Race Results for
Fluidride Cup #3
Government Camp, OR
(Event Information)
View By:
Downhill on 07/12/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Sport - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNFCody Powers   Seattle, WADNS 252864  483 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1225.83Michael Sylvestri   Truckee3:49:06 288977  Specialized Allride Academy
2242.73Charlie Sponsel   Lake Oswego, OR03:59:41 230753  62 Evil Bikes
3259.63Kyle Thomas   Bellevue, WA4:03:50 262613  60 Evil/Alpine Stars
4276.53Eric Loney   Longview, WA4:03:78 230743  Project 529/Santa Cruz/Sram/661/WRP
5293.43Naish Ulmer   Hood River, OR4:05:55 175253  11 KHS/Spy/Dark Timbers/Rollic
6310.33Robin Baloochi   Eugene, OR04:06:50 144813  12 Corsair/Homlab
7327.23Keith Thompson   Issaquah, WA4:08:39 35447  Wheelsport East
8344.13Nick Tuttle   Mount Vernon4:08:70 182596  63 GHY Bikes
9361.03Alexander McGuinnis   Portland, OR04:09:31 245733  169 Krunkshox
10377.93James Johnston   Roseburg, OR4:09:57 104533  17 
11394.83Jared Hobbs   Portland, OR4:11:24 104216  River City/Viso/Fox/Oakley/Arrow
12411.73Phillip Wiering   Beaverton, OR4:11:73 228668  52 Evil/Maxxis
13428.63Joel Armstrong   Vancouver, WA4:20:14.00 1916  River City/Viso/Fox/Oakley
14445.53Jesse Jackson   Portland, OR04:24:11 204139  River City/Viso/Fox
15462.43Benjamin Kubas   Eugene, OR4:28:4.00 97230  19 TAI Cycling/Canfield Bros Bikes/Gener8

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1356.96Adam Ransavage   North Bend, WA4:15:93 292601  369 Evil Bikes
2373.56Brian Mullen   Bellingham, WA  278779  255 DropnZone Bike Works
3390.15Kole Wetherell   Clatskanie, OR 310603  425 Project 529
3406.75Amber Naughton   Flagstaff, AZ6:17:29.00 87716  451 
4423.35Kevin Littlefield   Auburn, WA 661 311006  259 Bigtree Bikes
5439.95Scott Punt   Mount Shasta, CA4:33:0.00 295635  595 661/Gemut/Maxxis/Leett/Smith Optics
6456.54Blake Bryant   Sequim, WA4:33:04 295176  449 Mikes Bikes/661/Division 26/ Inside out Fitness
7473.14Chris Gabel   Auburn, CA4:36:90 311007  491 
8489.74Austin Aldrich   Bend, OR4:45:56 295627  582 Specialized Allride Academy
9Carson Storch   4:45:56  583 Love/Rockstar NW
10522.93Jack Hill   Eugene, OR4:51:01 293720  355 Lifecycle/Downhill Coalition

Men - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1320.78Joshua Kahn   Porltand, OR04:11:55 261583  594 Still not Sponsored
2333.02Michael Nash   Auburn, CA4:14:74 277198  581 Carfield Brothers
3345.26Evan Geankoplis   Goldriver, CA4:16:91 290045  584 
4357.49Eben Kiehl   Redmond, WA4:21:46 287787  540 Team Mukai
5369.73Derek Batchelder   Beaverton, OR4:22:90 295175  541 Orange Bikes/ Pow gloves/ Chromag
6381.97Aaron Nachtrab   Lake Oswego, OR4:27:07 261482  539 Team Robot/Tonic Fab/Hank Built
7394.20Chris Farm   Monmouth, OR4:30:85 230744  532 Flow Cup/Ventis Cafy
8406.44Kenneth Jorgensen   Goleta, CA4:32:80 277401  586 Alphanumeric
9418.68Alan Thompson   Salem, OR04:36:43 320584  530 Flow Cup/Ventis Cafy
10430.92Patrick Funk   Lake Oswego, OR4:37:05 230741  439 Team ROBOT!
11443.15Bryan Kieffer   Puyallup, WA4:37:93 100849  419 Team Psycho/Arrow/Azonic/EVS
12455.39Caleb Doane   Grants Pass, OR4:39:15 295235  456 Drop-n-zone/Banshee Bikes
13467.63Clinton Overman   Bellingham, WA4:44:53 292852  384 
14479.87Jesse Ransavage   North Bend, WA4:44:87 303895  560 Dirt Corps/ Trek
15492.10Brian OLeary   Ashland, OR4:50:65 303341  510 Bear Creek Bikes
16504.34Matt Giorgis   Bozeman, MT4:51:76 301892  589 
17516.58Cole Eaton   Vancouver, WA4:59:31 290871  424 Team Sponge
18528.81Joe Nicholson   Durango, CO05:11:02 255069  437 Fat Tire Farm/661
19541.05Jesse Kieffer   Puyallup, WA5:11:76 100850  418 Psycho/Azonic
20553.29Lloyd Smith   Portland, OR05:20:23 249176  549 Foes/661/Spy/No Fear
21565.53Killian Funk   Portland, OR6:35:09 265538  562 
22577.76Kris Christensen   Kirkland, WA6:55:81 259558  579 Moso Wheels/Gopro
23590.00Alex Uskoski   Seattle, WA 286271  423 Team Sponge`
DNFJoshua Cleveland   Ashland, OR 280096  489 Downhill Coalition
DNFMatt Orlando   Gig Harbor 295526  496 Fanatik Bike/Disidual Clothing
DNFKyle Lindemann   Pullman, WA 286283  457 Team Sponge

Men - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1390.73Nathan Marsh   Bonney Lake, WA04:23:48 199663  563 Project 529/Sram
3412.15J Clinton Fowler   Seattle, WA04:41:12 213354  529 Project 529/Sram
4433.56Jeff Rees   Spokane Valley, WA4:42:60 93452  226 
5454.97R.D. Watters   Bellingham, WA4:47:80 286366  458 Fanatik/Schwalbe/SDG/Oneal
6476.39Aaron Lee   Vancouver, WA4:50:67 180827  428 
7497.80philip schlosser   Bothell, WA5:05:67 278001  448 
8519.21Andrew Knott   Enumclaw, WA05:17:45 312446  274 Gohuckyourself.com
DNFMax Miller   Portland, OR Good Friends 281440  558 Pow Gloves
DNFJames Gouin   Olympia, WA 293724  455 

Men - Cat 1 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1439.98Robert Naughton   Flagstaff, AZ4:27:32.00 25746  450 
2475.54Chris Bentley   Fall City, WA4:48:72 199389  282 Mtnsidebikes.com/FSA/Fox/Michelin
3511.10Bari Stockton   Carson, WA5:02:97 279345  429 Transition Bikes
4546.65Todd Olson   Welches, OR5:19:71 163220  217 Brashers Auto Auction/Krunkshok
5582.21Jerry Southworth   Ravensdale, WA5:22:15.00 283597  334 GHY Bikes/ODI/661/Sock Guy/Magura
DNSTommy Cleveland   Ashland, OR 280095  494 
DNFJim Karn   Bend, OR 159963  550 

Men - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joseph Rager   Amboy, WA6:21:81 292284  548 Rager Racing
2Nick Damn   7:11:12.00  415 Northwest School of Freeride

Men - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1518.47Wood Skinner   Hermiston, OR5:00:76 294580  564 661/Sunline
2Nikolas Clarke   5:05:52  482 Big Tree Bikes
3530.84Alex Pfiffner   Bend, OR5:20:49 303088  569 
4Ryan Van Noy   5:20:72  433 Troy Lee Designs
5Travis Moroz   5:20:96  333 
6Anders Cook   5:22:25  223 One Ghost Industries
7Gunnar Loucault   5:39:21  488 Bike Hub
8Nico Roland   6:01:84  478 
9567.94michael autenrieth   Seattle, WA7:10:98 313906  559 
10Forrest Taylor   8:20:00  585 Wheel Sport East
DNFSherwin Golshani   DNF  493 GI Jane Experience
DNFMiguel Branse     492 Arrow/Rockstar/Legion of Dirt

Men - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4540.00Lyle Owens   Ashland, OR5:31:12.00 320474  534 Bear Creek Bikes/Tri Force
5Alistair Cox   05:34:47  506 Brashers Auto Auction
6Matt Means   5:47:79  567 
7577.50Tyler Randolph   Mead, WA05:50:12 307773  502 EFX/Fluid Recovery/North Division Bikes
8590.00patrick stephenson   Tillamook, OR5:55:19.00 320588  531 Ventis Cafy/Flow Cup Racing
DNFJesse Thrasher     568 

Men - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1520.60John Henry   Spokane, WA5:21:69 291161  444 Bike Hub Racing
2530.51Gregory Schutt   Hood River, OR5:22:60 299655  440 COG Racing
3540.43Michael Kelley   Benton City, WA5:32:39 214398  460 661/Sunline
4Todd Rogers   5:39:86  517 Downhill Coalition/Gamut/X-Brand
5Nate Spencer   5:43:93  484 Dirtboner
6570.17Joseph Rager   Amboy, WA5:54:02 277946  431 Rager Racing
7Tobin Foulke   5:58:83  526 
8Rodney Hastey   6:01:35  310 Tribe503.com/Cancer Awareness
DNFBlake Baratta   DNS  245 Hutchs Westside

Men - Cat 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ronnie Minden   5:32:09  523 
2David Overman   5:32:79  518 Stumptown Wrecking Crew
3551.74Todd McCarthy   Portland, OR5:34:61 295169  592 
4Sean Steffen   5:40:24  453 
5578.82Gary Punt   Mountshasta, CA6:00:03 298429  593 
DNFPaul Arlt   dns  487 

Men - Cat 2 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1William Kieffer   Puyallup, WA05:27:46 19075  553 Foes/No Fear/661/Spy
2George Smith   Longview, WA06:01:03 258930  555 Team Pcycho/Azonic/Arrow/EVS

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tyler Zimmerman   7:46:80  288 
1Brandon Moore   7:28:95  580 
1Benjamin Johansen   8:17:23  544 Shilo Cyclery
2George Hatfield   34:57:40  495 Fall Line
2Casey DeHaas   8:18:27  573 
3571.25Ryan Miller   Auburn, WA8:41:90 310272  527 Mountainside/Black Diamond
4Ethan Anderson   8:44:08  565 
5Austin Lancaster   8:45:37  454 
6TJ Smith   11:15:63  515 Hurricane Racing/Arrow

Men - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Spencer Burback   5:10:88  545 Burback Motors/Shilo Cyclery
2Tim Smith   5:15:78  514 LOD
3Mike Rice   5:30:02  422 Team Psycho

Men - Cat 3 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Stephen Rogers   9:26:22  516 Downhill Coalition

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jaime Rees   Spokane Valley, WA5:06:89 228046  28 Bike Hub
2Chelsey Stevens   Spokane, WA5:39:29 268172  13 Bike Hub

Women - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kyra Alexander   Grand Junction, CO6:11:59.00 298064  485 

Women - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mindy Mulliken   6:46:20  486 
2Adrian Hopkins   6:50:40  490 
3537.76Rachel Delateur   Tumwater, WA7:10:94 9108  577 Green Line 6/ Joy Ride
4Yvonne Gillette   7:44:08  331 
5590.00Emily Smith   Everson, WA7:49:47 319714  452 

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bethany Price   9:23:53  479 Tribe503.com
2Christina Shinn   10:07:43  551 Iconic Clothing

Women - Cat 3 - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Adrianna Moroz   9:45:15  332 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoBonk BreakerUSACDFSierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee