Race Results for
State Time Trial Championships
Jacksonville, FL
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 05/01/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Tandem

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carl Westergren   Jacksonville, FL57:30.5 37816  181 Velobrew Cycling Club
2 Robert Stewart   Jacksonville, FL01:33.8 120593  180 Velobrew Cycling Club

Men - Senior - 19-22

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 john stelljes   Tampa, FL55:28.3 287851  176 University Of South Florida
2 Jimmy Page   Crystal River, FL57:13.9 258254  175 University Of South Florida
3 Craig Creeden   Longwood, FL59:50.0 211913  178 Atlantic Shores Velo
4 John-Paul Russo   Oakland, FL02:24.4 219827  177 Atlantic Shores Velo

Men - Pro Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Yip Tsang   Davie, FL51:31.0 204595  171 ZMotion Racing Team
2 Ivan Franco   Miami, FL52:36.7 51178  167 Santo-Mega Cycle pb Anything but Wheels
3 Greg Cousins   Pompano Beach, FL54:03.2 257512  60 Morgan Stanley Cycling Team
4 Jeff Kopp   Jacksonville, FL54:20.0 225369  170 Team Linder Capital
5 Anthony Astrab (1 - Cat2)   Tarpon Springs, FL54:42.3 227276  166 University Of South Florida
6 Eric Stubbs   Gainesville, FL56:17.4 255870  173 352 Racing P/b Bikes And More
7 Tyler Plain   Atlanta, GA59:37.1 256519  168 Savannah Wheelmen

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 fredd matute   Fort Lauderdale, FL54:09.0 305523  149 Team Paisa
2 Devin Kinsella   Ormond Beach, FL54:57.8 278622  159 Unattached
3 Kenneth Sallot   Gainesville, FL55:48.8 264564  163 Cycle Logic
4 Jason Gibson   Winter Garden, FL55:55.5 228510  162 Orlando Road Club Inc
5 Andrea Tosolini   Gainesville, FL56:08.7 226652  153 352 Racing P/b Bikes And More
6 Roy Foley   Lithia, FL56:11.5 280524  150 Team AJ's / Nutrishop
7 Aaron Guyer   Tallahassee, FL56:38.3 257518  164 Memphis Velo Smith & Nephew Cycling Club
8 Jon Meyer   Deltona, FL56:40.1 248178  158 Orlando Road Club Inc
9 Keith Richards   Gainesville, FL57:41.7 222964  152 352 Racing P/b Bikes And More
10 Alexander Montoya   Houston, TX58:04.5 252256  160 Orlando Road Club Inc
11 Richard Benton   Winter Garden, FL59:11.5 242529  155 Orlando Road Club Inc
12 Douglas Luedeke   New Smyrna, FL59:37.1 188511  154 Plan B Cycling/ Team Plan B
13 Radulian Pop   Jacksonville, FL59:45.1 253832  157 Velobrew Cycling Club
14 Derek Schanze   Gainesville, FL59:45.5 252844  151 Cycle Logic
15 David Monismith   Gainesville, FL59:50.3 257920  156 352 Racing P/b Bikes And More
16 John Manwaring   Oviedo, FL02:23.9 261036  161 Team AJ's / Nutrishop
17 Kyle McElhaney   Alamogordo, NM14:43.6 265488  165 University Of Florida

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Gonzalez   Ormond Beach, FL56:09.2 279939  133 Unattached
2 Sean Crichton   Jacksonville Beach, FL58:48.2 194445  130 Velobrew Cycling Club
3 Kenny Matys   Boca Raton, FL59:15.0 246741  138 Team Performance Fitness-delray Center
4 Mike Frazier   Clearwater, FL59:34.0 304853  132 Team AJ's / Nutrishop
5 Dean Warren   Loveland, CO59:34.3 134506  128 Colavita Racing Inc.
6 Brandon Cunningham   Thonotosassa, FL59:40.2 259476  136 Team AJ's / Nutrishop
7 Jeff Black   Riverview, FL00:03.1 299898  146 Powerhouse Cycling
8 Pete Jones   Gainesville , FL00:24.6 280789  148 Velobrew Cycling Club
9 John Gibson   Fleming Island, FL00:36.3 249400  139 Colavita Racing Inc.
10 Kurt Hoehn   Orange Park, FL00:55.3 281872  143 Velobrew Cycling Club
11 Kendall Frederick   Orange Park, FL01:20.0 247340  145 Velobrew Cycling Club
12 Glenn Jorgensen   Jacksonville, FL03:20.2 240238  141 Velobrew Cycling Club
13 Freddy Viera   Miami, FL03:53.7 223903  131 Unattached
14 Jeff Dietz   Jacksonville, FL03:55.5 213590  147 Velobrew Cycling Club
15 Jonathon Stewart   Tampa, FL04:35.8 302344  144 Team AJ's / Nutrishop
16 Jason Guillen   Winter Garden, FL04:47.7 280227  134 Orlando Road Club Inc
17 Justin Sapp   Gainesville, FL05:49.4 258500  137 352 Racing P/b Bikes And More
18 Nathan Michael   Jacksonville, FL08:29.7 282299  142 Velobrew Cycling Club
19 David Low   Gainesville, FL09:51.6 258298  135 352 Racing P/b Bikes And More

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Perezluha   Longwood, FL57:39.4 311519  117 Orlando Road Club Inc
2 Curtis Eaby   Daytona Beach, FL57:55.6 182010  123 Team Hammer Nutrition
3 Jhonnatan Cascante   Daytona Beach, FL58:56.9 296409  122 BSRT
4 glenn Harsin   Ridge Manor, FL59:01.8 259608  113 Florida Velo
5 William Taylor   Saint Johns, FL59:03.1 237966  118 Team Linder Capital
6 Garett Johnson   Rosemount, MN00:16.3 286902  114 Unattached
7 Scott Wu   Boca Raton, FL00:45.7 279614  127 Team Performance Fitness-delray Center
8 Alexander Deiser   01:04.6  104 Unattached
9 Walter Gilbert   Jacksonville, FL01:06.9 313468  116 Unattached
10 Adam Goldstein   Sanford, FL01:10.7 205790  112 Carinsurance.com P/b Out-spoke'n
11 Russell Burney   01:54.4  105 Unattached
12 rex demers   Savannah, GA02:06.8 270264  121 Savannah Wheelmen
13 John Hovius   03:00.4  115 Lake County Pal
14 Chris Martin   03:02.4  120 Unattached
15 Patrick Burnett   03:07.2  111 Unattached
16 Jared Van Bemmel   03:19.3  103 University Of South Florida
17 Doug Skiles   04:02.9  124 Unattached
18 Aaron Shady   04:44.3  102 Unattached
19 Marty McCrory   05:00.7  106 Unattached
20 Amos Audette   Highsprings, FL07:16.6 307395  107 352 Racing P/b Bikes And More
21 John Prater   Gainesville, FL07:56.5 306924  108 352 Racing P/b Bikes And More
22 Bill King   Jacksonville, FL09:39.2 244985  126 Unattached
23 Michael Myers   Middleburg, FL11:01.6 222784  109 Fca Endurance
24 Daniel Domaszewski   14:21.2  110 Unattached
25 Leandro Nesi   17:20.4  119 Unattached

Men - Masters - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Miller   Jacksonville, FL56:19.2 152659  81 Velobrew Cycling Club
2 Clint Bridier   Jacksonville Beach, FL00:51.0 159220  82 Team Linder Capital
3 Roger Montes   Brooklyn, NY04:51.7 203753  80 Cycle Logic

Men - Masters - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Stern   Indialantic, FL53:55.2 153379  74 Atlantic Shores Velo
2 Curtis Long   Atlantic Beach, FL54:52.4 108976  174 Team Linder Capital
3 Ward Bates   Maitland, FL56:38.9 2871  77 Orlando Velo
4 Robert Shaw (1 - Cat5)   Belleair, FL57:27.0 309813  73 Unattached
5 Jayson O'Mahoney   Gainesville, FL59:14.9 169266  76 Velobrew Cycling Club
6 Carlos Soler   Longwood, FL59:19.3 104661  75 DWC Racing
7 Aaron Fulton   Jacksonville, FL03:33.2 182266  71 Velobrew Cycling Club

Men - Masters - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Cousins   Pompano Beach, FL54:03.2 257512  60 Morgan Stanley Cycling Team
2 Osvaldo Villegas (1 - Cat2)   Miami, FL55:15.6 186358  58 Team Performance Fitness-delray Center
3 Chris Hoch   Coconut Creek, FL56:04.5 272990  69 GS Palm Beach
4 Didier Fresne   Lutz, FL56:18.0 289531  61 Florida Velo
5 David Alexandrou   Lutz, FL56:51.9 122403  57 EMBE Associates
7 Scott Atkins   Lutz, FL57:27.6 135438  70 Gearlink Racing Inc.
8 Juan Estrella (1 - Cat5)   Saint Augustine, FL59:09.2 297675  67 Unattached
9 David Snow   St. Augustine, FL59:59.5 253027  66 Unattached
10 Kurt Phillips   Lakeland, FL00:46.9 49190  65 Ball Watch Cycling Team
11 David Smith   Jacksonville, FL00:48.7 275883  59 Velobrew Cycling Club
12 Todd Hull   Jacksonville, FL01:54.8 82561  62 Velobrew Cycling Club
13 Kevin Horning   Tampa, FL04:17.0 290405  63 Unattached
14 Chris Stroh   Thomasville, GA04:23.2 179495  64 Velobrew Cycling Club

Men - Masters - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Wukasch   Davie, FL53:03.7 233084  38 ZMotion Racing Team
2 Blain Reeves   Pembroke Pines, FL54:50.4 71611  56 ZMotion Racing Team
3 Donald Davis   Pensacola, FL55:04.0 201550  42 Weber Sports Racing
4 James Kane   Clearwater, FL55:09.9 271987  54 Florida Velo
5 Jeffery Carson   Jacksonville, FL56:21.7 195799  50 Jacksonville Racing Club
6 Alan Badia   Tampa, FL56:44.0 218267  55 Florida Velo
7 Brian Roach`   57:05.6  40 Unattached
8 CHARLIE ZOLLER   57:10.9  53 Gearlink Racing Inc.
9 Greg Pickren   Oldsmar, FL57:14.9 242627  45 Gearlink Racing Inc.
10 Ken Schofield   Juno Beach, FL57:38.8 207006  51 ZMotion Racing Team
11 Israel Vera   Miami, FL58:11.5 242172  39 Team Paisa
12 Andrew Brittingham   Fleming Island, FL58:42.3 4891  49 Velobrew Cycling Club
13 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL59:28.4 196540  41 Florida Velo
14 David Ayme   Bradenton, FL59:32.9 61532  52 Best Of The Bay Cyclist
15 Raife Snover   Fort Lauderdale, FL59:35.5 246899  43 ZMotion Racing Team
16 Steve Petitt   00:12.1  46 Unattached
17 Christopher Olson   Saint Johns, FL00:12.5 220713  47 Velobrew Cycling Club
18 Guy Preston (1 - Cat2)   Jacksonville Beach, FL01:42.9 186384  48 Jacksonville Racing Club
19 Ken Allen (1 - Cat5)   Spring Hill, FL07:32.5 230441  37 Unattached
20 Jose Medina (2 - Cat5)   Jacksonville, FL08:43.3 247576  44 Velobrew Cycling Club

Men - Masters - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Wright   Orange Park, FL54:39.9 68129  25 Jacksonville Racing Club
2 Bryan Lofton   Orange Park, FL56:59.1 21461  36 Velobrew Cycling Club
3 Will Larson   Dunedin, FL57:55.0 196529  34 Gearlink Racing Inc.
4 John Salsbury   Jacksonville, FL58:00.9 69352  27 Jacksonville Racing Club
5 Randall Smith   Tallahassee, FL58:46.0 52588  26 Higher Ground Bicycle Company
6 Steve Reker   Tallahassee, FL59:02.6 130765  31 Gulf Coast Velo
7 John Faulk   Jacksonville, FL59:27.9 115188  28 Jacksonville Racing Club
8 Darryl Tompkins   Alachua, FL00:29.4 35730  30 Cycle Logic
9 Michael Adams   Tampa, FL00:41.1 231630  35 Cross Creek Cycling Club-c4
10 Luciano Trevisiol   Tampa, FL00:56.0 277150  32 Florida Velo
11 Robert Claude   Oviedo, FL01:39.0 221605  33 Unattached
12 James Denny   Tallahassee, FL06:46.1 47823  29 Atomic Race Team

Men - Masters - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Thalheimer   00:31.7  20 Unattached
2 Pete Loftis   Ponte Vedra Beach, FL01:13.4 244641  22 Team Linder Capital
3 Michael Whitehurst   Boca Raton, FL01:34.5 189820  13 Unattached
4 Robert Lecznar   New Port Richey, FL01:55.4 238352  14 Gearlink Racing Inc.
5 Jeffery Golden   Kissimmee, FL03:08.6 131332  16 Jacksonville Racing Club
6 George Broughton   Orange Park, FL03:45.2 58824  15 Velobrew Cycling Club
7 Julius Aulisio   Lakeland, FL04:09.9 187514  12 Treasure Coast Cycling Association
8 Greg Algood   Oldsmar, FL04:49.6 259650  24 Florida Velo
9 David Mikolaitis   Gainesville, FL06:30.6 289327  21 352 Racing P/b Bikes And More
10 William Ennis (1 - Cat3)   Lake Mary, FL08:39.6 141082  17 DWC Racing
11 Fred Norman   Jacksonville, FL09:39.8 119639  19 Jacksonville Racing Club
12 Paul DuPuis   Apopka, FL14:15.1 264065  23 DWC Racing

Men - Masters - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Viney    Montverde, FL53:49.0 221360  10 Florida Masters Cycling
2 Raymond Park   Port Richey, FL00:58.0 295934  Florida Velo
3 John Wells (1 - Cat5)   Palm City, FL01:03.2 63912  11 Florida Masters Cycling
4 Dennis Pevarski   Saint Petersburg, FL03:45.7 244290  Florida Velo
5 Joseph Becchetti   Trinity, FL04:47.4 265633  Gearlink Racing Inc.
6 Terry Hayes   Jacksonville, FL08:01.3 75771  Unattached
7 Neville Brabrook   Altamonte Springs, FL17:52.5 182031  Colavita Racing Inc.

Men - Masters - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neville Brabrook   Altamonte Springs, FL17:52.5 182031  Colavita Racing Inc.
1 James Wadsworth   Ponte Vedra Beach, FL30:48.0 221590  Colavita Racing Inc.
2 Clifford Jackson   Sanford, FL32:21.9 257185  Florida Masters Cycling
3 Steve Agronick   Villages, FL32:45.2 1209  Florida Masters Cycling
4 Darryl Troy   West Palm Beach, FL33:08.4 218952  Cycle Science Racing Team
5 Neville Brabrook   Altamonte Springs, FL37:55.8 182031  Colavita Racing Inc.

Men - Masters - 70-79

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sandy Scott   Seminole, FL32:05.7 253838  182 Florida Masters Cycling
2 Thomas Neary   33:14.4  183 Unattached
3 Charles Kleim (1 - Cat5)   Saint Petersburg, FL36:52.3 225650  184 Action Wheelsport

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tate Harper   17:11.5  233 Unattached
2 Hans Vandenberg   Eagle, CO18:57.2 296888  231 Velobrew Cycling Club
3 Marjolein Pawlus   Sarasota, FL19:43.3 274095  234 Unattached
4 Mackenzie Collins   20:00.4  230 Lake County Pal
5 Robert Zehr   Winter Garden, FL23:12.9 303478  235 Orlando Road Club Inc

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Henry Ephrem   Jacksonville, FL15:22.8 306444  222 Junior VeloCrew
2 Justin Pfaff   Alachua, FL15:59.2 237816  228 Cycle Logic
3 Michael Hernandez   Clermont, FL16:21.1 296605  225 Lake County Pal
4 Anselm Teather   Merritt Island, FL16:21.9 256024  229 Colavita Racing Inc.
5 Ian McMullen   Saint Augustine, FL16:51.0 304529  227 Unattached
6 Kailea Blazek   Clermont, FL16:59.6 272819  223 Lake County Pal
7 Nicholas Collins   Canton, GA17:00.4 288702  221 Lake County Pal
8 Zoe Mullins   Winter Garden, FL17:13.6 290669  226 Colavita Racing Inc.
9 Julia Fresne   17:20.8  220 Florida Velo
10 Victoria Nelson   Clermont, FL18:11.1 286684  219 Lake County Pal
11 Hayden Blom   Jacksonville, FL19:04.2 304954  224 Velobrew Cycling Club

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucas Wardein   Naples, FL28:00.4 233364  212 Orlando Road Club Inc
2 Casey Braga   Longwood, FL28:44.6 282133  218 Colavita Racing Inc.
3 Max Thilen   Weston, FL30:28.4 279347  210 Santo-Mega Cycle pb Anything but Wheels
4 Miguel Bryon   Miami, FL30:34.5 290219  216 Unattached
5 Richard Newman   Weston, FL30:46.1 288697  209 Unattached
6 Adam Ephrem   Jacksonville, FL34:31.7 306443  211 Junior VeloCrew
7 Michael Nelson   36:34.2  215 Lake County Pal
8 Mitchell Gibbons   St Augustine, FL36:59.2 306501  217 Unattached
9 Andrew McMullen   Staugustine, FL37:00.6 304523  214 Unattached

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neal Shepherd   Palm Coast, FL27:00.8 244277  204 Orlando Road Club Inc
2 Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL27:06.1 271372  208 Colavita Racing Inc.
3 Adam Setser   Valdosta, GA28:17.4 302269  202 Atomic Race Team
4 Taylor Warren   Loveland, CO28:38.5 287780  207 Colavita Racing Inc.
5 Steven Rusnak   Seminole, FL28:50.6 230108  200 Z Bikes / VistaVelo.Com
6 Alexander Spook   Tallahasssee, FL28:51.3 257179  199 Colavita Racing Inc.
7 Kevin McGuire   Miami, FL29:01.5 239823  201 ACT
8 ruben delcristo   Miami, FL29:41.6 272424  203 Z Bikes / VistaVelo.Com
9 Brandon Forman   Lakemary, FL33:13.8 287441  205 Colavita Racing Inc.
10 connor young   Saintaugustine, FL35:19.5 307626  206 Unattached

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ambre Levy (1 - Cat1)   Fort Lauderdale, FL00:54.6 194877  94 Gs Palm Beach
2 Cathy Cote   Winter Springs, FL00:58.1 302518  91 Atlantic Shores Velo
3 Cindy Tompkins   Alachua, FL03:19.9 78515  96 Cycle Logic
4 Matty ORourke (1 - Cat2)   Miami, FL06:03.1 292876  92 ZMotion Racing Team

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Crystal Little   Davie, FL31:51.5 287714  195 Rivet Racing
2 Melissa Wu   Boca Raton, FL32:03.5 291904  188 Unattached
3 Lori McLamb   Chapel Hill, NC32:17.0 280926  189 Velobrew Cycling Club
4 Sarah Herald   32:18.7  187 Unattached
5 Meghan Horner   Orlando, FL32:34.6 305401  192 Orlando Velo
6 Michelle Blake   Orlando, FL32:38.8 233167  196 Colavita Racing Inc.
7 Sandra Pehl   Wesleychapel, FL33:38.6 302446  193 Team AJ's / Nutrishop
8 Amy Horstmeyer   Gainesville, FL33:50.0 289443  191 352 Racing P/b Bikes And More
9 Tracy Moon   Apopka, FL34:35.6 252079  190 Unattached
10 Autumn Holt   Clermont, FL37:11.8 308099  194 Team 53x11 Coffee

Women - Masters - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheila Lopez   Pompano Beach, FL07:00.8 256789  93 Bike America Racing Team
2 Giselle Carson   09:22.3  89 Unattached
3 April Sharp   Weston, FL15:06.5 276786  90 Unattached
6 Ryan Saylor   Gainesville, FL56:56.4 31413  68 Velobrew Cycling Club

Women - Masters - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie DeGoursey   Jacksonville, FL01:25.0 175344  86 Unattached
2 Lisa Schneider   Boca Raton, FL04:06.6 221768  85 Rivet Racing
3 Mo Brown   08:05.3  87 Unattached

Women - Masters - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cynthia LaRoe   Eustis, FL04:07.5 289705  84 Florida Masters Cycling
2 Teresa Camacho (1 - Cat4)   Miami, FL06:48.9 237043  83 Pista Elite

Women - Masters - 60-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RoseMarie Ray   Seminole, FL41:49.2 296134  185 Florida Masters Cycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFCUOREShimanoBonk BreakerSpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee