Race Results for
2009 Strawberry Festival Classic
Owego, NY
(Event Information)
View By:
Road Race on 06/21/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Senior - MR - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sven Lohse   Gardner, MA 54728   

Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Rasmussen      

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Rasmussen   Windham, NY 267693   

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Theodore Heinz   Binghamton, NY 284251   

Men - MR - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Faso   Cazenovia, NY 11315   
2 Douglas Carlson   Alpine, NY 52320   
3 Ernie Bayles   Ithaca, NY 163748   
4 David Hansen   Elmira, NY 284362   
5 Phil Batten   Manlius, NY 279652   
6 AJ Finkelstein   Endwell, NY 83095   
7 David Heck   Ithaca, NY 156484   
8 Henry Gerson   Ithaca, NY 345364   
9 Charles Dietrich   Ithaca, NY 214533   

Men - MR - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ad Stabel   East Meredith, NY 135478   
2 Richard Karaz   Remsen, NY 46804   
3 Andrew Ross   Mexico, NY 229898   
4 Phil Vermelle      
5 Guy Damiano   New Hartford, NY 50760   
6 Michael Meier   Binghamton, NY 237976   
7 Wayne Miner   Endicott, NY 247163   
8 John Ruud      
9 Bruce Rohdenburg   Corning , NY 53591   
10 Joe Walker   Binghamton, NY 203233   
11 Thomas Kanyak   Swoyersville, PA 48737   
12 David Paccone   Skaneateles, NY 273591   

Men - MR - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ed Gallagher   Wading River, NY 243669   
2 Michael Adsit   Milford, PA 202362   
3 Daniel O'Brien   Binghamton, NY 213070   

Men - Cat 1/2/3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Ivey      
2 Brian Klotz   Corning, NY 260934   
3 Daniel Barney   Fairport, NY 230661  173 
4 Brian Campbell   Waltham, MA 210587   
5 Matthew Tammaro   Corning, NY 224910   
6 Jacob Bobrow   Burlington, VT 289933   
7 Glenn Swan   Freeville, NY 47399   
8 Sergy Shtyen      
9 Drew Scoles   Elm Grove, WI 221137   

Men - Cat 4/5 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Kreilach   Canastota, NY 228984   
2 Robert Schuler   Webster, NY 262137   
3 Tony Battista   Watertown, NY 282526   
4 Eli Robinson   Ithaca, NY 261543   
5 David Novak   Tunkhannock, PA 268729   
6 Stephen Owens   Boston, MA 278909   
7 Peter Hoag   Dansville, NY 194738   
8 Nathan Sentz   Cooperstown, NY 215130   
9 Jeff Hoover   Liverpool, NY 247979   
10 Corey Knowles   Hamburg, NY 275435   
11 Christopher Jones   Johnson City, NY 294390   
12 Cory Peranich   Brackney, PA 214536   
13 Timothy Akers   Salt Lake City, UT 276173  381 
14 Eric Gregoire   Phoenix, NY 243398   
15 Luke Thomas   Interlaken, NY 280461   
16 Aaron DiNoto   Rochester, NY 200543   
17 Scott Sommers   New York Mills, NY 181657   
19 David Rowinski   Madison, WI 275269   
20 Ethan Suttner   Ithaca, NY 276747   
21 Bob Canino   Farmington, NY 242655   
22 Daniel Crespo      
23 Kevin Emr   Syracuse, NY 291204   
24 David Gay   St Augustine , FL 87391   
25 Steven Burdette   Big Flats, NY 279283   
26 Chuck Rhoads      
27 John Novak   Tunkhannock, PA 267764   
28 Christopher Spina   Manlius, NY 279606   
29 Lance Johnson   Amherst, NY 283421   
30 Bryan Blake   Brewerton, NY 214701   
31 Daniel Zotter   Schenectady, NY 228556   
DNF Jose Alvergue   Buffalo, NY 285220  382 
DNF Peter Blenkiron   Ithaca, NY 246603  386 

Men - Cat 5 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dale Beckwith   Sidney, NY 283983   
2 Randy Rhoads   Horseheads, NY 312184   
3 Mark Bartsch   Horseheads, NY 291065   
4 Edward Curley   Sidney, NY 287694   
5 Greg Schutrum      
6 Dan Strine   Rochester, NY 281238   
7 Kevin Maldanado      
8 Kyle Obendorf      
9 Greg Ceccherelli      
10 Jeff Cebula      
11 Steve Kremer      
12 Mike Sobol   Fairport, NY 261182   
13 Kris Schutrum      
14 Mike Armstrong      

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ruth Sherman   Spencer, NY 278482   
2 Vanessa McCaffery   Newfield, NY 222557   
3 Charlsie Donnelly   Van Etten, NY 225684   
4 Karla Eisch   Vestal, NY 172399   
5 Tamara Lewis   Afton, NY 248584   
DNF Kelly Welker   Farmington, NY 260313  257 

Women - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Delana Spaulding   Johnson City, NY 300247   
2 Dana Cooreman   New Hartford, NY 295363   
3 Laura Lamash   Binghamton, NY 260606   
4 Angela Acey   Barneveld, NY 294836   
5 Suzanne Lucash      
6 Rebecca Hemzik   Binghamton, NY 246435   
7 Melissa Maldanado      
8 Becky Callan      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyBonk BreakerShimanoUSACDFOSMOSierra NevadaCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee