Race Results for
Wheelhouse Classic - MNMBS #5
Red Wing, MN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 07/05/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Hinkens   Eden Prairie, MN01:35:22 283629  Penn Cycle
2 Brendan Moore   Prior Lake, MN01:39:39 210366  Trek
3 Eric Thompson   Shoreview, MN01:39:52 150540  Maplelag/ Paramount Sports
4 Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN01:46:31 228026  10 LCR (Larson Cycle Racing)

Men - Cat 1 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Baker   Granite Falls, MN01:55:01 316172  302 Southwest Express

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Oftedahl   Shoreview, MN01:37:25 211093  323 hollywood/silver cycling
2 cody larson   Northfield, MN01:41:52 298311  345 
4 Jake Begley   Tempe, AZ02:10:01 268804  303 Erik's
14913 Kaleb Himli   Wykoff, MN mn 161526  339 bicycle sports rochester

Men - Cat 1 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Barry Tungseth   Stillwater, MN01:41:56 211935  351 Flat City Cycling
2 Owen Thoelle   01:51:22  518 Angry Catfish
3 Matt Nelson   Minneapolis, MN01:52:54 245341  318 Peace Coffee Racing
4 Kevin Supple   Robbinsdale, MN01:57:16 297439  330 angry catfish
5 Chris Van Ert   Saint Paul, MN01:59:53 230802  333 Peace Coffee Racing
6 Jason Scherman   New Market, MN02:00:22 296398  329 WANNABEE RACING
7 Jamison Beisswenger   Columbia Heights, MN02:01:39 262606  336 Peace Coffee Racing
8 Clayton McLagan   Forest Lake, MN02:02:14 206756  317 Peace Coffee Racing
9 Nikolai Anikin   Duluth, MN02:21:01 261138  353 conti

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jan Rybar   Apple Valley, MN01:54:07 98534  344 
2 Matthew Dowling   Minneapolis, MN01:56:00 9927  342 Peace Coffee
3 Andrew Jordan   Woodbury, MN01:57:57 295752  311 LCR
4 Eric Guse   St Louis Park, MN02:00:42 211199  338 flat city cycling club penn cy
5 Mick Carlson   Apple Valley, MN02:05:28 297203  304 Peace Coffee Racing
6 Eddie Karow   Stpaul, MN02:07:42 281195  349 LCR

Men - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marcus Warrington   01:16:28  2087 SPH/Wheelhouse Cycles
2 Lucas Hieb   01:16:37  2038 
3 Ethan Furois   01:40:31  2096 
4 Jonathon McBurney   01:44:41  2467 

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Olson   Eden Prairie, MN01:19:58 370629  2062 
2 Thomas Baldini   01:20:42  2005 
3 Andris Delins   01:20:50  2092 
4 Reece Oleson   01:24:06  2128 wannabee racing
5 Duncan Weisbrod   01:37:09  2088 LCR (larson cycle racing)
6 Michael Brower   01:52:31  2139 

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Greene   01:28:46  2029 
2 Kevin Thum   01:28:58  2475 

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Quinn   01:17:37  1241 
2 Matt Riley   01:19:08  1237 
3 Benjamen Bacca   01:20:03  1079 
4 Andrew McShane   Caldwell, ID01:27:48 284270  1038 
5 Ryan Marsel   Minneapolis, MN01:13:31 313268  2105 Behind-Bars/LGR
6 Michael Dodd   01:15:01  2461 
7 Tim Stark   01:20:45  2474 
8 Elliott Krizek   01:28:03  2466 SPH/ Wheelhouse
9 Tyler Boek   01:42:07  2495 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Gut   Eagan, MN01:14:39 326968  1027 Squadra ACF
2 Brendan Bellew   New Prague, MN01:15:22 313010  1004 Squadra ACF
3 Jeremy Dirk   01:16:25  1015 MaplelagParamount
4 Matt Leizinger   01:18:16  1071 
5 David Seifert   01:19:56  1086 
6 Eric Applen   01:21:42  1229 VeloRochester
7 Andrew Barlage   01:22:54  1070 Tearm Part Time
8 Chris Fehr   01:24:14  1240 
9 Rob Lutterman   01:15:33  2054 Wannabee Racing
10 David Jensen   01:19:40  2138 
11 Wesley Frame   01:20:17  2462 
12 Adam Carignan   01:20:47  2459 
13 Matt Settergren   01:23:19  2472 
14 Chris Driscol   01:24:39  2017 Bicycle Sports
15 Jesse Hagglund   01:27:05  2031 summit racing
16 Ian Johnson   01:28:59  2099 Behind-Bars/LGR
17 John Rusch   01:35:08  2493 
18 John Wickham   01:47:54  2127 

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Austin - Phillips   Saint Paul, MN01:14:40 166411  1052 Behind-Bars/Little Guy Racing
2 Nathan Kremer   01:18:08  1035 Southwest Express
3 Ben Broten   01:19:17  1238 
4 John Oman   Chaska, MN01:24:15 287396  1089 WannaBee Racing
5 Tim Williams   Circle Pines, MN01:24:17 295831  1051 Wannabee Racing
6 Mark Foslien   01:16:32  2023 
7 Joshua Blum   La Crosse, WI01:18:18 3998  2458 
8 Barry Buhr   01:19:15  2476 Angry Catfish
9 Chad Klehr   01:20:13  2046 
10 Steve Sturman   01:20:54  2143 
11 Eric Hathaway   Minneapolis, MN01:25:15 90485  2098 
12 Josh Danielson   01:25:40  2460 
13 Kevin Gonzales   01:42:31  2116 LCR
14 Chad McDermott   01:45:22  2491 Peace Coffee

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Dahl   01:14:32  1242 PBR
2 Matthew Horner   Savage, MN01:16:13 261909  1031 Maplelag/Paramount
3 Ben Rogowski   Minneapolis, MN01:17:30 284865  1046 Squadra ACF
4 Thomas Little   01:18:30  1036 Wookiee Juice
5 Cal Collins   01:21:50  1012 Wannabee Racing
6 Thomas McDonald   01:21:52  1037 peace coffee racing
7 Jeremy Ames   Minneapolis, MN01:22:50 285970  1001 Freewheel Bike
8 Marc Wiken   01:23:06  1201 Bent Crank Racing Team
9 Ryan Hudak   Hudson, WI01:23:31 294026  1056 Sports Hut
10 Bruce Klehr   01:25:04  1033 wannabee
11 Joel Ingvalson   01:25:51  1077 Wookiee Juice
12 Matthew McDonough   01:28:07  1233 
13 Jason Dal   01:33:12  1234 
14 Adam Emanoff   01:39:51  1020 Bent Crank Racing
15 Grant Larvick   01:16:53  2100 PENN CYCLE/FCCC
16 Nick Pettis   01:19:30  2065 Wannabee Racing
17 Jacque Poquette   01:20:46  2067 
18 Kim Schmidt   01:25:12  2480 
19 Todd Amunrud   01:26:02  2488 
20 Robert Kohl   01:26:39  2479 
21 Nathan Olson   01:27:13  2063 
22 Matthew Johnson   Saint Paul, MN01:34:24 95633  2044 Freewheel Bike

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Griffin   01:14:57  1025 TwinSix
2 Rick Ochs   01:15:07  1041 Southwest Express
3 Jeffrey Penman   Ellsworth, WI01:16:12 288396  1043 
4 Jim Jaglo   01:18:01  1088 LCR
5 Joseph Grinnell   Eden Prairie, MN01:18:08 80065  1026 29nSNGL*
6 Jeff Colbert   01:18:37  1011 
7 Martin Rudnick   Minneapolis, MN01:19:35 298216  1047 Behind-Bars/LGR
8 Richard Erickson   Shoreview, MN01:20:22 275579  1021 Peace Coffee Racing
9 Jon Kern   01:20:43  1083 House of Pizza
10 Jon Friedell   01:21:04  1243 Keenwood
11 Marc Harvieux   01:21:48  1029 Wannabee Racing
12 Thomas Hanegraaf   01:24:42  1028 
13 Steven Roe   01:26:21  1250 
14 Chad Kelly   01:39:43  1232 
15 Scott Lund   01:16:03  2103 Hollywood/SilverCycling
16 Wade Bergner   01:19:27  2134 
17 Randy Smothers   01:21:37  2078 Bicycle Sports
18 Jim Newton   01:23:08  2478 Angry Catfish
19 Curt Schlough   01:23:28  2072 Fasterfoster
20 Mark Engebretson   01:26:38  2094 
21 Patrick Sheedy   01:27:34  2473 
22 Chris Brown   01:29:19  2486 
23 Spencer Lenz   Rosemount, MN01:29:34 20907  2052 
24 Bernie Seleski   01:32:28  2485 
25 Dan Funke   01:32:50  2463 
26 Michael Cogan   Whitebeartownship, MN01:37:31 311356  2015 
27 Chris Donato   01:39:02  2122 
28 Kelly Bakke   01:42:43  2091 Peace Coffee
29 Frank Bobick   01:43:20  2008 Peace Coffee Racing
30 Scott Meulebroeck   Savage, MN01:54:11 24177  2058 Bent Crank Racing

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Hoglund   01:13:42  1030 Peace Coffee Racing
2 Rick Cleary   01:21:08  1236 KORC
3 David Mainguy   01:22:34  1058 freewheel mtb
4 Scott McClure   Rochester, MN01:23:38 311618  1084 
5 Tom McBurney   01:23:41  1073 Peace Coffee
6 Ladric Grant   01:15:24  2482 
7 Lee Nesbitt   Prescott, WI01:23:18 25921  2060 KORC
8 Ted Siefkes   01:24:53  2147 Silver Cycling
9 Bill Franken   01:26:57  2131 Bicycle Sports
10 Todd Bauer   01:26:58  2126 Hollywood Cycles
11 Rick Soderbeck   01:28:56  2487 
12 Stuart Benson   01:29:10  2490 
13 Mark O'Neill   01:29:13  2470 
14 Bruce Brown   Indianola, IA01:30:59 263804  2453 MOB Racing
15 Bob Mueller   01:38:03  2468 INSITES
16 Paul Chenoweth   01:41:46  2014 
17 Dean Bacso   01:57:27  2484 
18 Gary Smith   01:59:01  2076 Peace Coffee
19 Dan Price   02:02:34  2069 

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Baker   01:16:47  1002 Southwest Express
2 Mark Kowaliw   St Louis Park, MN01:20:47 181273  1235 MBRC
3 Steve Stilwell   01:27:14  2080 
4 Tim Hieb   01:27:17  2039 
5 John Wyland   01:29:18  2107 
6 Gary Sjoquist   01:29:35  2481 
7 Todd Trembley   Faribault, MN01:30:02 217961  2084 
8 Norm Busse   01:32:22  2013 
9 Bill Hinkens   Eden Prairie, MN01:45:36 290735  2489 
10 Kevin Foster   01:46:46  2024 Faster Foster Racing
11 Paul Lanhart   02:00:23  2050 

Men - Cat 2 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Gross   01:26:49  2464 
2 Larry Marx   01:40:44  2125 
3 Denny Barry   01:47:11  2006 Maplelag/Paramount Sports

Men - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hayden Schlough   00:55:39  4056 Fasterfoster
1 Zach Newton   00:55:25  4312 squadra ACF
1 Matt Booth   00:57:31  4305 
2 Thomas Todd   00:55:40  4299 
2 Nathan Campbell   00:59:39  4313 
3 Zachary Smith   01:01:56  4030 Peace Coffee
3 Ian Price   01:00:23  4029 
4 Samuel Elson   01:03:41  4006 hollywood/ silver cycling
4 Jesse Busse   01:11:28  4001 
5 Van Carlson   01:06:17  4002 Peace Coffee
5 Jacob Lanhart   01:14:11  4062 
6 Max Smothers   01:26:28  4032 Bicycle Sports

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Schroeder   00:54:34  4070 
2 Justin D Young   00:54:34  4309 
3 Kevin Brooks   00:58:16  4040 
4 Thomas Cameron   01:02:21  4304 
5 Eric Plath   01:10:04  4028 Wannabee Racing
6 Ryan Gallagher   01:13:59  4010 

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Robetor   00:53:18  4075 
2 Keith Bormann   01:01:53  4057 Faster Foster Racing
3 Frank Stanton   01:03:43  4034 
4 Charles Erickson   01:24:08  4293 

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Jacobs   00:48:52  4069 
2 Joseph Wieland   Green Isle, MN00:50:07 376866  4054 
3 Josh Holst   00:50:34  4296 
4 Jason Donlan   Waconia, MN00:53:59 301995  4005 
5 Mitch Mohs   00:55:21  4020 Faster Foster Racing
6 Eric Adams   01:00:59  4291 
7 Tyler Ylonen   01:02:25  4055 

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Beck   00:51:13  4060 Feed My Starving Children
2 Mike Mohs   00:59:39  4019 
3 Jammie Hummel   00:59:51  4016 Peace Coffee
4 Kevin Stevens   01:03:03  4073 
5 Josh R Cichy   01:08:19  4306 

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Cieluch   00:55:47  4064 
2 Dan Grothe   00:59:55  4294 
3 Brian Stanley   01:04:31  4033 
4 Janis Delins   01:06:31  4041 
5 Scott Pung   01:18:39  4303 

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Guse   00:59:30  4044 
2 Mark Weglinski   01:06:02  4036 

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Henry Heupel   Libertyville, IL00:54:16 240131  4295 
2 Keith Oleson   00:56:58  4023 wannabee racing
3 Timothy Gallagher   01:01:48  4011 
4 Scott Guhl   01:02:03  4043 Bicycle Sports
5 Robert Mollison   01:18:08  4298 

Men - Cat 3 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Patridge   00:59:55  4067 
2 David E Riley   01:19:38  4314 
3 Steve Weisbrod   01:32:37  4038 LCR

Women - Cat 1 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Lennon   Minneapolis, MN01:27:26 259658  316 Behind Bars - LGR
1 N/A   Colorado Springs, CO01:31:03 147306  324 
2 Alison Tungseth   Stillwater, MN01:53:06 261843  466 FCCC

Women - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Horner   01:37:38  2041 Maplelag/Paramount

Women - Cat 2 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Johnson   01:37:08  2477 
1 Lori Belz   Stillwater, MN01:31:11 80526  2132 BigRing Flyers
2 Kjerstie Wiltzen   Saint Paul, MN01:37:17 316506  2089 
2 Kris Brazil   Faribault, MN01:34:22 238279  2010 Kris Brazil
3 Tara Steele   Woodbury, MN01:42:27 298451  2079 WannaBee Racing
3 Andrea Horner   Savage, MN01:37:37 294308  2040 Maplelag/Paramount
4 Amanda Lawstuen   01:58:35  2101 29nSNGL*
4 Ingrid Melander   01:52:46  2142 
5 Allison Baker   02:04:53  2004 Southwest Express
5 Darcy Busse   01:56:08  2012 

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pam Schmitt   01:13:34  4308 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Williams   01:04:33  4039 Wannabee Racing
2 Amy Ochs   01:08:18  4022 Southwest Express
3 Sarah Oleson   01:09:54  4072 Wannabee Racing
4 Jess Wiborg   01:14:33  4310 Bent Crank Racing
5 Kimberly Olson   01:22:45  4025 

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kerry Todd   01:00:38  4301 
2 Mary Patridge   01:04:17  4066 
3 Teri Holmes   01:12:21  4311 Insites

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUOREUSACDFSierra NevadaBonk BreakerOSMOShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee