Race Results for
Florida State Crit Championship
Lakeland, FL
(Event Information)
View By:
Criterium on 05/08/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sandy Scott   Seminole, FL00:30:30.131 253838  423 Florida Masters Cycling

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Perezluha   Longwood, FL00:00:00.000 311519  245 Orlando Road Club Inc
2 Yamil Llorens   Miramar, FL00:32:07.573 293191  250 Unattached
3 Harris OConnell   Ocala, FL00:30:16.184 305575  236 University Of South Florida
4 Curtis Eaby   Daytona Beach, FL00:30:27.285 182010  252 Team Hammer Nutrition
5 Daniel Barrera   Miami, FL00:30:37.409 306528  248 Unattached
6 Nels Garrison   Daytona Beach, FL00:30:59.921 299335  253 Unattached
7 Shawn McCole   Lakeland, FL00:31:37.177 315634  233 Unattached
8 Mark Guido   00:31:38.300  257 Unattached
9 Sandor Delgado   Hialeah, FL00:31:38.394 209261  244 Sun Cycling Team
10 paul hildebrand   Clearwater, FL00:31:38.459 304494  254 Unattached
11 Kevin Niles   Orlando, FL00:31:39.290 291865  228 Unattached
12 Michael Unklesbay   00:31:40.634  238 Unattached
13 wayne davis   Tampa, FL00:31:40.847 307135  249 EMBE Associates
14 Sean Stanron   Windermere, FL00:31:41.064 308557  240 Unattached
15 James Harter   Winter Garden, FL00:31:47.777 288143  262 Unattached
16 john hydock   Brandon, FL00:30:58.858 304734  258 Team AJ's / Nutrishop
17 Steven Dewitt   00:30:59.970  260 Unattached
18 Lance Andre   Seffner, FL00:31:15.950 100913  255 Chain Reaction Bicycle Club
19 hunter colangelo   Orlando, FL00:31:26.211 290600  497 Orlando Road Club Inc
20 Rodrigo Barreto   Portsaintlucie, FL00:27:16.765 308426  232 Unattached
21 Steven DeLaroche   Ormond Beach, FL00:31:21.456 46841  202 Plan B Cycling/ Team Plan B
22 Mathew Warrilow   Tampa, FL00:31:43.332 305730  259 University Of South Florida
23 Adam Ephrem   Jacksonville, FL00:30:38.765 306443  359 Junior VeloCrew
24 Timothy Morgan   Portorange, FL00:31:18.748 304147  256 Gg Events Management Llc
25 Darren Blom   00:30:15.300  251 Unattached
26 Henry Ephrem   Jacksonville, FL00:30:23.724 306444  231 Junior VeloCrew
27 Michael Ploch   00:30:40.996  230 Unattached
28 Hayden Blom   Jacksonville, FL00:31:15.643 304954  234 Velobrew Cycling Club
29 AJ Maqueira   Lakeland, FL00:22:37.535 309423  241 Unattached
30 Matthew Wilson   00:11:06.249  237 University Of Central Florida

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Yosmany Pol   Hialeah, FL00:33:48.460 305913  468 Team Cocos
2 Daniel Mosquera   00:33:48.617  466 Unattached
3 Andy Mapple   Winter Garden, FL00:33:48.791 294004  484 Orlando Road Club Inc
4 Kenny Matys   Boca Raton, FL00:33:49.227 246741  439 Team Performance Fitness-delray Center
5 Gene McBrien   Milton, FL00:33:49.312 278513  115 Weber Sports Racing
6 Pete Jones   Gainesville , FL00:00:00.000 280789  479 Velobrew Cycling Club
7 Casey Braga   Longwood, FL00:33:49.889 282133  366 Colavita Racing Inc.
8 Steven Baltic   Clearwater, FL00:33:49.950 305494  493 Unattached
9 Tony Alvarez   Deerfield Beach, FL00:33:50.389 295844  456 ZMotion Racing Team
10 Adam Setser   Valdosta, GA00:33:50.586 302269  457 Atomic Race Team
11 Jack Gonzalez   Ormond Beach, FL00:33:50.640 279939  430 Unattached
12 Yosvani Rosell   Tampa, FL00:33:51.122 305727  488 Unattached
13 Maurice Tobon   Coral Springs, FL00:33:51.200 139074  410 ZMotion Racing Team
14 Miguel Bryon   Miami, FL00:33:51.949 290217  448 Unattached
15 Zorth Pilonieta   Ocala, FL00:33:52.254 302530  489 University Of South Florida
16 Ariel Mendez   Brooklyn, NY00:33:52.456 301743  483 Unattached
17 Ricardo Gil   Doral, FL00:33:52.578 273617  475 Unattached
18 Mike Frazier   Clearwater, FL00:33:52.834 304853  476 Team AJ's / Nutrishop
19 Zsolt Kadar   Bradenton, FL00:33:52.980 300704  437 Alfa 8 Racing
20 Chris Sandelli   Tallahassee, FL00:33:53.294 304765  486 Florida State University
21 Eric Brewer   Orlando, FL00:33:53.644 286798  474 Orlando Road Club Inc
22 Rolando Hernandez   Tampa, FL00:33:54.013 286862  447 Powerhouse Cycling
23 Mickey Singer   Clearwater, FL00:33:54.352 196546  455 Gearlink Racing Inc.
24 Kurt Hoehn   Orange Park, FL00:33:54.786 281872  435 Velobrew Cycling Club
25 Gordon Duffy II   Pensacola, FL00:33:55.266 290646  452 Weber Sports Racing
26 Mitchell Grable   Altamontesprings, FL00:33:56.484 287211  442 Orlando Road Club Inc
27 Adam Goldfarb   00:33:57.686  492 ZMotion Racing Team
28 Jonathan Bowerman   Tampa, FL00:34:07.115 304654  487 Unattached
29 Matthew Scherr   Orange Park, FL00:34:15.113 276918  450 Unattached
30 Joseph Yaeger   Lakeland, FL00:34:38.035 292027  453 Florida Velo
31 Kendall Frederick   Orange Park, FL00:34:50.048 247340  477 Velobrew Cycling Club
32 Shane Collins   Canton, GA00:33:39.972 289244  445 Orlando Road Club Inc
33 Henry Pavlik   Lithia, FL00:34:28.360 286909  441 Team AJ's / Nutrishop
34 robert meeks   Northport, FL00:34:50.177 279968  481 Unattached
35 Jeff Black   Riverview, FL00:34:50.521 299898  460 Powerhouse Cycling
36 Ethan Smith   Tallahassee, FL00:30:48.939 305615  478 Unattached
37 Bruno Moreira   Riverview, FL00:32:42.326 292511  480 Team AJ's / Nutrishop
38 Tomas Velez   Miami, FL00:32:59.923 304174  464 Team Paisa
39 Adam Skindel   Valrico, FL00:33:38.112 299567  458 Unattached
40 David Weber III   Pensacola, FL00:33:38.381 258839  432 Weber Sports Racing
41 Luis Torres   Orlando, FL00:33:38.878 287136  485 Orlando Road Club Inc
42 Rick Christenberry   Lithia, FL00:34:07.251 286772  440 Team AJ's / Nutrishop
43 Hamlet Alfonso   Hialeah, FL00:30:49.940 256612  490 Unattached
44 Jonathon Stewart   Tampa, FL00:33:28.756 302344  473 Team AJ's / Nutrishop
45 Taylor Bosch   00:33:10.680  461 Atomic Race Team
46 angel cantero   Tampa, FL00:22:53.387 290108  438 Powerhouse Cycling
47 Hugo Casanas   Tampa, FL00:17:24.108 306446  465 Powerhouse Cycling
48 James Burrell   Orlando, FL00:15:49.276 306466  491 DWC Racing
49 James McConnell   Orlando, FL00:18:02.386 176305  411 Orlando Road Club Inc
50 ZAID RAHMAN   Miramar, FL00:14:47.077 259630  424 Team Performance Fitness-delray Center
51 Shane Semprebon   Naples, FL00:11:40.622 228424  417 Unattached
52 Jorge Padron   Tampa, FL00:12:03.274 282932  436 Unattached
53 Kresten Lowe   Fort Myers, FL00:08:23.744 224895  415 Unattached
54 Felipe Gonzalez   Weston, FL00:03:40.485 281607  449 Santo-Mega Cycle pb Anything but Wheels
55 Thomas Siddons   Key Biscayne, FL00:02:15.794 294360  454 Unattached

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Devin Kinsella   Ormond Beach, FL00:58:40.154 278622  380 Unattached
2 fredd matute   Fort Lauderdale, FL00:58:40.535 305523  361 Team Paisa
3 David Cueli   Miami, FL00:58:40.607 288788  364 Team Cocos
4 Kevin McGuire   Miami, FL00:58:43.719 239823  323 ACT
5 Radulian Pop   Jacksonville, FL00:58:43.859 253832  374 Velobrew Cycling Club
6 Charl Jordaan   Pompano Beach, FL00:58:43.935 210877  317 Cool Beans Racing
7 Peter Carlos   Coconut Grove, FL00:58:43.998 142009  210 Team Paisa
8 Sean Lynch   Saint Petersburg, FL00:58:44.110 273261  367 Z Bikes / VistaVelo.Com
9 john zuluaga   Miami, FL00:58:44.271 257825  330 Team Paisa
10 Ledy Alonso   Opa Locka, FL00:58:44.742 288822  353 Team Performance Fitness-delray Center
11 Amir Wexler   Boca Raton, FL00:58:45.022 260982  333 GS Palm Beach
12 Lucas Wardein   Naples, FL00:58:45.164 233364  368 Orlando Road Club Inc
13 Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL00:58:45.543 271372  340 Colavita Racing Inc.
14 Frank Frederick   Miami, FL00:58:45.856 243336  345 Unattached
15 Scott Cugno   Boca Raton 00:58:46.397 154900  355 1 Pro Cycling
16 Bradley Gordon   Longwood, FL00:58:46.569 280638  348 Colavita Racing Inc.
17 David Monismith   Gainesville, FL00:58:46.684 257920  344 352 Racing P/b Bikes And More
18 Christopher Marino   Tallahassee, FL00:58:46.924 197202  315 Gulf Coast Velo
19 Patrick Sansbury   Deerfield Beach, FL00:58:47.003 280726  342 Unattached
20 Neal Shepherd   Palm Coast, FL00:58:47.076 244277  324 Orlando Road Club Inc
21 Brent Hall   Lakeland, FL00:58:47.111 247826  383 Unattached
22 Brian Domby   Tampa, FL00:58:47.228 226524  321 Bicycle Post
23 james stahlschmidt   Tampa, FL00:58:47.289 258140  331 EMBE Associates
24 Matt McCourtney   Woodacre, CA00:58:47.323 291417  358 Alfa 8 Racing
25 Guillermo Suarez   Tampa, FL00:58:47.491 283294  347 Florida Velo
26 Joel Llopiz   East Falmouth, MA00:58:47.557 268557  336 Ebp Cycling Team
27 Michael Suver   Tavares, FL00:58:48.307 271441  339 University Of South Florida
28 Douglas Luedeke   New Smyrna, FL00:58:48.382 188511  313 Plan B Cycling/ Team Plan B
29 Michael Bachman   Boulder, CO00:58:48.918 276348  369 University Of Florida
30 Douglas Pitts   Inverness, FL00:58:49.452 105325  304 Citrus Cycling
31 Roy Foley   Lithia, FL00:58:50.275 280524  341 Team AJ's / Nutrishop
32 Philip Dixon   Naples, FL00:58:50.338 270089  371 Unattached
33 David Chipchase   Dupont, WA00:58:50.658 220071  337 Team AJ's / Nutrishop
34 Derek Schanze   Gainesville, FL00:58:51.562 252844  326 Cycle Logic
35 Jose Solis   Sierra Vista, AZ00:58:52.124 283403  350 Columbus Bike Racing Team
36 Craig Bowers   Candler, NC00:58:52.225 89369  373 Team AJ's / Nutrishop
37 Jon Meyer   Deltona, FL00:58:53.210 248178  325 Orlando Road Club Inc
38 Sean O'Neill   Miami, FL00:58:53.668 276271  343 Unattached
39 John Brizzard   Pensacola, FL00:58:54.467 275771  114 Weber Sports Racing
40 Christopher Wright   Miami, FL00:58:57.251 226496  320 Team Performance Fitness-delray Center
41 Ryan Carney   Cocoa, FL00:59:00.095 186901  375 Noreast Cycling
42 Andrea Tosolini   Gainesville, FL00:59:03.703 226652  379 352 Racing P/b Bikes And More
43 Brad Shipley   Fort Myers, FL00:59:07.137 270766  338 Naples Cyclery Gulf Coast Racing
44 Ian McGauvran   Longwood, FL00:59:07.396 289108  444 Colavita Racing Inc.
45 Chris Slack   Venice, FL00:59:09.412 270967  381 Unattached
46 Aaron Fulton   Jacksonville, FL00:59:32.124 182266  354 Velobrew Cycling Club
47 Michael Boyco   Hollywood, FL00:55:54.912 276631  377 Unattached
48 Cirilo Bencosme   St Petersburg, FL00:54:20.015 238203  469 Z Bikes / VistaVelo.Com
49 Christopher Bennett   Brunswick, GA00:54:37.776 258833  332 Unattached
50 Mark Ibarra   Brandon, FL00:59:05.450 241386  370 Powerhouse Cycling
51 Fernando Garcia   Miami, FL00:59:13.216 283071  349 Team Paisa
52 ruben delcristo   Miami, FL00:43:10.753 272424  Z Bikes / VistaVelo.Com
53 Andrew Brittingham   Fleming Island, FL01:03:20.087 4891  301 Velobrew Cycling Club
54 Chris Stroh   Thomasville, GA00:36:16.402 179495  310 Velobrew Cycling Club
55 John Manwaring   Oviedo, FL00:35:39.736 261036  334 Team AJ's / Nutrishop
56 Michael McBrien   Milton, FL00:34:16.212 278514  116 Weber Sports Racing
57 Alexander Spook   Tallahasssee, FL00:30:24.342 257179  328 Colavita Racing Inc.
58 Amir Merali   Miami, FL00:19:02.142 234586  467 Z Bikes / VistaVelo.Com
59 Ryan Fisher   Celveland, OH00:17:32.244 179120  309 Aaron's P/b New England Financial
60 Ryan Burns   Lebanon, TN00:15:59.935 250492  421 Orlando Road Club Inc
61 Grady Gosselin   Lithia, FL00:15:57.119 218024  318 EMBE Associates
62 Alex Yarnall   Delray Beach, FL00:09:29.512 268644  494 GS Palm Beach
63 Jose Hernandez   Cutler Bay, FL01:03:17.350 270047  426 Team Paisa

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Juan Gaspari   01:19:09.506  43 ZMotion Racing Team
2 Calixto Bello   Miami, FL01:18:43.060 280626  36 ZMotion Racing Team
3 John Durango   Medellin Colombia01:19:00.720 275539  46 Santo-Mega Cycle pb Anything but Wheels
4 Hector Pastorino   01:19:00.752  89 Big Wheel Sunrise
5 Leonardo Martinez   Los Angeles, CA01:19:02.239 185065  88 Team Cocos
6 Curtis Long   Atlantic Beach, FL01:19:02.572 108976  102 Team Linder Capital
7 Karel Sumbal   Jacksonville, FL01:19:23.428 225841  25 Team Linder Capital
8 Alexander Suarez (1 - Cat2)   Hialeah, FL01:19:25.923 108117  Team Performance Fitness-delray Center
9 Benjamin Renkema   Greenville, SC01:19:27.832 193086  95 Unattached
10 Ryan Woodall   Ocala, FL01:19:28.043 153440  82 Unattached
11 Allison Anjos   Boca Raton, FL01:19:28.134 153443  13 Bike America Racing Team
12 Gustavo Rullo   Miami, FL01:19:28.193 206281  86 Team Cocos
13 Ken Vida   Lithia, FL01:19:28.692 60148  35 1 Pro Cycling
14 Daniel Chavez   Spring Hill, FL01:19:28.866 185066  28 P/c Miller
15 Osias Lozano   Ocoee, FL01:19:29.083 218915  96 Unattached
16 Alexander Zambrana   Weston, FL01:19:29.313 39384  Z Bikes / VistaVelo.Com
17 Luis Zayas   Miami, FL01:19:30.630 193019  61 Aerospace
18 Philip Elliott   Palm Beach, FL01:19:30.650 51741  76 GS Palm Beach
19 Didier Fresne   Lutz, FL01:19:31.479 289531  446 Florida Velo
20 Darren Dowling   Sarasota, FL01:19:32.951 219566  23 1 Pro Cycling
21 Craig Creeden   Longwood, FL01:19:35.343 211913  107 Atlantic Shores Velo
22 Yanning Roth   01:19:36.975  129 Unattached
23 Gunter Hermanni   Miami, FL01:19:48.672 163923  14 ZMotion Racing Team
24 Victor Herrera   Dania, FL01:20:07.569 258392  30 ZMotion Racing Team
25 Christopher Deluise (1 - Cat1)   Athens, GA01:20:16.682 166521  40 ZMotion Racing Team
26 Yip Tsang   Davie, FL01:20:17.975 204595  21 ZMotion Racing Team
27 Grant Potter   Parkland, FL01:20:18.749 73508  372 ZMotion Racing Team
28 Andrew Miller   Jacksonville, FL01:20:22.795 152659  308 Velobrew Cycling Club
29 Jose Frank Rodriguez   01:17:35.334  87 Unattached
30 Oscar Henao   Dania Beach, FL01:17:59.855 288710  39 ZMotion Racing Team
31 john stelljes   Tampa, FL01:18:00.452 287851  38 University Of South Florida
32 Raul Bello   Pembroke Pines, FL01:18:01.095 185881  32 Santo-Mega Cycle pb Anything but Wheels
33 Claudio Arone   Miami Beach, FL01:18:01.262 312706  34 Aerospace
34 Nelson Trujillo (2 - Cat2)   Hialeah, FL01:18:02.018 225900  26 Team Performance Fitness-delray Center
35 Gabriel Larrea   Miami, FL01:19:52.587 195499  19 Santo-Mega Cycle pb Anything but Wheels
36 Jimmy Page   Crystal River, FL01:19:32.502 258254  29 University Of South Florida
37 Osvaldo Villegas (3 - Cat2)   Miami, FL01:06:21.524 186358  18 Team Performance Fitness-delray Center
38 Joel Chavez   Tampa, FL01:03:10.098 177305  16 P/c Miller
39 Dave Morris   Ft Lauderdale, FL01:03:10.679 202521  93 Bicycle Generation
40 Jorge Velez   00:58:27.084  94 Florida Velo
41 Alessandro DeFreitas   Port Saint Lucie , FL00:45:31.125 127568  10 ZMotion Racing Team
42 Miguel Luis   Hialeah, FL00:46:55.459 138708  11 Team Performance Fitness-delray Center
43 Ortelio Marin   Miramar, FL00:44:00.350 246897  99 Team Cocos
44 Sean Coleman   Land O Lakes, FL00:44:14.958 121299  P/c Miller
45 Thomas Moloney   Tampa, FL00:44:29.067 174879  15 P/c Miller
46 Ken Schofield   Juno Beach, FL00:42:33.698 207006  414 ZMotion Racing Team
47 Frank Lopez   Largo, FL00:40:56.902 21574  ZMotion Racing Team
48 Julio Cruz (4 - Cat2)   Hialeah, FL00:40:59.057 76784  407 Team Performance Fitness-delray Center
49 Todd Sanders   West Palm Beach, FL00:41:00.457 47280  70 Rideclean
50 Diego Guzman   00:41:02.021  97 Aerospace
51 David Lavenhagen   Gainesville, FL00:39:43.204 275290  388 Velobrew Cycling Club
52 Rainiel Sanchez   Winter Park, FL00:40:31.825 59556  45 Z Bikes / VistaVelo.Com
53 Nate Adler   North Palm Beach, FL00:37:52.634 203360  20 Florida United Bike Shops
54 Fabio Cardoso   Deerfield Beach, FL00:32:13.121 76278  92 Unattached
55 Miguel Puldon   Hialeah, FL00:29:26.034 221399  98 Team Cocos
56 Luis Rios   Miami Gardens, FL00:29:26.265 123241  Unattached
57 Ralph Teten   Atlantic Beach, FL00:30:10.372 244247  77 Team Linder Capital
58 Todd Barczak   Winter Park, FL00:04:44.376 218682  22 Atlantic Shores Velo

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Rusnak   Seminole, FL00:27:15.008 230108  418 Z Bikes / VistaVelo.Com
2 Bradley Gordon (1 - Cat3)   Longwood, FL00:27:15.664 280638  348 Colavita Racing Inc.
3 Neal Shepherd   Palm Coast, FL00:27:15.897 244277  324 Orlando Road Club Inc
4 Sean Lynch (2 - Cat3)   Saint Petersburg, FL00:27:15.922 273261  367 Z Bikes / VistaVelo.Com
5 john zuluaga   Miami, FL00:27:15.969 257825  330 Team Paisa
6 David Cueli   Miami, FL00:27:15.975 288788  364 Team Cocos
7 Alexander Spook   Tallahasssee, FL00:27:16.180 257179  328 Colavita Racing Inc.
8 Kevin McGuire   Miami, FL00:27:16.969 239823  323 ACT
9 Cirilo Bencosme   St Petersburg, FL00:27:17.183 238203  469 Z Bikes / VistaVelo.Com
10 Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL00:27:18.465 271372  340 Colavita Racing Inc.
11 Adam Setser (1 - Cat4)   Valdosta, GA00:27:19.140 302269  457 Atomic Race Team
12 ruben delcristo   Miami, FL00:27:19.444 272424  427 Z Bikes / VistaVelo.Com
13 Christopher Bennett (3 - Cat3)   Brunswick, GA00:27:20.091 258833  332 Unattached
14 Ian McGauvran (4 - Cat3)   Longwood, FL00:27:33.067 289108  444 Colavita Racing Inc.
15 Jason Yaeger (5 - Cat3)   Tampa, FL00:28:33.696 292025  470 Florida Velo
16 Ryan Burns   Lebanon, TN00:28:45.648 250492  421 Orlando Road Club Inc
17 hunter colangelo (1 - Cat5)   Orlando, FL00:27:25.482 290600  471 Orlando Road Club Inc
18 Brandon Forman   Lakemary, FL00:28:36.012 287441  352 Colavita Racing Inc.
19 Julian Marin   00:28:29.474  472 Unattached
20 Taylor Bosch   00:25:27.842  461 Atomic Race Team
21 Amir Merali   Miami, FL00:06:40.075 234586  467 Z Bikes / VistaVelo.Com

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Espoir - 19-22

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Yanning Roth   00:39:43.389  129 Unattached
2 Derek Schanze   Gainesville, FL00:40:49.833 252844  326 Cycle Logic
3 R Maitland Jones   Tallahassee, FL00:39:43.564 256772  139 Atomic Race Team
4 Craig Creeden   Longwood, FL00:39:43.574 211913  107 Atlantic Shores Velo
5 Philip Dixon   Naples, FL00:39:47.738 270089  371 Unattached
6 John Brizzard   Pensacola, FL00:39:50.258 275771  114 Weber Sports Racing
8 Buddy Spafford   Asheville, NC00:39:51.119 302191  462 Ryder Bikes
9 John-Paul Russo   Oakland, FL00:39:58.165 219827  108 Atlantic Shores Velo
10 Gene McBrien   Milton, FL00:20:42.673 278513  115 Weber Sports Racing
12 Michael McBrien   Milton, FL00:12:41.542 278514  116 Weber Sports Racing
13 Gordon Duffy II   Pensacola, FL00:12:06.196 290646  452 Weber Sports Racing

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frank Lopez   Largo, FL00:57:30.161 21574  ZMotion Racing Team
2 Grant Potter   Parkland, FL00:57:30.592 73508  372 ZMotion Racing Team
3 Carlos Soler   Longwood, FL00:57:32.203 104661  53 DWC Racing
4 Osvaldo Villegas (1 - Cat2)   Miami, FL00:57:33.787 186358  18 Team Performance Fitness-delray Center
5 Didier Fresne   Lutz, FL00:57:34.260 289531  446 Florida Velo
6 Robert O'Malley   Clermont, FL00:57:34.425 26458  83 DWC Racing
7 Bryan Lofton   Orange Park, FL00:57:34.926 21461  403 Velobrew Cycling Club
8 David Alexandrou   Lutz, FL00:57:35.279 122403  69 EMBE Associates
9 Jorge Cortes   Weston, FL00:57:35.344 140447  54 Z Bikes / VistaVelo.Com
10 Conrad Gomez   Miami Beach, FL00:57:37.388 68370  406 Strictly Bicycles Cycling
11 Tony Alvarez   Deerfield Beach, FL00:57:37.715 295844  456 ZMotion Racing Team
12 Alex Yarnall   Delray Beach, FL00:57:38.158 268644  425 GS Palm Beach
13 Douglas Pitts   Inverness, FL00:57:38.363 105325  304 Citrus Cycling
14 Kent Wheeler   Albany, GA00:57:40.819 175991  50 Velo Voodoo
15 Peter Pawlus   Sarasota, FL00:57:44.411 252549  422 Unattached
16 Richard Diaz   Miami Lakes, FL00:57:44.898 228160  431 Z Bikes / VistaVelo.Com
17 Curtis Juteram   Minneola, FL00:57:58.423 63944  496 Bike America Racing Team
18 Edixon Rodriguez   Weston, FL00:56:12.088 208000  73 Big Wheel Sunrise
19 Stephen Gilligan   Deerfield Beach, FL00:55:24.623 85222  408 ZMotion Racing Team
20 Darren Black   Clermont, FL00:57:58.936 106925  409 DWC Racing
21 Vincent Cook   Palm Harbor, FL00:57:36.284 7670  71 Gearlink Racing Inc.
22 Ray Reinders   Trinity, FL00:43:01.884 248260  80 Florida Velo
23 Mickey Singer   Clearwater, FL00:25:39.096 196546  455 Gearlink Racing Inc.
24 Miguel Bryon (1 - Cat4)   Miami, FL00:23:27.388 290217  448 Unattached
25 Craig Duxbury   Orlando, FL00:28:15.078 10305  401 DWC Racing
26 Kurt Hoehn   Orange Park, FL00:28:51.004 281872  435 Velobrew Cycling Club
27 Pedro Leon   Pembroke Pines, FL00:21:46.746 20915  402 GS Palm Beach
28 Nivio Diaz   Fort Lauderdale, FL00:21:55.455 299873  459 Z Bikes / VistaVelo.Com
29 Kurt Phillips   Lakeland, FL00:20:14.898 49190  31 Ball Watch Cycling Team
30 Harry Portellos   Tampa, FL00:12:18.439 84914  495 Gearlink Racing Inc.
31 Kendall Frederick   Orange Park, FL00:09:53.278 247340  477 Velobrew Cycling Club
32 Julio Cruz (2 - Cat2)   Hialeah, FL00:07:40.395 76784  407 Team Performance Fitness-delray Center
33 Glenn Schneider   Lake Worth, FL00:06:12.703 31697  200 GS Palm Beach
34 Wallie Martinez   Miami, FL00:03:02.189 40214  66 Big Wheel Sunrise
35 Mark Proffer   Celebration, FL00:00:00.000 215288  63 Orlando Road Club Inc

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL00:36:54.762 196540  413 Florida Velo
2 Blain Reeves   Pembroke Pines, FL00:36:55.501 71611  208 ZMotion Racing Team
3 Todd Sanders   West Palm Beach, FL00:36:59.211 47280  70 Rideclean
4 Martin Bates   Odessa, FL00:37:16.428 2867  400 Unattached
5 Ken Schofield   Juno Beach, FL00:37:16.883 207006  414 ZMotion Racing Team
6 Shaun Redman   Fort Lauderdale, FL00:37:17.419 239227  419 GS Palm Beach
7 Andy Mapple   Winter Garden, FL00:37:17.671 294004  484 Orlando Road Club Inc
8 Alberto Rodriguez   00:37:17.757  59 Unattached
9 Kirby Johnson   Largo, FL00:37:18.375 191757  412 Gearlink Racing Inc.
10 Israel Vera   Miami, FL00:37:18.789 242172  420 Team Paisa
11 Mark Proffer   Celebration, FL00:37:18.849 215288  63 Orlando Road Club Inc
12 Peter Carlos   Coconut Grove, FL00:37:19.921 142009  210 Team Paisa
13 Marco Beltran   Hollywood, FL00:37:20.126 225734  416 Team Performance Fitness-delray Center
14 Raife Snover   Fort Lauderdale, FL00:37:20.194 246899  242 ZMotion Racing Team
15 Michael Odom   Land O Lakes, FL00:37:21.257 288644  64 1 Pro Cycling
16 Wallie Martinez   Miami, FL00:37:21.767 40214  66 Big Wheel Sunrise
17 David Stedje   Lutz, FL00:37:22.028 33913  404 Best Of The Bay Cyclist
18 Andrew Brittingham   Fleming Island, FL00:37:32.717 4891  301 Velobrew Cycling Club
19 Peter Aldridge   Fort Lauderdale, FL00:37:36.210 222215  428 ZMotion Racing Team
20 Martin Kastan   Sarasota, FL00:36:03.880 65093  405 Best Of The Bay Cyclist
21 Jose Hernandez   Cutler Bay, FL00:37:34.666 270047  426 Team Paisa
22 Eduardo Pichardo   Weston, FL00:37:44.435 227279  429 Team Performance Fitness-delray Center
23 Mark Hewitt   Coconut Creek, FL00:36:23.890 59026  206 ZMotion Racing Team
24 Graham White   Altamonte Springs, FL00:17:56.753 271587  220 Florida Velo
25 Greg Pickren   Oldsmar, FL00:00:00.000 242627  67 Gearlink Racing Inc.

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL00:00:00.000 196540  413 Florida Velo
2 Bryan Lofton   Orange Park, FL00:00:00.000 21461  403 Velobrew Cycling Club
3 Blain Reeves   Pembroke Pines, FL00:00:00.000 71611  208 ZMotion Racing Team
4 Glenn Schneider   Lake Worth, FL00:00:00.000 31697  200 GS Palm Beach
5 Todd Sanders   West Palm Beach, FL00:00:00.000 47280  70 Rideclean
6 Russell Kitz   Hobe Sound, FL00:00:00.000 194652  214 GS Palm Beach
7 John Salsbury   Jacksonville, FL00:00:00.000 69352  68 Jacksonville Racing Club
8 Martin Bates   Odessa, FL00:00:00.000 2867  400 Unattached
10 Steven Kurth   Palm City, FL00:00:00.000 101266  209 Treasure Coast Cycling Association
11 Shaun Redman   Fort Lauderdale, FL00:00:00.000 239227  419 GS Palm Beach
12 Andy Mapple   Winter Garden, FL00:00:00.000 294004  484 Orlando Road Club Inc
13 Alberto Rodriguez   00:00:00.000  59 Unattached
14 Will Larson   Dunedin, FL00:00:00.000 196529  216 Gearlink Racing Inc.
15 Kirby Johnson   Largo, FL00:00:00.000 191757  412 Gearlink Racing Inc.
16 Israel Vera   Miami, FL00:00:00.000 242172  420 Team Paisa
17 Mark Proffer   Celebration, FL00:00:00.000 215288  63 Orlando Road Club Inc
18 Steven Griffith   Boca Raton, FL00:00:00.000 195918  215 ZMotion Racing Team
19 John Tanner   Clearwater, FL00:00:00.000 155000  55 Outspokin Bicycles
20 Peter Carlos   Coconut Grove, FL00:00:00.000 142009  210 Team Paisa
21 Marco Beltran   Hollywood, FL00:00:00.000 225734  416 Team Performance Fitness-delray Center
22 Raife Snover   Fort Lauderdale, FL00:00:00.000 246899  242 ZMotion Racing Team
23 Michael Odom   Land O Lakes, FL00:00:00.000 288644  64 1 Pro Cycling
24 Wallie Martinez   Miami, FL00:00:00.000 40214  66 Big Wheel Sunrise
25 David Stedje   Lutz, FL00:00:00.000 33913  404 Best Of The Bay Cyclist
26 Charles Jerabek   Jacksonville, FL00:00:00.000 46930  203 Jacksonville Racing Club
27 Daniel Stauber   Miami Beach, FL00:00:00.000 102448  229 Team Paisa
28 Jim Zimmer (1 - Cat2)   St. Petersburg, FL00:00:00.000 57623  79 Best Of The Bay Cyclist
29 Miguel Valle   Miami, FL00:00:00.000 227309  65 Big Wheel Sunrise
30 Andrew Brittingham   Fleming Island, FL00:00:00.000 4891  301 Velobrew Cycling Club
31 Mauricio Mosquera   Cooper City, FL00:00:00.000 176531  211 Big Wheel Sunrise
32 Peter Aldridge   Fort Lauderdale, FL00:00:00.000 222215  428 ZMotion Racing Team
33 Ailton DeSouza   Delray Beach, FL00:00:00.000 83298  84 Bike America Racing Team
34 Martin Kastan   Sarasota, FL00:00:00.000 65093  405 Best Of The Bay Cyclist
35 Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL00:00:00.000 202152  218 Neptune Cyclery
99 Eduardo Pichardo   Weston, FL00:00:00.000 227279  429 Team Performance Fitness-delray Center
99 Luciano Trevisiol   Tampa, FL00:00:00.000 277150  223 Florida Velo
99 Greg Pickren   Oldsmar, FL00:00:00.000 242627  67 Gearlink Racing Inc.
99 Jose Hernandez   Cutler Bay, FL00:00:00.000 270047  426 Team Paisa
99 Graham White   Altamonte Springs, FL00:00:00.000 271587  220 Florida Velo
99 James Wright   Orange Park, FL00:00:00.000 68129  207 Jacksonville Racing Club
99 Fitzroy Craig   Lauder Hill, FL00:00:00.000 198843  217 Team Performance Fitness-delray Center
99 Mark Hewitt   Coconut Creek, FL00:00:00.000 59026  206 ZMotion Racing Team
99 Kirk Wilstermann   Palm City, FL00:00:00.000 179226  212 Treasure Coast Cycling Association
99 Frances Schofield   Palm Beach Gardens, FL00:00:00.000 68653  101 ZMotion Racing Team
99 Scott Snyder   Fort Pierce, FL00:00:00.000 50019  204 Treasure Coast Cycling Association
99 Mark Stein   Tarpon Springs, FL00:00:00.000 33966  201 Florida Velo
99 John Faulk   Jacksonville, FL00:00:00.000 115188  62 Jacksonville Racing Club
99 Trish Cohen   Tampa, FL00:00:00.000 218675  57 Unattached

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Lofton   Orange Park, FL00:36:54.905 21461  403 Velobrew Cycling Club
2 Glenn Schneider   Lake Worth, FL00:36:58.250 31697  200 GS Palm Beach
3 Russell Kitz   Hobe Sound, FL00:36:59.572 194652  214 GS Palm Beach
4 John Salsbury   Jacksonville, FL00:36:59.619 69352  68 Jacksonville Racing Club
5 Steven Kurth   Palm City, FL00:37:17.165 101266  209 Treasure Coast Cycling Association
6 Will Larson   Dunedin, FL00:37:17.986 196529  216 Gearlink Racing Inc.
7 Steven Griffith   Boca Raton, FL00:37:18.870 195918  215 ZMotion Racing Team
8 John Tanner   Clearwater, FL00:37:19.125 155000  55 Outspokin Bicycles
9 Charles Jerabek   Jacksonville, FL00:37:22.155 46930  203 Jacksonville Racing Club
10 Daniel Stauber   Miami Beach, FL00:37:22.395 102448  229 Team Paisa
11 Jim Zimmer (1 - Cat2)   St. Petersburg, FL00:37:26.029 57623  79 Best Of The Bay Cyclist
12 Miguel Valle   Miami, FL00:37:28.331 227309  65 Big Wheel Sunrise
13 Mauricio Mosquera   Cooper City, FL00:37:34.719 176531  211 Big Wheel Sunrise
14 Ailton DeSouza   Delray Beach, FL00:35:48.714 83298  84 Bike America Racing Team
15 Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL00:37:25.583 202152  218 Neptune Cyclery
16 Luciano Trevisiol   Tampa, FL00:37:28.799 277150  223 Florida Velo
17 James Wright   Orange Park, FL00:32:52.397 68129  207 Jacksonville Racing Club
18 Scott Snyder   Fort Pierce, FL00:37:35.107 50019  204 Treasure Coast Cycling Association
19 Fitzroy Craig   Lauder Hill, FL00:31:19.184 198843  217 Team Performance Fitness-delray Center
20 Kirk Wilstermann   Palm City, FL00:37:35.373 179226  212 Treasure Coast Cycling Association
21 Mark Stein   Tarpon Springs, FL00:29:16.889 33966  201 Florida Velo
22 John Faulk   Jacksonville, FL00:22:47.010 115188  62 Jacksonville Racing Club

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pete Loftis   Ponte Vedra Beach, FL00:30:17.966 244641  225 Team Linder Capital
2 Marcus Watters   Altamonte Springs, FL00:30:18.721 105245  222 Unattached
3 stuart lamb   Tampa, FL00:30:18.804 288588  227 Unattached
4 David Butcher   Lake Mary, FL00:30:18.844 141566  307 DWC Racing
5 Jeffery Golden   Kissimmee, FL00:30:19.086 131332  346 Jacksonville Racing Club
6 Julius Aulisio   Lakeland, FL00:30:19.175 187514  312 Treasure Coast Cycling Association
7 Enrique Colet   Tequesta, FL00:30:20.276 189296  213 Unattached
8 Greg Algood   Oldsmar, FL00:30:21.860 259650  90 Florida Velo
9 John Butler   Jupiter, FL00:30:30.834 51372  205 Treasure Coast Cycling Association
10 Patrick Cooper   Tallahassee, FL00:30:50.902 264325  335 Unattached
11 James Kenning   Portorange, FL00:30:58.771 305995  362 Gg Events Management Llc

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Viney    Montverde, FL00:00:00.000 221360  109 Florida Masters Cycling
2 Pete Loftis   Ponte Vedra Beach, FL00:00:00.000 244641  225 Team Linder Capital
3 Marcus Watters   Altamonte Springs, FL00:00:00.000 105245  222 Unattached
4 stuart lamb   Tampa, FL00:00:00.000 288588  227 Unattached
5 David Butcher   Lake Mary, FL00:00:00.000 141566  307 DWC Racing
6 Jeffery Golden   Kissimmee, FL00:00:00.000 131332  346 Jacksonville Racing Club
7 Julius Aulisio   Lakeland, FL00:00:00.000 187514  312 Treasure Coast Cycling Association
8 Enrique Colet   Tequesta, FL00:00:00.000 189296  213 Unattached
10 Greg Algood   Oldsmar, FL00:00:00.000 259650  90 Florida Velo
11 John Butler   Jupiter, FL00:00:00.000 51372  205 Treasure Coast Cycling Association
12 Keith Norris   Melbourne, FL00:00:00.000 173999  105 Unattached
13 Patrick Cooper   Tallahassee, FL00:00:00.000 264325  335 Unattached
14 Manuel Aguilera   Wellington, FL00:00:00.000 61905  100 Relentless Bicycles
99 James Kenning   Portorange, FL00:00:00.000 305995  362 Gg Events Management Llc
99 Jerry Kyckelhahn (1 - Cat4)   Palm City, FL00:00:00.000 167298  104 Jupiter Velo
99 Harold Baselice   Tampa, FL00:00:00.000 249434  111 Unattached
99 Raymond Park   Port Richey, FL00:00:00.000 295934  123 Florida Velo
99 Alonso Mesa (1 - Cat5)   Tampa, FL00:00:00.000 307738  140 Unattached

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Viney    Montverde, FL00:30:17.781 221360  109 Florida Masters Cycling
2 Raymond Park   Port Richey, FL00:30:20.501 295934  123 Florida Velo
3 Keith Norris   Melbourne, FL00:30:40.306 173999  105 Unattached
4 Manuel Aguilera   Wellington, FL00:30:28.926 61905  100 Relentless Bicycles
5 Alonso Mesa (1 - Cat5)   Tampa, FL00:31:31.552 307738  140 Unattached
6 Jerry Kyckelhahn (1 - Cat4)   Palm City, FL00:05:13.432 167298  104 Jupiter Velo

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pascal Jugy   Clearwater, FL00:30:28.620 196983  387 Florida Velo
2 Dean Nicholson   The Villages, FL00:30:29.610 26069  463 Florida Masters Cycling
3 Steve Agronick   Villages, FL00:30:37.143 1209  300 Florida Masters Cycling
4 Neville Brabrook   Altamonte Springs, FL00:30:25.705 182031  311 Colavita Racing Inc.

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frances Schofield   Palm Beach Gardens, FL00:34:00.041 68653  101 ZMotion Racing Team
2 Ambre Levy (1 - Cat1)   Fort Lauderdale, FL00:34:00.434 194877  47 Gs Palm Beach
3 Cathy Cote   Winter Springs, FL00:34:00.953 302518  52 Atlantic Shores Velo
4 Trish Cohen   Tampa, FL00:34:04.454 218675  57 Unattached
5 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL00:34:01.616 126302  ZMotion Racing Team
6 Matty ORourke (1 - Cat2)   Miami, FL00:34:03.026 292876  41 ZMotion Racing Team
7 Julie Jerue   Lakeland, FL00:34:04.003 217819  58 Outspokin Bicycles
8 Sharon Smith   Ponte Vedra Beach, FL00:34:04.249 296276  42 Velobrew Cycling Club
9 Karina Kroll (2 - Cat2)   Weston, FL00:34:07.163 157601  51 Bike America Racing Team
10 Sue Hensley   Wintersprings, FL00:34:08.982 287529  37 DWC Racing
11 Ashlyn Gerber   Sanford, FL00:34:15.089 197753  56 All Sport-team Swift
12 Valeria Galeano (3 - Cat2)   Miami Beach, FL00:34:20.844 218526  60 Rosebandits
13 Lisa Schneider   Boca Raton, FL00:35:20.315 221768  24 Rivet Racing

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Parsons   Miami, FL00:34:03.136 298947  127 Rosebandits
2 Mandy Marquardt   Allentown, PA00:34:06.028 200340  106 Team Type 1
3 Michelle Blake   Orlando, FL00:33:46.563 233167  110 Colavita Racing Inc.
4 Lisa Frink   Deerfield Beach, FL00:33:57.627 191535  121 ZMotion Racing Team
5 Sandra Pehl   Wesleychapel, FL00:34:12.453 302446  135 Team AJ's / Nutrishop
6 cathy kamhi   Largo, FL00:34:17.021 305518  482 Outspokin Bicycles
7 Kailea Blazek   Clermont, FL00:35:25.536 272819  221 Lake County Pal
8 Paula Felix (1 - Cat4)   Dallas, TX00:33:52.153 196607  136 Unattached
9 Crystal Little   Davie, FL00:34:06.713 287714  118 Rivet Racing
10 Julie Pitts   Inverness, FL00:34:11.642 272986  112 Citrus Cycling
11 Autumn Holt   Clermont, FL00:34:22.519 308099  130 Team 53x11 Coffee
12 Cynthia Manning   Orlando, FL00:35:39.674 287064  117 Orlando Road Club Inc
13 paula hatton   Ormond, FL00:34:41.156 307970  137 Gg Events Management Llc
14 Odaymas Alvarez Villalobos   Hialeah, FL00:09:41.828 300416  133 Team Cocos

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marjolein Pawlus   Sarasota, FL00:20:58.907 274095  113 Unattached
2 Tate Harper   Orlando, FL00:20:58.917 306267  126 Unattached
3 Ricardo Reyes   00:21:01.007  134 Unattached
4 Hans Vandenberg   Eagle, CO00:21:16.120 296888  125 Velobrew Cycling Club
5 Ann Weigel   Mckinney, TX00:21:16.120 288493  119 Lake County Pal
6 Sandor A Delgado   00:21:54.191  131 Unattached
7 Brittany Nelson   Clermont, FL00:22:45.221 297038  122 Lake County Pal
8 Robert Zehr   Winter Garden, FL00:21:27.993 303478  132 Orlando Road Club Inc

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Pfaff   Alachua, FL00:20:52.507 237816  243 Cycle Logic
2 Michael Hernandez   Clermont, FL00:20:52.929 296605  124 Lake County Pal
3 Henry Ephrem   Jacksonville, FL00:20:57.188 306444  231 Junior VeloCrew
4 Connor Beert   Port Saint Lucie, FL00:20:58.380 308839  128 Unattached
5 Nicholas Collins   Canton, GA00:21:24.479 288702  120 Lake County Pal
6 Abel Quintana   00:21:29.372  247 Team Paisa
7 Victoria Nelson   Clermont, FL00:21:30.436 286684  226 Lake County Pal
8 Kailea Blazek   Clermont, FL00:21:32.964 272819  221 Lake County Pal
9 Zoe Mullins   Winter Garden, FL00:21:33.739 290669  246 Colavita Racing Inc.
10 Hayden Blom   Jacksonville, FL00:22:10.301 304954  234 Velobrew Cycling Club
11 Julia Fresne   Lutz, FL00:22:30.345 307724  239 Florida Velo

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Miguel Bryon   Miami, FL00:27:15.308 290219  356 Unattached
2 Lucas Wardein   Naples, FL00:27:17.082 233364  368 Orlando Road Club Inc
3 Jay Major   Miami, FL00:27:17.119 220750  319 Team 5280 Magazine
4 Richard Newman   Weston, FL00:27:17.345 288697  443 Unattached
5 Casey Braga   Longwood, FL00:27:17.885 282133  366 Colavita Racing Inc.
6 Mitchell Grable   Altamontesprings, FL00:27:19.149 287211  442 Orlando Road Club Inc
7 Ricardo Gil   Doral, FL00:27:19.936 273617  475 Unattached
8 Max Thilen   Weston, FL00:27:20.399 279347  433 Santo-Mega Cycle pb Anything but Wheels
9 Felipe Gonzalez (1 - Cat4)   Weston, FL00:27:25.559 281607  449 Santo-Mega Cycle pb Anything but Wheels
10 David Pavlik   Lithia, FL00:28:34.345 305643  360 Team AJ's / Nutrishop
11 Adam Ephrem   Jacksonville, FL00:27:22.436 306443  359 Junior VeloCrew
12 Daniel Marin   00:27:15.738  365 Unattached
13 briana luthman   Cocoa, FL00:28:13.291 282753  351 Colavita Racing Inc.

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luis Zayas   Miami, FL00:39:43.312 193019  61 Aerospace
2 Andrew Miller   Jacksonville, FL00:39:49.718 152659  308 Velobrew Cycling Club
3 Ken Vida   Lithia, FL00:40:29.736 60148  35 1 Pro Cycling
4 Nate Adler   North Palm Beach, FL00:40:30.092 203360  20 Florida United Bike Shops
5 Allison Anjos   Boca Raton, FL00:39:44.197 153443  13 Bike America Racing Team
6 David Lavenhagen   Gainesville, FL00:39:46.247 275290  388 Velobrew Cycling Club
7 Brian Domby   Tampa, FL00:39:47.096 226524  321 Bicycle Post
8 Patrick Sansbury   Deerfield Beach, FL00:39:47.276 280726  342 Unattached
9 Clint Bridier   Jacksonville Beach, FL00:39:48.092 159220  384 Team Linder Capital
10 Radulian Pop   Jacksonville, FL00:39:48.731 253832  374 Velobrew Cycling Club
11 Joel Llopiz   East Falmouth, MA00:39:49.387 268557  336 Ebp Cycling Team
12 Sean O'Neill   Miami, FL00:40:47.093 276271  343 Unattached
13 Todd Barczak   Winter Park, FL00:39:51.368 218682  22 Atlantic Shores Velo
14 Scott Dacunha (1 - Cat2)   Lake Worth, FL00:39:51.614 197876  385 Wam Events Inc
15 Joshua Drew   Orlando, FL00:14:14.797 10026  382 Atlantic Shores Velo
16 Laura Parsons   Miami, FL00:04:46.894 298947  127 Rosebandits

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Curtis Long   Atlantic Beach, FL00:57:05.086 108976  102 Team Linder Capital
2 Ronaldo Tavares   Port Saint Lucie, FL00:57:28.495 235207  322 Unattached
3 Philip Elliott   Palm Beach, FL00:57:30.207 51741  302 GS Palm Beach
4 Pedro Medina   Orlando, FL00:57:30.563 177274  76 Atlantic Shores Velo
5 Ralph Teten   Atlantic Beach, FL00:57:30.585 244247  77 Team Linder Capital
6 Vinnie Tamburello   Pompano, FL00:57:32.412 131982  306 ZMotion Racing Team
7 Adam Baskin   Clermont, FL00:57:33.963 88669  Ball Watch Cycling Team
8 Vance James   Lakeland, FL00:57:34.788 47935  Ball Watch Cycling Team
9 Jorge Garcia   Cooper City, FL00:57:34.839 65563  72 Z Bikes / VistaVelo.Com
10 Juan Carlos Valera   Deland, FL00:57:35.198 212434  74 Atlantic Shores Velo
11 Amir Wexler   Boca Raton, FL00:57:35.324 260982  333 GS Palm Beach
12 Noe Gonzalez   Hialeah, FL00:57:37.106 89503  Team Performance Fitness-delray Center
13 Nelson Trujillo (1 - Cat2)   Hialeah, FL00:57:39.710 225900  26 Team Performance Fitness-delray Center
14 Miguel Luis   Hialeah, FL00:57:45.660 138708  11 Team Performance Fitness-delray Center
15 Guillermo Suarez   Tampa, FL00:56:07.951 283294  347 Florida Velo
16 Frances Schofield   Palm Beach Gardens, FL00:54:36.187 68653  101 ZMotion Racing Team
17 Jeb Stewart   Tampa, FL00:52:50.501 176299  363 Orlando Velo
18 Patrick Diver   Orlando, FL00:55:46.607 9601  389 Unattached
19 Tim Molyneaux   Clermont, FL00:49:38.340 53461  34 Atlantic Shores Velo
20 Roman Morozov   Miami Beach, FL00:26:27.415 67282  75 Unattached
21 N/A    , 00:23:22.466 372  85 Orlando Road Club Inc
22 Norge Perez   Miami, FL00:15:23.112 209703  316 Team Performance Fitness-delray Center
23 Kevin Parker   Plant City, FL00:13:50.490 185996  17 Ball Watch Cycling Team
24 Jared Zimlin   Palm Harbor, FL00:12:17.790 52228  303 Gearlink Racing Inc.
25 Thomas Siddons   Key Biscayne, FL00:10:12.439 294360  454 Unattached

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Curtis Long   Atlantic Beach, FL00:00:00.000 108976  102 Team Linder Capital
2 Ronaldo Tavares   Port Saint Lucie, FL00:00:00.000 235207  322 Unattached
3 Frank Lopez   Largo, FL00:00:00.000 21574  ZMotion Racing Team
4 Philip Elliott   Palm Beach, FL00:00:00.000 51741  302 GS Palm Beach
5 Pedro Medina   Orlando, FL00:00:00.000 177274  76 Atlantic Shores Velo
6 Ralph Teten   Atlantic Beach, FL00:00:00.000 244247  77 Team Linder Capital
7 Grant Potter   Parkland, FL00:00:00.000 73508  372 ZMotion Racing Team
8 Carlos Soler   Longwood, FL00:00:00.000 104661  53 DWC Racing
9 Vinnie Tamburello   Pompano, FL00:00:00.000 131982  306 ZMotion Racing Team
10 Osvaldo Villegas (1 - Cat2)   Miami, FL00:00:00.000 186358  18 Team Performance Fitness-delray Center
11 Adam Baskin   Clermont, FL00:00:00.000 88669  Ball Watch Cycling Team
12 Didier Fresne   Lutz, FL00:00:00.000 289531  446 Florida Velo
13 Robert O'Malley   Clermont, FL00:00:00.000 26458  83 DWC Racing
14 Vance James   Lakeland, FL00:00:00.000 47935  Ball Watch Cycling Team
15 Jorge Garcia   Cooper City, FL00:00:00.000 65563  72 Z Bikes / VistaVelo.Com
16 Bryan Lofton   Orange Park, FL00:00:00.000 21461  403 Velobrew Cycling Club
17 Juan Carlos Valera   Deland, FL00:00:00.000 212434  74 Atlantic Shores Velo
18 David Alexandrou   Lutz, FL00:00:00.000 122403  69 EMBE Associates
19 Amir Wexler   Boca Raton, FL00:00:00.000 260982  333 GS Palm Beach
20 Jorge Cortes   Weston, FL00:00:00.000 140447  54 Z Bikes / VistaVelo.Com
21 Noe Gonzalez   Hialeah, FL00:00:00.000 89503  Team Performance Fitness-delray Center
22 Conrad Gomez   Miami Beach, FL00:00:00.000 68370  406 Strictly Bicycles Cycling
23 Tony Alvarez   Deerfield Beach, FL00:00:00.000 295844  456 ZMotion Racing Team
24 Alex Yarnall   Delray Beach, FL00:00:00.000 268644  425 GS Palm Beach
25 Douglas Pitts   Inverness, FL00:00:00.000 105325  304 Citrus Cycling
26 Nelson Trujillo (2 - Cat2)   Hialeah, FL00:00:00.000 225900  26 Team Performance Fitness-delray Center
27 Kent Wheeler   Albany, GA00:00:00.000 175991  50 Velo Voodoo
28 Peter Pawlus   Sarasota, FL00:00:00.000 252549  422 Unattached
29 Richard Diaz   Miami Lakes, FL00:00:00.000 228160  431 Z Bikes / VistaVelo.Com
30 Miguel Luis   Hialeah, FL00:00:00.000 138708  11 Team Performance Fitness-delray Center
31 Curtis Juteram   Minneola, FL00:00:00.000 63944  496 Bike America Racing Team
32 Guillermo Suarez   Tampa, FL00:00:00.000 283294  347 Florida Velo
33 Edixon Rodriguez   Weston, FL00:00:00.000 208000  73 Big Wheel Sunrise
34 Frances Schofield   Palm Beach Gardens, FL00:00:00.000 68653  101 ZMotion Racing Team
35 Stephen Gilligan   Deerfield Beach, FL00:00:00.000 85222  408 ZMotion Racing Team

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFOSMOSierra NevadaShimanoCUOREBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee