Race Results for
Wheels on Willy Criterium
Madison, WI
(Event Information)
View By:
Road Race on 05/16/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2/3 - Oct-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colton Barrett (1 - Cat1)   Indianapolis, IN 224589  801 Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
2 Alex Wieseler   Indianapolis, IN 207324  864 ISCorp Cycling Team
3 Dave Hackworthy (2 - Cat1)   Hudson, WI 211784  868 Bianchi/Grand Performance
4 Ben Damhoff   Morrison, IL 133889  870 Team Geargrinder
5 Robert White (3 - Cat1)   Brown Deer, WI 197162  894 KENDA Pro Cycling p/b GEARGRINDER
6 Chris Arndt   Wauwatosa, WI 219506  851 LAPT CC
7 Gregg Brandt   Winona 227165  889 GrandStay Hotels
8 Jordan Roessingh   Madison, WI 170411  856 ISCorp Cycling Team
9 Dan Ajer   Cottage Grove, WI 180160  879 Team Wisconsin / MC2
10 Kevin Berger   Madison, WI 246306  865 Team Wheel & Sprocket
11 Dan Teaters   Green Bay , WI 214818  895 Team Geargrinder
12 James Pradun   Kirkwood, MO 254851  900 Great Dane Velo Club
13 James Bird   Kenilworth, IL 239434  871 ISCorp Cycling Team
14 Adam Bergman   Saint Paul, MN 103032  826 Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
15 Kip Spaude   Watertown, WI 199775  872 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
16 Joshua Nagode   Sheboygan, WI 174734  881 Team Wisconsin / MC2
17 Steven Holeczy   Mundelein, IL 213385  814 Duplicraft / Main Street Bicycles
18 Jason Boynton   Madison, WI 187093  810 Team Wheel & Sprocket
19 Erik Meier   Baraboo, WI 185547  899 Baraboo Sharks
20 Anthony Olson   Kasota, MN 245537  836 Bianchi/Grand Performance
21 Mitch Gantz   Green Bay, WI 225382  885 ISCorp Cycling Team
22 Thomson Remo   Fond Du Lac, WI 212914  802 ISCorp Cycling Team
23 Erik Tomlinson   Genoa, IL 162381  901 Unattached
24 David Block (1 - Cat2)   Plymouth, MN 241507  866 Bianchi/Grand Performance
25 Erik Loberg   Minneapolis, MN 213434  875 ISCorp Cycling Team
26 Ryan Lent (2 - Cat2)   Watertown, WI 214550  855 Hagens Berman Cycling
27 Brian Koeneman (4 - Cat1)   Apple Valley, MN 46700  839 Team Wheel & Sprocket
28 Clayton Chase   Mequon, WI 246297  813 Team Geargrinder
29 Jeffrey Bannink   Shorewood, WI 2499  887 Team Type 1
30 Paul Ellis   North Oaks, MN 84976  820 Bianchi/Grand Performance
31 Nicholas Vetter   St. Paul, MN 263471  835 Bianchi/Grand Performance
32 Ross White   Holmen, WI 200545  819 Team Geargrinder
33 Ian Stanford   White Bear Lake, MN 175718  821 GrandStay Hotels
34 Daniel Lawrence   Kenosha, WI 224833  862 Dogfish Racing Team
35 Mike Buechel   Portland, OR 50377  824 Outspokin Bicycles
36 Joe Bippus   Homer Glen, IL 261314  852 South Chicago Wheelmen
37 Thomas Clark   Fort Collins, CO 179448  884 Attitude Sports
38 Seth Eckert   Oregon, WI 148803  893 Great Dane Velo Club
39 Jordan Cullen   Hudson, WI 229280  817 MBRC/Flanders
40 Daniel Casper   Northfield, MN 214654  822 GrandStay Hotels
41 Nicholas Frye   Madison, WI 258744  903 Team Wisconsin / MC2
42 Adam McClurg   Waukesha, WI 222744  869 Lakes Area Physical Therapy
43 Paul Nilsen   Madison, WI 117358  809 Brazen Dropouts
44 Brody Pasciullo     818 Thunder Bay Cycling Club
45 Carlos Rice   Madison, WI 56438  857 5Nines Cycling
46 David Moxness (3 - Cat2)   Holmen, WI 183937  833 River Valley Cycling Club- RVCC
47 dylan knutson   Salisbury, NC 281816  840 Bianchi/Grand Performance
48 Brian Hertzberg   Forest Lake, MN 208067  841 5Nines Cycling
49 Jesse Bartholomew   Madison, WI 78640  882 Unattached
50 Morgan Wiswall   Neenah, WI 67243  838 Team Wheel & Sprocket
51 Brian Rach   Chilton, WI 257820  874 ISCorp Cycling Team
52 William Mayavski   St. Paul, MN 23025  806 Bianchi/Grand Performance
53 Ben Anderson   Madison, WI 151771  876 Team Wisconsin / MC2
54 Christan Griego   Elkhorn, WI 249212  842 River Valley Cycling Club- RVCC
55 Jonathan Cook (4 - Cat2)   Madison, WI 258925  883 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
56 Kyle Jacobson   Milwaukee, WI 209985  873 ISCorp Cycling Team
57 Jason Svaldi   Monona, WI 190485  877 Great Dane Velo Club
58 Eric Knuth   Madison, WI 203995  805 Fisher Midwest Road Team
59 Jeffery Otto   Madison, WI 61837  811 River Valley Cycling Club- RVCC
60 Timothy Clark   Denver Co 225833  886 Colavita Racing
61 David Haase   Fond Du Lac, WI 14516  850 Attitude Sports
62 Steven Downs   Cross Plains, WI 59398  834 Great Dane Velo Club
63 Gene Tolli   Albany, WI 83764  890 CZ Velo
64 Bryce Mead   Sterling, IL 165869  878 Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
65 Mike Bobusch   Appleton, WI 133649  829 River Valley Cycling Club- RVCC
66 Jake Cohen (1 - Cat3)   Castle Rock, CO 242643  859 Unattached
67 Josh Gillingham     867 ISCorp Cycling
DNF Spencer Oswald (Cat2)   Lincoln, NE 231748  800 Baraboo Sharks
DNF Michael King (Cat2)   Madison, WI 77420  803 Unattached
DNF Kelson Danielson   Brooklyn, NY 199053  804 5Nines Cycling
DNF Jeff Bradley   Davenport, IA 76979  807 Velosport Racing IA
DNF Thomas Theisen   Sacramento, CA 229836  808 Team Geargrinder
DNF Jordan Cullen   Hudson, WI 229280  816 MBRC/Flanders
DNF Patrick Flannery   Madison, WI 580  823 5Nines Cycling
DNF Richard Protasiewicz   Wauwatosa, WI 28762  825 Cafe Hollander RDC
DNF Brooks Leedahl   Madison, WI 252130  827 Colavita Racing
DNF John Acker   Sherwood, WI 67867  828 Team Wheel & Sprocket
DNF Mark Dolin   Janesville, WI 9724  830 LAPT CC
DNF Kenneth Haines   Wausau, WI 14626  831 Team Wheel & Sprocket
DNF Mark Hughes   Waukesha, WI 56093  832 CZ Velo
DNF Greg Cullen   Menasha, WI 53729  837 O2 Cycling
DNF Josh Meyer   Two Rivers 197910  843 Lakes Area Physical Therapy
DNF Michael Jenich   Shorewood, WI 260373  844 Team Pegasus
DNF Steven Knurr   Madison, WI 208097  845 Unattached
DNF Marc Howe   Palm Bay, FL 264076  846 TEAM GEARGRINDER
DNF Pat Lemieux (Cat1)   Saint Paul, MN 210769  847 Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
DNF Jason Snider   Wayzata, MN 33354  848 Silver Cycling
DNF David Paquette   Decorah, IA 264236  849 Team Wisconsin / MC2
DNF Joel Friedman   Aurora, IL 293444  853 Bicycle Heaven
DNF Scott Knoepke   Geneva, IL 246239  854 PSIMET Racing
DNF Brian Stoveken   Madison, WI 249708  858 Team Wisconsin / MC2
DNF Scott Rosenfield   Lake Forest, IL 246114  860 ISCorp Cycling Team
DNF Charles (Chazz) Martin (Cat2)   Wilmette, IL 230515  861 ISCorp Cycling Team
DNF Samuel Geyer   Suamico, WI 258210  880 ISCorp Cycling Team
DNF Frank Dierking (Cat1)   Madison, WI 148481  888 Team Wisconsin / MC2
DNF Chris Halverson   Madison, WI 188913  892 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
DNF Corey Behrens   Milwaukee, WI 240426  891 velo trocadero cycling
DNF Robert Springer   Kenosha Wi 57145  897 Team Wheel & Sprocket
DNF Steven Flurry   Fond Du Lac, WI 66051  896 CZ Velo
DNF Timothy Stumpf (Cat2)   Appleton, WI 34505  898 Team Wheel & Sprocket
DNF Brent Emery   Menomonee Falls, WI 45303  902 LifeCyclists
DNF Aaron Shaw   Rogers, MN 264910  703 Minnesota Junior Cycling Inc.
DNF Bradley Pearson (Cat3)   Janesville, WI 52499  812 Michael's Cycles Team

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Albertus Rohling   West Allis, WI 150594  613 Unattached
2 Chris Halverson   Madison, WI 188913  622 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
3 Mike Buechel   Portland, OR 50377  633 Outspokin Bicycles
4 Jeff Bradley   Davenport, IA 76979  602 Velosport Racing IA
5 Greg Cullen   Menasha, WI 53729  654 O2 Cycling
6 Daniel Casper   Northfield, MN 214654  629 GrandStay Hotels
7 Peter Coons     639 Team Wheel & Sprocket
8 Gene Tolli   Albany, WI 83764  664 CZ Velo
9 Mike Bobusch   Appleton, WI 133649  637 River Valley Cycling Club- RVCC
10 David Haase   Fond Du Lac, WI 14516  672 Attitude Sports
11 Jeffrey Bannink   Shorewood, WI 2499  673 Team Type 1
12 Paul Nilsen   Madison, WI 117358  605 Brazen Dropouts
13 William Mayavski   St. Paul, MN 23025  601 Bianchi/Grand Performance
14 Darren Pipp (1 - Cat1)   Verona, WI 28209  669 BVC/Nomad Cycling
15 Patrick Loney   Madison, WI 21508  603 BVC/Nomad
16 Dean Gore   Madison, WI 46848  659 Hollander RDC
17 Peter Crowe   Appleton, WI 53834  632 O2 Cycling
18 Todd Miller (1 - Cat2)   Shorewood, WI 24495  607 BVC/Nomad Cycling
19 Eric Knuth   Madison, WI 203995  661 Fisher Midwest Road Team
20 Christopher Morris   Wausau, WI 55692  627 Great Dane Velo Club
21 Billy Jones   Milwaukee, WI 53173  615 ISCorp Cycling Team
22 Brent Emery   Menomonee Falls, WI 45303  668 LifeCyclists
23 Steven Flurry   Fond Du Lac, WI 66051  642 CZ Velo
24 John Van Susteren   Mukwonago, WI 208025  640 Lakes Area Physical Therapy
25 Samuel Tobias   Fond Du Lac, WI 183996  671 ISCorp Cycling Team
26 Christan Griego   Elkhorn, WI 249212  663 River Valley Cycling Club- RVCC
27 Morgan Wiswall   Neenah, WI 67243  655 Team Wheel & Sprocket
28 Kenneth Haines   Wausau, WI 14626  644 Team Wheel & Sprocket
29 David Moxness (2 - Cat2)   Holmen, WI 183937  648 River Valley Cycling Club- RVCC
30 John Balmer   Indianapolis , IN 2443  625 Century Road Club Of America
31 William Ochowicz   Pewaukee, WI 101140  667 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
32 Brian Koeneman (2 - Cat1)   Apple Valley, MN 46700  656 Team Wheel & Sprocket
33 Jason Landretti   Fitchburg, WI 86309  643 BVC/Nomad Cycling
34 Ian Stanford   White Bear Lake, MN 175718  628 GrandStay Hotels
35 Mark Hughes   Waukesha, WI 56093  646 CZ Velo
36 Timothy Stumpf (3 - Cat2)   Appleton, WI 34505  666 Team Wheel & Sprocket
37 Doug Wambach   Menomonee Falls, WI 263312  611 Team Chiropractic Partners
38 Steven Downs   Cross Plains, WI 59398  653 Great Dane Velo Club
39 John Fleckenstein   Pewaukee, WI 125362  645 Team Mack Racing
40 Chris Elke     606 Brazen Dropouts
41 Richard Protasiewicz   Wauwatosa, WI 28762  636 Cafe Hollander RDC
42 Todd King   Neenah, WI 179503  624 Team Wheel & Sprocket
43 Jeffrey Miller   Whitewater, WI 278317  618 Planet Bike
44 Aaron Duston   Colorado Springs, CO 229941  600 Team Chiropractic Partners
45 Thomas Kalstrup   Monticello, WI 18471  675 BVC/Nomad Cycling
46 Chip Pieper   Whitefish Bay, WI 297721  657 Team Geargrinder
47 unknown rider     815 
48 Mark Dolin   Janesville, WI 9724  638 LAPT CC
49 Dave Eckel   Trevor, WI 122771  623 Team Wisconsin / MC2
50 Gregory Ferguson   Middleton, WI 218703  610 Fisher Midwest Road Team
51 Tige Prickett   Glendale, WI 150532  650 CZ Velo
52 Jeffery Otto   Madison, WI 61837  608 River Valley Cycling Club- RVCC
53 John Harper   Madison, WI 47792  652 Unattached
54 Gordon Paulson   Cottage Grove, WI 176866  691 Planet Bike
55 Robert Springer   Kenosha Wi 57145  630 Team Wheel & Sprocket
56 James Cullen   Hudson, WI 107902  617 MBRC/Flanders
57 Ben Lund   Delafield, WI 104579  647 Cafe Hollander RDC
58 David Jablonowski   Glendale, WI 47846  662 Cafe Hollander RDC
59 Taggert Brooks   La Crosse, WI 4987  649 CZ Velo
60 Michael King (4 - Cat2)   Madison, WI 77420  660 Unattached
61 Jeff Littmann   No City, WI 50677  626 Chiropractic Partners
62 Jason Snider   Wayzata, MN 33354  670 Silver Cycling
DNF Craig Shwonek   Sagamore Hills, OH 55615  604 LAPT
DNF Bradley Cullen   Chilton, WI 47563  609 O2 Cycling
DNF Robert Schallhorn   Hartland, WI 240346  612 Lakes Area Physical Therapy
DNF Robert Ruggles   Lake Forest, IL 249774  614 Hampshire Cycle Club
DNF Gregg Coroleuski   Pewaukee, WI 49090  619 Lakes Area Physical Therapy
DNF Daniel Logan   Osceola, WI 278481  621 River Valley Cycling Club- RVCC
DNF Robert Downs   Madison, WI 9947  631 Planet Bike
DNF Michael Klapperich   Fond Du Lac, WI 246141  634 Lakes Area Physical Therapy
DNF James Broennimann   Fox Point, WI 274295  635 Cafe Hollander RDC
DNF Todd Kalkoske   Milwaukee, WI 199792  641 velo trocadero cycling
DNF Mike McKenna   Richfield, WI 50145  651 Unattached
DNF Anthony Marino   Whitefish Bay, WI 106776  658 CZ Velo
DNF John Kane     665 unattached
DNF Rudy Byron   Racine, WI 62022  674 Team Chiropractic Partners
DNF Wade Loberger   Oshkosh, WI 114529  676 Team Wheel & Sprocket
DNF Daniel Solomon   Romeoville, IL 192220  677 South Chicago Wheelmen
DNF Jonathan Bohman   Madison, WI 56521  616 Brazen Dropouts

Men - Cat 3 - Oct-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles (Chazz) Martin   Wilmette, IL 230515  735 ISCorp Cycling Team
2 Joel Friedman   Aurora, IL 293444  727 Bicycle Heaven
3 Ryan Zook   Naperville, IL 63700  725 Club Bicicletta
4 Brooks Leedahl   Madison, WI 252130  713 Colavita Racing
5 Alex Ochowicz   Palo Alto, CA 246412  724 Unattached
6 Spencer Oswald   Lincoln, NE 231748  700 Baraboo Sharks
7 Scott Rosenfield   Lake Forest, IL 246114  734 ISCorp Cycling Team
8 Bradley Pearson   Janesville, WI 52499  708 Michael's Cycles Team
9 Andrew Harrison   Madison, WI 117621  737 Great Dane Velo Club
10 Samuel Geyer   Suamico, WI 258210  704 ISCorp Cycling Team
11 Steven Knurr   Madison, WI 208097  720 Unattached
12 Christopher Lynch   Milwaukee, WI 278183  731 SISU Cycles Race Team
13 Brian Stoveken   Madison, WI 249708  733 Team Wisconsin / MC2
14 Ethan Stone   Urbana, IL 241831  722 Verizon Wireless Racing
15 Darrell Kohli   Rapid River, MI 251212  715 Team Geargrinder
16 Daniel Solomon   Romeoville, IL 192220  739 South Chicago Wheelmen
17 Travis Heller   Parker, CO 264205  711 Team Extreme
18 Thomas Theisen   Sacramento, CA 229836  706 Team Geargrinder
19 Sam Stone   Indianapolis, IN 213424  736 ISCorp Cycling Team
20 John Kunert   Madison, WI 87929  726 Great Dane Velo Club
21 Brian Karpen   Minneapolis, MN 262083  701 Bianchi/Grand Performance
22 John Danzer   Madison, WI 184112  718 5Nines Cycling
23 Kyle Adkins   Oak Creek, WI 286937  732 ISCorp Cycling Team
24 Michael Jenich   Shorewood, WI 260373  719 Team Pegasus
25 Patrick Flannery   Madison, WI 580  710 5Nines Cycling
26 Aaron Shaw   Rogers, MN 264910  703 Minnesota Junior Cycling Inc.
27 Brian Krueger   Merrill, WI 224056  738 Great Dane Velo Club
28 Matthew Prest   Verona, WI 65954  716 5Nines Cycling
29 Scott Knoepke   Geneva, IL 246239  728 PSIMET Racing
30 Garrett Ping   Winona, MN 246489  709 River Valley Cycling Club- RVCC
31 Jesse Bell   Ishpeming, MI 116891  730 SISU Cycles Race Team
32 Garrett McAllister   Bend, OR 278438  721 Team Wisconsin / MC2
33 Kelson Danielson   Brooklyn, NY 199053  705 5Nines Cycling
35 Anthony Marino   Whitefish Bay, WI 106776  717 CZ Velo
36 Mark Harms   Madison, WI 180869  723 5Nines Cycling
DNF Brian Leatherman   Waunakee, WI 115204  702 Brazen Dropouts/Cronometro
DNF Taggert Brooks   La Crosse, WI 4987  714 CZ Velo
DNF Ryan Law   Milwaukee, WI 240610  729 ISCorp Cycling Team
DNF Kenneth Pearson   Janesville, WI 50596  707 Michael's Cycles Team

Men - Cat 3/4 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Albertus Rohling   West Allis, WI 150594  429 Unattached
2 Doug Wambach   Menomonee Falls, WI 263312  426 Team Chiropractic Partners
3 John Svanda   Neenah Wi 278789  444 Lakes Area Physical Therapy
4 Craig Shwonek   Sagamore Hills, OH 55615  414 LAPT
5 Jeff Melcher   West Bend, WI 166066  415 Team Extreme
6 Derek Anderson (1 - Cat3)   Marquette, MI 257590  418 Chocolay Ace Hardware Cycling Team
7 Richard Amen   Wauwatosa, WI 259898  408 Team Extreme
8 Robert Ruggles   Lake Forest, IL 249774  430 Hampshire Cycle Club
9 Jeffrey Miller   Whitewater, WI 278317  434 Planet Bike
10 Gregory Ferguson   Middleton, WI 218703  424 Fisher Midwest Road Team
11 Steve Manthey (2 - Cat3)   Elkhart Lake, WI 185369  427 TEAM GEARGRINDER
12 Grant Stevens   Cedarburg, WI 125520  416 Team Extreme
13 Matthew Hanson   Verona, WI 42923  451 Flying Bobcats
14 Benny Smith   Milwaukee, WI 312254  445 TEAM GEARGRINDER
15 Michael Daws   Elm Grove, WI 157895  443 Team Chiropractic Partners
16 Glen Stroik   Franklin, WI 258547  439 Team Chiropractic Partners
17 Barney Sheafor   Middleton, WI 210543  452 Fisher Midwest Road Team
18 richard doherty   Shorewood , WI 255728  450 ISCorp Cycling Team
19 Kenneth Pearson   Janesville, WI 50596  423 Michael's Cycles Team
20 Jed Schleisner   Greenville, WI 31600  437 O2 Cycling
21 Paul Roltgen   Cottage Grove, WI 159534  403 Brazen Dropouts
22 Robert Schallhorn   Hartland, WI 240346  428 Lakes Area Physical Therapy
23 Jonathan Bohman   Madison, WI 56521  432 Brazen Dropouts
24 David Studner   Madison, WI 132116  401 Fisher Midwest Road Team
25 Darin Chic   Sussex, WI 229777  419 LAPT CC
26 Wade Loberger   Oshkosh, WI 114529  404 Team Wheel & Sprocket
27 James Merrifield   Janesville, WI 52315  485 Fisher Midwest Road Team
28 David Blomme   Madison, WI 244805  417 Fisher Midwest Road Team
29 Chip Camillo   Madison, WI 211962  412 Flying Bobcats
30 Michael Weber   Whitefish Bay, WI 249214  431 ISCorp Cycling Team
31 N/A   Chicago, IL 243692  436 unattached
32 Giovanni Luna   Whitefish Bay, WI 292087  442 ISCorp Cycling Team
33 Robert Garner   Sturtevant, WI 50337  433 V.C. Bikesport
34 Steven Perry   Janesville, WI 271243  440 5Nines Cycling
35 Glen Jones   Madison, WI 237780  405 Brazen Dropouts/Cronometro
36 Carl Barkow   Pewaukee, WI 289518  438 Team Chiropractic Partners
37 Matthew Colligan (3 - Cat3)   Marquette, MI 7406  420 Kitchi - Mi - Kana
38 Brian Petted   Cedarburg, WI 58472  410 Team Extreme
39 Andrew Reiland   Waukesha, WI 203977  425 Team Chiropractic Partners
40 Bradley Cullen   Chilton, WI 47563  421 O2 Cycling
41 Thomas Hooyer   Shorewood, WI 196544  413 Fisher Midwest Road Team
42 Kevin Dorn   Madison, WI 293671  422 TEAM GEARGRINDER
43 Gregg Coroleuski   Pewaukee, WI 49090  435 Lakes Area Physical Therapy
44 John Timm   Germantown, WI 209235  409 Team Extreme
45 Larry Gundlach   Madison, WI 192742  406 MadCity Velo Club
46 Michael Mandli (1 - Cat4)   Germantown, WI 225464  407 Lakes Area Physical Therapy
DNF James Buckley   De Pere, WI 226361  400 Colavita Racing
DNF Gary Snorek   Sauk City , WI 184135  402 Flying Bobcats
DNF Richard Fliehr   Winona, MN 279281  411 River Valley Cycling Club- RVCC
DNF David Supple (Cat3)   Madison, WI 62584  441 Brazen Dropouts

Men - Cat 4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Doug Callies     358 Unattached
2 Donald Janczak   Greendale, WI 295308  313 velo trocadero cycling
3 Benny Smith   Milwaukee, WI 312254  314 TEAM GEARGRINDER
4 Todd Bugnacki   Franklin, WI 81238  356 Unattached
5 Barney Sheafor   Middleton, WI 210543  354 Fisher Midwest Road Team
6 David Blomme   Madison, WI 244805  342 Fisher Midwest Road Team
7 Tim Lutz (1 - Cat4)   Appleton, WI 59147  309 O2 Cycling
8 Tom Starr   Oregon, WI 123474  319 MadCity Velo Club
9 Derek NussbaumWagler (1 - Cat5)   Pittsburgh, PA 316960  322 MadCity Velo Club
10 Michael Froh   Milwaukee, WI 172255  312 Velo Trocadero
11 Chip Camillo   Madison, WI 211962  326 Flying Bobcats
12 Thomas Hooyer   Shorewood, WI 196544  333 Fisher Midwest Road Team
13 Joseph Berenyi   Oswego, IL 74392  307 PSIMET Racing
14 William Koehler   Cedarburg, WI 214442  355 Team Extreme
15 John Timm   Germantown, WI 209235  321 Team Extreme
16 Glen Jones   Madison, WI 237780  329 Brazen Dropouts/Cronometro
17 Gary Snorek   Sauk City , WI 184135  310 Flying Bobcats
18 James Buckley   De Pere, WI 226361  302 Colavita Racing
19 Will Hollrith   Grafton, WI 279925  357 Team Extreme
21 brian kennedy   Sullivan, WI 273844  320 Unattached
22 Darryl Mataya   Mount Horeb, WI 224896  350 MadCity Velo Club
23 Craig Busche   Wauwatosa, WI 250106  328 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
24 Christian Gridley (2 - Cat4)   Madison, WI 312788  343 MadCity Velo Club
25 Timothy Docter   Milwaukee, WI 296356  352 FCA Endurance
26 David Studner   Madison, WI 132116  303 Fisher Midwest Road Team
27 Steve Werner     332 unattached
28 Brandon Cornejo     334 MadCity Velo Club
29 Keith Watkins   Hamilton 278639  325 MadCity Velo Club
30 David Vogt (2 - Cat5)   Fitchburg, WI 252770  351 Flying Bobcats
31 Christian Meekma   Menomonee Falls, WI 310737  338 Unattached
32 Richard Palmer   Walworth, WI 280204  337 
33 Kevin Apodaca     304 unattached
34 Briant Kelly   Whitewater, WI 313798  305 Unattached
35 Robert Moreland   Fitchburg, WI 234656  330 MadCity Velo Club
36 Robert Curtis   Elgin, IL 69094  306 PSIMET Racing
37 Craig Howe   Cedarburg, WI 266329  316 Team Geargrinder
38 Kevin Polaski     327 unattached
39 Larry Gundlach   Madison, WI 192742  317 MadCity Velo Club
40 Richard Fliehr   Winona, MN 279281  411 River Valley Cycling Club- RVCC
41 Michael Mandli (3 - Cat4)   Germantown, WI 225464  318 Lakes Area Physical Therapy
42 Tim Skinner   Fitchburg, WI 280200  301 Flying Bobcats
43 Grant Coisman   Stillwater, MN 204535  336 MadCity Velo
44 Tim Bangert   Gilberts, IL 309306  308 PSIMET Racing
DNF Mike Hulen   Milwaukee, WI 265328  300 Team Wisconsin / MC2
DNF Gregory McCrea   Houston, TX 53217  385 Toyota / Cycling Team presented by GCCA
DNF Stephen Gaffield   Madison, WI 253036  311 Brazen Dropouts/Cronometro
DNF Matthew Hanson   Verona, WI 42923  353 Flying Bobcats
DNF David Nelson   Cedarburg, WI 274913  323 Team Extreme
DNF Richard Fliehr   Winona, MN 279281  324 River Valley Cycling Club- RVCC
DNF Rit Booth   Milwaukee, WI 51735  331 Hampshire Cycle Club
DNF Jonnie Diederich   Madison, WI 293381  335 5Nines Cycling
DNF David Davis   Mcfarland, WI 301536  339 Unattached
DNF Ryan Griessmeyer   Madison, WI 215363  340 MadCity Velo Club
DNF CORY DAVENPORT   Belvidere, IL 284782  341 Unattached

Men - Cat 4/5 - Oct-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Seth Iverson   Minneapolis, MN 267095  208 Bianchi/Grand Performance
2 Paul Kumm   Fort Collins 267392  213 ISCorp Cycling Team
3 Travis Miller   Jefferson, WI 293344  203 Brazen Dropouts/Cronometro
4 Patrick Diamond   South Milwaukee, WI 297764  209 Team Geargrinder
5 Lionel Rocheleau   Waukesha, WI 274025  218 Team Geargrinder
6 Josh Fangman   Ashland Wi 258007  229 Brazen Dropouts/Cronometro
7 Tim Lutz (1 - Cat4)   Appleton, WI 59147  242 O2 Cycling
8 Nicholas Burgraff   Suamico, WI 310792  235 Titletown Flyers Cycling Team
9 Andrew Webb   Appleton, WI 312724  234 O2 Cycling
10 Antonio Valenti   Delavan, WI 292580  256 Team Pegasus
11 Oliver Pentinmaki   Fitchburg, WI 291618  247 Brazen Dropouts/Cronometro
12 Peter Davis   Whitefish Bay, WI 255770  204 ISCorp Cycling Team
13 Jarred Cassady   Lakemills, WI 305157  223 Fisher Midwest Road Team
14 Jason Bleedorn   Madison, WI 313754  211 Unattached
15 Matthew Kamphuis   Cottage Grove, WI 186054  251 Fisher Midwest Road Team
16 Tyler VanDeVoort   Madison, WI 293004  207 Brazen Dropouts/Cronometro
17 Leif Byrge-liebig   Menomonee Falls, WI 280257  221 ISCorp Cycling Team
18 Giovanni Luna   Whitefish Bay, WI 292087  245 ISCorp Cycling Team
19 Tristan Petsch-Horvath   Elkhorn, WI 312080  216 Team Mack Racing Assoc. LTD
20 Kevin Apodaca     226 unattached
21 Chris Kleine   Fitchburg, WI 295726  243 Flying Bobcats
22 Joshua Wright   Madison, WI 69477  201 Magnus
23 Anthony Phillips   Sun Prairie, WI 260667  217 Unattached
24 William Koehler   Cedarburg, WI 214442  260 Team Extreme
25 Paul Krzesinski   Elkhorn, WI 313764  231 Unattached
26 Joseph Berenyi   Oswego, IL 74392  237 PSIMET Racing
27 Patrick Brock   West Bend, WI 268180  202 Team Extreme
28 Caleb Donaldson   Minneapolis, MN 224416  200 Bianchi/Grand Performance
29 Nicholas Hardrath   Shorewood, WI 185482  246 Hampshire Cycle Club
30 Christian Gridley (2 - Cat4)   Madison, WI 312788  239 MadCity Velo Club
31 Andrew Gierke   Eau Claire, WI 298058  257 Unattached
32 James Buckley   De Pere, WI 226361  224 Colavita Racing
33 Nathan Jacques     261 unattached
34 Alex Docter   Wauwatosa 291930  214 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
35 Dan Chin (1 - Cat5)   Madison, WI 310630  232 MadCity Velo Club
36 Eric Hardrath   Milwaukee Wi 185463  238 Team Wheel & Sprocket
37 Pete Mullinax (2 - Cat5)   Madison, WI 311357  253 Unattached
38 Cole McKenna (3 - Cat5)   Elm Grove, WI 309167  220 ISCorp Cycling Team
39 Sean Mullen   Middleton, WI 296397  252 MadCity Velo Club
40 Tyler Byrnes   Madison, WI 312988  250 Unattached
41 Jason Roggenbauer   Newtown , CT 295014  241 Wheel Fast Racing
42 DJ Rasmussen (3 - Cat4)   Madison, WI 289271  206 Brazen Dropouts/Cronometro
43 Lee Sensenbrenner   Madison, WI 295615  212 Unattached
44 Christopher Berge     263 unattached
45 Garret Thiltgen   Cambridge, WI 315436  215 Unattached
DNF Matthew Stachelski   Milwaukee, WI 287795  205 Unattached
DNF Kevin Lindlau   Waukesha, WI 298079  210 ISCorp Cycling Team
DNF Austin Connelly   Westfield, WI 296566  214 Baraboo Sharks
DNF Christopher Osborne   Mequon, WI 299939  219 ISCorp Cycling Team
DNF Tim Skinner   Fitchburg, WI 280200  222 Flying Bobcats
DNF Shayne Santi   Verona, WI 178364  225 Unattached
DNF Timothy Strege   Racine, WI 226857  227 Half Acre Cycling
DNF Josh Fangman   Ashland Wi 258007  228 Brazen Dropouts/Cronometro
DNF Konrad Witt   Wood Dale, IL 247336  230 ABD Cycling Team
DNF Briant Kelly   Whitewater, WI 313798  228 Unattached
DNF Henry Disch     233 unattached
DNF Robert Curtis   Elgin, IL 69094  236 PSIMET Racing
DNF Tim Bangert   Gilberts, IL 309306  240 PSIMET Racing
DNF Andrew Braasch   Madison, WI 307093  244 Brazen Dropouts
DNF Jonathan Eiden   Oshkosh, WI 313646  248 Unattached
DNF Roy Brooks (Cat5)   Urbana, IL 295607  249 Unattached
DNF Tim Hacker   Madison, WI 301570  254 Planet Bike
DNF Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  255 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
DNF Kenneth Jones     258 unattached
DNF Jason Lichtman     259 unattached
DNF Corey Gwin     262 unattached

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Everett Jones   Baraboo, WI 278456  111 Baraboo Sharks
2 Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  109 Baraboo Sharks
3 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  104 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
4 Chase Osborne   Mequon, WI 299940  112 ISCorp Cycling Team
5 Sam Beste   Brookfield, WI 278712  100 ISCorp Cycling Team
6 Austin Connelly   Westfield, WI 296566  110 Baraboo Sharks
8 Jake Tarnowski   Milwaukee, WI 306400  102 ISCorp Cycling Team
9 Seth Duston   Waukesha, WI 312818  105 Team Chiropractic Partners
10 Stephen Sodergren   Baraboo, WI 295777  108 Baraboo Sharks
12 Simon Jones   Milwaukee, WI 291893  107 ISCorp Cycling Team
13 Caleb Swartz   Madison, WI 286165  103 Junior Dropouts
14 Saifaie Mataya     101 unattached
15 Samuel Sieloff   Madison, WI 316964  106 Junior Dropouts

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Spencer Oswald   Lincoln, NE 231748  181 Baraboo Sharks
2 Jordan Cullen   Hudson, WI 229280  157 MBRC/Flanders
3 Thomson Remo   Fond Du Lac, WI 212914  ISCorp Cycling Team
4 Darrell Kohli   Rapid River, MI 251212  156 Team Geargrinder
5 Samuel Geyer   Suamico, WI 258210  ISCorp Cycling Team
6 Lionel Rocheleau   Waukesha, WI 274025  159 Team Geargrinder
7 Peter Davis   Whitefish Bay, WI 255770  142 ISCorp Cycling Team
8 Kevin Lindlau   Waukesha, WI 298079  146 ISCorp Cycling Team
9 Patrick Diamond   South Milwaukee, WI 297764  145 Team Geargrinder
10 Aaron Shaw   Rogers, MN 264910  148 Minnesota Junior Cycling Inc.
11 Alex Docter   Wauwatosa 291930  154 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
12 Tony Kaatz   Ripon, WI 297312  141 Attitude Sports
13 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  155 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
14 Christopher Osborne   Mequon, WI 299939  160 ISCorp Cycling Team
15 Paul Kumm   Fort Collins 267392  153 ISCorp Cycling Team
16 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  158 ISCorp Cycling Team
17 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  147 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
18 Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI 260381  149 TEAM GEARGRINDER
19 Leif Byrge-liebig   Menomonee Falls, WI 280257  ISCorp Cycling Team
20 Cole McKenna   Elm Grove, WI 309167  ISCorp Cycling Team
21 Kip Nielsen   Stoughton, WI 294842  Brazen Dropouts/Cronometro
22 Maxwell Carpenter   Madison, WI 314268  152 Junior Dropouts
23 James Schad   Fitchburg, WI 314818  144 Junior Dropouts
DNF Ryan Shaw   Rogers, MN 276375  143 Minnesota Junior Cycling Inc.
DNF Matthew Jackson   Cedarburg, WI 294809  151 Team Geargrinder
DNF Konrad Witt   Wood Dale, IL 247336  ABD Cycling Team
DNF Simon Miller   Shorewood, WI 228258  ISCorp Cycling Team

Women - Women Category 4 - Oct-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510  164 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
2 Lisha Herold   Oakdale, MN 307621  161 Minnesota Junior Cycling Inc.
3 Alice Hagen   Milwaukee, WI 226675  167 Team Chiropractic Partners
4 Sara Liebert   Milwaukee Wi 315192  166 Unattached
5 Therese Luna   Whitefish Bay, WI 292091  168 ISCorp Cycling Team
6 Deb Wood   Davenport, IA 212713  169 DICE
7 Krista Baber   Elkhorn, WI 313644  178 Unattached
8 Anna Loney   Madison, WI 271919  173 Great Dane Velo Club
9 Sara Grant   Sun Prairie, WI 290691  170 MadCity Velo Club
10 Lynn LeRoy   Franklin, WI 311696  171 Team Chiropractic Partners
11 Marnie Pearsall   Fox Point , WI 314986  174 Unattached
12 Sheryl Leonard-Schneck   Wauwatosa, WI 235599  176 Team Chiropractic Partners
13 Jennifer Barr   Madison 290604  172 Team Kenda
14 Janell Glembocki   Franklin, WI 280259  163 Unattached
15 Alecia Jasper   Oak Creek, WI 244027  175 velo trocadero cycling
16 Melissa Putzer   Oshkosh, WI 161325  177 Team Wheel & Sprocket
17 Tracy Mather   Greenfield, WI 246314  162 Velo Trocadero
18 Cynthia Baldwin     165 unattached

Women - Women - Oct-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ashley James   Dousman, WI 219841  516 Team Kenda
2 Kristin Wentworth   Madison, WI 207606  514 Team Kenda
3 Katie Spittlehouse     509 ISCorp Cycling
4 Jill Kislia   Louisville, CO 168228  518 Team Kenda
5 Anne Meyer   La Crosse, WI 55494  507 Mercy-Specialized
6 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258  501 ISCorp Cycling Team
7 Rachel Roessingh   Madison, WI 179920  512 ISCorp Cycling Team
8 Jeannette Sample   Minneapolis, MN 223137  520 MBRC/Flanders
9 Bianca Bergman   Saint Paul, MN 281786  521 Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
10 Shelley Smith   Waukesha, WI 176947  506 Team Kenda
11 Emma Bast   Hinesburg, VT 261361  522 Unattached
12 Monique Karlen   Madison, WI 165538  504 Team Kenda
13 Lindsey Durst   Saint Charles, MO 270694  517 Team Kenda
14 Heidi Stangl   Shorewood, WI 314232  500 TEAM GEARGRINDER
15 Elizabeth Lauer   Madison, WI 290993  515 Team Kenda
16 Jessica Helmlinger   Cedarburg, WI 255881  502 Cafe Hollander RDC
17 Jane Riessen   Madison, WI 197110  524 MadCity Velo Club
18 Jennifer Perricone   Lake Mills, WI 258437  519 ISCorp Cycling Team
19 Diane Ostenso   Cottage Grove, WI 177665  510 Planet Bike
20 Elizabeth Engwis   Kenosha Wi 190874  503 Team Kenda
21 Carrieann Kopernik   Union Grove, WI 172958  508 ISCorp Cycling Team
22 Antonia Leal   Waukesha, WI 130161  505 Planet Bike
23 Deanna Courtney   Hartland, WI 263319  523 Team Chiropractic Partners
DNF Meredith Peterson   Madison, WI 248348  511 Team Kenda
DNF Yvonne Schumacher   Mukwonago, WI 241694  513 ISCorp Cycling Team

Women - Junior 15-18 Girls - 18-Oct

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jane Lee   Madison, WI 237883  150 Brazen Dropouts/Cronometro
2 Emma Swartz   Madison Wi 286164  151 Junior Dropouts
3 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258  183 ISCorp Cycling Team

Women - Junior 10-14 - 14-Oct

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7 Emma Swartz   Madison Wi 286164  182 Junior Dropouts
11 Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556  122 Baraboo Sharks

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOUSACDFCUORESierra NevadaShimanoBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee