Race Results for
Squiggy Classic Time Trial
Tampa, FL
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 03/14/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Viney    Montverde, FL14:04.0 221360   Orlando Road Club Inc
2 Gary Stern   Indialantic, FL14:27.0 153379   Atlantic Shores Velo
3 Mark Yeager   St Petersburg, FL14:35.0 46311   Unattached
4 Jeff Kopp   Jacksonville, FL14:36.0 225369   Beaches Velo Sport
5 Simon Kessler   Wesley Chapel, FL14:39.0 200061   Florida Velo
6 Garrett White   Broomfield , CO14:41.0 202202   Ten Speed Drive/ Bh Bicycles
7 Joshua Servi   Longwood, FL15:02.0 239632   Plan B Cycling/ Team Plan B
8 Andrew Holland   Naples, FL15:05.0 228841   Unattached
9 Joshua Titsworth   Bradenton, FL15:06.0 193738   Unattached
10 Diego Guzman   15:34.0   Preferred Alliance Cycling Team

Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anselm Teather   Merritt Island, FL18:54.0 256024   Colavita Racing Inc.
2 Ciara Hopkins   Clermont, FL19:34.0 257184   Orlando Road Club Inc
3 James Mertens   Vero Beach, FL22:25.0 269208   Colavita Racing Inc.
4 Dominique McConnell   Orlando24:52.0 286748   Orlando Road Club Inc

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle Blake   Orlando, FL18:27.0 233167   Colavita Racing Inc.

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neal Shepherd   Palm Coast, FL15:02.0 244277   Orlando Road Club Inc
2 Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL15:52.0 271372   Colavita Racing Inc.
3 Sean Lynch   Deltona, FL16:02.0 244744   Orlando Road Club Inc
4 Cirilo Bencosme   St Petersburg, FL16:22.0 238203   Best Of The Bay Cyclist
5 Jacob Hill   Saint Petersburg, FL00:00.0 235209  Bib # Best Of The Bay Cyclist
7 Lucas Wardein   Naples, FL16:41.0 233364   Orlando Road Club Inc
8 Ruben del Cristo   17:11.0   Unattached
9 Ryan Burns   Lebanon, TN17:22.0 250492   Orlando Road Club Inc
10 Ashlyn Gerber   Sanford, FL17:41.0 197753   All Sport-team Swift
11 Amir Merali   Miami, FL17:42.0 234586   Preferred Alliance Cycling Team
12 Jason Yaeger   Tampa, FL18:08.0 292025   Unattached
13 Patrick Gray   Kenmore, WA21:41.0 50029   Benaroya Research Institute Cycling Team

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Rusnak   Seminole, FL15:44.0 230108   Unattached
3 Kevin McGuire   Miami, FL16:39.0 239823   ACT
4 Ian McGauvran   Longwood, FL17:19.0 289108   Unattached
5 Eric Sekercan   Sarasota, FL20:12.0 247200   Unattached
6 Bradley Schilit   Tampa, FL24:31.0 272514   Colavita Racing Inc.

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Atkins   Lutz, FL00:00.0 135438   Gearlink Racing Inc.
2 Adam Schmitt   Naples, FL00:00.0 236599   Naples Velo
3 David Alexandrou   Lutz, FL00:00.0 122403   Unattached
4 Alex Saputo   Marco Island, FL00:00.0 229103   Unattached
5 Vance James   Lakeland, FL00:00.0 47935   Unattached
6 Ross Williams   Lakeland, FL00:00.0 38289   Unattached
7 Mark Hewitt   Coconut Creek, FL00:00.0 59026   ZMotion Racing Team
8 Robert Lecznar   New Port Richey, FL16:23.0 238352   Unattached
9 Jared Zimlin   Palm Harbor, FL00:00.0 52228   Gearlink Racing Inc.
10 Michael Hall   St Petersburg, FL00:00.0 128609   Unattached
11 James Blaisdell   Land O Lakes, FL00:00.0 94805   Gearlink Racing Inc.
12 mark campbell   00:00.0   Unattached

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Wright   Orange Park, FL14:22.0 68129   Unattached
2 Gary Painter   Ft Wayne, IN14:45.0 49932   Three Rivers Velo Sport (3rvs)
3 Thomas Schneider   Jacksonville, FL14:51.0 152459   Jacksonville Racing Club
4 HARVEY ZOLLER   Saint Petersburg, FL15:03.0 290145   Gearlink Racing Inc.
5 Alan Badia   Tampa, FL15:04.0 218267   Florida Velo
6 Ken Schofield   Juno Beach, FL15:08.0 207006   Orlando Velo
7 John Salsbury   Jacksonville, FL15:11.0 69352   Jacksonville Racing Club
8 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL15:17.0 196540   Florida Velo
9 Stephen DeSena   Hobe Sound, FL15:19.0 212190   Unattached
10 John Faulk   Jacksonville, FL15:27.0 115188   Neptune Cyclery
11 Raife Snover   Fort Lauderdale, FL15:28.0 246899   ZMotion Racing Team
12 Luciano Trevisiol   Tampa, FL15:31.0 277150   Florida Velo
13 Ralph Blanco   Tampa, FL15:32.0 240852   Unattached
14 Graham White   Altamonte Springs, FL15:39.0 271587   Glory Racing
15 Allen Jones   Palm Harbor, FL15:47.0 65436   Unattached
16 David Ayme   Bradenton, FL15:49.0 61532   Best Of The Bay Cyclist
17 Lance Brannigan   Maitland, FL15:54.0 233229   Glory Racing
18 Michael Chiarella   Clearwater, FL15:54.0 253573   Gearlink Racing Inc.
19 Martin Bates   Odessa, FL15:57.0 2867   Unattached
20 Kevin Doris   Land O Lakes, FL16:11.0 225236   Unattached
21 John Sinibaldi   Seminole, FL16:16.0 187563   Gearlink Racing Inc.
22 chuck holstein   Lecanto, FL16:17.0 263775   Citrus Cycling
23 Russell Kitz   Hobe Sound, FL16:19.0 194652   Breakaway Cycling Llc
23 James McConnell   Orlando, FL16:21.0 176305   Orlando Road Club Inc
25 Eddie Mullally   Tarpon Springs, FL16:31.0 84627   Neptune Cyclery
26 Robert Claude   Oviedo, FL17:02.0 221605   Orlando Road Club Inc
27 James Thornton   Tarpon Springs, FL17:21.0 240654   Unattached
28 Joseph Yaeger   Lakeland, FL17:58.0 292027   Unattached
29 david healy   Tampa, FL22:54.0 291761   Unattached

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pascal Jugy   Clearwater, FL15:56.0 196983   Florida Velo
2 John Wells   Palm City, FL16:19.0 63912   Unattached
3 Robert Lecznar   New Port Richey, FL16:23.0 238352   Unattached
5 Gary Tepe   Sarasota, FL16:38.0 202270   Racer Heads Sports And Leisure Club
6 Curtis Hamlin   Bradenton, FL16:45.0 225040   Unattached
7 Dennis Pevarski   Saint Petersburg, FL17:10.0 244290   Florida Velo
8 Daniel Parker   Clermont, FL17:15.0 193684   Unattached
9 Darryl Troy   West Palm Beach, FL17:27.0 218952   Cycle Science Racing Team
10 Jeff Mather   17:27.0   Unattached
11 Greg Algood   Oldsmar, FL17:28.0 259650   Florida Velo
12 Manuel Aguilera   Wellington, FL17:29.0 61905   Squadra Rosa- Fatcat Bicycles
13 Jeffery Golden   Kissimmee, FL17:41.0 131332   Jacksonville Racing Club
14 Bob Wisehert   17:49.0   Unattached
15 Paul DuPuis   Apopka, FL17:58.0 264065   Team 19 Cycling
16 william levins   17:59.0   Unattached
17 Clifford Jackson   Sanford, FL18:01.0 257185   Unattached
18 Robert Wisehart   Beverly Hills, FL18:02.0 279250   Citrus Cycling
19 Rick Seguin   18:32.0   Orlando Road Club Inc
20 Lawrence Miller   Latham, NY18:47.0 52637   Capital Bicycle Racing Club
21 Patrick Dallmann   18:49.0   Unattached
22 Larry Reade   Buffalo, NY20:00.0 45834   Buffalo Bicycling Club Inc.
23 James Phillips   Saint Petersburg, FL24:09.0 72549   Buffalo Bicycling Club Inc.

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Tosolini   Gainesville, FL14:25.0 226652   352 Racing P/b Bikes And More
2 Ken Vida   Lithia, FL14:37.0 60148   Aj's Bikes & Boards
3 Timothy Walker   Port St Lucie, FL14:39.0 232863   Breakaway Cycling Llc
4 Chris Burrowes   Port St. Lucie, FL15:15.0 179310   Unattached
5 Alan Badia   Tampa, FL15:17.0 218267   Florida Velo
6 James Schurman   Deerfield Beach, FL15:08.0 284479   Unattached
7 Israel Vera   Miami, FL15:23.0 242172   Preferred Alliance Cycling Team
8 Luke Walker   Jensen Beach, FL15:24.0 232480   Breakaway Cycling Llc
9 Michael Perez   Virginia Gardens, FL15:29.0 221455   Unattached
10 Jayson O'Mahoney   Gainesville, FL15:38.0 169266   Cycle Logic
11 Eric Stubbs   Gainesville, FL15:38.0 255870   352 Racing P/b Bikes And More
12 Donald Spath   Stuart, FL15:47.0 253572   Breakaway Cycling Llc
13 Anthony Vasilas   San Diego, CA15:52.0 197167   Unattached
14 Carlos Martin   Tampa, FL15:52.0 60937   Unattached
15 Blake Bessette   Boca Raton, FL15:56.0 275304   Bicycle Generation
16 Daniel Londono   Plantation, FL15:56.0 258604   Aerospace
17 Jon Meyer   Deltona, FL15:57.0 248178   Orlando Road Club Inc
18 Mike Pallardy   Port Saint Lucie, FL16:31.0 228819   Breakaway Cycling Llc
19 james stahlschmidt   Tampa, FL16:31.0 258140   Unattached
21 Douglas Pitts   Inverness, FL17:25.0 105325   Citrus Cycling
22 Grady Gosselin   Lithia, FL17:36.0 218024   Unattached
23 Roberto Brunely   Miami, FL19:03.0 259164   Blue Star Cycling Team
24 Calixto Bello   Miami, FL19:04.0 280626   Aerospace

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roy Foley   Lithia, FL15:25.0 280524   Team Color New-bike Works
2 Sean Davis   Tampa, FL15:26.0 247692   Unattached
3 Brandon Cunningham   Thonotosassa, FL15:27.0 259476   Team Color New-bike Works
4 Demian Thomas   Naples, FL15:33.0 265284   Naples Velo
5 John Manwaring   Oviedo, FL16:02.0 261036   Team Color New-bike Works
6 Lucas Wardein   Naples, FL16:18.0 233364   Orlando Road Club Inc
7 James McConnell   Orlando, FL16:29.0 176305   Orlando Road Club Inc
8 Jason Willems   Stuart, FL00:16.0 186289   Unattached
10 Chad Luedtke   Orlando, FL16:48.0 286187   Armada Racing
11 John Gibson   Fleming Island, FL16:50.0 249400   Colavita Racing Inc.
12 Chad Bessette   Boca Raton, FL16:57.0 275998   Bicycle Generation
13 Ryan Burns   Lebanon, TN17:08.0 250492   Orlando Road Club Inc
14 Patrick Schlager   Lawrence, KS18:06.0 103813   Unattached
15 Brian Gentry   Winter Park, FL18:24.0 71391   Armada Racing
16 Michael Stover   Wesley Chapel, FL18:31.0 259210   Team Color New-bike Works
17 Ryan Mason   18:44.0   Unattached
18 GWILYM ROWLANDS   18:45.0   Unattached
19 Steven DeFriest   Southold, NY19:46.0 173812   Unattached
16470 Jr Gordon   Unattached  Bradley 

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Nelson   Lutz, FL16:13.0 287750   Florida Velo
2 Terence Gaar   Naperville, IL16:19.0 287789   Unattached
3 Michael Mason   Saint Petersburg, FL16:34.0 289670   Gearlink Racing Inc.
4 Keith Campbell   16:40.0   Unattached
5 Scott Acheson   16:46.0   Unattached
6 glenn Harsin   Ridge Manor, FL17:01.0 259608   Florida Velo
7 Ryan Walker   17:10.0   Unattached
8 raymond rhome   Palmbay, FL17:11.0 284530   Unattached
9 Jack Condrey   Plant City, FL17:20.0 261462   Unattached
10 Kevin Horning   Tampa, FL17:30.0 290405   Unattached
11 Kerry Merrick   Plant City, FL17:31.0 261465   Unattached
12 Ian McGauvran   Longwood, FL17:33.0 289108   Unattached
13 Bill King   Jacksonville, FL17:35.0 244985   Unattached
14 John Rasmussen   Haines City, FL17:39.0 239851   Central Florida Road Club
15 Michael Green   Fort Myers, FL17:51.0 292341   Unattached
16 David Mikolaitis   Gainesville, FL17:56.0 289327   352 Racing P/b Bikes And More
17 Alex Jensen   Tampa, FL18:00.0 287067   Unattached
18 William Todor   Orange Park, FL18:15.0 288888   Unattached
19 Michael Montgomery   18:39.0   Unattached
20 Tom Starnes   19:13.0   Unattached
22 RAY ROJAS   20:20.0   Unattached

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristin Sanders   Hobe Sound, FL15:53.0 193955   Valueact Capital Cycling Team
2 Frances Elliott   Palm Beach Gardens, FL16:52.0 68653   Florida Velo
3 Julie Bishop   17:09.0   Unattached
4 Jennie Collins   Lake Mary, FL17:14.0 274388   Atlantic Shores Velo
5 Lisa Schneider   Boca Raton, FL17:32.0 221768   Vanderkitten

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle Blake   Orlando, FL17:51.0 233167   Colavita Racing Inc.
2 Cynthia LaRoe   Eustis, FL17:57.0 289705   Orlando Road Club Inc
3 Sundi Faith   Naples, FL18:39.0 288651   Unattached
4 Marghi Geary   19:33.0   Unattached
5 Amy Horstmeyer   Gainesville, FL19:36.0 289443   352 Racing P/b Bikes And More
6 Cynthia Manning   Orlando, FL20:08.0 287064   Orlando Road Club Inc
7 Deborah Brazill   20:10.0   Orlando Road Club Inc
8 Jennifer Keiter   20:29.0   Unattached
9 Chastity LaRiche   Tampa, FL20:34.0 287120   Citrus Cycling
10 Karen Monkus   St. Petersburg, FL20:59.0 252642   Florida Bicycle Sports Cycling Team
11 Julie Pitts   Inverness, FL21:40.0 272986   Citrus Cycling
12 Jennifer Duquette   Lakemary, FL21:53.0 278731   Team 19 Cycling
13 Phillis Goodlad   26:11.0   Unattached
14 Kathleen Catasus   28:47.0   Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoOSMOUSACDFSpyBonk BreakerSierra NevadaCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee