Race Results for
Kenda DINO Mountain Bike Series- Versailles
versailles, IN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 07/25/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - open - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Sprague      
2 Matt Boone      
3 Michael Hargus      
4 Joshua Zarecky      
5 Brandon Reese      
6 JOHN PATRICK RADEMACHER   Loveland, OH 269307   
7 Will Johnson      

Men - CLYDESDALE - Senior - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Drew Ott      
2 Rick Beauchamp      
3 Michael Sheridan      

Men - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zane Wischmeier   Columbus, IN 318362   
2 Luke Beemer      
3 Christian Ramsey   Louisville, KY 309998   
4 Jedidiah Fritzinger   Georgetown, IN 292244   
5 Jesse Ritchie      
6 Daniel Santos   Louisville, KY 292395   
7 Edward Fritzinger   Georgetown, IN 292245   
8 Connor Lunsford      
9 Connor Griffin      
10 Spencer Petrov   Mason, OH 301051   
11 Andrew Rademacher   Loveland, OH 267448   
12 Quentin Johnston      
13 Jarrod Nichols      

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jared Wolfe      
2 Kevin Altevogt      
3 Aaron Yoder      
4 Jake Bauer   Muncie, IN 321770   
5 Raul Morales      
6 Tyler Merkelick ?      
7 Kyle Plunkett      
8 Michael Byrnes      
9 Jared Utterback      
10 Donovan Gamino      
11 Kevin Glinski      
12 Andrew Livingston      
13 Gerad Glover      
DNF Jeff Cole      

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Preston   Bedford, IN 311797   
2 Justin Lauderback      
3 Richard Foster      
4 Gary Manis      
5 Brad Ellis      
6 Eric Simo      
7 Drew Bogner      
8 Allan Weir      
9 joseph kruger   Mount Vernon, IN 316248   
10 Russell Nichols      
11 Jason Johnston      
12 Thomas Ball      
13 Jimmy Phipps      
14 Jason Renschler   Indianapolis, IN 226357   
15 Shane Lindauer      
16 Nathan Pond      
17 Mark Shearing      
18 Brent Mayer      
19 Sashi Kumar      
20 George Luengas      
21 Eduardo Molina      
22 Philip Hurst      
23 Ethan Leitch      
24 Ryan Friesen      
25 Alex Louis      
26 John Dwyer      
27 Johnny McLean      
28 Kevin Rider      

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kirk Grynwald   Little Rock, AR 309572   
2 Patrick Hirschfeld      
3 Miles Heaslip      
4 Seth Hildebrand      
5 Kevin Houk      
6 Greg Burnette      
7 Todd King      
8 Andy Hyde      
9 Christopher Branch      
10 Chris Halioris      
11 David Heismann      
12 Andrew Wing      
13 Bruce McIntosh      
14 Darin Smith      
15 Jonathon Sanders      
16 Jim Thacker      

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dean Schmidlapp      
2 bruce slowey   Columbia City, IN 315564   
3 Tim Hoeldtke      
4 Dennis Duncan      
5 David Ward   Indianapolis, IN 203076   
6 Paul Axsom      
7 Larry Wasson      
8 Kevin Griffin      

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Grant Elliott   Carmel, IN 310118   
2 Gunner Dygert      
3 William Barnett      

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sasha Land   Bloomington, IN 207876   
2 Stephen Huddle   Charlotte, NC 214602   
3 Brandon Hamilton      
4 Dustin Sitterding   Columbus, IN 305473   
5 Bryan Allen      
6 Philip Barth      
7 Michael Denham      
8 Mike Kemper      
9 Donal Pugh   Mill Valley, CA 175958   
10 Chad Hoyt      
11 Shane Mills   Harlan, IN 277646   

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Micah Fritzinger   Georgetown, IN 290524   
2 Fraser Kirkpatrick      
3 Anthony Kunkler   Mccordsville, IN 234617   
4 Tony ONeill   Indianapolis, IN 304574   
5 Adrian Fahey      
6 Christopher Hruska   Indianapolis, IN 278962   
7 Tim Mack   Bloomington, IN 262922   
8 Reed Kress      
9 Eric Roberson      
10 Mike Minichiello      
11 Butch Farrell      
12 Josh Meyer      
13 Darrin Grosch      
14 Randy Witte   Shelbyville, IN 88983   
15 William Schwieter      
16 Erik Martin      
17 Warren Heise   Hartland, WI 186878   
18 Jason Hazelett   Fort Wayne, IN 271635   
19 Bryan King      
20 Ryan Burnette      
21 Joe Czerwonka      
22 Eric Gadlage      
23 Joey Greegor      
24 Jason Cox      
25 Luther Prater   Muncie, IN 95090   
26 Carson Shadowen      
27 Matt Cunningham      
28 Lars McCain      
DNF Greg Bauer   Muncie, IN 310092   

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ty Peck   Shelbyville, IN 329862   
2 Bradley Hill   Indianapolis, IN 276365   
3 Mike Wheeler   Chesterton, IN 297059   
4 Jeff Carter      
5 Kevin Burnette      
6 Eric Lovins   Evansville, IN 21683   
7 Mike Johnson   Pendleton, IN 264914   
8 Mark Chaffins   Shepherdsville, KY 310151   
9 Jeff Cyrus      
10 Jason Owen   Danville, IN 304880   
11 Chad Nay   Carmel, IN 282137   
12 Michael McFall   Anderson, IN 91988   
13 Michael Otting   Cincinnati, OH 26933   
14 Danny Gadd      
15 Corey Green   Mason, OH 150266   
16 Brent Harlos      
17 Michael Hill      
18 Tom Borgmann      
19 Yngvar Brynildssen   Indianapolis, IN 5285   
20 John Carr      
21 Chris Averett      

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Harpster   Indianapolis, IN 229677   
2 Gary Dowell      
3 Ralph Lueken      
4 Scott Wagner   Fort Wayne, IN 241678   
5 David Gardner      
6 Charles Ellison   Cincinnati, OH 10716   
7 Martin Ruhl   Crawfordsville, IN 224019   
8 Jim Jones      
9 Jeff Smart      
DNF Fraser Cunningham   Cincinnati, OH 227743   

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Dornik   Champaign, IL 226696   
2 Luke McLaughlin   Louisville, KY 302739   
3 Ray Smith   Louisville, KY 292526   

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Battin   Columbus, IN 2890   
2 Chris Bowman   Indianapolis, IN 79229   
3 Chad Salla   Greenville, SC 228233   
4 Mark Giganti   Clayton, IN 172317   
5 Richard Mezo   Crown Point, IN 246376   
6 Tomasz Golas   Bloomington, IN 278333   
7 William Toler   Fort Wayne, IN 231247   
8 Sonny Morocco   Indianapolis, IN 291591   
9 Mike Blanz   Columbus, IN 3909   
10 martin sanders   Cincinnati, OH 298528   
11 Jason Pruitt   Lafayette, IN 114846   
12 Michael Feske   Bloomington, IN 41012   
13 Jeff Bushong   Crawfordsville, IN 152563   
14 James Billiter      
DNF William Sherman   Indianapolis, IN 134321   
DNF Michael Hemelgarn   Avon, IN 262921   

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Dygert      
2 Jim Frazier      
3 Jeff Fetterer   Columbus, IN 169518   
4 David McComb   Yoder, IN 172316   
5 John Wright      
DNF Gary Lunsford      

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dennis Barber   North Vernon, IN 113491   
2 Randy Bartz   Ft. Wayne, IN 194584   
DNF Blake Noland   Columbus, IN 143907   

Men - PRO - Senior - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Messer   Bloomington, IN 212310   
2 Robert Kendall   Georgetown, IN 117036   

Women - open - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bethany Johnson      

Women - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Thompson      
2 Katherine Santos   Louisville, KY 302383   
3 Christina Thibodeau      

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Ashley Licari      

Women - Cat 3 - Senior - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Heather Farrell      

Women - Cat 3 - Senior - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cheryl O'Dore      

Women - Cat 2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Janelle Renschler   Indianapolis, IN 261856   
2 Rebecca Finley   Indianapolis, IN 245823   
3 Jeni Roosen      
4 Lindsay Rodkey   Bloomington, IN 242247   
5 Christina Halioris   Crestwood, KY 275569   
6 Amelia Nelson   Carmel, IN 295718   

Women - Cat 1 - Master - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Benson   Cleveland, OH 261327   

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Bridget Donovan   Cincinnati, OH 119776   
3 Katherine Mowat      
5 Angela Breeden   Bloomington, IN 255623   
6 Meredith Link   Unionville, IN 277070   
7 Andrea Lehr      

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Debbie Borgmann      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREShimanoUSACDFBonk BreakerOSMOSierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee