Race Results for
DINO Mountain Bike Series- Versailles
Versailles, IN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/09/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - Senior - 1-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Hill      
2 Alex Potter      
3 Jim Thacker      
4 Nicholas Lucas      
5 Chris Coers      
6 Tristin Cooper      
7 Cody Kennedy      

Men - Clydesdale - Master - 30-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Drew Ott      
2 Mark Malaby      
3 Daniel Fariss      

Men - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Grant Elliott      
2 Michael Smith      
3 Kory Noland      
4 Jordan Browning      
5 Casey Moore      
6 William Barnett      
7 Noah Hayden      
8 Clayton Motosicky      

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Yoder      
2 Derek Elliott      
3 Mike Kemper      
4 Kevin Altevogt      
5 Tyler Brock      

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Bauer      
2 Seth Hildebrand      
3 Justin Lauderback      
4 Sam Preston      
5 Joshua Meyer      
6 Russell Nichols      
7 Shawn Cooper      
8 Ryan Nolting      
9 Kyle Brozek      
10 Jeremy Gerrits      
11 Tony O'Neill      
12 Kent Beard      

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Burnette      
2 John Brumleve      
3 Brian Wall      
4 Dennis Moffett      
5 David Westenberger      
6 John Wischmeier      
7 Danny Wilson      
DNF David Tonak   Indianapolis, IN 209615   

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruno Francescon      
2 Denny Duncan      
3 Larry Wasson      
4 Danny Thomas      
5 Steve Fisher      
6 Marshall Wolfe      

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kody Hughes   New Whiteland, IN 258870   
2 Benjamin Tonak      

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Bales   Greenwood, IN 240684   
2 Oliver Beeson      
3 Michael Kreate      
4 Travis Iwanski      
5 John Hayes   Chicago, IL 210313   
6 Chad Hoyt      

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Sherman   Indianapolis, IN 134321   
2 Jim Frazier      
3 Anthony Kunkler   Mccordsville, IN 234617   
4 Tim Mack   Bloomington, IN 262922   
5 Jason Owen      
6 Greg Dougherty      
7 Luther Prater      
8 Chad Nay   Carmel, IN 282137   
9 Frank Martin      
10 Robert Meinzer   Zionsville, IN 114751   
11 Darin Koelm   Avon, IN 226509   

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Wheeler      
2 Mike Johnson   Pendleton, IN 264914   
3 John Carr      
4 Bradley Hill   Indianapolis, IN 276365   
5 Jeff Carter      
6 Danny Gadd      
7 Michael McFall   Anderson, IN 91988   
8 Griff Griffiths      
9 Marcus Bonito      
10 Darin Smith      
DNF Chris Averett      

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Harpster   Indianapolis, IN 229677   
2 Gary Dowell      
3 Paul Lapham      

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Isaac Neff   Madison, WI 200724   
2 Ernesto Calderin   San Francisco, CA 271646   
3 Matthew Light   Warsaw, IN 277747   
4 Ben Biggerstaff   Boise, ID 277103   
5 Christopher Helgerson   Martinez, CA 260372   

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Salla   Greenville, SC 228233   
2 Chris Bowman   Indianapolis, IN 79229   
3 Richard Mezo   Crown Point, IN 246376   
4 edwin colvin   Indianapolis, IN 255350   
5 Michael Hemelgarn   Avon, IN 262921   
6 James Rasmussen   Michigan City, IN 241982   
7 William Toler   Fort Wayne, IN 231247   
8 Matthew Fox   Greendale, IN 242712   
9 Jeffrey Frame   Noblesville, IN 203366   
10 Mike Blanz   Columbus, IN 3909   
DNF John Clasen   Columbus, IN 280923   

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Fetterer   Columbus, IN 169518   
2 Blake Noland   Columbus, IN 143907   
3 Mike Hufhand   Indianapolis, IN 181522   
DNF Scott Wagner   Fort Wayne, IN 241678   
DNF Sean O'Donnell   Columbus, IN 26563   

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dennis Barber   North Vernon, IN 113491   

Men - Pro - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Battin   Columbus, IN 2890   

Women - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christina Thibodeau      

Women - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amelia Nelson      
2 Janet Lin      
3 Gayle Pille      

Women - Cat 2 - Senior - 19-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katherine Mowat      
2 Sierra Siebenlist   Indianapolis, IN 166038   
3 Bette Gumerson   Indianapolis, IN 246245   
4 Chrysa Malosh   Nashville, TN 279311   

Women - Cat 1 - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Teri Meek   Lebanon, OH 282273   
2 Bridget Donovan   Cincinnati, OH 119776   
3 Meredith Link   Unionville, IN 277070   
4 Angela Breeden   Bloomington, IN 255623   
5 Rosimeire Martins      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaOSMOCUORESpyUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee