Race Results for
Lifetime Avalanche - MNMBS #2
Hastings, MN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/07/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendan Moore   Prior Lake, MN1:46:13 210366  Trek
2 Douglas Swanson   Minnetonka, MN1:47:46 102633  Grandstay
3 Jesse Rients   Shakopee, MN1:50:57 147524  Flat City/Nature Valley/Penn C
4 Tad Elliott   Durango, CO1:54:22 230614  29 Sho Fir
5 Camden Kirkpatrick   Clive, IA1:56:17 154860  18 Rasmussen Bike Shop
6 Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN1:59:49 228026  10 Larson Cycle Racing (LCR)
7 Chad Sova   Thiensville, WI2:00:49 189115  24 
8 Kevin Ishaug   Minneapolis, MN2:01:22 101521  30 Freewheel Bike
9 Benjamin Moore   Boulder, CO2:05:26 228791  28 Velo Rochester
10 Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN2:12:54 182827  Velorochester

Men - Cat 1 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael McBurney   Roseville, MN1:53:09 279039  346 Peace Coffee
2 Jake Richards   Callaway, MN1:59:52 265418  341 Maplelag-Paramount
3 Luke Baker   Granite Falls, MN2:04:59 316172  302 Southwest Express

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrott Kuzzy   Hayward, WI1:54:42 133270  411 
2 Samuel Oftedahl   Shoreview, MN1:56:58 211093  323 hollywood/silver cycling
3 Eric Oftedahl   Shoreview, MN1:57:20 210080  322 Maplelag/paramount sports
4 Jacob Boyce   Duluth, MN2:03:31 227560  409 
5 cody larson   Northfield, MN2:04:23 298311  345 
6 Jake Begley   Tempe, AZ2:04:48 268804  303 Erik's
7 Kaleb Himli   Wykoff, MN2:05:45 161526  339 bicycle sports rochester mn
8 Tom Miller   Robbinsdale, MN2:08:22 125275  431 Penn Cycle / Nature Valley
9 matthew guettler   St. Paul2:17:46 301708  337 
10 Joshua Stamper   Maplewood, MN2:23:41 268855  414 Bad Goat Racing
11 Raymond Nickles   Maplewood, MN2:26:45 279231  319 lCR

Men - Cat 1 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Devin Curran   Onalaska, WI1:58:05 211576  306 Spot Hollywood Cycles Twin Six
2 David Oachs   Woodbury, MN1:58:46 116923  321 Nicollet Bike
3 Charles Tri   Rochester, MN1:59:44 80524  423 29er Crew
4 Barry Tungseth   Stillwater, MN2:00:46 211935  412 Flat City Cycling
5 Nikolai Anikin   Duluth, MN2:03:29 261138  402 conti
6 Matt Nelson   Minneapolis, MN2:05:03 245341  318 Peace Coffee Racing
7 Trevor Olson   Rochester, MN2:05:31 264356  429 
8 Jay Henderson   Minneapolis, MN2:07:33 15779  300 Hollywood Cycles/ Silver Cycli
9 Aaron Swanson   Ashland, WI2:08:18 209665  435 
10 Owen Thoelle   2:08:23  428 Angry Catfish
11 Andrew Kroese   Deephaven, MN2:11:32 135600  340 
12 Tim Norrie   Minneapolis, MN2:12:02 101445  406 hollywood silver cycling
13 Josh Collins   Woodbury, MN2:12:10 133808  305 Singular Cycles
14 Aric Hareland   Seattle, WA2:12:12 172133  421 
15 Jamison Beisswenger   Columbia Heights, MN2:13:02 262606  336 Peace Coffee Racing
16 Kevin Supple   Robbinsdale, MN2:13:21 297439  330 angry catfish
17 Brandt Elson   Breezy Point, MN2:14:50 208462  308 hollywood/ silver cycling
18 Matt Zak   2:15:28  408 Continental Ski & Bike
19 Jason Scherman   New Market, MN2:15:37 296398  329 WANNABEE RACING
20 Joseph Surla   Minneapolis, MN2:15:38 34681  331 Wanabee Racing
21 Eric LeBow   Shoreview, MN2:15:51 279272  315 Wannabee Racing
22 Jeremy Jedlicki   Maplegrove, MN2:16:17 295022  347 Penn Cycle
23 Chad Dean   Madison, WI2:19:07 74509  307 5Nines Cycling team
24 Chris Van Ert   Saint Paul, MN2:23:40 230802  333 Peace Coffee Racing
25 Nathan Hackensack   Saint Cloud, MN2:27:56 261680  427 
26 John Oman   Chaska, MN6:49:59 287396  325 WannaBee Racing

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maury Malanaphy   Hudson, WI2:01:04 22236  430 
2 Lawrence Sauber   Lakeville, MN2:04:41 135611  350 LCR
3 Jan Rybar   Apple Valley, MN2:07:08 98534  344 
4 Bart Rodberg   Duluth2:07:11 153722  434 Lake Superior Cycling Team
5 Thomas MacDonald   Minneapolis, MN2:09:06 117428  424 Kenwood Racing
6 Thomas Lapinski   Minneapolis, MN2:09:55 119574  314 Freewheen Bike
7 Wallace Alexander   Minneapolis, MN2:10:07 193389  416 Kenwood Racing
8 Matthew Dowling   Minneapolis, MN2:11:08 9927  342 Peace Coffee
9 Eric Guse   St Louis Park, MN2:12:27 211199  338 flat city cycling club penn cy
10 Jason Snider   Wayzata, MN2:12:38 33354  433 Silver/Hollywood
11 Mick Carlson   Apple Valley, MN2:13:58 297203  304 Peace Coffee Racing
12 Gregg Pattison   Neenah, WI2:14:52 149500  422 
13 Andrew Jordan   Woodbury, MN2:19:11 295752  311 LCR
14 Thomas Thornquest   Golden Valley, MN2:19:22 147521  425 Kenwood Racing
15 Eddie Karow   Stpaul, MN6:49:59 281195  349 LCR

Men - Cat 2 - Junior - 0-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nils Boberg   Shoreview, MN1:37:03 284823  1128 MNJRC
2 Lucas Hieb   0:56:34  2038 
3 Logan Schlough   0:58:30  2074 Fasterfoster
4 Marcus Warrington   0:59:58  2087 SPH/Wheelhouse Cycles
5 Ethan Furois   1:14:43  2096 
6 Jonathon McBurney   1:21:41  2320 

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Olson   Eden Prairie, MN0:56:11 370629  2062 
2 Andris Delins   1:01:21  2092 
3 Reece Oleson   1:06:06  2128 wannabee racing
4 Michael Brower   1:17:43  2370 
5 Duncan Weisbrod   1:24:19  2088 Larson Cycle Racing (LCR)
6 Wyatt Lien   Minneapolis, MN1:30:02 309151  2383 MNIRC

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Judd Kranz   0:59:11  2316 
2 Jake Bauer   1:01:42  2306 
3 Zachary Stilwell   Hudson, WI1:03:23 253081  2081 
4 Alex Price   1:17:00  2068 

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Johnson   1:37:22  1167 University of Minnesota
2 Tim Werts   1:38:15  1068 bent crank racing
3 Andy Onken   1:41:18  1169 
4 Harrison Brown   Minnetonka, MN1:43:58 234075  1129 
5 Aaron Deutchman   1:53:38  1014 Peace Coffee
6 Andrew Quinn   1:54:24  1138 
7 Michael Dodd   1:56:15  1165 
8 Benjamen Bacca   1:57:47  1124 
9 Cody Scott   Mahtomedi, MN2:04:36 250669  1142 The Bikery Race Team
10 Andrew McShane   Caldwell, ID2:11:28 284270  1137 
11 Ryan Marsel   Minneapolis, MN0:55:22 313268  2105 Behind-Bars/LGR
12 Jason Hedlund   1:03:10  2036 University of Minnesota Duluth
13 Tim Stark   1:05:41  2346 
14 Samuel Magilke   1:06:58  2360 
15 Danny Lawson   1:08:27  2318 
16 Lucas Carlstrom   1:18:17  2123 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendan Bellew   New Prague, MN1:36:27 313010  1004 Squadra ACF
2 Jeff Bushendorf   Sauk Rapids , MN1:40:17 298060  1008 Wannabee Racing
3 Ryan Braski   1:42:04  1121 
4 Jeremy Dirk   1:43:39  1015 MaplelagParamount
5 Matthew O'Meara   1:44:59  1161 
6 Brett Swenson   1:45:33  1144 
7 Nathan Goltz   1:46:12  1024 Synergy
8 Dominic Talerico   1:48:19  1174 Peace Coffee
9 Jacob Huot   1:51:45  1146 SPH Cycling
10 Bennett Goiffon   1:52:44  1125 Peace Coffee Racing
11 Adam Caughey   1:52:45  1009 Summit Racing
12 Davide Jensen   1:56:23  1133 
13 Jesse Hagglund   0:55:54  2031 summit racing
14 Ian Nancekivell   0:58:15  2351 LGR-Behindbars
15 Rob Lutterman   0:59:10  2054 Wannabee Racing
16 Brooks Lockwood   1:00:03  2341 
17 Andrew Urban   1:02:52  2362 
18 Ian Johnson   1:05:19  2099 Behind-Bars/LGR
19 Chris Driscol   1:06:37  2017 Bicycle Sports
20 John McGuire   1:07:04  2057 
21 Daniel Boyles   Ramsey, MN1:08:04 278248  2009 Behind Bars/LGR
22 Patrick Tsai   1:11:02  2350 Peace Coffee Racing
23 Andy Zakis   1:20:17  2000 
24 John Wickham   1:28:32  2127 

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Roeser   Buffalo, MN1:34:09 160630  1140 
2 Jeffrey Austin - Phillips   Saint Paul, MN1:34:55 166411  1052 Behind Bars/LGR
3 Mark Lewis   1:36:46  1154 Team Overdrive
4 Sam Clavette   Minneapolis, MN1:36:55 315264  1130 
5 Nathan Kremer   1:37:14  1035 Southwest Express
6 Dan Knudsvig   1:37:46  1034 
7 Charles Lamb   1:39:01  1136 
8 Brandon Manske   1:44:58  1168 
9 Aaron Sturgis   1:44:59  1184 
10 Fred Kueffer   1:45:05  1158 
11 Clayton Summitt   1:46:44  1157 
12 Tim Williams   Circle Pines, MN1:48:48 295831  1051 Wannabee Racing
13 Nate Swansberg   1:51:37  1148 
14 Ryan Carlson   1:52:43  1170 Twin Six
15 Mark Foslien   0:54:56  2023 
16 Chad Klehr   0:57:26  2046 
17 Ben Larson   0:58:02  2137 
18 Andrew Worth   1:00:46  2090 Wannabee Racing
19 Chris Stenzel   1:01:56  2354 
20 Joshua Schneider   1:03:13  2356 
21 Eric Uschold   1:03:35  2347 Summit Construction
22 Eric Hathaway   Minneapolis, MN1:06:12 90485  2098 
23 Gabriel Thompson   1:07:06  2082 
24 Kevin Gonzales   1:08:00  2116 LCR
25 Christopher Bargsten   1:08:01  2382 LCR
26 Ryan Fahrmann   1:08:24  2021 Peace Coffee Racing
27 Matt Heutinck   1:09:24  2109 Bent Crank Racing
28 Mike Hanzlik   1:09:46  2115 
29 Chris Horsmann   1:10:15  2042 Peace Coffee Racing
30 Brian Bloodgood   1:16:10  2335 29NSngle
31 Isaac Giesen   1:21:00  2026 SPH/Wheelhouse

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Dahl   1:35:52  1187 PBR
2 Jaakko Mursu   Minneapolis, MN1:36:16 312192  1126 
3 Bryan Rhody   Edina, MN1:36:58 282644  1045 Peace Coffee
4 Matthew Horner   Savage, MN1:37:43 261909  1031 Maplelag/Paramount
5 Jason Gaines   Minneapolis, MN1:39:54 246292  1159 BPB
6 Jeremy Ames   Minneapolis, MN1:41:44 285970  1001 Freewheel Bike
7 Ben Rogowski   Minneapolis, MN1:42:23 284865  1046 Squadra ACF
8 Chris Burg   1:43:22  1007 Freewheel Bike
9 Alan Ebbert   1:43:42  1163 
10 Clint Swenson   1:47:16  1049 SilverCycling
11 Alan Eastlund   1:47:26  1018 Peace Coffee
12 Joel Ingvalson   1:47:50  1122 Wookiee Juice
13 Paul Cullen   1:49:02  1013 Maplelag/Paromount
14 Bruce Klehr   1:49:07  1033 wannabee
15 Ryan Hudak   Hudson, WI1:49:18 294026  1056 The Sports Hut
16 Thomas McDonald   1:51:13  1037 peace coffee racing
17 Thomas Little   1:54:27  1036 
18 Daniel Wheeler   St. Paul, MN1:54:55 227791  1153 Gopher Wheelmen
19 Cal Collins   1:59:20  1012 Wannabee Racing
20 Steve Bobusch   2:07:26  1182 29NSNGL
21 Grant Larvick   0:56:03  2100 PENN CYCLE/FCCC
22 Jason Wolf   0:57:35  2361 
23 Derek Broten   0:58:03  2357 
24 Mike Campbell   0:59:05  2372 North Iowa Spin
25 Jacque Poquette   0:59:27  2067 
26 Nick Pettis   0:59:59  2065 Wannabee Racing
27 Josh Lemoine   1:02:07  2051 
28 Kim Schmidt   1:03:21  2324 
29 Thomas Driscoll   1:03:49  2018 Peace Coffee Racing
30 Justin Atkinson   1:05:26  2373 Peace Coffee Racing
31 Matthew Johnson   Saint Paul, MN1:06:05 95633  2044 Freewheel Bike
32 Nathan Olson   1:06:56  2063 
33 Todd Amunrud   1:08:41  2305 
34 Jason Kempel   1:08:48  2045 LCR
35 Todd Hale   1:09:17  2032 
36 Travis Green   1:14:45  2340 
37 Jose Diaz   1:16:38  2133 
38 Garrett Tews   1:25:25  2328 
39 Darren Tutt   1:26:45  2337 
40 James Radtke   1:29:35  2121 Squarda ACF
41 Mark Langanki   1:41:49  2358 

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Griffin   1:37:23  1025 Twin Six
2 Jeffrey Penman   Ellsworth, WI1:39:55 288396  1043 
3 Lonie Sauber   1:40:39  1048 LCR
4 Rick Ochs   1:40:41  1041 Southwest Express
5 Piotr Bednarski   Minneapolis, MN1:41:22 236794  1003 Freewheel
6 Joseph Grinnell   Eden Prairie, MN1:42:35 80065  1026 29nSNGL*
7 Brad Skillicorn   1:43:29  1155 
8 John Munger   1:44:02  1175 
9 Richard Erickson   Shoreview, MN1:44:49 275579  1021 Peace Coffee Racing
10 Marc Harvieux   1:48:05  1029 Wannabee Racing
11 Jon Kern   1:48:29  1135 House of Pizza
12 Todd Nesvold   1:49:01  1040 Peace Coffee Racing
13 Thomas Hanegraaf   1:50:21  1028 
14 Chad Kelly   1:51:21  1134 
15 Chris Sur   1:53:13  1178 
16 Chris Cornelison   Saint Paul, MN1:53:28 285958  1131 
17 Dale Pierson   1:53:38  1160 Team POS
18 Steve Peppin   1:57:03  1173 Tonka
19 Craig Rudd   Bloomington, MN2:02:05 94472  1181 
20 Bo Bollom   2:02:10  1171 
21 Erik Johnson   2:07:56  1166 
22 Scott Lund   0:55:27  2103 
23 Eric Sorenson   0:56:55  2349 
24 Wade Bergner   0:58:46  2134 
25 Randy Smothers   0:59:23  2078 Bicycle Sports
26 Mike Constant   0:59:56  2310 
27 Todd Fisher   1:01:17  2336 LCR
28 Mark Engebretson   1:01:43  2094 
29 Larry Warrington   1:01:45  2086 SPH/Wheelhouse Cycles
30 Curt Schlough   1:02:25  2072 Fasterfoster
31 Paul Lorinser   1:02:41  2319 
32 Dan Wistrcill   1:02:51  2331 Freewheel
33 Jim Newton   1:02:58  2344 Angry Catfish
34 Michael Schumacher   1:03:23  2130 
35 Dave Riipinen   1:03:33  2118 LCR
36 Dave Reed   1:03:44  2071 Peace Coffee
37 Leo Bickelhaupt   1:04:03  2007 Wannabee Racing
38 Robert Herrmann   1:04:05  2119 Squadra ACS
39 Kurt Strohmeier   1:04:15  2327 
40 Matt Anthony   1:05:02  2003 
41 Patrick Sheedy   1:06:46  2325 
42 Chris Brown   1:06:58  2363 
43 Houstoun Clinch   1:07:42  2309 
44 Brian Lawrence   1:08:09  2378 
45 Mick Waldspurger   1:08:14  2366 
46 Michael Cogan   Whitebeartownship, MN1:08:43 311356  2015 
47 Spencer Lenz   Rosemount, MN1:09:35 20907  2052 
48 Scot Hendricks   1:09:43  2037 LCR (Larson Cycle Racing)
49 Frank Bobick   1:11:31  2008 Peace Coffee
50 Glenn Margolf   1:17:19  2056 Wannabee Racing
51 Chris Donato   1:17:26  2122 
52 Kevin Gooderum   1:19:05  2371 
53 Bryon Amo   1:25:09  2001 
54 Kelly Bakke   1:32:05  2091 
55 Scott Meulebroeck   Savage, MN1:32:22 24177  2058 Bent Crank Racing

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Kjeer   1:31:48  1072 
2 Pat Dowling   St. Louis Park, MN1:36:48 44129  1017 FCCC Penn Cycle
3 Robert Gritman   1:46:10  1054 Bicycle Sports
4 Rick Cleary   1:47:02  1176 KORC
5 David Mainguy   1:47:17  1058 freewheel mtb
6 Mark Rosen   1:50:14  1141 
7 Thomas Rinehart   1:52:21  1062 Nicollet South Bike
8 Scott McClure   Rochester, MN1:53:20 311618  1150 
9 Tom McBurney   1:57:03  1073 Peace Coffee
10 Stuart Benson   2:02:30  1149 
11 Ted Siefkes   1:02:38  2326 Silver Cycling
12 Lee Nesbitt   Prescott, WI1:03:07 25921  2060 
13 Peter Bohacek   1:04:49  2377 
14 Fred Johnson   1:05:46  2338 
15 William Franken   1:05:53  2131 Bicycle Sports
16 Mike Frain   1:08:00  2353 
17 Todd Bauer   1:08:19  2126 Hollywood Cycles
18 Mike Franken   1:08:43  2313 
19 Bob Mueller   1:10:09  2322 INSITES
20 James Goblirsch   1:10:11  2097 
21 Paul Chenoweth   1:10:43  2014 
22 John O'Brien   1:14:44  2323 Sport Hut
23 Jim Risendal   1:16:15  2355 
24 Dan Price   1:22:35  2069 
25 Dean Bacso   1:27:03  2375 
26 Gary Smith   1:28:42  2076 Peace Coffee

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rob Whiteford   1:37:49  1050 Wookie Juice Racing
2 Mark Kowaliw   St Louis Park, MN1:39:54 181273  1162 MBRC
3 Jack Baker   1:44:18  1002 Southwest Express
4 Jonathan Sandberg   1:46:45  1180 
5 Sam St Pierre   Golden Valley, MN1:48:41 225214  1123 
6 Cj Smith   1:51:39  1152 
7 Tim Hieb   1:00:40  2039 
8 Tim Bartylla   1:01:30  2348 
9 Todd Trembley   Faribault, MN1:02:37 217961  2084 
10 Steve Kapaun   Hudson, WI1:02:58 118725  2345 
11 Steve Stilwell   1:03:55  2080 
12 Mark Klingelhoets   1:03:55  2047 Wannabee
13 Norm Busse   1:05:33  2013 
14 Michael Cisek   Minneapolis, MN1:06:34 269355  2124 Freewheel Bikes
15 Gary Sjoquist   1:07:03  2342 
16 Micheal Thompson   1:12:01  2083 WannaBee Racing
17 Kevin Foster   1:15:59  2024 Faster Foster Racing
18 David Hallaway   1:18:11  2033 Bicycle Sports
19 Gary Hagact   1:23:24  2374 
20 Paul Lanhart   1:25:39  2050 

Men - Cat 2 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Ogren   Bloomington, MN1:50:51 232145  1060 Kenwood Racing
2 Dan Meyer   Lake Elmo, MN0:59:04 117486  2321 
3 Tom Bengel   St Paul, MN1:02:50 200781  2307 
4 Bill Stuber   1:08:39  2365 Loon State
5 Denny Barry   1:14:52  2006 Maplelag Paramount Sports

Men - Cat 3 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hayden Schlough   0:39:47  4056 Fasterfoster
2 Zachary Smith   0:48:29  4030 Peace Coffee
3 Van Carlson   0:48:42  4002 Peace Coffee
4 Samuel Elson   0:55:25  4006 hollywood/ silver cycling
5 Max Smothers   1:05:26  4032 Bicycle Sports

Men - Cat 3 - Junior - 13-55

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Svedberg   0:40:32  6212 
2 Sam Goblirsch   0:43:06  4042 
3 Travis Caflisch   0:43:42  6000 
4 Jesse Busse   0:46:33  4001 
5 Josh Foster   0:48:25  4009 Lifetime Fitness/Faster Foster
6 Ian Price   0:49:47  4029 
7 Andrew Stroebel   1:00:20  4199 
8 Jacob Lanhart   1:00:51  4062 

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Schroeder   0:39:02  4228 
2 Kevin Brooks   0:40:40  4040 
3 Thomas Cameron   0:48:50  4239 
4 Ryan Gallagher   0:49:54  4010 

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Robetor   0:40:28  4226 
2 Eric Chin   0:43:27  4209 
3 Frank Stanton   0:45:45  4034 
4 Nick Wilson   0:46:20  4063 
5 James Ogara   0:46:21  4191 
6 Joshua Kleve   0:48:33  4045 
7 Dan Ebneter   0:50:18  4198 

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Jacobs   0:36:16  4208 
2 Josh Holst   0:37:12  4235 
3 Jason Donlan   Waconia, MN0:37:36 301995  4005 
4 Jesse Hahne   0:38:30  4197 
5 Chad McDermott   0:38:46  4193 Peace Coffee
6 Joseph Wieland   Green Isle, MN0:39:57 376866  4054 
7 Nate Hanssen   0:40:20  4236 
8 Mitch Mohs   0:40:55  4020 Faster Foster Racing
9 Nathan Lueck   0:43:01  4218 
10 Tyler Ylonen   0:53:12  4055 
11 Eric Adams   0:58:19  4189 

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Sigerud   0:38:43  4050 
2 Ben Swenka   0:42:06  4052 
3 David Richardson   0:42:22  4195 
4 Don Colberg   0:44:41  4194 
5 Mike Mohs   0:44:57  4019 Faster Foster Racing
6 Mike Radant   0:48:31  4205 
7 Jammie Hummel   0:48:43  4016 Peace Coffee
8 Tony Doan   0:55:45  4213 

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Armstrong   0:39:07  4190 
2 Bernie Seleski   0:44:04  4230 
3 Tad Keller   0:45:04  4212 Crooked Cogs Cyclist Club
4 Mike Cass   0:49:32  4192 
5 Janis Delins   0:52:00  4041 
6 Brian Stanley   0:55:37  4033 
7 Dan Grothe   0:56:06  4200 
8 Craig Laing   1:02:14  4214 

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Finney   0:45:01  4007 
2 Scott Guse   0:48:34  4044 
3 Kraig Anderson   0:50:31  4058 Team Kraggness
4 Mark Weglinski   0:51:13  4036 
5 David Hawks   1:07:25  4202 

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Buell   0:42:26  4233 Afton Speed Jam
2 Scott Plath   0:43:16  4048 Bicycle Sports
3 Scott Guhl   0:43:52  4201 Bicycle Sports
4 Gerry Taylor   0:44:54  4035 
5 Keith Oleson   0:45:49  4023 wannabee racing
6 Timothy Gallagher   0:48:11  4011 
7 Dan Garrett   1:07:59  4013 

Men - Cat 3 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Patridge   0:47:20  4238 
2 David Delforge   0:48:24  2311 
3 Steve Weisbrod   1:06:37  4038 LCR

Women - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenna Rinehart   Mankato, MN1:33:24 160568  11 Specialized

Women - Cat 1 - Master - 19-35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corey Coogan Cisek   1:51:16  348 
2 Jennifer Nowlin   Plymouth, MN1:54:37 281920  320 Peace Coffee
3 Maria Stewart   Honolulu, HI1:55:44 202383  407 
4 Megan Lennon   Minneapolis, MN2:10:08 259658  316 Behind Bars - LGR
5 Jessica Wittwer   Saint Paul, MN2:16:28 245325  415 Gopher Wheelman
6 Julie Vardaman   Plainfield, IL6:46:59 302955  413 Zoom Performance

Women - Cat 1 - Master - 36-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Humphrey   Hayward, WI1:51:48 297586  310 Peace Coffee
2 Anne Grabowski   Minneapolis, MN1:53:10 57292  410 PENNCYCLE / NatureValley
3 Kelly Skillicorn   1:54:01  417 
4 N/A   Colorado Springs, CO1:55:34 147306  324 

Women - Cat 2 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sophia Marchiando   1:06:37  2055 Hollywood Cycles
2 Jordan Horner   1:07:51  2041 Maplelag/Paramount
3 Rachael Jensen   Shell Lake, WI1:15:04 288627  2043 GEARGRINDER

Women - Cat 2 - Master - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Goltz   1:07:44  2027 
2 Sarah Eby   1:09:31  2020 Bicycle Sports
3 Kjerstie Wiltzen   Saint Paul, MN1:12:17 316506  2089 
4 Kristy Henderson   Minneapolis, MN1:13:15 264109  2114 Hollywood/Silver Cycling
5 Alison Tungseth   1:16:29  2367 FCCC
6 Erica Whalen   1:19:35  2120 
7 Annie Swanberg   1:21:43  2359 
8 Allison Baker   1:24:09  2004 Southwest Express

Women - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kris Brazil   Faribault, MN1:07:34 238279  2010 Kris Brazil
2 Andrea Horner   Savage, MN1:07:56 294308  2040 Maplelag/Paramount
3 Lori Belz   Stillwater, MN1:08:46 80526  2132 BigRing Flyers
4 Beckie Alexander   1:10:37  2380 Kenwood Racing
5 Nicole Eikenberry   1:11:28  2093 Freewheel
6 Ingrid Melander   1:15:41  2352 
7 Darcy Busse   1:17:50  2012 
8 Sheila Amo   1:19:54  2106 
9 Angella Collins   1:22:18  2016 Wannabee Racing

Women - Cat 3 - Junior - 14-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Micole Hendricks   1:03:17  4211 LCR

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelsi Mueller   0:51:20  4220 INSITES
2 Sarah Padovese   St. Paul, MN0:59:36 310150  4224 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Ochs   0:47:44  4222 Southwest Express
2 Sarah Williams   0:47:57  4039 Wannabee Racing

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Beth Shedd   0:43:45  4240 LCR
2 Hilary Flanders   0:49:14  4234 
3 Terri Crist   0:52:33  4003 Bicycle Sports
4 Mary Patridge   0:52:58  4237 
5 Teri Holmes   0:55:53  4206 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREOSMOBonk BreakerSpyShimanoSierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee