Race Results for
THE Hartland Criterium
Hartland, WI
(Event Information)
View By:
Road Race on 05/22/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters 35+ Category 4/5 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Curtis Eldridge   Mokena, IL 283291  514 xXx Racing
2 Michael Froh   Milwaukee, WI 172255  512 Velo Trocadero
3 Donald Janczak   Greendale, WI 295308  529 velo trocadero cycling
4 Terence Beilfuss   Port Washington, WI 211273  521 Team Extreme
5 James Buckley   De Pere, WI 226361  511 Colavita Racing
6 Tim Lutz (1 - Cat4)   Appleton, WI 59147  538 O2 Cycling
7 William Koehler   Cedarburg, WI 214442  510 Team Extreme
8 John Timm   Germantown, WI 209235  524 Team Extreme
9 Bradley Wells   West Allis, WI 233000  518 Team Extreme
10 Jason Beerends   Iowa City, IA 294851  501 New Pioneer Food Co-op
11 David Hudson   Chicago, IL 286044  503 xXx Racing
12 Paul Weber   Menasha, WI 129434  537 O2 Cycling
13 Richard Lenski   Carol Stream, IL 275816  504 Spin Doctor Cyclewerks
14 Terry Flynn   Ada, MN 297547  509 Unattached
15 Matt Knoepke   Montello, WI 288061  522 Unattached
16 Benny Smith   Milwaukee, WI 312254  530 TEAM GEARGRINDER
17 brian kennedy   Sullivan, WI 273844  500 Unattached
18 Tom Bruce   Trumbull, CT 311201  528 Unattached
19 Andrew Rossa   Milwaukee, WI 69191  536 Team Extreme
20 Michael Mandli (2 - Cat4)   Germantown, WI 225464  527 Lakes Area Physical Therapy
21 Jorge Reyes   Saukville, WI 290649  515 Team Extreme
22 Randy Scoville   Fox Point, WI 265746  531 Team Geargrinder
23 Adam Brandes     533 unattached
24 Jim Giese   Grafton, WI 256979  519 Team Extreme
25 Briant Kelly   Whitewater, WI 313798  505 Unattached
26 Steve Werner   Sussex, WI 208604  534 Team Wisconsin/MC2
27 Jeff Parker   Cedarburg, WI 188011  520 Team Extreme
28 Mike Hulen   Milwaukee, WI 265328  516 Team Wisconsin / MC2
29 Mark Linser (1 - Cat5)   Milwaukee, WI 314794  523 Team Geargrinder
30 Cliff Golz   Santa Cruz, CA 254308  507 MS Racing Inc.
31 Lew Mangin   Madison, WI 306473  540 Unattached
32 McGee Young   Milwaukee, WI 304978  535 Team Geargrinder
33 Don Carr   Wauwatosa, WI 185458  539 ISCorp Cycling Team
34 Sajdah Daniel     532 unattached
35 Christian Meekma   Menomonee Falls, WI 310737  541 Unattached
36 Timothy Docter   Milwaukee, WI 296356  525 FCA Endurance
37 Bruce Peltier     502 unattached
38 Craig Howe   Cedarburg, WI 266329  526 Team Geargrinder
DNF Adam Cohen   Chicago, IL 288286  506 MS Racing Inc.
DNF John Coyle   Whitefish Bay, WI 273929  508 Brazen Dropouts/Cronometro
DNF Quentin Gniot   Green Bay, WI 293921  513 Titletown Flyers Cycling Team
DNF Gregory Francken   Elm Grove, WI 201071  517 Team Wisconsin / MC2

Men - Masters 35+ Category 1/2/3 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Halverson   Madison, WI 188913  717 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
2 John Van Susteren   Mukwonago, WI 208025  715 Lakes Area Physical Therapy
3 Jeffrey Bannink   Shorewood, WI 2499  735 Team Type 1
4 Morgan Wiswall   Neenah, WI 67243  713 Team Wheel & Sprocket
5 Steven Flurry   Fond Du Lac, WI 66051  723 CZ Velo
6 Brian Rybarik   Madison, WI 120099  730 ISCorp Cycling Team
7 Patrick Loney   Madison, WI 21508  702 BVC/Nomad Cycling
8 John Acker   Sherwood, WI 67867  731 Team Wheel & Sprocket
9 Greg Cullen   Menasha, WI 53729  736 O2 Cycling
10 Peter Coons     716 Team Wheel & Sprocket
11 John Voigt   Oconomowoc, WI 53599  726 LAPT CC
12 Phillip Godkin   Milwaukee, WI 47198  710 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
13 Taggert Brooks   La Crosse, WI 4987  729 CZ Velo
14 Chad Boyles   Pewaukee, WI 99459  739 BVC/Nomad Cycling
15 Jason Landretti   Fitchburg, WI 86309  711 BVC/Nomad Cycling
16 Michael Martens (1 - Cat2)   Grafton, WI 68766  737 BVC/Nomad Cycling
17 Mike Bobusch   Appleton, WI 133649  714 River Valley Cycling Club- RVCC
18 Anthony Phillips (1 - Cat3)   Hartland, WI 231191  703 Lakes Area Physical Therapy
19 James Merrifield   Janesville, WI 52315  707 Fisher Midwest Road Team
20 Dave Eckel   Trevor, WI 122771  712 Team Wisconsin / MC2
21 Darin Chic   Sussex, WI 229777  728 LAPT CC
22 Robert Schallhorn   Hartland, WI 240346  725 Lakes Area Physical Therapy
23 Samuel Tobias   Fond Du Lac, WI 183996  734 ISCorp Cycling Team
24 Doug Wambach   Menomonee Falls, WI 263312  700 Team Chiropractic Partners
25 Gregg Coroleuski   Pewaukee, WI 49090  732 Lakes Area Physical Therapy
26 Daniel Truesdale   Wauwatosa, WI 124980  740 velo trocadero cycling
27 Robert Ruggles   Lake Forest, IL 249774  709 Hampshire Cycle Club
28 David Klumpp   Whitefish Bay, WI 114127  719 CZ Velo
29 Rudy Byron   Racine, WI 62022  705 Team Chiropractic Partners
30 Aaron Duston   Colorado Springs, CO 229941  701 Team Chiropractic Partners
31 Jim Winter (2 - Cat2)   Delafield, WI 48859  738 Lakes Area Physical Therapy
32 Todd Miller (3 - Cat2)   Shorewood, WI 24495  733 BVC/Nomad Cycling
33 Tige Prickett   Glendale, WI 150532  724 CZ Velo
34 Mark Hughes   Waukesha, WI 56093  722 CZ Velo
35 Kenneth Pearson   Janesville, WI 50596  708 Michael's Cycles Team
36 Michael Mercer (4 - Cat2)   Milwaukee, WI 148211  727 CZ Velo
DNF John Peret   Hartland, WI 264352  706 Team Chiropractic Partners
DNF Albertus Rohling   West Allis, WI 150594  718 Unattached
DNF Eugene Macken   Milwaukee, WI 91879  720 BVC/Nomad Cycling
DNF Troy List   Yorkville, IL 73558  721 DICE

Men - Masters 35+ Category 3/4 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Doug Wambach   Menomonee Falls, WI 263312  590 Team Chiropractic Partners
2 David Nagode   Sheboygan, WI 46658  639 unattached
3 Richard Amen   Wauwatosa, WI 259898  603 Team Extreme
4 Tyson Beck   Pewaukee, WI 62605  619 Lakes Area Physical Therapy
5 Steve Manthey (1 - Cat3)   Elkhart Lake, WI 185369  634 TEAM GEARGRINDER
6 Craig Shwonek   Sagamore Hills, OH 55615  623 Lakes Area Physical Therapy
7 Michael Daws   Elm Grove, WI 157895  621 Team Chiropractic Partners
8 Paul Miner   Bartlett, IL 251388  591 Spin Doctor Cyclewerks CC
9 Kenneth Pearson   Janesville, WI 50596  620 Michael's Cycles Team
10 Bradley Cullen   Chilton, WI 47563  635 O2 Cycling
11 Donald Janczak   Greendale, WI 295308  605 velo trocadero cycling
12 Carl Barkow   Pewaukee, WI 289518  638 Team Chiropractic Partners
13 Anthony Phillips (2 - Cat3)   Hartland, WI 231191  606 Lakes Area Physical Therapy
14 Scott Mullins   Mequon, WI 245365  615 Team Geargrinder
15 Gregory Ferguson   Middleton, WI 218703  627 Fisher Midwest Road Team
16 Robert Schallhorn   Hartland, WI 240346  628 Lakes Area Physical Therapy
17 Jeffrey Gantz   Green Bay Wi 187394  596 Team Extreme
18 Robert Ruggles   Lake Forest, IL 249774  622 Hampshire Cycle Club
19 richard doherty   Shorewood , WI 255728  593 ISCorp Cycling Team
20 Barney Sheafor   Middleton, WI 210543  629 Fisher Midwest Road Team
21 Tim Lutz (1 - Cat4)   Appleton, WI 59147  613 O2 Cycling
22 Richard Lenski   Carol Stream, IL 275816  592 Spin Doctor Cyclewerks
23 Kevin Dorn   Madison, WI 293671  602 TEAM GEARGRINDER
24 Darin Chic   Sussex, WI 229777  625 LAPT CC
25 Ryan Michels   New Braunfels 225770  608 Peoria Bicycle Club
26 John Timm   Germantown, WI 209235  601 Team Extreme
27 Glen Stroik   Franklin, WI 258547  632 Team Chiropractic Partners
28 Pete Ikusz (3 - Cat3)   Pewaukee, WI 70486  636 Team Chiropractic Partners
29 David Hudson   Chicago, IL 286044  640 xXx Racing
30 John Peret   Hartland, WI 264352  612 Team Chiropractic Partners
31 Rudy Byron   Racine, WI 62022  610 Team Chiropractic Partners
32 Robert Garner   Sturtevant, WI 50337  624 V.C. Bikesport
33 Jeffrey Kramer   Franklin, WI 72959  637 CZ Velo
34 David Greenblatt (4 - Cat3)   Madison, WI 72993  597 Fisher Midwest Road Team
35 Thomas Felton   Henrico, VA 267921  614 Team Geargrinder
36 Brian Petted   Cedarburg, WI 58472  611 Team Extreme
37 Jeff Parker   Cedarburg, WI 188011  599 Team Extreme
38 James Merrifield   Janesville, WI 52315  618 Fisher Midwest Road Team
39 Forrest Smith   Waukesha, WI 33131  607 Lakes Area Physical Therapy
40 Benny Smith   Milwaukee, WI 312254  609 TEAM GEARGRINDER
41 Terence Beilfuss   Port Washington, WI 211273  600 Team Extreme
42 Joe Curtes   Milwaukee, WI 182177  631 Unattached
43 Jay LaBonne   Pleasant Prairie, WI 216019  617 velo trocadero cycling
44 Don Carr   Wauwatosa, WI 185458  616 ISCorp Cycling Team
45 Wade Loberger   Oshkosh, WI 114529  604 Team Wheel & Sprocket
46 Todd Bischoff   Sun Prairie, WI 67171  630 Fisher Midwest Road Team
47 Jim Giese   Grafton, WI 256979  598 Team Extreme
48 Voytek Glinkowski   Buffalo Grove, IL 250244  633 WDT-Allvoi International Cycling Team
49 Troy List   Yorkville, IL 73558  626 DICE
50 Andrew Reiland   Waukesha, WI 203977  594 Team Chiropractic Partners

Men - Junior 15-18 - 18-Oct

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leif Byrge-liebig   Menomonee Falls, WI 280257  308 ISCorp Cycling Team
2 Cole McKenna   Elm Grove, WI 309167  309 ISCorp Cycling Team
3 Alex Docter   Wauwatosa 291930  302 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
4 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  304 Expo Racing
5 Peter Davis   Whitefish Bay, WI 255770  313 ISCorp Cycling Team
6 Kevin Lindlau   Waukesha, WI 298079  307 ISCorp Cycling Team
7 Theodore Pyzyk   Grafton, WI 310880  314 Team Geargrinder
8 Christopher Osborne   Mequon, WI 299939  306 ISCorp Cycling Team
9 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  310 ISCorp Cycling Team
10 Patrick Diamond   South Milwaukee, WI 297764  311 Team Geargrinder
11 Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI 260381  312 TEAM GEARGRINDER
12 Matthew Kosloske   Grafton, WI 309896  301 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
13 Lucas Kmezich   Bayside, WI 304639  303 Team Geargrinder
DNF Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  305 Nova Cycle Sports Foundation Inc.

Men - Junior 10-14 - 14-Oct

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  332 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
2 Sam Beste   Brookfield, WI 278712  333 ISCorp Cycling Team
3 Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  335 Baraboo Sharks
4 Chase Osborne   Mequon, WI 299940  338 ISCorp Cycling Team
5 Austin Connelly   Westfield, WI 296566  334 Baraboo Sharks
7 Daniel Gretzinger   Greenville, WI 296042  339 Unattached
8 Stephen Sodergren   Baraboo, WI 295777  337 Baraboo Sharks
9 Adler Kennedy     331 unattached

Men - Pro/Cat 1/2/3 - Oct-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Wieseler   Indianapolis, IN 207324  913 ISCorp Cycling Team
2 Chris Arndt   Wauwatosa, WI 219506  937 LAPT CC
3 Kyle Jacobson   Milwaukee, WI 209985  912 ISCorp Cycling Team
4 Jason Boynton   Madison, WI 187093  911 Team Wheel & Sprocket
5 Dan Ajer   Cottage Grove, WI 180160  922 Team Wisconsin / MC2
6 Tristan Schouten   Plymouth, WI 145071  934 ISCorp Cycling Team
7 Steven Holeczy   Mundelein, IL 213385  925 Duplicraft / Main Street Bicycles
8 John Acker   Sherwood, WI 67867  904 Team Wheel & Sprocket
9 Ben Anderson   Madison, WI 151771  923 Team Wisconsin / MC2
10 Seth Eckert   Oregon, WI 148803  920 Great Dane Velo Club
11 Marc Howe   Palm Bay, FL 264076  915 TEAM GEARGRINDER
12 Brian Kaker   Milwaukee, WI 240194  918 Lakes Area Physical Therapy
13 Tim Pacholski (1 - Cat2)   Newberlin, WI 246502  919 velo trocadero cycling
14 Julio Jacobo   Libertyville 218778  939 PYOC
15 Corey Behrens   Milwaukee, WI 240426  933 velo trocadero cycling
16 Ryan Lent (2 - Cat2)   Watertown, WI 214550  905 Hagens Berman Cycling
17 Billy Jones   Milwaukee, WI 53173  924 ISCorp Cycling Team
18 Mitch Gantz   Green Bay, WI 225382  900 ISCorp Cycling Team
19 Adam McClurg   Waukesha, WI 222744  917 Lakes Area Physical Therapy
20 Patrick Haley   Milwaukee, WI 199776  936 velo trocadero cycling
21 Clayton Chase   Mequon, WI 246297  921 Team Geargrinder
22 Andrew Stoll (1 - Cat3)   Milwaukee, WI 294900  909 ISCorp Cycling Team
23 Michael Jenich   Shorewood, WI 260373  907 Team Pegasus
24 Timothy Stumpf (3 - Cat2)   Appleton, WI 34505  938 Team Wheel & Sprocket
25 Ben Bartoszuk (4 - Cat2)   Sussex, WI 210809  927 Colavita Racing
26 Joseph Shanahan   Fond Du Lac, WI 139118  910 ISCorp Cycling Team
27 Steven Flurry   Fond Du Lac, WI 66051  935 CZ Velo
28 Jordan Roessingh   Madison, WI 170411  914 ISCorp Cycling Team
29 Samuel Geyer   Suamico, WI 258210  901 ISCorp Cycling Team
30 Jason Svaldi   Monona, WI 190485  928 Great Dane Velo Club
DNF Matthew Bohm   Dunlap, IL 249934  902 Proctor Cycling Team
DNF Brian Rybarik   Madison, WI 120099  903 ISCorp Cycling Team
DNF Bret Glembocki   Burlington, WI 176372  906 ISCorp Cycling Team
DNF Kelby Shaw   Milwaukee, WI 232522  908 River Valley Cycling Club- RVCC
DNF Thomson Remo   Fond Du Lac, WI 212914  916 ISCorp Cycling Team
DNF Timothy Clark   Denver Co 225833  926 Colavita Racing
DNF Erik Loberg   Minneapolis, MN 213434  929 ISCorp Cycling Team
DNF Thomas Clark   Fort Collins, CO 179448  930 Attitude Sports
DNF Dave Eckel   Trevor, WI 122771  931 Team Wisconsin / MC2
DNF John Van Susteren   Mukwonago, WI 208025  932 Lakes Area Physical Therapy

Men - Cat 3 - Oct-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julio Jacobo   Libertyville 218778  821 PYOC
2 Joseph Tavano   Madison, WI 179642  819 5Nines Cycling
3 Douglas Bailey   Elkhorn, WI 212426  815 Team Wisconsin / MC2
4 Jeramey Werbelow   West Bend, WI 287594  808 Team Extreme
5 Michael Jenich   Shorewood, WI 260373  809 Team Pegasus
6 Andrew Stoll   Milwaukee, WI 294900  812 ISCorp Cycling Team
7 Samuel Geyer   Suamico, WI 258210  802 ISCorp Cycling Team
8 Brian Stoveken   Madison, WI 249708  814 Team Wisconsin / MC2
9 Travis Heller   Parker, CO 264205  806 Team Extreme
10 Trevor Russell   Milwaukee, WI 295403  813 Unattached
11 Kelson Danielson   Brooklyn, NY 199053  820 5Nines Cycling
12 Voytek Glinkowski   Buffalo Grove, IL 250244  811 WDT-Allvoi International Cycling Team
13 Thomas Theisen   Sacramento, CA 229836  816 Team Geargrinder
14 Nathan Longley   Brookfield, WI 239139  822 Lakes Area Physical Therapy
15 Sanjay Ganju   New Berlin, WI 196060  818 Alterra Coffee MTB Race Team
16 Ryan Michels   New Braunfels 225770  807 Peoria Bicycle Club
17 Bradley Cullen   Chilton, WI 47563  801 O2 Cycling
18 Brooks Leedahl   Madison, WI 252130  803 Colavita Racing
19 Ryan Carlson   Wauwatosa, WI 273574  817 Team Wheel & Sprocket
20 Kelby Shaw   Milwaukee, WI 232522  810 River Valley Cycling Club- RVCC
21 Matthew Bohm   Dunlap, IL 249934  804 Proctor Cycling Team
DNF Taggert Brooks   La Crosse, WI 4987  805 CZ Velo

Men - Cat 4/5 - Oct-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Miller   Jefferson, WI 293344  402 Brazen Dropouts/Cronometro
2 Matt Samples   Crystal Lake, IL 279418  437 North Branch Cycling Club
3 David Racine   Shorewood, WI 99357  430 Unattached
4 Curtis Eldridge   Mokena, IL 283291  444 xXx Racing
5 Paul Miner   Bartlett, IL 251388  423 Spin Doctor Cyclewerks CC
6 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  404 Unattached
7 Peter Davis   Whitefish Bay, WI 255770  429 ISCorp Cycling Team
8 Cliff Golz   Santa Cruz, CA 254308  436 MS Racing Inc.
9 Jarred Cassady   Lakemills, WI 305157  417 Fisher Midwest Road Team
10 Patrick Diamond   South Milwaukee, WI 297764  420 Team Geargrinder
11 Jesse Lemel (1 - Cat4)   Bayside, WI 292696  403 Team Wheel & Sprocket
12 Leif Byrge-liebig   Menomonee Falls, WI 280257  410 ISCorp Cycling Team
13 Matthew Sokolowski (2 - Cat4)   Whitewater, WI 272754  422 Team Wheel & Sprocket
14 Chris Kleine   Fitchburg, WI 295726  439 Flying Bobcats
15 David Hudson   Chicago, IL 286044  419 xXx Racing
16 Patrick Heath   Madison, WI 229801  418 Brazen Dropouts/Cronometro
17 Andrew Gierke   Eau Claire, WI 298058  440 Unattached
18 Kevin Lindlau   Waukesha, WI 298079  409 ISCorp Cycling Team
19 Richard Lenski   Carol Stream, IL 275816  424 Spin Doctor Cyclewerks
20 Andrew Tegge   Green Bay , WI 296361  438 Team Wheel & Sprocket
21 Adam Cohen   Chicago, IL 288286  434 MS Racing Inc.
22 Jason Beerends   Iowa City, IA 294851  408 New Pioneer Food Co-op
23 Paul Krzesinski   Elkhorn, WI 313764  412 Unattached
24 brian kennedy   Sullivan, WI 273844  401 Unattached
25 Ron Knaflic     416 River Valley Cycling Club
26 Russell Georgeson   Racine, WI 312826  441 RPM/Hayes Brake Cycling Team
27 Bradley Byrge   Menomonee Falls, WI 93230  411 Unattached
28 Daniel Andrews (1 - Cat5)   Chicago, IL 307883  413 Unattached
29 Alex Docter   Wauwatosa 291930  400 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
30 Jason Bleedorn   Madison, WI 313754  435 Unattached
31 William Barnes   Chicago, IL 302902  425 Unattached
32 Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI 260381  421 TEAM GEARGRINDER
33 Briant Kelly   Whitewater, WI 313798  428 Unattached
34 William Koehler   Cedarburg, WI 214442  443 Team Extreme
35 Davis Moravec   Chicago, IL 306590  427 Team TATI
36 David Nguyen (3 - Cat4)   Madison, WI 307098  415 Unattached
37 Tim Skinner   Fitchburg, WI 280200  432 Flying Bobcats
38 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  406 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
39 Tyler VanDeVoort   Madison, WI 293004  433 Brazen Dropouts/Cronometro
40 David Vogt (2 - Cat5)   Fitchburg, WI 252770  431 Flying Bobcats
42 Christopher Osborne   Mequon, WI 299939  407 ISCorp Cycling Team
43 Benjamin Stengel   Madison, WI 252514  426 Emerys.com
DNF Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI 228524  442 Unattached

Women - Women Category 4 - Oct-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Loney   Madison, WI 271919  376 Great Dane Velo Club
2 ASHLEY JENSEN   Kenosha, WI 304607  365 Team Kenda
3 Alice Hagen   Milwaukee, WI 226675  367 Team Chiropractic Partners
4 Alecia Jasper   Oak Creek, WI 244027  368 velo trocadero cycling
5 Sara Grant   Sun Prairie, WI 290691  374 MadCity Velo Club
6 Melissa Putzer   Oshkosh, WI 161325  377 Team Wheel & Sprocket
7 Lynn LeRoy   Franklin, WI 311696  373 Team Chiropractic Partners
8 Janell Glembocki   Franklin, WI 280259  364 Team Chiropractic Partners
9 Anna Retzke   Wauwatosa, WI 306396  370 Team Extreme
10 Jennifer Barr   Madison 290604  375 Team Kenda
11 Nancy Iglinski   Racine, WI 313432  366 ISCorp Cycling Team
12 Sheryl Leonard-Schneck   Wauwatosa, WI 235599  363 Team Chiropractic Partners
13 Christine Konkol   West Allis, WI 253903  369 ISCorp Cycling Team
14 Abigail Williams   Milwaukee, WI 311443  371 Unattached

Women - Women - Oct-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaitlin Antonneau   Colorado Springs, CO 200237  671 Team Kenda
2 Kristin Wentworth   Madison, WI 207606  674 Team Kenda
3 Holly Mathews   Madison, WI 294884  691 Unattached
4 Camie Kornely   Fort Lee, NJ 215018  673 Comedy Central-Sid's Bikes
5 Carrieann Kopernik   Union Grove, WI 172958  679 ISCorp Cycling Team
6 Jennifer Perricone   Lake Mills, WI 258437  682 ISCorp Cycling Team
7 Dana Vicker   Whitefish Bay, WI 76444  688 Hampshire Cycle Club
8 Ashley James   Dousman, WI 219841  689 Team Kenda
9 Deanna Courtney   Hartland, WI 263319  685 Team Chiropractic Partners
10 Kelley Hess   Colorado Springs, CO 263476  664 Team Kenda
11 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258  661 ISCorp Cycling Team
12 Antonia Leal   Waukesha, WI 130161  672 Planet Bike
13 Jessica Helmlinger   Cedarburg, WI 255881  665 Cafe Hollander RDC
14 Sacha Horn   Muskego, WI 263536  670 Cafe Hollander RDC
15 Caroline Haebig   Kenosha, WI 297770  678 WDT-Allvoi International Cycling Team
16 Shelley Smith   Waukesha, WI 176947  676 Team Kenda
17 Anna Loney   Madison, WI 271919  686 Great Dane Velo Club
18 Angela Theriault   Whitefish Bay, WI 210864  666 Cafe Hollander RDC
19 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510  662 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
20 Monique Karlen   Madison, WI 165538  675 Team Kenda
21 ASHLEY JENSEN   Kenosha, WI 304607  663 Team Kenda
22 Meredith Peterson   Madison, WI 248348  667 Team Kenda
23 Alice Hagen   Milwaukee, WI 226675  669 Team Chiropractic Partners
24 Elizabeth Lauer   Madison, WI 290993  683 Team Kenda
25 Vanessa Curtis   Iowa City, IA 207443  677 Unattached
26 Heather Curnutt   Madison, WI 246308  681 MadCity Velo Club
27 Madeleine Puissant     687 ISCorp Cycling
28 Jennifer Barr   Madison 290604  690 Team Kenda
29 Jane Riessen   Madison, WI 197110  680 MadCity Velo Club
30 Heidi Ploeg   Middleton, WI 219462  668 MadCity Velo Club
31 Yvonne Schumacher   Mukwonago, WI 241694  684 ISCorp Cycling Team

Women - Junior 15-18 Girls - 18-Oct

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258  361 ISCorp Cycling Team
2 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510  362 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
3 Jane Lee   Madison, WI 237883  372 Brazen Dropouts/Cronometro

Women - Junior 10-14 - 14-Oct

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556  336 Baraboo Sharks

Women - Cat 4/5 - Oct-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
41 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258  405 ISCorp Cycling Team

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUOREBonk BreakerUSACDFShimanoOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee