Race Results for
Dirt Spanker Classic - MNMBS #3
Superior, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/14/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1295.85Jack Hinkens   Eden Prairie, MN01:23:20 283629  Penn Cycle
2319.97Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN01:26:38 83047  Trek
3344.09Travis (TJ) Woodruff   Prescott, AZ01:28:58 135975  443 Trek
4368.21Brendan Moore   Prior Lake, MN01:35:30 210366  Trek
5392.33Benjamin Moore   Boulder, CO01:40:39 228791  26 Velo Rochester
6416.45Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN01:45:48 228026  10 Larson Cycle Racing (LCR)
7440.57Paul Hanson   St Peter, MN01:53:22 118046  20 NicolletBike.com
8464.69Eric Thompson   Shoreview, MN01:55:28 150540  Lees-McRae College

Men - Cat 1 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1339.36Michael McBurney   Roseville, MN01:41:54 279039  346 Peace Coffee
2412.83Jake Richards   Callaway, MN01:45:17 265418  341 Maplelag-Paramount
3486.30Trent Warner   Elk River, MN02:47:04 266006  335 Maplelag/ Paramount

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1366.98cody larson   Northfield, MN01:30:58 298311  345 
2419.80Lars Ellefson   Park Rapids, MN01:32:07 280179  437 Maplelag
3472.62Samuel Oftedahl   Shoreview, MN01:44:36 211093  323 Maplelag
5578.26Andrew Shaw   Lakeville, MN06:49:59 269617  343 Purdue University
22537Kaleb Himli   Wykoff, MN mn 161526  339 bicycle sports rochester

Men - Cat 1 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1408.50Nikolai Anikin   Duluth, MN01:41:51 261138  353 conti
2434.38Rich Omdahl   Corcoran, MN02:05:46 297124  352 LCR
3460.26Eric LeBow   Shoreview, MN02:10:09 279272  315 Maplelag
4486.14Clayton McLagan   Forest Lake, MN02:20:25 206756  317 Peace Coffee Racing
5512.02Joseph Surla   Minneapolis, MN02:20:41 34681  331 Wannabee racing
6537.90Jason Scherman   New Market, MN02:24:05 296398  329 Wannabee Racing

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1458.99Todd McFadden   Duluth, MN01:43:53 134734  445 Ski Hut
2484.49Mike Bushey   Esko, MN01:48:31 82026  449 Ski Hut
3509.99Jan Rybar   Apple Valley, MN02:01:55 98534  344 
4535.49Mick Carlson   Apple Valley, MN02:09:23 297203  304 Peace Coffee Racing
5560.99Jeff Weyrens   Rosemount, MN06:49:59 76843  354 

Men - Cat 2 - Junior - 0-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1429.01Nils Boberg   Shoreview, MN01:45:59 284823  1189 MNJRC
2Lucas Hieb   01:31:48  2038 
3506.63Josey Weik   Wrenshall, MN01:44:03 297766  2409 Ski Hut
4Logan Schlough   02:16:33  2074 Fasterfoster
5Ethan Furois   02:58:39  2096 

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Duncan Weisbrod   02:07:49  2088 Larson Cycle Racing (LCR)
2552.50Matthew Olson   Eden Prairie, MN02:07:57 370629  2062 
3Andris Delins   02:13:50  2092 
4Michael Brower   02:48:50  2139 
5Reece Oleson   02:49:46  2128 wannabee racing

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1523.34Zachary Stilwell   Hudson, WI01:39:42 253081  2081 
2Kyle Greene   01:42:38  2029 
3Alex Price   02:03:00  2068 
4Jake Baver   02:13:40  2140 Hollywood Cycles

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Luke Busta   02:12:28  1191 
2Tim Werts   02:34:29  1068 Bent Crank Racing
3Benjamen Bacca   06:42:59  1079 
4561.42Ryan Marsel   Minneapolis, MN01:23:34 313268  2105 Behind-Bars/LGR
5Ben Jungbauer   01:49:31  2117 
6Matt Lee   01:55:58  2422 
7Eric Boyles   01:58:40  2385 
8Aaron Johnson   02:17:31  2423 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dominic Talerico   02:11:31  1194 Peace Coffee
2378.30Aaron Peterson   Minneapolis, MN02:12:20 237085  1044 Peace Coffee
3Ryan Braski   02:15:41  1076 Peace Coffee Racing
4Brett Swenson   02:35:04  1195 
5Bennett Goiffon   02:39:46  1080 Peace Coffee Racing
6Jeremy Dirk   02:40:43  1015 Maplelag\Paramount
7443.40Brendan Bellew   New Prague, MN02:57:29 313010  1004 Squadra ACF
8456.42Jeff Bushendorf   Sauk Rapids , MN06:42:59 298060  1008 Wannabee Racing
9Ian Nancekivell   01:14:31  2135 LGR-Behindbars
10Matt Settergren   01:31:37  2397 
11Tony Shoberg   01:34:10  2407 
12Rob Lutterman   01:39:41  2054 Wannabee Racing
13Andrew Urban   01:46:07  2417 
14Justin Eberhardt   01:50:31  2389 
15John McGuire   01:53:25  2057 
16John Wickham   02:32:55  2127 
17Jeff Beck   02:40:18  2408 
18586.62Daniel Boyles   Ramsey, MN02:41:16 278248  2009 Behind Bars/LGR

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Charles Lamb   02:14:46  1205 
2Jon Heyesen   02:40:14  1196 Ski Hut
3Barry Buhr   01:17:47  2405 Angry Catfish
4Mark Huibregtse   01:25:13  2393 
5Steve Sturman   01:42:52  2421 
6Chris Horsmann   01:47:31  2042 Peace Coffee Racing
7Mike Hanzlik   02:01:19  2115 
8Jason Othoudt   02:01:29  2414 
9Mark Foslien   02:02:07  2023 
10Gabriel Thompson   02:07:20  2082 
11Jim Shoberg   02:08:06  2136 
12Ryan Fahrmann   02:25:28  2021 Peace Coffee Racing
13Kevin Gonzales   02:25:48  2116 LCR

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1494.34Ronald Williams   Duluth, MN02:02:21 142191  1069 Culvers Racing
2Thomas Little   02:05:39  1036 Wookiee Juice
3Shawn Gurt   02:07:51  1202 
4Cal Collins   02:10:14  1012 Wannabee Racing
5Chris Burg   02:13:22  1007 Freewheel Bike
6503.99Jeremy Ames   Minneapolis, MN02:22:26 285970  1001 Freewheel Bike
7Paul Cullen   02:23:51  1013 Maplelag/ Paramont
8507.85Matthew Horner   Savage, MN02:26:50 261909  1031 Maplelag/Paramount
9Thomas McDonald   02:41:15  1037 peace coffee
10Alan Eastlund   02:51:14  1018 Peace Coffee
11John Morrison   02:55:02  1204 
12515.57Bryan Rhody   Edina, MN03:08:09 282644  1045 Peace Coffee
13Greg Johnson   01:13:45  2415 Wookiee Juice Raciing
14Tony Schmitz   01:31:10  2075 Maplelag/Paramount
15Kim Schmidt   01:31:47  2418 
16Grant Larvick   01:31:50  2100 PENN CYCLE/FCCC
17Jacque Poquette   01:36:29  2067 
18Michael Soderburg   02:01:12  2399 
19Nick Pettis   02:05:56  2065 Wannabee Racing
20Todd Hale   02:06:35  2032 
21Bradley Braund   02:06:46  2129 
22Jose Diaz   02:18:15  2133 
23Wade Whitworth   02:18:48  2402 
24Nathan Olson   02:37:45  2063 
25Joel Benton   02:57:20  2416 

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rick Ochs   01:55:21  1041 Southwest Express
2515.87Joseph Grinnell   Eden Prairie, MN01:56:45 80065  1026 29nSNGL*
3Thomas Meyer   02:03:12  1208 
4522.93Richard Erickson   Shoreview, MN02:25:22 275579  1021 Peace Coffee Racing
5Marc Harvieux   02:31:27  1029 Wannabee Racing
6Jim Jaglo   02:44:51  1088 LCR
7Todd Nesvold   02:49:38  1040 Peace Coffee Racing
8Steve Knauss   02:56:54  1193 Thirsty Pagan
9Kris Larson   03:01:15  1207 
10Mike Constant   01:13:36  2413 
11Scott Lund   01:27:34  2103 
12551.17Spencer Lenz   Rosemount, MN01:35:00 20907  2052 
13Jeff Tilbury   01:37:26  2401 
14Erik Paulsen   01:37:52  2411 
15Wade Bergner   01:52:43  2134 
16Scot Hendricks   01:53:26  2037 LCR (Larson Cycle Racing)
17Mark Engebretson   01:56:32  2094 
18Curt Schlough   01:59:47  2072 Fasterfoster
19575.88Scott Meulebroeck   Savage, MN02:21:25 24177  2058 Bent Crank Racing
20Brian Lawrence   02:24:17  2424 
21Peter Eigenfeld   02:24:53  2390 
22Don Velleux   02:26:58  2410 
23Dan Wistrcill   02:30:32  2412 Freewheel

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joe Kjeer   02:09:49  1072 Peace Coffee Racing
2544.55Dan Inderieden   Minneapolis, MN02:14:12 218333  1032 Bent Crank Racing
3Thomas Rinehart   02:22:46  1062 Nicollet South Bike
4Don Fox   02:52:38  1087 LCR
5David Mainguy   06:40:59  1058 freewheel bike
6Todd Bauer   01:39:11  2126 Hollywood
7Mike Frain   02:01:28  2391 
8Bob Mueller   02:01:56  2396 INSITES
9James Goblirsch   02:12:57  2097 
10Dean Bacso   02:14:04  2425 
11Dan Price   02:23:23  2069 
12Gary Smith   02:31:36  2076 Peace Coffee

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1500.13Sam St Pierre   Golden Valley, MN02:23:12 225214  1078 
2Craig Wiklund   02:48:33  1203 
3Steve Stilwell   01:43:55  2080 
4Tim Hieb   01:49:02  2039 
5Norm Busse   02:00:26  2013 
6Kevin Foster   02:09:18  2024 Faster Foster Racing
7Paul Mihalko   02:12:05  2404 
8Paul Lanhart   02:18:24  2050 

Men - Cat 2 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1512.52Robert Ogren   Bloomington, MN06:40:59 232145  1060 Kenwood Racing
2Denny Barry   01:58:11  2006 Maplelag Paramount Sports
3Larry Marx   02:09:57  2125 

Men - Cat 3 - Junior - 13-55

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sam Goblirsch   01:19:25  4042 
2Travis Caflisch   01:23:28  4000 
3George Olson   01:33:57  4245 
4Jesse Busse   01:38:33  4001 
5Jacob Lanhart   01:50:34  4062 
6Ian Price   02:50:49  4029 

Men - Cat 3 - Junior - 13-Oct

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Hayden Schlough   01:43:42  4056 Fasterfoster
2Samuel Olson   01:53:14  4246 
3Van Carlson   02:48:40  4002 Peace Coffee

Men - Cat 3 - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mitch Talley   02:13:05  4254 

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kevin Brooks   01:15:41  4040 

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dan Ebneter   01:56:33  4198 
2Nick Wilson   03:01:17  4063 Larson Cycle Racing

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Jason Donlan   Waconia, MN01:11:51 301995  4005 
2Paul Jacobs   01:16:28  4243 
3Eric Adams   01:34:47  4270 
4Mat Bedard   01:55:26  4262 
5John Reinan   01:56:51  4261 
6Tyler Ylonen   02:31:15  4055 

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jon Sigerud   01:08:21  4050 
2Neil Lovelace   01:40:55  4257 

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brian Cieluch   01:36:35  4064 
2Brian Stanley   01:49:27  4033 
3David Hogge   02:12:43  4242 
4Craig Laing   02:20:21  4065 

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chip Jacobs   01:45:54  4256 
2Kraig Anderson   01:49:36  4058 Team Kraggness

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jay Young   01:13:02  4259 
2Keith Oleson   01:59:12  4023 wannabee racing
3573.34Bruce Parker   Edina, MN02:03:41 260693  4027 Freewheel Bike
4Timothy Gallagher   02:51:35  4011 

Men - Cat 3 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Richard Patridge   02:31:20  4067 
2James Zahradka   02:32:11  4258 

Women - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN01:44:02 199274  Trek COOP
2Jenna Rinehart   Mankato, MN01:50:50 160568  11 Specialized

Women - Cat 1 - Master - 19-35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Megan Lennon   Minneapolis, MN03:06:06 259658  316 Behind Bars - LGR
2Samantha Bushendorf   Minneapolis, MN06:46:59 316720  439 Wannabee Racing

Women - Cat 1 - Master - 36-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Diana McFadden   Duluth, MN02:22:33 212753  444 Ski Hut

Women - Cat 2 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sophia Marchiando   02:23:51  2055 Hollywood Cycles
2Jordan Horner   02:29:36  2041 Maplelag/Paramount

Women - Cat 2 - Master - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Emily Goltz   02:05:43  2027 
2565.00Kjerstie Wiltzen   Saint Paul, MN02:12:13 316506  2089 
3Lisa Heyesen   02:46:58  4260 Ski Hut

Women - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Andrea Horner   Savage, MN02:04:58 294308  2040 Maplelag/Paramount
2Darcy Busse   02:21:48  2012 
3Jess Wiborg   02:54:35  2403 Bent Crank Racing
4Angella Collins   02:54:36  2016 Wannabee Racing

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Pam Schmitt   02:05:35  4264 
2Amanda Brennan   02:11:31  4241 
3Colleen Roach   02:38:55  4255 
4Kelsi Mueller   03:21:53  4244 INSITES

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sarah Williams   02:26:54  4039 Wannabee Racing
2Amy Ochs   02:37:23  4022 Southwest Express
3Kimberly Olson   02:49:23  4025 

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Teri Holmes   02:10:33  4263 Insites
2Mary Patridge   02:33:29  4066 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaSpyBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee