Race Results for
Powder Mountain Hillclimb
Eden, UT
(Event Information)
View By:
Road Race on 06/12/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Tittensor (1 - Cat1)   Highland, UT00:42:14.00 217116  Canyon Bicycles-Draper
2 Norman Bryner   Salt Lake City, UT00:42:53.00 201017  
3 Erik Harrington   Salt Lake City, UT00:43:34.00 263132  RMCC/Cyclesmith
4 Aaron Olsen   Woodscross, UT00:44:00.00 181440  FFKR/SBO P/B Tour of Utah
5 Mike Sohm   Salt Lake City00:46:20.00 219095  Canyon Bicycles-Draper
6 Benjamin D'Hulst   Roy, UT00:48:08.00 211886  Barbacoa - Mi Duole
7 Alexander Rock   Salt Lake City, UT00:49:18.00 150518  
8 Dustin Eskelson   Roy, UT00:51:03.00 219289  10 MiDuole
9 Kevin Van Loon   North Salt Lake , UT00:57:50.00 184083  Mi Duole/Barbacoa
DNS Peter Kuennemann   Salt Lake City, UT00:00:00.00 19955  FFKR Architects/SportsBaseOnli

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Kadrmas   North Salt Lake, UT00:51:21.00 170977  77 Bountiful Mazda Cycling Team

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shane Powell (1 - Cat4)   Roosevelt, UT00:46:46.00 225080  86 Powell Ophthalmology
2 Mark Zimbelman   Provo, UT00:48:30.00 91557  88 Rocky Mountain Spine & Sport C
3 Todd Flitton   Kaysville, UT00:51:41.00 292288  85 
4 Sam Wolfe   Sandy, UT00:53:36.00 38797  87 Canyon Bicycles-Draper
5 Bruce MCWORTER   01:01:01.00  89 

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 nathan cisney   Layton, UT00:52:14.00 251566  26 Unattached
2 Nathan Pack   Taylorsville, UT00:56:25.00 209573  25 
3 Robert Bennion   Provo, UT00:59:58.00 205504  27 

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darren Goff   South Weber, UT00:45:16.00 301825  36 Team Excelerator
2 Conor Matthews   Park City, UT00:49:33.00 282250  42 Unattached
3 Cristiano Pereira   West Valley City, UT00:50:10.00 114691  37 Animal Liberation Racing
4 Collin Shelley   Elko, NV00:51:44.00 287873  40 
5 Steven Sessions   Eden, UT00:53:52.00 277068  39 Simply Mac Racing
6 Christian Ronnow   Saltlake City, UT00:58:25.00 309587  38 FFKR/SportsBaseOnline
7 Kevan Steed   Syracuse, UT01:03:01.00 92790  41 Team Excelerator
DNS Benjamin Bell   Salt Lake City, UT 270517  35 Dolce Vita Cycling

Men - Cat 4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jerrel Storrud   West Jordan, UT00:57:15.00 237141  111 Porcupine Racing
2 Trent Olsen   Layton, UT01:03:17.00 310401  110 Team Excelerator
3 Rich WEBB   01:04:32.00  116 
4 Jeff Lindsay (1 - Cat5)   Brigham City, UT01:09:52.00 317912  113 
5 Rich WEBB   01:10:48.00  112 
6 Ronnie Boutte   Layton, UT01:27:39.00 308066  114 
7 Robert Castro (2 - Cat5)   Mountaingreen, UT01:30:53.00 309295  115 

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike SACKLEY   00:55:36.00  62 
2 Robert Hopkins   Sandy, UT00:56:50.00 84715  58 Revolution/Cafe Rio
3 Ryan Pace   Morgan, UT00:57:27.00 306117  60 Needles Peak/Mountain Builders
4 Scott Stack   Salt Lake City, UT01:00:44.00 250724  64 Team Big Ring-Real Cyclist
5 David BAGLEY   01:01:02.00  56 
6 Tyson Ronnow   Salt Lake City, UT01:01:20.00 312662  61 FFKR/SportsBaseOnline
7 Bruce Schwab   Eden, UT01:03:02.00 314854  63 
8 Blake Mason   Riverton, UT01:07:06.00 293569  59 
9 Todd Anderson   South Jordan, UT01:17:18.00 290715  55 
10 Darryl GANON   01:19:18.00  57 

Men - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tek Kilgore   Salt Lake City, UT00:56:41.00 233661  102 Mi Duole
2 Shannon Storrud   Park City, UT00:59:17.00 242162  100 Porcupine Cycling
3 Lorin Ronnow (1 - Cat3)   Salt Lake City, UT01:00:20.00 264904  101 FFKR Architects/SportsBaseOnli
4 Kim SQUIRES   01:53:23.00  104 
DNS David HILLYARD   00:00:00.00  103 

Men - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Westermann   Slc, UT01:12:42.00 264321  190 Spin Cycle Racing

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alisha Welsh (1 - Cat1)   Tucson, AZ00:48:22.00 276369  142 Peanut Butter & Co. Twenty12
2 Nicole Evans (2 - Cat1)   Sandy, UT00:49:50.00 201539  140 Millcreek Bicycles
3 Chantel Thackeray   Murray City, UT00:59:24.00 249124  141 PCIM

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica ARBOGAST   00:52:30.00  155 
DNS Megan Burger   Draper, UT00:00:00.00 308468  156 Revolution Cafe Rio

Women - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ellen Guthrie   Salt Lake City, UT00:59:34.00 208087  176 Spin Cycle Racing
2 Roberta Powers   Draper, UT01:12:42.00 264964  177 Revolution Cafe Rio
DNS Margaret Douglass   Salt Lake City, UT00:00:00.00 60449  175 Ski Utah Cycling Team

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREUSACDFBonk BreakerSpyShimanoSierra NevadaOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee