Race Results for
Ken Woods Memorial Road Race
Cannon Falls, MN
(Event Information)
View By:
Road Race on 04/25/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Shaw   Rogers, MN 276375   Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Samuel Roden   Brooklyn Center, MN 276754   Minnesota Junior Cycling Inc.
3 Michael Gaines      Gopher Wheelmen
4 Brian Gaines      Gopher Wheelmen
5 David Hart   Stanthonyvillage, MN 289783   Gopher Wheelmen

Men - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Shaw   Rogers, MN 264910   Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Martti Jaakola   Eagan, MN 293373   Unattached
3 Samuel Bramel      Flat City Cycling Club Inc.
4 Merrill Lutsky   Northfield, MN 294615   Silver Cycling
5 Jake Mittelstaedt   Northfield, MN 262194   Milltown cycles
6 Ryan Gerhold   Eden Prairie, MN 293571   Minnesota Cycling Team

Men - MR - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Macy   Victoria, MN 147601   Loon State Cyclists
2 Mark Mlinar   Hutchinson, MN 48557   St Paul Bicycle Racing Club
3 Guy Alvarez   Lino Lakes, MN 155011   G.S. Circo Azzurro
4 Ray Coyle      GrandStay Hotels
5 Mark Engen   Winona, MN 10813   River Valley Cycling Club- RVCC
6 Jim Bell   Saint Cloud, MN 102936   GrandStay Hotels
7 Brett Whyte   Winona, MN 258528   River Valley Cycling Club- RVCC
8 Tim Smith   Olympia, WA 241621   Flat City Cycling Club Inc.
9 Brent Binkowski   Carlsbad, CA 59531   G.S. Circo Azzurro
10 Gregory Goblirsch      Loon State Cyclists
11 Daniel Cleary   Shorewood, MN 143486   Loon State Cyclists
12 Charles Jacobs   Saint Paul, MN 17542   GrandStay Hotels
13 Peter Maxwell   Minneapolis, MN 23007   G.S. Circo Azzurro
14 Daniel Logan      River Valley Cycling Club- RVCC
15 Jeff Evanson   Medina, MN 255457   Minneapolis Bicycle Racing Club
16 Stephen Hunter      St Paul Bicycle Racing Club
17 Stephen Cragle   Saint Cloud, MN 193342   GrandStay Hotels
18 Matt Stein   Northfield, MN 221389   Silver Cycling
19 Michael Dietzman   Ely, MN 135131   Minneapolis Bicycle Racing Club
20 Gordon Paulson      Planet Bike
21 Kevin Schaeffer   York, PA 73472   Loon State Cyclists
22 Russell Loucks   Eagan, MN 182695   Silver Cycling
23 Gregory Kondrasuk   Minneapolis, MN 19616   Chippewa Valley Cycling Club
24 Mark Dykes   Minneapolis, MN 10331   G.S. Circo Azzurro
25 David Peterson   Minneapolis, MN 239997   G.S. Circo Azzurro
26 Charlie Schad   Sartell, MN 279431   Unattached
27 Robert Downs      Planet Bike
28 Dan Berhow   Cottage Grove, MN 242368   Silver Cycling
29 Scott Cave   Burnsville, MN 147556   Silver Cycling
30 Sean Bujold      St Paul Bicycle Racing Club
31 Timothy Sproul   Arden Hills, MN 88723   Athletes Under Construction
32 Donald Hunley   Crystal, MN 50986   Flat City Cycling Club Inc.
33 John Matalamaki   Duluth, MN 49311   Lake Superior Cycling Club

Men - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Skarpohl   Mankato, MN 48773   Minneapolis Bicycle Racing Club
2 David Herbert   Rochester, MN 173959   Silver Cycling
3 David Pramann   Burnsville, MN 28606   Silver Cycling
4 Thomas Pletcher   Hopkins, MN 225027   Minneapolis Bicycle Racing Club
5 Mark Kowaliw   St Louis Park, MN 181273   Silver Cycling
6 David Ludwigson   Stillwater, MN 212903   Loon State Cyclists
7 John Stamm   Afton, MN 149093   Loon State Cyclists
8 Paul Arsenault   Ardenhills, MN 279841   Gopher Wheelmen
9 John Shishilla   Medina, MN 48806   St Paul Bicycle Racing Club
10 Martin Lacey   Saint Paul, MN 193390   St Paul Bicycle Racing Club
11 Bob Benedum      Unattached
12 Kevin Lennon   Plymouth, MN 46707   Minnesota Cycling Team
13 Bruce Harick   Minneapolis, MN 15080   St Paul Bicycle Racing Club
14 Hart Kuller   Minneapolis, MN 188748   St Paul Bicycle Racing Club
15 Reid Howe   Minneapolis, MN 16908   Minneapolis Bicycle Racing Club
16 N/A   No City, MN 292998   Unattached
17 Ralph Heath      La Crosse Velo Club
18 Jack Stack   Minneapolis, MN 235474   Minneapolis Bicycle Racing Club
19 Robert Cattanach   Minneapois, MN 180477   St Paul Bicycle Racing Club
20 Dan Meyer   Lake Elmo, MN 117486   Loon State Cyclists
21 David Uppgaard      Gopher Wheelmen
22 Michael Pribble   Prior Lake, MN 260788   Silver Cycling
23 Bruce Svingen   Rochester, MN 271274   Silver Cycling
24 Steven Knowlton   Lakeville, MN 178814   Silver Cycling
25 Gary Johnson   Rosemount, MN 130430   Minneapolis Bicycle Racing Club
26 Bernard Graham   Maple Grove, MN 201858   St Paul Bicycle Racing Club
27 David Hastert   Minneapolis, MN 15371   Minneapolis Bicycle Racing Club
28 Kent Severson   Minnetonka, MN 227519   Athletes Under Construction
29 Chris Paidosh   Saint Anthony, MN 241169   Loon State Cyclists
31 Steve Gaertner   Edina, MN 279059   Minneapolis Bicycle Racing Club
32 Gregory McCrea   Houston, TX 53217   Silver Cycling

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Swanson   Minnetonka, MN 102633   GrandStay Hotels
2 Michael Woell   Minneapolis, MN 227850   Minneapolis Bicycle Racing Club
3 Daniel Casper   Northfield, MN 214654   GrandStay Hotels
4 David Zimmermann   Saint Paul, MN 135976   Minneapolis Bicycle Racing Club
5 David Muecke (1 - Cat2)   Portland, OR 183628   Flat City Cycling Club Inc.
6 Ian Stanford   White Bear Lake, MN 175718   GrandStay Hotels
7 Anthony Olson   Kasota, MN 245537   St Paul Bicycle Racing Club
8 Sam Starr   Claremont, CA 190337   Minnesota Cycling Team
9 Jacob Boyce   Duluth, MN 227560   Synergy
10 Lance Beuning   Saint Cloud, MN 160665   GrandStay Hotels
11 Micah Moran   Waterloo, WI 145996   GrandStay Hotels
12 Jens Brabbit   La Crosse 184406   GrandStay Hotels
13 David Schueller   St. Bonifacius, MN 120143   GrandStay Hotels
14 Daniel Swanson   St Louis Park, MN 117942   GrandStay Hotels
15 James Parker   Saint Paul, MN 254489   St Paul Bicycle Racing Club
16 Colton Barrett   Indianapolis, IN 224589   Minnesota Junior Cycling Inc.
17 Rick Laliberte   Fargo, ND 210611   Great Plains Cycling Club
18 Derrick Lewis   New York, NY 218613   Category 6 Racing Squad
19 Scott Flanders   Minneapolis, MN 45337   Minneapolis Bicycle Racing Club
20 Gregory LaVick   St. Paul, MN 20517   Synergy
21 Tim Mulrooney   Minneapolis, MN 49630   Synergy
22 Paul Harrison   Minneapolis , MN 94132   Flat City Cycling Club Inc.
23 Brian Dahl   Fargo, ND 70110   Great Plains Cycling Club
24 Adam Hanson   Duluth, MN 108535   Synergy
25 James Cullen      Minneapolis Bicycle Racing Club
26 Dave Hackworthy      St Paul Bicycle Racing Club
27 Chad Christenson   Cambridge, MN 100189   Synergy
28 Joshua Roeser   Buffalo, MN 160630   Flat City Cycling Club Inc.
29 Jake Cohen   Castle Rock, CO 242643   Unattached
30 Jay Henderson   Minneapolis, MN 15779   Silver Cycling
31 Peter Hanna   Minneapolis, MN 51211   St Paul Bicycle Racing Club
32 Adam Froemming   Edina, MN 160145   Minneapolis Bicycle Racing Club
33 Andy Schlicht (2 - Cat2)   Saint Cloud, MN 211221   Revolution Cycle and Ski
34 Andrew Minier   Anoka, MN 135556   GrandStay Hotels
35 Jesse Rients   Shakopee, MN 147524   Unattached
36 Erik Dahl (3 - Cat2)   New Hope, MN 149690   Minneapolis Bicycle Racing Club
37 Gerald Finken   Fargo, ND 49239   Great Plains Cycling Club
38 James Lockwood   St Paul, MN 128526   Flat City Cycling Club Inc.
39 Aric Hareland      Synergy
40 Derek Goerke   Minneapolis, MN 226819   St Paul Bicycle Racing Club

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Moxness   Holmen, WI 183937   River Valley Cycling Club- RVCC
2 Adam Koble      Unattached
3 Michael Bolinske   Hopkins, MN 156954   Loon State Cyclists
4 Alexander Meyer   Madison, WI 193722   Minnesota Cycling Team
5 Mike Suntken      Unattached
6 Garrett Ping   Winona, MN 246489   Unattached
7 Shawn Gort      Lake Superior Cycling Club
8 Joseph Hamlin   Inver Grove Heights, MN 225985   St Paul Bicycle Racing Club
9 Daniel Stahlmann   Minneapolis, MN 110521   Birchwood/GIS
10 Rich Bergstrom   Minneapolis, MN 193869   Gopher Wheelmen
11 John Schoofs   Boulder, CO 262597   Minneapolis Bicycle Racing Club
12 Dan Schueller   Brooklyn Center, MN 213088   Gopher Wheelmen
13 Samuel Meier   Shoreview, MN 240030   Synergy
14 Jason Prudhom   Savage, MN 269848   Behind-Bars/LGR
15 Mac Brennan      Priority Health Cycling Team
16 Matthew Allen   Minneapolis, MN 200426   Behind-Bars/LGR
17 Marc Kermisch   Maple Grove, MN 80629   Loon State Cyclists
18 Shane Kullman      Loon State Cyclists
19 Diane Ostenso      Planet Bike
20 David Block   Plymouth, MN 241507   St Paul Bicycle Racing Club
21 Adam Gorski   Minneapolis, MN 246159   Minneapolis Bicycle Racing Club

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Cullen   Hudson, WI 229280   Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Brian Krueger      Great Dane Velo Club
3 Nicholas Vetter   St. Paul, MN 263471   St Paul Bicycle Racing Club
4 Benn Hulbert   Edina, MN 279748   Minnesota Junior Cycling Inc.
5 Jeffrey Anderson   Blaine, MN 279956   Loon State Cyclists
6 Eric Sundstrom   Elk River, MN 98302   International Christian Cycling Club
7 Jack Hinkens   Eden Prairie, MN 283629   Unattached
8 Bryan Loecken   Richfield, MN 53328   Loon State Cyclists
9 Matthew Petersen   Minneapolis, MN 244920   Unattached
10 Todd Nesvold   Forest Lake, MN 174302   Minnesota Cycling Team
11 Brandt Elson   Breezy Point, MN 208462   Unattached
12 Matthew Sterling   Lino Lakes, MN 240668   Gopher Wheelmen
13 Barry Tungseth   Stillwater, MN 211935   Flat City Cycling Club Inc.
14 Brian Kozicki   Saint Louis Park, MN 164415   Unattached
15 chris alme   Saint Paul, MN 281584   Unattached
16 Marty Sterzinger   Canby, MN 277882   Central Plains Cycling
17 robson snyder   Chanhassen, MN 264498   International Christian Cycling Club
18 David Jones   Lakeville, MN 281557   Flat City Cycling Club Inc.
19 Caleb Donaldson   Minneapolis, MN 224416   Unattached
20 Brad St Marie      The Hub Cycling League
21 Eric Applen   Rochester, MN 243390   Unattached
22 Scott Raines   Ripon, WI 243123   Southwest Express
23 Mike King   Saint Paul, MN 258255   St Paul Bicycle Racing Club
24 Joe Schlechter   Watertown, MN 251565   Unattached
25 Cody Scott   Mahtomedi, MN 250669   The Bikery Racing Club
26 Fred Mills      Granite City Cycle
27 Aaron Pidde   Bloomington, MN 133195   Silver Cycling
28 Seth Iverson   Minneapolis, MN 267095   St Paul Bicycle Racing Club
29 Paul Inkala   Apple Valley, MN 245256   Flat City Cycling Club Inc.
30 Kenny Pike   Sioux Falls, SD 210706   Central Plains Cycling
31 Jeff Colbeth   Lakeland, MN 269987   Unattached
32 Barton Winter   Birchwood, MN 280725   Unattached
33 Matt Christiansen      Loon State Cyclists
34 Jonas Nygard   Minneapolis, MN 294996   The Hub Cycling League
35 Zachary Mohr   Minneapolis 162653   Unattached
36 Mark Halstrom   Sartell, MN 282297   Unattached
37 Mark Thacher   Northfield, MN 214826   Silver Cycling
38 Russell Cadogan   Plymouth, MN 129574   Unattached
39 Tim Karles      Unattached
40 Jon Friedell   Minnetonka, MN 194324   Kenwood Racing
41 Christian Ruud      Unattached

Women - MR - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Kline   Maplewood, MN 266646   St Paul Bicycle Racing Club
2 Barbara Harick   Minneapolis, MN 53285   Birchwood/GIS
3 N/A   Colorado Springs, CO 147306   Kenwood Racing
4 Kit Oslin   Fridley, MN 285069   St Paul Bicycle Racing Club

Women - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Teresa Moriarty   Minneapolis, MN 169344   Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Jenna Rinehart   Mankato, MN 160568   Unattached
3 Linda Sone      Minneapolis Bicycle Racing Club
4 Sara Morse (1 - Cat2)   Saint Paul, MN 182703   Minneapolis Bicycle Racing Club
5 Cathryn Meria-Watson      Solar Eclipse
6 Camilla Schmitz   Richardson, TX 235887   Minneapolis Bicycle Racing Club

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Dahlman   Saint Paul, MN 265917   Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Laura Krueger   Saint Paul, MN 263277   Birchwood/GIS
3 Maria Benson   Norwalk, CT 240746   Synergy

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corey Coogan   Minneapolis, MN 261947   Ridley Factory Team
2 Alexander Lacey      Unattached
3 Madonna Lindgren   Plymouth, MN 279127   Silver Cycling
4 Danielle Barrett   North Saint Paul, MN 228674   Minnesota Junior Cycling Inc.
5 Heather George   Apple Valley, MN 293715   Unattached
6 Heidi Dahlmann      Gopher Wheelmen
7 Jennifer Lymburner   Saint Paul, MN 282730   Unattached
8 Kristy Henderson   Minneapolis, MN 264109   Silver Cycling
9 Laura Carlson   Minneapolis, MN 277591   Synergy
10 Jacklyn Carlson   Waconia, MN 259941   Silver Cycling
11 Amy Campbell      Silver Cycling
12 Meg Cadogan   Plymouth, MN 236735   Birchwood/GIS
13 Zoe Reker   Littlecanada, MN 290558   Minnesota Junior Cycling Inc.
14 Lynne Boiarsky   St. Louis Park, MN 252705   Unattached
15 Lisa Heyesen      Unattached
16 Jennifer Berhow   Cottage Grove, MN 289086   Silver Cycling
17 Megan Kelly      Gopher Wheelmen
18 Megan Albertson   Vermillion, SD 282229   Central Plains Cycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaUSACDFShimanoBonk BreakerCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee