Race Results for
Big Bear Shoot Out #2
Big Bear Lake, CA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 07/12/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edward Sibby   Temecula, CA1:12:27.30 181614  417 IE BIKES

Men - Cat 3 - Senior - 1-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Damato   Missionviejo, CA2:06:18.27 290526  481 LINKED CYCLING

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOE MUSSER   1:33:17.61  401 BEAR VALLEY BIKES
2 Glenn Rauch   Escondido, CA1:52:23.74 286610  372 SDBC
3 SHANE SOMERVILLE   1:54:59.71  411 

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RAY SNOKE   1:33:02.06  324 AQUA AL2/SDBC
2 JAKE WRIGHT   1:48:38.43  449 

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KENNY ORMONDE   1:35:58.28  491 SC VELO
2 DIEGO MENDONCA   1:49:23.84  476 SHOAIR/SONANCE
3 Joshua Kompa   Trabuco Canyon, CA1:58:04.26 239675  419 
4 ROB PEBLEY   1:58:16.39  389 
DNF Michael Williams   Murrieta, CADNF 291017  410 SHOAIR/SONANCE

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JARAMIE DUKE   1:21:48.08  432 
2 BRIAN SANCHEZ   1:23:37.55  349 
3 ADAM BEINASH   1:26:09.78  479 SHOAIR/SONANCE
4 JASON RICHTER   1:29:06.76  380 
5 MIGUEL SANCHEZ   1:29:58.28  385 FULLERTON BICYCLES
6 John Dang   Gardengrove, CA1:34:46.18 290642  318 SHOAIR/SONANCE
7 ANTHONY PROBASCO   1:34:58.20  313 SHO-AIR
8 EDWIN RAMOS   1:38:59.84  454 
9 Jose LaureanoRamos   Chino Hills, CA1:42:05.32 286824  437 SHOAIR/SONANCE
10 HOBIE SMITH   1:44:45.39  465 
11 Tim Glatfelter   Mission Viejo, CA2:03:55.02 289554  333 LINKED CYCYLING
12 ERIC ESPARZA   2:14:43.27  303 
13 Alberto Vasquez   Las Vegas, NV2:21:56.90 296293  441 

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JASON MARTEL   1:30:07.86  442 SMALL AXE
2 STEVE MINNE   1:40:35.92  360 
3 Don Patterson   Aliso Viejo, CA1:46:01.84 296328  383 
4 Craig Lassen   Palm Springs, CA1:59:53.62 289862  468 
5 JASON PECORARO   2:11:42.03  387 
6 BRYAN YONAN   2:37:06.50  301 

Men - Cat 3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAMES MANTON   1:45:18.69  314 FINALFIT
2 DAVID LE ANCE   1:49:07.28  326 SHOAIR/SONANCE
3 SCOTT VLAHOS   1:53:29.51  351 ODI SOUTHRIDGE
4 MICHAL HASTINGS   1:57:19.66  470 HBH RACING
5 JEFF OSKINS   2:17:42.70  459 SAND CANYON
6 Larry Russell   Chula Vista, CA4:0245.60 216092  423 FIBERWISE

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GREG VILLENEUVE   1:20:47.50  458 VELO PRO
2 JIM BISHOP   1:27:02.05  317 SHO-AIR/SONANCE
3 Chad Smart   Corona, CA1:27:13.18 291314  426 SHOAIR/SONANCE
4 Chris Baldewin   Fullerton, CA1:27:18.46 121357  347 VELOCITY
5 SERGIO RICO   1:31:42.74  386 
6 Michael Dowdle   Claremont, CA1:31:57.70 285957  450 COATES CYCLERY
7 Matthias Jezek   Irvine, CA1:33:24.21 289895  469 SHOAIR/SONANCE
8 COLIN KING   1:36:12.07  363 USANA
9 Kent Courter   North Hills, CA1:43:14.01 286391  440 SHO-AIR/SONANCE/VELO
10 MICHAEL HO   1:47:25.54  403 
11 ROB WEXLER   1:52:09.48  379 MONSTER MEDIA
DNF BRIAN WILSON   DNF  494 
DNF Vladimir Popovic   La Crescenta, CADNF 258143  484 SHOAIR/SONANCE

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARK RUSIN   1:32:42.86  474 FAST TRACK
2 Robert Higgins   Santa Barbara, CA1:32:44.77 287543  374 TEAM CHICKEN RANCH
3 Mark Thome   Missoula, MT1:50:13.78 173433  367 PMBC/SURF CITY

Men - Cat 3 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SCOTT SKELTON   1:33:30.33  331 MONTROSE BIKE SHOP
2 William Woody   Apple Valley, CA1:44:35.88 248790  335 VICTORVILLE
3 JEFF TURK   1:56:58.76  472 CHOICEAPPRAISALS.COM
4 KIM SCHNEIDER   2:00:15.43  448 
5 ROBERT DRAPER   2:11:01.83  322 

Men - Cat 3 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Honda   Salinas, CA1:49:39.08 187073  434 
2 RODGER WARD   1:51:57.11  306 
3 Jim Garwood   Santa Barbara, CA1:55:03.23 169688  414 PLATINUM PERFORMANCE
4 Bob Wolf   Oceanside, CA1:58:26.06 183782  309 
5 DENNIS CHANDLER   2:03:15.50  340 
6 GARY BIEHL   2:14:43.61  402 

Men - Cat 2 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shane Skelton   Shadowhills, CA1:22:59.48 287620  329 MONTROSE BIKE SHOP
2 Nathan Pherigo   Rancho Cucamonga, CA1:38:02.28 274012  490 SC VELO

Men - Cat 2 - Senior - 1-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JASON WOODRUFF   1:25:29.69  369 WOODRUFF OFFROAD
2 Luke Werkhoven   Santa Barbara, CA1:26:02.26 199565  PLATINUM PERFORMANCE

Men - Cat 2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Hubbell   Wrightwood, CA1:17:46.30 138340  323 MOTO TABS
2 DAN LEHNBERG   1:22:12.54  302 SOUTH BAY SPORTS MED
3 Matt Vaughan   Aliso Viejo, CA1:24:04.20 289707  429 SHOAIR/SONANCE
4 Rudy Melendez   Venice, CA1:37:13.92 246202  439 PASADENA ATHLETIC AS

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRISTIAN YELLOTT   1:23:54.97  343 
2 Brady Kiss   Yucaipa, CA1:25:53.91 296904  388 TEAM MATA
3 Quint Berkemeier   Lake Arrowhead, CA1:28:07.84 240136  495 
4 JOSH LARSON   1:46:15.59  334 LINKED

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RYAN ODLE   1:17:58.24  338 
2 Tucker Trotter   Yucaipa, CA1:20:35.30 298105  365 
3 Brandon Droese   Goleta, CA1:23:07.68 221892  480 PLATINUM PERFORMANCE
4 Bryce Semonian   Poway, CA1:29:55.46 276355  355 661/SPY OPTICS

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 COLBY WEBER   1:20:23.60  345 MAFIA RACING
2 DYLAN JAEDTKE   1:22:16.81  319 
3 Matthew Johnson   Ridgecrest, CA1:23:47.89 290460  443 TJ FRISBEE BICYCLES
4 Dustin Draper   Ventura, CA1:30:50.22 285332  321 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRIS BURKE   1:18:35.53  420 PLATINUM PERFORMANCE
2 PAUL SHEPPARD   1:21:30.42  370 OTB MBC
3 Ara Movsessian   Glendale, CA1:24:20.34 210630  344 BACKBONE
4 Allen Lin   South Pasadena, CA1:24:33.95 220743  438 PASADENA ATHLETIC AS
5 JOSH OSKINS   1:26:53.11  467 SAND CANYON CYCLERY
6 PAUL TRINKELLER   1:38:51.09  SIX SIX ONE

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Barbee   Riverside, CA1:16:57.93 164792  455 CIRCLE CITY CYCLERY
2 Jason Rusnak   Lake Forest, CA1:18:28.93 277468  433 SHOAIR/SONANCE
3 David Ruiz   Altadena, CA1:19:08.21 255688  453 SC VELO
4 LOUIS ORDUNA   1:24:50.33  304 
5 OLIVER FORGER   1:28:05.71  382 
6 ALEXANDER FLINN   1:56:11.95  405 BEAR VALLEY BIKES

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 FELIX NAGELIN   1:19:28.19  430 
2 CHRIS MCKEE   1:21:46.82  425 SHOAIR/SONANCE
3 chuck stewart   Redlands, CA1:23:18.81 265077  424 SIERRA BIKEW
4 Jeff Stanners   Redlands, CA1:23:36.98 33832  456 DONS BIKES
5 JOHN MOISAN   1:24:38.87  310 PORTOFINO
6 STEVE NIETO   1:25:16.91  350 JOSE OLE
7 Justin Rosen   Santa Ana, CA1:25:21.76 260915  366 SHOAIR/SONANCE
8 NATHANAL GRAHAM   1:25:54.22  416 
9 JOE HOCKENSMITH   1:25:55.74  461 
10 Jeff Herring   Altadena, CA1:26:43.33 79728  320 VOLERO TEAM APPAREL
11 Moises Molina   Mission Viejo, CA1:28:16.50 183955  422 COATES CYCLERY
12 Christopher Guyer   Pasadena, CA1:29:15.99 187013  452 PASADENA ATHLETIC AS
13 Norberto Oropez   Alhambra, CA1:29:43.97 272396  436 PASADENA ATHLETIC AS
14 Chris Schaper   Los Angeles, CA1:32:52.37 271294  316 PASADENA ATHLETIC AS
15 Christopher Bautista   Glendora, CA1:33:42.06 92585  447 SC VELO
16 Jason Butler   San Diego, CA1:37:24.41 240062  325 AQUA AL2/SDBC
17 Ryan Damato   Trabuco Canyon, CA2:07:57.58 180119  431 LINKED CYCLING
DNF JOE BARBEE   DNF  473 
DNF Omar Estrada   Buena Park, CADNF 199503  373 AQUA AL2/SDBC

Men - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GREG TURNER   1:24:21.06  486 GIANT
2 Andrew Hart   Riverside, CA1:27:46.33 191056  408 BEAR VALLEY BIKES
3 Matt Dodd   Bellflower, CA1:40:28.62 9662  488 SC VELO

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TONY OSBURN   1:16:49.00  358 FULLERTON BICYCLES
2 THEODORE POSCH   1:17:41.17  381 FULLERTON BI
3 Derric Swinfard   Riverside, CA1:18:01.00 289275  428 MONSTER MEDIA
4 Clinton Campbell   Yucaipa, CA1:22:42.43 271865  359 SHOAIR/SONANCE
5 Wade Arnold   Lakewood, CA1:28:08.94 192502  489 SC VELO
6 BRIAN GRIMM   1:29:20.04  378 
7 Eddie Ramirez   Eagle Rock, CA1:38:39.42 168960  341 PASADENA ATHLETIC AS
8 ABRAHAM MELTZER   1:48:32.26  477 PASADENA ATHLETIC AS
9 CHRISTOPHER BAHR   3:20:31.8  328 

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAN TURNER   1:15:19.95  406 
2 fancisco vidal   Newhall, CA1:20:36.60 289756  327 SANTA CLARITA VELO
3 MARK MILAM   1:21:05.58  384 
4 Richard Baylor   Redondo Beach, CA1:27:10.15 2978  332 BICYCLE RANCH
5 David Culbertson   Newbury Park, CA1:27:38.01 250553  362 
6 CHARLIE STONE   1:27:54.61  493 SC VELO
7 Aaron Montgomery   Cathedral City, CA1:28:59.60 24799  305 IRON FLY
8 David Ries   Boulder, CO1:33:14.97 184842  421 BOULDER CYCLE SPORT
9 Andy Somerville   Newport Beach, CA1:35:49.72 33456  413 TEAM DUKE
10 James Aldrich   San Clemente, CA1:36:11.93 157548  415 LINKED CYCLING
DNF DAE YOUNG SONG   DNF  482 
DNF STAN POTTER   DNF  377 SWAMIS

Men - Cat 2 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hugo Martin   Santa Clarita, CA1:19:34.96 258127  460 SANTA CLARIT
2 Mike Weber   Ventura, CA1:20:35.34 205263  445 PLATINUM PERFORMANCE
3 Byron Beck   Santa Barbara, CA1:25:14.23 270680  336 PLATINUM PERFORMANCE
4 Brad House   Dallas, TX1:28:29.83 16837  307 BACK ON TRACK/THE BI
5 Donald Jackson   Mission Viejo, CA1:29:08.49 216645  330 SHOAIR/SONANCE
6 William Kaiser   Los Angeles, CA1:34:18.11 266941  483 UCLA CYCLING
7 JAMES REILLY   1:36:46.14  375 TRIATHOLAN LAB
8 Steve Bertrand   Carpinteria, CA1:41:01.59 196819  353 PLATINUM PERFORMANCE
DNF Douglas Benedon   Agoura, CADNF 52776  485 BEAR VALLEY BIKES

Men - Cat 2 - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Roberts   Ojai, CA1:29:27.23 229940  451 JUDGEMENT VELO
2 Tod Hostetler   North Hills, CA1:31:09.86 221581  357 TEAM APE
3 Philippe Minniti   Canyon Country, CA1:40:24.68 183822  371 TEAM APE
4 Steven Engelgau   Lake Arrowhead, CA1:54:04.81 263284  457 BEAR VALLEY BIKES

Men - Cat 2 - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nils Hendrix   Santa Ynez, CA1:36:19.58 253845  407 STUMP GRINDER BICYCL
2 Roger Sexton   Valencia, CA1:43:30.41 142061  444 TEAM APE
3 Bruce Ramsey   Valencia, CA1:52:08.27 29106  346 SANTA CLARITA VELO

Men - Cat 1 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Scheetz   Upland, CA1:33:19.11 245804  52 COATES CYCLERY
2 Craig Sisino   Calabasas, CA1:35:54.13 194529  60 SHOAIR/SONANCE
3 John Cline   Granada Hills, CA1:36:00.96 7158  66 TEAM APE

Men - Cat 1 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Williams   Big Bear City, CA1:13:38.64 227522  435 BEAR VALLEY BIKES
2 Matthew Thome   Costa Mesa Ca1:42:01.11 250200  368 BACKBONE/PMB

Men - Cat 1 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Suggs   Irvine, CA1:27:18.37 263280  487 
2 RAMON ESCOBAR   1:45:07.29  311 TEAM SOLE

Men - Cat 1 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Yoshio Garcia   Pomona, CA1:26:56.99 273341  81 COATES CYCLERY
2 Brian Crooks   Murrieta, CA1:27:30.44 289664  67 PURE POWER OUTHGUARD
3 Scott McClave   Simi Valley, CA1:30:07.20 229122  51 SIMI CYCLING
4 Vu Le   Temple City, CA1:39:39.00 234645  73 HELENS/SUBARU-GARY F

Men - Cat 1 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vincent LOMBARDI   Los Angeles, CA1:22:10.30 292509  20 VELO CLUB LA GRANGE
2 Kurt Janssen   Redlands, CA1:24:15.01 278401  63 DONS BIKES
3 David Santos   El Cajon, CA1:24:45.59 278526  56 STEVEN K SPORTS
4 Philip Monell   Monrovia, CA1:28:28.80 106745  72 HELENS FISHER
5 Dan Nielsen   Big Bear City, CA1:30:21.59 139655  37 BEAR VALLEY BIKES
6 Lawrence Longo   Big Bear Lake, CA1:31:36.59 40205  36 BEAR VALLEY BIKES
7 Stephen Marshall   Big Bear Lake1:32:12.32 122108  27 BEAR VALLEY BIKES
8 Adam Poytress   Goleta, CA1:32:50.41 260239  14 PLATINUM PERFORMANCE

Men - Cat 1 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Douville   Santa Barbara, CA1:21:00.10 101476  64 SHOAIR/SONANCE
2 Griffith Vertican   Santa Ana, CA1:21:32.76 95837  82 CELO PACIFIC
3 Wesley Reutimann   Pasadena, CA1:22:30.50 268144  HELENS/FISHER/SUBARU
4 Humberto Castro   Anaheim, CA1:25:33.23 245798  80 JENSON USA
5 Erik Eilers   San Diego, CA1:26:32.60 10593  BLACK MOUNTAIN BIKES
6 Marco Arocha   Thousand Oaks, CA1:30:38.04 287924  86 SHOAIR/SONANCE
7 Stuart Gonzalez   Riverside, CA1:31:39.40 181200  25 POWERBAR/FOX/KENDA

Men - Cat 1 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Stromborg   Los Angeles, CA1:22:57.82 237464  83 HELENS/SUBARU FISHER
2 Alexis Seletzky   Los Angeles, CA1:23:22.21 194792  31 CYNERGY
3 Ryan Cox   San Juan Capistrano, CA1:24:34.00 287269  13 LINKED CYCLING
4 Timothy Sparks   Moorpark, CA1:27:01.66 250370  463 SHOAIR/SONANCE
5 John Saliamonas   San Gabriel, CA1:28:35.21 287464  75 PAA/REMAX
6 Rene Pulido   Pomona, CA1:32:35.37 240860  33 SC VELO
7 Jeff Dotterweich   Santa Monica, CA1:32:58.17 210418  47 HELENS/SUBARU/FISHER
8 Fabrice Gallez   San Jose, CA1:35:19.85 207258  354 SWAMIS
9 Mike Oceguera   Azusa, CA1:37:19.18 183840  32 SC VELO
10 Michael Holk   Pacific Palisades, CA1:42:54.52 16524  42 JOSELYNS
11 Colin Stuffmann   Los Angeles, CA1:43:49.88 132266  29 GIANT USA/ODI
12 Robert Snyder   San Juan Capistrano, CA2:00:16.03 129745  12 BACKBONE

Men - Cat 1 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Hileman   Las Vegas, NV1:23:34.78 162082  85 SHOAIR/SONANCE
2 Paul Romero   Big Bear Lake, CA1:26:02.95 136751  40 BEAR VALLY BIKES
3 Roger Moore   Santa Barbara, CA1:26:09.34 24953  74 PLATINUM PERFORMANCE
4 Jay Hammond   Victorville, CA1:26:24.31 90662  48 BEAR VALLEY BIKES
5 Brian Dickey   Simi Valley, CA1:27:11.39 275961  26 COLAVITA
6 Todd Booth   Santa Barbara, CA1:28:09.31 4249  PLATINUM PERFORMANCE
7 Terry Crouse   Monrovia, CA1:28:51.59 254631  21 PASADENA ATHLETIC AS
8 Sean Smith   Laguna Niguel, CA1:30:44.67 115418  23 LINKED CYCLING
9 ELMO KASSIN   Laquinta, CA1:33:21.96 281155  35 BEAR VALLEY BIKES
10 Steve Boyd   San Diego, CA1:33:59.15 219929  15 
11 William Mosher   Beverly Hills, CA1:34:45.09 53858  71 SHOAIR/SONANCE
12 Chris Marsiguerra   Seaside, CA1:34:56.71 144195  JOSELYNS
13 Jaime Valle   Riverside, CA1:37:39.65 157884  57 I.E.
14 Sean Davidson   Richmond, ME1:42:04.06 254298  44 GOAT LOCKER
DNF Mark Campaigne   Oceanside, CADNF 198871  CELO PACIFIC

Men - Cat 1 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Zandbergen   Aliso Viejo, CA1:24:27.11 210789  53 SHOAIR/SONANCE
2 David Sullivan   Encinitas, CA1:26:13.46 159062  84 SHOAIR/SONANCE
3 John Biron   Newbury Park, CA1:32:40.53 79727  11 PLATINUM PERFORMANCE
DNF Doug Andrews   Mission Viejo, CADNF 173416  34 

Men - Cat 1 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BOBBY LANGIN SR   1:22:19.63  24 PLATINUM PERFORMANCE
2 Randy Liechty   San Diego, CA1:35:21.56 89462  54 BIKE EMPIRE
3 John Langton   Henderson, NV1:35:26.41 191006  28 LV VELO/PENTA
4 Curt Morlock   Las Vegas, NV1:35:40.75 218632  61 HENDERSON BIKE SHOP
5 Patrick Eldridge   Santa Clarita, CA1:36:50.33 10638  59 SHOAIR/SONANCE
6 Steve Silva   Goleta, CA1:40:01.67 32669  17 PLATINUM PERFORMANCE
7 Eric Airheart   Newhall, CA1:41:00.84 1256  10 SANTA CLARITA VELO
8 Dean Swank   Crestline, CA1:44:36.31 215598  46 BEAR VALLEY BIKES
9 Steve Herrera   Montebello, CA1:47:29.25 148810  16 COVERALLS

Men - Cat 1 - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Miller   Newbury Park, CA1:19:18.32 167489  427 SHO-AIR
2 Gary Shuey   Lake Arrowhead, CA1:29:40.94 44197  356 BEAR VALLEY BIKES
3 Ben Eisley   Claremont, CA1:38:39.64 78103  492 
4 TOM SITTON   1:43:29.94  41 BEAR VALLEY BIKES

Men - Cat 1 - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stan Ford   Temcula1:29:43.65 12017  409 CYCOPATH

Men - Cat 1 - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Foster   Anza, CA1:39:27.01 213442  43 CYCOPATH
2 Buz Brockway   Granada Hills, CA1:44:48.28 86705  TEAM APE
3 Garo Mooradian   Burbank, CA1:46:36.80 280761  376 OTBMBC
4 Ronald Riley   Aptos, CA1:51:24.53 204167  475 SCCCC
5 Brian Kiniry   Santa Maria, CA1:56:12.47 101576  38 
6 Russ Fay   Orangevale, CA2:01:33.69 11347  446 FOLSOM BREAKOUTS
7 David Martin   Claremont, CA2:09:50.81 170481  337 COATES CYCLERY

Men - Pro - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Nobil   La Jolla, CA1:18:44.53 26168  70 BEAR VALLEY BIKES
1 Allan Laframboise   Big Bear Lake, CA1:23:29.11 259749  39 DONS BIKES
2 Romolo Forcino   Oak Hills, CA1:19:52.59 188303  49 BEAR VALLEY BIKES
3 MIGUEL VALADEZ   1:20:28.08  76 MEX-AMERICA
4 Jason Siegle   Solvang, CA1:20:58.74 193522  BEAR VALLEY BIKES
5 Ryan Clark   Laguna Hills, CA1:21:00.86 242802  22 CYNERGY CYCLES
6 Nate Whitman   Los Angeles, CA1:22:24.13 188470  65 HAMMER NUTRI
7 Garnet Vertican   Crestline, CA1:24:58.01 43191  79 GIANT/ODI
8 Alex Boone   Pasadena, CA1:25:30.73 224203  77 HELENS/SUBAR
9 Tom Koerner   Santee, CA1:26:26.30 115037  68 BEAR VALLEY BIKES
10 Robert Herber   Murrieta, CA1:26:53.10 153464  62 DIXON ART
11 Derek Hermon   Big Bear Lake, CA1:29:31.26 15935  69 BEAR VALLEY BIKES
12 Christopher Crosby   Boulder, CO1:35:09.28 83482  78 PRIMUS CYCLE
DNF Jeff Meyer   Lakeside, CADNF 159038  30 AXIS SPORTS GROUP

Men - Junior - JR - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole Avery   Thousand Oaks, CA1:08:34.53 281632  610 FAST FRIDAY
2 JONAH SANCHEZ   1:54:19.30  613 
3 Andrew Comer   San Marcos, CA3:02:36.20 290914  606 ACQUA AL2/SDBC
4 BRENNAN BAHR   3:09:30.90  611 

Men - Junior - JR - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evan Williams   Big Bear City, CA1:05:01.43 255194  603 BEAR VALLEY BIKES
2 Christian Husband   Corona, CA1:12:20.87 291064  602 
3 JACK TUCKER   1:44:45.03  601 TEAM DUKE
4 derek wiese   Big Bear Lake, CA1:54:08.31 298628  605 
5 DEREK FLANIGAN   2:20:47.17  604 

Men - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DEVIN ARENAS   1:08:52.25  612 PAA/REMAX
2 JONATHAN HO   1:45:32.91  609 

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RACHEL SOMERVILLE   2:27:20.37  412 
2 Amanda Duarte   El Cajon, CA2:37:54.80 198866  312 EDDIE B RACING

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karissa Kompa   Trabuco Canyon, CA2:08:36.40 289301  418 LINKED CYCLING

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JENNIFER BEINASH   1:58:24.21  478 
2 KELLEY BRUNSON   2:03:39.33  364 BEAR VALLEY BIKES
3 MEGHAN BRENNEN   2:18:00.15  466 

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LAURIE SIGLOCH BURKHARDT   1:36:47.99  352 PLATINUM
2 KELLI ROBERTS   1:53:16.03  464 PASADENA ATHLETIC AS
3 Lisa Doud   Irvine, CA1:54:35.20 291449  404 SHOAIR/SONANCE
4 Beatrice Dormoy   Santee, CA1:56:54.27 219340  308 ACQUA AL2/SDBC

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANNE-CATHERINE ROCH-LEVECQ   2:46:25.20  339 

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amanda Schaper   Laguna Beach, CA1:46:41.07 270057  348 PLATINUM PERFORMANCE

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CYNTHIA MIRANDA   1:41:56.77  361 
2 CARLYN LAMBERT-OROPEZ   2:29:48.92  315 PASADENA ATHLETIC AS

Women - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Thompson   Los Angeles, CA1:38:16.04 187715  471 PASADENA ATHLETIC AS
2 JEANNE SCHEETZ   1:44:47.61  342 COATES CYCLERY

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Crowe   Redlands, CA1:47:04.81 259708  19 DONS BIKES

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vicki Chernoff   Rancho Santa Margarita, CA1:47:16.75 273867  45 AFP/VELO
2 Heidi Bowen   Woodland Hills, CA2:00:00.59 190382  55 GIANT FACTORY TEAM

Women - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jodi Martin   Claremont, CA1:46:57.68 170482  50 COATES CYCLERY

Women - Pro - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Natasha Hernday   Bellevue, WA1:36:22.19 97756  58 AMGEN

Women - Junior - JR - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARIANA VALADEZ   1:48:25.23  614 CLUB TIJUANA
2 Courtney Comer   San Marcos, CA2:53:43.60 287901  607 AQUA AL2/SDBC
3 Cheyenne Comer   San Marcos, CA2:54:04.00 297265  608 ACQUA AL2/SDBC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREUSACDFSpyShimanoBonk BreakerSierra NevadaOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee