Race Results for
Kenda DINO Mountain Bike Series- Indianapolis
Indianapolis, IN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/29/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - INTRO - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Schaub      
2 Garrett Andrews      
3 Yoan Hernandez      
4 Kevin McCormick      
5 Samuel Edwards      
6 Chad Parks      
7 Bony Velez      
8 Nathan Hurst      
9 Kevin Lancaster      
10 Alex Hernandez      
11 David Sloop      
12 Will Johnson      
13 Dave Garriott      
14 Scott Mitchell      
15 Travis Eacret      
16 Nolan Reed      
17 Brent Beauchamp      
18 Emiliano Ibarra      
19 Michael Croddy      
20 David Sloop      
21 Brian Lane      
22 Chris Winkler      
23 Jason Croddy      
24 Henry Emmert      
25 Ayrton Houk      

Men - CLYDESDALE - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Drew Ott      
2 Mark Clifton   Huntington, IN 294015   
3 Matt Lucas      
4 Robert Robbins      
5 Brad Niccum      
6 Kevin Thomas      
7 Gerald Rusin      
8 Ryan Reilly      
9 Rick Beauchamp      

Men - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zach Deitch   Greenwood In 311604   
2 Gavin Haley   Louisville, KY 259719   
3 Alek Minkis      
4 Luke Beemer      
5 Daniel Santos   Louisville, KY 292395   
6 Cooper Simon   Louisville, KY 269420   
7 Christian Ramsey   Louisville, KY 309998   
8 Nolan McQueen      
9 Tanner Heslop      
10 Jesse Ritchie      
11 Alex Melloy   Louisville, KY 299824   
12 Connor Lunsford      
13 Connor Griffin      
14 Edward Fritzinger   Georgetown, IN 292245   
15 Jackson McNear   Louisville, KY 301315   
16 Patrick Tichenor      

Men - Cat 3 - Senior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
17 Quentin Johnston      
DNF Jarrod Nichols      
DNF Nick Dietrich   Prospect, KY 285648   

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Falloon      
2 Raul Morales      
3 Derek Elliott   Carmel, IN 311431   
4 Jake Bauer   Muncie, IN 321770   
5 Aaron Yoder      
6 Michael Byrnes      
7 Steven Kady   Seattle, WA 310043   
8 Kevin Glinski      
DNF Jared Wolfe      

Men - Cat 3 - Senior - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Manis      
2 Sam Preston   Bedford, IN 311797   
3 joseph kruger   Mount Vernon, IN 316248   
4 Christopher Rose      
5 Thomas Ball      
6 Bryan Schmeiser      
7 Jason Renschler   Indianapolis, IN 226357   
8 Jason Johnston      
9 Greg Kawaniski      
10 Jimmy Phipps   Evansville, IN 323354   
11 Eric Simo      
12 Joseph (Seph) Hatley      
13 Shane Lindauer      
14 Mark Shearing      
15 Ryan Friesen      
16 Ethan Leitch      
17 Bryan Kerstell      
18 George Luengas      
19 Lance Stenftenagel      

Men - Cat 3 - Senior - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kirk Grynwald   Little Rock, AR 309572   
2 Seth Hildebrand      
3 Todd Tucker      
4 Kevin Houk      
5 Jonathon Sanders      
6 David Boyd      
7 Greg Burnette      
8 Steve Williamson      
9 todd sears   Carmel, IN 277700   
10 Christopher Branch      
11 Andrew Wing      
20 Dan Novreske      

Men - Cat 3 - Senior - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Heuring      
2 Tim Hoeldtke      
3 Paul Axsom      
4 Dennis Duncan      
DNF Joe Burton      
DNF Andy Heuring      

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Haley   Louisville, KY 259716   
2 Gunner Dygert      
3 Grant Elliott   Carmel, IN 310118   
4 Nigel Graham   Louisville, KY 201969   
5 William Barnett      
DNF Kody Hughes   New Whiteland, IN 258870   

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sasha Land   Bloomington, IN 207876   
2 Christopher Nevitt   Louisville, KY 259511   
3 Dustin Sitterding   Columbus, IN 305473   
4 Brandon Hamilton      
5 John Hayes   Chicago, IL 210313   
6 Mike Kemper      
DNF Andrew Slightom      

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Kunkler   Mccordsville, IN 234617   
2 Greg Bauer   Muncie, IN 310092   
3 Christopher Hruska   Indianapolis, IN 278962   
4 Adrian Fahey      
5 Tim Mack   Bloomington, IN 262922   
6 Tony ONeill   Indianapolis, IN 304574   
7 Eric Roberson      
8 Matt Hendey   Westfield, IN 319304   
9 Joe Czerwonka      
10 Randy Witte   Shelbyville, IN 88983   
11 Allan Weir      
12 Justin Lauderback      
13 Jason Hazelett   Fort Wayne, IN 271635   
14 Joey Greegor      
15 Donald Parr   Louisville, KY 194587   
16 Mike Minichiello      
17 Russell Nichols      
18 Thomas Keene      
19 Eric Gadlage      
DNF Warren Heise   Hartland, WI 186878   

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Wheeler   Chesterton, IN 297059   
2 Jason Owen   Danville, IN 304880   
3 Mike Johnson   Pendleton, IN 264914   
4 Kenny Cochran      
5 Kevin Burnette      
6 William Hallberg      
7 Eric Lovins   Evansville, IN 21683   
8 Anthony Elmore   Elizabethtown, KY 116063   
9 Robert Dills      
10 Michael McFall   Anderson, IN 91988   
12 Mark Chaffins   Shepherdsville, KY 310151   
13 Matt Emmert      
14 Chad Nay   Carmel, IN 282137   
15 Shawn Cooper      
16 Brien Fields   Woburn, MA 179342   
17 John McNeely      
18 Bill Ardery   Indianapolis, IN 260730   
19 Jeff Bostic      
DNF John Matthews     
DNF Bradley Hill   Indianapolis, IN 276365   
DNF John Wheeler   Carmel, IN 206716   

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Harpster   Indianapolis, IN 229677   
2 Gary Dowell      
3 Scott Wagner   Fort Wayne, IN 241678   
4 Ralph Lueken      
5 Mark Sovinski   Bloomington, IN 197912   
6 David Gardner      
7 Norman Graham   Louisville, KY 247403   
8 Jeff Smart      

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitchell Kersting   Louisville, KY 237344   

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Battin   Columbus, IN 2890   
2 Chris Bowman   Indianapolis, IN 79229   
3 Tomasz Golas   Bloomington, IN 278333   
4 Michael Hemelgarn   Avon, IN 262921   
5 Chad Salla   Greenville, SC 228233   
6 Richard Mezo   Crown Point, IN 246376   
7 edwin colvin   Indianapolis, IN 255350   
8 Fraser Kirkpatrick      
9 Mark Giganti   Clayton, IN 172317   
10 Sonny Morocco   Indianapolis, IN 291591   
11 Ryan Tragesser   Fishers, IN 278631   
12 William Sherman   Indianapolis, IN 134321   
13 Mike Blanz   Columbus, IN 3909   
DNF John Clasen   Columbus, IN 280923   

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Dygert   Brownsburg, IN 10323   
2 Ty Peck   Shelbyville, IN 329862   
3 David McComb   Yoder, IN 172316   
4 Jim Frazier      
5 Gary Lunsford      
6 John Wright   Carmel, IN 211129   
DNF Jeff Fetterer   Columbus, IN 169518   
DNF Anthony Silveus   Carmel, IN 106216   

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Blake Noland   Columbus, IN 143907   
2 Dennis Barber   North Vernon, IN 113491   
3 David Coar   Ft Wayne, IN 57399   
4 Rick Toler      

Men - PRO - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Slowinski   Louisville, KY 121030   

Women - INTRO - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Claudia Garcia      
2 Lori McCormick      

Women - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cheryl O'Dore      
2 Petra Davis      
3 Chienhuei (Janet) Sherman   Indianapolis, IN 312884   
4 Elizabeth Baltes   Seattle, WA 241260   

Women - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katherine Santos   Louisville, KY 302383   
2 Emily Falk   Louisville, KY 296089   
3 Frances Haley   Louisville, KY 285432   
4 Christina Thibodeau      
DNF Becca Carr      

Women - Cat 2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Coddington      
2 Sierra Siebenlist   Indianapolis, IN 166038   
3 Andrea Lehr      
4 Amelia Nelson   Carmel, IN 295718   
5 Karen Elmore   Elizabethtown, KY 127098   
6 Lindsay Rodkey   Bloomington, IN 242247   
7 Bette Gumerson   Indianapolis, IN 246245   

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Janelle Renschler   Indianapolis, IN 261856   
2 Katherine Mowat      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoUSACDFSpyCUOREOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee