Race Results for
Massanutten YEE-HA!
McGaheysville, VA
(Event Information)
View By:
Downhill on 05/09/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Nelson   Marion, NC3:34.46 264054  90 
2 Zachary CUTRIGHT   3:49.50  92 
3 Craig FOLSOM   3:49.87  83 
4 Matt GRIFFIN   3:52.85  94 
5 Jeremy RANEY   3:55.48  95 
6 Butch GREENE   3:56.78  87 
7 Will WASHAM   4:00.55  89 
8 Ed BUCHAN   4:05.82  80 
9 Andrew FARRIS   4:06.33  82 
10 Peter MILLS   4:15.48  85 
11 Steven KAUFMAN   4:19.97  84 
12 Adam GINSBURG   4:26.46  96 
13 Jamie KEENER   4:28.98  98 Shenandoah Bicycle C
14 Ross CIMINELLI   4:30.74  88 
15 andrew mueller   Boone, NC4:41.33 264186  86 
DNP Steven Trottier   Lewisville, NCDNF 190301  93 
DNP Derrick CONOVER   DNF  97 
DNP CJ Coudret   Snowshoe, WVDNS 278522  81 
DNP Tim RICHARDSON   DNS  91 

Men - Hard Tail - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary PRICE   6:05.82  366 
2 Chris GLIME   6:10.23  365 

Men - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Vest   Davidson, NC5:29.44 256983  76 
2 Ben Bodycoat   Burlington, CT6:29.30 293349  73 
3 Nick GRAY   10:59.63  74 
4 Phillip STEELE   13:09.61  75 

Men - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ray Syron   Rockport, MA4:35.75 282084  302 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mario HERNANDEZ   4:18.58  325 
2 Paxton LITTLE   4:38.13  330 
3 Jacob SIEGEL   4:38.22  322 
4 Kevin D'SOUZA   5:33.72  328 
5 Chris GLOVER   5:39.26  326 
6 Todd COLLIGAN   5:46.79  320 
7 Ryan YARZEBINSKI   5:52.32  327 
8 Phillip THAI   5:57.76  159 
9 Evan STROCK   6:05.94  329 
10 Shane REILLY   7:51.43  324 
DNP Ryan Maichel   Virginia Beach, VADNF 294761  321 
DNP Sander MARQUES   DNS  323 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian KRAUSE   4:18.71  339 
2 David GRAY   5:27.02  338 
3 Walter CONNARE   5:54.12  337 
DNP Christian CATINIS   DNS  336 
DNP Stephan ROHDE   DNS  340 

Men - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian STARR   4:27.77  350 
2 doug breslin   Brooksville, FL7:05.20 292638  351 Team Girth/freeridesouth/aj's
3 Bruce McCann   Loveland, OH8:20.50 127940  352 Team Amigos
DNP Ed McDaniel   Brooklyn, MDDNS 246585  353 Bike Line

Men - Cat 2 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Fesperman   Davidson, NC4:24.62 249148  208 
2 Sam Groner   Highland, MD5:00.11 281170  206 
3 Pierce TAYLOR   15:18.76  205 
DNP Sam Groner   Highland, MDDNS 281170  207 

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan GREGORY   3:57.85  213 
2 Austin Perkins   Roxboro, NC4:00.34 249146  216 
4 Isaac WHITE   5:01.85  218 
5 Ryan McGiboney   Yorktown, VA5:02.34 262217  212 
6 Sam SKIDMORE   5:10.82  215 
7 Robert LEWIS   5:16.28  211 
8 Sam DEGENHARD   5:50.55  210 
DNP Ben STABLOW   DNF  214 

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Pickerell   Harrisonburg, VA3:59.17 251743  237 
2 David PACHOWICZ   4:01.52  253 
3 Daniel WASKIEWICZ   4:03.00  250 
4 Chris SCOTTEN   4:09.27  246 
5 Kevin COCKERCOCKERHAM   4:11.74  251 
6 Drew BARRINGER   4:11.99  247 
7 Josh STRAUEL   4:20.42  255 
8 Tom NIERI   4:22.60  236 
9 Jacob MCGLAUFLIN   4:25.17  241 
10 Sean Connolly   Brookeville, MD4:30.54 279419  231 
11 Michael Gavagan   Wilmington, DE4:31.06 277298  232 Brandywine Cyclery
12 Forrest BLACK   4:31.99  252 
13 Jonathan HOWLETTE   4:34.72  256 
14 Ben Gidney   Hendersonville, NC4:36.98 291919  233 
15 George Berger   Bethlehem, PA4:40.86 194956  226 
16 Jacob KILGORE   4:42.02  244 
17 Jeffrey NELSON   4:45.07  235 
18 Tim BETZ   4:56.14  227 
19 Alan TARWATER   4:58.32  245 
20 Mike MONGER   4:58.47  249 
21 Jon WEBSTER   5:03.29  258 
22 Jarris GOLDEISEN   5:14.22  234 
23 Andrew Schmidt   Kennett Square, PA5:29.20 229457  238 Team Epic Fail
24 Mickel CLARK   5:40.60  240 
25 Stuart HAIGHT   5:40.93  254 
26 Adam Cain   Odenton, MD5:46.83 269083  257 
DNP Jonathan Zerbe   Salt Lake City, UTDNF 194067  243 Wv University
DNP Michael VAL   DNS  239 
DNP anthony palmieri   North Bethesda, MDDNS 278629  242 
DNP Geoffrey FRYER   DNS  248 
DNP Brandon NUTT   DNS  259 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James BOYER   4:05.70  271 
2 Brandon BARBER   4:19.33  268 
3 John IRVIN   4:19.74  260 
4 Jason Washer   Marlborough, MA4:32.45 292127  263 
5 Todd JOHNSTON   4:33.69  267 
6 William Sullivan   Charlotte, NC4:34.48 200679  270 
7 Bill KEMP   4:38.03  266 
8 Benjamin WEAVER   4:41.39  262 
9 Davy HAZLEGROVE   4:52.41  272 
10 Chester Gray   Mc Lean, VA5:09.47 194675  265 
11 Steve MAYERNICK   5:47.62  264 
DNP Adam BUCCOLO   DNS  261 
DNP Robert Portvliet   Highland Lakes, NJDNS 277964  269 

Men - Cat 2 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Graichen   Nicholasville, KY4:37.03 145168  292 
2 Frank ENDRESON   4:42.96  293 
3 Neil STABLOW   4:46.06  291 
4 Gerald Rehm   Camphill, PA4:57.11 189594  289 
5 Tim HOPE   5:02.84  297 
6 Tim GREY   5:37.45  286 
7 Andrew FOLCHER   5:43.17  295 
8 Gil Goodrich   Three Rivers, CA5:50.28 13682  287 Filz Built
DNP Ricky Kranzel   Dunmore, PADNF 227842  288 
DNP Doug STEELE   DNF  294 
DNP Ron STIMACH   DNF  296 
DNP Gordon SLATON   DNS  290 

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luciano Worl   Woodinville, WA3:35.45 162267  126 
2 Richard Rude JR   Redding, CT3:37.30 209311  120 
3 Michael Gross   Walpole, MA3:37.95 244155  118 Team Drop
4 Evan Gilsdorf   Sammamish, WA3:41.71 247503  116 
5 Brad King   Hemet3:46.64 258129  129 
6 Zach McDonald   Bainbridge Island, WA3:46.70 228238  124 Unattached
7 Alex Couture   Conway, NH3:47.98 266641  127 
8 Eric Bercume   Banner Elk, NC3:50.24 280672  115 
9 Curey CHAMBERS   4:00.44  125 
10 Samuel Pensler   Chevy Chase, MD4:01.95 262060  123 
11 Nathan Pensler   Chevy Chase, MD4:06.85 256154  119 
12 Logan Mulally   Reading, PA4:10.49 247832  130 Unattached
13 Vinny Edwards   Harrisonburg, VA4:11.86 277284  122 Racersedge
14 Vance NONNO   4:17.69  104 
15 Andy Becker   Santa Barbara, CA8:48.74 217150  121 
DNP Parker Worthington   Mooresville, NCDNF 211836  128 
DNP Aaron Gordon   Tobaccoville, NCDNS 232111  117 

Men - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Gilsdorf   Sammamish, WA3:35.66 228041  134 
2 Dennis Yuroshek   Tempe, AZ3:47.48 277459  154 
3 Nicholas D'Emidio   Langhorne, PA3:49.56 269942  147 
4 Alex Moschitti   Fairless Hills, PA3:50.21 297556  146 
5 Stephen Flood   Milford, NJ3:51.94 247818  145 
6 Kyle Kimble   Bartonsville, PA3:54.13 265261  158 
7 Stephen Solt   Emmaus, PA3:54.77 234296  138 
8 Philip Noto   Banner Elk, NC3:56.47 248576  137 
9 Holden Loder   Hewitt, NJ3:56.71 262620  153 
10 Tyler Bedick   Morgantown, WV3:57.84 246734  144 
11 michael gruhler   Sorrento, FL4:00.41 288124  155 
12 Tylor BOWES   4:00.62  143 
13 Harrison REYNOLDS   4:01.97  182 
14 Burke Saunders   Great Falls, VA4:02.71 200536  185 
15 Thomas Wilkinson   Johnson City, TN4:03.01 215583  151 
16 Derek Kranzel   Mount Carmel, PA4:03.68 276669  148 
17 Jason Nixon   Lake Orion, MI4:03.90 194468  141 
17 Mario FERNANDEZ   4:03.90  133 
19 David Layman   Fairmont, WV4:04.56 186315  136 American Trailers
20 Peter John Mihalick   Westport, CT4:05.84 249132  157 
21 Charlie Brand   Fairmont, WV4:06.45 265004  139 
22 Jonthan KRANZEL JR   4:08.28  149 
23 John NORMAND   4:09.16  156 
24 Andrew Farrell   Boston , MA4:10.07 243528  132 
25 Harry "Clay" Patterson   Stafford, VA4:20.37 232261  183 
26 Russell MacIntosh   Hewitt, NJ4:20.77 265264  152 
27 Alex Ohman   Knoxville, TN4:22.63 210887  150 
28 David KLAVER   4:25.50  140 
29 Jordan RICHARD   4:26.35  100 
30 Eric Allocco   Hamden, CT4:28.03 262124  184 
31 Colby Larocque   Millbury, MA4:51.03 282340  142 
DNP Justin Jackson   Mcmurray, PADNF 239411  135 
DNP Ryan Cathrall   Colchester, VTDNS 225941  131 

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robin Klinkert   Reston, VA3:40.67 297505  176 
2 Kevin Liebig   Havre De Grace, MD3:45.59 117593  162 Racers Edge
3 Matthew Adams   Moravian Falls, NC3:47.45 213371  160 
4 Mark Rutan   Bethlehem, PA3:50.43 267521  171 
5 Thomas Shomper   Carlisle, PA3:52.39 152322  167 
6 Todd Nicholas   Lancaster, PA3:52.44 248064  174 
7 Christopher Heck   Easton, PA3:55.58 246327  172 
8 Stephen GRAY   3:55.96  173 
9 Andy DeVault   Martinsville, VA3:57.85 133063  175 
10 Shawn Metcalf   Dover, OH4:03.67 148486  177 
11 Mike Hartlove   Freeland, MD4:05.75 15291  178 
12 Jason Rudy   Middletown, MD4:09.42 261692  164 
13 John Pentecost   Golden, CO4:10.53 27673  163 
14 Dale DELMAR   4:16.13  180 
15 Michael Sands   Alphretta, GA4:17.58 287706  165 Bc Racing
16 Eric Barger   Forest Hill, MD4:30.81 190962  169 Racer's Edge
17 Michael Trimble   Aberdeen, MD4:42.37 183920  179 Racers Edge
18 Neal Demaio   Ulster Park, NY4:50.67 211044  170 
19 Corey Greeneltch   Vienna, VA7:41.76 244421  161 
20 Steve Ford   Davidson, NC7:45.23 279723  168 
DNP Thomas Schueler   Baldwin, MDDNF 276992  166 

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Dallegro   Happon Township, NJ4:04.65 154787  198 
1 Johnathan KRANZEL SR.   5:08.69  195 
2 Phillip Cook   Joppa, MD4:07.71 264044  189 
3 Richard Rude   Redding, CT4:23.33 189124  192 
4 Mark Overby   Chapel Hill, NC4:24.29 247907  191 
5 Reid Kiniry   Northfield, VT4:26.63 19208  190 Michelin
6 Stefan Daney   Stafford, VA4:31.84 282817  187 
7 George Ulmer   Troy, NY4:35.12 197486  197 
8 Nick Fortune   Lansdale, PA4:41.48 182497  186 
9 Joel CREED   4:50.39  194 
10 Richard Thompson   Newtown, PA4:57.27 81463  193 
11 Stefan Cihylik   Allentown, PA4:58.07 181461  196 Unattached
DNP McDonald DANIEL   DNS  199 Team Drop

Men - Pro - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean McClendon   Pine Valley, CA3:23.55 159018  
2 Neko Mulally   3:23.85  15 
3 Benjamin Hulse   Mooresville, NC3:31.64 211866  
4 Jason Memmelaar   Chester, NY3:32.67 161139  18 
5 Ethan Quehl   Loganville, GA3:32.89 175816  2 Wheels Freaks
6 Geoffrey Ulmer   Troy, NY3:33.98 197485  17 Unattached
7 Alejandro ORTIZ   3:37.45  27 Trail Youth Adventur
8 Jason Beckley   Clifton Heights, PA3:40.01 3122  
9 Michael Thomas   Randleman, NC3:40.36 187985  
10 Benedict Treglia   York, PA3:42.62 111141  21 
11 Tyler Wilson   Murrieta, CA3:45.53 260627  14 
12 Geritt Beytagh   Fletcher, NC3:46.33 188092  
13 Kenneth (Chuck) Pitts   Mcdonough, GA3:48.11 111838  19 
14 Justin Gregory   Ligonier, PA3:48.76 229600  
15 Timothy Price   Great Falls, VA3:50.97 194155  24 
16 Jeff Cayley   Santa Clarita, CA3:51.48 219853  16 
17 Christopher Talotta   Bethlehem, PA3:52.00 102145  
17 Brian Yannuzzi   Coatesville, PA3:52.00 212921  10 
19 David Haas   Somerville, MA3:54.53 201533  25 
20 Justin Beers   Syracuse, NY3:55.20 247799  
21 Matty Komar   Rumson, NJ4:05.35 279411  11 
22 Marvin Scanland   Hampstead, MD4:09.23 163826  20 
23 Terry Hinton   Johnson City, TN4:10.07 158684  26 Hampton Trails
24 Ken Walter   Park Ridge, NJ4:10.39 227997  12 
25 Tim White   Colchester, VT4:33.09 201948  13 
26 Dan Whitehead   Stroudsburg, PA4:42.90 249128  22 
DNP Joshua Clark   Scio, OHDNF 101874  23 

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNP Joanna KRAUSE   DNF  56 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 leanne McCann   Cornelius, NC5:16.75 272942  57 Cyclepath

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hannah TRIMBLE   5:21.74  55 
2 Marielle LUEKER   6:26.21  59 

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly HAZLEGROVE   6:30.18  60 

Women - Cat 2 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Cain   Charlotte, NC11:17.99 256856  58 

Women - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauren Daney   Stafford, VA5:20.07 282816  113 

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristine Koch   East Aurora, NY5:10.68 203473  111 
2 Kristin Cousin   Hagerstown, MD6:13.93 246821  114 Team Fat Kids

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rae Gandolf   Zanesville, OH4:48.04 272840  108 
2 Tamara Peloquin   Louisville, KY5:15.97 276853  109 
DNP Susan del Pino   Stowe, VTDNF 176410  110 

Women - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vicki Koch   West Falls, NY5:13.36 200770  112 

Women - Pro - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allegra Burch   Patterson, NY4:20.16 174064  44 
2 Stephanie GUBERNAT   4:24.58  43 
3 Lauren Petersen   Swanzey, NH4:31.72 119186  42 Drummer Racing
4 Hillary Elgert   Frederick, MD4:35.51 118325  46 
5 Ellen Adams   Moravian Falls, NC4:37.20 200683  41 Bmcc/cycletherapy
6 Alicia H Jakomait   Colorado Springs, CO5:03.59 175005  45 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaBonk BreakerOSMOUSACDFSpyCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee