Race Results for
Iola Bump & Jump (2009 WORS #1)
Iola, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/17/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Peterson   Wausau, WI52:30.8 296056  4065 
2 Tim Kilas   52:31.9  4237 Gear N' Up
3 Alex Mayer   52:58.4  4212 Hayes
4 Tony Kaatz   53:46.5  4015 Attitude Sports
5 Josey Weik   55:23.9  4064 Ski Hut
6 David Flaten   56:12.3  4004 
7 Jordan Loeck   Sherwood, WI57:10.8 291906  4013 
8 Riley Kopesky   Hubertus, WI57:39.4 298099  4059 Expo Racing
9 Freddie Oby   57:40.3  4214 Hayes
10 Brandon Flisram   58:18.8  4169 Team Extreme
11 Samuel Martz   58:27.5  4009 Mountain Outfitters
12 Amos Holbrook   58:46.1  4206 
13 Francesco Lama   59:08.1  4215 
14 Kyle Berchem   59:41.2  4044 
15 Michael Christiano   01:17.2  4238 Gear N Up
16 collin coleman   Cedarburg, WI01:47.0 293072  4046 Alterra MTB Team
17 Carson Pethan   01:48.6  4188 
18 Jordan Watkins   Marshfield, WI02:35.3 243920  4062 Expo Racing
19 Joshua Stepka   03:32.5  4048 Chain Of LakesCyclery
20 Garth Post   05:04.8  4194 Point Pursuit
21 Scott Krueger   07:27.1  4807 Chain Of LakesCycles
22 Matthew Mayer   09:44.4  4213 Wheel and Sprocket
23 Kevin Kaufmann   13:41.8  4205 
24 Justin Falci   18:42.6  4034 
25 Benjamin Holbrook   23:31.8  4208 
26 Andrew Laatsch     6055 
27 Daniel Barry     6053 
28 Fletcher Arlen   Wausau, WI 368031  6008 
29 Jeffrey Martz     6007 Mountain Outfitters
30 Riley Kunstman     6024 Gear Grinder
31 Daniel Laatsch     6056 
32 Andrew Schirpke   Cedarburg, WI 289759  6001 Twin Six
33 Daxton Mock     6068 
34 Aidan Coleman   Cedarburg, WI 293276  6012 Alterra MTB Team
35 Timothy Laatsch     6057 
36 Andrew Schmidt     6006 
37 Kyle Kargel     6002 Wildside Velo
38 Zack Kargel     6003 Wildside Velo
39 Dakota Smith     6016 Michaels Cycles
40 Jimmy Splittgerber     6009 
41 Max Kohls     6063 
42 Daniel Gretzinger     6011 
43 Victor Anderson     6058 
44 Dylan Eggebrecht     6066 
45 Bridger Moris     6052 
46 Samuel Kentowski     6062 
47 Nick Christensen     6064 
48 Cade Rosche     6060 Hinkles
49 Justin Wentworth     6014 
50 Tanner Moris     6054 
51 Kodi Gissibl     6059 Expo
DNF Nolan Goldberger     4224 MOB Cyclery

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Michels     2300 Gear N' Up
2 Chris Denny     2906 Adventure 212
3 Gage Rodriguez   Kenosha, WI 261235  2133 Team Expo
4 Greg Krieger     2055 Alterra
5 Chris Hinshaw     2053 Attitude Sports
6 Benjamin Senkerik   Wauwatosa, WI 294148  2049 Team Extreme
7 Adam Lange   Appleton, WI 293414  2923 Gen X Cycling
8 Brett Poulton   Lake Forest, IL 259591  2148 Clif
9 William Griesbach     2115 Point Pursuit
10 Chris Harrison   Green Bay, WI 296466  2105 Titletown flyers
11 Andrew Senderhauf     2027 wheel and sprocket
12 Andrew Fehrenbach     2061 
13 Brandon Watkins   Marshfield, WI 243954  2120 EXPO Racing
14 Nicholas Zoerner     2297 Drivers Club
15 Gavin Hoeft     2279 BikeHub
16 Alexander Adamson     2301 Kenosha Velosports
DNF Johnny Chang   Green Bay, WI 260380  2073 Titletown Flyers
DNF Dustin Dale   Cable, WI 294108  2117 Riverbrook Momentum
DNF Keaton Wenzel     2118 Expo Racing
DNF Cameron Schave     2119 Fond Du Lac Cyclery
DNF Bradley Peterson   Wausau, WI 296058  2127 
DNF Garret Post     2261 Point Pursuit
DNF Sam Seefeldt     2322 

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Goettl   Harrison, AR26:44.8 287214  1018 UW-Stout
2 Scott Golomski   Greenfield, WI28:15.5 208973  1025 
3 Justin Piontek   28:51.5  1058 
4 Nicholas Sabel   Ripon, WI30:57.4 263354  1028 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
5 Brian Braun   Madison, WI31:13.7 276620  1051 UW-STOUT/Bad Cat/TEAM EXPO
6 Andrew Rosch   Madison, WI31:43.9 240507  1073 
7 Joshua Heinecke   Sheboygan, WI32:02.1 241021  1011 UW-Whitewater / PowerBar
8 William Street   Sheboygan, WI32:26.4 219245  1076 Gear Grinder
9 Sebastian Corby   35:27.7  1065 Log Eaters
10 Andrew Ignasiak   38:40.7  1205 
11 Peter Coenen   39:40.4  1066 
12 Matthew Schweiker   Chicago, IL 277107  2284 MESA Cycles
13 Bradley Stankowski     2126 
14 Danny Holtermann     2222 Gen-ex/World Bicycle Relief
15 Ryan Wenzlick     2136 Titletown Flyers
16 Andrew Borell   Ripon, WI 269270  2907 Attitude Sports
17 Nick Thomas     2276 
18 Adrian Icenogle     2056 Attitude Sports
19 Kyle Demerath     2315 
20 Bryce Schmidt     2908 Mafia
21 Brandon Serwe   Campbellsport 296034  2131 Fond Du Lac Cyclery
22 Adam Olson     2293 
23 Ross Gruetzmacher     2296 
24 Kyle Johnson     2059 Gear N up
25 Chad Hoppe     2044 Team Fond du Lac Cyclery
26 Joshua Rupnow     2144 Team Extreme
27 Brandon Hoeft     2937 
28 Brad Wagreen     2154 
29 Matthew Burzon     2320 
30 Paul Westberg     2905 Title Town Flyers
31 Jacob Becker     2116 GenX/World Bicycle Relief
32 Joe Bottensek     2831 
33 Bryan Garfoot   Portage, MI 256935  2272 Michigan Tech University
34 Chris Smith     2003 Team Extreme
DNF Matthew Muraski     1043 The Route
DNF Michael Sherven     1068 Fat Tires and Beer
DNF Casey Lamberg     2038 
DNF Scott Anderson     2146 Titletown Flyers
DNF Andrew Toumanoff     2288 Team Pegasus
DNF Matthew Stevenson   Evergreen Park, IL 290392  2311 XXX Racing-AtleticCo

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Thomas   30:50.0  908 Twin Six
2 Jesse Shoemaker   Depere, WI31:30.1 291522  1027 Performa Cycling
3 Daniel Schaefer   Adell, WI31:31.3 258370  1029 Team Pedal Moraine
4 Ryan Carlson   Wauwatosa, WI32:00.7 273574  1005 UW-Whitewater / Powerbar
5 Mark Klein   32:34.6  1224 Red Jacket Blue Sky
6 Spencer Strigel   34:20.9  1060 
7 Andrew Wilcox-Hull   35:20.0  933 
8 Jake Komosa   37:26.6  1008 
9 Tyler Gauthier   Ishpeming, MI37:54.8 293999  1232 Team Sisu Cycles
10 David Bender   Kenosha, WI38:23.4 260585  1120 JVC/Michael'sCycles
11 David Knauf   38:58.7  1214 
12 Caleb Wendel   39:10.6  1221 Red Jacket Blue Sky
13 Eric Fossell   39:12.5  1107 Spokes N Spines
14 Michael Ziegler   42:11.4  1019 JVC/Michael'sCycles
15 James Schwindt   47:23.9  1015 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
16 Corey Stelljes     2287 chainsmokers
17 Ryan Kleimenhagen     2098 Chainsmokers
18 Ben Marchewka     2036 Team Pedal Moraine
19 David Chancellor     2302 Snines Racing
20 Geo Camp     2319 Trek Store Madison
21 Jim Sadauckas     2138 Team Extreme
22 Drew Axt     2265 
23 Wesley Frame     2271 
24 Carl Morse     2152 Wheel Sprocket
25 Jake Swenson     2094 Spokes N Spines
26 Jeff Bernaeyge   Hampshire, IL 285923  2008 threadhead cycling
27 Brandon Cunico     2290 
28 Jamie Prange     2034 
29 Derek Sokoloski     2932 
30 Christopher Volbrecht     2140 Titletown Flyers
31 Tyler Welnak     2804 
32 Alex Vetter     2254 Angry Pagan Racing
33 Mike Darlington     2936 
34 Jonathan Prete     2303 
35 Mark Schindel     2816 Titletown Flyers
36 Aaron Mix     2071 Spokes N Spines
37 Ryan Theel     2033 
38 David Lawler     2289 
39 Michael B Holbrook     2087 
40 Eric Steffen     2093 bikejournal.com
41 Zach Holbrook     2274 
DNF Ben Neubauer     1038 Performa Cycling
DNF Karl Erbach   Sun Prairie, WI 235285  1040 Project 5 Racing
DNF Constantine Peters     1052 EXPO Racing
DNF Shawn Hoppe     1055 Fond Du Lac Cyclery
DNF Mark Mackenzie     1203 
DNF Dylan Seefeldt     2321 
DNF David Feuillerat     1048 JVC/Michael's Cycles

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Bell   Ishpeming, MI27:27.2 116891  1067 Sisu Cycles
2 Eric Pompeo   28:24.3  901 team extreme
3 Kevin Weivoda   28:46.5  935 Hessian Aggressian
4 Tom Carpenter   29:33.7  1231 SISU Cylces
5 Anthony Dipiazza   31:19.3  1225 Gear-N-Up
6 Joe Riesberg   31:39.3  1062 Mountain Outfitters
7 Chad Tucker   Fox Point, WI32:33.3 266824  1014 My Wife Inc.
8 Scott Hietpas   Appleton, WI32:42.9 285504  1046 Wors
9 Ryan Shiroma   33:31.6  905 T6/BelGioioso/BKB
10 Joel Coon   33:33.4  906 T6/BelGioioso/BKB
11 Matt Palomaki   33:51.1  1072 Sisu cycles
12 Greg Heck   Berwyn, IL33:59.7 100922  1223 
13 Anthony Ferrara   Minneapolis, MN37:19.5 291373  1001 New Moon Bike Shop
14 Matt Block   39:23.9  1034 BIKEMAN.COM
15 Isaac Reinbold   40:15.5  1054 Alterra
16 Wally Kunstman   42:46.7  1069 Geargrinder
17 Jeremy Vogels   42:47.5  1033 Performa Cycling
18 Krystian Pac   Chicago, IL45:39.2 149853  1078 PACT - DISH Network - Miodu !
19 Aaron Fleming   Rockford, IL53:25.3 210500  1059 Kegels Bikes
20 Erin Sikora   Green Bay, WI 291867  2145 Titletown Flyers
21 Robert Mautz     2107 Mountain Outfitters
22 Mitch Moen     2304 
23 Nick Caliva   River Falls, WI 227751  2258 Mafia Racing
24 Bryan Frazier   Cottage Grove, WI 293537  2052 Wildside Velo Club
25 Kyle Williams   Iowa City, IA 239639  2281 Iowa City Cycling Club
26 Jason Roggenbauer   Newtown , CT 295014  2080 Mountain Outfitters
27 Jason Luther     2112 
28 Colby Lash   Marquette, MI 293861  2095 
29 Ben Leach     2130 Skinners Cread
30 Jimmy Toombs     2177 Erik's Bikes &Boards
31 Paul Kekstas     2914 Performa Cycling
32 Luke Utecht     2030 Performa Cycling
33 Nate Andrews     2086 
34 Kris Pietruszka     2299 
35 Brian Benson     2809 Team Pedal Moraine
36 Justin Latham   Germantown, WI 237611  2022 Gen X / World Bicycle Relief
37 Timothy Hall     2035 
38 Jon Crane     2833 
39 Michael Olm     2016 GenXcycling
40 Aaron McGinnis     2292 Gen X/World Bicycle
41 Jeff Gau     2266 
42 Jeremy Jonas     2028 
43 Paul Strobel     2262 
44 Jason Dostal     2805 
DNF Jeff Swanstrom     2042 
DNF Tyler Grenzow     2260 

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 jess kruchoski   Hartland, WI28:26.6 261579  1023 Guinness/ Wheelwerks
2 Aaron Mock   29:28.8  1218 
3 James Buddenbaum   Bloomington, MN31:27.8 185684  1216 Silver Cycles
4 Matt Zak   32:02.4  1209 Continental Ski & Bike
5 Dan Tavela   32:15.4  1044 Treadhead
6 Chris Schutte   32:30.0  1035 Polska
7 Kurt Schiesow   33:57.5  1238 
8 Tom Kapanke   34:03.7  936 
9 Brad Dash   34:08.1  1211 Twin Six
10 Shane Veldhuizen   34:39.6  1213 
11 Joe Greatens   35:03.2  1220 
12 Rick Walls   Wauwatosa, WI35:13.1 205152  1006 Muddy Cup / T6
13 Wade Loberger   Oshkosh, WI35:19.8 114529  1234 Wheel and Sprocket
14 Christopher Gabrielson   Baraboo, WI35:23.1 227409  1053 Wildsidelub
15 Karl Tillman   La Crosse, WI35:47.5 294041  1012 LaCrosse Velo Club
16 Kerry Drake   36:30.4  909 Chainsmokers
17 Tyson Schwiesow   Green Bay, WI36:38.8 81966  1237 Tower Clock Eye Center
18 Matt Gissibl   36:53.7  1210 Hayes Bicycle Group
19 Jarrod Kerkhoff   40:57.5  1204 Spokes & Spines
20 Todd Derksen   41:48.9  1071 
21 Jason Martini   42:28.2  1036 Titletown Flyers
22 Chad Klaus   43:24.3  1037 
23 Greg Blake   45:26.1  1219 
24 Todd Bischoff   Sun Prairie, WI47:13.9 67171  1010 Gary Fisher 29er Crew
25 Scary Larry   01:20.8  1212 Cranked Bike Studio
26 Joshua Bartoszuk     2940 864/Fuel
27 Noah Marcus     2097 Chainsmokers
28 Greg Heil     2142 Wheel & Sprocket
29 Fred Bexell     2285 
30 Jeff Langlois     2280 
31 Steven Schaefer     2204 
32 Ken Stuckart     2934 Extreme
33 Jeff Bublitz     2088 Gen X / World Bicycle Relief
34 Bill Burkholder     2264 
35 Jason Ruesch     2143 
36 Brent Palmer     2283 
37 Jason Henry   Lake Geneva, WI 291422  2901 Half Arce Cycling
38 Anthony Dombrowski     2096 Pedal Moraine
39 Thomas Dvoratchek   South Elgin, IL 246726  2818 Spin Dr Cyclesport
40 Matthew Lanser     2812 Titletown Flyers
41 Bryan Lau     2092 
42 Jeff Weyenberg     2032 
43 Carl Voss     2832 
44 Troy Schaden     2811 
45 Jeremy Lentz   Colgate, WI 292071  2041 
46 Ernie Leudke     2308 
47 Dave Hartman     2124 Fond Du Lac Cyclery
48 CHRIS FELLOWS   Genoa, IL 280824  2813 Wors
49 Chris Oleson     2318 
50 Nic Mianecki     2913 Hayes Disc Brakes
51 Matthew Berg     2079 Titletown Flyers
52 Mark Reichert     2939 
53 Jason Ecclestone     2834 
54 Kenny Dretzka     2807 Team Cyclopath
55 Steve Strobel     2009 
56 Jeff Steckbauer     2801 Fattires-n-beer.com
57 Kevin Schuster     2104 Gen X/World Bicycle Relief
DNF Joe Villalobos     1057 Hayes Brakes
DNF Randy Snyder   Dixon, IL 126893  2026 
DNF Brian Hoemke     2091 Spokes N Spines
DNF Lee Messersmith   Benton, IL 217121  2149 Wheel Fast Racing
DNF Scott Diedrich     2175 Attitude Sports
DNF Michael Sommer     2256 
DNF Tim Nass     2802 

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Stephens   25:35.3  910 
2 Chad Boyles   Pewaukee, WI28:08.7 99459  934 BVC/On The River
3 Michael Seguin   Chicago, IL29:36.8 32101  1222 XXX Racing
4 Greg Jones   30:31.5  904 Hayes Brakes
5 Roger Lundsten   30:32.5  1070 Muddy cup
6 Jim Chapman   30:51.6  1235 
7 Fred Hubley   31:33.1  1228 Wheel and Sprocket
8 Jeffrey Aksland   Libertyville, IL32:24.6 278002  1022 clif bar
9 Steve Pribek   32:24.8  1032 
10 Ken Krebs   Saint Charles, IL32:31.8 193353  1061 Guiness
11 Jussi Snellman   32:48.1  1077 
12 Russ Krueger   33:00.1  1042 Chain Of LakesCyclery
13 Glen Stroik   Franklin, WI33:33.5 258547  1030 Wheaton Franciscian Healthcare
14 Mark Cole   33:57.9  1111 Specialized/Titletown Flyers
15 Tyrone Gonzalez   Milwaukee, WI34:29.0 242243  1021 Alterra CoffeeMTB Team
16 Jeff Hammond   35:13.9  1047 Guinness/WheelWerks
17 David Compton   35:19.9  1217 
18 Phil Waleski   36:09.1  1201 Guinness
19 Don Slickman   36:16.4  1227 
20 John Gershenson   36:23.3  1226 Red Jacket Blue Sky
21 Russell Jobs   Wauwatosa, WI37:25.4 92264  911 Hayes Brakes
22 Todd Bugnacki   37:42.7  1026 Club Tread
23 Dave Volpentesta   42:01.7  907 
24 Edward Dutczak   Crete, IL42:52.5 80789  1049 South Chicago Wheelman
25 Steve Jeske   43:47.6  1045 Pedal Moraine
26 Daniel Schneider   Racine, WI44:18.2 31695  937 Hayes Brakes
27 Troy Melves   46:41.7  1082 
28 Keith Russell   Sheboygan, WI47:00.8 155491  1081 Team GearGrinder
29 Brian Rummelhart   Kenosha, WI54:06.9 253749  1009 KenoshaDriversClub.com
30 Nathin Davisson   01:20.5  1080 ERB Racing
31 Michael Martens   Grafton, WI 68766  2307 Badger Velo Club
32 Brian Christensen     2291 Gear Grinder
33 Dan Szczepanski     2083 Titletown Flyers
34 Joe Alligood   Rockford, IL 274955  2306 
35 Bob Callaway     2007 Vernon Trails
36 Scott Anderson     2935 
37 Matt Luger     2111 Team Pedal Moraine
38 Michael Plymale   Waterloo, WI 224218  2135 5-nines
39 Michael Carney   Yorkville, IL 253115  2029 Flatlandia
40 Jason Kayzar   Brookfield, WI 287672  2904 Team Wheaton Franciscan
41 John Gretzinger     2068 
42 Paul Potter     2294 
43 Dean Truettner     2931 
44 Kelly Skinkis     2275 
45 Wade Flisram     2169 Team Extreme
46 Lloyd Cate     2843 
47 Jeff Wren     2040 Team Extreme
48 Alan Potter     2295 
49 Brian Hicks     2006 Point Pursuit
50 Dave Dahlman     2048 Team Extreme
51 Michael Quitzon     2123 
52 Kurt Kargel     2046 Wildside Velo
53 Troy Olm     2168 Chainsmokers
54 Paul Compton     2286 Compton Bros Racing
55 Mike Zoerner     2298 DriversClub
56 Tom Andrews     2841 
DNF Brian Hess   Menasha, WI 296462  1056 
DNF Michael Jeschke     1236 
DNF Bob Schmitt     2100 Pedal Moraine
DNF Steve Davidson     2929 Titletown Flyers

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Burkholz   Milwaukee, WI27:40.3 253459  903 Extreme Bike
2 John Riley   Cross Plains, WI29:32.1 29899  1229 Trek
3 Paul Rainey   Mount Prospect, IL33:02.6 244381  1064 Guinness
4 Jeff Seifert   33:59.7  1050 Guinness
5 Robert Schlegel   34:01.3  1041 JVC/Michael's Cycles
6 Michael Slade   34:52.7  1013 Colavita
7 Brian Petted   Cedarburg, WI37:02.7 58472  1133 Fuel Cafe/Garage 864
9 Jeff Parker   Cedarburg, WI37:20.1 188011  1075 Pedal Moraine
10 Tim Montee   37:26.1  915 muddy cup racing
11 Jay Labecki   Milwaukee, WI37:41.7 20074  1007 Hayes Brake
12 John McNeill   41:11.8  931 Fisher 29er/BKB
13 Bob Phelps   41:20.5  1079 Alterra Coffee
14 Neil Statz   41:36.5  1233 Overdrive
15 Michael Stanley   Evanston, IL42:06.8 33828  1215 Verdigris
16 Jesse Kusserow     2070 
17 Brian Kelley     2077 kelchiro/new auburn builders
18 Mike Dalsh     2277 
19 Kenneth Ramm     2108 Wors
20 Dan Cleveland   Wheaton, IL 296449  2141 
21 Scott Palmersheim     2147 Pedal Moraine
22 Terry Prewitt     2259 Attitude Sports
23 Jeff Riedel   Racine, WI 293858  2051 RPM Cycling/Hayes Brakes
24 Greg Morrow     2058 Team Pedal Moraine
25 Keith Wolf     2938 Team Extreme
26 Michael White     2278 
27 Tom Wendland     2011 team extreme
28 Daniel Backley   Germantown, WI 221070  2081 Alterra Mountain Bike Team
29 Rob Hofmann   Brookfield, WI 296144  2909 Team Extreme
30 Timothy Blob     2267 GearNUp
31 Jeff Greatens     2305 
32 Alan Kinnaman     2031 
33 Dave Reich     2021 Team Extreme
34 Dustin Vande Zande     2101 Point Pursuit
35 Mike Hill     2317 
36 Jeff Schneider     2314 
37 David De Witt     2014 Fond du Lac Cyclery
38 Don Freitag     2019 Big Ring Racing
39 Troy Sable     2039 
40 John Mahr     2309 Wheelfast Racing
41 Gary Esko     2065 
42 Anton Koenigsmann     2815 
43 Steve Hoppman     2122 Fond du Lac Cyclery
44 Daniel Bucklaew   Batavia, IL 296173  2109 
45 David Geibel     2902 
46 Edward Piontek     2137 
47 Steven Drecoll     2132 
48 Charles Kane     2110 
49 Mark Sprangers     2282 
50 Matthew White     2089 
51 Patrick Johnson     2017 Gear n Up
52 Todd Thorn     2803 Wildside Velo
53 Phillip Kurz   Milwaukee, WI 279341  2840 
DNF Nick Christofalos   Twin Six  1100 Clif Bar
DNF Ross Lemke     1002 Team Pedal Moraine
DNF Mike Piarulli     1121 Cranked Bike Studio
DNF Glen Lerlie     1230 SISU Cycles

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allan Thom   Clarendon Hills, IL 253766  2002 Half Acre Cycling
2 Keith Westendorf   Milwaukee, WI 259757  2150 Alterra
3 Don Carr   Wauwatosa, WI 185458  2316 
4 keith kaufman   Eau Claire, WI 263664  2269 Overdrive Cycling
5 Mike Sherman   Box Elder, SD 225605  2012 
6 Jerry Leair     2153 Mr. Tree
7 Tom Palmer     2268 
8 Mark Muraski     2103 Riverbrook
9 Dave Diamond     2310 Alterra
10 Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Titletown flyers
11 William Peters     2067 Titletown Flyers
12 Daniel Schuster   Weston, WI 296258  2010 City Bike Works
13 Daniel Braun     2113 TEAM EXPO
14 Mark Ullenberg     2129 Mr.Tree
15 Randy Feuillerat     2134 James Velo Club
16 Dave Hornung     2128 Team FonddulacOshkosh
17 John Senkerik     2050 Team Extreme
18 Kenneth Andrews     2001 Spokes N Spines
19 steve ferguson   Marquette, MI 296291  2114 
20 Mark Corbett     2312 
21 Bob Ferrara     2063 
22 Rich Mennenoh   Mchenry, IL 258036  2155 TreadHead Cycling
23 Brad Swenson     2219 Spokes N Spines
24 Jim Splittgerber     2045 
25 Randy Borst     2060 Titletwon Flyers
26 Mike Brauer     2139 
27 William Krause     2106 
28 dale lenss   Luxemburg, WI 291860  2062 Titletown Flyers
29 Bruce Harvey     2814 
30 James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 UW-Whitewater / PowerBar
31 Dave Bach     2255 
32 David Joyce   Brevard, NC 148440  2005 Fond du Lac Cyclery
33 Franklin Lobello   Gurnee, IL 296152  2047 
34 Robert Langlois     2066 
35 Gary Smits   Green Bay, WI 190487  2072 Titletown Flyers
36 Wally Sniadajewski     2810 Point Pursuit
37 Terry Kinzel     2252 
38 Frank Sniadajewski     2074 Point Pursuit
DNF Jerry Manta Jr     2057 
DNF Phil Oliveri     2313 
DNF Bruce Parker   Edina, MN 260693  2075 Freewheel BikeShop

Men - Cat 1-2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Poulton   Lake Forest, IL32:58.2 28536  809 Clif
2 Gregory Bower   Boulder, CO33:49.7 228101  805 
3 Jon Derksen   Appleton, WI37:29.5 245217  806 Wheel and Sprocket
4 Gary Meader   40:02.0  822 
5 Marcum Martz   40:29.6  802 Mountain Outfitters
6 Gary Bender   42:12.6  821 
7 John Timm   Germantown, WI43:32.2 209235  810 Team Extreme
8 Wayne Fish   Rhinelander, WI44:59.2 296139  801 Fish Nordic
9 Bradley Tennis   Baraboo, WI48:32.8 280203  807 Wildside Velo
DNF Randy Pallex     808 Titletown Flyers

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aristotle Peters   Hartford, WI56:25.5 242486  42 GF29/Expo Racing
2 Ryan Voss   Damascus, OR29:58.1 286022  705 
3 Caleb Lenss   Luxemburg, WI31:16.6 282426  711 Titletown Flyers
4 Myles Beach   Larsen, WI31:17.5 208348  701 expo
5 Phillip Anschutz   Sturgeonbay, WI35:46.2 282326  703 
6 Nathan Labecki   Milwaukee, WI36:43.0 209414  702 EXPO
7 Casey Hildebrandt   Weston, WI37:51.0 296192  709 Hammer Nutrition
8 Michael Dutczak   Crete, IL45:51.0 200766  704 South Chicago Wheelman
9 Theodore Peters   Hartford, WI51:53.1 267190  707 Expo Racing
DNF Eric Dobberfuhl   Mequon, WI 249213  111 Team Extreme
DNF Mitchell Bogardus   Kenosha, WI 210565  708 Team Expo

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI42:59.2 247082  17 Fond du Lac Cyclery
2 Christian Brekke   Stoughton, WI44:41.5 244627  13 Fisher 29er Crew
3 Darrin Braun   Waukesha, WI44:41.9 285001  25 VCB
4 Matt Gehling   Madison, WI44:48.6 214485  34 Team Wors
5 Seth Lenss   Luxemburg, WI46:05.1 182019  43 Title Town Flyer
7 James LaLonde   Chicago, IL47:02.3 273642  48 Gary Fisher 29/T6
8 Kenneth Statz   Wisconsin Rapids, WI47:07.3 262146  46 LAPT
9 Aaron McCombs   Sahuarita, AZ47:58.6 261210  40 Guinness / Wheel Werks
10 Dallas Fowler   Green Bay, WI48:25.3 207074  79 Titletown Flyers
11 Nikolai Anikin   Duluth, MN48:33.0 261138  118 Conti
12 Nate Jasperson   Green Bay, WI50:01.5 295894  47 Performance Cycry
13 Ben Koenig   Schofield, WI50:29.5 267964  21 Rib Mountain Cycles
14 Carlos Haeckel   Madison, WI50:52.8 227622  26 Alterra / Sun Rgle Factory
15 Sam Wellskopf   Campbellsport, WI51:24.1 242169  37 Attitude Sports
16 John Beck   Tucson, AZ53:29.6 264025  49 
17 Cory Gwin   Madison, WI54:16.1 223072  116 Mongoose
DNF Jake Begley   Tempe, AZGU 268804  24 Rudy Project
DNF Michael Humpal   Mundelein, IL 189221  51 
DNF Andrew Truemper   Indianpolis, IN 242744  99 XXX Racing Athletico
DNF Mike Sherer   Boulder, CO 232977  114 Pony Shop

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Holsen   Manitowoc, WI44:53.6 50845  19 Lake Area Physical Therapy
2 Joe Curtes   Milwaukee, WI44:57.0 182177  86 Garage 864 / T6 / Bens
3 Maciej Nowak   Waukesha, WI45:13.8 182256  36 Team Polska
4 Ryan Krayer   North Freedom, WI45:42.5 227406  38 GTDirtCoalition/WildsideVelo
5 Landon Lueck   Madison, WI45:47.5 91664  Mafia Racing/Pabst/Felt
6 Trevor Olson   Rochester, MN46:25.0 264356  29 Muddy Cup
7 John Gatto   Oak Forest, IL48:01.6 121461  31 MARS
8 Joel Hynes   Wausau, WI48:12.7 231653  45 titletown Flyers
9 Neil Swanson   Colorado Springs, CO49:19.6 209153  16 Team Wors
10 Douglas Pietz   Milwaukee, WI49:37.1 138646  35 Polska
11 Michael Naughton   Crystal Lake, IL50:11.8 256256  88 Guinness
12 Timothy Scanley   Milwaukee, WI52:46.3 291820  23 Alterra Coffee
13 Mike Budd   Wrightstown, WI52:47.0 274937  22 Wheel & Sprocket
14 Ray Nelson   Woodstock, IL53:29.9 193027  100 Treadhead Cycling
15 Michael Hemme   Chicago, IL54:11.8 153182  50 Killjoy
16 Glenn Kirst   Menomonee Falls, WI54:40.8 285418  12 Wheel & Sprocket
17 Jason Gosse   Eau Claire, WI58:28.7 257462  32 Wors Posse
DNF Brian Hill   Greenville, SC 264211  112 Team Get aA Grip Cycles
DNF Ben Bartoszuk   Sussex, WI 210809  115 Fuel Cafe / Twin Six

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Melcher   West Bend, WI44:40.3 166066  Team Pedal Moraine
2 John Lirette   Menomonee Falls, WI46:24.9 259146  33 Hayes DiscBrakes
3 Michael Curtes   Mequon, WI48:44.0 227470  64 Fuel Cafe/Milwaukee Bicycle Co
4 John Miller   Madison, WI50:36.2 233978  44 'Mafia Racing/Pabst/Felt'
5 Jan Rybar   Apple Valley, MN50:37.2 98534  27 Team Pedal Moraine
6 Bill Nigh   West Bend, WI50:37.3 197745  28 Team Pedal Morraine
7 Jerome Daanen   Racine, WI52:10.5 164575  30 TWIN SIX?MARS
8 Chad Hildebrandt   Wausau, WI54:16.2 16155  20 Hammer Nutrition
9 John Shull   Libertyville, IL55:34.4 259398  15 CLIF BAR
10 Barry Winters   Nekoosa, WI57:23.6 96156  117 Bring's Cycling
11 Dennis Schueler   Hickory Hills, IL00:49.6 224373  39 Guiness
12 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL04:16.1 194466  69 Muddy Cup Racing
DNF Scott McClement   Hinsdale, IL 192184  108 Guinness

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Joyce   57:15.5  4047 JVC/Michael's Cycles
3 Byron Guerra   58:45.6  4054 Mr. Tree Racing
4 Nick Krcma   58:47.9  4012 CBW
5 Mike Gescheidle   01:55.6  4228 Cranked Bike Studio
6 John Koebl   04:04.4  4207 
7 Jared Brodjeski   04:55.8  4235 
8 Paul peterson   06:40.9  4225 
9 Travis Schirpke   12:51.0  4057 TEAM EXTREME
10 nady Meyer   17:28.6  4223 
11 Keir Dvorachek   17:42.4  4186 Cranked
DNF Nick Wierzba     4037 City Bike Works
DNF Caleb Zlomke     4052 Mr. Tree

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Holzem   47:09.5  4196 City Bike Works
2 Eli Lipp   52:19.3  4029 Speed Freak
3 Jonathan Hage   56:18.6  4226 Belle City Bikers
4 Brian Paterson   Lakemoor56:28.0 397513  4060 Team AttakTiks
5 Eric Paupore   56:34.6  4229 
6 Evan Swenson   56:40.0  4189 
7 Brian Shimkus   59:48.0  4209 
8 Chris Cooper   00:14.5  4227 
9 Christopher Weisgram   Plover, WI00:59.3 213569  4192 
10 Matt Karwowski   01:05.5  4193 
11 Peter Speers   04:28.4  4218 
12 Jonathan Blanchard   06:15.3  4053 
13 Ryan Usiak   06:36.9  4217 Titletown Flyers
14 Andy Redlin   08:01.1  4006 Scheels - Appleton
15 Bill Schultz   08:22.3  4220 
16 Shawn Cote   10:51.4  4067 
17 Eric Johnston   11:14.7  4184 
18 Kevin Crow   15:12.5  4221 
19 Todd Nutter   21:56.3  4814 Fond Du Lac Cyclery
20 Ben Cleveland   27:57.9  4836 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Sommerfeld   52:26.1  4204 
2 Dan Wierzba   53:04.7  4019 
3 Jason Gibson   53:07.7  4061 GEARNUP
4 Martin Tank Ii   54:34.0  4198 
5 Alex Paupore   56:46.9  4210 Force NorthWoods
6 Daryl Krans   58:24.6  4232 
7 Stephen Winz   02:00.0  4833 
8 Eric Grissom   02:11.3  4182 
9 Rennis Delgado   02:46.3  4028 
10 Charles Olson   05:13.2  4233 
11 Brian VanderMeulen   11:41.0  4236 
12 Corey Hetzel   Madison, WI15:50.7 285597  4815 Team Cyclopath
13 Adam Zouski   17:03.5  4834 
14 Mike Middendorf   24:33.3  4803 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terry Harron   Dillon, CO53:41.9 297062  4031 Cascade Mountain
2 Mark Clinton   54:56.5  4809 Attitude Sports
3 John Hughes   56:28.6  4810 Team Pedal Moraine
4 Scott Beduhn   58:13.6  4239 Gear N' Up
5 Jason Melby   58:59.8  4230 
6 Andrew W. Smith   02:23.3  4195 
7 Jack Pabst   04:05.4  4018 
8 Rob Nieth   04:16.4  4804 
9 Christopher Schmidt   05:30.2  4008 
10 Brian Smith   Janesville, WI07:29.3 212540  4056 
11 Jon Mathews   07:50.9  4832 
12 Scott Yurjevich   09:57.7  4066 Gen. X Cycling
13 Peter Fetters   Neenah, WI12:24.0 292715  4040 
14 Jacob Glatt   13:30.2  4805 
15 Paul Emmerth   33:19.3  4002 
DNF Joel Stewart     4180 Titletown Flyers

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Cheyne   51:22.8  4234 
2 Karl Skinner   51:41.3  4055 Michaels Cycles
3 Brian Visintin   57:32.8  4050 Team Blewalung
4 Barry Campbell   58:44.4  4202 
5 Steve Beach   59:24.3  4010 
6 Michael Kaspar   59:43.6  4203 
7 Jim Baxa   05:30.5  4187 
8 Pete Thielen   07:17.6  4051 Team Blewalung
9 Kent Kohls   10:57.9  4216 
10 Warren Inglis   13:21.0  4181 
11 Steven Nejedlo   13:50.4  4835 Fuel Cafe
12 Michael Gorka   Salem, WI17:25.7 13730  4025 
13 Scott Graff   19:23.3  4027 
14 Robert Falci   23:03.2  4035 
DNF Robert Dunahee     4022 
DNF Thomas Brown     4808 Expedition Supply

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Miller   00:04.3  4038 
2 Allan Hilbert   08:07.0  4049 Team Blew-A-Lung
3 Paul Traeger   10:24.6  4026 TEAM EXTREME
4 Christopher Voss   14:05.6  4812 
5 Kurt Otto   15:12.9  4219 Recyclist
6 John Devroy   15:51.4  4813 Titletown Flyers
7 Joel Berchem   19:30.8  4045 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Henry Heupel   Libertyville, IL59:49.2 240131  4197 
2 Chris Kemble   00:23.6  4033 
3 Mark Corrigan   03:01.8  4001 
4 James Simmons   05:29.6  4068 
5 Randall Boehme   07:44.3  4211 
6 Tom Borchardt   10:11.0  4041 GenX / World Bicycle Relief
7 Dan Marchewka   11:17.5  4185 
8 Donald Hess   11:18.9  4200 
9 Tim Kilness   12:05.2  4222 TBAMR
10 Dennis Klinkert   17:12.0  4043 
11 Ron Jansen   18:51.4  4030 
12 Richard Wenborne   24:00.9  4007 Titletown Flyers
13 Dennis Westberg   32:06.4  4020 Titletown Flyers
14 David Sherer   34:15.0  4231 
DNF Glenn Aavang     4058 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark LaLonde   Madison, WI38:44.2 226412  Planet Bike/GT/T6
2 Jesse LaLonde   Ely Mn38:44.4 203490  Gary Fisher 29r/T^/BKB
3 Travis (TJ) Woodruff   Prescott, AZ39:33.8 135975  Adventure 212/Specialized
4 Brian Eppen   Iowa City, IA39:34.2 121702  113 
5 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI40:41.6 214936  Mr. Tree
6 Thomas Bender   Salt Lake City, UT41:00.9 230273  Adventure 212
7 Ronald Stawicki   Waukesha, WI43:17.8 212641  41 Team Polska
8 Scott Cole   Stevens Point, WI45:48.2 7340  18 Adventure 212/Specialized
9 Chris Peariso   Amherst, WI46:17.1 139566  Adventure 212/Specialized
DNF Timothy Drankus   Sheboygan, WI 151397  11 Alterra CoffeeRacing Team

Women - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Shull   Libertyville, IL01:42.0 264455  5025 CLIF BAR
2 Rachael Jensen   Shell Lake, WI01:42.3 288627  5001 Riverbrook Momentum
3 Samantha Falci   10:18.6  5016 
4 Kira Miller   12:52.1  5017 
5 Stephanie Yost   17:43.4  5045 Titletown Flyers
6 Anna Poulton     6018 Clif
7 Cailey Jeske     6017 Pedal Moraine
8 Marilee Collier     6010 Muddy Cup Racing
9 Jordan Pellett     6067 Wildside Velo Club
10 Kenzie Otto     6065 Recyclist
11 Monica Gabrielson     6015 Wildside Velo Club

Women - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pam Loebig   58:12.5  5066 Alderfer Bergen
2 Katie Brekke   05:54.9  5067 
3 Cassey Lynn   Madison, WI08:03.0 294376  5065 
4 Anna Laatsch   13:55.5  5055 
5 Chelsea Zello   19:01.0  5002 Team Extreme
6 Justina Smet   19:37.9  5063 

Women - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robbi Strandemo   05:55.4  5068 Team Fun
2 Brooke Peters   06:24.9  5061 
3 Melissa Merline   10:13.1  5023 Belladonnas
4 Courtney Stefanski   11:58.7  5057 
5 Melinda Propson   18:00.4  5011 Performa Cycling
6 Vanessa Neuwirth   21:09.5  5058 
7 Jessica Brown   24:09.7  5020 
8 Beth Gissibl   27:15.7  5054 Hayes Bicycle Group

Women - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brittany Barran-Stanley   57:59.7  5059 verdigris
2 Alicia Laatsch   08:30.1  5056 
3 Margaret Matuszak   11:25.1  5018 
4 Becky Tesch   12:16.6  5015 The Bella Donnas
5 Niki Frazier   12:54.6  5013 Wildside Velo Club
6 Olga Voss   16:28.4  5053 
DNF Elizabeth Karwowski     4915 
DNF Bethany Swanstrom     5051 

Women - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paige Graff   02:22.1  3006 
2 Andrea Lyman   05:40.7  5052 
3 Diane Callaway   14:00.3  5060 Vernon Trails
4 Christopher Gabrielson   Baraboo, WI19:07.9 227409  5024 Wildside
5 Lori Bauman   35:03.4  5003 
DNF Melissa Meeuwsen   Lombard, IL 292842  5008 

Women - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jodi Rummelhart   19:26.5  5005 KenoshaDriversClub.com

Women - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rolleen Kralovec   11:12.4  5022 Spike
2 Diana Klapperich   12:05.6  5044 Titletown Flyers
3 Demaris Martz   21:10.2  5007 Mountain Outfitters
4 Susan Borchardt   23:28.7  5010 Team Extreme

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Janis Heifner   07:27.9  5064 
2 Amy Dykema   Evanston, IL08:21.8 10328  5050 Clif Bar Midwest
3 Jennifer Borell   Ripon, WI09:29.4 184037  5021 Attitude Sports
4 Rose Lenss   13:25.0  5012 Titletown Flyers
5 Sue Blankenheim   21:56.9  5014 

Women - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Shull   Libertyville, IL 264453  3033 CLIF BAR
2 Alyssa Borell   Ripon, WI 285198  3018 Attitude Sports

Women - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hannah Zlomke     3013 Mr. Tree Racing
2 Katie Nolan     3023 Muddy Cup
3 Ashley Weichmann     3007 UW-Madison

Women - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Wendel     3070 Red Jacket
2 Maria Osowski     3067 
3 Cathy Swanson     3069 
4 Sara Birdsall     3002 Performa Cycling
5 Lisa Olson     3017 

Women - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kate Heil     3021 Wheel and Sprocket
2 Dana Buddenbaum   Bloomington, MN 185483  3063 Silver Cycling
3 Michelle Scanley     3030 Alterra Coffee
4 Rebecca Crocker     3022 
DNF Sonia Dubielzig   Waukesha, WI 253602  3020 Alterra Team

Women - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karlene Olson     3010 
2 rachael gatto   Oak Forest, IL 263512  3011 MARS
3 Ann Holsen     3003 Lakes Area Physical Therapy
4 Paula Sobczak     3012 
5 Anne Johnson     3062 Cranked Bike Studio

Women - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Molly Wolf   Driftwood, TX 295664  3032 Guiness/Wheel Werks
2 Brittany Nigh     3009 Team Pedal Moraine
3 Lynne Senkerik     3005 Team Extreme
4 Sondra Klipp     3016 Janesville VeloClub
5 Angela Theriault     3066 Alterra

Women - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathy Mock     3065 
2 Janet Schlegel     3008 

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Helmy Tennis   Baraboo, WI 281223  3019 Wildside Velo
2 Cheryl Post     3004 Point Pursuit
3 Allison Slavick     3068 

Women - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MurphyKate Montee   Sturgeon Bay, WI46:40.6 202278  715 muddy cup / singular cycles

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Liz Baumgardt   Rockford, IL48:47.2 274843  534 Ellsworth
2 Amelia Barber   Salt Lake City, UT50:42.2 222910  531 

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Cleveland   Green Bay, WI35:15.1 100571  536 Bike Hub
2 Lisa Krayer   North Freedom, WI38:00.2 227405  503 Wildside Velo Club
3 Robin Williams   Iowa City, IA38:31.0 240092  514 Mercy-Specialized
4 Susan Juedes   Madison, WI38:42.0 169773  537 Bike Hub
5 Andrea Matter   Sheboygan, WI40:56.3 157882  515 Gear Grinder
6 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI44:42.3 210713  517 Skinny's Club Trend
7 Claire Cannon   Madison, WI44:54.8 269897  504 Team Wors
8 Regina Livingston   Chicago48:06.8 258314  527 Alterra/TwinSix/SixSixOne
9 April Dombrowski   Oshkosh, WI49:25.9 223874  510 Team Pedal Moraine
10 Renee Bach   Madison, WI52:13.5 242850  511 Chain Smokers
11 Brenda Zimmermann Thorpe   Wausau, WI55:28.6 288201  512 Dude Girl/Fat Tire Guides/RMC
12 Gabriela Baranova   Zion, IL06:26.1 223988  513 Treadhead Cycling

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Eppen   Iowa City, IA29:38.3 217761  533 Mercy / Specialized
2 Lori Sable   Thiensville47:13.5 226461  516 
3 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI57:26.7 212636  508 Alterra CoffeeMTB Team

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel   Madison, WI34:22.5 202434  501 Mafia Racing/Pabst/Felt
2 Holly Liske   Stanford, CA42:07.3 190109  502 Hayes Disc Brakes

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOCUOREUSACDFShimanoBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee