Race Results for
SingleTrack Attack - MNMBS #6
Elk River, MN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 07/18/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Elson   00:41:03  4006 hollywood/ silver cycling
1 Sam Boblirsch   00:38:44  4042 
1 Liam Casey   00:36:10  4343 
2 Zachary Smith   00:41:04  4030 Peace Coffee
2 Christopher Regnier   00:38:53  4323 
2 Chris Dosch   00:41:40  4333 
3 Van Carlson   00:41:44  4002 Peace Coffee
3 Travis Caflisch   00:40:15  4000 
4 Campbell Karjala   00:45:38  4340 Kenwood Racing
4 Bradley Miller   00:40:16  4071 
5 Max Smothers   00:49:27  4032 Bicycle Sports
5 Josh Foster   00:44:32  4009 Lifetime Fitness/Faster Foster
6 Leo Weisbrod   00:57:43  4345 
6 Jesse Busse   00:46:45  4001 
7 Caleb Vandenhewel   00:50:08  4344 
8 Ian Price   00:55:44  4029 

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trent Thompson   00:34:23  4325 
2 Jason Lesser   00:35:47  4334 
3 Nick Schroeder   00:38:21  4070 
4 Justin Young   St. Louis Park, MN00:39:44 299006  4328 
5 Pat Sullivan   00:41:07  4339 
6 Eric Plath   00:41:12  4028 Wannabee Racing
7 Kevin Brooks   00:41:12  4040 
8 Ryan Gallagher   00:43:56  4010 

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Robetor   00:37:37  4075 
2 Nick Wilson   00:38:50  4063 Larson Cycle Racing
3 Joel Schildgun   00:39:48  4337 
4 Joshua Kleve   00:40:05  4045 
5 Keith Bormann   00:41:22  4057 Faster Foster Racing
6 James Ogara   00:42:47  4336 

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Holst   00:34:58  4321 
2 Paul Jacobs   00:34:59  4069 
3 Jesse Hahne   00:35:38  4341 
4 Joseph Wieland   Green Isle, MN00:35:38 376866  4054 
5 Jason Donlan   Waconia, MN00:36:16 301995  4005 
6 Mitch Mohs   00:37:20  4020 Faster Foster
7 Eric Adams   00:39:15  4315 
8 Tyler Ylonen   00:42:18  4055 

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Beck   00:35:09  4060 Feed My Starving Children
2 Jon Sigerud   00:35:51  4050 
3 Ben Swenka   00:36:46  4052 
4 Jeremy Crawford   00:37:42  4316 
5 Mike Mohs   00:38:06  4019 Faster Foster Racing
6 Jammie Hummel   00:41:38  4016 Peace Coffee
7 Jason Praus   00:44:17  4329 
8 John Froelich   00:46:42  4317 

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tad Keller   00:39:29  4322 Crooked Cogs Cyclist Club
2 Dan Grothe   00:41:08  4320 
3 Brian Stanley   00:41:27  4033 
4 Michael McKinney   00:43:25  4342 
5 Janis Delins   00:43:50  4041 
6 Craig Laing   00:49:40  4065 

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel O'Malley   00:42:54  4047 
2 Mark Weglinski   00:43:46  4036 
3 Kent Furois   00:47:33  4318 

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Oleson   00:37:40  4023 wannabee racing
2 Gerry Taylor   00:40:04  4035 
3 Scott Guhl   00:40:21  4043 Bicycle Sports
4 Timothy Wateski   00:40:33  4327 
5 Bruce Parker   Edina, MN00:42:45 260693  4027 Freewheel Bike
6 Timothy Gallagher   00:43:36  4011 
7 Mark Graham   00:44:38  4319 
8 Gary Schildgen   00:48:00  4338 

Men - Cat 3 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Patridge   00:40:24  4067 

Men - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucas Hieb   01:19:26  2038 
2 Marcus Warrington   01:29:15  2087 SPH/Wheelhouse Cycles
3 Ethan Furois   01:39:31  2096 

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Olson   Eden Prairie, MN01:21:07 370629  2062 
2 Thomas Baldini   01:22:53  2005 
3 Connor Smith   01:24:02  2513 
4 Reece Oleson   01:26:13  2128 wannabee racing
5 Duncan Weisbrod   01:30:15  2088 LCR (larson cycle racing)
6 Andris Delins   01:32:57  2092 
7 Michael Brower   01:40:32  2139 
8 Matthew Wenzel   01:42:48  2516 Maplelag/Paramount

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corson Harrer   01:26:31  2530 
2 Jake Bauer   01:28:50  2140 Hollywood Cycles
3 Alex Price   01:30:47  2068 
4 Matt Jackels   01:35:50  2504 
5 Thomas Gibson   01:36:39  2502 
6 Alex Anderson   01:38:39  2539 

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Quinn   01:32:41  1271 
2 Benjamen Bacca   01:32:59  1079 
3 Tyler Johnson   01:33:55  1085 University of Minnesota
4 David Rosen   01:40:54  1063 University of Minnesota Duluth
5 Aaron Deutchman   01:41:09  1014 Peace Coffee
6 Tyler Herman   01:42:20  1252 
7 Michael Anderson   01:56:29  1270 
8 Ryan Marsel   Minneapolis, MN01:20:02 313268  2105 Behind-Bars/LGR
9 Kevin Leiferman   01:23:03  2113 Summit Racing
10 Ryan Miller   01:26:12  2534 
11 Matt Lee   01:26:59  2506 
12 Jeffrey Cook   01:28:47  2501 
13 Jason Hedlund   01:32:57  2036 University of Minnesota Duluth
14 Aaron Johnson   01:34:12  2505 
15 Giles Radtke   01:34:43  2529 
16 Joe Knudsvig   01:44:33  2531 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendan Bellew   New Prague, MN01:29:32 313010  1004 Squadra ACF
2 David Seifert   01:30:58  1086 
3 Charlie Simacek   01:31:00  1269 
4 Nigel Kinney   01:32:59  1276 
5 Tim Gut   Eagan, MN01:33:10 326968  1027 Squadra ACF
6 Jeremy Dirk   01:34:10  1015 MaplelagParamount
7 Scott Spoo   Woodbury, MN01:36:03 297802  1066 Wannabee Racing
8 Nathan Goltz   01:38:09  1024 Synergy
9 Matt Leizinger   01:39:24  1071 
10 Mitch Bruns   01:39:36  1258 
11 Adam Caughey   01:44:46  1009 Summit Racing
12 Ryan Edge   01:48:50  1264 
13 David Jensen   01:21:26  2138 
14 Rob Lutterman   01:21:45  2054 Wannabee Racing
15 Kyle McKimpson   Minneapolis, MN01:22:20 199201  2507 
16 Daniel Boyles   Ramsey, MN01:23:11 278248  2009 Behind Bars/LGR
17 Adam Carignan   01:24:07  2499 
18 Ian Nancekivell   01:25:34  2135 LGR-Behindbars
19 Andrew Urban   01:26:06  2146 
20 Matt Settergren   01:26:24  2512 
21 Adam Solko   01:28:17  2514 
22 Jesse Hagglund   01:30:24  2031 summit racing
23 Burt Hollermann   01:31:03  2503 
24 Marcus Wetterlund   01:35:15  2518 
25 Ian Johnson   01:36:05  2099 Behind-Bars/LGR
26 Jeff Beck   01:41:47  2145 
27 John Wickham   01:45:19  2127 

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Kremer   01:29:26  1035 Southwest Express
2 Barry Buhr   01:33:18  1278 Angry Catfish
3 Jason Vinar   Richfield, MN01:34:08 280348  1268 Silver Cycling
4 Ben Broten   01:35:50  1260 
5 Derrick Frank   01:39:06  1265 
6 Daniel Simmer   01:44:20  1255 
7 Roberto Madrigal   01:45:42  1273 Revolution
8 Ben Larson   01:19:39  2137 
9 Chad Klehr   01:22:09  2046 
10 Steve Sturman   01:22:17  2143 
11 Andrew Worth   01:25:00  2090 Wannabee Racing
12 Eric Hathaway   Minneapolis, MN01:27:33 90485  2098 
13 Zachary Blankenheim   01:29:16  2543 
14 Thomas Fritz   01:29:20  2111 
15 Kelly Ness   01:29:33  2112 
16 Ryan Fitzgerald   01:30:33  2526 
17 Mike Hanzlik   01:31:44  2115 
18 Kevin Gonzales   01:34:06  2116 LCR
19 Ryan Fahrmann   01:35:06  2021 Peace Coffee Racing
20 Mark Foslien   01:36:05  2023 
21 Adam Huber   01:38:55  2535 
22 Gabriel Thompson   01:38:58  2082 
23 Jason Othoudt   01:53:06  2551 

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Broten   01:29:42  1261 
2 Chris Burg   01:29:52  1007 Freewheel Bike
3 Jason MacDonald   01:30:05  1275 
4 Kevin Braun   01:30:22  1249 
5 Ben Rogowski   Minneapolis, MN01:30:28 284865  1046 Squadra ACF
6 Joel Ingvalson   01:30:50  1077 Wookiee Juice
7 Jeremy Ames   Minneapolis, MN01:32:09 285970  1001 Freewheel Bike
8 Bruce Klehr   01:32:57  1033 wannabee
9 Bryan Rhody   Edina, MN01:34:36 282644  1045 Peace Coffee
10 Clint Swenson   01:34:47  1049 SilverCycling
11 Alan Eastlund   01:35:54  1018 Peace Coffee
12 Chris Iverson   01:36:21  1262 
13 Ryan Hudak   Hudson, WI01:36:56 294026  1056 Sports Hut
14 Ryan Sportel   01:37:15  1075 Freewheel
15 Cal Collins   01:37:59  1012 Wannabee Racing
16 Thomas McDonald   01:40:36  1037 peace coffee racing
17 Isreal Lawstuen   01:49:51  1057 29nSNGL*
18 Adam Emanoff   02:10:08  1020 Bent Crank Racing
19 Patrick Menton   02:13:21  1254 
20 Grant Larvick   01:19:36  2100 PENN CYCLE/FCCC
21 Jeffrey Young   01:21:20  2542 
22 Nick Pettis   01:24:15  2065 Wannabee Racing
23 Josh Lemoine   01:24:28  2051 
24 Justin Keough   01:26:20  2141 Wannabee Racing
25 Jeremie Van Ryswyk   01:26:57  2522 
26 Nathan Olson   01:27:05  2063 
27 Robert Kohl   01:27:10  2524 
28 Dave Fetters   Minneapolis, MN01:29:08 266342  2095 
29 Kim Schmidt   01:29:34  2510 
30 Matthew Johnson   Saint Paul, MN01:31:44 95633  2044 Freewheel Bike
31 Tony Schmitz   01:32:42  2075 Maplelag/Paramount
32 Steve Schneider   01:33:26  2511 
33 Jason Adams   01:34:10  2536 
34 John Knudson   Edina, MN01:34:14 122893  2048 
35 Todd Hale   01:34:51  2032 
36 Jose Diaz   01:47:17  2546 
37 Joel Benton   01:49:13  2548 

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Sandberg   01:26:29  1064 Penn Cycle
2 Chad Griffin   01:27:51  1025 TwinSix
3 Rick Ochs   01:29:09  1041 Southwest Express
4 Jeff Colbert   01:29:39  1011 
5 Piotr Bednarski   Minneapolis, MN01:30:10 236794  1003 Freewheel
6 Richard Erickson   Shoreview, MN01:30:31 275579  1021 Peace Coffee Racing
7 Joseph Grinnell   Eden Prairie, MN01:30:38 80065  1026 29nSNGL*
8 Lonie Sauber   01:31:17  1048 LCR
9 Thomas Hanegraaf   01:31:18  1028 
10 Jeffrey Penman   Ellsworth, WI01:31:57 288396  1043 
11 Jon Kern   01:34:53  1083 House of Pizza
12 Kent Karjala   01:37:24  1259 Kenwood Racing
13 Bill Dossett   01:43:13  1272 freewheel
14 John Colby   01:44:46  1257 
15 Spencer Lenz   Rosemount, MN01:22:30 20907  2052 
16 Mike Constant   01:24:06  2500 
17 Randy Smothers   01:25:16  2078 Bicycle Sports
18 Jeff Bisso   Minnetonka, MN01:25:17 229344  2497 Freewheel Bike
19 Robert Herrmann   01:26:11  2119 Squadra ACF
20 Bo Bollom   01:28:24  2521 
21 Dan Wistrcill   01:28:44  2520 Freewheel
22 Steve Johnson   01:29:00  2544 
23 Matt Anthony   01:30:23  2003 
24 Michael Cogan   Whitebeartownship, MN01:31:12 311356  2015 
25 Brian Lawrence   01:31:54  2547 
26 Dave Reed   01:32:31  2071 Peace Coffee
27 Kelly Bakke   01:36:56  2091 Peace coffee
28 Chris Donato   01:39:16  2122 
29 Glenn Margolf   01:41:51  2056 Wannabee Racing
30 Frank Bobick   01:43:16  2008 Peace Coffee
31 Scott Meulebroeck   Savage, MN01:44:43 24177  2058 Bent Crank Racing
32 Bryon Amo   01:47:27  2001 
33 Peter Eigenfeld   01:47:29  2550 

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Kjeer   01:29:24  1072 Peace Coffee Racing
2 Ray Osowski   01:32:34  1042 LCR
3 David Mainguy   01:35:30  1058 freewheel mtb
4 Matt Huron   01:38:25  1274 
5 Paul Schoening   Plymouth, MN01:39:08 31734  1277 Ridley Factory Team
6 Don Fox   01:43:07  1087 LCR
7 Steven Wenzel   01:24:37  2517 
8 Rob Belz   01:26:16  2527 Loon State
9 Lee Nesbitt   Prescott, WI01:28:11 25921  2060 KORC
10 Stuart Benson   01:28:24  2533 
11 Bill Franken   01:28:49  2131 Bicycle Sports
12 Todd Bauer   01:28:52  2126 Hollywood cycles
13 Bruce Brown   Indianola, IA01:31:20 263804  2011 BikeIowa.com Cycling
14 Drake Ryman   01:37:43  2509 
15 Dean Bacso   01:39:36  2541 
16 Jim Deschenes   01:40:42  2540 
17 James Goblirsch   01:42:29  2097 
18 Gary Smith   02:08:54  2076 Peace Coffee

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Baker   01:32:57  1002 Southwest Express
2 Mark Kowaliw   St Louis Park, MN01:33:27 181273  1266 MBRC
3 Rob Whiteford   01:35:45  1050 Wookie Juice Racing
4 Sam St Pierre   Golden Valley, MN01:36:15 225214  1078 sports hut / fresh start
5 Tim Hieb   01:25:10  2039 
6 Tim Bartylla   01:26:01  2549 
7 Todd Trembley   Faribault, MN01:28:22 217961  2084 
8 Norm Busse   01:37:39  2013 
9 Kevin Foster   01:40:36  2024 Foster Foster Racing
10 Paul Mihalko   01:41:28  2508 

Men - Cat 2 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Ogren   Bloomington, MN01:39:08 232145  1060 Kenwood Racing
2 Tom Bengel   St Paul, MN01:35:22 200781  2496 
3 Larry Marx   01:37:40  2125 
4 Denny Barry   01:44:23  2006 Maplelag/Paramount Sports

Men - Cat 1 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael McBurney   Roseville, MN01:59:40 279039  474 Peace Coffee
2 Luke Baker   Granite Falls, MN02:14:17 316172  302 Southwest Express

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 cody larson   Northfield, MN01:55:19 298311  345 
3 Jacob Boyce   Duluth, MN02:05:07 227560  485 
4 matthew guettler   St. Paul02:08:46 301708  337 synergy
6 Raymond Nickles   Maplewood, MN02:19:07 279231  319 lCR
21028 Kaleb Himli   Wykoff, MN mn 161526  339 bicycle sports rochester

Men - Cat 1 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Barry Tungseth   Stillwater, MN02:03:39 211935  351 Flat City Cycling
2 David Oachs   Woodbury, MN02:04:23 116923  321 Nicollet Bike
3 Devin Curran   Onalaska, WI02:05:20 211576  306 Spot Hollywood Cycles Twin Six
4 Owen Thoelle   02:07:55  488 Angry Catfish
5 Jay Henderson   Minneapolis, MN02:09:02 15779  300 Hollywood Cycles/ Silver Cycli
6 Matt Nelson   Minneapolis, MN02:11:03 245341  318 Peace Coffee Racing
7 Kevin Supple   Robbinsdale, MN02:11:36 297439  330 angry catfish
8 Nikolai Anikin   Duluth, MN02:12:17 261138  353 conti
9 Jamison Belsswenger   02:12:21  336 
10 Brandt Elson   Breezy Point, MN02:14:33 208462  308 hollywood/ silver cycling
11 Pete Borgen   Bloomington, MN02:15:17 118036  31 29nsingle
12 David Ziemer   Greenfield, MN02:15:42 200339  480 Sports Hut
13 Tim Stone   Minneapolis, MN02:17:49 200623  476 Kenwood
14 Nathan Hackensack   Saint Cloud, MN02:19:18 261680  109 
15 Josh Collins   Woodbury, MN02:19:54 133808  305 Singular Cycles
16 Clayton McLagan   Forest Lake, MN02:24:40 206756  317 Peace Coffee Racing
17 Chris Van Ert   Saint Paul, MN02:24:41 230802  333 Peace Coffee Racing
18 Kevin Flanders   Minneapolis, MN02:27:26 207226  309 Peace Coffee Racing

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Thornquest   Golden Valley, MN02:09:19 147521  472 Kenwood Racing
2 Wallace Alexander   Minneapolis, MN02:10:14 193389  470 Kenwood Racing
3 Matthew Dowling   Minneapolis, MN02:10:49 9927  342 Peace Coffee
4 Lawrence Sauber   Lakeville, MN02:11:06 135611  350 LCR
5 Jan Rybar   Apple Valley, MN02:11:36 98534  344 
6 Eric Guse   St Louis Park, MN02:13:06 211199  338 flat city cycling club penn cy
7 Bart Rodberg   Duluth02:13:44 153722  473 Lake Superior Cycling Team
8 Eddie Karow   Stpaul, MN02:15:56 281195  349 LCR
9 Andrew Jordan   Woodbury, MN02:16:28 295752  311 LCR
10 Mick Carlson   Apple Valley, MN02:16:28 297203  304 Peace Coffee Racing
11 G Troy Melhus   Saint Paul, MN02:51:34 200880  469 Peace Coffee

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendan Moore   Prior Lake, MN01:56:12 210366  Trek
2 Luke Nelson   02:00:29  34 Penn Cycle
3 Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN02:02:46 182827  Velorochester
4 Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN02:04:17 228026  10 Larson Cycle Racing (LCR)
5 Douglas Swanson   Minnetonka, MN02:06:37 102633  Grandstay

Women - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor Horner   00:50:25  4015 Maplelag/Paramount

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicole Waxmonsky   00:40:54  4331 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Ochs   00:43:05  4022 Southwest Express
2 Danielle Coffield   00:43:06  4335 
3 Sarah Oleson   00:46:01  4072 Wannabees
4 Amy Treptau   00:59:09  4326 
5 Kimberly Olson   01:02:36  4025 

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Beth Shedd   00:39:25  4330 LCR
2 Lee Penn   00:43:30  4332 
3 Mary Patridge   00:43:31  4066 

Women - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Horner   01:33:21  2041 Maplelag/Paramount

Women - Cat 2 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Becca Hackensack   01:33:30  2532 
1 Beckie Alexander   01:34:29  2545 Kenwood Racing
2 Amy Johnson   01:34:17  2525 
2 Kris Brazil   Faribault, MN01:36:01 238279  2010 Kris Brazil
3 Kristy Henderson   Minneapolis, MN01:38:40 264109  2114 Hollywood/Silver Cycling
3 Andrea Horner   Savage, MN01:36:34 294308  2040 Maplelag/Paramount
4 Amanda Lawstuen   01:41:23  2101 29nSNGL*
4 Jane Braun   01:40:02  2498 
5 Kjerstie Wiltzen   Saint Paul, MN01:44:10 316506  2089 
5 Ingrid Melander   01:41:16  2142 
6 Allison Baker   01:49:55  2004 Southwest Express
6 Angella Collins   01:43:44  2016 Wannabee Racing
7 Darcy Busse   01:45:06  2012 
8 Jodie Karjala   01:48:16  2523 Kenwood Racing
9 Julie Wilbert   01:53:09  2519 
10 Sheila Amo   01:59:24  2106 

Women - Cat 1 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Nowlin   Plymouth, MN01:39:20 281920  320 Peace Coffee
2 Megan Lennon   Minneapolis, MN01:44:30 259658  316 Behind Bars / LGR
3 Samantha Bushendorf   Minneapolis, MN02:17:12 316720  471 Wannabee Racing

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Sauber   Farmington , MN01:37:25 235476  19 LCR/Ergon

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESpyUSACDFBonk BreakerShimanoSierra NevadaOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee