Race Results for
DINO Mountain Bike Series- Town Run
INDIANAPOLIS, IN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/06/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Intro - Senior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
10 Jonathan Tingle      
13 Emiliano Ibarra      
14 Adam Tanner      
16 Conner Finnigan      
17 Jackson Sandala      
18 Jon-Micah Colon      
20 Ian Barnett      
21 Peyton Koelm      

Men - Intro - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Stumpe      
11 Zach Copeland      

Men - Intro - Senior - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Wayne Robinson      
5 James Dillow      
7 Benjamin Wyatt      
8 Seth Aichinger      
12 Karl Tanner      
19 Rick Summerlot      

Men - Intro - Senior - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Scott Gretz      
4 Rick Henss      
9 Thomas Elliott      
15 Darin Halbert      

Men - Intro - Senior - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 Jeff Smart      

Men - Clydesdale - Senior - 30-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 R Curt Carr   Fishers, IN 6236   
2 Dennis Hall      
3 Drew Ott      
4 Scott Rothenbush      
5 Ron Corby      
6 Eric Brandt      
7 Daniel Fariss      
8 Mark Malaby      
9 David Haley      
10 Bill Van Valer      
11 Gerald Rusin      

Men - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kode McCurdy      
2 Gavin Haley   Louisville, KY 259719   
3 Michael Smith      
4 Blaine Hall      
5 William Barnett      
6 Grant Elliott      
7 Jake Bauer      
8 Kory Drake      
9 Nigel Graham      
10 Alex Melloy   Louisville, KY 299824   
11 Jon Edwards      
12 Cooper Simon   Louisville, KY 269420   
13 Ryan Combs      
14 Gunner Dygert      
15 Zachary Teal      
16 Andrew Brannan      
17 Noah Hayden      
18 Tanner Heslop      
19 Jedidiah Fritzinger   Georgetown, IN 292244   
20 Nicholas Rowe      
21 Eric Black      
22 Edward Fritzinger   Georgetown, IN 292245   
23 Tristin Cooper      
24 Matt Carr      
25 Luke Preston      
26 Alexander Huff      

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Yoder      
2 Andy Listes      
3 Derek Elliott      
4 Jake Johnson      
5 Raul Gamino      
6 Brian Falloon      
7 Aaron Marney      
8 Donovan Gamino      
9 Dustin Sitterding      
10 Daniel Spillman      
11 Travis Hogan      
12 Matthew Thomas      

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Seth Hildebrand      
2 Ryan Nolting      
3 Sam Preston      
4 Kyle Davidson      
5 JT McNees      
6 Shawn Cooper      
7 Jim Towe      
8 Brian Wyatt      
9 Bob Boyan      
10 Russell Nichols      
11 Billie Jamison      
12 Jeremy Gerrits      
13 Bryan Kerstell      
14 Jeff Sharp      
15 A.J. Smith      
16 Gary Vincent      
17 Kelly Sparks      
18 Kenneth Risher      
19 Josh Whitt      
20 Kenneth Harshbarger      

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Burnette      
2 Dennis Catron   Indianapolis, IN 254290   
3 Greg Burnette      
4 Scott Hallberg      
5 Brent Heslop      
6 Ted Anderson      
7 Todd Saxton      
8 Tim Otto      
9 Les Yocum      
10 Grant Bentrud      
11 Mike Van Kley      
12 Randy Groves      
13 Alex Timmermans      
14 Mike Almert      
15 Thomas Stancliffe      
16 Mike Padrick      
17 Marty Honn      
18 Richard Feeley      
19 Andy Hyde      
20 Christopher Branch      
21 Daniel Jr Martz      

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruno Francescon      
2 Dave Morgan      
3 Tim Hoeldtke      
4 Marty Day      
5 David Ward   Indianapolis, IN 203076   
6 Denny Duncan      
7 Danny Thomas      
8 Don Gary      
9 Larry Wasson      

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kody Hughes   New Whiteland, IN 258870   

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Bales   Greenwood, IN 240684   
2 Oliver Beeson      
3 Luke McLaughlin      
4 Travis Iwanski      
5 Andrew Abegg      
6 Andrew Slightom      
7 Cody Woods      
8 Phillip Barth      
9 Adam Hackman   Lafayette, IN 293794   
10 Chad Hoyt      
11 John Hayes   Chicago, IL 210313   
DNF Brandon Hamilton      
DNF Adam Smith      

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Frazier      
2 William Sherman   Indianapolis, IN 134321   
3 Greg Dougherty      
4 Sonny Morocco   Indianapolis, IN 291591   
5 Anthony Kunkler   Mccordsville, IN 234617   
6 Tim Mack   Bloomington, IN 262922   
7 Jason Owen      
8 Tony O'Neill      
9 Chad Kuhn      
10 Chad Nay   Carmel, IN 282137   
11 Micah Fritzinger   Georgetown, IN 290524   
12 Adrian Fahey      
13 Mike Minichiello      
14 Reed Kress      
15 Carson Shadowen      
16 Matt Hendey      
17 Joey Greegor      
18 Eric Roberson      
19 Ryan Burnette      
20 Darin Koelm   Avon, IN 226509   

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Gretz      
2 Bradley Hill   Indianapolis, IN 276365   
3 Mike Johnson   Pendleton, IN 264914   
4 Michael Wheeler      
5 Jeff Carter      
6 Mike Conaway      
7 Yngvar Brynildssen   Indianapolis, IN 5285   
8 Michael McFall   Anderson, IN 91988   
9 Jeffrey Brackett   Muncie, IN 47724   
11 John Gleason      
12 Tom Strodtbeck      
13 Danny Gadd      
14 Brien Fields   Woburn, MA 179342   
15 Darin Smith      

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Lapham      
2 Steve Harpster   Indianapolis, IN 229677   
3 Gary Dowell      
4 Martin Ruhl   Crawfordsville, IN 224019   
5 Mark Sovinski   Bloomington, IN 197912   
DNF Charles Myer      
DNF Norman Graham   Louisville, KY 247403   

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Haley   Louisville, KY 259716   

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ernesto Calderin   San Francisco, CA 271646   
2 Michael Cook      
DNF Nick Barbieri   Louisville, KY 264377   
DNF Ben Biggerstaff   Boise, ID 277103   
DNF Blake Voges   Santa Claus, IN 256471   

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 edwin colvin   Indianapolis, IN 255350   
2 Chad Salla   Greenville, SC 228233   
3 Richard Mezo   Crown Point, IN 246376   
4 Michael Hemelgarn   Avon, IN 262921   
5 Jeffrey Frame   Noblesville, IN 203366   
6 Chris Bowman   Indianapolis, IN 79229   
7 John Ryan   Indianapolis, IN 278498   
8 Mike Blanz   Columbus, IN 3909   
DNF Tomasz Golas   Bloomington, IN 278333   
DNF William Toler   Fort Wayne, IN 231247   

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Dygert   Brownsburg, IN 10324   
2 Morgan Webb   Louisville, KY 37472   
3 Russell Sohm   Louisville, KY 120996   
4 Blake Noland   Columbus, IN 143907   
DNF Jon Clodfelter   Fishers, IN 195393   

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dennis Barber   North Vernon, IN 113491   

Men - Pro - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Richardson   Perryville, KY 176926   
2 Matthew Battin   Columbus, IN 2890   
3 Ronald Stawicki   Waukesha, WI 212641   
4 Jason Pruitt   Lafayette, IN 114846   
5 Robert Kendall   Georgetown, IN 117036   
6 Matthew Light   Warsaw, IN 277747   

Women - Intro - Senior - 1-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Ashley Halbert      

Women - Intro - Senior - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Petra Davis      
2 Claudia Garcia      

Women - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eden Webb   Louisville, KY 269657   
2 Becca Carr      
3 Francis Haley      
4 Christina Thibodeau      

Women - Cat 3 - Senior - 19-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tammy Bushong      
2 Heather Cyphers      
3 Karen Falloon      
4 Kim Saxton      
5 Cheryl O'Dore      
6 Kelli Piotrowski      
7 Jodi Sparks      
8 Katie McCoy      
9 Claudia Fritzinger   Georgetown, IN 292247   
10 Ligia Topete      
11 Janet Lin      
12 Deborah Brann      

Women - Cat 2 - Senior - 1-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amelia Nelson      
2 Debra Cooley      

Women - Cat 1 - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AnnaJean Dallaire   Georgetown, IN 217836   
2 Therese ( Teri) Meek   Lebanon, OH 282273   
3 Meredith Link   Unionville, IN 277070   
4 Katherine Mowat      
5 Angela Breeden   Bloomington, IN 255623   
6 Nicole Borem   Warsaw, IN 184390   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUORESierra NevadaOSMOUSACDFShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee