Race Results for
Race To The River
Columbia, SC
(Event Information)
View By:
Cross Country on 04/19/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Mosher   Matthews, NC1:53:20.00 283097  514 Champion Systems/Cannondale
2 Will Black   Austin, TX1:54:10.00 58540  522 Inland Construction
3 Alex Ryan   Lewisville, NC1:56:39.00 173542  502 Champion Systems/Cannondale
4 Aaron Bayard   Columbia, SC2:9:44.00 294935  519 Cycle Center
5 Carlos norena   Grennville S.c2:16:32.00 278167  506 
6 Colin Watkins   Brevard, NC2:39:34.00 209776  517 

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Marland   Boone, NC1:59:20.00 91085  503 Gary Fisher 29er Crew
2 Robert Fish   Charlotte, NC1:59:20.00 262097  507 Bike Source
3 Christopher Wieczorek   Charlotte, NC2:2:0.00 84040  520 Carolina Bicycle Co
4 Jason Wilson   Huntersville2:4:32.00 286356  521 Carolina Bicycle Co
5 John Kirkwood   Mountain Home, NC2:5:22.00 147072  515 Sycamore Cycles
6 Justin Fisher   Charleston, SC2:9:21.00 228131  512 
7 Aaron Goldman   Mount Pleasant, SC2:13:3.00 280072  505 
8 Rob Payette   Irmo, SC2:13:26.00 27487  525 Cycle Center
9 Anthony Billings   Spartanburg, SC2:14:11.00 201439  516 Crankenstein
10 Brad Phillips   Charleston, SC2:15:21.00 193903  511 
11 Owen Simpson   Swannanoa, NC2:32:37.00 206017  526 CHUMBA Racing
DNF TC Stone   DNF  527 Global Bike

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Morgan Olsson   Colfax, NC1:58:28.00 226661  501 GVC / Cycles de Oro
1 Daniel Shelby   Travelers Rest, SC2:23:10.00 32393  509 
2 Rick Pyle   Charlotte, NC2:1:25.00 243883  510 American Classic
3 Jeffrey Welch   Lenoir, NC2:4:38.00 37647  504 Fiets Maan Racing
4 Brian Curran   Columbia2:6:8.00 8383  529 
5 Eric Sauer   Kernersville, NC2:8:24.00 272863  500 GVC / Cycles de Oro
6 William Kesler   Salisbury, NC2:14:57.00 257408  523 Cycletherapy
7 Mike Trujilano   2:21:38.00  528 

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik Everson   Charlotte, NC1:33:52.00 305236  354 Skeleton Crew
2 Allen Hellenga   Greenville, SC1:34:17.00 218190  346 
3 Justin Cashion   Franklin, NC1:35:0.00 299563  370 
4 Nate Conklin   1:37:35.00  320 
5 Christopher Joseph   Charlotte, NC1:39:13.00 309591  327 Big View Cycling
6 Jeremy Reed   Columbia, SC1:42:44.00 310730  316 Cycle Center
7 Walt Herbert   Kingsmountain, NC1:42:46.00 302847  329 
8 Mike Pierce   1:44:6.00  368 Team Inertia
9 Steve Noirett   1:45:37.00  305 
10 Curtis Armstrong   Mooresville, NC1:46:52.00 294513  310 
11 Patrick Bleffer   Charlotte, NC1:51:7.00 288222  350 
12 Nickles Badger   1:54:38.00  365 
13 Mark Ryan   Lewisville, NC1:56:40.00 274564  311 
DNF Byron Rice   Durham, NCDNF 288002  325 BTD Racing

Men - Cat 2 - Clydesdale - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Ganey   Pomaria, SC1:48:21.00 307216  314 
2 Chris Green   1:53:21.00  302 Sandhill's Cycling

Men - Cat 2 - Singlespeed - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Perry Lee   Charlotte, NC1:36:58.00 133060  372 
2 Damon Little   1:40:8.00  371 Harrell's

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Miller   Asheboro, NC1:31:51.00 283694  318 Skeleton Crew
2 Blake Pendleton   1:32:14.00  344 Skeleton Crew
3 Buddy Gardner   China Grove, NC1:32:56.00 307579  364 
4 Carl Peltzer   Colfax, NC1:34:19.00 251499  343 Skeleton Crew
5 Thomas Esposito   Fuquay Varina, NC1:35:28.00 172830  307 Full Spectrum Racing
6 Abhay Patel   Greenville, SC1:37:20.00 227904  369 
7 Kevin McCauley   1:37:49.00  319 
8 Gregory Frame   Rock Hill, SC1:38:6.00 161303  345 
9 Robert Parks   1:39:20.00  357 
10 Mike Hensley   Lexington, NC1:40:4.00 296078  300 
11 Scott Lewis   1:42:43.00  340 
12 Jamie Lytton   Troy, NC1:45:16.00 308165  358 Powered by u
13 Richmond Baker   Winston Salem , NC1:46:12.00 263120  359 Skeleton Crew
14 Jim Rowan   1:46:56.00  321 
15 Daniel Hemp   Banner Elk, NC1:49:13.00 301671  353 Boone Velo
16 Matt Rinella   Duncan, SC2:1:36.00 221739  356 Team Metro
17 Patrick Milne   2:11:35.00  349 Team 1636
18 Jim Proulx     323 

Men - Cat 2 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Thompson   Terrell, NC1:33:0.00 306339  363 
2 Barry Woosley   Clemmons, NC1:35:35.00 292280  355 
3 Mark Woody   1:36:29.00  367 
4 Mark Drogalis   Blythewood, SC1:39:8.00 286089  304 
5 Howard Rhyne   Southern Pines, NC1:44:45.00 72287  322 
6 Andrew Davis   Greenville1:44:57.00 120510  348 
7 Michael Shafer   1:46:0.00  355 
8 Ken Privette   1:48:15.00  301 
9 Mark Passerini   1:50:54.00  324 
10 John Pickard   Cameron, NC1:53:19.00 80814  309 
11 Eric Jacobson   1:56:44.00  362 
12 Robert Hesse   1:57:46.00  342 
13 Bryan Hight   Charlotte, NC2:4:44.00 205278  328 
13 Sean Bir   Greensboro, NC2:1:38.00 190983  351 
DNF Steven Luck   Sophia, NCDNF 147352  303 

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Harry Mathis   Columbia, SC1:37:33.00 274919  308 
2 Dale Bryant   Carthage, NC1:46:11.00 166563  360 
3 Dana Zipperer   1:48:48.00  366 
4 Robert Bogan   Waxhaw, NC1:49:6.00 224834  347 
5 Galen Sutphin   1:52:52.00  341 
6 Steve Billman   Fayetteville, NC1:53:7.00 310439  306 
7 Martin Turanec   2:4:1.00  352 
8 Warren Owens   2:7:48.00  312 
9 Robert Rizzitello   Tega Cay, SC2:11:47.00 255321  374 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Jones   49:15.00  127 
2 Taylor Thomas   49:36.00  108 
3 Riki Whiting   51:3.00  106 
4 Eric Needham   51:29.00  123 
5 Antonio Passerini   51:37.00  167 
6 Glen Potter   51:45.00  112 
7 Clayton Walker   52:27.00  156 
8 Mike McLaughlin   54:44.00  168 
9 Tim Counts   56:14.00  115 
10 Nathan Hickle   57:30.00  100 
11 Mark Hallman   57:45.00  155 
12 Luke St. John   1:8:58.00  126 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt McMaster   Charleston, SC47:53.00 306434  147 
2 Chad Johnson   48:18.00  137 
3 Geoff Duncan   Mt. Pleasant, SC50:16.00 243467  105 
4 Mark Henninger   Simpsonville, SC50:17.00 205503  111 
5 Gareth Osborne   50:43.00  169 
6 rob rogers   Elgin, SC51:22.00 285685  148 
7 William Brown   51:44.00  134 
8 David Black   52:41.00  166 
9 nicolas deloach   Irmo, SC54:31.00 308187  170 
10 Adam Neil   54:45.00  149 
11 Jeff Dolby   55:25.00  159 
12 Robbie Morris   56:6.00  150 
13 Brian White   56:12.00  165 
14 Mike Rinaggio   57:29.00  107 
15 Bradley Robinson   59:40.00  124 
16 Ron Bodvake   60:24.00  163 
17 David Wise   1:1:45.00  103 
18 Patrick Vander Ploeg   1:4:17.00  102 
19 John Boots   1:4:42.00  119 
20 Zelman Whitlow   1:7:33.00  110 
21 Richard Sypolt   1:7:41.00  164 
22 Shannon Royals   1:33:17.00  117 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan Agee   Patricksprings, VA50:54.00 308627  101 GVC - Cycles de Oro
2 KEVIN KYSETH   Charlotte, NC51:15.00 205835  113 
3 Dean Nix   51:40.00  128 
4 Luis Zapata   51:45.00  158 
5 Joel McComber   52:33.00  160 
6 Albert Ferri   Hope Mills, NC53:13.00 313526  129 
7 Donnie Matthews   53:35.00  138 
8 Todd Windham   53:50.00  162 
9 Jeff Eickholt   55:7.00  114 
10 Stuart White   55:48.00  135 
11 Darren Hardin   55:48.00  140 
12 Dan Finkhousen   58:52.00  116 
13 James Warring   1:3:35.00  109 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Perry   Columbia, SC60:52.00 269521  121 
2 John Toney   1:1:36.00  142 
3 Bob Szymkiewicz   1:1:59.00  104 
4 David Rice   1:2:22.00  157 
5 Jefferson Howell   1:5:23.00  141 
6 John Brinkley   1:17:57.00  152 

Women - Cat 1 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Debbie Gillespie   Travelers Rest, SC2:20:29.00 272883  513 Headstrong
2 Samantha Smith   Greenville, SC2:26:44.00 179778  508 Headstrong
3 Layla Billowitz   Matthews, NC2:30:41.00 261437  518 Cool Breeze / Trek Store

Women - Cat 2 - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leah Mabry   Highpoint, NC1:56:3.00 304645  373 Cycletherapy
2 Rebecca Johnson   1:56:26.00  326 Sorella Cycling
3 Sharon Brown   Greer, SC1:58:33.00 288282  315 Inertia / Nuvox
4 Cathie Docherty   Fort Mill, SC2:5:47.00 272853  317 
5 Kimberly Marland   Boone, NC2:7:30.00 91250  313 Boone Velo
6 Cindy Long   2:24:30.00  375 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpyCUOREBonk BreakerShimanoOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee