Race Results for
Ronde Von Manda
Manda, TX
(Event Information)
View By:
Road Race on 03/29/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Doug Looney   Austin, TX 21569   TX TOUGH Cycling
2 Richard Lamb   Spring, TX 20185   Southern Elite
3 Robb Bush   Austin, TX 245682   Colavita Racing Inc.
4 Frank Kurzawa   Austin, TX 66479   Violet Crown Sports Assoc
5 Paul Hurdlow   Austin, TX 221165   Team Six
6 Gregory Hall   Austin, TX 48194   Violet Crown Sports Assoc
7 Todd Joachim   Universal City, TX 282447   
8 Nathan Frazier   Houston, TX 42877   Lone Star Racing Club
9 Karl Haussmann   Austin, TX 177359   Team Six
10 John Schreffler   Austin, TX 61253   Violet Crown Sports Assoc
11 M Chris Thibodeau   Telferner, TX 59647   Violet Crown Sports Assoc
12 Gary Seghi      
13 Richard Hall   Austin, TX 210488   Violet Crown Sports Assoc
14 Jorge Alvarado   Point Venture, TX 186672   Team at&t-Brain and Spine Cycling
15 Gregory Lakomski   Elgin, TX 51088   Violet Crown Sports Assoc
16 Oliver Bond   Austin, TX 138636   Violet Crown Sports Assoc
17 Leland Rusk   Austin, TX 113100   GS Tenzing
18 David Wolfe   Austin, TX 38782   Violet Crown Sports Assoc
19 Jason Rivers   Driftwood, TX 137066   GS Tenzing
20 John Bartle   Austin, TX 138637   Violet Crown Sports Assoc
21 Steve Sprinkle   Austin, TX 159240   

Men - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Korioth   Austin, TX 102704   Team Six
2 Kevin Kremke   Houston, TX 42330   Bike Barn (Texas)
3 Jordan Smothermon   Austin, TX 256683   Austinbikes/Revenant
4 Travis Burandt   Austin, TX 189171   Ten Speed Drive/ BH Bicycles
5 Daniel Opdyke   Austin, TX 26771   Team Hotel San Jose
6 Christopher Powers   Flower Mound, TX 63195   Team at&t-Brain and Spine Cycling
7 Brandon Cowart   Tulsa, OK 7964   Bike Barn (Texas)
8 Jonathan McCarty   Fort Collins, CO 118846   
9 David Wenger   Austin, TX 89282   Super Squadra
10 Evan Lambert   Austin, TX 239971   Austinbikes/Revenant
11 Zachary Lytle   Dallas, TX 60167   Bicycle-Heaven
12 Robert Biard   Austin, TX 260814   Team Hotel San Jose
13 Christopher Trickey   Austin, TX 240752   Austin Nationals Cycling
14 Daniel Carruthers (1 - Cat2)   Leander, TX 289178   
15 Ruarri Day-Stirrat   Houston, TX 257640   Team Hotel San Jose
16 Michael Carey   Sugar Land, TX 222130   Austinbikes/Revenant
17 Thomas Kubicek   Friendswood, TX 202263   Sugar Cycles
18 Joseph LaFico   Austin, TX 206317   Gulf Coast Cycling Association
19 Fred (Robbie) Robinette   Park City, UT 96459   Team Hotel San Jose
20 Jeremy Andrews   Houston, TX 208908   Bikesport/ION
21 Abdias Benjamin Hernandez   Houston, TX 222979   
22 Steve Dodge   Plano, TX 168030   Dallas Racing
23 Christopher Lutz   San Antonio, TX 49518   Bicycle-Heaven
24 Erick Benz   Austin, TX 216513   Team at&t-Brain and Spine Cycling
25 Henk Calderon   Bellaire, TX 199154   M7 Racing

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Fulk   Roanoke, TX 250817   Colavita Racing Inc.
2 Kyle Sigl   Fort Worth, TX 243733   Broken Films Racing
3 Jamey Munroe   Plano, TX 211410   McKinney Velo Club
4 Johnathon Orr   Arlington, TX 177980   Team Wooly Mammoth
5 Jesus Chaparro   Allen, TX 61012   Plano Athletic Cycling Club/PACC
6 ian sewalt   Garland, TX 257429   Matrix Cycling Club
7 Brian McDaniel (1 - Cat3)   Fort Worth, TX 247559   Moritz Chevrolet Cycling
8 Jennifer McRae   Austin, TX 55232   Team Type 1
9 Dustin Stong   Miami, FL 188185   Bikesport/ION
10 Kyler Eastman (2 - Cat3)   Austin, TX 53057   University of TX Cycling - USAC (ROAD)
11 Alex Schaefer   Austin, TX 258635   Team Hotel San Jose
12 Jesse Aldape   San Antonio, TX 50471   Joes Pro Bikes
13 Matt Moore   Austin, TX 213505   Team Wooly Mammoth
14 Mark Jansen   Austin, TX 281367   Team at&t-Brain and Spine Cycling
15 Bryant Willett   San Antonio, TX 285329   Chain Reaction - San Antonio
16 Brian Handal   Houston, TX 52930   M7 Racing
17 Jason Danvir (3 - Cat3)   Houston, TX 244683   Sugar Cycles
18 Richie Howell   Austin, TX 219777   Velocity Inc
19 Rich Schmidt   Pearland, TX 231161   Pearland Cycling p/b MSHC.net
20 Steve Flanagan      
21 Steven Guzman   Austin, TX 235059   GS Tenzing
22 Agustin Magallanes (4 - Cat3)   Laredo, TX 166819   Laredo Cycling Club
23 Derek Hughes      
24 Mike Cooper (1 - Cat4)   Katy, TX 236882   M7 Racing
25 Zach Bergh   Dripping Springs, TX 254872   Team Hotel San Jose
26 BRIAN GRISWOLD   Austin, TX 275850   Team Wooly Mammoth
27 Eric Attayi   Houston, TX 256760   Team Lone Star Bicycles
28 Rivas Cruz      
29 Pedro Martinez   Houston, TX 213034   Southern Elite
30 CJ Hebert   Austin, TX 284873   Team at&t-Brain and Spine Cycling
31 Stefan Hardie   Austin, TX 113482   
32 Jose Hernandez   Houston, TX 223675   
33 Alec Aldape   San Antonio, TX 273050   Joes Pro Bikes
34 Daniel Joder   Boulder, CO 17847   Joes Pro Bikes
35 Beau Edwards   San Antonio , TX 279653   Cyclelogic Bike Shop
36 Lane Rogers   Houston, TX 156451   Southern Elite
37 Michael Kramer   Houston, TX 54754   Bikesport/ION
38 Jerry Bueno   Austin, TX 161001   Laredo Cycling Club
39 Craig Fulk   Roanoke, TX 250817   Colavita Racing Inc.

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Willis   Missouri City, TX 288511   Bike Barn (Texas)
2 Polo Lopez (1 - Cat4)   Converse, TX 266480   Chain Reaction - San Antonio
3 Chad Musgrove   Round Rock, TX 240850   Team at&t-Brain and Spine Cycling
4 Christopher Trevino   San Antonio, TX 286677   Chain Reaction - San Antonio
5 Jonathan Sanchez   Houston, TX 261333   Bike Barn (Texas)
6 Pete Neubig   Houston, TX 237007   Sugar Cycles
7 Jacob De Los Santos (2 - Cat4)   San Antonio, TX 267974   Chain Reaction - San Antonio
8 Sam Liebl (1 - Cat5)   Woodlands, TX 292069   Southern Elite
9 C. Alex Castaneda   Mckinney, TX 278524   Matrix Cycling Club
10 Israel Gonzalez   San Antonio, TX 220720   Chain Reaction - San Antonio
11 Omar Itani   Houston, TX 281052   Southern Elite
12 Charles Bippert   Roundrock, TX 286614   Team at&t-Brain and Spine Cycling
13 Drew Hochstatter   San Marcos, TX 274310   Team Pedal Power
14 Jorge Martinez   Cedar Park, TX 207362   Team at&t-Brain and Spine Cycling
15 Todd Stamm   Missouricity, TX 282813   Sugar Cycles
16 Patrick Davis   Austin, TX 263456   The Woodlands Cycling Club
17 Roman Lobkovsky   Austin, TX 209098   
18 Adam Rodriguez   Austin, TX 223524   
19 Blake Krause   Houston, TX 217732   
20 Michael Moist   Kingwood, TX 273762   The Woodlands Cycling Club
21 Enrique Varela   Austin, TX 74461   
22 Philip Shama   Houston, TX 201798   Shama Cycles
23 Andres Calderun      
24 Glen Watson   Leaguecity, TX 290034   
25 Jason Newman   Cedar Park, TX 267114   Team at&t-Brain and Spine Cycling
26 Hugh Walker   Austin, TX 277162   CCRCC
27 Jonathon Hughes      
28 Eardie Curry   Austin, TX 236841   Team Hotel San Jose
29 Lin Ji   Nashua, NH 255368   Southwest Cycling Club Racing
30 Michael Bowker   Austin, TX 116006   CCRCC
31 Bruce Thelen   Austin, TX 257456   CCRCC
32 Scott Dalhover   Irving, TX 272397   Team at&t-Brain and Spine Cycling
33 John Dunn   San Antonio, TX 283048   Chain Reaction - San Antonio
34 Richard Swords   Round Rock, TX 187459   Austinbikes/Revenant
35 Matthew Mahon   Austin, TX 280773   Austinbikes/Revenant
36 Michael Weiland   Cedar Park, TX 288120   
37 Robert Dole   Austin, TX 230218   Velocity Inc
38 William Thaman   Austin, TX 287341   Velocity Inc
39 Gabriel Garcia   San Antonio, TX 279540   Cyclelogic Bike Shop
40 Frank Sayre   Austin, TX 234569   Austinbikes/Revenant
41 JEFF JOSEPH      
42 Gerard (Gary) Castillo (2 - Cat5)   Georgetown, TX 157714   Violet Crown Sports Assoc
43 Robert Diaz   Dickinson, TX 290690   
44 Alfonso Garza   Austin, TX 273208   Team at&t-Brain and Spine Cycling
45 Reynaldo Ramirez (3 - Cat5)   Round Rock, TX 207758   
46 Juan Salazar   San Antonio, TX 258564   Bicycle-Heaven
47 Richard Hall   Austin, TX 210488   Violet Crown Sports Assoc
48 Dennis McMillin (4 - Cat5)   College Station, TX 257956   

Men - Cat 4/5 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Moorhead   Austin, TX 281231   Violet Crown Sports Assoc
2 Walter Hernandez   Houston, TX 290470   
3 Eric Woodcock   The Woodlands, TX 290327   Southern Elite

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheri Rothe   Austin, TX 221312   Austin Flyers
2 Aimee Gould (1 - Cat2)   San Marcos, TX 13782   Team Pedal Power
3 Daniele Wikoff   Austin, TX 194815   Austin Flyers
4 Helen Tarr (1 - Cat3)   Houston, TX 232151   Shama Cycles
5 Kimberly Wilson   Austin, TX 148427   Austin Flyers
6 Rachel Gunn Carr   Cedar Park, TX 231642   Colavita Racing Inc.

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Silvia Kjolseth   Austin, TX 288354   Austin Flyers
2 Kendra Welton   Austin, TX 283154   Austin Flyers
3 Minna Miller   Austin, TX 287375   Austin Flyers
4 Jessica Saxe   Houston, TX 282308   Bike Barn (Texas)
5 Audrey Wanger   Manvel, TX 223851   Southwest Cycling Club Racing
6 Kelley Gomez   Austin, TX 287018   Team at&t-Brain and Spine Cycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESierra NevadaSpyShimanoUSACDFOSMOBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee