   Minneapolis, MN2:36:59.10 51211  407 BikeThrow Racing
2 Charlie Schad   Sartell, MN2:36:59.40 279431  404 Revolution Cycle and Ski
3 Christopher Johnston   Wayzata, MN2:36:59.40 50643  409 Minnesota Cycling Team
4 Brent Binkowski   Carlsbad, CA2:36:59.60 59531  413 G.S. Circo Azzurro
5 Chad Macy   Victoria, MN2:36:59.60 147601  403 Loon State Cyclists
6 Chad Weisgram   Fargo, ND2:36:59.60 289827  401 Unattached
7 Jay Henderson   Minneapolis, MN2:37:0.00 15779  421 Silver Cycling
8 Mark Mlinar   Hutchinson, MN2:37:0.00 48557  420 St Paul Bicycle Racing Club
9 Jim Bell   Saint Cloud, MN2:37:11.00 102936  414 Revolution Cycle and Ski
10 Stephen Cragle   Saint Cloud, MN 193342  417 Revolution Cycle and Ski
11 chris alme   Saint Paul, MN2:38:53.30 281584  406 BikeThrow Racing
12 Todd Heiser   Savage, MN2:39:8.40 92909  408 Silver Cycling
13 Paul Krumrich   Minneapolis, MN2:39:9.40 294121  418 Silver Cycling
14 Pat Dowling   St. Louis Park, MN2:40:59.60 44129  412 Flat City Cycling Club Inc.
15 John Bagley   Saint Cloud, MN2:41:4.40 2236  419 Revolution Cycle and Ski
16 Thomas Manderfeld   Sauk Rapids, MN2:41:25.10 82764  410 Loon State Cyclists
17 Charles Jacobs   Saint Paul, MN2:43:39.40 17542  415 Revolution Cycle and Ski
18 Peter Maxwell   Minneapolis, MN2:43:39.80 23007  416 G.S. Circo Azzurro
DNF Vincent Bernet   Fridley, MN 124925  411 St Paul Bicycle Racing Club
DNF Andrew Claflin (Cat5)   Dayton, MN 245556  402 Loon State Cyclists

Men - Masters - Cat1/2/3/4/5 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Herbert   Rochester, MN1:51:8.10 173959  537 Silver Cycling
2 marian pyszczek   1:51:8.20  527 lifesport
3 William Kuster   Anoka, MN1:51:11.00 59499  535 Loon State Cyclists
4 Dan Berntson   Edina, MN1:52:56.60 45082  546 Minneapolis Bicycle Racing Club
5 John Dyste   Carver, MN1:52:56.90 48836  539 Minnesota Cycling Team
6 John Stamm   Afton, MN1:52:57.00 149093  533 Loon State Cyclists
7 David Ludwigson   Stillwater, MN1:52:57.80 212903  532 Loon State Cyclists
8 Richard Spielberg   No City, MN1:52:57.80 48903  536 Minnesota Cycling Team
9 Stephen Hunter   Saint Paul, MN1:53:0.30 50772  547 St Paul Bicycle Racing Club
10 Thomas Pletcher   Hopkins, MN1:53:1.50 225027  531 Minneapolis Bicycle Racing Club
11 James Peterson (1 - Cat3)   Menomonie, WI1:53:26.60 69086  538 Loon State Cyclists
12 Bruce Harick   Minneapolis, MN2:4:1.50 15080  549 St Paul Bicycle Racing Club
13 Reid Howe   Minneapolis, MN2:4:1.80 16908  542 Minneapolis Bicycle Racing Club
14 Tim Oolman   Plymouth, MN2:4:3.90 311084  534 Unattached
15 Jack Stack (1 - Cat4)   Minneapolis, MN2:4:7.30 235474  545 Minneapolis Bicycle Racing Club
16 Paul Arsenault   Ardenhills, MN2:4:7.70 279841  544 Gopher Wheelmen
17 Philip Johnson   Applevalley, MN2:7:44.70 278928  543 Unattached
18 Kevin Lennon   Plymouth, MN2:18:20.90 46707  540 Minnesota Cycling Team
19 Gregory McCrea   Houston, TX2:32:15.10 53217  529 Gulf Coast
DQ Scott Flanders   Minneapolis, MN1:51:7.80 45337  530 Minneapolis Bicycle Racing Club
DNF John Shishilla   Medina, MN 48806  548 St Paul Bicycle Racing Club
DNF N/A   No City, MN 292998  528 Silver Cycling

Men - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Fleming   Orono, MN44:8.50 291438  198 Minnesota Cycling Team
2 Joshua Blankenship   Maplegrove, MN44:10.30 309882  199 Minnesota Cycling Team
3 Alexander Meyer   Madison, WI44:26.40 193722  103 St Paul Bicycle Racing Club
4 Maxwell Lewis   Minneapolis, MN46:4.10 291227  194 Minnesota Junior Cycling Inc.
5 Mitch Nordahl   Anoka, MN46:42.70 312426  293 Minnesota Junior Cycling Inc.
6 Kai Johnson   Fargo, ND47:35.20 297149  195 great plains
7 Sam Levi   Minnetonka, MN50:24.90 246243  192 Minnesota Junior Cycling Inc.
8 Samuel Roden   Brooklyn Center, MN50:25.20 276754  197 Minnesota Junior Cycling Inc.
9 Michael Gaines   Minneapolis, MN52:43.00 244643  291 Gopher Wheelmen
10 Ethan Berry   Stillwater, MN53:44.80 312468  196 The Bikery Cycling Club
11 David Hart   Stanthonyvillage, MN55:58.70 289783  292 Gopher Wheelmen
12 Alec Porter   Saint Paul, MN56:49.60 311313  193 St Paul Bicycle Racing Club
13 nick kern   1:1:45.00  290 House of Pizza

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leah Prudhomme (1 - Cat2)   Duluth1:59:34.00 312874  981 St Paul Bicycle Racing Club
2 Melissa Dahlman   Saint Paul, MN1:59:34.30 265917  986 St Paul Bicycle Racing Club
3 Bianca Bergman   Saint Paul, MN2:2:54.80 281786  990 Kentucky Flyers Cycling Inc
4 Jacklyn Carlson   Waconia, MN2:3:56.70 259941  993 Silver Cycling
5 Terra James   Minneapolis , MN2:10:56.60 281803  988 Behind-Bars/LGR
6 Zoe Reker   Littlecanada, MN2:10:56.80 290558  983 St Paul Bicycle Racing Club
7 Laura Krueger (2 - Cat2)   Saint Paul, MN2:10:57.90 263277  987 Minneapolis Bicycle Racing Club
8 Sherry Berde Townsend   Mendota Heights, MN2:10:58.20 158605  992 Gopher Wheelmen
9 Emma Bast   Hinesburg, VT2:10:58.50 261361  991 St Paul Bicycle Racing Club
10 Kristy Henderson   Minneapolis, MN2:14:48.90 264109  994 Silver Cycling
11 Linsey Hamilton   Minneapolis, MN2:15:28.00 266416  982 Synergy
12 Maria Benson   Norwalk, CT2:15:28.40 240746  984 Synergy
13 N/A   Colorado Springs, CO2:15:48.20 147306  989 Kenwood Racing
14 Miriah Johnson (1 - Cat3)   West Saint Paul, MN2:25:3.70 278953  985 Synergy
DNF Bonnie Donzella   Eagan, MN 137107  541 St Paul Bicycle Racing Club

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeanne Fleck   Proctor, MN1:25:45.40 302812  210 Velo Duluth
2 Lisha Herold   Oakdale, MN1:41:29.50 307621  203 Minnesota Junior Cycling Inc.
3 Niki Reker   Little Canada, MN1:41:30.20 308210  208 St Paul Bicycle Racing Club
4 Kit Oslin   Fridley, MN1:41:30.60 285069  201 St Paul Bicycle Racing Club
5 Lisa Heyesen   Saint Paul, MN1:41:32.70 300472  205 Flat City Cycling Club Inc.
6 Susan Olson   White Bear Lake, MN1:41:33.60 300964  212 St Paul Bicycle Racing Club
7 laura mills   1:41:35.50  207 Flat City Cycling Club Inc.
8 Jennifer Berhow   Cottage Grove, MN1:41:45.80 289086  204 Silver Cycling
9 Rachel Mason   Maplewood, MN1:41:47.10 312796  209 St Paul Bicycle Racing Club
10 Shirley Johnson   Cambridge, MN1:41:50.00 212724  211 Minnesota Cycling Team
11 Renee Hilgren   Brooklyn Center, MN1:42:7.50 312306  202 Unattached
12 rachel johnson   1:42:47.90  206 Flat City Cycling Club Inc.

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUORESpyBonk BreakerOSMOUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee