Race Results for
Hop Brook Dam MTB Race-Root 66
Middlebury, CT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 04/11/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frank Daly   1:12:16  105 Bethel Cycle
2 Ian Herchenroder   1:14:45  100 
3 Brian Plouffe   West Hartford, CT1:15:02 28302  102 U.S. Army
4 Steve O'Neil   1:28:17  104 
DNF Mark Lurie     101 Cyclesnack.com

Men - Pro Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Freye   Allentown, PA1:47:35 164856  517 29er Crew
2 Timothy Johnson   Topsfield, MA1:47:50 18056  934 Ouch
3 Matthew O'Keefe   Ipswich, MA1:48:51 83528  515 Cannondale Factory
4 Michael Mooradian   Saratoga Springs, NY1:51:04 79201  524 
5 John Foley   Fiskdale, MA1:52:01 121026  520 29er Crew
6 Mike Montalbano   Hewitt, NJ1:52:03 214668  509 Montclair Cyclists
7 Thom Parsons   Wrentham, MA1:54:37 208960  522 29er Crew
8 Michael Rowell   Bedford, MA1:54:47 76361  510 NEBC
9 Nathan Ringquist   Westminster, MA1:54:55 140698  519 
10 Guenter Hofer   Amherst, NH1:55:07 16414  504 PEDROS
11 Greg Waggoner   New York, NY1:56:32 171792  513 Sids Bikes
12 Michael Loranty   Falmouth, MA1:56:46 177946  507 IF Racing
13 James Harmon   Fort Collins1:57:40 265280  503 503 Cyclworx
14 Mike Festa   Devon, PA1:59:13 149744  502 Pawling Cycle and Sport
15 Mike Joos   Reston, VA1:59:32 136615  521 Bikeman.com
16 Seamus Powell   Round Top, NY2:00:00 242397  514 Windham Mt. Outfitter
17 Steven Mancuso   North Haledon, NJ2:03:04 253675  508 Cyclecraft
18 John Burns   Hingham, MA2:05:28 149237  518 Bikeman.com
19 Paul Kolb   Mebane, NC2:07:22 245298  505 Clockwork constr.
20 Noah Tautfest   Northfield, VT2:16:04 268345  512 
DNF Donald Snoop Jr   Beverly, MA 82776  511 Verge Sport
DNF Peter MacLeod   Canton, MA 87304  516 Titus Cycle
DNF Chris LeDonne   Caldwell, NJ 152242  506 Team Bulldog/Cyclecraft
DNF Joseph Cruz   Williamstown, MA 8277  500 Soul Cycles
DNF Sean Daley   Plymouth, MA 160898  501 Bikeman.com

Men - Cat 1/2/3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Bosworth   0:29:03  665 
2 Dylan Dembin   0:34:06  666 
3 Charlie Ryan   0:38:25  667 
4 Justine Wallace   0:39:03  668 

Men - Cat 1/2/3 - Open - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gerry Barbarosa   0:23:34  162 
2 Ed DaSilva   0:25:34  161 
3 Dan Neal   0:34:44  163 
4 Thomas Quirk   0:37:43  160 Clockwork constr.
5 Pasq Gigliotti   0:41:33  164 

Men - Cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Maclean   0:45:49  Target Training
2 Sam Vreeland   0:52:34  12 Berlin H.S.
3 Zachary Edwards   0:53:51  Berlin H.S.
4 Andrew Soneson   0:56:43  11 Berlin H.S.
5 Conner Bernard   0:57:25  Berlin H.S.
6 Kevin Moss   0:58:01  10 Berlin H.S.
7 Nolan Garon   Dunstable, MA0:58:33 236457  NHCC
8 Eric Zahn   0:58:38  13 RKMP
9 Caleb Booth   0:59:45  RKMP
10 Kristopher Zebrensky   1:01:10  14 Berlin H.S.
11 Andrew Lomaglio   1:03:19  Berlin H.S.
12 Moritz Grosser   1:06:00  RKMP
13 Dale Baker   East Hampton, CT1:12:06 266316  16 
14 Dominick Kielbowicz   1:14:35  Berlin H.S.
15 Ethan Berube   1:22:24  Berlin H.S.
DNF Nick Fonzi     15 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Ward   0:44:05  209 
2 Nicholas Quesnel   0:48:40  206 
3 Brendan Mahoney   0:49:20  204 
4 Daniel Blizzard   0:50:50  200 Yale Univ.
5 Ben Unknown   0:52:54  210 
6 Brandon Sbordone   Port Wentworth, GA0:53:42 277194  207 RIT Cycling
7 David Lambert   0:54:01  203 
8 Tom Stevens   0:54:23  208 
9 Matthew Pierson   0:55:23  205 
10 Luiz Filho   0:56:36  211 
11 Graig Judge   Killingworth, CT1:01:20 263122  202 Interstate Batteries of CT.

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Orie   0:47:41  305 
2 Connor Telles   0:49:53  310 Yale Univ.
3 Joshua Simpson   Manchester, CT0:50:09 293901  307 
4 Rob Tandy   0:56:10  309 
5 Dylan Spielvogel   0:56:29  308 
6 Frank Barras   0:57:29  302 RKMP
7 Jason Nelson   0:58:16  304 
8 Jim Arnold   0:59:29  301 Berlin H.S.
9 Travis Finnemore   1:01:57  311 
10 Justin Agosto   1:06:13  300 
11 Stephen Sekelsky   Northford, CT1:18:17 239350  306 Bikeman/Tomatoes Racing
12 Norman Spring   1:19:24  312 Bicycle Alley

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Robins   0:45:53  407 
2 Michael Maximenko   0:50:22  411 
3 Pete Cole   0:54:10  412 
4 Charles Vaccaro   0:54:45  408 
5 Art Randolph   0:55:56  410 
6 Stephen Carney   0:57:06  400 
7 John Meyer   0:57:27  406 Cycle Fitness
8 Juan Cardenas   1:02:04  414 Columbia
9 Phil Damato   1:02:27  415 
10 Rich Hansen   1:02:38  409 
11 Marco Lambert   1:04:15  402 
12 Paul Lussier   Feeding Hills, MA1:04:47 268805  403 Cyclonauts
13 Mark Lurie   1:08:24  413 
14 Kenneth Kaffenberger   1:10:20  401 
15 Carlos Millan   1:17:12  404 

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bob Ford   0:53:57  525 Cycle Center
2 Claude Morneault   0:55:10  526 Gears and Beers
3 John Torrey   South Daytona, FL0:57:43 199705  528 Cyclonauts
4 Daniel Smiley   Burlington, CT1:04:42 243134  529 Bikers Edge

Men - Cat 2 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Samson   West Hatfield, MA1:20:31 275070  452 Team Flye Cycles
2 Austin Vincent   Simsbury, CT1:21:56 226301  453 CLNoonan
3 Joe McAnlis   1:29:56  451 Favata's Table Rock Tours
4 Jeffrey Najmowicz   1:48:19  454 
5 Justin Cyr   1:52:12  450 Team Cyr Racing
DNF Ben Frye     455 

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Stearns   1:06:29  628 Catamount
2 Adam Roth   1:07:52  625 ECHO
3 Andrew Grund   1:10:38  623 
4 Sean Gamling   1:13:02  634 
5 Nicholas Glasser   1:13:22  622 Clockwork constr.
6 Lev Barinov   1:13:33  620 MTBNJ.com
7 E.J. DaSilva   1:18:06  636 
8 Jonathan Sawn   1:18:36  627 Delta Surveying Srvcs
10 Gery Barosa   1:20:00  635 
11 Taylor Valentine   New Haven, CT1:22:20 178280  633 
12 Andrew Steyer   1:22:31  637 
13 Josh Bean   East Kingston, NH1:28:24 293045  621 Team Josh
14 Eric Roth   1:32:02  626 ECHO
15 Ian Powell   1:34:53  632 Windham Mt. Outfitter
16 Lee Hershander   1:42:13  631 Windham Mt. Outfitter
DNF Jacob Margulies     624 Spooky
11920 Thomas Swiader   Fall River, MAScottee's Westport Bicycles 249151  Thomas 629

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristoffer Nielsen   1:05:57  580 
2 Steve Kurilla   1:06:03  570 Sicklers North Bike
3 Jeff L'Heureux   1:07:38  583 
4 Ian Strever   1:08:30  587 
5 Craig Kennedy   Suffield, CT1:09:03 65969  569 Eastern Bloc/Benidorm
6 Maison Chen   Del Mar, CA1:09:45 127537  562 
7 Scott Hood   1:10:47  584 
8 Guillaume Loize   1:11:03  572 
9 george shaw   Brookline, MA1:13:27 262494  575 Internat'l Bike MTB Team
10 William Romollino   Allendale, NJ1:13:28 236221  585 Black Bear Cycling
11 Steve Salo   Oakdale, CT1:13:30 198303  574 Internat'l Bike MTB Team
12 joshua harwell   Mystic, CT1:14:22 293224  582 Niantic Bay Bikes
13 Dan Biscup   1:14:34  561 QVV/DAS
14 Steven Harlacker   Fairfield, CT1:14:58 179096  565 
15 Frank O'Reilly   Pearl River, NY1:16:57 277811  586 Sport Catz
16 Keith Liggett   Somers, CT1:17:27 190957  571 Cyclonauts
17 Andrey Restrepo   1:18:20  579 English Book Shop
18 Ryan Hayman   Medford, MA1:18:30 143028  566 
19 Jody Adamonis   Nashua, NH1:18:58 1111  560 NEBC
20 Douglas Coleman   Freeport, NY1:20:00 257758  563 
21 Kevin Johnson   1:21:52  568 
22 Joseph Tramontano   Stamford , CT1:23:08 95397  578 CT Coast Cycling
23 Bob Strittmatter   1:26:14  577 Select P.T.
24 Patrick Zelazek   Burlington, CT1:26:34 63307  581 
25 Kevin O'Fallon   1:28:19  573 
26 Tom Hoogendyk   Holyoke, MA1:31:36 16677  567 Northampton Cycling Club
27 Adriano Frechel   1:34:11  564 Team Jamin

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dominique Desmonts   Norwalk, CT1:07:38 9311  704 
2 Maximino Veiga   Danbury, CT1:11:38 86327  718 Target Training
3 William Dooley   South Salem, NY1:12:36 9835  725 Hammer Nutrition
4 Jonathan Tarbox   Windsor, CT1:14:04 282269  717 Delta Surveying Srvcs
5 Brian King   1:14:21  720 
6 George Kenty   Medford, MA1:14:53 187070  709 Internat'l Bike MTB Team
7 Alexis Arapoff   Stow, MA1:15:52 43811  701 Bikeman.com
8 Sylvain Loize   Barrington, RI1:16:16 228641  726 
9 Matt Ballard   1:16:35  703 
10 Pat Higgins   1:17:01  722 
11 Edward Hook   Bethel, CT1:17:25 56515  708 CCCC irsmedic
12 Jack Enxuto   Simsbury, CT1:17:42 75160  731 Eastern Bloc/Benidorm
13 Alex Salazar   Ringwood, NJ1:18:34 224520  716 HVVC
14 Scott McConnell   Holyoke, MA1:19:13 279701  712 Northampton Cycling Club
15 Steve Wirz   Lagrangeville, NY1:19:16 227475  727 PCS
16 John Allen   East Berlin, CT1:19:51 239954  700 Cyclonauts
17 Robert Wilson   Amherst, MA1:20:48 253618  732 Northampton Cycling Club
18 Juan Aracena   Dumont, NJ1:21:11 119516  728 Westwood Velo
19 David Fitzgerald   Middlebury, CT1:21:59 263787  723 Zephyr
20 Mike Metcalff   1:22:23  724 Zephyr
21 Rick Beasley   1:23:37  730 Cycle Fitness
22 David Powell   Longmeadow, MA1:24:24 253074  715 Cyclonauts
23 David Generali   1:25:10  705 Zephyr
24 Rob Glick   1:25:13  706 Team MTBNJ.com
25 John Avery   1:25:50  721 
26 Robert McCauley   Monroe, CT1:27:06 221016  711 Cycle Fitness
27 Kenneth Hamel   Coventry, RI1:30:04 120142  707 Cyclonauts
28 John O'Keefe   1:30:11  714 Shirk's
29 Armand Arekian   1:33:04  702 
30 James McNeill   1:33:10  733 
31 Judd Clarke   1:38:18  729 
32 Frank Navone   1:44:23  713 Target Training
33 Rob Lockhart   Old Greenwich, CT1:45:55 260691  710 Delta Surveying Srvcs

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Napolitano   1:10:42  812 
2 Matthew Scherp   1:14:50  813 
3 Michael Cyr   Mansfield Center, CT1:22:30 146313  801 Cyclonauts
4 Jeffrey Oakes   Marion, MA1:23:15 260365  806 
5 Harold Green   Hatfield, MA1:23:16 226151  803 Team Green
6 William Bonin   1:23:43  810 Cyclonauts
7 Ray Ruyack   1:23:45  807 Hammer Nutrition
8 Charles Capobianeo   1:24:36  800 
9 John Lockwood   West Simsbury, CT1:24:54 175524  805 Eastern Bloc/Benidorm
10 john weferling   East Longmeadow, MA1:25:15 272347  809 Cyclonauts
11 Jonny Lach   1:38:53  170 
12 Peter Evans   Manchester, NH1:44:09 245479  802 
13 Mark Leggitt   1:44:51  804 
14 Bob Richard   1:45:52  811 
15 Seth Glasser   1:58:04  814 

Men - Cat 1 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 nate kraxberger   Brooklyn, NY1:32:39 254620  683 Sid's
2 Dave Barr   Ayer, MA1:39:43 229059  680 Bikeman.com
3 Nicholas White   Danville, CA1:42:39 197788  834 
4 Gerald Gilsinger   1:50:48  685 
DNF Richard Brown   Danville, NH 169536  681 
DNF Timothy Burton   Madison, CT 247954  682 CVC

Men - Cat 1 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathaniel Williams   Lynnfield, MA1:39:58 264870  742 Bikeman
2 Tate Colbert   Norwood, MA1:59:04 278453  740 Union Velo

Men - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7 Jonathan Favata   Mechanicville , NY1:33:53 184938  819 Favata's Table Rock Tours
8 Cary Fridrich   Somerville, MA1:34:40 141247  820 Embrocation Cycling Jrnal
9 Pete Hurst   1:36:16  830 CT Coast Cycling
10 Keith Beckoben   1:36:59  833 Interstate Bicycle
11 Ben Corbalis   Portland, OR1:37:24 184819  818 Lees-McRae College
12 rider Unknown   1:41:33  630 
13 Michael Denoncart   1:42:23  943 
14 Derek Brinkerhoff   Lakewood, CO1:42:44 182630  816 Papa Wheelies/Back Bay Bicycles
15 Scott Frison   Milford, CT1:44:19 260908  821 New Haven Bike Club
16 George Haydock   1:50:09  823 RKMP
17 Mike Kucharski   Franklin Lakes, NJ1:51:24 244770  825 Team Bulldog/Cyclecraft
18 Andrew Palmgren   1:52:49  826 MRC/Landry's
19 Jorge Vargas   North Andover, MA1:56:18 185613  828 Essex County Velo

Men - Cat 1 - Junior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Green   Hatfield, MA1:27:57 226152  822 Team Green
2 Eric Carlson   Bristol, CT1:28:13 233018  817 Bikers Edge
3 Gregory Whitney   Philadelphia, PA1:29:51 246360  829 Back Bay Bicycles
4 Colin Reuter   Somerville, MA1:30:16 147771  827 Internat'l Bike MTB Team
5 Jeff Landfried   Amherst, MA1:31:39 245747  831 Gamache Cyclery
6 Timothy Daigneault   Dudley, MA1:32:01 246346  832 Southbridge Bike

Men - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregg Gallotta   1:23:21  937 Sids Bikes
2 Gregg Cosgrove   Pearl River, NY1:28:39 100656  923 Westwood Velo
3 Kevin Sweeney   Medford, MA1:29:53 245271  932 Internat'l Bike MTB Team
4 David Booth   Norwalk, CT1:31:11 281583  921 
5 Neal Burton   Meriden, CT1:32:44 41606  922 
6 Robert Hyldahl   Sunderland, MA1:33:28 163591  941 
7 Matthew Jalbert   Sturbridge, MA1:33:36 136666  939 Southbridge Bike
8 Keith Reynolds   Burlington, MA1:33:51 242949  942 NEBC
9 Jeremy Swift   Woodstock, NY1:36:04 147166  938 Campor
10 Robert Cruz   Weymouth, MA1:36:39 144424  924 thebicyclelink.com
11 Felipe Leite   Brooklyn, NY1:38:24 20849  927 Sid's
12 Ryan Gloss   Florham Park, NJ1:39:28 275445  925 
13 Jacob Harris   Swanzey, NH1:39:54 249276  940 Norms Ski and Bike
14 Christopher Evans   1:41:26  936 
15 Kevin Ballou   Saratoga Springs, NY1:42:07 256065  920 Favata's Table Rock Tours
16 Michael Kelly   Watertown, CT1:42:44 94642  926 Team Edge
17 Alex Roskin   Ancram, NY1:46:56 30609  930 Bikeman.com
18 Kent Unknown   1:48:01  933 Spooky
19 Kent Hirshberg   Westwood, MA1:48:25 148463  935 
20 Sean McCarthy   Coxsackie, NY1:50:41 100675  928 Bikeman.com
21 Arthur Roti   Granby, CT1:51:55 30703  931 Horst/Benidorm

Men - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Hines   East Wareham, MA1:24:00 16266  359 Corner Cycle
2 Jonathan Bold   Marstons Mills, MA1:24:10 117383  352 Corner Cycle
3 John Mosher   Boxborough, MA1:28:52 140765  363 Corner Cycle
4 Troy Kimball   Austin, TX1:30:24 118576  360 Westwood Velo
5 Mark Elsasser   Philadelphia, PA1:31:48 10735  357 IF Racing
6 Gray Eldridge   Falmouth, MA1:32:20 103758  356 Corner Cycle
7 Ken Welch   Hopewell Jct, NY1:33:24 37650  369 Clockwork constr.
8 Wayne Tice   New Windsor, NY1:33:49 226401  366 CCI/Bryan's Bikes
9 Ben Williams   Stony Point, NY1:33:58 38300  370 Clockwork constr.
10 Jeffrey Molongoski   Ashfield, MA1:35:32 90394  371 
11 Christopher Flagg   Westfield, MA1:35:59 179600  374 Camp Edge
12 Todd Bearse   1:36:56  372 Bike Barn
13 Charles Beal   W Hartford, CT1:37:20 106073  350 Marble Design Racing
14 Wayne Cunningham   Wayland, MA1:38:25 91485  355 NEBC
15 Royce Yeomans   Springfield, MA1:38:50 143685  367 Cyclonauts
16 Ed Burgess   Newburgh, NY1:39:26 5491  353 Hammer Nutrition
17 Jeffrey Fowler   Florence, MA1:39:40 238381  358 Northampton Cycling Club
18 Morgan Stebbins   Garrison, NY1:40:21 33904  368 Sids Bikes
19 Scow Pan   1:40:28  377 Spin
20 Esteban Rodriguez   Woodside, NY1:40:40 153034  365 CRCA/Sid's
21 Michael Good   Wilmington, MA1:41:49 141590  373 NEBC
22 Danny Habig   Massapequa, NY1:42:06 259066  375 
23 Gerry Lafleur   Enfield, CT1:42:32 87557  361 Cyclonauts
24 Benjamin Moore   Bloomfield, CT1:42:33 159697  376 
25 Jeffrey McKay   New Milford, CT1:43:36 23587  362 ZAMA Racing
26 John Beaupre   Sutton, MA1:45:18 285799  351 Team Bums
27 John Nobile   Guilford, CT1:48:34 26169  364 
28 Sandro Correia   Mount Vernon, NY1:52:43 265270  354 Hickory & Tweed

Men - Cat 1 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Chambers   Bolton, CT1:38:44 210960  181 Nerac Earth
2 David Chomowicz   New York, NY1:42:23 67842  182 CRCA/Sid's
3 Steve Alger   Uncasville, CT1:43:01 134091  190 
4 Anthony Muffatti   Bethel, CT1:44:20 174438  185 Bethel Cycle
5 Karl Schachtner   Marlborough, CT1:46:20 190114  188 
6 Roger Billharz   Sleepy Hollow, NY1:46:30 199172  180 Briarcliff Bike Works
7 Gary Musgrove   Abington, MA1:49:00 230851  189 Bike Barn
8 David Schachte   Woonsocket, RI1:49:28 169209  187 Union Velo
9 Raymond Martin   Boston, MA1:53:55 161373  184 Union Velo
10 Ron Grandchamp   Woonsocket, RI1:57:17 276617  183 Cyclonauts
11 Christopher Logan   Keene, NH1:59:57 21464  186 Team Douglas

Women - Pro/Cat/1 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aleksandra Rokita   1:35:57  287 Spin Team
2 Lyne Bessette   1:40:09  284 October Factory Team
3 Bryna Nestor   Troy, NY1:41:59 209883  280 Cannondale Factory
4 Linnea Koons (1 - Cat1)   Roxbury, MA1:42:06 224763  278 October Factory Team
5 Jane Pearson   Pound Ridge, NY1:43:52 212760  281 Yorktowncycles
6 Andrea Smith (2 - Cat1)   Phoenix, AZ1:47:10 181710  282 Minuteman Road Club
7 Alaina Dietz   Dunmore, PA1:51:25 225159  276 Sicklers North Bike
8 Jocelyn Linscott   Hewitt, NJ2:09:16 244668  279 Montclair Cyclists
9 Gerilynn Swede   Franklin Lakes, NJ2:10:35 264022  283 Team Bulldog/Cyclecraft
DNF Cynthia Bischoff   Mebane, NC 267449  275 Clockwork constr.

Women - Cat 1/2/3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Vitale   0:39:15  892 AMBIR
2 Chelsea Corell   0:40:52  890 RKMP
3 Sinead Murphy   0:43:09  891 AMBIR

Women - Cat 1/2/3 - Open - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erin Camp   0:39:30  765 AMBIR
2 Karen Serocki   0:40:21  766 

Women - Cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Chambers   1:02:04  600 Nerac Earth
2 Hailie Shaw   1:12:58  602 Berlin H.S.
3 Shannon Nelson   1:17:10  601 

Women - Cat 3 - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Joya   1:02:53  608 
2 Brittny Badger   1:07:24  606 
3 Cianna Wyshnytzky   1:12:28  610 
4 Kelly Hoffman   1:13:13  607 
5 Missy Rosseter   1:14:17  609 
DNF Jennifer lyn Auidia     605 
DNF Dani Karr     611 

Women - Cat 3 - Open - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lynette Wood   0:57:37  120 Gears and Beers
2 Karen Muffatti   0:59:06  123 
3 Sue Williams   1:03:20  122 
4 Lisa Higgins   1:10:19  121 Rockland Culles

Women - Cat 2 - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erin Nielsen   1:23:59  905 
2 Clare Nelson   1:27:13  904 
3 Natalia Boltukhova   1:35:23  906 Cambridge Bicycle
4 Janet Lorang   1:43:15  907 NEBC
5 Allison Kukla   Manchester, NH1:55:23 249164  901 Minuteman Road Club
6 Lisa Marshall   Cambridge, MA1:57:18 360649  908 
7 Samantha Langton   1:57:19  902 Luna Chix
8 Kristen Lukach   Salem, MA1:59:50 268384  903 NEBC

Women - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Phillippo   Tarrytown, NY1:28:17 281014  979 Hickory & Tweed
2 Stacey Moseley   Pawcatuck, CT1:32:39 201114  981 QVV
3 Marjorie Bowen   1:35:05  976 Fit To The Core
4 Heidi Baks   Poughkeepsie, NY1:37:45 278614  975 Pawling Cycle and Sport
5 Katie Rudy   Lake City, MN1:39:17 255417  980 NRC/Pedalmasher
6 Christina Chambers   South Plainfield, NJ1:40:42 259556  978 Velo Bella
7 Theresa Carilli   Lexington, MA1:43:08 176884  977 NEBC

Women - Cat 1 - Open - 12-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kate Harris   Somerville, MA1:50:22 284743  65 Oct. Hand Made Bikes
2 Rebecca Blatt   Lakewood, CO1:52:18 241201  66 CVC

Women - Cat 1 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Lynch   Medfield, MA1:59:41 225308  80 Union Velo
2 Cathy Rowell   Bedford, MA2:05:21 146312  81 NEBC
3 Lydia Barter   N Brookfield, MA2:10:10 2763  82 Bicycle Alley

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaOSMOCUORESpyShimanoBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee