Race Results for
Marty Road Race
Marty, MN
(Event Information)
View By:
Road Race on 05/02/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nils Boberg   Shoreview, MN 284823   Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Samuel Bramel      Flat City Cycling Club Inc.
3 Maxwell Lewis   Minneapolis, MN 291227   Minnesota Junior Cycling Inc.
4 Ryan Shaw   Rogers, MN 276375   Minnesota Junior Cycling Inc.
5 Daniel Svedberg   Woodbury, MN 278187   Minnesota Junior Cycling Inc.
6 Samuel Roden   Brooklyn Center, MN 276754   Minnesota Junior Cycling Inc.
7 Michael Gaines      Gopher Wheelmen
8 Brian Gaines      Gopher Wheelmen
9 David Hart   Stanthonyvillage, MN 289783   Gopher Wheelmen

Men - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Shaw   Rogers, MN 264910   Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Ryan Gerhold   Eden Prairie, MN 293571   Minnesota Cycling Team
3 John Koepke   Eden Prairie, MN 294716   Unattached
4 Michael Fleming   Orono, MN 291438   Unattached

Men - MR - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody McCullough   Jefferson, SD 23359   SC Velo
2 Clark Priebe   Eagle Grove, IA 50365   Unattached
3 James Tainter   Minneapolis, MN 34921   Silver Cycling
4 Don Schmeichel   Andover, MN 92247   Loon State Cyclists
5 william mayarski      St Paul Bicycle Racing Club
6 Jeff Evanson   Medina, MN 255457   Minneapolis Bicycle Racing Club
7 Stephen Cragle   Saint Cloud, MN 193342   GrandStay Hotels
8 Christopher Johnston   Wayzata, MN 50643   Minnesota Cycling Team
9 william feiges   Sioux City, IA 258986   SC Velo
10 Dan Schueller   Brooklyn Center, MN 213088   Gopher Wheelmen
11 Gregory Goblirsch      Loon State Cyclists
12 William Mize   Sioux City, IA 66605   SC Velo
13 Ray Coyle      GrandStay Hotels
14 Peter Maxwell   Minneapolis, MN 23007   G.S. Circo Azzurro
15 Guy Alvarez   Lino Lakes, MN 155011   G.S. Circo Azzurro
16 Jim Bell   Saint Cloud, MN 102936   GrandStay Hotels
17 Michael Phillips   Minneapolis, MN 200784   Unattached
18 Brent Binkowski   Carlsbad, CA 59531   G.S. Circo Azzurro
19 Tim Smith   Olympia, WA 241621   Flat City Cycling Club Inc.
20 John Bagley      GrandStay Hotels
21 Mark Mlinar   Hutchinson, MN 48557   St Paul Bicycle Racing Club
22 David Manzey   Fargo, ND 268456   Great Plains Cycling Club
23 Eric Piche      St Paul Bicycle Racing Club
24 Daniel Cleary   Shorewood, MN 143486   Loon State Cyclists
25 Chad Macy   Victoria, MN 147601   Loon State Cyclists
26 Michael Dietzman   Ely, MN 135131   Minneapolis Bicycle Racing Club
27 Bryan Joas   Eagan, MN 56745   Chippewa Valley Cycling Club
28 Gregory Kondrasuk   Minneapolis, MN 19616   Chippewa Valley Cycling Club
29 Kevin Schaeffer   York, PA 73472   Loon State Cyclists
30 Chad Weisgram   Fargo, ND 289827   Unattached
31 Adam Staufenberg   Plymouth, MN 146505   Unattached
32 Kevin Lennon   Plymouth, MN 46707   Minnesota Cycling Team
33 Steve Laurel   Longmont, CO 240886   Flat City Cycling Club Inc.
34 Dan Berhow   Cottage Grove, MN 242368   Silver Cycling
35 Matt Stein   Northfield, MN 221389   Silver Cycling
36 Oliver Vrambout   Bayport, MN 121438   The Bikery Racing Club
37 Carlton Mitchell   Maple Grove, MN 212092   Silver Cycling
38 Scott Cave   Burnsville, MN 147556   Silver Cycling
39 Sam St Pierre   Golden Valley, MN 225214   Unattached
40 David Ziemer   Greenfield, MN 200339   Unattached
41 Vincent Bernet   Fridley, MN 124925   St Paul Bicycle Racing Club
42 Charlie Schad   Sartell, MN 279431   Unattached
43 Dan Silvernail      Unattached
44 Craig Kiborne      Sports Hut
45 John Matalamaki   Duluth, MN 49311   Lake Superior Cycling Club
46 Donald Hunley   Crystal, MN 50986   Flat City Cycling Club Inc.
47 Charles Jacobs   Saint Paul, MN 17542   GrandStay Hotels

Men - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Townsend   Mendota Heights, MN 46011   St Paul Bicycle Racing Club
2 David Herbert   Rochester, MN 173959   Silver Cycling
3 Stephen Hunter      St Paul Bicycle Racing Club
4 Thomas Pletcher   Hopkins, MN 225027   Minneapolis Bicycle Racing Club
5 John Stamm   Afton, MN 149093   Loon State Cyclists
6 Andrew Cragg   Edina, MN 204175   Minneapolis Bicycle Racing Club
7 Bruce Harick   Minneapolis, MN 15080   St Paul Bicycle Racing Club
8 Dan Bentson      Loon State Cyclists
9 Paul Arsenault   Ardenhills, MN 279841   Gopher Wheelmen
10 Reid Howe   Minneapolis, MN 16908   Minneapolis Bicycle Racing Club
11 Dan Meyer   Lake Elmo, MN 117486   Loon State Cyclists
12 Camilla Schmitz   Richardson, TX 235887   Minneapolis Bicycle Racing Club
13 Jack Stack   Minneapolis, MN 235474   Minneapolis Bicycle Racing Club
14 Hart Kuller   Minneapolis, MN 188748   St Paul Bicycle Racing Club
15 Tim Oulmav      Unattached
16 Philip Johnson   Applevalley, MN 278928   Unattached
17 Bruce Svingen   Rochester, MN 271274   Silver Cycling
18 Tom Bengel   St Paul, MN 200781   St Paul Bicycle Racing Club
19 Kent Severson   Minnetonka, MN 227519   Athletes Under Construction
20 Bernard Graham   Maple Grove, MN 201858   St Paul Bicycle Racing Club
21 Robert Vigil   Eden Prairie, MN 223690   Minnesota Cycling Team
22 Chris Paidosh   Saint Anthony, MN 241169   Loon State Cyclists
23 Gregory McCrea   Houston, TX 53217   Silver Cycling

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Swanson   Minnetonka, MN 102633   GrandStay Hotels
2 David Zimmermann   Saint Paul, MN 135976   Minneapolis Bicycle Racing Club
3 Brian Koeneman      Unattached
4 Scott Flanders   Minneapolis, MN 45337   Minneapolis Bicycle Racing Club
5 Michael Woell   Minneapolis, MN 227850   Minneapolis Bicycle Racing Club
6 Jacob Boyce   Duluth, MN 227560   Synergy
7 Peter Hanna   Minneapolis, MN 51211   St Paul Bicycle Racing Club
8 Jens Brabbit   La Crosse 184406   GrandStay Hotels
9 Gregg Brandt   Winona 227165   Unattached
10 Micah Moran   Waterloo, WI 145996   GrandStay Hotels
11 Anthony Olson   Kasota, MN 245537   St Paul Bicycle Racing Club
12 Chris Doig   Minneapolis, MN 73386   Minneapolis Bicycle Racing Club
13 David Schueller   St. Bonifacius, MN 120143   GrandStay Hotels
14 Lance Beuning   Saint Cloud, MN 160665   GrandStay Hotels
15 Adam Froemming   Edina, MN 160145   Minneapolis Bicycle Racing Club
16 Jason Snider   Wayzata, MN 33354   Silver Cycling
17 Rich Settergren   Duluth, MN 212093   Minneapolis Bicycle Racing Club
18 Jay Henderson   Minneapolis, MN 15779   Silver Cycling
19 Tim Mulrooney   Minneapolis, MN 49630   Synergy
20 Derrick Lewis   New York, NY 218613   Category 6 Racing Squad
21 Jake Cohen   Castle Rock, CO 242643   Unattached
22 Rick Laliberte   Fargo, ND 210611   Great Plains Cycling Club
23 Dave Hackworthy      St Paul Bicycle Racing Club
24 Paul Harrison   Minneapolis , MN 94132   Flat City Cycling Club Inc.
25 Pat Lemieux   Saint Paul, MN 210769   Kentucky Flyers
26 Ian Stanford   White Bear Lake, MN 175718   GrandStay Hotels
27 Matt Muyres   Bloomington, MN 160576   Synergy
28 Daniel Swanson   St Louis Park, MN 117942   GrandStay Hotels
29 Andy Schlicht (1 - Cat2)   Saint Cloud, MN 211221   Revolution Cycle and Ski
30 Daniel Casper   Northfield, MN 214654   GrandStay Hotels
31 Duane Dickey (1 - Cat1)   Cokato, MN 9437   Iowa City Cycling Club
32 Chad Christenson   Cambridge, MN 100189   Synergy
33 Brian Dahl   Fargo, ND 70110   Great Plains Cycling Club
34 Adam Hanson   Duluth, MN 108535   Synergy
35 James Cullen      Minneapolis Bicycle Racing Club
36 Andrew Minier   Anoka, MN 135556   GrandStay Hotels
37 Gregory LaVick   St. Paul, MN 20517   Synergy
38 Jeremy Sartain   St Paul, MN 69834   Unattached
39 Erik Dahl (2 - Cat2)   New Hope, MN 149690   Minneapolis Bicycle Racing Club
40 Joshua Roeser   Buffalo, MN 160630   Flat City Cycling Club Inc.
41 Alex Atherton   Marion, IA 237314   Flat City Cycling Club Inc.
42 James Lockwood   St Paul, MN 128526   Flat City Cycling Club Inc.
43 Matthew Anderson   Duluth, MN 198033   Flat City Cycling Club Inc.
44 David Muecke (3 - Cat2)   Portland, OR 183628   Flat City Cycling Club Inc.
45 Paul Ellis   North Oaks, MN 84976   St Paul Bicycle Racing Club

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jared Voorhees   Golden Valley, MN 181592   Loon State Cyclists
2 Daniel Stahlmann   Minneapolis, MN 110521   Birchwood/GIS
3 Michael Bolinske   Hopkins, MN 156954   Loon State Cyclists
4 Marc Kermisch   Maple Grove, MN 80629   Loon State Cyclists
5 Alexander Meyer   Madison, WI 193722   Minnesota Cycling Team
6 Kevin Hertzberg   Hopkins, MN 226657   Aaron's p/b New England Financial
7 Samuel Meier   Shoreview, MN 240030   Synergy
8 Linda Sone      Minneapolis Bicycle Racing Club
9 Shawn Gort      Lake Superior Cycling Club
10 Pat Dowling   St. Louis Park, MN 44129   Flat City Cycling Club Inc.
11 Sean Mailen   Minneapolis, MN 251907   Category 6 Racing Squad
12 Taylor George   Apple Valley, MN 245466   Unattached
13 Kent Smith      Unattached

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Cullen   Hudson, WI 229280   Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Chad Boehm   Grand Forks, ND 272862   University of North Dakota
3 dylan knutson   Salisbury, NC 281816   St Paul Bicycle Racing Club
4 Russ Vander Wiel      Loon State Cyclists
5 Matthew Sterling   Lino Lakes, MN 240668   Gopher Wheelmen
6 Benjamin Schinke   Minneapolis, MN 221927   Silver Cycling
7 Mariusz Czarnomski   Cedar Rapids, IA 272490   University of North Dakota
8 Nicholas Vetter   St. Paul, MN 263471   St Paul Bicycle Racing Club
9 Eric Sundstrom   Elk River, MN 98302   International Christian Cycling Club
10 Jeffrey Anderson   Blaine, MN 279956   Loon State Cyclists
11 Brian Kozicki   Saint Louis Park, MN 164415   Unattached
12 Robert Byers   Minneapolis, MN 268460   St Paul Bicycle Racing Club
13 David Jones   Lakeville, MN 281557   Flat City Cycling Club Inc.
14 Kenny Pike   Sioux Falls, SD 210706   Central Plains Cycling
15 Barry Tungseth   Stillwater, MN 211935   Flat City Cycling Club Inc.
16 Fred Mills      Granite City Cycle
17 Robert Rolle   Plymouth, MN 226727   Unattached
18 Seth Iverson   Minneapolis, MN 267095   St Paul Bicycle Racing Club
19 Alex Dahlquist   St. Paul, MN 262325   Synergy
20 Marty Sterzinger   Canby, MN 277882   Central Plains Cycling
21 Aaron Pidde   Bloomington, MN 133195   Silver Cycling
22 Todd Nesvold   Forest Lake, MN 174302   Minnesota Cycling Team
23 Mason Bacso      Unattached
24 Brad Bradley   Anoka, MN 289690   Unattached
25 John Hanson   Fargo, ND 228157   Paramount Sports
26 Cody Scott   Mahtomedi, MN 250669   The Bikery Racing Club
27 Neil Hailstone   Denver, CO 126055   Loon State Cyclists
28 Tim Karels      Unattached
29 Joe Schlechter   Watertown, MN 251565   Unattached
30 Brandt Elson   Breezy Point, MN 208462   Unattached
31 Brian Ericson   Hugo, MN 135495   Loon State Cyclists
32 David Haerle   Cottage Grove, MN 244834   Loon State Cyclists
33 Jon Karn      Unattached
34 Mark Thacher   Northfield, MN 214826   Silver Cycling
35 Mathew Hink   Ramsey, MN 229844   Loon State Cyclists
36 Cassie Columbus   Redlakefalls, MN 290522   Unattached
37 Ralph Pennie   Afton, MN 123828   Unattached
38 Benn Hulbert   Edina, MN 279748   Minnesota Junior Cycling Inc.

Women - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Thompson   Rapid City, SD 218619   Unattached

Women - MR - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Teresa Moriarty   Minneapolis, MN 169344   Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Sherry Berde Townsend   Mendota Heights, MN 158605   Gopher Wheelmen
3 Amy Kline   Maplewood, MN 266646   St Paul Bicycle Racing Club
4 Cathy Kuson      Unattached
5 N/A   Colorado Springs, CO 147306   Kenwood Racing
6 Bonnie Donzella   Eagan, MN 137107   St Paul Bicycle Racing Club
7 Kit Oslin   Fridley, MN 285069   St Paul Bicycle Racing Club

Women - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Teresa Moriarty   Minneapolis, MN 169344   Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Jenna Rinehart   Mankato, MN 160568   Unattached
3 Paula Plant   Chanhassen, MN 209376   Verve Racing
4 Kyia Anderson   Saint Cloud, MN 130424   Unattached
5 Paula Bohte      Minneapolis Bicycle Racing Club
6 Casey Ellis   Minneapolis, MN 221873   St Paul Bicycle Racing Club

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Krueger   Saint Paul, MN 263277   Birchwood/GIS
2 Bianca Bergman      St Paul Bicycle Racing Club
3 Barbara Harick   Minneapolis, MN 53285   Birchwood/GIS
4 Gina Threinen   Minnetonka, MN 177230   Verve Racing

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander Lacey      Unattached
2 Heather George   Apple Valley, MN 293715   Unattached
3 Miriah Johnson   West Saint Paul, MN 278953   Synergy
4 Jennifer Lymburner   Saint Paul, MN 282730   Unattached
5 Lisa Heyesen      Unattached
6 Madonna Lindgren   Plymouth, MN 279127   Silver Cycling
7 Cassie Columbus   Redlakefalls, MN 290522   Unattached
8 Shelly Nelson      Unattached
9 Linsey Hamilton   Minneapolis, MN 266416   Behind-Bars/LGR
10 June Sayers      Lake Superior Cycling Club
11 Jacklyn Carlson   Waconia, MN 259941   Silver Cycling
12 Kristy Henderson   Minneapolis, MN 264109   Silver Cycling
13 Cheryl Barker      Gopher Wheelmen
14 Jennifer Berhow   Cottage Grove, MN 289086   Silver Cycling
15 Elizabeth Tredinnick   Saint Paul, MN 216516   St Paul Bicycle Racing Club
16 Sandra Gress      Synergy
17 Nora Bengel   Saint Paul, MN 250763   Minnesota Junior Cycling Inc.
18 Lynne Boiarsky   St. Louis Park, MN 252705   Unattached
19 Rachel Johnson      Unattached
20 Megan Kelly      Gopher Wheelmen
21 Elizabeth Franzwa   Lakeelmo, MN 290645   University of Minnesota-Duluth
22 Laura Mill      Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaBonk BreakerShimanoUSACDFCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee