Race Results for
Round Top Rally
Round Top, NY
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/19/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Remy Podes   55:07  381 Favata's Table Rock Tours
2 Eric Pfeister   57:08  377 Renegades
3 Baily Emerton   57:46  383 Windham Mountain Outfitters
4 Devin Drum   1:02:01  370 Windham Mountain Outfitters
5 James Farrell   1:02:20  379 SCM Coaching
6 Tyler Dunn   1:03:48  385 661
7 Lucky Ludwig   1:04:45  382 Favata's Table Rock Tours
8 Luke Rasmussen   Windham, NY1:09:09 311577  372 Windham Mountain Outfitters
9 Tristen Jaeger   1:10:07  371 Windham Mountain Outfitters
10 Conor McDonald   1:21:29  378 Windham Mountain Outfitters
11 Max Speer   1:25:22  373 Windham Mountain Outfitters
12 Skyler Schoonmaker   1:27:00  386 Windham Mountain Outfitters
13 George Sheridan   1:36:06  376 Windham Mountain Outfitters
DNF Mason Koehler   DNF  375 
DNF Karst Kingsley   DNF  380 Windham Mountain Outfitters

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Meringolo   57:13  302 
2 Chris McNeal   57:32  303 
3 Michael Gilfeather   1:02:07  304 
4 Allan Lerner   1:03:43  301 AMBIR
DNF Mike Barone   DNS  300 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emmanuel Juan   52:52  320 72 Architects
2 Vincent Lonegro   55:42  321 Team AAA
3 Michael Shilow   57:33  322 
4 Peter Veverka   58:11  324 Windham Mountain Outfitters
DNF Joseph Tortorella   DNS  323 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Maldonado   Windham, NY51:50 281855  341 Windham Mountain Outfitters
2 Luis Plasencia   53:09  342 
3 William Wall II   53:50  343 Team Overlook
4 Joe Murphy   59:18  346 
5 peter inserra   Oriskany, NY1:05:21 284672  340 CNY Accounting
6 Phillip Warren   1:07:33  344 Bicycle Slaughterhouse
7 Brett Kolfrat   1:10:14  345 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Pelham   1:01:08  361 Windham Mountain Outfitters
2 Phil McCaffrey   1:03:28  363 Renegades
3 Wayne Shuster   1:05:13  362 
4 John Farmer   1:20:21  360 Windham Mountain Outfitters

Men - Cat 2 Singlespeed - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Swart   Middletown, NY1:29:43 139784  285 Dark Horse Cycles
2 Chuck Henry   1:30:20  287 Bicycle Depot
3 Paul Livornese   1:33:15  281 Dark Horse Cycles
4 stephane courtois   Long Island City, NY1:35:32 307215  280 NYCMTB - Peak Bikes
6 Laurent Sauvanet   Brooklyn, NY1:43:35 270887  284 
7 Ramon Hernandez   1:43:49  286 Westside Connection
8 Douglas Nikkila   1:55:05  283 Renegades Mountain Bike Club

Men - Cat 2 Singlespeed - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Nathan Loomis   1:42:25  282 History

Men - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Stern   Huntington Station, NY1:27:35 316336  271 Bicycle Planet
2 Thomas Pelham   1:33:33  270 Windham Mountain Outfitters
3 Peter Rasmussen   Windham, NY1:36:38 267693  272 Windham Mountain Outfitters

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Gramling   1:23:13  202 
2 Samuel Burr   1:25:57  203 Windham Mountain Outfitters
3 Matthew Burr   1:32:28  201 
4 Bill Baird   1:33:44  204 
5 Joe Black   1:49:39  200 AMBIR

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason DeFabio   High Falls, NY1:24:07 299847  225 Favata's Table Rock Tours
2 Shawn Blatter   Lake Katrine, NY1:26:41 301101  221 Team Overlook
3 Kornel Cseri   1:29:34  229 Windham Mountain Outfitters
4 Robert DeDora   Huntington Station, NY1:31:54 332804  224 Westside Connection
5 Jeremiah Brown   1:34:39  223 Renegades MTB Club
6 Jason Selwitz   Rensselaer, NY1:42:23 216632  226 
7 JAMES BOYD   Walker Valley, NY1:46:28 282439  222 Dark Horse Cycles
8 Jason Sheeley   Hurley, NY1:48:37 247194  228 Team JAM
9 Anthony Paul   2:00:59  227 Hee Haw Racing
DNF Brian Barrett   DNS  220 Barrett All Tattoo

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Husta   Hurley, NY1:28:59 319764  240 Favata's Table Rock Tours
2 Davis Wornall   1:33:28  246 Favata's Table Rock Tours
3 James Wholey   1:33:29  245 Team AAA
4 Charles Vaccaro   Patterson, NY1:37:44 296642  247 Pawling Cycle and Sport
5 Robert Trontz   Melville, NY1:42:03 236531  244 Bicycle Planet
6 Jon Kosich   1:42:04  241 
7 Mark Schunk   1:51:29  242 Prefer Dirt
DNF Judson Speer   Cobleskill, NYDNF 207033  243 Windham Mountain Outfitters

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Smith   Bearsville, NY1:35:00 266096  262 Team Overlook
2 Ray Ruyack   Brewster, NY1:37:10 60500  260 Hammer Nutrition
3 Thomas Schneller   1:46:58  264 
4 William Sheldon   Woodstock, NY1:51:12 171804  261 Team Overlook
5 David Steres   1:58:17  263 Fats in the Cats

Men - Cat 1 Singlespeed - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ben yandeau   Potsdam, NY1:54:30 319974  181 
2 Scott Warren   Liberty, NY2:01:32 297786  180 Bicycle Depot
DNF James Brockway   Hopewell Junction, NYDNF 223607  182 Pawling Cycle and Sport

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Dotsenko   White Plains, NY1:46:39 289754  100 Team Overlook
2 Neil Auty   Johnstown, NY2:06:10 143883  103 The Bike Works of Johnstown
DNF Trevor Grant   Liberty NyDNF 297495  101 Bicycle Depot
DNF Alfonso Dimeo   Troy, NYDNF 193884  102 Windham Mountain Outfitters

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David McCutcheon   Saugerties1:41:36 56199  123 Verge Sport
2 Blake Swan   Kingston, NY1:42:38 147634  125 Team Overlook
3 Richard Jones   Glen Cove, NY1:48:42 285692  122 Road Runners Bicycle
4 Alex Roskin   Ancram, NY1:51:45 30609  124 Bikeman.com/Funk Cycles
5 Jeremy Swift   Woodstock, NY1:52:44 147166  128 Team Campmor
6 William Denter   Chichester, NY1:57:27 174663  126 Team Overlook
7 Alexander Pearson   Ridgefield, CT1:59:22 262273  129 Yorktown Cycles/Raw Revolution
DNF Steve Godlewski   Saratoga Springs, NYDNF 224786  127 North American Velo
DNF James Fox   Lakeville, CTDNF 85175  121 
DNF Jonathan Favata   Mechanicville , NYDNF 184938  120 Favata's Table Rock Tours

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Wojciak   Poughkeepsie, NY1:42:04 230224  143 Pawling Cycle and Sport
2 Mark Stotz   Easthampton, MA1:42:59 34319  145 Cyclonauts
3 Nick Bove   Windham, NY1:53:40 148593  144 Windham Mountain Outfitters
4 Mark Wilens   Mt Tremper, NY1:58:49 173396  142 Team Overlook
5 Bill Orr   Tustin, CA2:10:08 282835  141 Team Overlook/Plattekill
DNF Bill Drakontaidis   Saugerties, NYDNF 9994  140 Team Overlook

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Welch   Hopewell Jct, NY1:46:44 37650  161 Clockwork Construction/Bryan's Bikes
2 Anthony Muffatti   Bethel, CT2:03:18 174438  162 Bethel Cycle
3 Paul Speranza   Endicott, NY2:09:06 194030  160 Team Ommegang/Syracuse Bicycle

Men - 1st Timer - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ricky Lorenz   32:40  390 

Men - 1st Timer - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Jim Pfeister   34:40  393 Renegades
3 Vincent Passaro   35:15  391 
4 Josh Van Ness   36:27  392 

Men - Pro - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Vaillancourt   Saco, ME1:39:41 174967  Gorham Bike and Ski

Women - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gili Rusak   Albany, NY1:10:25 319836  401 Team Overlook

Women - Cat 3 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Evans   1:24:45  410 Bicycle Slaughterhouse

Women - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Viera Siakelova   1:11:35  403 
3 Cianna Wyshnytzky   1:16:46  402 AMBIR
4 Sharon Jones   1:43:05  400 Road Runners Bicycle

Women - Cat 2 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Tamara Lewis   Afton, NY2:09:10 248584  30 Mission in Motion Cycling/Tioga Velo

Women - Cat 2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Powell   2:02:08  40 Windham Mountain Outfitters
1 Anna Millenson   1:42:02  31 Team Overlook

Women - Cat 1 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Roberts   2:09:12  420 Team Overlook
2 Shasta Jensen   New York, NY2:45:47 248090  421 Sids/Cannondale/GW Bike

Women - Pro - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryna Blanchard   Troy, NY1:50:48 209883  20 Windham Mountain Outfitters
2 Jane Pearson   Pound Ridge, NY1:56:55 212760  21 Yorktown Cycles

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaSpyCUOREOSMOBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee